Zuid-Afrika wordt een republiek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Abbas doet beroep op Sowjet-Unie Soekarno wil V.N. „moderniseren" Soekarno wil niet met de Nederlandse minister-president spreken Chroesjtsjef wil ontwapeningszitting Burgemeester van Goes uit ambt ontheven VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 117e jaargang No. 18850 ZIERUZEESCHEfflNSEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oc.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Blanke kiesgerechtigden spraken zich uit Voorstel van ministers voor bonden onaanvaardbaar GEEN OVEREENSTEMMING OVER VERHOGING POLITIE-SALARISSEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's JOHANNESBURG, 7-10. De Zuld- afrikaanse Nationale Partij van premier Verwoerd heeft in het re ferendum over de vraag of Zuid- Afrika een republiek moet wor den een - zU het betrekkelijk ge ringe - overwinning behaald. Vol gens het onofficiële resultaat van de woensdag gehouden stemming, waaraan alleen de ongeveer 1.800. 000 blanke kiesgerechtigden moch ten deelnemen, spraken 850.724 kiezers zich uit voor de republiek, terwijl 774.607 kiezers te kennen gaven, dat zij de huidige toestand, waarin koningin Elizabeth van En geland als staatshoofd wordt er kend, bestendigd wilden zien. De voorstander van een republiek kregen derhalve een moerderheid van 76.117 stemmen. Na deze volksraadpleging zal de regering in de volgende fase beslis sen, of zij de republiek zal laten uitroepen door het parlement Pre mier Verwoerd zal vanavond (vrij dag) een radiorede houden. Men verwacht dat hij dan zijn verdere plannen bekend zal maken. Vóór het referendum had de eerste-mi- nister meegedeeld, dat de regering in de komende parlementaire zit ting in januari voorstellen zal doen om de weg naar een republiek te effenen Het zou volgens hem ech ter nog wel tot het eind van het volgend jaar kunnen duren, voor dat een besluit ten. uitvoer wordt gelegd. Los van Gemenebest? De nationale partij, die vrijwel alle Afrikaanders - Afrikaans-spre kenden van Boerenafkomst - onder haar aanhang telt, had als haar voornaamste tegenstandster de ver enigde partij, die in meerderheid bestaat uit mensen van Britse af komst. Deze partij is tegen het uit roepen van de republiek, omdat dit de mogelijkheid inhoudt, dat Zuid- Afrika buiten het Britse gemene best komt te staan. Zij noemde het referendum een poging om de aan dacht van het volk af te leiden van het dringende rassenvraagstuk. De nationale partij, die sinds 1948 aan de macht is, beschikt in het land zowel als in het parlement MOSKOU, 7-10. Premier Ferhat Abbas van de voorlopige Algerijn se regering heeft donderdagavond een beroep op de Sowjetunic ge daan, „het lijdende Algerijnse volk" te helpen bij het verkrijgen van onafhankelijkheid. Hy sprak op een receptie van de Tunesische ambassadeur in Moskou, waar hij eerder op die dag uit Peking was aangekomen. In antwoord op een rede van de Sow jet-vice-premier Kosygin zei Abbas, dat het geen toeval was, dat de vertegenwoordigers van de voorlopige Algerijnse regering zich in de Russische hoofdstad bevon den. „Wij zijn hier omdat naar on ze mening de wereld thans ver deeld is in twee kampen - het kamp van de imperialis.en en het kamp van de vrede. Het Alge rijnse volk weet dat Moskou in het kamp van de vrede ligt". NEW YORK, 7-10. President Soe karno heeft zich donderdagavond uitgesproken voor verplaatsing van het hoofdkwartier van de Verenig de Naties. Volgens hem was Genève wellicht een betere plaats dan New York. Indonesië zou blijven ijveren voor een „realistische en doeltref fende volkerenorganisatie". Hij be treurde het, dat in de V.N zo krachtig de sfeer van de koude oorlog heerst en dat alle initiatie ven tot een vermindering van de spanning te komen worden gezien in de sfeer van de rivaliteit tussen de blokken. De gebeurtenissen van de laatste weken hadden zijn overtuiging ver sterkt, dat de basis en de structuur van de V.N. moeten worden gemo derniseerd. over slechts een kleine meerder heid. Haar aanhangers wonen over het algemeen op het platteland, ter wijl de stadsbewoners gemeenlijk hun stem geven aan de verenigde partij. Op grond van het kiesstelsel worden de piattelandsdisiricten be voordeeld boven de stadsdistricten. Ter gelegenheid van de herdem- king van het feit, dat de Unie van Zuid-Afrika vijftig jaar bestond, had dr. Verwoerd ln juni een be roep op de Engels-sprekende Zuid- Afrikanen gedaan om met de Afri kaans-sprekenden samen te werken bij het instellen van de republiek en deze niet afhankelijk te willen stellen van de wens van de meer derheid. Ingeval van samenwer king zou elk constitutioneel conflict kunnen worden vermeden en de twee blanke bevolkingsgroepen zouden opnieuw samen het land kunnen leiden, zo meende de eerste minister. WASHINGTON, 6-10. President Soekarno heeft donderdag in ant woord op een vraag van een ver slaggever gezegd dat hy niet be reid is de minister-president van Nederland te ontmoeten. De ver slaggever vroeg dit in verband met de pogingen van Soekarno en vier andere neutrale leiders om presi dent Eisenhower en minister-pre sident Chroesjtsjef met elkaar te doen spreken. Soekarno die verslaggevers te woord stond na een onderhoud van drie kwartier met president Eisen hower, zei dat hij en de Ameri kaanse president niet over de kwestie van het westelijk deel van Nieuw Guinea hebben gesproken. Het Indonesische staatshoofd zei voorts na het gesprek met Eisenhower dat hij nog steeds wenst dat de regeringsleiders van de V.S. en de Sowjet-Unie bijeen komen. Hij deelde mee Eisenhower te hebben uiteengezet waarom de vijf neutrale leiders hun resolutie waarin werd aangedrongen op contact tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, hebben ingetrokken. President Eisenhowers verkla ring waarom hij Chroesjtsjef niet wil ontmoeten, hadden hem, Soe- i karno, een duidelijker beeld gege- ven van de toestand maar toch blijft hij van oordeel dat de twee bij elkaar moeten, komen. Dienstplichtig huzaar omgekomen DEN HAAG, 6-10. Vanmorgen omstreeks kwart over negen is op de Garderenseweg nabij Garderen een ongeluk gebeurd, waarbij de 19-jarige dienstplichtig huzaar J. Tuithof uit Leiden om het leven is gekomen. Bij een inhaal manoeuvre tijdens een kaartleesoefening van het 41 tankbataljon uit Amersfoort is hu zaar Tuithof met zijn jeep, waarin zich nog twee huzaren bevonden, over de kop geslagen. Het slacht offer, dat ongehuwd was, was op slag dood. De beide andere inzittenden, de dienstplichtige huzaar P. H. J. van Rooy uit Amsterdam en de dienst plichtig huzaar W J van Amster dam uit Lisse, beiden ongehuwd, werden licht gewond. Zij zijn ter verpleging in een ziekeninrichting opgenomen. VER. NATIES, 6-10. Van gezag hebbende zijde bij de V N wordt vernomen, dat Chroesjtsjef voor stander is van een speciale zitting van de assemblee - in het begin van het volgende jaar - over de ontwapening. Hij betwijfelt of dit probleem wel met succes kan wor den aangesneden op de lopende zit ting, wegens de presidents-verkie- ziii6en in de Verenigde Staten en het feit dat zoveel regeringshoof den al zijn vertrokken. De speci ale zitting zou door de regerings hoofden moeten worden bijge woond. Minister Toxopeus naar Nieuw-Guinea DEN HAAG, 6-10 Zoals gemeld, zal de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, op 8 oktober per vliegtuig naar Neder- lands Nieuw-Guinea reizen, waar hij op 11 oktober hoopt aan te komen. Onder meer zullen bezoeken worden gebracht aan Hollandia, Biak, Manokwari, Sorong, Fakfak, Kaimana, Merauke en de Baliem. Op 24 oktober reist de minister door naar Sidney voor een verblijf van enkele dagen. AMSTERDAM, 6-10. Het twee jaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid zal op 23, 24 en 25 maart 1961 worden gehouden in de Ri- vièrahal te Rotterdam. Daarmee wordt.dan een reeks van activitei ten besloten die in het teken zullen staan van het derde lustrum van deze partij op 9 februari a s. Bij deze activiteiten wil de P.v.d.A. alle 150.000 leden betrekken. DEN HAAG, 6-10. Hedenmiddag heeft de minister van binnenland se zaken het georganiseerd overleg met de pohtlevakorganlsaties inza ke de voorgestelde inconveniën- tentoelage voortgezet. Hierbü is gebleken, dat overeenstemming niet v/as te bereiken. AMSTERDAM, 6-10. Nader ver neemt het A.N.P. inzake het over leg tussen de interdepartementale commissie ad hoe en de politiebon den betreffende herziening der sa larissen van het politiepersoneel, dat de minister wel bereid was zijn aanvankelijk voorsteltot het toe kennen van een zg inconvenienten.. toeslag ad 40 gulden per maand een voorlopig karakter te geven, in af wachting vanv.een eventuele reële salarisverhoging, die evenwel niet vóór 1 januari 1962 kan worden geëffectueerd. Per die datum zou dan bekeken moeten worden of er inderdaad veel ruimte zal zijn tot een herziening der honoraria van het politiepersoneel op basis van het uitgebrachte werkclassificatie- rapport. Dit was voor de bonden evenwel niet aanvaardbaar. Men achtte de tijdsduur veel te lang en het risico van eon mogelijke ruimte eerst op 1 januari 1962 te groot. Vrijdagmiddag komt de centrale van politie-organisaties (C.P O waarin de drie vakbonden samen werken, in vergadering bijeen ter bespreking van de vraag of en wel ke maatregelen er thans moeten worden genomen. De bondsleden zouden nog vanavond per circulaire op de hoogte worden gebracht. H.M. de Koningin heeft donderdagochtend op paleis Soestdijk de mi nisters van Verkeer ontvangen, die de twaalfde zitting van de Europese conferentie van ministers van Verkeer in Den Haag bijwonen. Nederlandse vakantie voor kamp-kinderen AMSTERDAM, 6-10. Een groep van 86 kinderen van 6 tot 13 jaar uit vluchtelingenkampen en nood woningen te Dortmund, Waldbroel. Bonn en Dusseldorp komen maan dag 10 oktober a.s. op het station Arnhem aan voor een verblijf van ruim 2 maanden - tot 16 december - in Nederlandse gezinnen. Deze oorlogsslachtoffertjes komen op uitnodiging van de commissie inter nationale hulpverlening van de P.v.d.A. en het N.V.V., die reeds enige malen groepen van deze klei nen tijdelijk uit hun grauwe omge ving heeft overgebracht in een prettige gezonde omgeving. Schade-uitkeringen „Planta-ziekte" ROTTERDAM, 6-10 Het Unie- lever-concern is deze week begon nen met het uitkeren van de scha devergoedingen, die betrekking hebben op ziektegevallen in Neder land welke worden toegeschreven aan het gebruik van „Planta" of een der andere margarinemerken. waarin de Planta-emulgator was verwerkt. Tot dusverre werden on geveer 8000 verzoeken om toezen ding van een schade-formulier in gediend, daarvan zijn er nu ruim 7200 beantwoord. De schade-claims zijn over het algemeen niet hoog, zij variëren van 50 tot 100 gulden en betreffen veelal medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishou ding. Tweemaal overreden' DOETINCHEM, 6-10. Op de rijks, weg te Laag Keppel is hedenavond tegen acht uur de 51-jarige W. B. van Wessel verongelukt. De heer van W. was per fiets vanaf Hoog Keppel de lijksweg opgereden en werd aangereden door een perso nenauto en tien meter meegesleurd. De chauffeur stapte uit om het slachtoffer te helpen maar moest meteen opzij springen voor een an dere wagen, bestuurd door een Amerikaans militair. Deze reed nogmaals over het slachtoffer, waardoor de man op slag werd ge dood De politie heeft de zaak in onderzoek De man was gehuwd en vader van veertien kinderen. ROTTERDAM. Op de Nieuwe Waterweg heeft woensdag de over dracht plaats gehad van de sleep hopperzuiger „W. D. Mersey", die in opdracht van de Westminster Dredging Co Ltd in Londen werd gebouwd door de internationale handels-combinatie „Holland" op de werf van L. Smit en Zoon's soheeps. en werktuigbouw N.V. te Kinderdijk. In een aan de afdelingsbesturen gericht communiqué met een uit eenzetting over de resultaten van het donderdagmiddag gehouden overleg zegt het hoofdbestuur van de Nederlandse politiebond (N.V.V.) van oordeel te zijn dat „thans op de kortst mogelijke termijn naar buiten moet worden getreden". Naar het oordeel van de bond zal dit het meeste effect sorteren in dien dit tezamen met de partners in de centrale van politie organisa ties geschiedt. Hierover zal het be stuur van de C.P.O. zich vrijdag middag beraden. Werk voor „Grontmy" op Cuba? UTRECHT, 7-10. De directie van de grondverbetering- en ontgin ningsmaatschappij „Grontmij" te De Bilt wacht in spanning op de beslissing van Fidel Castro van Cuba over een cultuur-technisch plan, dat deze Nederlandse maat schappij voor de Cubaanse rege ring heeft gemaakt en waarvan de realisering een bedrag van rond 250 miljoen gulden vergt. Overigens heeft de president-di recteur van „Grontmij", ir. J M. J. Hanraets, het volste vertrouwen in Fidel Castro, waarmee hij een per soonlijke ontmoeting heeft gehad en die zich zeer enthousiast over de plannen heeft uitgelaten. De kosten verbonden aan de voorstu dies van de plannen zijn inmiddels door de Cubaanse regering cor rect betaald. Katanga vraagt cultuurtechnische hulp van Nederland UTRECHT, 6-10. Naar het A.N. P. verneemt, heeft president Tjombe van Katanga een beroep op Nederland gedaan voor het verlenen van cultuurtechnische hulp. De chef van het kabinet van president Tjombe, ir. J. C. van der Kerckhoven, heeft dezer dagen een onderhoud gehad met de pre sident-directeur van de grondver betering- en ontginningsmaat schappij „Grondmij", ir. J. M. J. Hanraets, te De Bilt. Aan „Grond- mij" is de vraag gesteld of men in staat is voor aanzienlijke bedragen civiel- en cultuurtechnische wer ken in Katanga uit te voeren. Van de zijde van „Grondmij" is inmid dels de principieele toezegging ge daan deze werken uit te voeren. De veiligheid in Katanga wordt door de regering aldaar voor hon derd procent gegarandeerd, zo deelde ir. Hanraets ons mede. In december zal het overleg tussen de Katangaanse regering en „Grond mij" worden voortgezet. Bij opruimingswerkzaamheden in de tijdens de oorlog geheel ver woeste Tiergarten-wijk in west- B'erlijn is een brandkast met gehei me documenten uit de nazi-periode gevonden, waaronder brieven van Martin Bormann, Alfred Rosenberg en Rudolf Hess en ook van de par tij-kanselarij en de Gestapo Vol gens de politie hebben de papieren van hun langdurig verblijf in de zwaarbeschadigde brandkast erg te lijden gehad. AAN GELUID KAN MEN NIET WENNEN DiiSSELDORF6-10. De directeur van het Max Planck-instituut. voor arbeidsfysiologie, prof dr. Günther Lehmann, heeft een onderzoek in gesteld naar de invloed van geluid op de mens. Ook door geluiden die niet als hinderlijk worden ondervonden kunnen storingen in de bloedsom loop, maag en hartaandoeningen en vaatziekten ontstaan. Volgens prof Lehmann kan men niet aan geluid wennen, omdat door onbewuste re acties de vaten zich vernauwen, de bloeddruk wordt verhoogd, de bloedomloop meer weerstand on dervindt. Bij een geluidssterkte van 60 tot 90 foon kunnen de vaten worden beschadigd, met als gevolg dat men dorstig wordt. Voorts kan prikkel baarheid optreden. De meeste mensen horen slechts geluiden in de orde van sterkte van 30 tot 50 en van 60 tot 90 foon. Slechts weinige arbeiders horen geluiden tot 120 foon, die tot be schadiging van de gehoororganen en min of meer ernstige doofheid kunnen leiden. Een zeer kleine groep, bijvoorbeeld arbeiders in fa brieken waar straalmotoren voor vliegtuigen worden vervaardigd, wordt blootgesteld aan geluiden van meer dan 120 foon. Dit kan permanente beschadiging van de hersencellen en zelfs de dood ten gevolge hebben, aldus prof. Leh mann. Duur liefdesgefluister X AKEN6-10. Een jonge ste no-typiste uit Aken heeft haar „liefdesgefluister" met een ingenieur van een scheepswerf in Hamburg, die zy tijdens haar vakan tie had leren kennen, duur moeten betalen: 2 880 mark en twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Na het afscheid na de va kantiedagen maakte zij er een gewoonte van om op kosten van haar werkgever urenlange telefoongesprek ken met „blonde Hans" in het verre Hamburg te voe ren. Van eind april tot aan Pinksteren liep de telefoon rekening op tot 2 880 mark. Op een bepaalde dag gons de de intercommunale tele foonverbinding tussen Aken en Hamburg negen maal met de taal der liefde; op een andere dag bleef het bij twee gesprekken,van te zamen slechts vier uren. Buiten de kantooruren be taalde zij de gesprekken contant met geld van haar werkgever. Na het draaien van het Hamburgse tele foonnummer, moet zij thans ook zelf voor de kosten op draaien. Binnen twee jaren moet de jongedame de kos ten hebben gerestitueerd, overigens in alle eenzaam heid, want blonde Hans" wil niets meer van haar weten. K"W' -IK—.* Oud-burgemeester van Voorburg waarnemer GOES, 6-10. De minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus heeft vanmorgen in het by zyn van de commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan de burge meester van Goes de heer H. K. Michaells meegedeeld, dat hy zyn werkzaamheden in Goes als be ëindigd kan beschouwen. Voorts ligt het niet in de be doeling van de minister te bevor deren, dat de heer Michaells in Goes terug zal keren. Met de waarneming van het burgemees tersambt is belast dr. J. W. No- teboom, oud-burgemeester van de gemeente Voorburg. De commis saris der koningin heeft de ge meenteraad vanavond medede ling gedaan van het besluit van de minister. Er kan niet gesproken worden van ontslag, evenmin van ziekteverlof. Op zuiver informele gronden is een oplossing gevonden die geheel op zichzelf staat. Deze beslissing van de minister vloeit voort uit de moeilijkheden die in Goes tussen de gemeente raad en het college van B. en W. eind vorig jaar zijn gerezen. Toen koesterde de gemeenteraad name lijk ernstige bedenkingen tegen de gemeentebegroting 1960. Een com missie uit de raad werd benoemd die een onderzoek instelde naar het beleid van B. en W. Een rap port werd uitgebracht, dat nog steeds geheim is. Intussen stelde ook het college van Gedeputeerde Staten een onderzoek in naar de moeilijkheden in Goes. Dit college kwam enige tijd geleden met een memorandum over de vertrou wenscrisis in Goes. In de laatste raadsvergadering heeft de raad een motie aangenomen waarin bij de hogere autoriteiten op een spoe digs beslissing werd aangedrongen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1