Secretaris-generaal weerlegt kritiek op Kongobeleid der V.N. DINSDAG 18 OKTOBER 1960 117e jaargang No. 18856 ZIERIKZEES0IEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prij* per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week ÏN C 7ICDII/7CCCPUE! ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, LJ El ZtltKII\Z>LLJv»nb vUUltAn I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs ^nor» Uitgave: N.V. Drukkerij v./h, Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuL 1797~i889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Debatten over wereldpolitiek hervat NEW YORK, 17-10. Onmiddellijk na opening van de maandagochetndzitting van de Algemene Vergade ring nam secretaris-generaal Hammarskjoeld het woord om te antwoorden op de kritiek, die tijdens de debatten over de buitenlandse politiek was geleverd op de rol die de Verenigde Naties in Kongo hebben gespeeld. Hammarskjoeld zwaaide hoge lof toe aan de „onbekende" functionarissen van de Verenigde Naties, die hun taak in Kongo onder de moeilijkste omstandigheden, voortdurende spanning en met einde loze werkdagen verrichten. Deze mannen en vrouwen, aldus Hammarskjoeld, waren de pioniers van een steeds groter wordende groep over de gehele, wereld, die de dienstverlening aan de menselijke gemeenschap als een beloning op zichzelf beschouwt. Deze mensen, die ervan beschuldigd worden de dienstknechten van het kolonialis me te zijn, dienen echter liever dan dat zij regeren. Hammarskjoeld betoogde, dat wel over tal van zaken met betrekking tot Kongo is gesproken, maar wei nig over de noodzaak te voorzien in de behoeften van het Kongolese volk, het handhaven van een mi nimum aan bestuur, het verzekeren van het vervoer, de bestrijding van ziekten e.d. Het is juist dit wat deze mensen van de Verenigde Naties hebben gedaan, ver van hun fa milie, onder voortdurende druk en zonder op eigen voordeel uit te zijn. De secretaris-generaal zette ver der uiteen, dat de buitengewone bevoegdheden van de V.N.-strijd- macht in Kongo na de ineenstor ting van het Kongolese nationale leger, slechts ten doel hadden een minimum aan veiligheid voor de bevolking van Kongo te garande ren. Ondanks de waardevolle bij dragen die tal van Afrikaanse lan den aan deze strijdmacht hebben geleverd, was het onvermijdelijk om, ter wille van het functioneren van de grootste luchtbrug in de ge schiedenis, een beroep te doen op de technische hulp en diensten van de grote mogendheden. De wereldpolitiek Na de verklaring van Hammars kjoeld hervatte de Algemene Ver gadering de debatten over de we reldpolitiek. De gedelegeerde van Cyprus, Ze- non Rossides, sprak de hoop uit, dat het Algerijnse vraagstuk zal kunnen worden opgelost door we derzijds begrip tussen de Franse en Algerijnse volkeren. Hij meende, dat de toewijding van generaal De Gaulle aan zijn ideaal tijdens de oorlogsjaren een goed voorteken zal zijn voor een spoedige oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Hierna nam de gedelegeerde van India, de minister van Defensie Krishna Menon, het woord, die voorstelde dat de Verenigde Naties hun werkzaamheden in Kongo ge leidelijk aan zullen verminderen en aan het Kongolese volk en de be volking der verschilende gebieden de verantwoordelijkheid overdra gen voor het handhaven der orde en voor de economische ontwikke ling van dit land. Voorts sprak hij zich uit voor geleidelijke terugtrek king uit Kongo van alle buitenlan ders, wier missie aldaar niet ge heel in overeenstemming is met het Handvest der Verenigde Naties, en verklaarde voorts dat de Verenigde NIEUWE AANVAL VAN SOWjET-ÜNTE OP HAMMARSKJOELD NEW YORK, 17-10. De Sowjet- Unie heeft maandag een nieuwe felle aanval gedaan op secretaris generaal Hammarskjoeld en hem beschuldigd van partij kiezen in het ideologisch conflict tussen oost en west, van partijdigheid in alle handelingen van de Verenigde Na ties en van het misbruiken van be- grotingsgelden. De aanval werd ingezet door A. Roscbin, de Russische afgevaar digde in de administratieve en be grotingscommissie der Verenigde Naties tijdens een vergadering over de V.N.-begroting voor 1961. Roschin zei, dat de gebeurtenis sen van de laatste tijd hebben aan getoond, dat de activiteit van de secretaris-generaal zich meer en meer buiten de bepalingen van het handvest begin te bewegen, en dat de secretaris-generaal meer en meer gaat deelnemen aan de poli tieke problemen waarvoor de Ver enigde Naties zich zien gesteld. De secretaris-generaal, die zich zelf in deze politieke strijd heeft betrok ken, is een partijdige deelnemer in deze strijd geworden ten gunste van de ene partij tegen een andere aldus Roschin, die als voorbeeld aanhaalde, dat Hammarskjoeld vorig jaar een speciale missie naar Laos had gezonden om een onder zoek in te stellen naar de situatie in dit land, hoewel hij daartoe niet bevoegd was. Voor het zenden van een missie naar Laos zou een besluit van de veiligheidsraad no dig zijn geweest, maar deze raad heeft een dergelijk besluit niet ge nomen. ROTTERDAM. Rotterdam is maandag vijf dagen nadat de rijksgoedkeuring op het metro plan 2 werd verkregen - begonnen met de werkzaamheden voor de metro in de binnenstad. In een groot aantal plaatsen in ons land worden deze maand en begin november weer Kerstgroeten opgenomen, bestemd voor militairen van de drie krijgsmachtonderdelen, verblijvend in Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen. Voor de naaste familieleden en verloofde van iedere mili tair staat twee minuten spreektijd ter beschikking. - Foto: een kijkje in het Prot. Militair Tehuis in Dordrecht, waar maandag Kerstgroeten werden opgenomen. Naties zich niet als arbiter moeten opwerpen tussen de verschillende groeperingen in Kongo. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft maandag een resolutie goedgekeurd, waarin wordt aange drongen op onverwijlde en opbou wende maatregelen met betrekking tot de dringende problemen waar van de wereldvrede afhangt". Deze resolutie, die werd inge diend door 27 landen onder leiding van India, is door alle aanwezige delegaties (91) goedgekeurd. Vernomen wordt dat zij voorna melijk ten doel heeft de ontwape ningsonderhandelingen weer op gang te krijgen. Amerikaanse hulp aan Laos WASHINGTON, 17-10. Amerika zal de militaire hulp aan Laos her vatten, zo is door het State depart ment meegedeeld. Het program is een dag of tien buiten werking ge weest wegens de verwarde toe stand in Laos. In die tijd heeft vol gens het departement de Sowjet- Unie hulp aangeboden aan de neu- tralistische premier,prins Soevan- na Phoema. De vroede vaderen van Catania (Sicilië), hebben besloten aparte bussen oo€r mannen en vrouwen te laten rijden. Dit naar aanleiding van klach ten van vrouwen, dat zij zo dikwijls in de bussen door mannen werden lastig gevallen. DE RAMP IN 00ST-PAKÏSTAN Hulpbrigades in actie voor hulpverlening DACCA, 17-10. Hulpbrigades waren maandag onafgebroken in de weer om hulp te brengen aan de door een cycloon en een vloed golf getroffen gebieden, waar min stens 3.000 mensen en mogelijk veel meer zijn omgekomen. Zelfs een week na deze ramp worden de pogingen om de ver af gelegen eilandjes in de monding van de Ganges, die het zwaar te lijden hebben gehad, bemoeilijkt door de primitieve verbindingen. Tweejarig jongetje verdronken ALBLASSERDAM, 17-10. Van- middag is in Alblasserdam een tweejarig jongetje door verdrinking om het leven gekomen. Het knaap je liep in een onbewaakt ogenblik de ouderlijke woning aan de Vecht- straat uit en geraakte in een sloot. Toen men het jongetje ging zoeken, ontdekte een buurvrouw het. Nog een half uur heeft men getracht met behulp van kunstmatige adem haling de levensgeesten) op te wek ken, maar dat was tevergeefs. Ongeluk of moord op Franse fabrikantenvrouw TOURS, 17-10. Een rechter van instructie te Tours in Frankrijk heeft maandag een 32-jarige telg uit de Franse fabrikantenfamilie Michelin, Patrice Michelin, be schuldigd van moord op zijn vrouw, Nicole. Patrice Michelin schoot zijn vrouw, moeder van drie kinderen, zondag dood tijdens de jacht. Vol gens Michelin was het een ongeluk. Mevrouw Nicole Michelin is het achtste lid van de familie dat op geweldadige wijze het leven heeft verloren. Sedert 1932 zijn vier leden van de familie bij verkeersongeval len op de weg omgekomen, één bij een vliegtuigongeluk, één bij de landing van geallieerde troepen op Corsica in de tweede wereldoorlog en een ander in een concentratie kamp. Volgens Patrice Michelin kwam zijn vrouw om doordat zijn geweer afging toen hij zich in het park van hun buiten te Mai een weg baande door struikgewas. De telegraafdraden zijn afgebro ken en de berichten over de toe standen in het rampgebied komen slechts druppelsgewijs in Dacca binnen. De gouverneur van Oost-Paki- stan, die een inspectiereis naar de getroffen streken heeft gemaakt, is maandag in Dacca teruggekeerd en heeft een conferentie op hoog ni veau bijeengeroepen voor het op stellen van verdere hulpmaatrege len Hij deelde mede, dat alle nood zakelijke maatregelen zullen wor den getroffen en waarschuwde tevens voor het gevaar van epide mieën. Het zal mogelijk nog verschei dene dagen duren alvorens de vol le omvang van de ramp bekend is. Volgens een bericht in een plaat selijk blad zou alleen al het eiland Ramgatti met vijftienhonderd slachtoffers zijn bezaaid. Zuidelijk temperament in de feestzaal Een restaurantzaal in het Itali aanse stadje Genzano waar drie pas gehuwde paartjes met hun gasten gelijktijdig van het feestelijk hu- welijksmaal genoten, veranderde zondag al spoedig in een van zui delijk temperament averkokende heksenketel, toen een onhandige gast van paar no. 1 het houten schot, dat het van paar no. 2 scheid de, omverwierp. Het kwam boven op bruidspaar no. 2 terecht, juist op het moment dat het het onder werp was van de feestrede van een van zijn gasten. De zo onverwachts onderbroken spreker „nam" het niet en ging zonder omhaal de schuldige te lijf, een voorbeeld dat iveldra door zijn medegasten werd gevolgd. In het algemene tumult kon het niet uitblijven of ook het schot tussen paren no. 2 en 3 sneu velde, met het resultaat dat de gas ten van alle partijen, inclusief de drie jonge echtparen, alles bijeen een goede honderd feestelingen, in een verbitterde strijd gewikkeld raakten. Uitslag: een aantal gewon den en elf arrestaties. m In Leopoldstad is maandag een uitgaansverbod afgekondigd. Men mag niet meer op straat tussen 8 uur 's avonds en half zes 's mor gens. De café's moeten om zes uur 's avonds sluiten. Apen verwondden hun baas AMSTERDAM, 17-10. Twee klei ne apen hebben maandagmiddag hun eigenaar verwondingen aan gezicht, nek, armen en benen toe gebracht. De 48-jarige caféhouder L. van Faessen, die de twee apen buiten in een kooi bij zijn zaak aan het Jaagpad in Amsterdam houdt, liet ze zoals elke dag even vrij. Tot zijn schrik werd hij door de aapjes - Zuidafrikaanse mona's - aangevallen. Bij zijn pogingen om de beesten weer in hun kooi te krijgen liep de heer van Faessen talrijke bijtwonden op. Hij werd naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De apen, die hun toevlucht zochten in een schuur, zijn later door twee oppassers van Artis gevangen en naar de Am sterdamse dierentuin getranspor teerd. Gasvex-giftiging eist twee slachtoffers ASSEN, 17-10, In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de ge meente Vries de 27-jarige mejuf frouw G. M. C. Hamminga uit Ide en de 67-jarige heer H. Westerbork uit Groningen door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven gekomen. De heer Westerbork was bij me juffrouw Hamminga op bezoek. De kamer waarin zij zaten, werd ver warmd met een petroleumradiator. Deze is vermoedelijk lek geweest, waardoor de kamer met het giftige gas werd gevuld. Toen de ouders van mejuffrouw Hamminga zon dagmorgen op bezoek kwamen, za gen zij, dat het licht in de woning nog brandde. Door het stuk slaan van een raam verschaften zij zich toegang tot het huis, waar beide personen dood werden aangetrof fen. Nederlanders staan terecht in V.S. BROWNSVILLE, Texas, 17-10. Twee Nederlandse zeelieden, de 23- jarige H. J. van D. uit Tilburg en de 21-jarige W. H. H. uit Capelle a.d. IJssel, die er van worden be schuldigd op 9 juni in het haven gebied van Brownsville de Ame rikaanse onderwijzer Salvador Loya te hebben doodgeslagen, heb ben voor de districtsrechtbank te Brownsville verklaard niet schul dig te zijn. Zij hebben tevens een verzoek ingediend om een voor waardelijke straf voor het geval zij schuldig mochten worden bevon den. STOCKHOLM, 17-10. De corres pondent in Peking van het Zweed se dagblad .Stockholms Tidningen' meldt uit zeer betrouwbare bron te hebben vernomen dat de rege ring van communistisch China op zich heeft genomen de „voorlopige Algerijnse regering" wapens en vrijwilligers te leveren, zodra deze daarvoor „het groene licht,, geeft. Het besluit hiertoe zou zijn geno men tijdens het recente bezoek aan Peking van premier Ferhat Abbas der voorlopige regering, die ech ter zou hebben verklaard dit aan bod niet te kunnen accepteren al vorens daartoe de instemming van de „Arabische nabuurlanden" te hebben gekregen. Volgens de correspondent zou den de Verenigde Arabische Repu bliek en Irak hun toestemming reeds hebben verleend, terwijl Tu nesië dat zich aanvankelijk krach tig tegen zulk een voorstel had verzet, thans op punt schijnt te staan van standpunt te veran deren en het voorbeeld van Cairo en Bagdad te volgen. FRANKRIJK EN DE ATOOMWAPENS PARIJS, 18-10. Vandaag, dins dag begint in de Franse Nationale vergadering het debat over het plan van de regering om een ge vechtsgroep met kernwapens uit te rusten. Ofschoon er scherpe kri tiek, zowel van links als van rechts, op de Gaulles politiek in zake de NAVO en de Geallieerde militaire integratie wordt ver wacht, zal premier Debre het plan er waarschijnlijk gemakkelijk door krijgen. De stemmen van de 215 af gevaar. digden van de Gaullistische Unie zullen vermoedelijk alleen al vol doende zijn. De regering rekent bovendien op de steun van een derde van de conservatieven, een derde van de katholieke M.R.P. en wat verspreide stemmen van elders. Voor het debat over de gevechts groep met kernwapens is 25 uur uitgetrokken. Deze groep maakt deel uit van een program tot mo dernisering van de strijdmacht in de komende vijf jaar waarmee een bedrag van nfrs 12 miljard ge moeid is. Veiligheidsgordels in auto's WASHINGTON, 17-10. Ameri kaanse deskundigen op het gebied van de verkeersveiligheid hebben de federale regering aanbevolen alle in haar bezit zijnde automobie len van veiligheidsgordels te voor zien. De aanbeveling is afkomstig van de federale raad voor de vei ligheid, die is samengesteld uit ver tegenwoordigers van 50 departe menten en andere overheidsinstan ties. Uit onderzoekingen van auto-on gevallen, lopende over een tijdvak van bijna twintig jaar en verricht door deskundigen van de Cornell universiteit, zou zijn gebleken dat met veiligheidsgordels jaarlijks het leven van 5.000 automobilisten kan worden gered, doordat voorkomen kan worden, dat zij bij een botsing uit de wagen geslingerd worden. Bovendien zou door het gebruik van deze gordels de ernst van een groot aantal niet-dodelijke verwon dingen kunnen worden verminderd. Vondst in het Dal der Koningi en CAIRO, 17-10. Egyptische ar beiders hebben bij het zoeken naar de schatten van de Faraoh Seti I in het Dal der Koningen in Opper-Egypte een geheimzinnige trap met 28 treden gevonden. De treden zijn gevonden in een gang achter het graf van de Faraoh aan de westelijke oever van de Nijl. De eerste schatten van Seti I zijn 120 jaar geleden gevonden in diens graftombe. De Egyptenaren denken dat er meer schatten zijn te vinden aan het eind van de gang. Een Egyptische ambtenaar zei te Cairo dat het heel goed mogelijk is dat de gang doodloopt maar een gids, Abdel Roessol, is van mening dat hij thans de onbetaalbare schatten van de Faraoh zal vinden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Die wel zijn eigen hart doorziet Die spot met zijnen buurman niet. Vechten straks Chinezen in Algerije

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1