Tropische cycloon veroorzaakt zeer ernstige ramp in oost-Pakistan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Er zouden 3000 doden zijn MAANDAG 17 OKTOBER 1960 117e Jaargang No. 18855 ZIERlkMMfiNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per »1uk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oclitmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 KARATSJI. 16-10. Boven de kust van oost-Pakistan heeft een cycloon gewoed, die geyolgd werd door een vloedgolf. Er zouden drieduizend mensen om het leven zyn gekomen. Sinds mensenheugenis ls er in dit gebied nog nooit zo'n hevige vloed golf waargenomen, zo wordt uit Karatsji gemeld. De woedende storm joeg in de vroege morgenuren van maandag 10 oktober 6 uur lang over de baai van Bengalen en het vasteland van oost-Pakistan en liet een spoor van lijken en vernielde hutten achter in de gebieden van Tsjittagong, Ba- risal en Noakali. Ook een zestal eilanden In de baai werden geteis terd. Aangenomen wordt dat een aantal lijken door de op de storm volgende vloedgolf meer naar zee is gespoeld. De storm, die een snelheid be reikte van 110 km. per uur, wierp vissersboten om. Grote schepen hebben overlevenden opgepikt en naar Calcutta en andere havens ge bracht. OostcUjk van Calcutta In de loop van de vorige week zijn er uit het rampgebied maar af en toe berichten binnengedruppeld. De omvang van de ramp is eerst heden - zondag bekend gemaakt. Het getroffen gebied ligt circa 300 km. ten oosten van Calcutta en bij de monding van de Ganges, waarvan het water in de loop van de vorige week sterk steeg tenge volge van zware regenval. Donderdag werden In Monghlr (noordoost-India) 40 lijken gebor gen. Het waren de lichamen van mensen die drie dagen eerder ln een boot waren omgeslagen. Dins dag werd bericht dat het water van de Ganges de stad Lucknow be- Eindelijk wat lijn in Kongo-politiek? KONGO'S „STERKE MAN" M0B0ET0E HAD CONTACT MET TSJOMBE ELISABETHSTAD, 16-10. Kolo nel Moboetoe, de huidige „sterke man" in Leopolds tad, Is zondag ochtend in Elisabethstad aangeko men om te trachten met president Tsjombe van Katanga tot een voor lopige schikking te komen, aldus ls uit welingelichte bron vernomen. Yan dezelfde zijde is te verstaan gegeven, dat kolonel Moboetoe pre sident Tsjombe zou voorstellen, deel uit te maken van een regering voor geheel Kongo. Men weet nog niet wat president Tsjombe zal antwoorden. Wel ls be kend, dat Tsjombe nog onlangs zijn standpunt aldus omschreven heeft: erkenning van de onafhankelijk heid. En pas als in Leopoldstad een bekwame regering is gevormd zal onder handeld kunnen worden over de vestiging van betrekkingen tus sen Katanga en Kongo. Na de besprekingen tussen Mo boetoe en Tsjombe, die om half vijf (plaatselijke tijd) eindigden, maak te Moboetoe een rit door de straten van Elisabethstand. Tevreden over onderhoud Moboetoe heeft verklaard, dat hij de wens te kennen had gegeven, een gesprek met Tsjombe te heb ben. Hij zei voorts zeer tevreden te zijn over het onderhoud. Tsjombe had niet laten blijken voorstander Dona Fabiola, de verloofde van koning Boudewijn, wordt woensdag a.s. in Brussel terugverwacht. Zij keerde begin deze maand naar Ma drid terug nA de enthousiaste ont- vanst, die haar en de Belgische vorst bij de officiële ontvangst in Brussel ten deel viel. OP HET NIPPERTJE Officier redde verstarde automobilist DEN HAAG, 16-10. Zaterdagmid- dag om twee uur heeft de 48-jarige luitenant ter zee eerste klasse van de Kon. Marine, J. C. H. Bol uit Leiderdorp, door het grote tegen woordigheid van geest en zeer door tastend op te treden, naar alle waarschijnlijkheid het leven gered van de 58-jarige automobilist J. H. A. F. uit Nieuwer-Amstel. De automobilist wilde net de spoorwegovergang De Vink tussen de Haagsche Schouw en Leiden oversteken, toen de automatische beveiligingsinstallatie ging werken. Hij schrok en remde. De motor sloeg af toen hij op de rails stond. Verstijfd van schrik bleef de man roerloos in zijn auto zitten. Voor en achter hem sloten de spoorbomen. De marine-officier kwam juist op dit moment in zijn auto aangere den. Hij overzag de situatie, sprong uit zijn wagen, rende de overweg op en sleurde de verstarde man uit zijn auto en de rails af. Luttele se conden later stormde de trein over de overweg en vermorzelde de auto. Brokken auto-onderdelen vond men later op meer dan 150 meter af stand van de overweg terug. van een afscheiding van Katanga te zijn. De Katangese president had te kennen gegeven, geen communis ten in Kongo te willen hebben „en dat willen wij ook niet", aldus Mo boetoe. Op de vraag hoe het staat met de kansen op can rondetafel conferentie van Kongolese leiders, zei Boboetoe slechts: „Wij hebben de Kongolese problemen ln den brede besproken. dreigde. Deze stad telt 750.000 in woners. Vliegtuigen werden toen ingeschakeld om mensen te evacu eren en voedsel boven de bedreig de gebieden neer te werpen. Stuitend toneel in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 14-10. De vlce- voorzitter van het college van hoge commissarissen In Leopoldstad, Ndele, is vrijdag ernstig mishan deld door een dertigtal Jeugdige aanhangers van Loemocmba. Ndele is met een hevig bloedende hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd aangevallen na afloop van een door hem gegeven pers conferentie. De aanvallers poogden Ndele, die het deftige Memling-hotel verliet, naar een Amerikaanse luxe-auto te slepen om hem te ontvoeren. On dertussen gaven zij hem messteken. Een Amerikaanse zakenman wist Ndele, wiens gelaat droop van het bloed, in het hotel terug te trek ken. Zware stormen in het gebied van Venetië hebben zaterdag grote overstromingen in de Dogenstad veroorzaakt. Het San Marcoplein en omgeving kwamen onder water te staan en talrijke gondels werden losgeslagen en sloegen om. De schade is aanzienlijk. b De Cubaanse regering heeft alie banken op Cuba genationaliseerd met uitzondering van de Royal Bank of Canada en de Bank of Nova Scotia. Algemene V.N.-vergadering RESOLUTIE OM SPANNING TE VERMINDEREN NEW YORK. 16-10. V(JMen lan- den hebben een ontwerp-resolutle laten circuleren onder de leden van de Verenigde Naties, waarin de Al gemene Vergadering wordt ver zocht er b(j alle landen op aan te dringen zich te onthouden van ao- ties die de spanning in de wereld zouden kunnen verhogen, zo ls zon dag van gezaghebbende zyde ln New York meegedeeld. Deze vijftien landen zijn Oosten rijk, Bolivië, Birma, Ecuador, Fin land, Ghana, India, Indonesië, Me xico, Marokko, Panama, Tunesië, de V.A.R., Venezuela en Zuid-Sla- vië. In de resolutie wordt de Alge mene Vergadering voorts verzocht nogmaals te verklaren dat de kracht van de V.N. steunt op de samenwerking van de leden. De vijftien landen willen dat er direct HARING VAN „UITVERKORENEN" GLASGOW, 14-10. Verreweg het grootste deel van de haringvloot van noord-oost Schotland kon vrijdag niet uitvaren door een actie van een religieuze sekte, die de naam „Close Brethren" draagt. Sinds kort is de religieuze praktijk van deze „preclezen" strenger ge worden en dit had ten gevolge dat de vissers, die tot deze sekte be horen, vrijdag hun vangsten terug trokken van de gezamenlijke inzet, waarvan de prijzen worden vast gesteld onder leiding van de over koepelende organisatie der Schotse haringvissers. Deze organisatie verbood kooplieden haring te ko pen van de „broeders". Dit namen vele kooplieden niet, waarna de organisatie haar leden verbood uit te varen. De „Close Brethren" tellen zo'n 30.000 Britten onder hun leden. Zij roken, drinken en dansen niet. Ook is het hun verboden naar de radio te luisteren of naar de televisie te kijken. Theater- en bioscoopbezoek is uit den boze, evenals het lid maatschap van een vakbond. De „broeders" bezitten ongeveer 25 van de 100 schepen in het gebied. Hun schepen worden goed onder houden en de „broeders" behoren tot de beste visserslui van de streek. De „Close Brethren" beschouwen zich als uitverkorenen. maatregelen worden genomen om tot een oplossing van de dringende wereldvraagstukken te komen. Agent werd 's nachts overvallen DEN HAAG, 16-10. In de nacht van zaterdag op zondag is een agent van de Haagse gemeentepolitie door drie man overvallen en bedreigd. Een kort gevecht in het duister ver oorzaakte lichte schade aan het te nue van de Hermandad. De drie overvallers ontkwamen. Het mo tief van de overval is niet bekend. De agent surveilleerde met de fiets aan de hand op het pad naar Meyendel In de buurt van de wa tertoren, toen hij om 03.00 uur plotseling van achteren werd aan gevallen door drie mannen. In het korte gevecht slaagde de agent er in zij npistool vrij te maken, waar op de drie overvallers met grote spoed in het duister verdwenen. Enkele schoten uit het pistool kon den geen effect sorteren. De zaak is in handen van de recherche. West-Duitsland heeft monument voor Stresemann MAINZ, 16-10. De Westduttse ml- nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft zondag ln Mainz, bij de onthulling van een monu ment gewijd aan de nagedachtenis van Gustav Streseman, opgemerkt, dat Streseman na de eerste wereld oorlog met Aristide Briand de voor vechter is geweest van Frans-Duit se verzoening en de eenmaking van Europa. Hij herinnerde er aan, dat deze plechtigheid samenviel met het feit dat vijf en dertig jaar geleden de conferentie van Locarno werd ge houden. Hij legde er de nadruk op dat met het monument voor Strese man ook twee plaquetten onthuld werden als huldeblijk aan „twee staatslieden die met Streseman het historische besluit van Locarno mo gelijk hadden gemaakt: Aristide Briand en Austen Chamberlain". Veel verloop onder personeel op Niemv-Guinea HOLLAND1A, 14-10. De voorzit ter van de „vertegenwoordiging van het particuliere bedrijfsleven in Nieuw-Guinea"de heer Th. Hut, (die tevens vertegenwoordiger van de K.P.M. is), heeft vrijdag op een persconferentie meegedeeld, dat de vertegenwoordiging schriftelijk het grote verloop onder het lokaal per- soneel bij het particuliere bedrijfs leven onder de aandacht van mi nister Toxopeus heeft gebracht. Hij zei dat tevens enige sugges ties zijn gedaan over wat zou moe ten geschieden om aan de huidige exodus het hoofd te bieden en om deze in regelmatiger banen te lei den. Deze materie is via een on langs door het gouvernement in het leven geroepen contactcollege over- heid-bedrijfsleven voorgebracht. Het bedrijfsleven heeft aan de minister zijn grote bezorgdheid te Krijgt Amsterdam vrouwelijke verkeersassistenten AMSTERDAM, 14-10. De hoofd- commissaris van politie van Am sterdam, de heer H. J. van de Mo len, heeft vanmiddag tijdens een persconferentie een plan ontvouwd om op bepaalde zeer drukke ver keerspunten in de hoofdstad de schoolbrigadiertjes te vervangen door een in te stellen korps jeug dige vrouwelijke verkeersassisten ten. Het ligt in de bedoeling voor dit korps meisjes vanaf 18 jaar aan te trekken, die na een korte opleiding vier uur per dag op de bewuste punten de schoolkinderen veilig zullen overbrengen. In de resteren de-'Ier uur zullen deze meisjes, die i;*_irste een m.u.I.o.-diploma moeten hébben, een opleiding krij gen voor het politiediploma. Deze opleiding zou dan 2 tot 3 jaar moe ten duren, zodat de meisjes op hun 21ste jaar tot het korps vrouwelijke agenten zouden kunnen toetreden. De „jeugdige verkeersassisten ten", zoals ze officieel betiteld zul len worden, krijgen een uniform maar zullen voor hun 21ste jaar geen officiële bevoedheden hebben. Nederlander betrapt op botersmokkel TERNEUZEN. Twee auto's en 1.800 kilogram gesmokkelde room boter ter waarde van ongeveer f 8.000 vielen de Belgische douane de laatste dagen in handen. Boven dien werd een Nederlandse smok kelaar gearresteerd. Een auto met 800 kilo boter werd in beslag genomen bij Zelzate (Bel» gië), toen de auto niet meer verder •kon wegens een lege band, veroor zaakt door de aangebrachte mes- senversperring. Een op vernuftige wijze zwaar gepantserde personen auto met 1.000 kilo boter werd door de douaniers uit Eeklo nabij Oost ende dn beslag genomen. De smok kelauto verloor een wiel maar de douane-auto kreeg een lekke band door uitgeworpen kraaiepoten. BIJ de achtervolging die werd Ingezet, werd W. S. uit Eede gearresteerd. De andere smokkelaar wist te ont snappen. Allen Thompson en Robert Ful ler, twee Amerikanen, die zater dagavond door een revolutionair tribunaal ln Santiago wegens con tra-revolutionaire activiteit ter dood veroordeeld waren, zijn zon dagochtend terechtgesteld. BESLUIT E.E.G.-COMMISSD9 Zeer protectionistische landbouwpolitiek STRAATSBURG, 14-10. Dr. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van landbouS die vice- voorzitter is van de E.E.G.-com- missie, heeft niet kunnen verhin deren, dat het Europese parlement zich vrijdag uitsprak voor een zeer protectionistische gemeenschappe lijke landbouwpolitiek voor de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Wel heeft zijn persoonlijke ingrijpen in het grote landbouwdebat van donderdag en vrijdag in het parlement tot gevolg gehad, dat met de steun van de so cialisten en dank zij een omme zwaai van de christen-democraten het parlement zich over de toekom stige prijspolitiek minder gevaar lijk heeft uitgesproken dan ver wacht word. kennen gegeven over het wegtrek ken van de groep der zg. lokale Indische Nederlanders. Na een beeld te hebben gegeven van de si tuatie waarin de groep verkeert en de redenen waarom deze toestand is ontstaan, werd gewezen op de gevolgen van het toenemende ver trek voor het particuliere bedrijfs leven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bemiddelt Malakka in zaak-Nieuw Guinea? SCHIPHOL, 15-10. De premier van Malakka, Tunku Abdul Rah man, is zaterdaffmiddag om vijf uur op doorreis naar Londen een uur lang op Schiphol geweest. In tegenstelling tot persberich ten uit Malakka verklaarde hij na zijn aankomst op de Amstedamse luchthaven dat president Sukarno en minister Nasution niet volledig met zijn bemiddwelingsplannen in het geschil tussen Nederland en In donesië over Nieuw Guinea hébben ingestemd. „U kunt niet verwachten, dat zij met deze plannen volledig instem men", zei hij, „maar ik heb de in druk dat er niettemin enige kans op succes is", Naar bekend heeft de Maleise premier aangekondigd dat hij als bemiddelaar wil optreden. Verre kanoreis BONN, 15-10. Twee korpo raals van de Britse lucht macht, de 31-jarige John Nuttal en de 32-jarige Keith Blacmore, zijn van plan op 23 oktober bij Chur in Zwitserland in een kano te stappen en daarmee in 14 dagen de Rijn af te zakken tot Willemstad. Het moei lijkste punt op de tocht van 1.125 km. zullen de water vallen van Schaffhausen vormen. NEW YORK, 15-10. Diplomatieke V.N.-waarnemers merkten zater dag- op, dat de ontwapeningsvoor stellen van het westen en van de Sowjet-premier Chroesjtsjef over eenkomsten vertonen, doch daar naast ook aanzleniyk van elkander verschillen, zy menen dat het grootste verschil ligt in de poging van Chroesjtsjef om algemene en volledige ontwapnlng te koppelen aan zyn eisen tot verandering van de samensteling van het secreta riat-generaal en van de elf leden tellende veiligheidsraad. Verpolitiekt schaakspel Een Oostduitse houtbewer ker heeft een „socialistisch schaapspe l" ontworpen, zonder koning. Deze is ver vangen door een arbeider met een „economisch plan" in de hand. De torens zijn nu arbeiders, gekleed in de uniform van de fabrleks- brigades, en de pionnen verschillende soorten vak arbeiders; één is uitgerust met een hamer, en een an dere met een sikkel. Van de oorspronkelijke schaakfigu ren zijn alleen de paarden nog overgebleven. m In het massaproces tegen onge veer vyf honderd vooraanstaande figuren van het Turkse regime- Menderes ls vrydag, kort nadat de openbare behandeling op het eiland Yassl was begonnen, de doodstraf geëist tegen oud-president Bayar, oud-premier Menderes, 16 voorma lige ministers en 20 anderen. Senator John Kennedy, de de mocratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zaterdag in een toespraak te Johns town, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië verklaard dat de V.S. Chroesjtsjef aan zijn verstand moeten brengen dat hem geen ver dere uitbreiding van „zijn steun punt in ons halfrond (Cuba)" aal worden toegestaan. Waar de liefde comedie is 1 wordt het huwelijk een drama. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Rotterdamse zedenpolitie heeft een 23-jarige ma troos binnenvaart gearresteerd, die in de buurt van de Ophemertstraat in Rotterdam-Zuid een 21-jarige vrouw aangerand zou hebben. DEN HAAG. Het bestuur van de Jan Campert-stichting te 's-Gra- venhage heeft besloten voor het jaar 1960 de Constantijn Huygens- prijs, groot f 3.000, toe te kennen aan Anton van Duinkerken (prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs) voor zijn gehele oeuvre. SCHIPHOL. Met een speciaal DC-8 vliegtuig van de K.LM. uit Montreal, met aan boord vele gas ten van de maatschappij, ls op Schiphol een inwoonster van Buf falo (in de Amerikaanse staat New York) aangekomen, die een verras sing voor burgemeester van Hall met zich meebracht. Zij was mevr. Brigitte Barrell, die de hoofdste delijke burgemeester een bood schap kwam aanbieden van de lord mayor van Buffalo, met een uitno diging voor een bezoek aan de Amerikaanse stad. ROERMOND. Bij een ongeval op het werk van de nieuwe Maasbrug te Roermond is de 21-jarige onge huwde M. Verbroeken om het le ven gekomen. De 22-jarige C. Dirks werd zwaar gewond, de twee manr nen zijn getroffen door een beton- trechter, die van de ene naar de andere zijde van de bouwput werd vervoerd en daarbij omviel. ROTTERDAM. De president van Liberia, de heer W. V. S. Tubman, heeft met zijn echtgenote een on officieel bezoek gebracht aan Rot terdam. De president begaf zich na aankomst naar het gebouw van de Roei- en Zeilvereniging „De Maas", waar hij zich. inscheepte op het jacht „Ancor" en een bezoek bracht aan het Botlekgebied. DEN HAAG. Tijdens een oefen- vlucht is aan boord van een F 86 K Sabre straaljager van de vlieg basis Twente brand ontstaan. De vlieger zag zich genoodzaakt op de dichtstbijzijnde vliegbasis, Deelen, een noodlanding te maken. De al daar gereedstaande brandweer heeft de vlieger uit het brandende toestel gered en de brand geblust. De vlieger liep ernstige brandwon den op. Het toestel is totaal ver nield, zo deelt de legervoorlich- tingsdienst mee. DEN HAAG. De eerste luitenant der Koninklijke Luchtmacht, M. M. J. Dekker, die vrijdag met een straaljager een noodlanding moest maken op de vliegbasis Deelen is zondag aan de verwondingen die hij bij zijn val opliep in het hospi taal in Arnhem overleden. De 28- jarige vlieger was gehuwd en had twee kinderen. ROTTERDAM. Verwelkomd door een heuse koe zijn zondagmiddag- de tien Nederlandse „kaasmeisjes" na een propaganda-tournee van een half jaar door Engeland, per vliegtuig in Rotterdam aangeko men. Afkondiging winkel sluitingsverordening Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat ge durende drie maanden op de se cretarie dezer gemeente voor een ie4er ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de Veror dening tot 3e wijziging van de Win kelsluitingsverordening I der ge meente Zierikzee, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 4 oktober 1960, houdende aanwijzing van een hal- vedagsluiting op dinsdagmiddag voor: a. winkels in huishoudelijke en/of luxe artikelen en speelgoed; b. winkels in lederwaren; c. schoenwinkels. De halvedagsluiting voor de on der a en b genoemde winkels geldt niet in de maanden juni, juli en augustus. Deze verordening treedt in wer king op 18 oktober 1960. 'Zierikzee, 17 oktober 1960. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DTJCKMEESTER, burgemeester. H. E. S. SINCK, lo.-secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1