Goede hoop financiering restauratie alle cultuurmonumenten rond te krijgen CETALAC' Onze Puzzelrubriek Vlucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 7 oktober i960 so. issso Gemeentebegroting 1961 Zierikzee Plannen voor jachthaven in voorbereiding ZIERIKZEE, 5-10. In de toe lichting bü de begroting van de gemeente Zierikzee, wordt met voldoening geconstateerd, dat een begin kon worden gemaakt met de monumentenrestauratie In de kos ten van de werkzaamheden aan de Zuidhavenpoort 2a! in totaal 90 °/o. worden bygedragen door het RUk. Gehoopt wordt dat spoe dig met de restauratie van de stadhuistoren kan worden gestart. Ook deze restauratie wordt door het RUk met 90 °/o gesubsidieerd, terwijl van G. S. van Zeeland be richt is ontvangen, dat de pro vincie in de restauratiekosten van de stadhuistoren zal zorg dragen voor de ontbrekende 10 °/o. Wellicht zal in het komende jaar met de restauratie van de Noordhavenpoort een aanvang kunnen worden gemaakt. Een aan zienlijke bijdrage in de kosten is reeds in het vooruitzicht gesteld, zij het dat deze nog niet toereikend is voor een algehele restauratie op korte termijn. Toch bestaat ge gronde hoop dat het volgend jaar zover zal komen, evenals t.a.v. de andere cultuurmonumenten, die herstel behoeven. Voor het ge meentelijk aandeel in de restau raties is een post van f 10.000 ge reserveerd. Binnenkort kan wor den begonnen met de restauratie van de korenmolen „De Hoop". De Instandhouding van het karak ter van de oude binnenstad ver vult het college van B. en W. met grote zorg. Economische eisen dreigen veelal in ernstige mate afbreuk te doen aan de historische schoonheid. Vestiging van o.a. rijksinstellingen en kantoren wordt voor het behoud van deze schoon heid aangewezen geacht, maar onderhandelingen hierover verlo pen doorgaans moeilijk. Het onderwijs Binnen enkele maanden zullen de nieuwe U.L.O.-scholen in ge bruik kunnen worden genomen. De rijwielberging zal moeten wor den uitgebreid. Voorgenomen is een uitbreiding van dc L.T.S., an nex gymnastieklokaal, evenwel niet te verkrijgen door nieuwbouw De bouw van een sporthal door de gemeente is door dit plan op losse schroeven komen te staan. De mo gelijkheid om voor een sporthal Ingezonden mededeling Verf met gemak en... van Ceta Bever Toen de (Zierikzeese) dame in haar kerkbank zat en de dienst was begonnen, keek zij opeens bloed rood in het rond, schuifelde zenuw achtig heen en weer, stond op en verliet haastig het gebouw. Een fa milielid zag haar zo kennelijk be duusd wegstappen en verliet ook de kerk, denkend aan een griep aanval of erger. Maar 't was geen griep, zoals later bleek. Een (zeer) ingewikkelde oorzaak lag aan deze plotseling kerkvlucht ten grondslag. De vluchtende dame had een tas en in die tas zat een geschenk voor een pas getrouwd nichtje. Het (ge lukkige) nichtje zou 's avonds be zocht worden en zo was het ge schenk in de tas terecht gekomen. Was het, vrienden, slechts een vaas geweest of een taartschep, de dame had moeiteloos de preek kunnen beluisteren. Eenmaal gezeten ech ter verried het geschenk zijn iden titeit door een luid getik, hetgeen onmiskenbaar bewees dat diep in de tas een - overigens verpakte - wekker zat weggestopt. De wekker zat echter zo luidruchtig wekker te wezen, dat vooral tijdens pianis simo's, die tijdens kerkdiensten kunnen voorkomen, derden zouden kunnen worden opgeschrikt. Deze veronderstelling kreeg nog een levendiger reliëf toen tante zat te bedenken, dat zij de wekker al vast maar had gesteld ook en 1vel om 5.30 uur, bedoeld als ochtend uur, maar fataal zekerheid aan het worden over luttele minuten, zij het twaalf uur vroeger dan was bedoeld. Ach, vrouwen zijn in zulke situ aties toch kordaat. Ze pakken hun wekkertas en spoeden zich heen, want in de wijdheid van de wereld valt het rinkelen van een wekker belletje niet op, zulks uiteraard in tegenstelling met tijdens de preek, die geen rinkelende interrupties velen kan. Nadien hebben velen geïnfor meerd naar de gezondheidstoestand van de vluchtelinge. Zij kon slechts zeggen: met mij is alles goed". En ze dacht er bij: „met de wekker ook", al heeft ze dat niet tegen iedereen hardop verteld. EILANDMAN. alsnog bijdragen te krijgen zal worden onderzocht. Het zal in de toekomst daarbij gaan om een gymnastieklokaal of om een sport hal. De kosten voor openbaar- en bijzonder lager onderwijs konden in totaal f 12000 lager worden ge raamd dan voor 1960. Het bedrag per leerling voor het U.L.O.-on- derwijs steeg met f 12,94. Doordat de school voor B.L.O. door enkele uit Zierikzee afkomstige leerlin gen minder zal worden bezocht, daalden de kosten met rond f 1000.— De kosten voor het Lyceum en de daaraanverbonden gymnasiale af deling stegen met respektievelijk f 2000 en f 4000. De instandhou ding wordt echter gezien als een eminent belang voor Schouwen- Duiveland. Een hogere bijdrage voor de Zeeuwse Muziekschool ad f 1500 bleek noodzakelijk. Het sportpark Vastgesteld werd de definitieve indeling van het nieuwe sport parkcomplex. Het nieuwe gedeelte van het sportpark - afhankelijk van de aanleg van de Rijksweg - kan in het najaar van 1962 plaats vinden. Overeenstemming met het rijk werd verkregen over de scha devergoeding door het verloren gaan van het oude sportpark. Voorbereid wordt de bouw van een aantrekkelijk kleedgebouw an nex cantine op het nieuwe gedeel te van het sportpark. In de toelichting wordt verder met vreugde geconstateerd, dat de vriendschapsbanden met St. Hilai- re en Hatfield in het afgelopen jaar opnieuw werden verstevigd. Pogingen worden aangewend met Pinksteren 1961 een ontmoeting te organiseren tussen sportvereni gingen uit St. Hilaire, Hatfield en Zierikzee. Aan eventuele uitwisse ling van scholieren wordt verder aandacht besteed. Dienst Maatschappelijke Zorg Het nadelig saldo van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg steeg met f 7000. Dit vindt zijn oorzaak in een bedrag (f 19.500) voor ver pleegden in een neurose-sanatori- I um, gestegen personeelskosten en 1 van het gemeentelijk aandeel in sociale voorzieningsregelingen. Voor het gasbedrijf wórdt een na delig saldo geraamd van f 40.000. In verband met de industrieves tiging zal de aandacht dienen te worden besteed aan de gemeente classificatie, waarvan afschaffing het meest gewenst ware. Onder handelingen over uitbreiding van het industrieterrein zijn gaande. Voor wat zg. infrastructurele werken voor 1961 betreft - het rijk geeft hiervoor subsidie - wordt ge dacht aan verbetering van de ha- venoutillage en de wegenaanleg. Van groot belang b.v. wordt ge acht het tot stand brengen van een goede verbindingsweg vanaf de rijksweg, langs het oude tramdijkje naar de aan het Sas te maken zwaaikom in de haven. Van emi nent belang wordt geacht het plan tot bouw van de Haringvlietbrug. De cultuur monumenten De vaste verbindingen zullen een grote ommekeer te zien geven in het nu reeds toenemend toe risme. Het geven van een passen de bestemming aan enkele van de stedelijke cultuurmonumenten, be hoort tot de in het belang van het vreemdelingenverkeer te treffen voorzieningen. Het gemeentelijk kampeerterrein blijkt in een behoefte te voorzien. Totaal 148 personen maakten reeds van het terrein gebruik. Een feit van belang is het kie zen van Zierikzee door de Kon. Roei_ en Zeilvereniging ,De Maas', als uitgangspunt voor de jaarlijk se zeilwedstrijden. Verder moet ge noemd worden de oprichting van een Zierikzeese watersportvereni ging. De ontwikkeling van de water sport zal zeker het treffen van niet onbelangrijke voorzieningen vereisen. Plannen om te komen tot aanleg van een speciale jacht haven zijn in voorbereiding. Zware forensen LONDEN, 6-10. De Britse spoorwegen overwegen of zij een grens zullen stellen aan het gewicht van de treinreizigers. Woensdag gebeurde het nl., dat de die- seltrein tussen Reading en Londen drie maal tot stil stand kwam tijdens de rit van een uur. Dit kwam doordat in het eerste rijtuig van de trein zoveel wel doorvoede forensen plaats genomen hadden, dat de wagen doorzakte en de aiLtomatische rem in wer king werd gesteld. Een spoorwegfunctionaris ver klaarde: „Bij ons weten Is dit nog nooit voorgekomen" Het museum In de toekomst zullen de zomer avondfeesten opnieuw van ge meentewege worden gestimuleerd. Vierduizend bezoekers leverden een opbrengst van f 1000 aan en treegelden voor het gemeentemu seum op. De herindeling van ge meenten is niet van grote invloed op Zierikzee. Niettemin gaat een klein gedeelte van het grondge bied over naar de nieuwe gemeen te Middenschouwen, terwijl een vrij groot oppervlak van de thans nog bestaande gemeente Nieuwer- kerk en Ouwerkerk aan de ge meente Zierikzee zal worden toegevoegd. Naar verwacht wordt zullen 22 inwoners van Zierikzee overgaan naar Middenschouwen, terwijl anderzijds plm. 70 perso nen hieraan zullen worden toege voegd. STRIJD OM EEN LOT AMSTERDAM, 6-10. De civiele kamer van het Amsterdamse Ge rechtshof heeft gisteren beslist dat de heflt van de op lot nr. 8670 van de 538ste Staatsloterij gevallen 100 000 gulden toekomt aan de er ven F. D. Tiekstra en niet aan me vrouw J. W. Kleinhorst-den Engel sen. Deze werd veroordeeld tot afgif te van het lot ofwel - indien de staatsloterij zou weigeren de prijs aan de erven Tiekstra uit te keren - tot betaling van het bedrag van de gewonnen prijs aan deze erven. Een en ander op straffe van een dwangsom van f 100 per dag zolang zij in gebreke blijft. Bovendien werd zij veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijn de circa f 2000. Mevrouw Kleinhorst was de huishoudster van de heer F. D. Tiekstra Toen na diens overlijden de f 100.000 uitlootte, beweerde mevrouw K. de eigenares te zijn van het halve lot waarop de hoofd prijs was gevallen; zij had het briefje betaald. De erven Tiekstra hielden vol dat het lot eigendom was van hun va der, die geregeld in de staatsloterij speelde. Zij maakten een civiel ge ding aanhangig dat in eerste in stantie voor de Utrechtse recht bank diende. Deze stelde hen in het geiijk. In hoger beroep ls hun ge lijk thans bevestigd. TONEEL EN FILM Concertzaal brengt sterke Western en Danny Kaye Het Concertzaalfilmprogramma van deze week opent met een ster ke Western „Rio Bravo", met o.a. Dean Martin en John Wayne. In deze film gaat het om Joe Bur- dette die in het kleine stadje Rio Bravo wordt gearresteerd wegens het neerschieten van een ongewa pende tegenstander. Maar Joe's broer Nathan, een zeer machtige rancher, laat zijn mannen de stad omsingelen zodat de sheriff zijn gevangene niet naar de officier van justitie kan vervoeren. De film toont verder het spannende verhaal van de strijd die ontbrand eer de geblokkeerde sheriff zijn gevoelens ten opzichte van Nathan kan laten spreken. De inspekteur-generaal De beroemde komiek Danny Kaye is de held van „De inspec teur-generaal", een meer dan dwaas verhaal waarin alles toch nog op z'n pootjes terecht komt. Bij vergissing wordt de niets ver moedende Danny voor de hoog waardigheidsbekleder aangezien. De kostelijke verwikkelingen be reiken een hoogtepunt :als tijdens een feestelijke receptie eerst een oude strijdmakker van de inspec- j teur-generaal op de proppen komt en even later de echte In specteur. OUDE MENSEN Anthropologen van de universi teit van Columbia hebben in het Zagrosgebergte in het noorden van Irak, drie bijna gave mense lijke skeletten gevonden, daterend uit de Neanderthal-periode. De ouderdom van een der geraamten wordt geschat op 45.000 jaar en die der beide anderen op 60.000 jaar. In 1957 waren in hetzelfde gebied reeds drie soortgelijke skeletten gevonden. Tot de jongste vondsten behoort ook een graf met 26 ske letten, welker ouderdom op 10.500 jaar wordt geschat. „Misdadige Meisjes" is de film met o.a. Mamie van Doren en Paul Anka die deze week draait in bios coop hotel Bom te Haamstede. Deze onthullende tilm verplaatst ons naar „meisjesstad" - een in richting voor wezen en dakloze meisjes - Hier speelt zich het le ven af van Silver, het meisje dat van moord wordt verdacht op de zoon van een welgesteld burger. Een schokkende film. Een auto is geen safe, noch een warenhuis AMSTERDAM, 6-10. „Een auto is geen safe", laat het bureau ter voorkoming van misdrijven van de Amsterdamse politie de autobezit ters bij herhaling weten. Dat dit eerste gebod voor de autobezitter blikbaar' nog niet internationaal wordt nageleefd heeft een 26-jarige tandarts uit Australië dezer dagen ervaren. Hij parkeerde in de nacht van dinsdag op woensdag zijn auto aan de Amstel. De deur ging op slot en de tandarts ging naar bed. Groot was zijn schrik toen hij de volgende morgen constateerde dat het tochtraampje van de auto was geforceerd. Dat was trouwens nog niet het ergstewant de tandarts miste de volgende eigendommen: een projector, een transistor-radio toestel, een leren jack, zes glazen, een cocktail mixer, twee vazen, een plastic tas, dertien leren porte feuilles, zes leren cigarettenkókers, een wollen deken, een kostuum, een halsketting en oorhangers, twee broches, een damesring, dertien overhemden, twee jumpers, een strijkbout, een leren damestas, zes asbakken en een paar damesschoe nen. De tandarts schat de gezamen lijke waarde op plm. f 2750. De po litie heeft de man duidelijk ge maakt dat een auto geen safe \s en ook geen warenhuis Ingezonden mededeling Zs een goede toekomst u één avond luisteren waard? (zie advertentie elders in dit blad) Kennelijk hebben de puzzelaars (sters) er in de afgelopen week weer flink achteraan gezeten, ge tuige het - thans weer duidelijk - stijgend aantal inzendingen. Gaar ne zouden wij iedere inzender (ster) van een goede oplossing een prijs gunnen, maar dat kan natuurlijk niet. Trouwens het moet toch ook een beetje om de denksport „an sich" gaan. De kaartjes gaan deze week naar: de heer C. Kik Nleuwstraat 27, Bruinisse. Het pocket-boek is bestemd voor: de heer J. B. H. van Veen Raveslootstraat 88, Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. sigaar, 6 perron, 11. vieren, 13. op, 15. sonoor, 18. er, 20. eva, 21. pi, 22. v.n., 23. inslaan, 25. bedum, 27 trens, 29 cm, 31. K. P.M., 33. me, 34. nee, 35. toast, 37. urgent, 40. ir., 41. net, 42. o.l., 43. on, 44. rug, 46. it, 47. eerste, 50. ve ter, 52. neg, 54. l.k., 55. ada, 57. no., 58. trema, 61. ivoor, 63. landing, 65. k.l., 66. dm, 67. ria, 68. e.o., 69. isol- de, 71. a.p., 73. Genève, 75. stoort, 76. omlaag. Verticaal: 2, inn, 3. avond, 4. air, 5. re, 6. persé, 7. en, 8. r.o., 9. ope nen, 10. aspect, 12. ren, 14. passer, 16 .o i., 17. overste, 19. haten, 23. impuls, 24. ar, 26. uk, 28. nelgen, 30. monter, 32. mr., 33. men, 36. a.e., 38 goedig, 39. tremolo, 42. ork, 45. ut, 46. intern, 48. eland, 49. ta, 51. rommel, 53. gelaat, 56. a.v., 59. ma, 60. dieet, 62. oksel, 64 non, 66. d.d., 69. i.v.m., 70. lea, 72. po, 73. gr., 74. e.o DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. deel v.h. varken, 4. lofdicht, 6. etenbereider, 8. als volgt (afk), 10 dierengeluid, 11. mannelijk dier, 12. teleurgesteld, 13. vruchtbare plaats, 15. op de wijze van, 17. grote bijl, 19. zuivel- produkt, 21. toestand van rust, 23. ijzerhoudende aarde, 24. gids, 26. plaats a.d. Lek, 28. deel v. h var ken, 29. meisjesnaam, 31. vaartuig, 32. jongensnaam, 33. boos, 35. spoe dig, 37. plaats in Noord-Holland, 38. verheugd, 40. scheepseigenaar, 41. bast, schil, 43 verdriet, 45 moed, 47. herkauwer, 49. dwaas, 50. se conde, 51. Engels voegwoord, 53. keukengerei, 54. plaats a.d. Rijn, 56. hoofdtooi, 58. mannelijk dier, 59. unieke, 61. feestdos, 63 zijrivier v.d. Donau, 65. Europeaan, 66. meisjesnaam, 68. streep, 69. Frans lidwoord, 70 .als onder (afk.), 72. bijwoord, 73. ijl® stof, 74. Europe aan, 75. bergplaats. Verticaal: 1. zangnoot, 2. dikke stok, 3. vogel, 4. familielid, 5. plaats in Duitsland, 6. scheepvaart maatschappij, 7. reeks onder elkaar, 8. verbrandingsrest, 9. lied, 14. krantenjongen, 16. vulkanische stof, 18. gebak, 20 herkauwer, 21. trei ter, 22. tweetal, 35. majeur, 27. plaats i.h. Gooi, 28. plaats in Zuid- Limburg, 30. dun, 33. eenheid van stroomsterkte (afk.), 34. lichaams vocht, 36. plaats o d. Veluwe, 38. herkauwer, 39. dunne, 42. lidwoord, 44. glad, 46. iedere, 48. vrouwelijk dier, 50. jongensnaam, 51. vriendin (Fr.), 52. aanw. voornaamw., 53. deel v d. jas, 54. koningin (Fr.), 55. enig, 56. hoofd (Fr 57. leeftijd (Eng), 60. gewas, 62. indien, 64. rendement, opbrengst, 67. heer (afk.), 71. deel v.d. bijbel (afk). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MEPPEL. De 58-jarige mevrouw Pol-ten Kate uit Ruinerwold is in de kelder van haar woning geval len en aan de gevolgen hiervan overleden. Haar echtgenoot vond haar bewusteloos onderaan de kel dertrap liggen. Zij werd naar het Diaconessenhuis in Meppel ver voerd en is daar zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. LEEUWARDEN. Te Winsum ls een ongeluk gebeurd, dat aan de 80-jarige F. de Jong aldaar het le ven heeft gekost. Omtrent de oor zaak tast men geheel in het duis ter. Waarschijnlijk is de bejaarde man door een auto aangereden maar van de wagen was na de aan rijding geen spoor meer te beken nen. TWELLO. In Twello Is het 3-ja- rig dochtertje van de familie W. J. Ganzevlees door een auto aangere den en vrijwel op slag gedood. Het meisje stond met twee andere kin deren in de berm langs de weg toen een personenauto bestuurd door de heer B. B. uit Ede naderde. Plotse ling ging het meisje de weg op. Zij liep tegen de voorzijde van de met matige snelheid rijdende auto aan. DEN HAAG. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft een soort gelijke zending geschenkpakketten als eerder, naar het Engelse Jeugd Rode Kruis is gezonden,, naar het Franse Rode Kruis gestuurd. De zending is bestemd voor de kin deren in het watersnoodgebied van midden-Frankrijk en bestaat uit speelgoed, versnaperingen, toilet artikelen en kinderkleding. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 72. „Het lijkt mij beter, als u deze jonge dame uw opdringerige attenties bespaart!" valt Emillo plotseling driftig uit. Resoluut plaatst hij zich tussen Clare en de dikke Corsikaan. „Wij zijn hier door uw onbeschofte knechten als gevangenen heengebracht, hou dus maar op met die vriendelijke strijkages!" De kleine oogjes van de Corsicaan vernauwen zich tot spleetjes, de mondhoeken trekken dreigend omlaag. „Wil jij je grote bek wel eens houden", sist hij dan dreigend. „Ik ontvang dit meisje op mijn kasteel zoals ik dat wil, begrepen! Ik zal jou eens een dracht stokslagen laten toedienen, als jij niet heel gauw inbindt!" „Dan zal je toch eerst dit in ontvangst moeten nemen!" schreeuwt Emillo en vooruitspringend geeft hij de ander een kaakslag die hem achterover tegen de vloer doet tuimelen! ,Slasla neer die schurk!" gilt de Corsicaan, terwijl hij over eind krabbelt. Het zwaard van een der knechten treft Emillo met de platte kant op het hoofd en zonder een geluid zakt hij ineen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5