„Duivelandse poorte" heeft al veelbewogen geschiedenis achter de rug Gooi er niet te vlug de bijl bij neer S CETALAC Onder de duizend weken „gezondheid' Zuidhavenpoort in restauratie Vroeger bezat de poort een carillon Nu de Zuidhavenpoort zo grondig onderhanden geno men wordt, dat van een af doende restauratie kan ge sproken worden, is er aan leiding iets te memoreren uit de veelbewogen geschie. denis van de „Duivelandse poorte", zoals hij vroeger in de volksmond dikwijls werd genoemd. ZIERIKZEE, oktober 1960. De Zuidhavenpoort voor 1527 door een stenen brug met de Noordha venpoort verbonden - wordt in oude stukken het eerst genoemd in 1442. Een belangrijke versterking van de Zuidhavenpoort vond plaats in 1491, zulks op last van hertog Albrecht van Saxen, „om de stad te beheersen". Deze hertog nl. had de stad verrast met veel krijgsvolk, omdat het weerstrevig was aan keizer Maximiliaan. Het jaar daarop verzoende Zie- rikzee zich met de boze hertog, maar de stad moest opdraaien voor de kosten, die de versterking van de Zuidhavenpoort hadden gevergd zoals de prijs voor hout, balken e.d. Bovendien moest de stad de eige naars schadeloos stellen van hui zen die voor de versterking van de poort door de hertog waren afge broken. In het begin van de 16e eeuw (1507) kwam er een verordening tot stand, regelende de alarmplaat. sen in de stad voor de gewapende macht. Daarbij werd de Zuidhaven. Een uurwerk In de loop van de 16e eeuw kreeg de poort een uurwerk. Een in 1550 gegoten klok werd in het midden poort bestemd voor het Sint Anna Ghilde. torentje opgehangen en gebruikt als slagklok voor de hele uren. Deze nog bestaande klok kwam in de plaats van een andere, die 192 jaar dienst had gedaan. De Zuidhaven poort heeft veel „gezien". In de 16e eeuw was hij getuige van het ter dood brengen van aanhangers der „nieuwe leer", want „executiën metten viere" werden buiten de stad voltrokken. In 1623 werd aanbesteed het stel len van een nieuwe uurwijzer en het hangen van klokken in de poort, samen een soort carillon vormend, dat een welluidende klank had. Met het bespelen ervan werd een zg. „baeyertman" belast, die dit werk moest doen voor f 36 per jaar. Het klokkenspel werd in 1795 gedeeltelijk uit de poort weg gehaald en in 1796 verkocht. Twee klokken bleven over, nl. de klok uit 1550 en een kleinere, daterend uit 1622, dienend voor het halfuur slag. In stukken van 1666 staat ver meld, dat de Zuidhavenpoort voor bewoning werd uitgegeven. Een huisje aan de zuidzijde der poort werd in 1745 ten gebruike gegeven aan zekere Magdalena Rochus „om daarin met appelen te koop te zit ten". Als tegenprestatie moest Mag dalena de poort schoon houden en jaarlijks 17 schellingen betalen. Vele restauraties Talrijke malen is de poort - zoals thans - aan een restauratie onder worpen, om. in 1764, 1774, 1779 en 1788. In de Franse tijd was de poort een militaire gevangenis. Eens - in 1795 - wisten .twee gevangenen hieruit te ontsnappen, nadat zij in de toren brand hadden gesticht. Een der gevangenen ontsnapte, de ander brak een been en werd ge-- vat. Sporen van dit binnenbrandje zijn nog altijd aan het houtwerk te zien. In 1811 heette de poort „Porte imperiale". In de nacht van 7 op 8 december 1813 was de Zuidhaven- Onze geest is opgesloten in de fles van deze maatschappij Wij tieners leven in een moeilij ke leeftijd. Oudere mensen zeggen, dat het de mooiste leeftijd is en de meesten van hen zouden het graag nog eens over doen. Wy geloven graag, dat ze gelijk hebben, van hun standpunt bezien, maar de tus senliggende jaren hebben hun de nare dingen doen vergeten en zij hebben dikwijls nog alleen de scho ne herinneringen over, vandaar dat ze graag terug zouden willen, nu ze zelf bemerken, dat hun jeugd voor bij is. Anderen zouden het nog eens over willen doen (liefst met de we tenschap die ze nu hebben) om toen gemaakte fouten te herstellen. En toch: als ze het over zouden doen, is de kans heel groot, dat ze weer diezelfde fouten zouden ma ken. Velen van deze ouderen hoor je nu zeggen: „Ik heb mijn kansen laten schieten toen ik jong was. Had ik maar doorgezet, had ik maar meer gestudeerd, had ik maar dit en had ik maar dat, dan zou ik het in het leven verder geschopt hebben". Gelijk hebben ze natuur lijk. Nu achteraf volwassen en ge plaatst in de maatschappij kunnen ze de gehele ontwikkeling van hun leven overzien en bemerken ze, waar ze faalden. En toch, als ze weer jong zouden zijn, zou het weer precies gaan als toen. Ze ver geten namelijk, dat dit jong zijn ook een bepaalde geestelijke instel ling met zich brengt een instelling die totaal verschilt van die van de rijpe volwassene. Was dit niet het geval, dan zouden wij nu jonge ouden-van-dagen zijn. DE GEEST IN DE FLES. Bij onze jonkheid behoort ook een jeugdige geest en die is nu eenmaal over het algemeen geno men zeer impulsief, legt geheel an dere normen aan dan de volwasse nen doen, kortom is typisch de geest van de „teenager". Het is deze geest die ons fouten doet maken. Deze geest is namelijk zuiver na tuurlijk, houdt gelijke tred met on ze lichamelijke ontwikkeling en is niet te stuiten in zijn uitingen en neigingen, omdat die past bij onze leeftijd. Daar staat tegenover, dat de maatschappij als een lastige fles die geest gevangen houdt, omdat de maatschappij kunstmatig en in zekere zin tegennatuurlijk is. Wij zijn namelijk eerder geestelijk vol wassen dan maatschappelijk en dat brengt de moeilijkheden met zich mee. De maatschappij eist van ons, willen wij op de een of andere ma nier slagen en ons een goede posi tie veroveren, dat wij eerst de la gere school doorlopen, daarna dik wijls nog een middelbare school en tenslotte nog een of andere specia listische opleiding, want in onze moderne tijd is er alleen een goede plaats te veroveren voor vakbe kwame specialisten. Aan manusjes van alles, die van alles wat weten, maar van niets het fijne, heeft de moderne maatschappij geen behoef te, die krijgen de mindere banen. Specialisatie is de grote eis die ge steld wordt. DE TWEESTRIJD. Ben je academisch gespeciali seerd of op lager niveau bijvoor beeld boekhouder, ben je ingenieur of technicus, dan moet je op de een of andere manier bijzondere kennis van een bepaald vak heb ben. Nu was dit vroeger in zekere zin ook al zo, maar tegenwoordig is de leertijd veel langer, met als gevolg, dat de tiener, die geestelijk en lichamelijk al rijp begint te wor den, of al is, nog een aantal jaren studietijd voor de boeg heeft. En hèb je een baan, dan moet er heel vaak nog veel bijgeleerd worden. Dat is de moeilijkste tijd die er is. Enerzijds trekt de andere sexe, die tijd vraagt voor uitgangetjes en dergelijke, anderzijds is het meest al de tijd dat er het hardst geblokt moet worden. De grote moeilijkheid is nu om in dit geval een gulden middenweg te bewandelen en zo wel het een als het ander te kun nen doen. De studietijd is een tijd van ontberingen, al behoeft de jon ge mens zich niet alles te ontzeg gen, toch zal hij of zij bepaalde leuke ontspanningsevenementen moeten laten schieten terwille van de studie ofvan het geld. Want ook dat speelt op die leeftijd een grote rol. De studerende moet het doen met wat zakgeld, dat meestal niet toereikend is om er breed van uit te gaan met een meisje. Datzelf de is trouwens het geval wanneer er al gewerkt wordt in een betrek king en 's avonds wordt gestudeerd. NIET LATER MAAR NU. De neiging is dan heel groot om die drang tot volle vrijheid te vol gen met op de achtergrond de ge dachte: „later komt alles wel te recht!" Stel je daar maar niets van voor. Later komt er niets terecht! Het leven gaat door en slechts weinig sterke geesten zijn in staat om later reeds met een gezin, nog eens aan de studie te beginnen. Slechts wei nigen voltooien deze zware opgave. Grijp de kans die je jong krijgt en getroost je de opofferingen die ge vraagd worden! Gooi er niet te vlug het bijltje bij neer! NORA VAN HEEMSTEDE. poort getuige van de uittocht der Fransen. In 1858 werd het middel torentje geheel vernieuwd. Dit kostte toen slechts f 800. Door deze poort ook kwamen in 1945 de eerste geallieerde bevrij ders de stad binnen. Inderdaad veel bewogen is de geschiedenis van de „Duivelandse poorte". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Lezing over edelstenen Afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op vrijdag 21 oktober a.s. hoopt voor de afd. Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in het „Huis van Nassau" te Zierikzee op te treden de heer ir. J. Hammes, edels teendeskundige te Zeist. De heer Hammes behan delt het onderwerp: „Uit de we reld der edelstenen". Het gespro ken woord zal worden toegelicht met kleurendia's. In de pauze zal een collektie edelstenen te bezich tigen zijn. Ledenvergadering afdeling Ned. Politiebond De afdeling „Schouwen-Duive- land" van de Ned. Politie Bond hield maandagmiddag een leden vergadering in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. De voorzitter, de heer J. Fluijt kon in zijn openings woord zijn grote vreugde betuigen over het feit dat een zo groot aan tal leden aanwezig was. In het kort releveerde de voor zitter de besprekingen tussen rege ring en politie - vakorganisaties, welke voor de gehele Nederlandse politie een wel zeer ongelukkig ver loop hebben gehad. Unaniem was men het er echter over eens dat het hoofdbestuur had gedaan wat het kon, zodat het hoofdbestuur het volste vertrouwen kreeg. Meer dan ooit komt het er nu op aan zich eendrachtig achter het hoofdbe stuur te scharen, zodat de afge- broken besprekingen ten spoedigste hervat kunnen worden, in de hoop dat een gunstig resultaat bereikt zal worden en aan de Ned. politie een waardig salaris zal worden ver strekt. Als afgevaardigde naar fefrt op vrijdag 21 oktober 1960 in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag te houden politie salaris-congres werd geko zen de afdelings-secretaris de heer D. E. Mooij. DREISCHOR Bazar „Crescendo" werd groot succes De door het comité ter verkrij ging van uniformen voor het har moniegezelschap „Crescendo" ge organiseerde bazar, op donderdag, vrijdag en zaterdag jl., in het voor malig schoolgebouw, is een groot succes geworden. Voor alle avon den bestond een behoorlijke be langstelling. Vooral zaterdagavond was het een gezellige drukte, mede door het goede weer waren ook vele bezoekers van buiten de ge meente gekomen. De mooie en aan trekkelijke prijzen, die bij de di verse attrakties in de drie lokalen te winnen waren, hadden gretig af trek. De bazar gaf dan ook een prachtige bruto opbrengst te zien van rond f 2.600. Met de vrijwillige bijdragen, die het bazarcomité van de inwoners reeds had ontvangen, is het thans mogelijk dat de zo zeer begeerde uniformen voor het korps worden aangeschaft, zodat volgend jaar bij het 60-jarig bestaan de le den van „Crescendo" geünifor meerd' zullen zijn. - In verband met het bedanken door de heer J. C. v. d. Maas als kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. gemeente alhier is in deze functie voorzien door de benoeming van de heer J. W. Beekman. NIEUWERKERK Geslaagde kinderpostzegelactie Door de leerlingen der hoogste klassen van de openbare lagere school alhier is de vorige week het mooie bedrag van f 408,50 aan be stellingen van postkaarten en post zegels ten bate van het Ned'. comité voor kinderpostzegels opgenomen. Een bijzondere vermelding ver-i dient eeru leerling die voor f 60 en een leerlinge die voor f 45 hebben opgenomen. De Zeeuwse Collekte voor bandrecorders voor blinden en va kantie voor vermoeide huisvrou wen heeft alhier f 141,26 opge bracht, waarvoor hartelijk dank aan de damescollectanten. Ingezonden mededeling M// KERKNIEUWS Gfer. Kerken Beroepen te Hantum: kand. J. Sap, Lelden. Ger. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Cen trum: A. Hofman, Zeist. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Verwachting tot woensdagavond. Opklaringen Tijdelijk opklaringen, maar plaat selijk ook enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtin gen. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.38. Maan op 5.38, onder 17.30. 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 6.51, onder 17.58. Nieuwe maan: 20 okt. te 13.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 okt. 20 okt. 2.51 v.m. 14.47 n.m. 3.30 v.m. 15.24 n.m. Raad van Zonnemaire stelde straatnamen in gemeente vast Het komt tot de bouw van twee scholen In de maandagavond gehouden gemeenteraadsvergadering der ge meente Zonnemaire onder voorzit terschap van burgemeester J. L. van Leeuwen, besloot de raad met algemene stemmen de bouw der twee lagere scholen aan de Oost- weg te gunnen aan de firma M. Slager te Dreischor voor de som van f 118.000. De heer L. Braber (P.v.d.A.) complimenteerde het col lege van b. en w. en de architect de heer Wesseloo met deze tot standkoming. In bespreking kwam het voorstel van b. en w. tot het geven van na men aan straten in de gemeente, zulks n.a.v. een geopperd plan door de heer L. Braber in een vorige vergadering. De voorzitter deelde mede, dat gestreefd is naar het be houd van bekende bestaande na men. Op voorstel van de heer J. v. d. Bijl zal de naam Rietdijk niet ge heel doorlopen tot „Mon Genie" bij Brouwershaven, maar zal het ge deelte vanaf de dwarsdijk tot deze boerderij de „Kijkuitsedijk" wor den genoemd. De heer L. Braber vond de bena ming Pietershofje niet erg accep tabel en zou de benaming Kooiweg liever zien veranderd in Tuinweg, wat de raad overnam. De 'heer Lukaart vond de bena mingen „te plattelands", daar het woord straat praktisch niet voor komt. De voorzitter deelde hierop SPORT VOETBAL Zierikzee BI Brouwershaven BI 15-1 De gasten brachten direct een hoog tempo op de 'been, waardoor de rood-zwarten tegen een 0-1 achterstand in de eerste minuten moesten aankijken, toen D. v. d. Linde van dichtbij inschoot 0-1. Zierikzee, dat nog enkele hoek schoppen moest toestaan, schakel de al spoedig op dit tempo over, en zo ontstond een aantrekkelijke wedstrijd, waarin iedere meter grond sportief betwist werd. Doel man v. 't Hof (Brh.) stopte een strafschop, en na 15 min wist v. Tiggelhoven de gelijkmaker te sco ren. In de laatste phase van de le helft bleek dat de Brouwse ploeg haar tempo niet kon volhouden; uit goed opgezette aanvallen scoorden. Rossen en Heyboer 3 x, ruststand 5-1. Na de rust bleef Zierikzee, zonder in onnodig ge- pingel te vervallen, in hetzelfde tempo doorspelen. De gasten kwamen er weinig meer aan te pas, het grotere uit houdingsvermogen der rood-zwar ten was dus doorslaggevend. 2 vol maakte hoekschoppen van Hey boer kopte Koevoets in, Rossen 2x, Koevoets lx, Hendrikse lx, Hey boer lx, v. Tiggelhoven en Ver meulen brachten de eindstand op 15-1. Zaterdagmiddagcomp. Burgh IV - Duiveland II 5 -1 Duiveland II dat vorige week nog met dubbele cijfers won, kreeg een bittere pil te slikken. Al spoedig bracht Bliek de stand op 1-0 die M. Kloet even later ver hoogde tot 2-0. Kort voor de rust brengt Bart Landman Burgh een 3-0 voorsprong. Vlak na de rust is het J. de Meij die de stand op 4-0 brengt, waarna de kleine handige Klink tegen- scoort. 4-1. Het schot was voor keeper Kloosterman, die voor het eerst de groen witte goal verdedig de en zich direct populair maakte door zijn enorm verre uittrappen, onhoudbaar. Het werd nog 5-1, doordat M. Kloet een penalty be nutte. mede, dat deze gemeente als platte landsgemeente zo gegroeid is en straten bijna niet voorkomen. Te vens deelde de voorzitter mede, dat de naamborden zo spoedig mogelijk zullen word engeplaatst, waarop de heer v. d. Bijl als mening te kennen gaf deze borden niet buiten de ge meente te plaatsen, maar zoals in Schouwen is gebeurd de benaming op witgeschilderde palen te plaat sen. De voorzitter zei dat dit een hoge onderhoudspost betekent. Wethouder Goemans deelde mede, dat deze palen door het waterschap Schouwen worden geplaatst en worden onderhouden. De rondvraag Na de aanbieding der gemeente rekening over het dienstjaar 1959 volgde de rondvraag, waarbij de heer L. Braber opmerkte dat a.s. voorjaar de prikkeldraadafraste ring rondom de populieren op het sportveld' verwijderd kunnen wor den. Dezelfde spreker informeeide of er niet meer spoed betracht kan worden1 bij de afbraak van het voormalig bedrijf van de heer Gan- zeman. De voorzitter deelde mede, dat de gemeenteopzichter hierover contact heeft opgenomen met de heer Stouten en weet deze stagnatie aan de slechte weersomstandighe den. Op een vraag inzake de aan sluiting waterleiding naar het kleedlokaal op het sportveld zei de voorzitter, dat het abonnement wellicht ten laste der sportvereni ging zal komen. De aansluiting is geen probleem daar deze vlak bij het veld is gelegen. Op een gestelde vraag door de heer J. v. d. Bijl over de laatstge houden vergadering der vleeskeu ringsdienst gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting. BROUWERSHAVEN: 19 okt. 1.57 v.m. 14.15 n.m. 20 okt. 2.33 v.m. 14.50 n.m. Springtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk regen- gebied boven Duitsland heeft zich wat naar het noordoosten ver plaatst, evenals de depressie, die de regen veroorzaakt. Tegelijker tijd draaide de wind boven1 Neder land in de hogere niveaux naar het westen, waardoor ons land weer binnen het bereik van de oceaan- depressie is gekomen. De afgelopen nacht al drong een regengebied via Engeland naar on ze omgeving door. Ook het front van een depressie ten zuidwesten van Ierland kan morgen passeren, zodat het weer een wisselvallig ka rakter behoudt, waarbij ook enkele opklaringen zullen voorkomen. INTERESSANTE EXPOSITIE De V.U. te Amsterdam tachtig jaar AMSTERDAM, 17-10. Tel' gele genheid van het 80-jarige bestaan der vrije universiteit te Amster dam is vanochtend in het histori sche pand Keizersgracht 162, eer tijds woonhuis van de stichter de zer hoger onderwijsinstelling op gereformeerde grondslag dr. A. Kuyper, een tentoonstelling geo pend met foto's, schilderijen, ori ginele stukken en andere archi- varia over het verleden van de V.U. De voorzitter van de senaats commissie voor een historische museum, prof. dr. H. Smitskamp, deelde mee dat binnen een jaar tijd een wonderlijk groot aantal stukken is bijeengebracht over een „respectabel stuk historie van 80 jaar V.U." dat verloren dreigde te gaan. DE KOMENDE VERKIEZING Moeilijkheden bij de Prot.-chr. groepering te Oosterlaud/Sirjansland Oosterland, 17-10. De bestuurs- moeilijkheden van destijds te Oos terland - reeds enige tijd gelukkig de wereld uit - hebben nog een vervelend staartje gekregen nu de verkiezingen ook voor de nieuwe gemeente Duiveland in zicht ko men. De moeilijkheden doen zich voor b\j de Prot. Chr.-groepering, waarin geen eenheid van denken blijkt te bestaan t.a.v. de op de kandidatenlijst uitkomende par tijen, t.w. de A.R. en C.H.U., die voor Duiveland met één lijst uit komen. Zoals destijds gemeld werd op een eerste vergadering van de A.R. -kiesvereniging, voorgezeten dooi de heer J. M. de Waal, de wens van sommigen kenbaar samen tc wei-ken met de S.G.P. voor de ko mende verkiezingen. De voorzitter was het - gelet op de moeilijkhe den in het recente verleden - hier niet mee eens en gaf aan dit stre ven geen medewerking. Buiten medeweten van de voor zitter werd evenwel een tweede vergadering belegd, waarop met meerderheid werd besloten toch samenwerking te zoeken met de S.G.P. Daar de voorzitter niet op de hoogte was van deze gang van zaken en persisteerde bij zijn eer der ingenomen standpunt, kon hij niet anders doen dan zijn funktie neerleggen, hetgeen geschiedde. Los hiervan bleek intussen de S. G.P. geen samenwerking met de A.R. op prijs te stellen. De A.R.- kiesvereniging zocht daarop sa menwerking met de partij „Ge meentebelang" te Sirjansland, waardoor dus een versnippering is ontstaan. De C.H.U. is op de kan didatenlijst vertegenwoordigd in de persoon van wethouder A. Stoutjesdijk. Ter verduidelijking diene, dat de A.R. van Nieuwerkerk, de C.H.U. van Nieuwerkerk en C.H.U. van Oosterland met een gemeenschap pelijke lijst uitkomen, maar A.R.- kiezers van Oosterland zullen dus ook kunnen stemmen op de kan didaten van „Gemeentebelang". Of hierdoor een Sirjanslandse verte genwoordiger in de nieuwe raad kans maakt, is onzeker. Ingezonden mededeling Verf met gemak en...- van Ceta Bever S.s. „Zuiderkruis" vaart thuis met spijtoptanten AMSTERDAM, 18-10. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden zal het regeringsschip „Zuider kruis", onder commando van ka pitein H. Harder, woensdagochtend 19 oktober met 649 passagiers in Amsterdam aankomen. Het schip zal meren langszij de etablissementen van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland". Van de passagiers zijn er in In donesië 617 aan boord gegaan. On geveer 400 hunner zijn spijtoptan ten. JUTPHAAS. De vijfjarige Joke van der Hoeven, te Vreeswijk, is verdronken in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het meisje is daarin terecht gekomen, terwijl het met een autoped aan het spelen was. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2