835 Iwfh kou gevat? De jaren waarop wij wachten Nederland krijgt de toto ARKS beaohutt tui"/ GEEN BERUJNSE BLOKKADE V.N. HEEFT PLAN VOOR KONGO Juichend Madrid ontving dona Fabiola STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 9 oktober i960 No. ima Bruinisse heeft eeu vloot binnenvaartschepen Fraai nieuw schip kwam c-r by Wie over de vloot van Bruinisse spreekt, denkt allereerst aan de grote motorkotters waarmee de mosselvlsserij wordt uitgeoefend en die men wekelijks in de haven kan zien liggen. Maar onzichtbaar, omdat ze zel den hun domiciliehaven bezoeken, heeft Bruinisse echter nog een vloot. Een aantal binnenvaartsche pen heeft Bruinisse als thuishaven. Deze vloot is nu weer met een prachtig schip uitgebreid. Schip per Jac. Faasse Cz., liet voor zijn zoon Cornelis in België een plm. 350 ton grote motorspits bouwen. De motor, een 150 p k. 3 D-6 Indus triemotor werd ingebouwd door de firma P. Maaskant Zonen en de proefvaart had deze week plaats. Het schip werd tot volle tevreden heid van de eigenaars afgeleverd en de „Corma" is maandagmorgen vertrokken voor zijn eerste reis. Daar het schip waarschijnlijk in de toekomst veel in België en Frank rijk zal varen, moet het wanneer het leeg is, onder bruggen en an dere obstakels doorkunnen. Een Ingezonden mededeling pet hela liter Da geheids gebeide van Wynand Fockink ZEER OUDE GENEVER Wynand Fbdldnk - Anno~1Ó7.9 uiterst perfekte pompinstallatie werd daarom in het schip aange bracht en de ballastpomp heeft een capaciteit van 60 ton per uur. Een bijzondere circulatie van het koel water kan ook dienstig gemaakt worden aan de vaarbehoeften, ter wijl een 10 p.k. Samov hulpmotor de zg. hulpset-motoren aandrijft. De aardappeloogst in Duiveland OOSTERLAND. Helaas was het onlangs gepubliceerde bericht be treffende de aardappelopbrengst in deze polder wel wat aan de op timistische kant naar nu, tijdens het rooien blijkt. Vooral de Bintjes komen slecht uit de grond op de meeste plaatsen. Sommige land bouwers moeten wel 50 a 60 af schrijven van deze soort, tenge volge van rotting of aardappel ziekte. Furore moet wel iets gun stiger zijn, doch over het algemeen valt oogst 1960 bitter tegen. Ho pelijk zullen de prijzen in de toe komst nog wel iets goed maken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Heemstede (vac. F. R. A. Henkels)M. L. W. Schoch, jeugdpred., Rotterdam. Bedankt voor Vriezenveen (vac. W. Bieshaar): G. J. van de Bogerd, Huizum (Fr.). Geref. Kerken Aangenomen naar 's-Graven- zande (vac. L. J. Boeijinga): J. van der Klaauw, Krabbendijke; naar Eenrewoude: kand. S. de Jong, Amsterdam; naar Muiden: J. Koen, Zijldijk (Gr.). Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Berkel-Roden- rijs: P. Lok, IJmuiden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Uithuizen: prop. J. Oldekamp, Amsterdam, die dit be roep ook aannam. a Secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de V N. is dinsdagavond aanwezig geweest op een cocktail party, die door Chroesjtsjef werd gegeven. Hij bleef maar kort. DEN HAAG. H.K.H Prinses Ire ne is voornemens de door Hilver sum aangekochte Expohal, die zal worden gebruikt als sporthal en televisiestudio, officieel te openen op woensdag 12 oktober a.s. VAN HET VADERLANDSE ERF (die het verdient) Vakbondsproblemen Subsidies voor de kunst De toto is terug, zij het onder protest, dat was voor velen be langrijk nieuws deze week. In een gezamenlijke vergadering van de Nederlandse sportfederatie en het comité Sportprijsvragen viel de beslissing, dat men (mits er toe stemming kwam van de minister) 16 oktober zal starten met de „Beerman-pool". De voorwaarden zijn: een maximumprijs per win naar van f 50. 000.Dit bedrag wordt op een bankrekening gestort en de bezitter mag op die rekening goederen kopen; ook onroerende goederen als huizen, maar geen vakantiereizen en dergelijke en evenmin effecten en andere gelds waardige papieren. Voorts is de maximum-inleg per week vastge steld op f 2.per deelnemer. Het besluit werd genomen on danks de zeer ernstige bezwaren tegen de nieuwe beperkingen en noodgedwongen in het algemeen belang, „opdat een totoloos tijd perk met aille gevar envan dien zal worden vermeden". Men hoopt, dat regering en Sta- ten-Generaal al het mogelijke zul len doen om spoedig tot een be vredigende wettelijke regeling van de toto te komen. Vakbondproblemen bü de K.L.M. Tot nog toe behartigden de ho gere personeelsleden van de K.L.M. persoonlijk hun belangen bij de directie. Voor het lagere personeel werd dit gedaan door dc drie vak bonden voor luchtvaartpersoneel. Nu hebben de vakbonden zich op geworpen als pleitbezorgers van het hogere personeel en wel in verband met het feit, dat om streeks 25 van deze mensen lid van een van de drie vakbonden zou zijn. Hiertegen is de resterende 75 o/o van het hogere personeel in verweer gegaan. Zij die dagelijks zeer nauw met de directie samenwerken, wensen hun belangen niet te laten beplei ten door de bonden. De directie stond in dit geval voor een moei lijk probleem cn heeft een Salo- monsoordeel genomen. Het heeft de vakbonden als vertegenwoor digers ook van het hogere perso neel erkend, doch tevens de mo gelijkheid opengelaten voor hen die dit wensen uit dez« groep werknemers eventueel persoonlijk met de directie overleg te plegen over de arbeidsvoorwaarden. Op deze wijze is een buitenge woon moeilijke situatie ontstaan, want wanneer de K.L.M. met de vakbonden zou onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden van het hogere personeel en men zou tot besluiten komen, dan zou de niet aangesloten meerderheid van het personeel zich daarbij moeten neerleggen. Ongetwijfeld zal een en ander tot de nodige oppositie leiden, bij hen die deze besluiten niet wensen te erkennen. In zo'n geval zullen eventuele te voeren onderhandelingen vruchteloos zijn ofde minderheid van het ho gere personeel zal in staat zijn de meerderheid te ringeloren. Subsidies voor de kunst Ter bevordering van het kunst leven in Nederland vraagt de mi nister van O. K. en W. op zijn nieuwe begroting voor 1961 ruim f 14 miljoen. Voor het Holland Festival werd f 152.000.voorgesteld, voorts staat het filmfestival in Arnhem op de lijst, waarbij staatsprijzen voor filmkunst zijn inbegrepen. De minister wil in deze categorie de overheidsopdrachten aan cine asten uitbreiden. Voorgesteld werd ook het Nederlandse Kamerorkest een bedrag van f 192.000.ter be schikking te stellen, voor het Kunstmaandorkest f 40.000.voor de toonkunstkoren zuil enook sub sidies ter beschikking worden ge steld, doch een aanmerkelijk ho gere bijdrage dan voorheen zal ter beschikking worden gesteld aan de Nederlandse Opera, opdat deze haar taak in artistiek opzicht naar behoren zal kunnen vervullen. De Nederlandse Opera krijgt niet minder dan f 1.273.000.Ook de andere operagezelschappen wor den niet vergeten, evenals de di verse balletten, die ons land rijk is. De toneelgroepen daarentegen kregen van de minister een zachte wenk om hun steeds stijgende kos ten wat af te remmen. De be windsman is namelijk niet van plan hun subsidie in de toekomst te verhogen. Chroesjtsjef; NEW YORK, 4-10. Chroesjtsjef heeft dinsdagavond de verzekering gegeven, dat Berlijn niet geblok keerd zal worden. Uit zijn woor den heeft men echter niet kunnen opmaken of deze verzekering geldt voor direct ofvoor het tijdstip, dat Beriyn overeenkomstig zijn voor stel een vrije stad zal zijn gewor den. Chroesjtsjefs verklaring was een antwoord op de vraag van een journaliste die wilde weten hoe hij over de kwestie-Berlijn dacht. De journaliste - een Ameri kaanse - zei dat zij de toekomst met meer vertrouwen tegemoet zou zien als men haar kon verze keren, dat de Westberlijners in de toekomst vrij zullen zijn om hun eigen regering te kiezen. Chroesjtsjef antwoordde dat haar opvatting over vrijheid verschilde van de zijne, realiseert U zich het volgende eens: bij ons, slaven van het communisme, zijn 105.000 inge nieurs afgestudeerd. In Uw land maar 30.000 en Uw bewering, dat KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MEPPEL. In Meppel heeft zich een geval van kolendampvergifti ging voorgedaan, dat aan een per soon het leven heeft gekost. Om wonenden troffen de heer en me vrouw van Es uit de Cornelis Houtmanstraat in bewusteloze toestand in de woonkamer aan. Mevrouw van Es bleek reeds over leden te zijn. De heer van Es die naar het diaconessenhuls te Mep pel is overgebracht bevindt zich thans buiten levensgevaar. TERNEUZEN. Tengevolge van een val van haar fiets is de 8-ja- rige C. B. uit Hoek (Zeeuws Vlaanderen) verongelukt. Het meisje fietste met een vriendin netje door het dorp. Doordat de sturen in elkaar raakten, kwamen de meisjes te vallen, waarbij het slachtoffer met haar hoofd op de rand van het trottoir terecht kwam, tengevolge waarvan zij kort nadien is overleden. NIJMEGEN. Ongeveer vijf maanden geleden werd de zestien jarige Hans Janssen uit Groesbeek toen hij plotseling de weg over stak door een bestelauto gegrepen en tegen de grond geworpen. De jongen werd ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen. Hij werd overgebracht naar het St. Cani- siusziekenhuis te Nijmegen, waar hij dinsdag aan de gevolgen van de aanrijding is overleden, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. DORDRECHT. De politie te Pa- pendrecht speurt op het ogenblik naar een of meer mannen, die de vrouw van de eigenaar van de bloemenwinkel „Concordia" aan de Kraaihoek heeft of hebben neergeslagen. Om er daarna met het kasgeld vandoor te gaan. Men vond de vrouw bewuste loos in de winkel. Aangezien zij een hersenschudding heeft opge lopen wist zij zich weinig van het gebeurde te herinneren. WAALWIJK. De commissaris der koningin in de provincie N. Brabant, mr. dr. N. M. Kortman, heeft het nationaal schoenenmu seum voor de leder- en schoenin dustrie in Waalwijk geopend. Hierbij was een groot aantal ge nodigden aanwezig, waaronder het gemeentebestuur van Waalwijk, burgemeesters uit naburige ge meenten, vertegenwoordigers van Waalwijks belang en de federatie van Nederlandse schoenenf abri kanten. SPORT ATLETIEK Delta-Sport-leden hadden succes te 's-Gravenhage Begunstigd door het prachtige herfstweer van zondag werden op de sintelbaan aan de Zuidlaren- straat te 's-Gravenhage regionale atletiekwedstrijden gehouden. Jam mer genoeg werden de prestaties in ongunstige zin door de sterke dwarswind beïnvloed, zodat de tij den op de loopnummers weinig houvast bieden. Het werd een strijd tegen elkaar en niet tegen het horloge. Nel Visser behaalde twee twee de plaatsen, nl. op de 80 m. meisjes A en op de 100 m. dames. Esther Schot werd tweede bij het discus werpen achter de Nederlandse kampioene Corry Huygen en won het kogelstoten bij de B-dames (buiten mededinging). Haar jongere zuster Janny deed het uitstekend, door haar eigen Zeeuwse record bij het kogelstoten meisjes C van 12,89 m. op 13,10 m. te brengen, terwijl Henk Hage een werkelijk bijzondere prestatie le verde door het meer dan 17 jaar oude Zeeuwse record hoogspringen jongens A van 1,66% m. op 1,68 m. te brengen; daar hijzelf nog B-jon gen is, werd ook het record in deze klasse op dezelfde hoogte gebracht, zodat hij dus momenteel in twee klassen recordhouder is. Volgende week wordt door enkele „Delta Sport"-leden deelgenomen aan de sluitingswedstrijden te Rotterdam, waarvoor reeds meer dan 800 deel nemer» hebben ingeschreven. er persvrijheid in Uw land is klopt ook niet. De Russische premier zei dat hij haar artikelen gelezen had. „U schrijft heel wat smerige dingen over mijn land. Ik vind het maar jammer dat zo'n mooie vrouw zul ke dingen moet schrijven. Als ik het koninkrijk van het communis me ben binnengegaan, zal ik zeg gen: dat God haar vergeve, want zij heeft ons verkeerd begrepen". LEOPOLDSTAD, 4-10. Een woordvoerder van de V.N. in Leo- ppldstad heeft meegedeeld dat de volkerenorganisaties een plan voor openbare werken heeft opgesteld dat ca. 4.500 Kongolezen in vijf steden werk zal verschaffen. De kosten van het plan belopen een half miljoen dollar. Het zal onder toezicht van reeds in Kongo verblijvende deskundigen van de V.N. worden uitgevoerd. De plannen zijn uitgewerkt in overleg met de provinciale autori teiten. De woordvoerder wilde niet zeggen welke centrale regering de Verenigde Naties hebben benaderd Een V.N.-deskundige op onder wijsgebied, Maurice Eartique, heeft op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld, dat bijna alle lagere scholen In Kongo, maandag zijn heropend. MADRID, 4-10. Een menigte juichende Madrilenen heeft dins dagavond Dona Fabiola, de toe komstige koningin van België, be groet toen zij met een speciaal vliegtuig van koning Boudewijn voor een verblijf van twee weken In haar woonplaats terugkeerde. De Spaanse minister van buiten landse zaken, Castiella, de Belgi sche ambassadeur in Spanje en de burgemeester van Madrid waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Het gemeentebestuur van Ma drid heeft haar het ereburger schap verleend en de Spaanse adel Is begonnen met geld bijeen te brengen voor een kostbaar huwe lijksgeschenk. De Spaanse mode ontwerper Christobal Balenclaga, die vooral bekend is geworden door zijn filiaal in Parijs, zal de trouwjapon ontwerpen. a Van Cape Canaveral is een sa telliet gelanceerd, Courier lb ge naamd. Het is de voorloper van een militair verbindinsstelsel over de gehele wereld. De satelliet kan, als hij in een baan om de aarde komt, radio-telexboodschappenj en ook ge sprekken opvangen en die haar verkiezing naar stations op de aar de teruggeven. DEN HAAG. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de door prinses Bea trix te voeren vlag, zoals die is vastgesteld in een besluit van 10 november 1955, eveneens zal kun nen worden gevoerd door prinses Irene, alsmede van het bereiken van haar 18e jaar af door prinses Margriet en prinses Marijke, Ingezonden mededeling Zestigjarig bestaan Groene Kruis-werk herdacht Op allerlei punten vernieuwing nodig ARNHEM, 4-10. Het 60-Jarlg bestaan van het Groene-Kruis- werk in Nederland is vandaag in Arnhem gevierd. De voorzitter prof. mr. A. Klefjn, zei in zijn ju bileumtoespraak,. dat ook bulten de landsgrenzen het Groene Kruis een taak heeft. Het bestuur van de algemene vereniging het Grone Kruis zal ter gelegenheid van het 60-jarig be staan een fonds in het leven roe pen, waaruit bijdragen kunnen worden verleend aan het Groene- Kruiswerk dat wordt verricht in de rijksdelen overzee, met name in Suriname en Nieuw-Guinea. Het algemeen bestuur zal het bijzonder op prijs stellen, aldus prof. Kleijn, wanneer dit fonds zal kunnen worden gevormd en in stand ge houden in de eerste plaats uit ge zamenlijke bijzondere bijdragen van de leden. Het Groene Kruis telt momenteel 1.300.000 leden. Dit komt neer op rond vijf miljoen mensen, dus bijna de helft van het Nederlandse volk. Voor wat de toekomst betreft zei prof. Kleijn, dat het Groene Kruis werk op allerlei punten om vernieuwing vraagt. Van groot belang noemde hij een efficiente en doelmatige uit voering van het werk, een grondi ge organisatie een strikt weten schappelijke benadering en uit werking der problemen en een duidelijk kostenbesef. Gezondheidsvoorlichting Veel aandacht zal ook moeten worden besteed aan de gezond heidsvoorlichting in de breedst mogelijke zin. ^Ook hier Is ver nieuwing nodig van aanpak, van methode, van toon. Dit is overi gens een onderwerp met veel voetangels en klemmen waarover zich een speciale commissie uit de centrale raad voor de volksge zondheid aan het beraden is. Prof. Kleijn sprak voorts over de be langrijke rol die de overheid in het maatschappelijke en economische leven is gaan ver\mllen, ook in het werk van de volksgezondheidszorg Dit maakt een zorgvuldige taak afbakening nodig tussen overheid en particuliere initiatief en nauw keurige regeling van de bevoegd- DEN HAAG. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg eind sep tember 27.096 mannen (eind augus tus 29.999) Hiervan waren 10.774 (aug. 11.097) op sociale werkvoor- zieningsobjecteni werkzaam en 2.459 (aug. 3 842) op aanvullende werken. Het aantal werkloze vrouwen was eind september 5.242 (eind augus tus 4.914). heden van elk van beiden, zei hij. Ook is een passende regeling van Vie financiële verhouding tussen overheid en particulier initiatief nodig. OOSTERLAND Geslaagd© instuifavond Zaterdagavond werd voor de eerste maal in dit seizoen de Jeugdinstuifavond gehouden in de Conferentiekamer. Gestart werd met een leuke film. De heer J. M. de Waal heeft deze eerste avond met een welkomstwoord ingeluid. Hij hoopte op weer een flink be zoek in het komende winterseizoen Het verheugde spr. dat de be langstelling op deze avond goed te noemen was. Het ligt in de be doeling om elke maand een film avond in te lassen, die niet alleen leerzaam zal zijn maar ook de jeugd zal boeien. Hierna werd overgegaan tot het vertonen der film. Begonnen werd met een te kenfilm en een film over het le ven der pinguins. De hoofdmoot. „Drie boven en een erfenis" hield van begin tot einde de spanning erin, terwijl ook de komische noot in deze rolprent niet ontbrak. Al met al kan deze eerste avond uit stekend geslaagd heten. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten FEUILLETON 44 door HANOL SPOOR Zacht lopend, om niemand1 te wekken en om d© gezochte geen argwaan te laten krijgen, ging men naar boven. Hun verbazing was grenzeloos, toen ze daar Henny in vredig gezelschap met de jonge man aantroffen. Het meest was George getroffen. Wat moest hij hiervan nu denken? Die man in Henny's kamer en nog wel in pyama. Maar direct daarop schaamde hij zich voor deze ge dachte. Zuster Wilma had toch de zaak uitgelegd en inplaats dat hij zijn voornemen uitvoerde, om Hen ny de eerste de beste keer, dat 'hij haar zou zien, in de armen te ne men, speelde toch nog het duiveltje van de achterdocht hem parten. Zacht telde hij tot drie en klem de toen tot ieders verbazing Henny in zijn armen. Tot haar eigen grote verwondering voelde Henny zich bij die stevige omhelzing ineens veilig en prettig. Ze wist dat Geor ge haar liefhad. Hij vertrouwde haar en ze wist dat met hem de laster geen vat meer op haar zou hebben. Jan's houding drukte bij dit on verwachte bezoek grote verlegen heid uit. Wilma was plotseling schreiend om zijn hals gevallen. Troostend pakte hij haar hoofd tus sen zijn handen en alles vergetend kuste hij haar tranen weg. Notaris Greedel keek op zijn hor loge en schraapte wat zenuwachtig zijn keel. Hij richtte zich tot juf frouw Koosje en zei: „Het is lang na middernacht, het bewuste jaar is om, mag ik de eer hebben je te verzoeken mijn vrouw te worden?" En juffrouw Koosje, die niet wist hoe re het had en allerminat was voorbereid om van notaris Greedel op zo'n onverwachte manier en vreemde plaats, een huwelijksaan zoek te krijgen, reageerde op de zelfde manier, als na het voorlezen van het testament, en snikte „idioot" Maar nu werd het minder mooie woord getemperd, tegen het keuri ge costuum aan van notaris Gree del. Terwijl zo ieder de hartsaange legenheden naar beste weten op loste, kwam het keukenmeisje om het hoekje van de deur kijken en merkte ondeugend op: „Wanneer dat hier allemaal mag, dan kunnen wij onze vrienden voortaan ook wel boven laten komen". Juffrouw Koosje draalde zich lachend naar het meisje om en zei: .Helaas, dat zou nu net iets te veel zijn tegen de reglementen van het tehuis .Overigens heb je gelijk, het lijkt hier wel een huwelijksbureau, inplaats van een tehuis voor ouden van dagen. Laat die jongeman zich aankleden en laten we allem&al naar beneden gaan, om deze zaak nader te bespreken". De grootste verrassing wachtte het gezelschap echter beneden aan de trap. Het lopen en spreken was in het tehuis niet geheel onopge merkt voorbij gegaan. Weer was het mevrouw Wibeau, die het eerste onraad ontdekte. Gedachtig aan de ontsnapping van de boosdoener, trommelde ze heel voorzichting alle bewoners uit hun bed. Allen wa ren gewapend met een wandelstok, of een of ander huishoudelijk voor werp. Het leek voor het totaal ver raste gezelschap, wat van boven kwam, op «en complet® opstand. Het schoot door juffrouw Koosjes brein, hoe in korte tijd, de menta liteit onder de bewoners veranderd was. Liet men eerst apatisch alle gebeurtenissen over zich heen gaan, nu leefden zij mee en lieten zich gelden. Zelfs ging men, zoals nu, tot de aanval over. Ze kon het niet helpen, maar zo voelde zich echt een beetje trots bij de gedachte dat ze de mensen uit hun berusting had wakker ge schud. De gedachte aan de ouder dom kwam meer op de achtergrond De geest was, door het wijzen op de nog te bereiken resultaten, fris ser geworden. De leeftijd telde bij de meesten niet meer mee. Men kreeg zelfs gevoel voor avontuur. Bij dit alles kregen ze nu ook wel recht op een uiteenzetting van de feiten. Juffrouw Koosje wilde het woord al nemen, maar juist lichtte nota ris Greedel even de hand op. Het gemompel verstomde. Hij nodigde alle mensen uit, om de volgende dag In de benedenzaal aanwezig te zijn. Dan zou er een uitgebreide verklaring volgen van alle gebeurtenissen, welke er de laatste tijd in het tehuis hadden plaats gehad. Bovendien had hij de mensen nog enkele verrassingen te vertellen, waarmee hij hoopte hen een groot plezier te doen. Notaris Greedel deelde een en ander op een beminnelijke manier mee, zodat de boosheid van de sa- mengegroepte mensen zienderogen zakte en ze bijna in hoera-stem- ming hun diverse kamers weer op zochten, (Wordt wrvolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9