m A BBBBI STAD EN PROVINCIE HULP VOOR ZEEUWSE AARDAPPELOOGST BLIJFT TE LANG UIT Zoals reeds eerder gemeld, heeft de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap, in nauwe samenwerking met de provinciale directie voor de arbeidsvoorziening, op 10 oktober jl. de hulp van mili tairen gevraagd teneinde van de aardappeloogst te kunnen redden wat nog te redden valt. Het landelijk contactorgaan voor de arbeidsvoorziening heeft zich achter dit verzoek geplaatst, en een beroep gedaan op de minister van landbouw en visserij, teneinde de noodzakelijke medewerking te kun nen verkrijgen, zulks in verband met de door de minister van defen sie te nemen beslissing. Daar dit verzoek op het ministe rie van landbouw en visserij nog in behandeling is, heeft de gewes telijke raad van het Landbouw schap maandagmorgen een tele gram van de volgende inhoud aan de minister van landbouw en vis serij gezonden: „Verzoeken dringend de me dewerking van Uw Excellentie voor spoedige inzet van mili tairen voor aardappeloogst. 2500 3000 ha. moet nog wor den gerooid. Groot deel dreigt verloren te gaan. Rekenen gaarne op Uw steun". Van de zijde van het Landbouw schap in Den Haag wordt al het mogelijke gedaan een spoedige be slissing te verkrijgen, gezien de be langen die in deze voor Zeeland op het spel staan. Het ligt voor de hand, dat, nu de weersomstandigheden gunstiger zijn geworden, de boer alles op alles zet om zijn aardappelen uit de grond te krijgen. Zonder hulp is het praktisch uit gesloten dat de aardappeloogst kan worden gered. Op het secretariaat van het Land bouwschap in Goes zijn uit alle de- Limonade De zonen zaten 's avonds thuis en waren dorstig. Ze gingen op de „snaai" in de kast, want zij wisten dat de moederlijke liefde zich wel wilde uiten in enkele flesjes, met een inhoud, waarvan de halve „nieuwe wereld" zot is geworden. Het „zou het mogen" was geen pro bleem. De zonen dronken en geno ten, maar zij waren voorzichtig. Ze maakten een heel slap koffie- aftreksel - om het kleurtje goten het in de flesjes en drukten de cap sules er weer op. Het drinkincident werd vergeten, totdat ruim een week later moeder dorst kreeg en een flesje soldaat ging maken. Ze proefde en her- proefde, schudde het hoofd en zei: „nee". De enige dochter des huizes werd er bij gehaald. Ook deze proefde, herproefde en zei: „nee". De volgende morgen gingen de flesjes fluks retoer naar de win kelier. De winkelier schonk zich in, proefde, herproefde en zei: „nee". De (goede) man nam de flesjes in en gaf er andere voor in de plaats. Daar stonden dus weer flesjes in de kast en de geschiedenis zou zich hebben kunnen herhalen, ware het niet dat moeder haar limonade"- incident aan de maaltijd met verve vertelde. De zonen bloosden, aten en zwegen. Na de maaltijd heeft de moedig ste zijn moedertje apart genomen en gezegd: „betaal ze maar vlug, die flesjes". Moeder snapte eerst niets, maar toen kwam dan toch het verhaal, met de toelichting. Er staan weer flesjes in de kast, maar de sleutel is onvindbaar. Die is weggestopt, want „stiekeme drin kers" kunrien wat aan. De winke lier bleek een edel man en een op humor afgestemde. Hij lachte breed uit toen hij het verhaal hoorde en dat is een fluwelen gezicht vrien den in deze tijd, een breeduit la chend mens, vooral als hij in limo nades doet! EILANDMAN. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkverg. van Utrecht als 2e pred. Herv. Evangelisatie „Sola Fide" te Veenendaal: A. A. Bos, Vuren en Dalem. Ger. Kerken Beroepen te Paesens en Modder gat: kand. J. van Drie, Leusden; te Nes (W.D en te Roodeschool: kand. J. de Jongh, Amsterdam. Aangenomen naar Ede (4e pred. pl.): H. Tien, Nijkerk; naar Ede (.vac. J. H. Bloemkolk): K. Sierink, Oosternijkerk (Fr.). Chr. Ger. Kerken Beroepen te Woerden: P. H. Seg- geling, Maarssen. Ger. Gemeenten Beroepen te Krabbendijke: J. van Haaren, Kampen. ROTTERDAM. Prof. dr. P. Mun tendam heeft in Rotterdam in het Zuiderziekenhuis een tweede ge bouwtje voor polio-patiënten met ademhalingsverlammingen geopend Dit kon neergezet worden, dank zij de opbrengst van de actie „Dan", verbonden aan de bouw van de Euromast, die f 70,000 opbracht, en f 50.000 aan giften. len van de provincie, reeds enkele honderden aanvragen om hulp binnengekomen, en het laat zich aanzien dat er nog vele zullen vol gen. Daar de moeilijkheden zich over al voordoen is de hulp uiteraard voor de gehele provincie gevraagd, en niet met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen zoals in enkele bladen stond vermeld. Door het secretriaat van de ge westelijke raad van het Landbouw schap zijn inmiddels de nodige voorbereidingen getroffen om on middellijk met het werk te kunnen beginnen. Het wachten is dus thans op een gunstige beslissing van de betrok ken ministeries. Moge het geduld niet te lang op de proef worden gesteld! Ingezonden mededeling levensverzekering ■Hg Jan Ccïtaar schreef pochet over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 cL eitra aan postzegels aan Aqpstleven. Postbus 1072. Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. aiiiiiuiiiiiiuii' MSTUYtX ÉJIIIIIIIIIIIIIIII! BREDA, 17-10. Maandagavond omstreeks half zeven is de 62-ja- rige Bredanaar Th. Klumpers om het leven gekdmen bij een aanrij ding op de gemeentegrens van Breda. Hij stak de Liesboslaan over en werd aangereden door een bestelauto van de Barendrechter A. S. De 66-jarige Bredanaar A. Lieshout, die op hetzelfde moment overstak werd zwaargewond. TWINTIGJARIG PLAN VOOR VERHOGING ZEEDIJKEN WESTERSCHELDE GOES, 15-10. Het lid van gede- puteerdc staten van Zeeland, de heer C. Philipse heeft op de van morgen gehouden algemene verga dering van de Zeeuwsche polder en waterschapsbond medegedeeld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat in beginsel ztfn goed keuring heeft gehecht aan het twintigjarenplan tot het verhogen van de zeeweringen langs de ge hele Westerschelde. Dit plan, waarmee een bedrag van vierhonderd a vijfhonderd miljoen gulden gemoeid is, zal in vier fasen, van elk vijf jaar, uit gevoerd worden. Het ligt in de be- SPORT VOETBAL Renessc II - S.V.O.W.K. II 12-0 De reserves van de thuisclub speelden in deze wedstrijd zeker twee klassen beter dan de bezoe kers die op een enkele uitzonde ring na niet in staat bleken een behoorlijke aanval op te bouwen. Het is dan ook een eenzijdige ver toning geworden waarbij Renesse in de 2e helft de gelegenheid kreeg de doelpunten aan de lopen de band te scoren. Na 5 min. wist Jac. Kuijer met een hard schot de score te openen 1-0. In de 10e min. bracht J. Verboom tussen een wir- ar van benen de voorsprong op •0 waarna hij met een kopbal in de 35e min. de rust liet ingaan met een 3-0 voorsprong voor de thuis club. Na de hervatting kwam de doelpuntenmachine bij Renesse eerst pas goed los. Na 10 min. liet Verboom 4-0 aantekenen waarna hij met een kopbal de stand 2 min. later, op 5-0 bracht. In de 20e min. was het weer Verboom die de roos wist te treffen wat J. Hart hem min. later nadeed 7-0. Doelman Geleijnse kreeg bij een hoekschop het enigste gevaarlijke werk uit de wedstrijd op te knappen wat hem goed afging. Aan de andere kant ging men daarna weer rustig door met het produceren van goal- tjes. Nadat Verboom eerst de doel man met een schot had gepasseerd bracht hij met een kopbal de stand op 9-0. Na 35 min. werd het door Kooman 10-0 waarna J. Ver boom met twee kopballen de eind stand op 12-0 bracht. Zeemeeuwen I - Mevo II 3-3 Het gelijke spel gaf de verhou ding in het veld tussen beide ploe gen goed weer. Reeds na enkele minuten spelen moest Bogert zich bij Zeemeeuwen wegens een bles sure laten vervangen door een ju nior. Uit een goed opgezette aan val wist Mevo de leiding te ne men maar Zeemeeuwen bleek al spoedig van plan het hierbij niet te laten zitten. H. Braam was ook deze middag weer buitengewoon aktief en de Mevo verdediging moest alle zeilen bijzetten om deze speler het scoren te beletten. Na enige vergeefse pogingen waarbij hij net naast en op de staander schoot bracht Braam de stand weer in evenwicht. Mevo werd na de gelijkmaker weer iets sterker en nog voor het ingaan van de rust slaagden zij er in een 2-1 voor sprong te nemen. In de 2e helft leek het er geruime tijd naar dat deze stand gehandhaafd zou blij ven maar na 25 min. was Braam de verdediging van de oranje-wit ten even te vlug af wat de gelijk maker betekende. De vreugde in het kamp van de Meeuwen was echter maar van korte duur want nog geen twee min. later slaagde Mevo er weer in voorsprong te ne men 2-3. Zeemeeuwen forceerde hierna een aantal gevaarlijke doorbraken die geen succes ople verden. Met nog 10 min. te spelen gaf Braam een uitstekende voorzet naar de vrijstaande J. v. Dongen die het leder ineens op zijn slof nam en onhoudbaar in het net liet verdwijnen 3-3. In de nog reste rende tijd lieten de beide verde digingen zich niet meer verschal ken zodat het einde aan brak met gelijke stand waarmee beide par tijen zich tevreden konden stellen. DREISCHOR I - ZIERIKZEE II Beide teams bleken invallers tc tellen toen scheidsrechter Speel man uit Goes aan liet vangen. Na lange afwezigheid bleek bij Drci- schor doelman Braai weer opge steld tc zijn. Na enig terrein ver kennen bleek de thuisclub toch wel enig overwicht aan de dag te leggen wat na een kwartier resul- doeling te beginnen aan de kant van West Zeeuwsch Vlaanderen. Het staat nog niet vast wanneer met de aanpak van dit miljoenen project kan worden begonnen. Het plan ligt thans bij gedeputeerde staten. Ingezonden mededeling KLEUR OP DE WANGEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend Krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 Jaar alleen In vloeibare vorm MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 17-10. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 11,50-13; Bintje f 8-9. Voeraardappelen f 1-2,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 17-10. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht, tot f 30,95, franco Rotter dam; schot-tarwe, mits gedroogd, f 13-22,50. Voedergranen: Maalgerst - vol gens monster - f 20-23; Kippegerst - volgens monster f 24-25,50; Ha ver - ongepunte - volgens monster - f 18-22,50. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op monster - f 30-35, prima kwaliteiten tot f 41; Schokkers - op monster - f 30-35, prima kwaliteiten tot f 41; Bruine bonen - boerenschoon op monster, goed droog - tot f 70. teerde in een openingstreffer van Van der Werve. (1-0). De blauw- witten hadden echter niet lang plezier van de voorsprong want via een corner schoot van Aken raak (1-1). Na een half uur was het wederom van Aken, die doelman Braai het nakijken gaf. (1-2). Drei- schor kreeg verschillende kansen om deze achterstand weg te wer ken, doch de voorhoede - het zwakste deel van de ploeg - bleek niet bij machte om voor een ge lijke stand bij de rust te zorgen. Na de thee zag van Nieuwen- huijzen al spoedig kans om Zie- rikzeo aan een 1-3 voorsprong te helpen. Hoewel er bij de blauw-witten aardige combinaties te zien waren, werd toch over het algemeen het spel te lang opgehouden. De ver dediging verzette bergen werk. De neven Jan Smits Jr. en Sr. bleken niet gemakkelijk te passeren, ter wijl ook linkshalf Boogerd weer verdienstelijk spel te zien gaf. Na 20 min. herleefde bij de thuisclub opnieuw de hoop. Uit een uitste kende voorzet van linksbuiten van den Bos schoot rechtsbuiten de Bil feilloos in. (2-3). De rood-zwarte bezoekers kre gen het nu zwaar te verduren. Uit een voorzet van Van den Bos schoot K. v. d. Werve hard tegen doelman van Geesbergen aan, waarmee een goede kans verloren ging. Een handsgeval in het be ruchte gebied zag de scheidsrechter over het hoofd. Dreischor bleef tot het einde toe in het offensief, maar wist niet op de juiste wijze van de geboden kansen te profiteren, zo dat Zierikzee de punten mee naar huis kon nemen. H. L. O. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door de heer J. A. Gaanderse te Nieuwerkerk. Man zag geen ruit ROTTERDAM, 15-10. Een 37-jarige parketvloerenleg ger is bij het passeren van het verzamelgebouw Zuid, dat inmiddels geopend is de dupe geworden van zijn be roepsbelangstelling. Werk lieden waren er bezig de parketvloeren schoon te maken. Vol belangstelling naderde de vloerenlegger en had geen erg in een grote ruit van 2.10 bij 2.10 meter, die hem van het vertrek scheidde. Hij liep er dwars door heenNa zijn snij- wondjes in het Zuiderzie kenhuis te hebben laten be handelen, kon hij zijn weg vervolgen. SIRJANSLAND Culturele ver. begint weer De eerste bijeenkomst in het seizoen van de Culturele Vereni ging zal plaats vinden op zater dagavond a.s. Een fraaie film zal worden vertoond. Men heeft spe ciaal de zaterdagavond gekozen, om van een zo groot mogelijke op komst verzekerd te zijn. De vere niging is betrekkelijk klein en men wil begrijpelijkerwijs financieel zo voordelig mogelijk uit de bus komen Overigens geven sommigen weer de voorkeur aan een door-de -weekse avond. OUWERKERK De Zeeuwse collecte De in deze gemeente gehouden Zeeuwse collekte heeft f 155 opge bracht, een fraai resultaat waar voor een dankwoord toekomt aan geefsters en gevers, die de collek- tanten niet met lege handen naar huis hebben gestuurd. Inenting tegen polio Van de 133 kinderen in de leef tijd van 1-15 jaar, die hiervoor in aanmerking kwamen, zijn 117 kin deren ingeënt tegen kinderverlam ming, hetgeen neerkomt op 88 pet. Zestien kinderen werden niet inge ënt, neerkomend derhalve op een percentage van 12. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 16-10 van Hot- terdam naar Mena al Ahmadi. Esso Nederland (t.), 14-10 van Mena naar Suez. Kenia, pass. 15-10 Goa naar Cochin EssoKelletia (t.), 17-10 van Malta naar Abadan. Korenia (t.), pass. 17-10 Sable eil. naar Montreal. Merwelloyd, 16-10 te Keelung. Navicella (t.), 16-10 te Whitegate. Sarangan, 15-10 van Longview naar San Francisco. Tegelberg, 17-10 te Hongkong. Vivipara (t.), 15-10 te Balboa. Wonogiri, 17-10 dwars Cartagena naar Antwerpen. Telefouisch „oproepen" van boeken Snufje aan Technische Hogeschool DELFT, 17-10. „Onvoorziene om standigheden daargelaten zullen de boeken in onze bibliotheek nog dit curusjaar telefonisch kunnen wor den opgeroepen". Dit zal geschieden met behulp van ultramoderne Ericsson telefoontoestellen, die bij de catalogus geplaatst zullen wor den. Wil iemand een bepaald boek lenen, dan heeft hij niets anders te doen, dan met de kiessch\jf het nummer te draaien, waarmee het bewuste boek in de catalogus staat aangeduid. Zodra dit nummer ge draaid is, gaan in het magazijn van de bibliotheek lampjes branden, die aangeven in welke gang, in welke kast en op welke plank zich het ge. vraagde boek bevindt. Van dit nummer, dat uit zeven cijfers be staat, hebben de laatste drie be trekking op de plank en het volg nummer op het boek Verschijnen nu in de elektrische cijferlampjes in een bepaalde gang bij voorbeeld de cijfers 369, dan weet de maga zijnbediende, dat het 69ste boek van de 3de plank wordt aangevraagd. Signaallampen leiden hem naar de kast, waar zich het betreffende boek bevindt. Hij heeft dan alleen maar dit werk op de transportband te leggen, die dit boek via de wen- tergoot naar het uitleenbureau transporteert. Wanneer dit systeem in bedrijf zal zijn, bezit de biblio theek van de technische hogeschool te Delft een installatie, die een uni cum in de wereld is". Deze belangrijke mededeling deed dr. L. J. van der Wolk, bibliothe caris van de boekerij der technische hogeschool te Delft, in een onder houd, dat hij het A.N.P. toestond. Sint Nicolaas op 19 november te Amsterdam AMSTERDAM, 17-10. Ofschoon de aankomst van de goede Sint in ons land op zaterdag 19 november a.s. ditmaal door de televisie van uit Rotterdam wordt uitgezonden, blijft het initiatief comité Amster dam (I.C.A.) van mening, blijkens een gedane mededeling, dat het de enige ware en onvervalste Sint Ni colaas is die 19 november in Am sterdam voet aan wal zal zetten. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten HAAMSTEDE. Donderdag 20 ok tober, 's avonds kwart voor 7: ds. W. Hage, Middelburg. AANBESTEDINGEN Nieuwe Coöperatieve Boeren leenbank te Haamstede Maandagvoormiddag werd in ho tel Bom de bouw van een nieuwe Coöp. Boerenleenbank door de ar chitect, de heer H. Nienhuis van het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg, aanbesteed. De uitslag was als volgt: K. Manni, Haamstede f 109.065; F. J. M. v. Velthoven, Zierikzee f 108.000; J. C. Bijkerk, Burgh f 107.900; Fa. M. J. Padmos en Zn., Dreischor f 107.605; Fa. S. C. v. d. Hoek, Renesse f 106.850; J. v. d. Werf, Burgh f 106.532; G. Kappers, Renesse f 106.230; R. Th. Lauwerse, Scharendijke f 105.530; W. J. v. d. Maas, Haamstede f 104.784; S. P. Wijsman, Zierikzee f 103.659; J. Pleune, Noordwelle f 102.500; J. C. A. Prince, Serooskerke f 101.500; C. A. Prince, Haamstede f 100.395. Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund. BILJARTEN Ingezonden mededeling Om hel persoonlijk kampioenschap 5e kl. libre district Schouwen-Duiveland In het clubgebouw van de Bil jart-vereniging „De Drie Schapen" te Dreischor vonden vrijdag- en zaterdagavond de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 5e klas libre van het district Schou wen-Duiveland plaats, welke uit stekend geslaagd mogen worden genoemd. Door al zijn partijen in winst om te zetten wist M. v. d. Schee GiEntre Nous") op verdiende wijze beslag te leggen op de titel. Op 12 en 13 november a.s. zal deze speler nu het distrikt vertegen woordigen bij de gewestelijke kam pioenschappen welke te Eindhoven zullen worden gehouden. Verder zal hij ook mogen deelnemen aan het jubileum-toernooi ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de K.N.B.B. dat te Amsterdam zal worden gehouden. De uitslag van de finale 5e klas libre is als volgt: M. v. d. Schee, „Entre Nous", Zierikzee 14 J. Hoek, „B.V.O.", Oosterland 10 A. v. Felius, „O.K.K.", Nieuwerkerk10 A. Schiettekatte, „Entre Nous", Zierikzee 8 I. den Boer, „D.O.S.", Ouwerkerk 6 A. L. Buijs, „D.O.S.", Ouwerkerk 4 A. H. Hage, „Concorida", Zierikzee 4 J. Thiery, „O.K.K.", Nieuwerkerk 0 De vier hoogst geplaatste spelers uit dit toernooi promoveren naar de 4e klas. Uit de voorwedstrijden, waaraan door 32 spelers werd deel genomen, promoveerden direkt ze ven spelers naar de 4e klas, t.w. A. Vijverberg, D.O.S., (gem. 1,56); J. de Jonge, D.O.S. (1,46); A. Buijs, D.O.S. (1,39); R. Pankow, D.O.S., 350 297 337 310 312 323 256 247 213 221 255 216 265 286 255 265 2,08 2,50 1,61 1,72 1,87 1,45 1,35 1,14 1,64 1,34 1,32 1,44 1,18 1,13 1,00 0,93 (1,34); C. J. de Koster, Witte van Haemstede (1,31); W. Kesteloo, O. K.K. (1,27) en G. Timmerman, Con cordia (1,25). Na afloop van de wed strijden overhandigde de distrikts- voorzitter, de heer A. Brand, met een toepasselijk woord aan de win naar de distrikts-wisselbeker en de bondsmedaille. HET SMOKKELSCHBP „BRITTANNIA" 78. Uitgedost als een trotse pauw, in een wijde met bont afge zette mantel en met een enorme hoed op het hoofd, loopt Tasso, de Corsicaan, neuriënd de trappen af naar de kerker. „Heidaar!", schreeuwt hij tot de cipier, die met de helm over de ogen gezakt tegen de celdeur ligt. „Voor de drommel,' lig je daar te maffen, galgenaas?" „Ik geloof, dat ik een klap op mijn hoofd gehad heb", hakkelt de cipier verward. „Wóèóat?" buldert Tasso, „een klap op je hoofd? Jij ezelsveulen, je zult de gevangenen toch niet hebben laten ontsnappen?!! Driftig schuift hij de grendels van de celdeur terug en werpt de deur open. Als hij de geketende mannen ziet zitten, herademt hij opgelucht, maar dan valt opeens zijn mond open van verbazing. „Het méisje, het meisje, waar is het meisje?" schreeuwt Tasso, rood van woede. „De cipier en nog een paar anderen hebben haar weggehaald", fan taseert Aram met een stalen gezicht. Met een luide verwensing trekt Tasso zijn zwaard en rent de openstaande celdeur uit. „Schurk! Vrouwenrovcr!" gilt hij de cipier toe. Schreeuwend van schrik zet deze het op een lopen, gevolgd door zijn tierende, bulderende hoofdman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3