Wat gebeurde er bij de sluissluiting in de nacht van 20 op 21 september? Zierikzeese volkskredietbank breidt werkzaamheden uit over eiland CETAFLE Tropische bui zette stadswijken blank Watersnood in Frankrijk eist reeds tien doden Zierikzeese raad accepteert onder protest opgelegd tariefsverhoging Wist U, Boer schoot gorillla Ambassadeur smokkelde verdovende middelen M Bolletje/' In India regeert de mier Chroesjtsjef blijft nog in Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag s oktober i960 No. 18849 Maatregelen voor volkomen „waterdichte" verordening ZIER1KZEE, 4-10. De gemeen teraad van Zierikzee heeft zich dinsdagavond uitvoerig bezig ge houden met het gebeurde In de nacht van 20 op 21 september, toen een plotselinge storm de sluiting van de sluis noodzakelijk maakte en er als gevolg van het uitvallen v. de elektrische stroom een vertraging ontstond, die een toestand deed ontstaan, niet ge heel van gevaar ontbloot. De kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van vragen gesteld door de leden J. W. v. d. Doel en mr. K. A. Keuning. Laatstge noemd raadslid had een twintig tal zorgvuldig opgestelde vragen schriftelijk aan het college van B. en W. voorgelegd. Aanleiding tot het debat was verder het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de calamitei tenverordening. Genoemde veror dening werd destijds opgesteld, gelet op de ervaringen in de ramp dagen van 1953. Inmiddels evenwel is de keersluis in de haven gereed gekomen en zijn de dijken dusda nig verzwaard, dat het gevaar voor calamiteiten tot een aan vaardbaar minimum is terugge bracht. Mitsdien wordt de cala miteitenverordening - bovendien is het patroon waarop het evaku- atieschema rust onbruikbaar ge worden door wijzigingen in de be volking - overbodig geacht. Op het in de war gelopen eva- kuatieschema werd gewezen door de heer v. d. Doel. De voorzitter lichtte nog toe, dat men nog niet eerder de calamiteitenverordening heeft willen afschaffen, omdat de dijken in de Zuidhoek nog niet waren verzwaard. Nu zulks in middels is geschied, is er bij de C.V. geen belang meer. Gelet op de ervaringen in de nacht van 20 op 21 september vroeg de heer v. d. Doel naar vroe gere afstelling van de hoogwater- melders. Hij wilde - gelet op de in de bewuste nacht bij de sluis ontstane moeilijkheden - op de keersluis een noodverlichting zien aangebracht. In de bemanning voor het sluiten wilde hij een der de persoon opgenomen zien. De voorzitter - burgemeester mr F. Th. Dijckmeester - deelde mede dat de melders zijn gezet op een waterhoogte van 1.90 plus N.A.P. •Een noodverlichting zal worden aangebracht. Een derde man is reeds in de sluisgroep opgenomen. De gang van zaken in de stormnacht In verband met de vragen van mr Keuning deelde de voorzitter mede, dat het te verwachten hoogwater werd medegedeeld door de radio-nieuwsdienst om 10.30 u. De hoogste waterstand kon worden verwacht om 3.53. De elektrische stroom viel om 12.30 uit in een gedeelte van Zierikzee, waaronder de sluissector. Om 1.25 ging de watermelder. De waterstand was toen 1.95 N.A. P. Het bedieningspersoneel van de sluis arriveerde om 1.40 op de westzijde en om 2.20 op de oostzij de van de sluis. Het kreeg eerst bij aankomst kennis van het feit, dat de stroom was uitgevallen. De belangrijkste maatregel, die werd getroffen was te trachten aan de oostzijde van de sluis te komen. Dit was niet gemakkelijk, daar het wilde water en de duisternis de overtocht met een roeiboot onmogelijk maakten. De partikulieren die het eerst overlast van het water zouden kunnen krijgen, werden gewaar schuwd. (eigenaars van pakhui zen). Maatregelen werden getrof fen de sluis met handkracht te sluiten. Het geringe aantal aan wezige mensen stond een snelle sluiting van de sluis met hand kracht in de weg. De sluis werd uiteindelijk gesloten om 2.13 bij een peil van 2.60 N.A.P. niet met handkracht, maar elektrisch, toen de stroom terugkeerde. De P.Z. E.M. had kunnen waarschuwen, maar terzake bestond geen af spraak. De politie werd gealar meerd om 2.25. Schade aan parti- kuliere eigendommen zou hebben kunnen ontstaan, waarvoor de ge meente aansprakelijk zou zijn ge weest. Nog onvoldoende Op bepaalde onderdelen - zo er kent het college van B. en W. - Is de overigens strenge verorde ning toch nog niet voldoende ge bleken. Terzake zijn thans maat regelen getroffen om de verorde ning ook bij uitzonderlijke toe standen „waterdicht" te krijgen. Zo is er een afspraak gemaakt met de P.Z.E.M. voor een tijdige waar schuwing bij storing. De hulp sluiswachter krijgt een telefo nische aansluiting. Een en ander is vervat in een rapport van de Centrale Dienst, waarin ook wordt gewezen op de noodzaak tot een snellere verbinding met de oost- ha vendijk. De aanleg van een rij wielpad langs de oosthavendijk ware te overwegen. Uitzonderlijke toestand Mr Keuning dankte het college voor de uitvoerige beantwoording der vragen en gaf nog in overwe ging bij dreigend hoogwater reeds 's avonds een man bij de sluis te stationeren. De voorzitter wees nog op het uitzonderlijk karakter van de toestand in de bewuste nacht en achtte een herhaling on mogelijk, als de nieuwe maatre gelen zijn getroffen. Wethouder Verhei jen wees er op dat de wa termelders, door het uitvallen van de stroom, ook wel eens niet kun nen gaan. Hieraan zal aandacht worden besteed. De heer Doeleman droeg het el van Columbus aan en wilde bij dreigend hoogwater in de nacht, stortregen over zierikzee Brandweer moest hulp bieden ZIERIKZEE, 4-10. Omstreeks half acht ontlastte zich boven Zierikzee een regenbui van tropische allure. De bui van het soort, waarop de stad dit jaar een abonnement schijnt te hebben, bracht veel wa- terongerlef teweeg in verschillende stadswijken. Het Jannewekken kreeg een portie water te verwer ken, dat de rioolputten nauwelijks aankonden. In de omgeving van Begeinestraat en Schuttershof straat was het van hetzelfde laken een pak, het er,gst echter hield het water huis in de Molenstraat. Het is nu reeds de derde maal in successie dat het lagere gedeelte van de Molenstraat door het regen water werd getroffen. Een vijftal huizen werd overspoeld, hetgeen op de benedenverdieping een wran ge ravage teweeg bracht. De vloer bedekkingen bolden omhoog. Het huisraad moest naar de bovenver dieping worden gedragen en de stoffen vloerbedekking werd klie- dernat. Het binnendringende water had een kwalijk riekende geur, zo dat ook de neus aan zijn trekken kwam, tijdens deze waterescapade. De brandweer sloeg hier aan het pompen, om de bewoners zo snel mogelijk van de wateroverlast te bevrijden, niet snel genoeg even wel om te voorkomen dat een stof zuiger in één der woningen „kopje" onder ging. De gehele avond en de volgende morgen waren- de bewoners in touw hun spullen weer te reinigen en orde op zaken te stellen. Onder verschillende vloeren is het water gedeeltelijk blijven staan. In de ergste gevallen stond het regenwa ter plm. 50 cm. tegen de muren in de kamers. de sluis eenvoudigweg 's avonds gesloten zien. De havenmeester had hem verzekerd dat eventueel aanvarende schepen zonder be. zwaar buiten de sluis kunnen wachten. Wethouder Koevoets dacht aan een eenvoudig loopbruggetje over de sluis van west naar oost. De heer Doeleman merkte nog op dat het scheepvaartargument bij ge sloten sluis niet klemt De heer v. d. Doel wenste een automatische zich inschakelende noodverlichting in geval van gestremde netstroom- voorziening. Besloten werd de ca lamiteitsverordening in te trekken. Het college van B. en W. zal zich nog nader beraden over de te treffen maatregelen, m.b.t. de sluis. Het september-weer in oostelijk Duiveland September was in oostelijk Dui veland wat de regenval betreft een tamelijk normale maand, want op het proefbedrijf „Scheldemonden" werd 77 m.. neerslag geregistreerd, terwijl de normale hoeveelheid voor deze maand 66 mm. bedraagt. Deze 77 mm. viel op 14 verschillen de dagen. Op 1 september viel 19 mm. regen en op 20-21 september 20 mm. De Reinigingsdienst Duiveland In de vorige week te Nieuwer- kerk gehouden vergadering van de Reinigingsdienst Duiveland wer. den enkele begrotingswijzigingen goedgekeurd, evenals jaarrekenin gen 1958 en 1959. Besloten werd de Frauderisico regeling met de F.O.G. te verlen. gen en de deelname vast te stellen op f 5.000. Gediscussieerd werd over de deelneming van Brouwershaven in de Gemeenschappelijke Dienst. Alvorens Brouwershaven toe te daten tcjt de gemeenschappelijke regeling zal het rapport van de Districtsopzichter worden afge wacht, die moet adviseren of toe lating van Brouwershaven moge lijk is, zonder overbelasting van de Dienst. De heer B. de Groot te Bruinisse werd benoemd tot administrateur. Ingezonden modedeling L1jm koud alle hout met- van Ceta-Bsver Nog vele vermisten PARIJS, 5-10. Het aantal slacht offers van een watersnood tn mid den- en zuidoost-Frankrijk is tot tien gestegen. Er worden evenwel nog veel meer mensen vermist. On danks grootscheepse reddingopera ties met boten en hefschroefvlieg- tulgen is het lot van velen in af gelegen gebieden nog onbekend. In Tulle, waar 5.000 mensen dak loos zijn, staat het water bijna tot de eerste verdieping der huizen. De plaats is verstoken van drink water, telefoon, gas en elektriciteit. Het peil van het water is geduren de de nacht iets gezakt, maar er wordt weer regen verwacht. Het dal van de Creuse, dat onder de dam van Chantegrelle ligt, is gedeeltelijk geëvacueerd. Een deel van de schoor van de dam is be zweken en in de dam zelf is een scheur gekomen. Hoewel de sluizen open zijn blijft het peil van het stuwmeer stijgen. Te Brive, waar het aantal daklo zen op 7.000 wordt geschat, is een man die een lucifer had aangesto ken bij een lekkende gasleiding, door een ontploffing om het leven gekomen. Een passagierstrein van Tulle naar Ussel is in de buurt van Eyreyn ontspoord doordat de straat- en rioolbelasting omhoog ZIERIKZEE, 4-10. Onder protest heeft de gemeenteraad van Zierik zee een voorstel aanvaard tot ver hoging van de tarieven der straat- en rioolbelasting. Praktisch ge sproken is deze verhoging dwin gend voorgeschreven door de mi nister van binnenlandse zaken, die stelt dat de stijging van de uitga ven van 1959 op 1960 in het alge meen zal moeten worden opgevan gen door stijging van de inkom sten. Het komt er in de praktijk op neer dat een subjectieve ver hoging der uitkeringen uit het ge meentefonds over 1959 en 1960, af hankelijk wordt gesteld van de op voering van Inkomsten uit eigen gemeentelijke heffingen boven de tot dusver gebruikelijke minima. Zierikzee heeft nu juist subjec tieve verhogingen nodig, om tot een sluitende begroting te komen, zodat de gemeentelijke muls bleek gevangen in de val der ministeri ële bepalingen. De muis kon dins dagavond piepen, maar ln de val zat zfl. De heer Doeleman wilde de be paling schrappen, dat de nieuwe verhogingsregeling reeds ingaat per 1 januari 1960, met terugwer kende kracht dus. Mr Keuning wilde er helemaal onderuit en achtte het voorschrift een aanslag op de gemeentelijke autonomie, die door de maatregel geweld wordt aangedaan. Ook had hij praktische bezwaren tegen het voorstel, daar de verhogingen niet onaanzienlijk zijn. Dit klemt te meer, aldus de heer Keuning, daar Schouwen-Duiveland ook zit met hoge elektriciteits- en watertarie ven. Hij zou wel willen weten of en in hoe sterke mate het verwer pen van het voorstel nadelige ge volgen voor de gemeente zou op leveren. Vele moeilijkheden De voorzitter verwachtte deze moeilijkheden zeer zeker en zag rieël gevaar voor de subjectieve uitkeringen, waarvan het gemeen telijk budget zo zeer afhankelijk is. De gemeente moet nu eenmaal financieel doen, wat maar moge lijk is. Hij gaf echter toe dat de methode van de minister niet fraai is. Het gemeentebestuur wordt eenvoudigweg gedwongen de burgerij iets op te leggen en „dat klopt niet", aldus de voorzit ter. Bij niet aanneming voorzag hij echter dusdanige moeilijkheden, dat hij hiertegen waarschuwde. Het zou allemaal gemakkelijker zijn als Zierikzee een sluitende be groting had. De heer v. d. Doel was het met de vorige sprekers eens, maar niet aanvaarden van het voorstel zou .snijden in eigen vlees zijn". Hij wilde voorstemmen, zij het onder uitdrukkelijk protest van de recht se frakties. Mr. Keuning meende dat de gevolgen moeilijk zijn te overzien. De heer Simmers achtte opnieuw een zware druk gelegd op de bevolking. De heer van Duin achtte het zeker dat de nadelige gevolgen reeds onmiddellijk t.a.v. de sanering der financiën tot gel ding zullen komen. Mr. Keuning wilde het er niettemin op wagen De heer v. d. Doel: „het wordt voor ons nadelig uiteindelijk". De voorzitter zeide dat de begroting van de laatste jaren door verwer ping op losse schroeven zou ko men. Het voorstel tot verhoging werd hierna aangenomen, onder protest van alle raadsleden. Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. In uw blad van 3 oktober 1.1. las ik met vette letters: „Moet Zierik zeese. Muziekschool (afdeling) ver huizen? Je voelt het wel! Hoever staat het ermede? Men loert al op een gemeentelijke ingreep, ja en wel met een absolute voorwaarde van opknappen,! Want dan moet het maar goed gebeuren ook, de ge meente is er immers goed voor. Het is wel een leuke gedachte, laat de gemeente het doen. geld genoeg. Velen met mij zullen hopen dat de gemeente dat jujst nu niet zal doen en zich dit niet zal laten op de kop te schuiven. Het zou niet stilstaan in de gemeente met die opknap pers van holen. Een restaurant kan ook wel achterwege blijven, daar hebbeni wij geen gebrek aan. Ik voor mij weet het beter: laat het Rijk de schouders er onder zetten. Wat een gelegenheid voor de poli tie is er nu om uit de Meelstraat te komen. Een woning voor de commandant en tevens bureau, want de Meelstraat gaat zo zachtjes aan ook muf ruiken. Heren, die zich er in gaan mengen, brengt dit naar voren, daar uw aandacht voor!!! Ik zie al een foto op de voorpagina van de Nieuwsbode: Zierikzee een nieuw politiebureau, of liever ge zegd kazerne. Alleen, dan zit er geen muziek meer in dat gebouw en de gemeente is er niet ingetrapt. Heus, voor de Muziekschool is er wel een andere gelegenheid moge lijk! Met dank voor de plaatsing. M. J. POLS, Mulockstraat 15, Zierikzee. Spreken en zwijgen Volgens een statistiek van de Britse P.T.T. zijn de Ja panners de meest spraak zame mensen, zij maken het meest gebruik van de tele foon. De Britten daarente gen zijn de zwijgzaamste, wat het telefoongebruik be treft. In Engeland worden per jaar via elke telefoon aansluiting gemiddeld 531 gespekken aangevraagd, in Italië 1.600, Canada 1.700 en in Japan 2.800. spoorlijn door overstromingen was ontzet Er zijn geen ernstig ge wonden. dat de afstand van de aarde tot de maan 384.403 km bedraagt en de afstand aarde-zon on geveer 149.480.000 km? dat de Mount Everest, waarvan men onlangs de top bereikte, 8882 m hoog is? dat de schrijfmachine is uitgevon den door de Amerikaan Ch. L. Sholes in 1868? dat de eerste krant te Peking ver scheen omstreeks het jaar 400 en dat in Europa pas om streeks 1605 een krant het licht zag? dat het aantal soorten krekels meer dan 1100 bedraagt, maar dat er in Nederland slechts 3 soorten voorkomen? Geen knal gehoord In een machinefabriek in Derby, in Engeland, hebben dieven zich de vorige nacht door het opblazen van de brandkast meester gemaakt van een bedrag van onge veer driehonderdduizend gulden aan loongelden. Geen van de ruim 2.000 ar beiders van de nachtploeg hebben door het lawaai van de machines in de fabriek, iets van de knal, waarmee het opblazen gepaard ging, gehoord. Een Zuidfranse boer, die des nachts met zijn twee honden op konijnenjacht ging, kwam tegen zijn verwachting in met een gorilla thuis. Terwijl hij door het beboste jachtterrein dwaalde, werden zijn honden onrustig toen zich plotse ling onder het geboomte een grote zwarte massa begon te bewegen. De jager schoot en trof een ruim een meter grote en zestig kilo we gende gorilla, die naar later bleek uit een rondtrekkend circus was ontsnapt. AUTOBUS REED OP VRACHTAUTO Twee doden ROOSENDAAL,. 5-10. Twee men. sen zijn woensdagmorgen om het leven gekomen toen een lijnbus van de B.B.A. onder Stampersgat in de noordwesthoek van Brabant een voor personenvervoer ingerichte vrachtauto van een aannemer uit Breda ramde. De twee slachtoffers, die in de vrachtauto zaten, zijn de 42-jarige A. Bastiaanse uit Breda, die onmiddellijk overleed, en de eveneens uit Breda afkomstige 40- jarige C. van Oérs, die na aankomst in een ziekenhuis te Roosendaal overleed. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Dijkweg naar Standaardbuiten en de voorrangs- weg ter plaatse. De vrachtauto, die van de Dijkweg kwam, stak de voorrangsweg met grote snelheid over zonder voorrang te verlenen aan de autobus. De bus boorde zich in de flank van de vrachtauto, die daarna In de sloot langs de weg terecht is gekomen. De bus bleef op het talud van de weg hangen. De chauffeur en de twee passa giers van de bus bleven ongedeerd. WASHINGTON, 4-10. Maurlclo Rosal, de Guatemalteekse ambas sadeur in Brussel en Den Haag die maandag in New York wegens smokkel van 50 kilo heroïne werd gearresteerd, Is van zijn stand plaats teruggeroepen en ln staat van beschuldiging gesteld, aldus de ambassade van Guatemala ln Washington. Rosal wilde met drie anderen een hoeveelheid heroine ter waar de van 4 miljoen dollar op de zwarte markt de V. S. binnen smokkelen. De Amerikaanse rege ring stelt zich op het standpunt dat hij niet in de V. S. is geaccre diteerd en daarom ook geen aan spraak kan maken op diplomatie ke onschenbaarheid. De Guate malteekse ambassadeur ln Was hington, Carlos Alejos, heeft ver klaard dat zijn regering het hier mee eens is en dat bovendien alles zal worden gedaan om Rosal te la ten vervolgen. Rosal en zijn drie medeplichtigen zijn tegen een borgtocht van 1 mil joen dollar op vrije voeten gesteld. Ingezonden mededeling De minister voor wetenschappe lijk onderzoek van India heeft tij dens een congres in Nieuw-Delhl medegedeeld, dat witte mieren jaarlijks een schade van ongeveer 280 miljoen rupees aan de graan oogsten in het land toebrengen, af gezien nog van de ontstellende schade aan bomen en gebouwen. Er zijn 200 soorten witte mieren in India. GESPREK MET MACMILLAN NEW YORK, 5-10. Chroesjtsjef, zijn minister van buitenlandse za ken Gromyko en de Russische am bassadeur in Engeland Soldatof hebben te New York een tegenbe zoek aan MacMillan gebracht, op verzoek van Chroestsef. MacMillan vertrekt woensdag naar Engeland. Van gezaghebben de Russische zijde is meegedeeld, dat Chroesjtsjef nog wel veertien dagen en misschien nog wel drie weken in New York zal blijven. Hij wil het debat over de ontwa pening bijwonen. Diplomatieke waarnemers mer ken op, dat alle westerse en neu trale regeringshoofden aan het eind van deze week naar huis zul len zijn teruggekeerd. De commu nistische partijleiders zullen waar schijnlijk blijven zolang Croesj- tsjef blijft. Geen verhoging van het risikopremiepercentage ZIERIKZEE, 4-10. Het werkge bied van de volkskredietbank te Zierikzee zal worden uitgebreid tot geheel Schouwen-Duiveland. Een adviescommissie gaf ter zake zijn visie en stelde o.m. voor - In geval van uitbreiding - het risiko premiepercentage van 1 op 2 °/o te brengen. Het college van B. en W. wilde deze suggestie evenwel niet overnemen. Genoemde verhoging werd niet noodzakelijk geacht en bovendien zou verhoging een ver zwakking betekenen van de posi tie van de bank tegenover andere financieringsinstituten. De heer bij de Vaate wees er op dat de rentevoet der bank per 1 oktober is gedaald tot 3 het geen een groot verschil uitmaakt met partikuliere banken. Hij was voorstander van uitbreiding van het werkgebied der bank en wilde een risicopremie van 2 gekop peld aan de rentevoet. De voorzit ter herinnerde aan de essentiële doelstellingen van de bank en achtte een verhoging van het ri- sikopremie voor bewoners van Zierikzee weinig aantrekkelijk. De heer Rameijs achtte een eventuele verhoging van het premiepercen tage op dit moment nsychologisch niet gelukkig. Terecht kan men buiten Zierikzee zeggen: „nu wij er bij komen gaat de risikopremie omhoog". De heer v. d. Doel herinnerde er aan dat de bank werd gesticht om de bevolking te beschermen tegen de kwalijke praktijken van. geld schieters. Hij gevoelde er voor het risicopremie voor Zierikzeese geld- opnemers te houden op 1 °/o en voor anderen het percentage op 2 pet. te brengen. Mocht zulks onaan vaardbaar zijn, dan wilde hij toch op enigerlei wijze tegemoet geko men zien aan de bezwaren van de adviescommissie, hetgeen mogelijk zou zijn door een limitering van het totale percentage tot 4%. Geen aparte regeling De voorzitter zeide niets te voe len voor een aparte regeling voor Zierikzeeënaren en anderen. Wet houder Verheijen wees nog op de moeilijkheid voor de bank reser ves te kweken. Hij gevoelde wel voor limitering, omdat ook de on derzoekingen naar kredietwaar digheid duurder zullen worden. „Dat we er tot nu toe altijd uit gesprongen zijn, is meer geluk dan wijsheid", aldus de wethouder. De heer Rameijs wilde deze uitspraak naders gepreciseerd zien. „Wel, het is duidelijk dat na geldverstrekkingen door tientallen oorzaken, de terugbetalingen in de lucht kunnen komen te hangen", aldus de heer Verheijen. De heer Rameijs stelde voor het voorstel van B. en W. thans aan te nemen en de zaak binnenka mers nog eens nader te bekijken Dit voorstel werd m.a.s. aangeno men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5