Stevige schaal: koken niet uit Kies daarom de DE ERNSTIGSTE SCHEEPSRAMP SEDERT DE OORLOG OP DE RIJN Een Australische ontvoeringszaak Drijvende vuurzee teistert schepen LOBIT1I. EMMERIK, 7-10. Twee doden, veertien gewonden en en kele vermisten: dat is de balans van de viervoudige scheepsbotsing op de Rü'n naby Lobith, waar te midden van een grote verwarring brandweren uit Duitsland en Ne derland in gevecht zijn geweest met een vuurzee op de Rijn. Een van de twee doden is de Ne derlandse schippersvrouw Maria van de Vlag uit Dordrecht. Vijf Nederlandse vaartuigen en vijf an dere zijn betrokken geweest bij deze ramp, die volgens het Duitse persbureau D.P.A. de ernstigste is sedert de laatste wereldoorlog en die viel op de dag waarop Emme rik, half stok vlaggend, de Engelse luchtbombardementen herdacht. De Nederlandse sleepboot „Mar tin" van de firma Schless in Dordrecht verloor omstreeks half twee vanmiddag ter hoogte van Emmerik waarschijnlijk door het breken van de sleepkabel zijn sleep: de nieuwe 2000 ton zware veerboot „Tina Scarlett", die via Rotterdam naar Denemarken werd gesleept. Het stuurloze vaartuig, waaraan ongeveer 80 personen de laatste hand legden gedurende de vaart, dreef naar de Belgische tankboot „Diamant" toe, waarmee schipper J. Dung uit Terneuzen 800 ton vliegtuigbenzine en Diesel olie vervoerde. Alleen de stuurman bevond zich aan boord van de tanker, toen de botsing ontstond. Hij draaide, met het dreigende gevaar van een ont ploffing voor ogen, de ladingtanks open, en binnen korte tijd dreef de brandende brandstof over de Rijn. Het vuur sloeg over op de beide schepen en op de Nederlandse mo torschepen „Fortuna" en „Vaar wel II", die inmiddels tegen de twee schepen waren opgevaren. De vaartuigen dreven de Rijn af in de richting van de Nederlandse grens, terwijl de sleepboot „Mar tin" een goed heenkomen zocht in Emmerik en de brandende olie op de rivier de Duitse tanker „Bri gitte" in vlam zette. Daarop vat ten ook de Duitse sleepboot >.Nie- derrhein", het Nederlandse „Li- berte" en de twee Zwitserse vaar tuigen „Bellinzona" en „Cabota" vlam. ELTEN, 8-10. De Wasserschutz- polizei Emmerich heeft over de scheepsramp meegedeeld, dat be halve mevrouw van der Vlag van de „Fortuna" een dode te betreu ren valt. Het is een opvarende van de „Vaarwel 2", uit Maastricht, waarvan het stoffelijk overschot tot op heden nog niet kon worden geborgen. Een andere opvarende van dit schip, die zware verwon dingen opliep, verkeert sedert he denmiddag niet langer in levensge vaar, evenals de overige nog in het ziekenhuis te Emmerik opgenomen gewonden. Nog steeds belemmering De veerboot „Tina Scarlett" en het wrak van de „Diamant", welke schepen op ongeveer twee kilome ter van het Nederlandse dorp Speijk in de Rijn liggen, vormen voor het Rijnverkeer nog steeds een belemmering. Nadat heden morgen het verkeer enige tijd be trekkelijk onbeperkt zijn weg langs de wrakken kon zoeken, moest he denmiddag de scheepvaart stroom, afwaarts weer worden gestremd, enerzijds omdat de rede bij Lobith overbelast was, anderzijds omdat de brand op de „Diamant" vanmid dag tegen drie uur weer in hevig heid is toegenomen. Het blussen geschiedt met een schuimbluska- non, afkomstig uit Duisburg, maar heeft tot nu toe geen resultaat ge had. SPORT Bruse Boys-Burgh III 3-0 Deze belangrijke ontmoeting voor de bezeting van de bovenste plaats in de 2e klas C tussen deze elftal len die beide nog zonder verlies- punten waren, is op verdiende wijze door Bruse Boys gewonnen. Uiteindelijk heeft de grotere snel heid en het veel betere uithou- dinsvermogen van de thuisclub de balans in hun voordeel doen over slaan. In het begin wist Burgh nog wel enige aardige aanvallen op te zetten, maar allengs namen de Boys een overwicht, dat voor de rust werd uitgedrukt door een doelpunt van rechtsbuiten v. d. Werf (1-0). In de tweede helft bleef de thuisclub het beste van het spel behouden, maar de verdediging van Burgh bleek niet gemakkelijk te passeren. Een strafschop was noodzakelijk om door middel van Kostense de voorsprong op te voe ren tot 2-0. Toen ieder dacht dat met deze stand het einde zou aan breken, speelde Mooij enige minu ten voor het einde terug op doeli man Roos, die het leder door zijn handen in het net liet verdwijnen, zodat het einde aanbrak met een 3-0-zege voor de Boys. Mevo I-Wemeldinge I 6-4 Een wedstrijd waarin het aan spanning niet heeft ontbroken en waarin Mevo een knappe presatie leverde door het beter spelende Wemeldinge de punten afhandig te maken. Na enkele minuten spelen was te zien dat Wemeldinge niet ten onrechte een plaats bovenaan de ranglijst inneemt. Met goede com binaties sneed haar aanval telkens door de verdediging heen en de 4 corners, die zij in het eerste kwartier mocht nemen, gaven goed weer dat men het de tegenpartij danig lastig wist te maken. Mevo had keeper Bij de Vaate zeker geen verwijt mogen maken als hij in dit eerste kwartier twee doelpunten had moeten toestaan, doch met tijgerachtige sprongen wist hij steeds het leder te be machtigen. Tegen de verhouding in was het Mevo dat het eerste doelpunt scoorde, toen Haverhoek goed doorliep en iets eerder bij de, bal was dan de doelman (1-0). Wemeldinge, zich van zijn kracht bewust, bleef aanvallen en wist dan ook spoedig de stand gelijk te maken, toen uit een goede voorzet de bal met een kopstoot in het net werd gedeponeerd (1-1). Steeds kwam Wemeldinge terug. Uit een afgeslagen aanval kwam de bal voor de voeten van de links binnen, die zich geen moment be dacht en een keihard schot loste, dat onhoudbaar voor Bij de Vaate de stand op 2-1 bracht. Nieuwe reglementen voor (le Scliouwen-Duivelandse Korfbalkond Reeds volgend seizoen in gebruik Naar wy van de zyde van de S.D.K.B. vernemen wordt momen teel de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen tot het invoeren van nieuwe reglementen voor deze korfbalbond. Zoals bekend heeft de bondsraad van de Kon. Ned. Korfbalbond (K.N.K.B.) op 3 april 1960 te Oos terbeek een geheel nieuw stan daardreglement voor regionale bonden waartoe ook de S.D.K.B. behoort - aangenomen. Hiervan werden enige drukproeven ver vaardigd welke nu - drie in getal - bij de 15 aangesloten S.D.K.B.-ver- enigingen circuleren, teneinde de besturen van de verenigingen van de inhoud kennis te laten nemen en eventuele wijzigingen of sug gesties ter kennis van het bonds- bestuur brengen. De reglementcommissie Wanneer eventueel wijzigingen moeten worden aangebracht zullen deze echter nog door de regle mentscommissie van de K.N.K.B., bestaande uit de heren prof. dr. ir. J. P. Mazure en drs. A. P. de Geus moeten worden goedgekeurd. Een en ander gaat echter nogal wat tijd kosten, doch wanneer men een maal zover is, ligt het in de be doeling van de S.D.K.B. om reeds het volgend hondsjaar met het nieuwe reglement te gaan werken. In afwijking van het nu nog gel dende reglement der S.D.K.B. zal door de K.N.K.B. voor alle regio nale bonden dus één standaard reglement vervaardigd worden en wel in gedrukte vorm. Bovendien zal ook het formaat sterk afwij ken van het huidige. Het thans be sprokene zal n.l. in geheel gedruk te vorm op het formaat 22 x 15 cm in boekvorm worden uitgegeven. Het is thans de taak van de korf balverenigingen om het concept reglement zo vlot mogelijk te laten circuleren, opdat geen vertraging zal ontstaan in de verdere tot standkoming van het nieuwe re glement, waarmee zowel de S.D. K.B. als de aangesloten verenigin gen gediend zullen zijn. SPORT SCHAKEN Geslaagde simultaansèance te Zierikzee Voor de op vrijdag gehouden si- multaan-séance door de heren dr. J. J. Westendorp Boerma, ir. J. J. Elzerman en J. J. v. d. Ende in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" bestond een grote belang stelling. Aan een 23-tal borden werd de strijd aangebonden. Alvo rens de strijd een aanvang nam, heette de voorzitter van de schaak vereniging „Zierikzee", de heer J. J. van den Ende, de deelnemers welkom. Het verheugde de voor zitter dat de jeugd op deze avond in zo grote getale vertegenwoordigd was. Verder bracht de voorzitter naar voren dat de vereniging op dinsdagavonden in het clubgebouw in het Visslop haar onderlinge com petitie speelt en dat zij ook dit jaar weer met een tiental in de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond zal deelnemen. Het resultaat van deze avond was dat de heren J. Ro_ sink, H. de Wolf, C. Nolet en R. P. Hogerheijde hun partijen wonnen, terwijl remise gespeeld werd door mevr. Nolet, de heer O. E. Vlees houwer en de heer A. J. Scheele. Fijn van smaak q Hoge voedingswaarde O Stevige schaal 0 Hèt eitje voor de kinderen q Extra voordelig O O kleine eitjes 1 Wemelding wist voor rust nog een keer het net te vinden. Via de binnenkant van de paal sprong de bal in de andere hoek in het net (1-3). De overmacht van Wemeldinge was in deze twee doelpunten op de juiste wijze tot uitdrukking ge bracht, doch het pleit voor de mentale kracht van Mevo dat men niet de moed liet zakken. Met nog een enkele minuut te spelen loste Haverhoek een hard schot, dat de doelman niet voldoende kon weg werken en Nolet was op de juiste plaats om alsnog te doelpunten (2-3). Na de rust kwam de sensatie. Zag Mevo eerst nog tegen een 3-2- achterstand aan, binnen de drie minuten kwam de stand door doelpunten van K. de Oude en Ha verhoek op 4-3. De spanning was nu weer volop aanwezig. De gelijkmaker bleef échter uit, want het was weer Ha verhoek die de bal op de midden lijn oppikte en alleen voor de kee per gekomen, bekeken inschoot (5-3). Door een penalty, toegekend wegens niet geoorloofd aanvallen liep Wemeldinge weer in tot 5-4, terwijl Bij de Vaate enkele minu ten later de gelijkmaker voor kwam, door zich voor de voeten van de alleen op zijn veste afste venende linksbinnen te werpen. Mevo kreeg een strafschop toegewezen, toen Haverhoek in het beruchte gebied werd vastgehou den, doch de bal werd door hem slecht genomen en ging naast. In de laatste minuut maakte Haverhoek zijn fout weer goed door uit een voorzet van K. de Oude met een kopbal zijn 4e doel punt te scoren, wat de eindstand op G-4 bracht. KERKNIEUWS Anna-Jacobapolder heeft nieuwe Gereformeerde kerk Te A.J.-polder werd de nieuwe gereformeerde kerk in gebruik ge nomen. Een daartoe speciaal be legde dienst, werd geopend, door de heer C. van Strien, voorzitter van de Commissie van Beheer. In een inleidende toespraak ging spr. terug in de historie en wees er op dat in 1880 een eigen kerkgebouw in ge bruik werd genomen met een eigen predikant in de persoon van ds. Verhave. In 1895 werd een nieuw kerkgebouw gebouwd, thans ver vangen door het huidige, dat tot stand kwam met medewerking van het Nat. Rampenfonds. Hierna volgde de overdracht van het kerk gebouw door de adviseur van het Nat. Rampenfonds de heer W. J. A. H. van Berkel. Met de overdracht wordt een 5Vz-jarige periode van samenwerking afgesloten. Na zijn toespraak bood de 'heer van Berkel ds. Haverkamp een Avondmaalsstel aan. Een dankwoord werd door laatstgenoemde gesproken, die o.m. opmerkte dat het nieuwe gebouw aan de gemeente de plicht oplegt God te dienen. Hierna volgde de plaatsing van de bijbel op de kan sel door het oudste lid van de ker- keraad, de heer P. Boudeling. De kerkdienst die volgde werd geleid De Chinese overheid heeft de burgers aangeraden zuinig met hun kleding om te gaan en oude kleren niet weg te doen, voordat zij hele maal versleten zijn. De katoenoogst is slecht als gevolg van de weers omstandigheden. Aan de kleerma kers is verzocht de stof zo zuinig mogelijk te snijden. door ds. W. Haverkamp, die als tekst had gekozen: Jes. 40 6-8. Felicitaties werden overgebracht door burgemeester L. J. de Jonge, ds. v. d. Klauw namens de classis; ds. F. van Dieren namens de plaat selijke kerken, de heer Tuinhof na mens de aannemers en ds. Kr. Smit namens de oud-predikanten. Tenslotte sprak ds. W. Haver kamp een dankwoord, waarna het Avondlied werd gezongen eni de ge nodigden zich naar „Ons Dorps huis" begaven. In de Algerijnse stad Bone is zaterdag een Britse matroos om het leven gekomen, terwijl zestien men sen werden gewond, doordat een Algerijn een handgranaat wierp in een café dat veel bezocht wordt door opvarenden van het Britse fregt „Chichester", dat in de haven van Bone voor anker ligt. SYDNEY, 10-10. Aan boord van het passagiersschip Himalaya, op weg van Australië naar Engeland, is maandag in Colombo een man aangehouden in verband met de ontvoering van de achtjarige jonge Graeme Thorne uit Sydney, op 7 juli. Het jongetje werd ontvoerd nadat zijn vader in de loterij 100.000 Australische ponden had gewonnen. De ontvoerder vroeg een losprijs van 25.000 pond, drei gend dat hij de jongen voor de haaien zou werpen als hij het geld niet kreeg. Op 16 augustus werd het jongetje 15 km ten noorden van Sydney dood aangetroffen. Volgens Australische persberich ten is de gearresteerde een in Aus tralië genaturaliseerde Hongaar. HULP VOOR SINT MAARTEN ,Wilde Ganzen"oproep bracht f 10.000 op DEN HAAG, 8-10. Op 18 septem ber heeft het I.K.O.R. (Interkerke lijk Oyerleg in Radio-aangelegen heden) een extra „Wilde Ganzen"- oproep uitgezonden voor het ge teisterde Antilleneiland Sint Maar ten, waar grote schade was aange richt door de orkaan „Donna". De „Wilde Ganzen" is de naam van een oecumenisch hulpfonds, dat de so lidariteit van christenen van ver schillende kerken tot uiting wil brengen met mensen, die in nood verkeren, waar ook ter wereld. Als gevolg van de oproep voor onze rijksgenoten op het kleine St. Maarten is de Caraibische zee, kan dezer dagen een bedrag van f 10 duizend worden overgemaakt op de speciale bankrekening, die de ge volmachtigde minister der Neder landse Antillen voor dit doel heeft geopend. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 75. „Emillo!" gilt Clare Sullivan en angstig knielt zij neer naast de roerloze gestalte op de grond. „Wees maar niet bang", jonge dame", grauwt de Corsicaan honend. „Je edele ridder is alleen maar een beetje versuft. Mijn mannen gebruiken de platte kant van hun zwaard, als ze ratten onschadelijk makenEn nu uit mijn ogen met dat stel!" brult hij tot zijn knechten. „Werp ze in de kerker, zij zullen nog merken, hoe Tassa, de Corsicaan, onheb belijke gasten behandelt!" Ruw duwen de soldaten met hun lansen het zestal de zaal uit. Aram ondersteunt Emillo, die met gebogen hoofd voortstrompelt. Hun bewakers voeren hen naar een donker gewelf. Met een luide slag dreunt de celdeur in het slot, de grendels knarsen „Daar zitten wij dan", zucht Aram mistroostig, terwijl hij hun sombere verblijfplaats opneemt, „het zal mij benieuwen wat die Tasso met ons voor heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3