Berekeningen Centraal Planbureau door minister niet erkend DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rentabiliteitsnota Coen- en IJ-tunnel DINSDAG 11 OKTOBER I960 117e jaargang No. 18852 ZIERIKZEESOTBWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 011 Na 18.00 uur tel. 01 It0-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Octitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Premier Chroesjtsjef is voor de Amerikaanse televisie verschenen voor een vraaggesprek met de Amerikaan David SusskindHier pleegt de R'ussische staatsman overleg met zijn gespreksleider even voor de aan vang van de uitzending. DEN HAAG, 10-10. De minister van verkeer en waterstaat heeft een nota Inzake de rentabiliteit van de Coentunnei en van de IJ- tunnel aan de Tweede Kamer ge zonden. H(j geeft daarin een uitvoerig overzicht van de methodiek van het Centraal Planbureau voor de kostenberekening van beide tun nels gebaseerd op verkeersprog- noses op basis 1958. B(j de bouwkosten van de Coen tunnei zyn alle werken voor aan- en afvoer berekend, by die voor de IJtunnel zijn de in de Amster damse binnenstad noodzakelijke verkeersverbeteringen buiten be schouwing gelaten. Het Centraal Planbureau bere kent voor de IJ-tunnel in 1958 een negatief rendement van min twee tot min een procent, voor 1965 een rendement van 1 tot 2 percent en voor 1970 onder voorbehoud een rendement van 14 tot 17 percent, uitgaande van de gedachte, dat dit zonder tunnel niet behaald zou worden. Voor de IJ-tunnel wordt over 1958 een negatief rendement van drie percent berekend, voor 1965 een rendement van een half tot 1 percent en onder voorbehoud voor 1970 een rendement van 14 tot 15 percent. Geen vertrouwen De minister blijkt in deze ren- tabiliteitsberekeningen echter geeri bijzonder groot vertrouwen te heb_ ben. Voor Amsterdam, zo schrijft hij, is een groot aantal wellicht verkeersbej^emmerende factoren bui teir^beschou wing gelaten. Bo vendien wordt voor de IJ-tunnel tegen 1£70 een dagelijks gebruik van 683100 voertuigen berekend, terwijl de Maastunnel met 58.900 voertuigen per dag reeds conges ties vertoont. Maar nog afgezien daarvan, zo meent minister Korthals, blijkt uit de getallenopstelling voor *1958, dat de verkeersmoeilijkheden nog niet zo groot zijn, dat het uit eco nomisch oogpunt te betreuren zou zijn. dat nog geen tunnelverbin- ding tot stand is gekomen. Het door Amsterdam voor 1970 berekende rendement voor de Coentunnei (7 percent) niet aan vaardend, constateert de minister, dat ook in 1970 waarschijnlijk weinig rendementsverschil tussen belde tunnels zou zijn. De onze kerheden in de aan de rentabili- teitsberekening ten grondslag lig gende veronderstellingen acht hij zeer groot en ook de juistheid van 'de ^gebruikte methode staat voor hem1 niet zonder'meer vast. Dit was voor minister Korthals aanleiding de resultaten van het rapport van het Centraal Plan bureau niet die plaats in het to taal der motieven te geven ter be paling van een keus tussen Coen- en IJ-tunnel, dan de motieven van verkeerstechnische en financiële aard hebben gekregen. ROERMOND, 10-10. Op last van de officier van justitie te Roer mond, mr. W. C. Uiterwaal, is van daag op zgn werk in Tegelen (L.) gearresteerd de 54-jarige T. H. van B. uit Belfeld. Deze man wordt er van verdacht de 11 -jarige Hans Hermans uit Sevenum te hebben vermoord. Zoals men weet werd de 11-ja- rige Hans Hermans uit Sevenum vermist, nadat hij op weg was ge gaan naar een oom, bij wie hij een geleende zaag moest terugbren gen^ Op. 14 september werd zijn stoffelijk overschot gevonden, be graven in een aspergeveld, drie km. ten zuidwesten van Sevenum. Het lijkje werd ontdekt door een militair. Twee compagnieën mili- fanterie uit de „Frederik Hendrik"- kazerne in Blerik hadden naar het vermiste jongetje gezocht. Vastge steld kon worden, dat het knaapje met een dun touw geworgd was. De dag voordat het stoffelijk over schot van het jongetje was gevon den, had men reeds, verborgen in het struikgewas, zijn fiets ontdekt. De gearresteerde verdachte zou een twintigtal jaren geleden twee meisjes hebben vermoord. Daar voor zou hij veroordeeld zijn tot 20 jaar gevangenisstraf, waarvan de man er vijftien zou hebben uit gezeten. „Kindervriend" Verdachte van B. woonde nog maar gedurende een half jaar in Belfeld (gemeente Tegelen). Hij had daar twee bijnamen, namelijk „de Amerikaan" en „de kinder vriend". Deze laatste naam ont leende hij aan het feit, dat het zijn gewoonte was ongeveer tweemaal per dag de plaatselijke ijssalon te bezoeken en daar de kinderen op ijs te tracteren. Daaraan besteedde hij bedragen, oplopend tot onge veer een gulden per kind. De man is een employé van een ijzergie terij („De Globe") in Tegelen. Franse lof voor Nederlandse troepen ULE, 11-10. Tijdens een be- zoeic aan de door watersnood ge teisterde stad Tulle heeft premier Debre van Frankrijk hulde ge bracht aan het detachement in La Courtine gelegerde Nederlandse troepen. „Ik ben getroffen door de geest van de bevolking en door de hulp van het leger en van onze Neder landse vrienden, die blijk gegeven hebben van een algehele toewij ding". GONDELVAART IN FRIESLAND HEERENVEEN10-10. Naar schat- ting 15.000 belangstellenden uit alle oorden van Friesland en ver buiten de provincie zijn vanavond naar het dorp Knijpe getogen om de traditionele jaarlijkse gondelvaart gade te slaan. Van de vijftien gondels vielen vooral „Miss Gondel", „Oosterse Stijl", „Sport en Spel", ,Jiofkes- jonge" en „Prelude naar het geluk" in de smaak van het publiek. Het „Heerenveens Muziekkorps" en Crescendoverzorgden de mu zikale omlijsting. li beveling van de agendacommissie. LEOPOLDSTAD, 10-10. Kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Kongo, heeft maandag een duizend tal militairen samengetrokken rond de ambtswoning van de premier, waar Loemoemba zich nog steeds ophoudt. De kolonel verklaarde dat niemand meer het gebouw zou mo gen verlaten of betreden. Er werd een schot in de lucht af gevuurd en verscheidene aanhan gers van Loemoemba werden per vrachtauto weggevoerd. De resi dentie werd bewaakt door troepen van de V.N., die versterking kre gen van een compagnie militairen uit Ghana, die in de nabijheid po sities betrokken. Loemoeba verscheen in hemds mouwen op het balkon en daagde Dit nummer bestaat uit 10 pagina's dat, zodra eventuele militaire hulp Moboetoe uit tot een duel. „Laat hij zijn wapen kiezen, dan zullen we zien wie de sterkste is", aldus Loemoemba. Later protesteerde Moboetoe bij de V.N., omdat Ghanese troepen hem hadden belet „een wettige ar restatie te verrichten". Het bestuur van de provincie Xiengkoeang in oost-Laos, die aan het communistische noord-Viet- nam grenst, is overgelopen naar het pro-westerse revolutionaire kamp in het zuiden om te voorko men dat de provincie in handen van de communisten valt", zo heeft radio-Savannaket, de offici- le „stem" van dit revolutionaire kamp, maandag bekendgemaakt. UITBREIDING VAN „DER BOEDE" Minister opende verpleeginrichting „Ter Poorte" te Koudekerke KOUDEKERKE, 10-10. De minil- ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft vanmiddag de ver pleeginrichting „Der Boede"-„Ter Poorte" te Koudekerke (Walcheren) officieel geopend. De voorzitter der stichting „Ver_ oleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land", de heer A. H. S. Stemerding, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord en stelde ver scheidene personen aan de minister voor. Vervolgens richtte de heer van Rooy zich tot de aanwezigen. Spreker wees er op, dat het aan tal bejaarden in ons land toeneemt. In het begin van deze eeuw was 6 procent van de bevolking bejaard. Dit percentage is nu gestegen tot rond negen en in een niet al te verre toekomst zal dit stijgen tot 12. Minister van Rooy wees er ver volgens op, dat de zorg voor de be jaarden thans een belangrijk onder deel van de gezondheidszorg uit maakt. Daarom zijn verpleeginrich tingen als „Ter Poorte" - „Der Boe- de" van groot belang. Spreker toonde zich verheugd over het feit, dat het verpleeghuis niet op zich zelf staat, doch tot stand is geko men door samenwerking op zeer brede basis. Hij zeide te hopen, dat de brede samenwerking op Wal cheren steeds meer vrucht zou af- Dierengeneesmiddelen- wet nodig Verzuchting van Maatschappij voor Diergeneeskundo UTRECHT, 8-10. - De voorzitter van de Maatschappij voor Dierge neeskunde, de heer M. Karsemeijer; heeft op de zaterdagmorgen in Utrecht gehouden algemene ver gadering van de Maatschappij zijn verontrusting uitgesproken over de wat hij noemde schrikbarend toe genomen kwakzalverij en beun hazerij op het gebied van de dier geneesmiddelen. Tal van beslist niet ongevaarlijke geneesmiddelen zijn volop verkrijg baar op markten en tentoonstellin gen, bij drogisten en in bepaalde winkeltjes, bij molenaars, veevoe derfabrieken, coöperaties en ge- neesmiddelenventers. Antibiotica kan men zelfs volop in veestallen vinden en wanneer een dierenarts bij een bepaald dier een diagnose heeft gesteld, staat de veehouder al met injectiespuit en preparaten klaar. Het wordt hoog tijd, zo zei de heer Karsemeijer, dat de overheid ernst maakt met een diergenees middelenwet. Men leurt met ge neesmiddelen langs de boerderijen. Het etiket is vaak indrukwekkend en de prijs hoog. Sommige veevoe derhandelaren leveren tegelijk met het voeder een zakje „gezondheid" erbij. werp^t-voor de volksgezondheid in het algemeen Dex geneesheer-directeur van de verpleeginrichtingen, de reumato loog K. J. Nanninga, gaf in het kort een samenvatting van de taak en werkwijze van de geriatrische in richtingen met reaktiveringscen- trum. Kennedy wijst kernwapenproeven af WASHINGTON, 10-10. De demo cratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, Kennedy, heeft in een brief aan de bijzondere adviseur van de Congrescommissie voor kernenergie, Thomas Murray, hervatting van de proeven met kernwapens van de hand gewezen. Kennedy schrijft, dat naar zijn mening de ondergrondse kernwa penproeven thans niet hervat moe ten worden. Als hij tot president zou worden gekozen zou hij er op staan, dat de "Verenigde Staten niet het eerst de kernwapenproeven in de atmosfeer hervatten. Mochten de Geneefse onderhandelingen over het staken van de proeven met kernwapens op het ogenblik dat hij het presidentschap op zich neemt niet meer gevoerd worden, dan zou hij, Kennedy, er op aandringen, dat zij hervat worden. Chroesjtsjef blijft reislustig NEW YORK, 10-10. Tijdens een receptie van de Cubaanse minister van buitenlandse zaken heeft pre mier Chroesjtsjef verklaard in ja nuari naar New York te zullen te rugkomen, als de algemene verga dering der Verenigde Naties dan nog in zitting bijeen is. Ook zei Chroesjtsjef een bezoek aan Cuba te zullen brengen hij zei echter niet wanneer. Tijdens de receptie werd Chroesj tsjef nog de vraag gesteld of zijn verklaring zondagavond in de tele visie-uitzending dat de kwestie van de spionagevlucht met de „U-2" uiteindelijk wel in het vergeetboek zal raken, betekent dat de Sowjet- Unie haar klacht tegen de Ameri kaanse „agressie" als gevolg van de „U-2"- en ,,RB-47"-incidenten zou laten varen. De Russische pre mier antwoordde, dat dit onmoge lijk was en dat de algemene verga dering deze klacht moet behande len. Het zou wat anders zijn, als de veiligheidsraad het Amerikaanse optreden had veroordeeld. Twee leden van een uit zes vrouwen bestaande expeditie van Japanse bergbeklimsters zijn er, met behulp van twee Sjerpagidsen, in geslaagd de 6.100 meter hoge Deo Tibba-piek van het Himalaja- 5 gebergte te beklimmen. Proces tegen vroegere Duitse kamp-bewaker Moordenaar van 123 Joden HAGEN (west-Duitsland), 10-10. Te Hagen, in west-Duitsland, staat thans de 51-jarige lasser Paul Tho- manek, die bewaker van Duitse kampen in Rusland is geweest, te recht. Thomanek wordt beschuldigd van moord op 123 met name genoemde Joden, die hij tussen 1941 en 1943 in kampen nabij Tarnapol zou heb ben gedood. Hij wordt ook beschul digd van medeplichtigheid aan het ter dood brengen van ruim twee duizend Joden, die als dwangar beiders te werk waren gesteld. Thomanek was door een lagere rechtbank op beschuldiging van doodslag, vijf maal gepleegd, tot vijftien jaar dwangarbeid veroor deeld. De openbare aanklager had echter hoger beroep tegen dit von nis aangetekend. Het gerechtshof te Hagen moet thans uitmaken of Thomanek „lage beweegredenen" voor zijn daden heeft gehad. In dat geval zal hij namelijk wegens moord en niet voor doodslag te recht moeten staan. Thomanek, die schuld ontkende, verklaarde dat hij en de andere kampbewakers de volgende lastge vingen van de S.S. hadden ontvan gen: Alle Joden, die niet tot wer ken in staat waren, moesten wor den „geliquideerd"; Joden, die vluchtten, moesten zonder waar schuwing worden neergeschoten; wanneer er één Jood was ontvlucht moesten tien andere hiervoor met hun leven boeten. Thomanek zei ook: „Ik dacht dat een order, om Joden neer te schie ten, juist moest zijn, wanneer hij werd gegeven door een onder Hit- Ier dienende generaal". Poging tot wurging van vrouw ROTTERDAM, 10-10. In de nacht van zaterdag op zondag is in de Van Brakelstraat te Rotterdam een mogelijke poging tot wurging door buren voorkomen. De 31-jarige machinist P. G. N. uit Utrecht had een 37-jarige vrouw ontmoet en beiden hadden zich daarna in de woning van de vrouw afgezonderd. Op een gegeven ogen blik greep de man haar bij de keel, maar zich verwerend slaagde zij erin om hulp te roepen. Een in het zelfde huis wonende vriendin snelde te hulp en wist haar uit de greep te bevrijden. Ook een buurman had het hulpgeroep gehoord. Hij waar schuwde telefonisch de politie, die spoedig met een overvalwagen ver scheen en de man in arrest kon nemen. Het slachtoffer bleek geen ernstig letsel te hebben bekomen. De ambassadeur van west- Duitsland in Leopoldstad, Sohring, is zondagmiddag tijdens een zwem partij in de rivier de Kongo ver dwenen. Er is vijf uur vergeefs naar hem gezocht. De opsporing moest wegens het invallen van de duisternis worden gestaakt. DE EERSTE NIEUW-GUINEA RAAD HOLLANDIA. Alle Nederlanders en Nederlandse onderdanen, die se dert 1 januari 1958 in Nederlands Nieuw-Guinea wonen en op het tijdstip waarop de verkiezingen worden gehouden de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, zullen kies- gerecthigd zyn voor de Nieuw- Guinea raad. Dit heeft de heer A. Vesseur van de dienst van binnen landse zaken te Hollandia in een vraaggesprek meegedeeld. Er wordt niet in alle gebieden van Nieuw-Guinea gekozen. In to taal telt Nedelands Nieuw-Guinea veertien kiesdistricten. In twee hiervan wordt rechtstreeks geko zen, in twaalf andere worden zo genaamde „getrapte" verkiezingen gehouden. Binnen deze veertien kiesdistric ten worden kiezerslijsten opge maakt, waarop de namen voorko men van hen die aan de bovenge noemde vereisten voldoen en die bovendien sedert 1 juli jl. in het betrokken kiesdistrict wonen. Deze kiezerslijsten zijn vrijwel gereed en zullen binnenkort ter inzage liggen op de onderafdelings- en districts kantoren. Prijs koelhuisboter vastgesteld DEN HAAG, 10-10. De minister van landbouw en visserij heeft de groothandelsprijs voor koelhuisbo ter uit het regeringsopslag van het voedselvoorzienings- in- en ver koopbureau vastgesteld op f 2,59 per kg., vermeerderd met de toe slag van f 0,64 op boter in klein- verpakking voor binnenlandse af zet. (Bij het ompakken in wikkels ontvangen de groothandelaren het toeslagbedrag van f 0,64 terug). De ze koelhuisboter, die na een proces van ontdooien, ompakken en distri bueren in de loop van deze week beschikbaar komt, zal verkrijgbaar zijn tegen een prijs van f 0,76 tot f 0,78 per half pondspakje. Het ligt voorshands niet in. de bedoeling wijzigingen in deze 'prijs te bren gen. Minister Marijnen heeft zich met deze prijs aangesloten bij het compromisvoorstel van het Pro- duktschap voor Zuivel, dat jl. za terdag ter openbare bestuursverga dering tot stand kwam. Deze over eenstemming geldt ook voor de prijs van verse boter, die (na de verlaging door het Produktschap van de toeslag voor de consument van f 0,80 tot f 0,64 per kg.) ver krijgbaar zal zijn tegen f 0,84 tot f 0,86 per pakje. Loemoemba in ambtswoning door militairen belegerd Arrestatie in de moordzaak Hans Hermans Rusland wijst diplomaat uit MOSKOU, 10-10. Het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag bekend gemaakt, dat de derde secretaris van de Zwitserse ambassade in Moskou, Frangois Charles Pictet, zo spoedig mogelijk de Sowjet-Unie moet ver laten, omdat hij bij reizen door het land op ontoelaatbare wijze inlich tingen heeft verzameld. Deze maatregel vormt een ant woord op de uitwijzing van een on dergeschikte functionaris van de Sowjet-ambassade in Bern, die zich aan hetzelfde zou hebben :chuldig gemaakt. Algerië op agenda Algemene Vergadering NEW YORK, 10-10. De Alge mene Vergadering heeft maandag avond zonder debat besloten de situatie in Algerië op haar agenda te plaatsen, zulks conform de aan- mogeiyk is, onmiddeliyk kan wor den begonnen. Aanvragen voor hulp moeten dan ook met spoed worden ingediend by de Plaatseiyke sociale commis sies van het Landbouwschap of by het secretariaat van de Geweste lijke Raad te Goes, Grote Markt 28a, telefoon (01100) 5803. Vijfjarige jongen vermist WOERDEN, 10-10. Sinds van- morgen half twaalf wordt in Woer den vermist-de vijfjarige Johannes Willibrordus van Oosten. Het knaapje was uit de kleuterschool thuic gekomen en was daarna nog even naar buiten gegaan om te spe len. Sindsdien is het kind niet meer gezien. De politie, die in de eerste plaats aan de mogelijkheid van verdrinking denkt, is de gehele middag en avond met behulp van brandweer en een motorboot van de genie in de grachten rondom het waterrijke Woerden bezig geweest met dreggen. Tot nu toe echter zonder resultaat. De beste worp met dobbelen is de stenen weg te werpen. Militaire hulp verzocht hij Zeeuwse oogst GOES, 10-10. - De gewesteiyke raad voor Zeeland van het Land bouwschap heeft het Landelyk Contactorgaan voor de Arbeids voorziening verzocht een beroep te doen op de minister van Defensie voor het inzetten van militairen by de aardappeloogst in Zeeland. De abnormale weersomstandig heden hebben een grote achterstand in het werk doen ontstaan. Boven dien dreigt de opbrengst van vele percelen aardappelen verloren te gaan. Hoewel ook thans door de voort durende regenval niets kan worden verricht, dienen de nodige voorbe reidingen te worden getroffen, op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1