Zierikzeese gemeentebegroting 1961 toont nadelig slot van f193.000 FINANCIËLE POSITIE ZORGELIJK SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Tweede Kamer verwerpt motie over loonpolitiek Snuif en wrijf Inkomsten verminderd door teruglopen bevolking ZIERIKZEE, 5-10. Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad is de gemeentebegroting 1961 aangeboden, die - evenmin als vorig Jaar - een sluitend beeld vertoont. Zierikzee gaat nog altijd gebukt onder de last van een uiterst precaire financiële toestand en de nuchtere cijfers van de begroting laten in dit opzicht helaas niets aan duidelijkheid te wensen over. De begroting van de gewone dienst toont een uitgaventotaal van f 2.751.009,72 en een inkomstentotaal van f 2.558.009,72, zodat een na delig saldo resulteert van f 193.000. Voor de kapltaaldienst zijn de cijfers respektlevelijk f 12.783.071,50 en de uitgaven f 11.218.727,57, zodat een nadelig slot overblijft van f 1.564.343,93. Het accres van de inkomsten gewone dienst - zo blijkt uit een ver gelijking - ls met f 53.000 achtergebleven bij dat van de uitgaven, waardoor het tekort op de oorspronkelijke begroting 1960 - zijnde f 140.000 - ls opgelopen tot f 193.000. Het achterblijven van de inkomsten is voor een niet onbelangrijk deel veroorzaakt door de terugloop van de bevolking in 1959 (140 per sonen). Een mindere opbrengst van fondsuitkeringen ad f 22.000 is van deze teruggang het gevolg. Mitsdien moet geconcludeerd dat de financiële positie der gemeente steeds nijpender wordt, als gevolg waarvan alle zorg dient gericht en is gericht op een zo groot mogelijke zuinigheid, temeer nog daar de bevolkingsterugloop zich in 1960 heeft doorgezet. Voor de financiering van het tekort op de kapltaaldienst zal het ook ln 1961 nodig zijn voort te gaan op de weg van consolidatie van de vlottende schuld, terwijl voor de financiering van kapitaalswerkcn vaste geldleningen moeten worden aangetrokken, waarvoor blijvend gebruik moet gemaakt van de diensten van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. Rijk en Gemeente In een toelichting wordt gesteld dat de gemeentelijke bezwaren te gen het wetsontwerp regelende de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten door de regering niet zijn weggenomen. Het desbetref fend wetsontwerp biedt onvoldoen de waarborgen voor een werkelijk herstel van de financiële zelfstan digheid der gemeenten. Gewezen wordt op de dwang achter de fi nanciële maatregelen in het eigen belastinggebied, omdat de overheid een stok achter de deur heeft In de begroting zijn de opbreng sten van de straat- en rioolbelas ting geraamd naar de laatst beken de kohiergetallen. De opbrengst der begrafenisrechten kon hoger worden gesteld. De opbrengst der precariorechten belangrijk minder. Voor de opbrengst der vermake lijkheidsbelasting wordt f 2000 meer geraamd. De brandweer Wat de brandweer betreft, ver wacht men dat de trekker-man- schappenwagen annex nevelspuit- inrichting nog dit jaar zal worden afgeleverd. De kosten voor de straatverlichting zijn aanzienlijk toegenomen. Er is nog geen goed keuring verkregen op het plan tot uitbreiding van de straatverlich ting in de binnenstad Mogelijk zullen in het komende begrotings jaar kred.ieten worden gevraagd voor de verlichting in Malta en het Industrieterrein. Het zwembad De bijdrage in het exploitatiete kort van het Rode Kruis-zieken- huis ls gehandhaafd op f 3 per in woner. Het zwembad aan „De Val" blijft aan de verwachtingen vol doen. Het aantal jaarabonnemen ten steeg dit jaar tot 206 en 14 abonnementen voor een half sei zoen werden verkocht. 16.772 kaar ten en knipkaarten werden ver kocht. Scholieren in schoolverband namen 5932 baden. De woningbouw De bouw van woningwetwonin gen verloopt* teleurstellend. Een deel der voor 1960 toegewezen 18 woningwetwoningen was bestemd voor de bouw van bejaardenwonin gen Met het vooroverleg is teve'el tijd gemoeid geweest, zodat nood gedwongen voorstellen aan de raad zullen worden voorgelegd tot de bouw van 18 woningwetwoningen, door „Beter Wonen". Er bestaat goede hoop dat bejaardenwoningen in 1961 zullen kunnen worden ge bouwd, in afhankelijkheid uiter aard van het bouwvolume, dat be schikbaar komt. Nieuwe gedeelten van het bouw plan „Malta" zullen bouwrijp moe ten worden gemaakt. Daartoe dient het uitbreidingsplan in onderdelen te worden gewijzigd, mede met het oog op partikuliere woningbouw. De bouw van middenstandswonin gen is vrijwel uitgesloten Gepoogd zal worden een speciaal contingent industrie-woningwetwoningen te verwerven. Voor fondsvorming t.b. v. sanering landbouwbedrijven is f 1000 in de gewone dienst opgeno men. Bestrating en Riolering Voor 1961 is speciale aandacht ge schonken aan de verbetering van Toenemende bolleneultuur rond Sirjansland geeft veel werk SIRJANSLAND, 6-10. De bloem- bolleneultuur heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld en zal ze ker nog intensiever worden aan gepakt. Op het bloembollenbedrijf van de heer Neele te Sir Jansland werden dit jaar 10 ha. verbouwd en daarbij komt nog een aanmer kelijk groter oppervlakte van di verse ondernemers. Teleurstellend is dat door het ongunstige weer het produkt dit jaar niet aan de verwachtingen voldoet. Er zijn echter ook perce len met goede tot zeer goede re sultaten. Behalve op gladiolen zullen de kwekers zich in de toekomst ook gaan toeleggen op andere bloem soorten. Op het bedrijf van de heer Neele gaven op kleine schaal narcissen, crocussen blauwe druif jes en tulpen reeds goede ver wachtingen, vooral de tulpenteelt. Een en ander betekent voor Sir Jansland een grote uitbreiding van werkgelegenheid. Het onderhoud en rooien vraagt bijv. veel werk en met de eindbehandeling voor de aflevering zijn enige maanden ge moeid. Arbeidskrachten worden dan ook uit omliggende dorpen aangetrokken. Op de bedrijven, van de heren Neele en L Dorst sr. wer ken thans een 50-tal mensen en dit aantal moet nog worden uitgebreid. Het congres van de Britse La- bourparty in Scarnborough heeft woensdag een resolutie aangeno men waarin eenzijdige Engelse atoomontwapening wordt bepleit. De aanvaarding van deze resolutie betekent een nederlaag voor par tijleider Gaitskell, die handhaving van de Engelse atoombewapening en trouw aan de Navo voorstaat. Door de uitbreiding van de bloemsoorten - dit geldt vooral de tulpenteelt - betekent niet alleen meer werkgelegenheid maar ook spreiding van het werk over een langdurige termijn. De tulpen worden bijv. geoogst vóór de gla diolen, zodat een welkome werk gelegenheid ontstaat. SPORT H. L. O. Aan de eisen voor het H.L.O - diploma werd voor de tiende maal voldaan door de heer P. Minder hout te Renesse. Het diploma 3e graad werd be haald door mej. M. F. Kosten en de heer J. Bruin, beiden te Schud- debeurs. Het diploma 4e graad werd be haald door de heren W. A. D Keu- ning te Zierikzee en N. A van Wijk te Noordgouwe. VOETBAL Het programma voor zaterdag 8 oktober luidt als volgt: Groep A IV: Zierikzee A I- Pa trijzen A I uitgesteld. Ingelast: Patrijzen A I-Zierikzee A I (15 uur, scheidsr, G. Verlinde). Eerste ronde Damvereniging „Zierikzee" Op de eerste wedstrijdavond wer den zes wedstrijden gespeeld, de uitslagen zijn: Evers-Beije 0-2; Fr. Willemse- Knulst 2-0; J. Willemse-H. Kou ijzer 2-0; Ringelberg-Dijkman 2-0; Huigens-Hoogerland 0-2; H. Kos- ter-Coppools© 2-0. straten, binnen de bebouwde kom (f 20.000 op de gewone dienst en f 65 000 op de kapitaaldienst). Ge poogd zal worden de kredieten hiervoor voor 1959 en 1960 te hand haven In de eerste helft van 1961 zal de rioolzuiveringsinstallatie ge reed komen. De riolen in de bin nenstad verkeren op vele plaatsen in een slechte toestand. Na inge bruikneming van de installatie zul len voorzieningen nodig zijn voor brakke en zoute gracht. Voor rio leringswerken is derhalve f 150.000 uitgetrokken Verdere aan te vatten kapitaals- werken zijn: bouw van een loods voor gemeentewerken, herstel van een deel der kademuur en de bouw van een grafdelverswoning. DEN HAAG. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zijn vergadering in Den Haag lang durig gediscussieerd over de ver hoging van het vetgehalte van consumptiemelk van het huidige percentage van twei3-en-een-htlf procent op drie procent en de daar uit voortvloeiende eventuele ver hoging van de verkoopprijs van deze melk. Ingezonden mededeling De militaire autoriteiten van Stanleystad, de hoofdplaats van de Oostprovincie, hebben op last van kolonel Moboetoe de provinciale prémier Jean Finant en een minis ter mit diens regering, Louis Loe- moemba een broer van Patrice, on der huisarrest geplaatst Bovendien is een neef van Patrice Loemoemba kapitein Fatakl van de militaire politie gearresteerd. In de Tweede Kamer heeft mr. Burger (P.v d.A.) met betrekking tot de loonpolitiek de volgende mo tie ingediend: „De Kamer, gehoord de algemene beschou wingen over de rijksbegroting 1961 met betrekking tot de loonpolitiek, gegeven het loonpolitieke beleid van de regering zoals vastgesteld in de „Algemene Aanwijzing" van 31 juli 1959 en de „nadere verdui delijking" van 5 oktober 1959, spreekt als haar oordeel uit: dat bij overeenstemming tussen contractspartijen omtrent een tus sentijdse herziening van een c a.o. goedkeuring hieraan niet dient te worden onthouden, indien deze her ziening blijft binnen de normen van de „Algemene Aanwijzing" en „nadere verduidelijking" in het bij zonder de normen betreffende de prijspolitiek, dat bij een dergelijke herziening zowel voor verbetering van secun daire arbeidsvoorwaarden als voor loonsverhoging plaats moet zijn, dat teneinde een mogelijke over spanning van de conjunctuur te voorkomen een dergelijke herzie ning slechts plaats zou mogen vin den, indien deze een langdurig contract betreft en de in dit con tract geregelde arbeidsvoorwaar- Uienprijs niet verder gedaald DEN HAAG, 5-10. Na de aan- houdende daling van de uienprijs in de afgelopen weken, is thans een lichte verbetering van de prijs ingetreden. Export geschikte mid delkwaliteit noteert thans weer rond 7 cent per kg. Het aanbod is iets afgenomen omdat de prijs welke de telers de laatste weken konden maken der mate laag was dat er geld bij moest. De goede uien worden thans door de telers opgeslagen. De uitvoer is ook wat terugge lopen. Vele weken achtereen ging er een kwantum van 5 tot 5Yz miljoen kg uien de grens .over maar in de week van 18 tot 24 september kwam het totale kwan tum niet hoger dan 4734 ton. West Duitsland was met 2108 ton in de ze week weer de voornaamste af nemer maar Engeland telde toch ook mee. Dit land nam toen 2002 ton Nederlandse uien af. Afrika en west Indie bleven ook aan de markt voor Nederlandse uien en kleinere hoeveelheden gingen naar verschillende andere landen, w.o. Belgie en Frankrijk. Meisjes wisten hoe het behoorde.... ZIERIKZEE, 4-10. Bij de politie vervoegde zich een schoolmeisje met de mededeling, dat op de Lan ge Blokweg een automobilist stond opgesteld „die schoolmeisjes aan riep". Een der politiemannen trok op onderzoek uit en trof inderdaad de automobilist aan, die werd onder vraagd over zijn gedrag. De politie vroeg hem: „of hij meisjes had aangeroepen?" Dat bleek inderdaad het geval, maar de goede man had autopanne en ivilde iemand charteren, om een stedelijke garage te waarschuwen. Noodgedwongen moest hij dus wel zeggen„ja" op de vraag van de politie, „maar", zovoegde hij er aan toe: „ze reden verdraaid nog toe allemaal door". De dames wisten dus hoe het hoorde. De echtgenote van de man, die met de kindbren achter in de auto zat, bevestigde het verhaal. Uiteraard was nadien de garage snel gewaarschuwd en passerende dames werden niet meer opge schrikt. den minstens een jaar van kracht zijn geweest". De motie werd verworpen met 66 tegen 48 stemmen. Voor: P.v.d.A., C.P.N, en P S.P., zomede van de A.R. de heren Eibergen, van Nie- rop en Hazenbosch en van de C H. de heer Kikkert. De liefdadige vuilnisman BURY, 5-10. Al jaren lang speelde Raymond Smith el ke week in de Engelse voet balpool, maar nog nooit was het hem gelukt ook maar iets te winnen. Zaterdag lachte het geluk hem ech- - ter toe. Hij had zijn formu lier zo goed ingevuld, dat hij het kapitale bedrag van -~28,649 pond sterling .(onge- veer 300.000 gulden) won Wat deed de heer Smith? Nam hij zijn ontslag, kocht hij een auto of ging hij een maandje met vakantie of vierde hij uitgebreid feest? Niets van dit alles. De 30- jarige vuilnisman vond dat hij het geld veel beter kon besteden en.schonk het tot de laatste penny aan een liefdadige instelling. „Ik gaf het in handen van de beheerders en daarmee is de zaak wat mij betreft af gedaan", was zijn commen taar. De heer Smith, die zingt in een kerkkoor, voeg de er nog aan toe, dat zijn beslissing niets te maken had met zijn godsdienstige principes ANNA-JACOBAPOLDER 'Heden (donderdag)avond zal de 'officiële overdracht en de inge bruikname van de nieuwe Geref. kerk alhier plaats vinden. STAD EN PROVENCIE ZIERIKZEE De klaprooscollecte Bij een aankondiging van de Klaprooscollecte in ons nummer van vrijdag jongstleden is een spij tige ver gissing begaan, die misver stand zou kunnen wekken. Hierin stond nl vermeld dat te Zierikzee de collecte niet gehouden werd. Dit berust op onjuiste informaties uit Amsterdam, die helaas „tussen de copy" zijn geglipt. De heer A. van Pel te Zierikzee heeft zich met de organisatie van de collecte belast. Het is dus zo, dat „alle hens" is geblazen, om ook dit jaar in onze stad de collecte tot een succes te maken. Wij bevelen deze inzame ling met warmte aan, onder aan bieding van excuses voor de ge maakte vergissing. Openstelling Nutsbibliotheek Zaterdag 8 oktober zal de Nuts bibliotheek weer worden openge steld voor het leesgrage publiek. In deze bibliotheek een boek te komen uitkiezen loont beslist de moeite, want andermaal is het boekenbezit van het „Nut" aan zienlijk toegenomen en wel met 73 romans en 91 jeugdboeken. Hier mede is het totale boekenbezit van de Nutsbibliotheek gestegen tot 2556 romans, 1199 jeugdboeken en 139' populair wetenschappelijke werken. Uit deze overvloed kan ieder gemakkelijk een keus maken Aanrijding op Scheepstimmerdijk Ter hoogte van de hoek Scheeps- timmersdijk-Sas, deed zich woens dagmiddag, omstreeks 4 upr een aanrijding voor tussen een perso nenauto, bestuurd door G. te Elle- meet en een landbouwtractor, be- 1 stuurd door v. d. V. te Zierikzee. De auto kreeg schade aan het lin kerachterwiel. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Het betrof hier een voorrangsgeval. De politie stelde een onderzoek in. Afd. Schouwen-Duiveland C.P.M.B. Op dinsdag 11 oktober vergadert de afdeling Schouwen-Duiveland, van de Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjesbond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Een Bergen op Zoomse firma zal een demonstratie geven met verschillende keuken apparaten. BUBOH Jeugdavond Vogelwacht Evenals andere jaren verzorgt de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" ook dit jaar voor haar talrijke jeugdleden een interessante avond. Eind oktober zal een lezing worden gehouden, waarbij tevens het ge sproken woord wordt verduidelijkt door enkelè mensen uit Rotterdam. Deze zijn reeds geruime tijd bezig op de vinkenbaan die ergens in de Westhoek is opgesteld en waar de ze heren dus vinken in allerlei soorten vangen. De vogels worden op alle mogelijke lichaamsdelen be keken, ze worden zelfs gewogen, de kleur wordt zeer goed genoteerd waarna ze uiteindelijk geringd wor den Na dit oponthoud verkrijgen ze de vrijheid weer. Het zijn. na tuurlijk allemaal trekvogels, waar over deze gegevens' worden geno teerd. Over dit alles nu hopen de mensen die dit werk uitvoeren voor de jeugd hun ervaringen te vertellen. Er rijdt een gratis bus over het eiland, doch waar deze avond wordt gehouden is nog niet bekend. In het eerstvolgende num mer van „Sterna" kunnen de jonge lui nadere aankondigingen lezen. Het parlement van het vorsten dom Boeganda heeft besloten een memorandum goed te keuren waar in geëist wordt, dat de provincie volgend jaar als zelf besturende staat onafhankelijk van Oeganda verklaard wordt. ADVERTENTIES Op 2 oktober overleed onze lieve man en oom rCORNELIS PIETER BOUDEUNG in de ouderdom van 75 Jaar Goes: M. C. BOUDELING- VAN LANGERAAD NANNY PIET Goes, 5 oktober 1960 Van Dusseldorpstraat 108 De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, onze geliefde schoonzuster en tante WILHELMINA P. M. SCHOUTEN weduwe van O. S. Verwer in de ouderdom van bijna 84 jaar P. VERWER Pr. Zierikzee, 4 oktober 1960 Cornelia-Huis (Oude Haven) De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de begrafenis, zal plaats hebben in de Pa rochiekerk van de H.H. Willibrordus, op zaterdag 8 oktober a.s. te 9 uur. DRE1SCHOB Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1960. Geboren: 5. Dina Martina, d. van A. Klompe en M. E. Vogelaar; 18. Jennie, d. van J. Büter en E. ten Bos; Sjoukje Gelske, d. van J. A. Koster en T. A. Vleeshouwer. Ingekomen: 21. Maria de Stigter e. v. C. H. Adriaans© van Kedi- chem. Vertrokken: 5. Leendert D. Fon- teine en ech tg. naar Dinteloord; 13. Anthonij L. Patmos naar Zierikzee; 19. Jojakim J. L. Herrebout en echtg. naar Vlaardingen. De instuif De instuif voor de jeugd, geor ganiseerd door de „Stichting Dorps huis Dreischor" begint a.s. zater dagavond weer in het Dorpshuis. Deze is toegankelijk voor kinde ren van 13 jaar en ouder. SIRJANSLAND De alhier gehouden collecte - door Nelleke en Ina op 't Hof, Ton- ny Kraak en Leentje Stuik t.b.v. de reclassering heeft f 6,80 opge bracht. Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neua. i j keel of borat weg met Kardinaal dr. König, aartsbis schop van Wenen, heeft elf nieu we klokken van de Sint Stefanus- dom gewijd. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, had voordien reeds het nieuwe reuzen- orgel van de kathedraal ingewijd, dat 125 registers en 10.000 pijpen telt. Premier Chroesjtsjef zal zon dagavond optreden in een discus sieprogram van de Amerikaanse televisie, dat gewoonlijk drie uur duurt. Direct na dit program zal een groep journalisten zijn opvat tingen bespreken en analyseren. Vandaag donderdagwordt de grote autotentoonstel ling in Parijs geopend. - Foto: Panhard toont de nieuwe modellen op een draaiend platform.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3