stookseizoen Speelse fantasie over Zierikzee I Gietconcerten ZIEUIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 11 OKTOBER 1960 No. 18852 Het begint De winter staat weer voor de deur en het huishoudboekje zal weer onder uitgaveneen flink bedrag te zien gevpn voor brand stof. We wet enhet allemaal, sto ken kost, vooral tegenwoordig, zeer veel geld. Daarom willen wij u eens stof. We weten het allemaal, sto ken en ook wat u kunt stoken in een haard, zónder dat deze te lijden heeft. Een haard is niet kieskeurig, het is werkelijk onnodig steecis de duurste brandstoffen te gebruiken. Andere brandstoffen kunnen wel degelijk goede resultaten opleve ren. Het komt er maar op aan, dat de stookivijze wordt aangepast aan de eigenschappen van de brand stoffen. Esskolen, eierkolen, cokes en bruinkoolbriketten kunnen de plaats innemen van de dure antra ciet. Gemengd stoken van antraciet met een andere brandstof is echter alleen aan te bevelen, als u zorgt, dat de grootte der brandstoffen ge lijk is. Dus antraciet maat 20 x 30 met parel (gas)cokes Is een zeer goede combinatie. Bij een prijs voor een hl. antra ciet (20 x 30) van ruim f 13, en een prijs van een hl. parelcokes van f 4,90 betaalt u samen ongeveer f 17,50. De prijs van 2 hl. antraciet bedraagt f 26, voordeel derhalve 10. Zo kosten een hl. antraciet en een hl. esskolen ongeveer f 23, voordeel f3,1 hl. Julianootjes en 1 hl. cokes kosten tezamen f 14, voordeel f 12, en wat warmte be treft hebt u vrijwel het zelfde re sultaat. KAN HET KWAAD? Het enige verschil is, dat u wat meer as krijgt, want julianootjes en cokes geven beide meer as dan antraciet, maar 't voordeel Is bedui dend. De haard heeft niet te lijden van deze brandstof, tenzij u te fel stookt, maar fel stoken is nooit goed, ook al gebruikt u uitsluitend de duurste soort antraciet. Donetz- antraciet is erg hard en als u geen goede onderlaag hebt, is het moei lijk dit soort kolen goed bandend te krijgen. Voor een kleine haard is dit soort daarom minder geschikt. Uit de diverse prijscouranten kunt u zelf een goede combinatie opstellen, als u daarbij maar denkt, dat uitsluitend cokes stoken in een (dure) haard niet goed is, de haard heeft te veel te lijden, omdat cokes nu eenmaal een felle hitte geeft. HOE STOOKT U? Hebt u een haard bijgevuld, sluit dan nooit direct het vuur af, maar geeft u de toegevoegde kolen ge legenheid te gaan branden en tem per daarna regelmatig, niet in eens van fel op rust, want dat werkt de vorming van slakken in de hand. De gassen van nog niet goed brandende kolen zijn giftig (kolen damp) en moeten worden afgevoerd door het schoorsteenkanaal. Als u in eens tempert, kan de vernauw de opening de vele gassen niet ver werken en loopt u kans, dat ze in uw kamer terecht komen. 's Morgens als u de haard weder om wat flinker wil laten branden, dient u eerst de regelaar open te zetten, zonder het schudrooster te gebruiken. Laat dus eerst de haard wat aanwakkeren en schudt daarna de as weg. Vervolgens kunt u weer bijvullen, liefst in twee keer, zo dat u na elke vulling gelegenheid geeft de gassen wat te laten afvoe- HET ONDERHOUD. De behandeling en het onderhoud van uw haard kunnen wij als volgt samenvatten. 1. laat uw schoorsteen vóór het nieuwe stookseizoen schoonma ken; 2. laat elk jaar uw haard door een vakman nakijken, en eventueel de naden e.d. dichten met kit of ander dichtingsmateriaal 3. ledig de asla elke ochtend; 4. gebruik bij het aanmaken steeds droog aanmaakmateriaal; 5. wrijf by het aanmaken uw haard regelmatig met een tooi-, len doek op, eventuele vlekjes verdwijnen dan gemakkelijker; 6. gebruik uw haard niet als vuil verbrandingstoestel; 7. stook niet met de haarddeurtjes open; 8. spaar deurtjes en kleppen van uw haard, dus duw ze nooit met geweld dichtdoch verwijder eventuele stukjes kolen die er tussen mochten zitten-, 9. zorg voor hele micaruitjes, ge bruik geen harde middelen om ze schoon te maken, een lapje met wat koude thee is onscha delijk; 10. laat na afloop van het stooksei zoen de haard direct schoonma ken, verwijder de pijp, zodat vochtvorming wordt vermeden. ZUINIGER STOKEN. Wat zuinig stoken betreftbeve- lij wij de volgende wenken ten zeerste aan. 1. bewaar uw brandstoffen op een droge plaats; 2. schep uw brandstoffen op met een vlakke schop en liefst van de bodem der kolenkist; 3. vul uw haard niet bij als het vuur fel brandt; 4. vul uw haard nooit hoger dan enige centimeters onder de vul- klep, maar laat het vuur ook niet te ver opbranden; 5. breng 's morgens uw kamer zo snel mogelijk op de gewenste temperatuur 6. temper daarna het vuur niet in eens, maar in 2 keer met een tijdsverloop van minstens een kwartier; 7. poken is uit den boze, gebruik by voorkeur alleen het schud- rooster; 8. laat evt. gevormde slakken niet in het vuur liggen, doch verwij der ze met een tang; 9. dicht kieren en spleten in ra men, plinten, deuren en zorg voor een tijdige vervanging van gescheurde of defecte micaruit jes; 10. poets uw haard niet met een scherp schuurmiddel. Als des morgens de haard vrijwel koud is, maak haar dan schoon met een lap waarop een synthetisch wasmiddel, of met koperpoets, u zult zien dat u goede resultaten bereikt, teripijl het werk in een ommezien gebeurd is. Amerikaanse pers over Chroesjtsjef's optreden in de Verenigde Naties NEW YORK, 9-10. De „New York Times" schrijft: „Chroesj- tsjef heeft in de algemene verga dering iedere keer weer een ne derlaag geleden bij het lanceren van de voorstellen, die hem het meest aan het hart lagen. Hij wilde de zetel van de Ver enigde Naties naar een andere stad dan New York verplaatsen en hij stelde voor het secretariaat-gene raal in het vervolg door een drie manschap te laten leiden. Noch het een, noch het andere werd door de Assemblee aanvaard. Chroesjtsjef heeft alles in het werk gesteld om de algemene ver gadering ertoe te brengen haar af keuring van Hammarskjoelds po litiek uit te spreken. Hij faalde smadelijk. De Sowjet-premier wilde het koor bespelen, dat werd gevormd door zestien of zeventien nieuwe V.N.-leden. Ook dit werd een mis lukking. Chroesjtsjef' bracht een aantal Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wolsum: J. Kuipers, Wolsum; naar Oud-Vosse- meer: Ph, Leenmans, Hagestein, Chr. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralin gen: P. Op den Velde, Hilversum- Oost. Bedankt voor Huizen (N.H.): N. de Jong, Katwijk aan Zee. vrienden naar New York mee; hun getal is niet ook maar met één ver meerderd. Hij heeft zijn ongeëvenaarde on wellevendheid ten toon gespreid. Hij heeft gelogen bij zijn voorstel ling van zaken en hij heeft zijn huichelachtigheid op schaamteloze wij*e aan den volke vertoond. En het resultaat van dit alles was: niets, dat hij op zijn kredit lean schrijven en ongezouten kritiek op zijn gehele manier van handelen", aldus de ..New York Times", MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 10-10. Kleiaard- appelen, 35 mm opwaarts. Eigen heimers f 11,50-12,50; Bintje f 8,25 -9,25, voeraardappelen f 0,75-2,00. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 10-10. Officieuze noteringen per 100 kg.: Consump- tietarwe, basis 17 pet. vocht, tot f 30,95 franco Rotterdam, schot- tarwe, mits gedroogd f 13-22,50. Voedergranen: maalgerst, vol gens monster f 21,00-23,45; kippe- gerst, volgens monster f 24,00-25,50 haver, ongepunte, volgens monster f 18,00-22,50. Peulvruchten, franco Rotterdam; groene erwten op monster f 30,00- 35,00, prima kwaliteiten tot f 42,00; schokkers, op monster f 30,00-35,00 prima kwaliteiten tot f 41,75, brui ne bonen, boerenschoon op mon ster, goed droog tot f 70,00. ZIERIKZEE, 10-10. Vorige week heeft een deskundige zijn speelse fantasie over Zierikzee laten gaan en een hand vol tips gegeven, hoe het oude schoon niet alleen te con serveren, maar ook een zinvolle actuele bestemming te geven. We moesten daar aan denken, bij het zien van het alweer elf jaar oude plaatje, stammend uit de tijd van de Zierik- zeese Eeuwfeesten, toen zo indringend aan onze historische gevoelens werd ge-appelleerd en het gebeuren uit elf eeuwen stedelijke geschiedenis werd gelicht en aanschou welijk gemaakt. Dit plaatje - zo moet de maker het hebben gevoeld - is zelf een appèl aan de schoonheid van Zierikzee, die groter is dan de feilen, die nu eenmaal vaak bij de ouderdom be horen. Om ook visueel de speelse gedachten over Zierikzee te doen beklijven, vonden wij het niet geforceerd dit „oude" plaatje hier nog eens af te drukken, want denken aan het geen mooi is, heeft zijn nut, vooral in een tijd, dat efficien cy krachtiger slagwoord is dan schoonheid. Roerig Afrika BLANKEN VERMOORD IN KATANGA DOOR OPSTANDIGE BALOEBA EUZBETHSTAD, 10-10. Een Ka- tangees vliegtuig uit Elizabethstad heeft 23 vluchtelingen in het ge bied van Kabalo, dat in noord-Ka- tanga ligt, opgehaald. Een woordvoerder van de Ka- tangeese regering heeft meegedeeld dat acht blanken, onder wie een vrouw, ln dit gebied door opstan dige Baloeba's z(fn vermoord. De lijken zouden sporen van marte lingen vertonen. Volgens militai ren, die uit dit gebied naar Eliza bethstad zijn teruggekeerd, heerst er nog steeds een gespannen toe stand. Studentenwereld treurt om „Bloemen-Bertha" DELFT, 10-10. Op 73-jartee leef- tijd is in een rusthuis in Den Haag overleden mejuffrouw Bertha Ger ritsen, bij vele studenten en oud studenten bekend als „bloemen- Bertha". „Bloemen-Bertha" heeft eigen lijk al anderhalf jaar niet meer temidden van „haar heren studen ten" kunnen vertoeven, omdat haar gezondheid dat niet toeliet. De vele brieven en prentbriefkaar ten, die zij op haar ziekbed ont ving van studenten uit het gehele land leerden haar echter dat zij een „onvergetelijk instituut" bleof. Op 11 april 1887 werd zij in Am sterdam geboren. In haar jeugd hielp zij haar moeder in het bloe- menwinkeltje „De Stamroos" in Amsterdam. Zij kocht haar bloe men van de schuiten aan de Sin gel en liep hiermee langs de teras sen van enkele grote restaurants, waar in die dagen vele studenten kwamen. Later kwam zij in Den Haag wonen. Zij nam een betrek king aan bij de bloemenwinkel van W. C. van der Laan en ver kreeg toestemming van de directie van het Kurhaus om daar de gas ten bloemen aan te bieden. Op haar vaste route door Sche- veningen kwam ze ook steeds op de pier. Hechte band De band met de studentenwereld werd allengs hechter en ln de loop der jaren werd zij een regelmatige verschijning in de studentensocië teiten „Phoenix" en „Minerva" in Delft en Leiden. Zij was de ei.ige vrouw die het privilege had van doorlopende toegang tot beide so ciëteiten. Het was in hoge mate door haar toedoen, dat het een traditie werd onder studenten op vrijdag met een witte anjer opge speld in de „soos" te verschijnen. „Bloemen-Bertha" breidde haar contacten in de studentenwereld steeds verder uit. Zij verscheen in Wageningen, in Groningen, op vele lustra en op de Varsity in Utrecht. In 1954 vierde zij haar 50-jarig jubileum als bloemenverkoopster. Zij kreeg toen de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Er werd haar een ont vangst aangeboden in de sociëteit „Phoenix", waartoe zij officieel in Delft werd ingehaald met een op tocht van koetsen en erewachten. Vijf jaar later dwong haar gezond heid haar rust te zoeken. De senatenvergadering, waarin alle erkende studentencorpora zijn opgenomen, heeft op zich genomen de begrafenis te organiseren. Plaats en datum moeten nog be paald worden. De Baloeba, die in Kabalo en omgeving wonen, zijn nu al ruim een maand in verzet tegen Tsjom- be en de zijnen. Op verschillende plaatsen is het tot gevechten geko men tussen deze Baloeba en de troepen van Tsjombe. Kongo Maandagmorgen verschenen par lementsleden, die voor Loemoemba zijn, voor het gebouw van de na tionale vergadering in Leopoldstad Er zou daar een vergadering wor den gehouden die bijeengeroepen was door Joseph Kasongo, voor zitter van het parlement en des tijds een belangrijke figuur in Loemoemba's nationale Kongolese partij. De parlementariërs werden echter naar huis gestuurd door Kongolese soldaten, die daartoe opdracht hadden gekregen van Moboetoe. Voedselschaarste Uit particuliere bron wordt ge meld, dat er in de oost-provincie voedselschaarste dreigt te ontstaan Dit zou het gevolg zijn van de anarchie en het ontbreken van ge zag. De Kongolese overheid aldaar zou zich voorts weinig bekomme ren om de afzet van de landbouw- produkten. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat men in de oostprovincie op grote schaal clan destien sterke drank bereidt. De bananenproduktie zou vrijwel hele maal voor dit doel gebruikt wor den. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OPI Hammarskjoeld kandidaat voor Nobelprijs KEULEN, 10-10. Dag Hammarsk joeld, de secetaris-generaal van de Verenigde Naties, zal door het pre sidium van de Duitse „ISuropa- Union" worden voorgedragen voor de Nobelprijs 1961 voor de vrede. Dr. H. C, Friedriech Carl Freiherr von Oppenheim, president van de „Europa-Union" heeft maandag verklaard, dat zijn organisatie de kandidatuur van Hammarskjoeld zal toezenden aan de commissie van het Noorse parlement die elk jaar de winnaar moet aanwijzen. Von Oppenheim meende dat er kenning van Hammarskjoelds gro te verdiensten voor de vrede meer dna ooit nodig is, aangezien de secretaris-generaal de laatste tijd aan beschimping van communisti sche zijde heeft blootgestaan. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! De directeur van het Instituut voor Comptabiliteit van de univer siteit te Leipzig, prof. Werner Kresse, is met zijn gezin naar west-Duitsland uitgeweken. De oost-Duitse communisten zouden hem kwalijk hebben genomen, dat hij niets gedaan had aan de „po- litlek-ldeologische opvoeding" van do studenten. INITIATIEF NED. BIJBELGENOOTSCHAP Bijbel op komst met illustraties van Mart Kempers Het Nederlands Bijbei Genoot schap deelt mede dat een nieuwe bijbel staat te verschijnen, met te keningen van de kunstenaar Mart Kempers. In september 1960 is in Amster dam een tentoonstelling gehouden van het werk van Mart Kempers, op welke tentoonstelling ook enkele illustraties van de bijbel, zoals deze kunstenaar voor het N.B.G. maakte te zien waren.. Met enkele uitzon deringen heeft de pers zeer waar derend geschreven. Alg. Handelsblad: „een geheel eigen en nieuw karakter, waarbij het beeldende aan het Woord een existentieel navoelbare toevoeging in elementaire symbolen geeft zon der ooit met de vooral voor pro testanten zo essentiële eigen bete kenis van het Woord te concurre ren. Daarmee is dan voor het eerst gebroken met de traditionele bij bel-illustratie, die zich uit de vi sueel vertellende „Bijbel der ar men"had voortgezet. En daar mee voegen deze tekeningen zich als een van de meest geslaagde voorbeelden in de nieuwe verhou dingen tussen beeld en religie, zo als wij die ook op ander gebied zien ontstaan. Indrukwekkend kun stenaarschap „Vrije Volk". De tekeningen (van Mart Kempers) die in een forse en toch zeer gevoelige lijn zijn ge daan, zijn dan ook eigenlijk veel meer dan illustraties. Mij- dunkt (zegt de criticus Gerrit Kouwenaar) dat èn de maker èn de opdracht gever hier een felicitatie verdie nen". „Elsevier": De nieuwe uitgave is een mooi boek geworden. Of er een belangrijke nieuwe verbeelding van de bijbelse gestalten tot stand kwam is een andere vraag. Dat een naar aard toch min of meer be houdende organisatie een dergelijke opdracht aan een modern kun stenaar verleent zegt iets, maar dat die kunstenaar daarbij tot ronduit bewonderenswaardige resultaten is gekomen, zonder concessies aan wie of wat dan ook, zegt mischien nog meer". „Vrije Geluiden": „Daarom hoop ik (zegt de schr. drs. L. J. Ort, theol. drs.) dat velen, die de bijbel weer eens heel anders willen) lezen en beleven, de uitgave van dit boek zullen aanschaffen. De beelden van Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Ook in Azië zware overstromingen LUCKNOW, 10-10. In noord- India hebben overstromingen na een week van zware regenval een veertigtal doden geëist. De stad Lucknow wortd bedreigd door het sterk gestegen water van de Gom- ti. Ruim 100 huizen zouden inge stort zijn. In verscheidene gebie den worden mensen geëvacueerd. In de afgelopen vier dagen zijn in hel district Kanpoer 28 mensen om het leven gekomen. Ook Cambodja en Vietnam heb ben van zware regenval en over stromingen te lijden gehad. De westkust van Vietnam is het zwaarst geteisterd. Volgens de plaatselijke pers staat het stade Kieng Giang onder water. In Cam bodja is vooral het noordoostelijke gebied getroffen. De verbindingen met Battambang zijn verbroken. Mart Kempers voorzien niet in een behoefte: ze kweken juist het ver langen om door te dringen tot wat ons aangaat". De (R.K.) „Volkskrant": „Hier te lande is soortgelijk werk ter illus tratie van de bijbel in elk geval nog nooit gezien. Het is uniek! Op vallend is hoe Mart Kempers zijn voorkeur heeft doen uitgaan naar vrij onbekende teksten uit de Schrift. Hij geeft die teksten daar mee een geheel nieuw perspectief, haalt ze soms zelfs uit de vergetel heid naar voren". Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Heeft u hem ook gezien, die groenteman, die gisteren „gelaarsd tot aan de heupen toe", ge-oliejast als was hü een mensenredder en gezuidwesterd zijn krootjes stond te verkopen? Hij was één van de buitenlieden, die zich ambtshalve onder de kletterende douches van dit barre getij moeten bewegen. Aanvankelijk leek het toch vrien den, als zou de neerslag van het jaar wel neergerofféld zijn in die vreemde zomer van 1960, toen er foeilelijke „staarten" aan de lucht kwamen en kort nadien de straten blank werden gezet, ondanks de gulzige - zij het verzadigbare - monden der riolen. Nu blijkt ech ter, dat de zomerse vochtaanvallen slechts preludia waren op de okto- berse gietconcerten, die getoonzet in mineur opus a-grijs, over onze (bedekte?) hoofden worden ge speeld. Dit „gedekte" moet wel een vraagtekentje hébben, want er zijn velen die de ontladingen uit de atmosfeer gewoon op hun naakte haar laten neerkletteren, hetgeen sliertige effekten teweeg brengt. Het dunkt ons bijna geen doen te zijn, maar ze presteren het, die principiële lieden, menend dat ook de haarplantjes zo nu en dan hun gietertje vergen. Ze krijgen hun kans wèl. Intussen wee voor de bietenbot- ters, die - als 't even droog is - weer naar hun peetjes terug moe ten en de zuigende smakkers uit de kleffe aarde moeten wringen. Ver leden jaar gingen hun handen stuk vanwege de droogte en nu.„kijkt u zeivers maar". Het is vrijwel geen doen, maar de bietenmannen vra gen natuurlijk geen medelijden. Daar zijn ze te hard voor. Laat het „dag post" vandaag wat vriende lijker kinken dan anders, want de brave door-weer-en-wind-gaanders van tante Pos, hebben hoopjes el lende meegemaakt om de brieven droog in de bussen te krijgen. Bij hen scharen zich de leden van de melkbezorgersdivisie. Ook hard hoor en veel mans en dan pak weg, de petroleumboer en de mannen met tasjes voor witte papiertjes en de algemene op-de-baan-zijners, die worden besproeid van uur tot uur. Ach, ach, wat een water het gorgelt er van, en het Slinger- bos (bijna meer bos dan slinger) gelijkt een tropisch oerwoud in moessontijd. En de wolken hangen zo laag. Er komt vast nog meer saus, tenzij op dit moment de zon schijnt. Wacht, daar heb je het al! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5