Chroesjtsjef wil koloniale vraagstuk in voltallige zitting behandelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Woord van bezinninq op verkeersonveiligheid Japans politikus vermoord FRANSE VOLK IS ALGERIJNSE OORLOG MOE CHROESJTSJEF SPRAK MET AUSTRALISCHE PREMIER MENZIES De aanspraak der Zuid-Tirolers Meer Duitse hulp voor ontwikkelingslanden Franse dank aan Nederlandse leger DONDERDAG 13 OKTOBER 117c Jaargang No.'18033 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Liefde zonder tucht draagt wrange vrucht. ONWAARDIGE VERTONING IN V.N..VERGADERING Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bijeenkomst werd onder groot tumult verdaagd NEW YORK, 12-10. De toespra ken over de internationale politiek In de algemene vergadering der V.N. zijn woensdag voortgezet met als eerste spreker de vertegen woordiger van de nieuwe west- Afrikaanse republiek Mali, Ocs- mane Ba, die een heftige aanval deed op het kolonialisme en impe rialisme. Premier Chroesjtsjef nam het woord om te spreken over zijn voorstel, dat de algemene vergade ring zijn verklaring over hel ver lenen van onafhankelijkheid aan alle ereko'oniscerde volken in vol tallige zitting in plaats van In de politieke commissie bespreekt Hij zei, dat de volkeren der ge koloniseerde landen geen andere keus hebben dan de wapens op te nemen Indien de V.N. geen voor stellen aannemen die gericht zijn op uitschakeling van het koloniale regime. Ook voor oost-Europese landen De Philipijnse afgevaardigde naar de Verenigde Naties Soemoelong, verklaarde woensdagavond in een toespraak in de algemene verga dering, dat de onafhankelijkheid, die Chroesjtsjef opeist voor koloni- alle volken, ook van kracht moet zijn voor de „door de Sowjet-Unie overheerste Europese landen." Dit werd de Sowjet-premier kennelijk te machtig. Hij had bii vorige gelegenheden volstaan met een roffel met zijn vuisten op zijn lessenaar ten beste te geven, deze maal moest er krachtiger geschut aan te pas komen. Hij trok waar schijnlijk een schoen uit en liet deze met volle kracht op de (on schuldige) lessenaar neerdalen. De bijeenkomst van de algemene vergadering is woensdagavond on der groot tumult verdaagd, nadat de Roemeense vertegenwoordiger Mazincescu geweigerd had zijn in terrupties te staken. De Ierse voorzitter Boland sloeg met kracht met zijn voorzitters hamer op zijn tafel. De Roemeen bleef echter doorspreken en sloeg daarbij op zijn lessenaar. Boland liet zijn hamer opnieuw dalen en deze maal met zoveel kracht, dat de houten steel brak. Hij bleef daarop met de steel op zijn tafel slaan. Abrupt einde Hierop verdaagde Boland de vergadering, naar hij later tegen over verslaggevers verklaarde van wege het gedrag van de Roemeen en diens opmerkingen over zijn voorzittersbeleid. In verband met het abrupt einde van de zitting der algemene verga dering van woensdag wordt het volgens Sowjet-kringen in New York waarschijnlijk geacht, dat premier Chroesjtsjef zijn vertrek uit New York, dat vastgesteld was op donderdagavond, 2al uitstellen. Een beslissing zou echter pas op het laatste ogenblik worden geno men. PARIJS, 12-10. „De oorlog in Al- gerië kan niet blijven voortduren, het Franse volk is hem moe en wij moeten hiermee rekening houden". Dit zijn de woorden waarmede de Franse premier Debré zich vol gens aanwezigen heeft uitgelaten op een acht dagen geleden te Con- stantine, in Algerië, aan hoge mili tairen aangeboden diner, waaraan behalve Debré zelf, aanzaten Paul Delouvrier, gezagshoofd voor ge heel Algerië, Michel Gouraud, be velhebber van het legerkorps van Constantine en de generaals en ko lonels, die het bevel voeren over de militaire sectoren in oost-Algerië Debré wordt beschouwd als een volstrekt toegewijde aanhanger van generaal de Gaulle en zijn woorden geven de mening van de president weer. Men hecht daarom bijzonder veel belang aan zijn uitlatingen te Constantine. De premier sprak ook over de binnenlandse toestand in Frankrijk. Hij zei: „deze heeft zich verder ont wikkeld. En voor internationaal terrein geldt dat het gezag van de president thans niet meer dat is, hetwelk hij in mei 1959 genoot". Debré zei voorts: „Wij zullen-ver plicht zijn hetgeen door de Ver enigde Naties wordt besloten, te overwegen, ook al zijn wij evenzeer verplicht er geen rekening mee te houden". Hij voegde hieraan toe: „Een Al gerijns Algerië betekent evenwel géén onafhankelijk Algerië en het zal dit nooit betekenen ook". In het huis van de 70-jarige heer Schaft aan de Kometensingel in Tuin dorp Oostzaan bij Amsterdam stond het water een halve meter hoog: triest gevolg van de zware slagregens in de nacht van dinsdag op woens dag. De - invalide - heer Schaft werd naar droger oorden gebracht. Hoogste kantoorflat te Utrecht UTRECHT, 12-10. De burgemees ter van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal op 17 oktober het startsein geven voor de bouw van een nieuwe kantorenflat in het hart van de Domstad. Deze bouw zal geschieden volgens een Zweeds systeem, dat het mogelijk maakt, dat binnen veertien dagen de kern van de flat reeds op 62 meter hoog te is. Reeds het komende voorjaar zullen de eerste vijf verdiepingen van het totaal negentien etages tellende gebouw in gebruik worden genomen. Bliksembuis werd uitgegraven BRUNSSUM, 12-10 Door een werkgroep van de Nederlandse geologische vereniging afdeling Limburg 'is in het Belgische grens plaats je Hergenrath, zeven kilo meter ten zuiden van Vaals op een heiheuveltje een zogenaamde ful- guriet (bliksembuis) uitgegraven. De totale lengte van deze buis be droeg dertien meter. Dit is voor zover bekend het langste exem plaar, dat ooit ergens ter wereld werd aangetroffen. De Limburgse geologen, de heren J. Willems uit Geleen en C. Ramakers uit Heer- ien zullen van deze vondst een na- j der rapport in het Nederlands geo- logisch maandschrift publiceren. Wraak „gekooid" op politieman BROEK IN WATERLAND, 12-10 In de tuin van de wachtmeester der Rijkspolitie H. Lassche te Broek in Waterland bleken in de nacht van maandag op dinsdag alle boerenkoolplanten te zijn afgerukt Omdat men wraak vermoedde werd de districtsrecherche van Amsterdam ingeschakeld. Met be hulp van een speurhond kon de 23-jarige R. B. te Broek in Water land worden aangehouden. De man bekende de boerenkool te hebben gerooid omdat hij een half jaar ge leden was bekeurd. Dr. W. DREES: Belasting op vermogens- vermeerdering AMSTERDAM, 12-10. Oud-pre- mier dr. W. Drees is voorstander van een belasting op vermogens vermeerdering. De opbrengst ervan kan naar zijn mening worden ge bruikt voor grote kapitaaluitgaven (Deltawerken e.d.) of de vorming van een conjunctuurreserve, waar door een grotere mate van gemeen- schapsbezit ontstaat. Volgens dr. Drees worden in de grote onderne mingen thans enorme kapitalen ge vormd, waarvan weinig ten goede j van de bevolking komt, bijv. door middel van prijsverlagingen. Dr. Drees maakte deze opmerkin gen tijdens een vanavond in Am sterdam gehouden bijeenkomst van de democratisch-socialistlsche stu dentenvereniging „Politeia". Hij sprak over „het socialistisch alter natief in deze tijd". NEW YORK, 12-10. De Australi sche eerste minister, Robert Men- zies, heeft woensdagochtend te New York een onderhoud gehad van een uur met premier Nikita Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie. Menzies wilde zich niet over het besprokene uitlaten. Hij zei slechts „Gij kunt wel raden waarover wij gesproken hebben". Op de vraag, of het onderhoud constructief was geweest, antwoordde Menzies: „zeer goed". Menzies zei later, dat Chroesj tsjef duidelijk een topconferentie wenst. Volgens Chroesjtsjef zou den op een dergelijke conferentie onder meer algehele ontwapening, Duitsland en Berlijn en de kern wapenproeven behandeld moeten worden. „Dit laatste onderwerp achtte Chroesjtsjef aan belangrijk heid in te boeten daar de voorra den kernwapens reeds zeer groot waren", aldus Menzies. Het m.u.l.o. in Nederland maakt „wonderlijke bloei" door Kwart miljoen leerlingen overschreden UTRECHT, 12-10. De voorzitter vna de bond van besturen van christelijke muloscholen, dr. H. J. Landman, heeft vanmorgen op de algemene vergadering ^an de bond in Utrecht getuigd van zijn voldoe ning over de „wonderlijke bloei" van het m.u.l.o. in Nederland, dat meer leerlingen telt dan welke an dere tak van onderwijs. Het aantal jongens en meisjes dat mulo-scholen bezoekt heeft het kwart miljoen met enkele duizen den overschreden. Een derde hier van volgt protestants christelijk onderwijs. De scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs hebben in totaal ongeveer 170.000 leerlingen. Dr. Langman constateerde ook een enorme groei van de mulo examens. Het aantal candidaten is gestegen van 27 in 1907 tot 36 000 in 1960. Hij zei, dat de ontplooiing Toenemende landbouwmechanisatie DEN HAAG, 12-10. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, beschikt de Nederlandse landbouw volgens de mei-telling 1960 over 81 700 trekkers. Dit is 15,100 meer dan twee jaar geleden De totale trekkercapacit'eit be draagt thans 80 pk. per 100 ha., tegen 44 in 1955 en 24 in 1950. van het mulo-onderwijs uit de scholen zelf is voortgekomen en dat het daarom niet verwonderlijk is, dat minister Cals aan het mulo amper durft te „raken". In dit verband herinnerde dr. Langman aan de opmerking in de toelichting op de Mammoetwet, dat de minister de huidige regeling van het mulo-examen wil handhaven, zonder echter de mogelijkheid van een schooleindexamen uit te slui ten. NEW YORK, 12-19. De Oosten- rijkes delegatie bij de V.N. heeft woensdag een resolutie bij het se cretariaat ingediend waarin wordt voorgesteld dat de algemene ver gadering de „gerechtvaardigde aanspraak" der Zuid-Tirolers op regionale autonomie erkent en dat zij de beide partijen - Italië en Oos tenrijk - aanbeveelt zonder uitstel te beginnen met onderhandelingen ove rde vorming van een provincie Bozen-Bolzano die als autonoom gebied wetgevende en administra tieve bevoegdheden krijgt. De al gemene vergadering nodigt de par tijen, volgens de resolutie, uit op de komende zitting in 1961 verslag uit te brengen. teisterd. BONN, 12-10. De Duitse Bonds republiek heeft besloten haar hulpverlening aan de ontwikke lingslanden uit te breiden. Dit is door een woordvoerder van de regering na een zitting van het ka binet aan de pers medegedeeld. De Bondsregering heeft tot deze uit breiding besloten, omdat de be trekkingen met de ontwikkelings landen van vitaal belang zijn voor de gehele westelijke wereld. Het kabinet zal spoedig een be slising nemen over nadere bijzon derheden van de uitbreiding der hulpverlening. Desgevraagd deelde de woord voerder nog mede, dat de hulp van de bondsregering aan de ontwik kelingslanden in het belastingjaar 1961 waarschijnlijk 1.6 1.8 mil jard D.M. zal bedragen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De 29-jarige Nederlandse han delaar F. Kuiper uit Kortenhoef bij Hilversum is naar Gretna Green gevlogen om de 28-jarige Annie Klein uit Voorschoten te huwen. Volgens het meisje willen haar ouders geen toestemming geven voor een huwelijk met de heer Kuiper, omdat deze niet rijk ge noeg zou zijn. De V.S. hebben woensdag poli tiek asiel verleend aan Victor Jaa- nimets, een lid van de bemanning van het Russische schip „Baltika", waarmee premier Chroesjtsjef naar New York is gereisd. Jaanimets had in het begin van de week het schip verlaten met de bedoeling er niet meer terug te keren. Tijdens de jongste onlusten te Gwelo in Zuid-Rhodesië zijn, vol gens inlichtingen die woensdag avond door het Londense hoofd kwartier van de nationale democra tische partij van Zuid-Rhodesië zijn ontvangen, een veertigtal negers om het leven gekomen en een hon derdtal negers gewond. Bij een plotseling uitgebroken epidemie van besmettelijke lever ontsteking zijn in de afgelopen vier dagen in het gebied van Bakasi, ca. 10 km. ten zuiden van Djakarta, 51 mensen overleden Honderd mensen moesten In het ziekenhuis worden opgenomen. TOKIO, 12-10. Premier Hayato Ikeda was er woensdag in een zaal te Tokio getuige van, dat zijn voornaamste politieke tegenstan der, de 63-jarige socialistische par tijvoorzitter Inejiro Asanoema door een zestienjarige scholier werd neergestoken. Het slachtoffer over leed tijdens een spoedoperatie in een ziekenhuis. Asanoema sprak op een politieke bijeenkomst, die was georgani- seerd door drie grote politieke par tijen: de liberaal-democratische (regeringspartij), de socialistische en de democratische. De pleger van de aanslag, Otoya Jamagoetsji, is aangehouden. Na dat de politie hem een uur lang verhoord had, deelde zij mede, dat zij het motief voor de moord nog niet had ontdekt. De jongen was erg in de war en sprak onsamenhangend. Hij zou tot een anti-communistische jeugd bond behoren. Asanoema was een van de lei ders van het verzet tegen het vei ligheidsverdrag met Amerika. I De Franse ministerraad heeft woensdag hulde gebracht aan de eenheden van het Nederlandse le ger, die in het kamp bij La Cour- H.M. de Koningin heeft voor radio en televisie een icoord van bezinning tIne SeIeSer<* 2Ün> voor hun be" op de verkeersveiligheid gesproken. Men zie voor tekst elders in dit langrijke hulp aan de plaatselijke blad. autoriteiten bij de overstromingen, die midden-Frankrijk hebben ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1