Zuid-Rhodesië toegevoegd aan schouwtoneel Afrikaanse tragedie DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 10 OKTOBER 1000 117e jaargang No. 18851 ZIERIKZEEH9NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman <5t Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ernstige relletjes duurden tien uur SALISBURY, Zuld-RhodesiP, 9-10 Met vrachtauto's en pantserwa gens wordt in de straten van Sa lisbury door politie en reservisten gepatrouilleerd na de relletjes van zaterdag, die tien uur hebben ge duurd en waarb\j zeven negers om het leven kwamen en een 80-tal negers en blanken verwondingen opliepen. Er zijn tot dusver ruim 80 aanhoudingen verricht wegens plundering, brandstichting en het gooien met stenen. Vooral auto's, autobussen, winkels en café's moesten het ontgelden. De politie heeft verscheidene malen van haar vuurwapens gebruik gemaakt. Aanleiding tot de onlusten was het feit, dat een blanke automobi list een neger doodreed. De balans der slachtoffers is nu: zeven negers gedood en zestig tot zeventig gewond. De toestand van vier gewonden is ernstig. Negentien blanken werden ge wond door stenen, die door negers naar hen waren geworpen. Zij moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Dertien negers zijn ge arresteerd. De politie moest verscheidene malen het vuur openen, met name om blanken te ontzetten, die door opgewonden betogers waren om singeld en door hen werden be dreigd. De wanordelijkheden duurden de gehele zaterdagmiddag. 's Avonds was de rust weerge keerd. Ook zondagochtend was het rustig. Volgens een mededeling van de politie hebben negers zondag avond te Highfield, tien kilometer ten westen van Salisbury, de rui ten van een café vernield nadat een neger de toegang geweigerd was omdat hij niet gekleed was zoals men in het café gewend is. In Gwelo (Zuid-Rhodeslë) ging een vergadering van de nationale democratische partij in wanorde uiteen. De politie werd ontboden CHROESJTSJEF VOOR AMERIKAANS* T,V. „Ik verklaar categorisch dat wij geen oorlog zullen beginnen" NEW YORK, 10-10. Sowjet pre mier Chroesjtsjef is zondag voor de Amerikaanse televisie versche^ nen in het programma „Open End" dat vanuit detelevisie-studioinhet gebouw van de Verenigde Naties werd uitgezonden. De vragenstel ler In dit televisie-interview was Re Amerikaanse theaterdirecteur David Suskind. Chroesjtsjef weigerde tijdens het interview in te gaan op de vraag waarom hij maar blijft vol houden dat, terwijl het Ameri kaanse volk vredelievend is, de Amerikaanse regering zulks niet is „TJ probeert mij tot een discussie over uw regering te verlokken", aldus Chroesjtsjef. „Ik geloof niet dat ik daarop moet ingaan. Het is uw regering en de beoordeling ervan ligt bij uw volk. Als ik uw vraag zou beantwoorden, zou dat worden uitgelegd als inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van uw land en dat zou ik niet willen". Tijdens het interview kwam ook het U 2-incident ter sprake. In dit verband merkte Chroesjtsjef op, dat de Russische regering de vreed zaamste regering ter wereld is, doch dat de Amerikaanse regering geen goede betrekkingen met de Sowjet-Unie verlangt. De ontwapening Voordat Chroesjtsjef met een handdruk afscheid nam van vra gensteller Suskind, verklaarde hij nog nadrukkelijk dat de Sowjet- Unie geen oorlog wenst. „Ik ver klaar categorisch dat wij geen oor log zullen beginnen". Op de op de valreep gestelde vraag of hij bereid is met de nieuwe Amerikaanse president Een schertsbom voor Chroesjtsjef IRVINGTON, 9-10. De politie te Irvington in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag een pakket, geadresseerd aan de Rus sische minister-president, Chroesjt sjef, in beslag genomen en open gemaakt omdat zij vreesde dat het een bom was Een deskundige zei later dat er geen springstof in het pakket zat. De inhoud bestond uit een stukj eafvoerpijp van een goot steen, asbestpapier, draad, kaperen plaatjes, een elektrische kandelaar, verscheidene spijkers, een batterij en een hoeveelheid vuil. Alles hoogst onschuldig. Maar het zag er bij de eerste aanblik zo echt uit dat iemand van de poliite zei te den ken dat de bom door een deskun dige was gemaakt. Een postambtenaar op het post kantoor te Irvington had de politie gewaarschuwd omdat hij het pak ket verdacht vond. naar een topconferentie te gaan, zei hij daartoe niet alleen bereid te zijn, doch ook te geloven dat zij elkaar zullen ontmoeten. Op een vraag over de ontwape ning zei Chroesjtsjef, dat de Sow jet Unie bereid is onmiddellijk een verdrag te tekenen om een begin te maken' met algehele ontwape ning en de wapens te vernietigen. Als zulk een verdrag is getekend, is de Sowjet-Unie bereid contróle te aanvaarden. „Wij willen dat er geen enkel wapen overblijft, zodat er geen oorlog kan zijn". Na afloop van het onderhoud gaf een aantal journalisten hun commentaar er op. Russische premier huistoe NEW YORK, 8-10. De Russische afvaardiging naar de algemene vergadering bij de Verenigde Na ties heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken za terdagavond officieel meegedeeld dat de Russische minister-president Chroesjtsjef, donderdagavond met een Russisch straalvliegtuig uit New York naar de Sowjet-Unie zal vertrekken. President van Liberia bezoekt Soestdijk ZURICH, 8-10. Prsident W. Tub- man van Liberia en zijn echtgenote zuil envolgende week een paar da gen de gast zijn van H M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins. Het be zoek, dat zal duren van woensdag avond laat tot zaterdagochtend vroeg, heeft een strikt particulier karakter. Donderdag zullen de Li beriaanse gasten ten paleize Soest dijk met het koninklijk paar de lunch gebruiken. President Tub man en zijn echtgenote verblijven op het ogenblik met vakantie in Zwitserland. Ook overstromingen in Engeland LONDEN, 9-10 Overstromingen die ook grote delen van Engeland en Noord-Ierland getroffen heb ben, zijn aan het afnemen, aldus is zondagavond officieel meege deeld. In de zwaarst geteisterde gebie den - Linconlshire in het oosten en Devon in het zuidwesten - heeft het water een spoor van verwoes ting achtergelaten. Drie mensen zijn verdronken. om een menigte met traangasbom- men uiteen te jagen. Vier auto's werden in brand gestoken. Debat Nixon-Kennedy Beiden zijn voor tonconferentie onder voorbehoud WASHINGTON, 8-10. De repu blikeinse en de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, vice-president Ni xon en senator Kennedy, hebben zich er vrijdag In bun tweede te levisiedebat voor uitgesproken dat de nieuwe Amerikaanse president met de Russische premier, Chroesjtjef, zal spreken op een topconferentie maar alleen indien een dergelijke conferentie langs diplomatieke weg grondig wordt voorbereid. Nixon zei Chroesjtsjef of een andere leider te willen ontmoe ten indien zulks in het belang van de vrede Is, maar bij voorberei dende besprekingen dient wel te zijn gebleken dat er redelijke ze kerheid bestaat dat de conferen tie zal slagen. Kennedy zei er precies zo over te denken alleen hij voegde eraan toe dat het voor de Verenigde Staten belangrijk is zijn militaire macht op te bouwen. Japanse dokter vindt nieuw middel tegen kanker TOKIO, 9-10. De Japanse dokter Kaneo Sakuri heeft op de tweede dag van de internationale bijeen komst te Tokio van geneesheren, die zich bezig houden met de kan kerbestrijding, mededeling gedaan van een door hem gevonden nieuw geneesmiddel tegen kanker, dat hij „687" heeft genoemd. De basis van „687" is salpeter. Volgens dr. Sakurai heeft het dit reusachtige voordeel op andere kanker bestrijdende middelen, dat het aangetaste cellen vernietigt, doch de gezonde spaart. Dr. Saku rai nam de volgende proefneming. Hij verwekte kanker bij 24 mui zen, zonder deze te behandelen. Alle muizen waren na tien dagen dood. Daarop verwekte hij kanker bij een groep muizen die hij vervol gens met „687" behandelde. Na 26 dagen leefde 95 procent der be smette muizen nog en de dieren die ook na de dertigste dag nog in leven waren gebleven, herstelden. Dr. Sakurai heeft zijn genees middel „687" genoemd, omdat het het aantal zijner proefnemingen weergeeft, voordat hij zijn prepa raat gereed had. Nieuwe gangster-methode PITTSBURGH, 10-10. Een gewiekste gangster in Pitts burgh heeft een nieuwe methode gevonden om zijn slachtoffers te dreigen en af te persen. Twee Plttsbu- rhers vonden dezer dagen een doos op de stop van hun woning met een postduif er in. Het dier had een briefje aan een der poten, waarin de geadresseerde werd aan gemaand de duif weer los te laten met een bankje van tien dolldr aan de poot. Zo niet, dan zouden de huis muren met zwarte verf be klad worden en de venster ruiten worden ingegooid. De verbouwereerde politie stelt een onderzoek in. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het ruimtevliegtuig X-15, waarmee in augustus een hoogte werd bereikt van 41.605 meter. Eern week eerder werd met het zelfde vliegtuig een snelheid behaald van 3.514 kilometer per uur. De X-15 wordt onder de vleugel van een B-52 „moeder- vliegtuig" tot een hoogte van 14.000 meter gebracht en daar losgelaten. Op die hoogte begint de X-15 met behulp van zijn eigen motoren aan een zelfstandige vlucht. Theoretisch is het mogelijk met de X-15 een snelheid van 6.400 km./uur en oen hoogte van 200 km. te bereiken. UIT PROTEST Massale openbare voorlichtingsavond politie-organisaties AMSTERDAM, 7-10. De centrale van politie-organisaties heeft beslo ten vrijdagmiddag 21 oktober a.s. in de Haagse Dierentuin een mas sale openbare voorlichtingsavond te houden, waarop enkele leden van de hoofdbesturen een uiteen zetting zullen geven over de gang van zaken met betrekking tot de onderhandelingen tussen de rege ring en de bonden inzake herzie- n:-4_ -: van de salarissen van het po litiepersoneel. Bovendien zullen de hoofdbe stuurders zich wenden tot de Ka merleden teneinde te trachten ver andering te brengen in het stand punt van de regering. Ook zal een witboek worden uitgegeven over het jarenlange verloop der béspre- kingen, die zoals gemeld deze week zonder resultaat zijn beëindigd. De bonden eisten een reële her ziening van de salarissen op basis AMSTERDAM, 9-10. In de nacht van zaterdag op zondag is op de hoofdweg naar Amsterdam gekalkt „Zes Jaar getreiterd, politie eist meer loon". Jongetje door trein gegrepen DIEREN, 9-10. Het twaalfjarige jongetje P. Kaatman uit Brummen is op een onbewaakte overweg van de lijn Arnhem-Zutphen bij Dieren door een trein gegrepen. De jongen fietste zondagmiddag om twee uur naar het voetbalveld bij Dieren, waar zijn drie grote broers J., W. en D. Kaatman in de wedstrijd Oeken (Brummen)-Sport- club Dieren zouden meespelen. In zijn aandacht voor wat op het veld gaande was lette de jongen niet op de aanstormende trein en werd ge grepen. Het zwaargewonde kind is in zeer ernstige toestand per ambulance naar eeni ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De voetbalwedstrijd werd niet uitgespeeld. Huisarts overlijdt aan voedselvergiftiging VLEUTEN, 9-10. De heer P. J. M. Fizaan, arts in Vleuten, is in het St. Anthoniusziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen van een voedsel vergiftiging overleden. Dokter Fi zaan is 59 jaar oud geworden. Ongeveer twee maanden geleden was de familie Fizaan in Frank rijk met vakantie, toen alle leden van het gezin ziek werden als ge volg van het eten van ondeugde lijke leverpastei uit blik. Ondanks ziekt'e- en pijnver- schijnselen keerde het gezin per auto, die door de vader bestuurd werd, naar huis terug. Dokter Fi zaan werd nadien in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand werd langzamerhand beter, totdat zaterdag de ziekte onverwacht een fatale keer nam. Sinds 1926 was dokter Fizaan na zijn medische studie aan de Utrechtse rijksuniversiteit in Vleu ten gevestigd. Naast zijn drukke praktijk bewoog hij zich op maat schappelijk en politiek organisato risch terrein. Zo was hij lid van het hoofdbestuur van het Witgele Kruis en lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor de K.V.P. van het dit jaar uitgebracht werk- classificatierapport. De minister was bereid een zg. inconvenienten- toeslag te geven van 40 gulden per maand als voorlopige maatregel in afwachting van een herziening op 1 januari 1962 indien er dan „ruim te" aanwezig zou zijn. President Kwame Nkroemah van Ghana heeft zondag het bé- richt tegengesproken, dat zijn rege ring in mei a.s. zou beginnen met de nationalisatie van buitenlandse ondernemingen. Hij zei dat het be richt, dat in Londen is verspreid, slechts ten doel had de naam van Ghana te schaden. h Volgens de Moskouse correspon dent va nde „Daily Express" heeft de vroegere Britse diplomaat Do nald MacLean, die in 1951 Enge land verliet om zich in de Sowjet- Unie te vestigen, een Brits visum aangevraagd. Sergeant heeft eigen vliegtuig Een 36-jarige sergeant-majoor van de Westduitse luchtmacht, Hans Ludwig uit Keulen, heeft zijn droom, een eigen vliegtuig te be zitten, verwezenlijkt. Hij maakte het toestel zelf in ruim 2.000 uur. Aan materiaal gaf hij ongeveer 4 000 mark (ongevaer 3.600 gulden) uit. Het vliegtuig, dat ruim vijf me ter lang is en een vleugelspan wijdte van ruim zeven meter heeft, is een kopie van de Franse „Tur bulent" en kan een. snelheid van 160 km. bereiken. Nederlandse film onderscheiden BELGRADO, 7-10. De jury van het internationale festival van we tenschappelijke en technische films in Belgrado heeft Bert Haanstra's „Glas" onderscheiden met de gou den medaille van Nikola Tesla. De zilveren onderscheiding ging naar de Engelse film „Steel out of Stone" De Franse film „Automanu" en een Russische film werden resp. met de gouden en zilveren medaille van Voris Kidric onderscheiden. Vissen en jagen Geeft hongerige magen. Afschuwelijke kinder moord te Brussel Dader in arrest BRUSSEL, 7-10. In Kraanem, een van de voorstadjes van Brussel, is vrijdagmiddag een weerzinwekken de misdaad ontdekt, waarvan een 11-jarige jongen het slachtoffer is geworden. Het kind was sinds donderdag middag spoorloos, nadat het de ouerlijke woning op weg naar school had verlaten. De Belgische rijkswacht zette onmiddellijk de bosrijke omgeving af en begon een intensieve speurtocht, die vrijdag tot de ontdekking van het lijk van de jongen leidde Hij bleek met een revolverschot in de nek om het le ven te zijn gebracht. De stoffelijke •resten werden aangetroffen in een put van een riool. Een medisch on derzoek heeft uitgewezen, dat de knaap, Roland de Coster, is mis handeld na waarschijnlijk te zijn meegelokt. De politie deelde later mee, dat een aangehoudene, een kruidenier, een gedeeltelijke bekentiens heeft afgelegd. Het wapen waarmee de moord is gepleegd, werd achter de motor van een koelkast in de win kel van de verdachte gevonden. Deze had toegegeven, dat hij sinds enige tijd „bijzondere belangstel ling" voor het slachtoffer had. Amerikaanse vakbonden achter Kennedy WASHINGTON, 7-10. De Ameri kaanse vakbonden zijn onder hun leden een grote propagandacam pagne begonnen voor de verkiezing tot president van senator Kennedy. Zij leggen hierbij de nadruk op de verslapping van de industriële ac tiviteit in de V.S. Zo zegt het grote vakverbond A.F.L.-C.I.O. in het laatste nummer van zijn maand blad, dat de V S. zich op het ogen blik „op de rand van de teruggang" bevinden. Het verwachte seizoen herstel in de herfst heeft zich niet doorgezet. Over drie maanden lo pen wij de kans, aldus het blad, dat het aantal werklozen de vijf mil joen zal overschrijden. Kras staaltje vandalisme VENLO, 7-10. In de autobussen van de N.V. Zuid-Ooster Autobus diensten, die de. dienst Venray- Venlo onderhouden, werden de laatste weken herhaaldelijk stuk ken uit de rugleuningen gesneden. De daders konden dit vandalen- werk gemakelijk verrichten omdat er sinds enige tijd' geen conductri ces meer meerijden. Niettemin zijn zij door de rijkspolitie opgespoord. Het zijn de 17-jarige van E. en de 21-jarige H. uit Venray, die dage lijks met de bus naar hun werk in Venlo gaan. Nadat zij toegegeven hadden zeker zesmaal een rugleu ning beschadigd t«e hebben gaven ze al motief op „we hadden lang genoeg tegen die oude rugleuningen aangekeken, er moest maar eens wat nieuws komen". In de loop van het onderhoud dat Bondskanselier Adenauer vrij dagavond met premier Debré te Bonn heeft gehad, heeft Adenauer verklaard dat versterking van de Navo absoluut noodzakelijk is, zo is van welingelichte Westduitse zijde meegedeeld. RUSSISCHE PREMIER WIL V.N.-VERGADERING OVER ONTWAPENING In andere stad als New York VER. NATIES, 7-10. Chroesjtsjef heeft vrijdag op een lunch van correspondenten bij de V N. gezegd dat de V.N. assemblee in februari, maart of april a.s. in bijzondere zitting zou moeten worden bijeen geroepen om over ontwapening te spreken. Deze zitting moest werden gehouden in Genève,1 Moskou of Leningrad. Over Algerië zei Chroesjtsjef dat de Sowjet-Unie de opstandelingen- regering de facto erkent. Dit doet de Gaulle ook, zei hij, wat blijkt uit het feit dat hij met die regering in onderhandeling is getreden. Chroesjtsjef zei dat hij het denk beeld van een bijzondere assem bleezitting tegenover MacMillan heeft geopperd en dat deze het niet heeft verworpen. De Sowjet-Unie heeft intussen de Verenigde Staten in een nota gewaarschuwd tegen „het gevaar van de politiek die de Amerikaanse regering thans volgt". De Sowjet- Unie is genoodzaakt maatregelen te nemen in antwoord op de bewa pening in west-Duitsland met atoom- en raketwapens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1