V.N. gaan onafhankelijkheid gekoloniseerde volken bespreken Chroesjtsjefs voorstel aangenomen KRACHTIG KONGOLEES PROTEST BIJ DE VERENIGDE NATIES CHROESJTSJEF HUISWAARTS FRANSE REGERING WENST STRIJDMACHT MET ATOOMWAPENS Philippijnen door wervelwind getroffen DE TOESTAND IN ZUID-RHODESIE Belgische raad verklaart „Karei Doorman" schuldig Tkailanders verlaten Laos DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 117e Jaargagn No. 18854 ZIERIKZEESCMEWN EUYVSBODE NEW YORK. 13-10. De Algemene Vergadering der V.N. heeft donder dag b\j acclamatie ermee Ingestemd premier Chroesjtsjefs onafhanke lijkheidsverklaring voor gekoloni seerde volken te bespreken zonder een voorafgaand debat In de poli tieke commissie. Zoals bekend had de Sowjet-pre- mier hierop aangedrongen. Hij wil dat de Algemene Vergadering zich uitspreekt voor een onmiddellijke onafhankelijkheid van alle gekolo niseerde volken. De vergadering was geopend met een langdurig applaus voor de Ierse voorzitter, Boland, die gewapend was met een nieuwe hamer. De dag tevoren had hij zijn hamer stukge slagen in het rumoer dat was ont staan naar aanleiding van een woordenwisseling over kolonialis me. Tijdens het applaus sloeg Chroesjtsjef met beide handen op zijn lessenaar. „Recht op vrijheid" President Sekoe Toere van Gui nea pleitte voor bespreking van Chroesjtsjefs voorstel in de Alge mene Vergadering, gezien het „on vervreemdbare recht van alle menselijke gemeenschappen op vrijheid". De Amerikaan Francis Wilcox verklaarde zich voorstander van Groentewagen reed op locomotief MIDDELSTUM, 13-10. Vanmid- dag omstreeks kwart voor vijf is op een onbeveiligde overweg te Wes terwij dwerk (Middelstum) een groentewagen op een passerende locomotief gereden. De enige inzit tende, de 37-jarige chauffeur B Ridder uit Thesinge (Den Boer) heeft de van rechts komende loco motief vermoedelijk niet opgemerkt omdat hij teveel aandacht aan de linkerkant van de weg besteedde, waar het zicht op de spoorbaan door een huis belemmerd wordt. De chauffeur was op slag dood Het treinverkeer tussen Bedum en Stedum moest gedurende ander half uur met bussen worden onder, houden. bespreking der kwestie in de Alge mene Vergadering met het oog op het grote belang van de menselijke vrijheid. Hij bracht hulde aan Toere voor diens „opmerkelijke" verkla ring. Wilcox kreeg hierop van alle afgevaardigden, met inbegrip van Chroesjtsjef, een applaus. De Britse afgevaardigde, David Ormby Gore, sloot zich bij de Amerikaan aan. Chroesjtsjef verklaarde verheugd te zijn over de verklaringen van f de Amerikaanse en Britse afgevaar digden maar uitte de vrees dat Wilcox, wanneer het om de zaak zelf ging, zou „terugnemen wat hij gegeven heeft". De Britse verkla ring toonde dat de Britten, indien zij een „goede hersenspoeling" heb ben gehad, de zaken juist kunnen zien. De Algemene Vergadering nam daarop bij acclamatie Chroesjtsjefs voorstel aan. „Inmenging in binnenlandse aangelegenheden" BRAZZAVILLE, 14-10. De Kon golese president Kasavoeboe en de voorzitter van Moboetoe's raad van commissarissen Bomboko heb ben vcor de tweede maal in een uitvoerig telegram krachtig gepro testeerd by de Verenigde Naties tegen hetgeen zU noemen de „V.N.- inmenglng in de Kongolese bin nenlandse aangelegenheden". Kasavoeboe en Bomboko pro testeren ertegen, dat V.N.-mllital- ren voor de tweede maal de arres tatie van ex-premier Loemoemba hebben verhinderd. Zij brengen in herinnering dat de V.N. na het eer ste protest, toen V.N.-militairen op vijftien september j.l. eveneens een arrestatie van Loemoemba belet ten, hadden toegezegd zich niet te zullen verzetten tegen uitvoering van een gérechtelijk bevel tot ar restatie van Loemoemba. De V.N.-vertegenwoordiger in Leopoldstad, de Indische diplomaat Dajal, heeft aangevoerd dat Loe moemba niet kon worden gearres teerd, omdat in de Kongolese Grondwet is bepaald, dat afge vaardigden en ministers slechts met toestemming van het parle ment gevangen kunnen worden ge zet. Kasavoeboe en Bomboko wijzen er op, dat deze bepaling niet geldt voor niet-politieke misdrijven. Zij voeren aan, dat Loemoemba in de kelders van zijn woning talrijke Kongolezen geruime tijd gevangen heeft gehouden, zonder eten of drinken te geven, hetgeen tot de dood van een aantal dezer onge- lukkigen had geleld. Nadat de Nederlandse Spoorwegen klachten hadden gekregen over het uitlaat "law aai van haar diesellocs zijn proeven genomen om dit lawaai te „temperen". Men heeft daartoe op het dak van de motorcabine een grote demper gebouwd, terwijl de cabine aan de binnenzijde bekleed is met twee lagen schuimplastic met een totale dikte van 15 cm. Op deze foto zien we op de rechterloc nog de oude uitlaat (het kleine recht hoekige pijpje) terwijl op de linkerloc de grote, zilverkleurige demper zichtbaar is. Zij brengen verder in herinne ring, dat leden van de raad van commissarissen door aanhangers van Loemoemba werden mishan deld, zonder dat ter plaatse aan wezige Ghanese V.N.-militairen ingrepen. Zij v/ijzen er verder op, dat de V.N.-eenheden in Bakwan- ga niet hebben verhinderd, dat duizenden burgers aldaar door Loemoemba-militairen werden af geslacht. Kasavoeboe en Bomboko vervol gen dan:„ „Het gedrag der V.N. in Kongo wordt, hetzij ingegeven door kwade trouw, hetzij door on wetendheid aangaande onze wet ten, hetzij door aan de internatio nale politiek ontleende beweeg redenen, die tegen de belangen van Kongo ingaan". Merkwaardig geschenk DORDRECHT, 13-10. De gemeente Dordrecht krijgt van een in die stad geves tigde olieonderneming een eigenaardig geschenk, na melijk twee walviskaken. Het college van b. en w. heeft wel even moeten na denken over de bestemming welke het hieraan zou ge ven, maar het heeft de raad voorgesteld ze als zitbanken te gebruiken. Voorgesteld wordtde kaken als zodanig geschikt te maken en ze dan aan het Groothoofd aan de waterkant te plaatsen. NEW YORK, 14-10. - Premier Chroesjtsjef is In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor vyf Nederlandse tyd van het vliegveld Idlewild by New York vertrokken, op terugreis naar de Sowjet-Unle. Hij arriveerde op het vliegveld in gezelschap van de secretaris der Hongaarse communistische partij, Tanos Kadar, de Russische minister van Buitenlandse Zaken en gene raal Toepolef. Een menigte van en kele honderden personen wachtte hem op. Voor het Russische straalvlieg tuig, waarmede de reis naar Mos kou wordt gemaakt, opsteeg, legde Chroesjtsjef nog een verklaring af, waarin hij onder meer zei, dat de Sow jet-Unie nimmer in ontwape ning zal toestemmen zolang er geen waarborg bestaat, dat de noodza kelijke internationale strijdmacht in betrouwbare handen zou liggen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de Russische resolutie om onmiddellijk een einde te maken aan alle kolonialisme in een vol tallige bijeenkomst van de Alge mene Vergadering zal worden be handeld. Chroesjtsjef betreurde het, dat de V.N.-afgevaardigden niet een zelfde begrip hadden getoond voor het vraagstuk der ontwapening en het gevaar voor een kernoorlog niet hebben onderkend, dat aan de huidige situatie verbonden is. In de Siciliaanse stad Catania zullen aparte autobussen voor man nen en vrouwen gaan rijden, om dat vele vrouwen zich er over be klaagd hadden dat zij door man nen werden lastig gevallen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Matig in spijs en drank Dan wordt men zelden krankl 1 l'ijdens ae reae van de fnuippynse ajgevaardiyde by de V.N., Soemoe- long, wond premier Chroesjtsjef zich kennelijk zo op, dat hij er een schoen bij uittrok om des te harder op zijn lessenaar te kunnen trom melen. De roffel boekte succes, want voorzitter Boland stond de Rus sische premier toe het spreekgestoelte te beklimmen. PARIJS, 13-10. Be Franse pre mier, Michel Debré, heeft donder dag met een toespraak het debat in de Franse Nationale Vergade ring geopend over het voornemen der regering Frankrijk een eigen „kernzwaard", dus een met atoom wapens uitgeruste strijdmacht, te verschaffen. Het parlementaire debat over het wetsontwerp, dat de regering-De Gaulle hiertoe heeft ingediend, zal het belangrijkste van dit jaar wor den. Na de toespraak, die Debré donderdag hield, werd de zitting tot dinsdag a.s. verdaagd. Dan zal het wetsontwerp volledig worden behandeld. Het ontwerp heeft kritiek uitge lokt van rechts en links en, in min dere mate, ook van de middenpar tijen. Er worden echter geen ern stige moeilijkheden voor de rege ring voorzien. Wèl bestaat de mo gelijkheid dat de gedachtenwisse- ling een levendig karakter zal dra gen en dat de regering genoodzaakt zal worden de vertrouwenskwestie te stellen. Debré verklaarde dat er een on gerechtvaardigde campagne tegen MANILLA, 13-10. Een wervel storm, die de codenaam Lola heeft gekregen, Is donderdag over Ma nilla getrokken. Volgens de eerste berichten zijn in dit gebied onge veer 25 mensen om het leven ge komen. Drie kwart van de Philippijnse hoofdstad staat onder water. De storm, waarin windsnelheden van 130 km. per uur voorkomen, trekt nu naar midden-Luzon. Het is de tweede tyfoon in een week tijd die over de Philippijnen trekt. Men verwacht dat door de scha de die Lola aanricht, de voedsel schaarste in bepaalde gebieden ten gevolge van vervoersmoeilijkheden zal toenemen. President Garcia heeft woensdagavond bepaald, dat essentiële goederen in vergelijking met een maand geleden met niet meer dan 25 procent in prijs mo gen slijgen Voor rijst is dit per centage op 15 procent vastgesteld. de regering wordt gevoerd, waarin zij ervan wordt beschuldigd het Noordatlantische bondgenootschap te verzwakken, door de schepping van een eigen Frans „kernzwaard" na te streven. „Andere landen, w.o. Engeland, hebben een overeenkom stige politiek gevolgd, zonder dat zij van iets dergelijks werden be schuldigd", aldus Debré. Hij noemde de beschuldiging, dat Frankrijk hierdoor in het neutralistische kamp terecht zou komen, „verba zingwekkend". SALISBURY, 13-10. De premier van Zuid Rhodesië, sir Edagar Whitehead, heeft donderdagavond in een radiotoespraak een ernstige waarschuwing gericht tegen dege nen, die menen constitutionele ver anderingen te kunnen uitlokken door onconstitutionele methoden. De premier kondigde aan de vol gende week aan het parlement verschillende maatregelen te zul len voorleggen om een einde te ma ken aan de golf van wetteloosheid, die zich over de kolonie heeft ver spreid Hiertoe behoren o m. uit breiding der bevoegdheden van de politie, strengere controle op sa menscholingen en betogingen, de mogelijkheid van invoering van een avondklok, en zwaardere straf fen voor plegers van gewelddaden, intimidatie en plundering DE MOORDZAAK TE SEVENUM ROERMOND, 12-10. De van moord op de 11-jarige Hansje Her mans verdachte en uit Belfeld af komstige van Berkel, heeft nog niet bekend. Wel heeft hij tijdens verhogen welke hem zijn afgeno men toegegeven, zich in een re cente neriode aan een zestal ze dendelicten- met minderjarigen te hebben schuldig gemaakt. De officier van justitie in Roer mond, mr. W. C. Uiterwaal. deelde ons mede. dat hij vandaag voor twee maal 24 uur de inverzeke ringstelling van de man heeft ver lengd. Aanstaande vrijdag zal van B. worden voorgeleid voor de rechter-commissaris, mr. L. E. Mo- vig, die zal moeten beslissen of verdachte na afloop van de ter mijn van in verzekering stelling, in bewaring zal moeten worden (voor een maximum van zes dagen). Als ook deze termijn verstreken zal zijn, kan de in bewaringstelling nogmaals door de rechter-commis saris met zes dagen worden ver lengd, waarna eventueel de recht bank zal hebben te beslissen over de gevangenhouding van de man (termijn van dertig dagen). Nederland heeft voor het V.N - programma voor technische bij stand een bijdrage toegezegd van 1 418 578 dollar en aan het speciale fonds der Verenigde Naties van 72.368 dollar. Citroën heeft bekend gemaakt dat zijn automobielen van het type 2 CV voortaan in Zuid-Slavië zul len worden vervaardigd en wel door Tomos, een grote fabriek van motorrijwielen en bromfietsen. DE AANVARING MET DE „FRANS ELZA" OOSTENDE, 13-10. De Belgische raad van onderzoek voor de zee vaart heeft donderdag in het von nis over de aanvaring van het vo rige jaar tussen het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en 't Belgische vissersvaartuig „Frans Elza" het Nederlandse oorlogsschip schuldig verklaard aan het niet na komen van de voorschriften, die volgens het internationale regle ment gelden voor het voorkomen van aanvaringen op zee. Bij deze aanvaring op de Noord zee kwamen op 25 september, van het vorige jaar alle vijf beman ningsleden van het uit Oostende afkomstige vissersvaartuig om het leven. In de 20 pagina's tellende moti vering van het vonnis zegt de raad, dat door deze gedragslijn van de „Karei Doorman" de mogelijkheid en het. dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over Ho gedragingen van de „Frans Elza" zegt het vonnis, dat de raad niet met zekerheid heeft DEN HAAG. Op de algemene begraafplaats in Den Haag is van middag onder buitengewoon grote belangstelling uit alle lagen van de Nederlandse bevolking het stof felijk overschot van mejuffrouw Bertha Gerritsen, bij bijna alle studenten en oud-studenten be kend als „bloemen-Bertha", ter aarde besteld» kunnen vaststellen op welk mo ment het vissersvaartuig manoeu vres heeft gemaakt, die aan de ramp zijn voorafgegaan, noch of het vissersvaartuig zich schuldig heeft gemaakt aan een ongeoor loofde of onwettelijke daad. De raad is van oordeel, dat de „Frans Elza" niet aansprakelijk kan wor den gesteld voor de aanvaring. BANGKOK, 13-10. Het Thai- landse ministerie van buitenlandse zaken heeft de evacuatie gelast van alle Thailandse onderdanen die in JL-aos wonen. De waarne mende minister van buitenlandse zaken heeft de evacuatie gelast van alle Thailandse onderdanen die in Laos wonen. De waarne mende minister van buitenlandse zaken in Bangkok verklaarde, dat de toestand in Laos verslechtert en dat een burgeroorlog onvermij delijk is. Volgens hem krijgen de communisten in dat land een grote invloed, waardoor het leven en de bezittingen van de Thailanders in gevaar zouden komen. Er wonen naar schatting 16.000 Thailandse onderdanen in Laos. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, fel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lokenman Oclitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1