322TO Straaljagerondersteuning bij infanterie- gevecht onder Haamsteedse vuurtoren wAr bilt hoekje Chroesjtsjef heeft zich te veel laten gaan" Amerikaanse toeristen in oost-Europa vermist STAD EN PROVINCIE z.v.u. U6T Dl MACMILLAN: LONDEN, 5-10. De Engelse premier MacMillan is uit New York te Londen aangekomen, na de zitting van de algemene verga dering der V.N.te hebben bijge woond. MacMillan zei dat het afgelopen deel van de bijeenkomst van de Verenigde Naties „de meest dra matische en bijzondere zitting sinds de oprichting" is geweest. „Ik geloof niet dat alles is gegaan zoals Chroesjtsjef het wilde. Hij dacht dat hij de zaak zou kunnen overdonderen en alle touwtjes in handen zou hebben, maar hjj heeft zich te veel laten gaan". Gevraagd of hij zich na zijn be sprekingen met de Sowjetpremier hoopvoller voelde na de mislukking van de Parijse topconferentie ant woordde MacMillan „ja". Hij wil de zich echter niet uitlaten over de mogelijkheid dat in het komende voorjaar een. nieuwe topconferentie wordt gehouden. Wel zei hij dat zal moeten worden onderhandeld over enkele belangrijke kwesties die in Parijs niet aan de orde kwa men. „Ik hoop dat wij in staat zul len zijn hiervoor een bijeenkomst te beleggen. Ik ben bijzonder hoop_ Vergunning voor Beerman-toto is er DEN HAAG, 6-10. De sporttoto „model Beerman" zal met ingang van 16 oktober kunnen draaien. De minister van justitie heeft de Ne derlandse sportfederatie en het co mité sportpr^svragen hiertoe de nodige vergunningen verleend. De uitvoering van de toto wordt verzorgd door de stichting Neder landse sporttotalisator, die van het K.N.V.B.-apparaat gebruik maakt. Zoals bekend zal de Beerman-toto drie weken ten behoeve van de N. S.F.(sport) tegen een week ten be hoeve van de stichting sportprijs- vragen (charitatieve instellingen) draaien. De verdeling 3 1 is in de zestien weken, waarvoor de ver gunningen gelden, als volgt onder gebracht: Voor de N.S.F.: 16 okt., 30 okt., 6 nov., 13 nov., 27 nov., 4 dec., 18 dec., 25 dec., 1 jan., 8 jan., 22 jan., en 29 jan. Voor het comité sportprijsvragen: 23 okt., 20 nov., 11 dec., en 15 jan. Inbreker kwam te bulp NANCY, 6-10. Drie functio narissen van het Franse ministerie van justitie heb ben een bezoek gebracht aan de gevangenis van Nan cy. Toen zij in gezelschap van een bewaker een rond gang maakten, bevonden zij zich op zeker ogenblik op gesloten in een cellenblok. De sleutel brak in het slot af. Het was een pijnlijke toestand, maar de bewaker wist raad. Hij ging naar de cel van een bekwaam in breker om hulp. Onder gro te hilariteit van de andere gevangenen in het blok maakte de inbreker met een stuk ijzerdraad de deur in een minimum van tijd open. Ingezonden mededeling Waarom Stram en Stijl door 't loven? Verdrijf Dw Rbeamatische Pijnen I met Krnseben Salts. U kunt alleen maar zelf ondervin den, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever van daag dan morgen met de bloedzui verende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kru- schen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet het bloed krachtiger stromen, onzui verheden worden uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. WASHINGTON, 7-10. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft donderdag be kend gemaakt, dat het aanwijzin gen heeft ontvangen, waaruit zou blijken dat twee Amerikaanse toe risten die sinds augustus in de Sowjet-Unie worden vermist, vast gehouden worden wegens fotogra feren in het gebied bij de Tsjechi sche grens. De twee toeristen, de 26-jarige Bennett en de 28-jarige Kaminsky, waren in juli per auto uit Finland de Sowjet-Unie bin nengekomen. Volgens het State Department heeft een andere Amerikaanse toe rist Kaminsky op 25 augustus in Oezjgorod bij de Tsjechische grens ontmoet. Kaminsky had toen ver klaard, dat hij werd vastgehouden, omdat hij foto's had gemaakt. De woordvoerder zei dat van Russische zijde niet was gereageerd op herhaalde Amerikaanse verzoe ken om inlichtingen. Hij achtte het duidelijk, dat twee Amerikanen niet in de Sowjet-Unie kunnen worden vermist zonder dat de Sow- jet-regering daar iets van afweet. vol gestemd. Ik geloof dat de Rus sen er mee zullen instemmen". Ten aanzien van Chroesjtsjef's beleid inzake Kongo merkte Mac Millan op: „In elk geval heeft hij niet de V.N. vernield, de secreta ris-generaal heeft een bijzonder zware aanval doorstaan, maar het probleem Kongo is nog steeds in handen van de V.N. en de secreta ris-generaal, en ik hoop dat wij na al deze inleidende donder-toespra- ken weer tot onderhandelingen kunnen komen". Ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING I De vakbeurs voer hel geiln de beurs met vele attracties MODESHOW Elke avond 22.30 uur cadeau uitreiking door TV-omroepsier Karin Kraaykamp of Ans van Brandenberg I Geopend van 10-17 en 19-23 u J Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM »/m 12 OCT. De Kinderpostzegelactie (Ingezonden) Ruim twee miljoen heeft de kin derpostzegelactie het vorig jaar opgebracht. Dat is voor een der gelijke „inzameling" een bijzonder hoog bedrag - temeer omdat wie aan de kinderpostzegel geeft er niets anders voor terug krijgt dan de kinderpostzegel, zonder kans op een landhuis, een automo biel of een zeiljacht. Het bewijst eens te meer hoe het doel, waarop deze actie zich richt, het Neder landse volk ter harte gaat: een beetje vreugde voor het op de een of andere manier misdeelde kind. Het lichamelijk gehandicapte kind zo goed als het geestelijk mis deelde - het zieke en zwakke kind zo goed als het kind, dat sociaal bedreigd wordt en niet kan op groeien in de omgeving waar het eigenlijk hoort, in het gezin. Niet in de laatste plaats is het succes van deze in haar soort wel meest grootscheepse jaarlijkse ac tie te danken aan de schooljeugd. Aan de kinderen dus, die het be ter getroffen hebben in het leven dan hun in de schaduw levende kameraadjes. Alle jaren trekken zij er in de maand oktober met tienduizenden op uit, om onder het motto „Dóór het Kind-Vóór het Kind" in iedere stad en in ieder dorp aan iedere deur te kloppen. Ook dit jaar zullen zij weer uit zwermen om op iedere Nederlan der hun dringend beroep te doen. En het zou wel vreemd moeten lopen als ook dit jaar dit beroep niet werd verstaan. Als de huis moeders, in het gelukkige besef, dat haar kinderen veilig geborgen en goed bezorgd zijn, niet graag zouden willen geven wat ze te missen hebben. „De slag om de kinderpostzegel" begint deze keer op dinsdag 11 ok tober en eindigt op zaterdag de 15e dinsdag, na afloop van de normale ochtèndschooltijd, komt het Rid derleger massaal in het geweer. De kinderen van lagere en mid delbare, van vakscholen en gym nasia, van alle kleur en confessie komen de orders noteren voor de zakjes met kinderpostzegels en de mapjes met prentbriefkaarten. De zegels kosten één gulden-vijf tig, de mapjes kaarten een gulden. Wie een zakje zegels koopt, steunt het prachtige kinderbeschermingswerk met 66 cent, want hij koopt voor 84 cent frankeerwaarde: zes post zegels van 12 cent en drie van 4 cent. De prentbriefkaarten zijn dit jaar ontworpen door Fiep Westen dorp, H, Rol, mevrouw A. Horo- disch-Garman, A. Sevenster, I. Spreekmeester en J. Voerman, Er is keus tussen drie verschillende mapjes: één van vier grappige kinderkaarten van parmantig mu sicerende jongens en meisjes van Fiep Westendorp, één met vier buitengewoon mooie vogelkaarten van H. Rol en één met vier Kerst en Nieuwjaarskaarten van de vier andere kunstenaars. Het is, evenals vorige jaren, niet de bedoeling, dat de bestellingen meteen worden betaald. De kinde ren noteren op hun lijstje alleen de orders - de betaling komt pas later, als ze over enkele weken het bestelde komen afleveren. Twee miljoen gulden is een groot bedrag. Maar voor het kind in nood is het niet veel meer dan een druppel op een gloeiende plaat Er wordt veel voor dat kind ge daan, maar er zou veel meer ge daan kunnen en moeten worden. Laat iedere Nederlander bedenken, als straks de kleine ambassadeur- tjes van het misdeelde kind aan de deur komen, dat het hier niet gaat om een bedelpartijtje of om „de publieke liefdadigheid", maar om een prachtig particulier initiatief van heel het volk, een groot goed; waarop de burger trots kan gaan. Misschien, dat dan die ruim twee miljoen dit jaar groeien tot twee- en-een-half. SPINRAG REGEERT NOG IN HET EX-ZIEKENHUIS TE NOORDGOUWE (Van onze redakteur) NOORDGOUWE, 5-10. Het ge bouw van het oude ziekenhuis te Noordgouwe krijgt langzamerhand de allure van een huls uit een En gelse negentlende-eeuwse roman. Mogelijk komt er nog wel eens een kuisende hand, maar het spinrag - al of niet letterlijk - regeert er In de gangen en zalen, waar eenmaal de mensen van Schouwen-Duive- land genezing zochten. De'bedrij vigheid achter de schermen - een ziekenhuis eigen - is reeds lang verstild. Het klimop groeit steeds weliger tegen de muren op en dreigt de vensters te verstikken in het groen. De tuin verwildert beetje bij beetjeHet ziekenhuis is een soort spookhuis geworden, een on bestemd gebouw met het naam bordje „anonymus". En nog is het einde niet. Voor het ex-ziekenhuis gaat de zaak „of het een of het ander" thans echt wel klemmen. Een aan nemer verzekerde ons dat de kwa liteit van het gebouw uiteraard niet vooruit gaat. Men behoeft trouwens geen deskundige te zijn om te snap pen dat zo'n leeg, stil huis erger te lijden heeft dan een bewoond. De bestemming blijft nochtans ondui delijk. We zien eerlijk gezegd voorlopig nog geen invalide bejaarden in de tuin zitten, want ook de Stichting Midden-Zeeland schijnt op moei lijkheden te stuiten, die het be stuur van het ziekenhuis destijds al ontdekte. De financiering voor de gedachte bestemming: „tehuis voor invalide bejaarden", is moei lijk rond te krijgen en men zal be- Toekomst onzeker ais tevoren grijpen dat de Stichting Midden- Zeeland - die ervaring heeft op het gebied van dergelijke huizen - niet over één nacht ijs wil gaan. Een rapport is thans opgesteld door de Stichting, dat zeer binnen kort nader zal worden doorgepraat, maar wat uitlekte is, dat het rap port „niet optimistisch is gestemd". Beslissing: nodig A fortiori mag daarom geargu menteerd, dat een beslissing dient te worden genomen. Wanneer zou blijken dat een tehuis als gedacht onbestaanbaar is voor Schouwen- Duitveland, op deze plaats en on der deze omstandigheden, dan is het beter snel te wennen aan deze harde waarheid. Het gebouw zelf noopt daartoe. Schouwen-Duiveland thans op de grens van een nieuwe tijd, kan wel licht afkomen van het gebouw door een of andere bestemming in de toe ristische sector. Hetzij hieraan te geven door partikulieren, hetzij door een stichting. Wie de rust van de „corridor" werkelijk eens heeft geproefd, zal toch moeten erken nen dat een gebouw van deze al lure in deze omgeving, een kans maakt. Waar men thans nog tegen aankijkt, is over enkele jaren zo evident, dat de aarzeling van toen onbegrijpelijk zal zijn. Nederland immers is een vol land en overal waar het nog rustig is, liggen de toeristische muntbiljetten op straat. Temeer is daarom een snelle be slissing nodig, want wanneer het zo blijft, krijgt Noordgouwe zijn ruïne, maar het zal geen trekpleister voor historieminnenden zijn. soort spookhuis ZIERIKZEE Voor het te Middelburg ge houden examen voor het diploma Waterbouwkunde „Zeeland" 1960 is 0.m. geslaagd de heer J. F. B. van Velthoven alhier. BROUWERSHAVEN De heer C. J. de Oude alhiêr is te Middelburg geslaagd voor het diploma Waterbouwkunde „Zee land" 1960. SIRJANSLAND Om een zetel in de nieuwe raad Alhier werd o.l.v. de heer A. Heule een vergadering gehouden 1.v.m. de komende gemeenteraads verkiezingen, waarvoor een gerin ge belangstelling bestond. Tijdens deze samenkomst werd onder ogen gezien het belang dat Sirjansland heeft om vertegenwoordigd te zijn in de nieuwe gemeentelijke com binatie. De vergadering was het er over eens dat het geen zin zou heb ben voor Sirjansland met een zelf standige lijst uit te komen en daar om werd de suggestie aan de hand gedaan met één van de andere par tijen samen te werken. Van de A R.-partij Oosterland was een schrijven ingekomen met het verzoek tot samenwerking om een zetel in de raad te krijgen. De vergadering meende dat dit voor stel versterking van eigen positie betekende. Men besloot op het voorstel in te gaan. Vier kandidaten werden gekozen nl.: 1. J. P. v. d. Maas; 2. H. K. de Ronde; 3. P. de Graaf; 4. Th. C. Fluijt Nadat de Oosterlandse A.R. zijn candidaten zal hebben gekozen zal een gecombineerde commissie de uiteindelijke lijst samenstellen. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 8-9 oktober: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 8-9 oktober: W. Terp stra, Brouwershaven, tel. (01119) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 8-9 oktober: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Commando's contra mannen regiment „Van Heutz" (Van onze redakteur) (Naar gegevens) HAAMSTEDE - vry dagmorgen. Boven de omgeving van de vuur toren hing vanmorgen een verstik kende rookwalm, tegen een gryze herfstlucht klommen rode en groe ne vuurballen en pylen omhoog, tot hun schoenveters gecamou fleerde soldaten zaten verborgen tussen de helm en de dennetjes, straaljagers gierden met duize lingwekkende snelheid omlaag kortom de Westhoek was krijgs toneel. Commandotroepen en in fanteristen van het regiment ,Van Heutz" hadden elkaar te pakken in een realistischge geveoht, „spe lend" in een omgeving, waarvoor mannen in battledress de lippen tuiten. De oefening begon met het aan land varen van de soldaten van het regiment „Van Heutz", nabij de vuurtoren. Het werd geen poot- ja baden na de landing of rusten aan het strand, want de „vijand" in de persoonen van goedgewapen- den „groene baretten" zat verscho len ergens dieper het binnenland in. De aanstormende infanteristen hadden de opgave zich te nestelen in de buitenste zeereep en ze de den dat met élan, uiteraard ge bruik makend van de ter plaatse nog aanwezige bunkers, die een ideale bescherming boden. Geconsolideerde posities De commando's die listig in het terrein zaten verscholen en weldra over de komst van de tegenstander waren getipt, werden dit spoedig gewaar. De „ingegraven" landings troepen konden gericht vuur afge ven en hadden hun posities zo ge consolideerd, dat stormen „in het blote baadje" voor de tegenstander een niet eenvoudig karwei was. Ge bruik makend van de dekking: „zien zonder gezien te worden" na„ derden de commando's niettemin de stellingen van de invasietroe pen, daarbij ondersteund door zwa re rookgordijnen, die burger en militair menig kuchje ontlokten. Straaljagers in actie Weldra bleek echter het geven van de „finishing touch" een mi litair niet verantwoorde zaak, zo dat de leiding vliegtuigondersteu ning aanvroeg, die fantastisch „ge timed" boven het gevechtsterrein verscheen in de vorm van enkele „Thunderstreak"-straaljagers, die meteen begonnen met haarscherpe duikvluchten, waarbij de leken in de buurt werkelijk het hart vast hielden. Een trommelvuur uit de boordguns, maakte de positie van de „Van Heutz"-mannen minder aantrekkelijk en de „green barrets" maakten van de gelegenheid ge bruik „lekker op te dringen". De oefening was toen weldra over zijn hoogtepunt heen en na enige tijd gaf een vuurpijl het einde aan. Verzamelen na afloop Vriend en „vijand" verzamelden zich op het parkeerterrein nabij de vuurtoren, waar ditmaal echt geen geshorte vakantiemeisjes meer wa ren, om het kahki te begroeten. Maar er was koffie uit de kadiwa gen en, dat smaakte na dit „bloed linke klusje" wonderwel. De terri toriaal commandant Zeeland, de overste Y. Meeter richtte hier het woord tot alle mannen, hen dan kend voor het enthousiasme bij de inzet en de plichtsgetrouwheid. De commando's stonden o.l.v. de kapi tein Hilten. De oefening werd o.m. bijgewoond door de heer N. H. Ly- sen, en enkele burgemeesters. Tij dens een praatje met de mannen bleek nog dat zij diep onder de in druk waren van het natuurschoon (o.m. ook in Zeepe en Domeinen), reden waarom ze echt voorzichtig zijn geweest. Rotterdams Toneel bracht „*n Hete Zomeravond" De Z.V.U. heeft donderdagavond in een redelijk gevulde Concert zaal (maar het kon beter) het win terseizoen geopend. De avond werd verzorgd door het Rotterdams Toneel, dat Ted Willis' „Hot Su- mer Night" - ,,'N Hete Zomer avond" met gloed en verve op de planken bracht. Een goede keus dit probleemstuk, dat het rassen vraagstuk tot thema heeft. Een oplossing - dit even voor opgesteld - biedt dit stuk niet. Het legt. het probleem in zijn beklem mende realiteit aan de toeschou wer voor en hij moet er mee doen, wat hij wenst, want zo is dat, zelfs bij het rassenvraagstuk, dat de wereld als een molensteen om de hals hangt. De probleemstelling steekt onmiddellijk naar de diepte af en laat zich met enkele woor den vertellen. Een vakbondsleider treedt in het krijt voor een neger, die weerstreeft wordt in zijn pro motie, omdat de blanke arbeiders en een deel der leiding hem dis crimineren. De vakbondleider uit open, klare taal. Er is geen speld tussen zijn argumentering te krij gen, al generaliseert hij door zijn versimpeling van het probleem. Feller en akuter krijgt hij even wel met de rassendiscriminatie te maken als zijn dochter de wens te kennen geeft met een neger te willen trouwen. Dan vraagt hij haar zwarte aimant: .houdt je echt veel van haar'. Op diens „ja" zegt de vakbondsleider: „dan moet je dit huls onmiddellijk verlaten en nooit meer terugkomen". Dit ultimatieve standpunt kan hij echter niet handhaven en zo komt er iets zweverigs in het stuk, dat een vaardig begin, een „vet middenstuk", maar - naar ons ge voel - een zwak slot heeft, hetgeen niet wegneemt dat er een avond van toneel op niveau achter de rug ligt. De leden van het Rotterdams Toneel komt daarvoor de eer toe Onno Molenkamp bleek zich de kinderlijke, maar levensechte non chalance van zijn toneelfiguur Frank Evens meesterlijk eigen te hebben gemaakt. Zijn vrouw Nell Palmer werd sterk gebracht door Enny Meunier, die in de navrante verbeelding van de door zenuwen overmeesterde vrouw, excelleerde. Een kostelijk type was „opa" - de oude heer - die resten van zijn jeugdagressiviteit bedekte met de gemoedelijkheid van de „oude dag". Trees van der Donck speelde de rol van de dochter evenwichtig en zonder uitschieters. De „aimable" verschijning in dit stuk was de echte neger Donald Jones als Son ny Lincoln, in taal en gebaar de „andere" dan de blanke, voorzich tig gaande op geestelijke spekzolen maar stuitend op een muur van onbegrip. De bijrollen waren in goede handen van Petra Verbeek en Pim Dikkers. Het stuk werd gebracht tegen een technisch knap op de situatie afgestemd décor van Chiel de Meij. De regie was in handen van Ton Lutz. Dr. J. J. Westendorp-Boerma bood - na afloop - de dames bloe men aan onder langdurig applaus van het publiek, dat content bleek over deze eersteling. Verwachting tot zaterdagavond: Iets lagere middagtemperaturen Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaat sen mist; iets lagere middagtempe raturen; matige tot zwakke veran derlijke wind. 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.02. Maan op 20.12, onder 10.34. 9 okt. Zon op 6.54, onder 18.00. Maan op 20.49, onder 11.35. 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.58. Maan op 21.31, onder 12.31. Laatste kwartier: 12 okt. te 18.26. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 okt. 5.28 v.m. 17.37 n.m. 9 okt. 5.58 v.m. 18.14 n.m. 10 okt. 6.277 v.m. 18.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 okt. 4.49 v.m. 17.04 n.m. 9 okt. 5.23 v.m. 17.39 n.m. 10 okt. 5.59 v.m. 18.15 n.m. Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-10. Het KN.M.I. deelt mede: Het weer in west- Europa staat nog onder invloed van een opvullend depressie-systeem, waarvan het centrum vanmorgen boven het midden van het Engelse Kanaal was gelegen. Nabij de kern komt plaatselijk vrij veel regen voor. Aangezien het centrum al verder opvullend toch nog iets na derbij komt blijft ook voor ons land de kans bestaan op plaatselijk re gen. Randstoringen van het depres_ siesysteem veroorzaakten de afge lopen 24 uur vrij uitgebreid neer slag in noord-Italië, het Alpenge bied en zuid-Duitsland. De depressieaktiviteit op de oce aan is niet groot. De belangrijkste storing nadert de Golf van Biscaye. Deze storing zal waarschijnlijk na morgen het weer in onze streken gaan beïnvloeden. in het engelse stadje sum/ton werd de pdutie gewaarschuwd dat o? twee man nen op verdachte wv2e rond het hws van de ge2usters 3urrell uepeh. hea bieren ecu ter heren van de voetbal pool te z'jh. d/e rwa aten mededelen dat de gezusters soo.ooo gulden hadden gewonnen inde restauratie van net centraal station te zurich heeft men thans de beschik ring over een afwasmachine net een capac'te/t van ro.ooo stuks serv/esgoed per uur - f£n dat is x wet van de 1/ zwaarte- wj^rnntn-' de school van het dorpje neen, nasj steenbergen. zakte het school hoo'd .de heer steren serg. dooo de vergane vloer van. een leslokaal ff V engelse sportvlieger heeft ge - dwongen als sliepvuegzrgefungeerd. q'j het vliegveld, waarvan h'j (noóal la ag) startte.pikte h'j een enorme wasl'jn uit een tuin mee .de daarna moc/cure landing l/ep echter zon der oygelurken af

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2