Minister-president prof. de Quay spreekt van onveranderde beleidslijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW-GUINEA IN DE TWEEDE KAMER Het gaat om opvoeden tot zelfstandigheid WATERSNOOD IN FRANKRIJK DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 117e jaargang: No. 18649 MRIKZEESCMEWNIEUWSBODE A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 011 f0-2938 's-GRAVENIIAGE, 1-10. Bij dc behandeling van de Rijksbegro ting in de Tweede Kamer, heeft minister president prof. de Quay ten aanzien van het Nieuw-Guinea beleid gezegd, dat in de op te rich ten Nieuw-Guinea-raad het beleid een eerste concretisering vindt. Het verder doorvoeren van decen tralisatie op Nederlands Nieuw Guinea heeft de bijzondere aan dacht van de regering. Het aantal dorps, en streekraden zal in ver sneld tempo worden uitgebreid. Het tienjarige werkprogram zal resulteren in een praktisch volle dige papoeanisering van alle over heidsdiensten tot het hoogste ni veau. Het zal gex'icht zijn op sy stematische ontwikkeling in de staatkundige, bestuurlijke, econo mische, sociale en culturele secto ren. Het paoea-vrijwilligerscorps zal de landskinderen leren zichzelf te beschermen en na terugkeer in ei gen kring een beter bestaan te verwerven. Het onderwijs wordt sterk uitgebreid. Sprekende over het „cocktail- incident" verklaart de minister president reeds aan de heer An- driessen (K.V.P.) te hebben geant woord, dat het beleid op Nieuw Guinea onveranderd gericht zal blijven op het doel om de bevol king zodra mogelijk over de eigen politieke status te doen beslissen. Geen doel maar middel Teruggrijpend op de regerings verklaring van mei 1959 zegt prof. de Quay, dat handhaving der Ne derlandse soevereiniteit geen doel op zichzelf, doch middel ter ver wezenlijking van het beginsel van zelfbeschikking is. De consequen ties hiervan moeten wij dragen. New York kampt met geheimzinnige ontploffingen NEW YORK, 5-10. Er hebben zich woensdagochtend geheimzin nige ondergrondse ontploffingen in New York voorgedaan waar door een hele reeks min of meer ernstige ongelukken is veroor zaakt. Grote riooldeksels werden tot de vijfde etage van de gebouwen in de lucht geslingerd waardoor ge vels schade opliepen. Op verschil lende plaatsen viel de elektrische stroom uit waardoor ondergrondse treinen tot stilstand kwamen en liften vol mensen in de kokers in de wolkenkrabbers bleven steken. Gasbuizen sprongen open en op verschillende plaatsen moest de brandweer ingrijpen om beginnen de branden te blussen. Technici van de maatschappij die New York gas en elektrische levert, hebben geen verklaring kunnen geven van de verschijnse len. Frankrijk en de V.N. PARIJS, 5-10. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft woensdagavond in een vraaggesprek voor de tele visie verklaard, dat het Franse le ger tenslotte een soort gendarme rie zou worden, als het niet met kernwapens wordt uitgerust. Hij zei dat Frankrijk de eerste zal zijn om ontwapening toe te juichen. Als er geen oplossing voor het ont- wapeningsvraagstuk zou worden gevonden, zouden over een paar jaar alle legers vrijwel uitsluitend met kernwapens zijn uitgerust, zo meende hij. Zijns inziens had Frankrijk de afgelopen 10 jaar niet veel vol doening gehad van zijn lidmaat schap van de V.N.. Het optreden van de volkerenorganisatie in de kwestie-Algerie kon niet bijdragen tot een oplossing van dit vraag stuk, dit was echter niet de enige reden voor de Franse reserve ten aanzien van de V.N. Vanzelfsprekend is, dat met na me op het gebied van externe be veiliging en dus daarmede samen hangende diplomatieke en interna tionale zaken, Nederland meer be grip en steun wenst en nodig heeft op het internationale vlak. De ministerpresident verklaart, dat het aanvankelijke standpunt inzake Europese verkiezingen on gewijzigd is. Weinig neiging wordt bij sommigen geconstateerd om bestudering van het voorstel van het Europese parlement met ener gie ter hand te nemen. Het on t werp-verdrag voor de Europese verkiezing zal spoedig in het kabinet besproken worden. Daarbij zal verlaging van de kies gerechtigde leeftijd overwogen worden. Nationaal kan zulks slechts bij wijziging van de grond wet gebeuren. De ministerpresident zegt ten aanzien van de Navo, dat de re gering verdere integratie van de defensie-inspanningen voorstaat. Beperking van militaire samen werking tot het W.E.U.-verband, zoals de heer Bruins Slot (A.R.) had gesuggereerd, zal belemme rend werken. Met Suriname en de Ned. Antillen is overeenstemming bereikt over het koninkrijksstand punt inzake de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. INDONESIË CONTRA NEDERLAND Kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties VER. NATIES, 5-10. Dr. Suban- drio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft woens dag in de V.N.-assemble geant woord op de verklaring, die daar dinsdag door minister Luns is af gelegd. Hij zei dat verklaringen die eer der door mr. Luns te berde zijn gebracht, zo ernstig zijn, dat hij zich geroepen voelde een en ander te verduidelijken. Indonesië, zei hij komt niet terug van het standpunt, dat door president Soekarno is uit_ eengezet. Het conflikt tussen Nederland en Indonesië vloeide voort uit het feit, dat Nederland weigert te er kennen, dat de soevereiniteitsover dracht voor het gehele gebied geldt. Toen Indonesië onafhanke lijk werd, aldus dr. Subrandio, is overeengekomen dat de onafhan kelijkheid zou gelden voor geheel westelijk Nieuw Guinea. „Indonesië maakt geen aan spraak op dat gebied, zoals mr. Luns verklaard heeft, wij verkla ren eenvoudig dat het Indonesi sche volk recht heeft op onafhan kelijkheid en op de soevereiniteit over zijn gehele grondgebied. De Indonesiërs eisen geen gebied dat niet van hen is". De visie van Nederland Minister Luns had de vorige dag o.m. het volgende verklaard: „Nederlands Nieuw-Guinea is het enige gebied dat Nederland in overeenstemming met artikel 73(e) van het handvest van de Verenig de Naties bestuurt. Ons bestuur heeft geen ander doel dan de be volking van het gebied in de kortst mogelijke tijd voor te bereiden voor de uitoefening van haar recht op zelfbeschikking. Dat wil zeg gen dat de bevolking vrijelijk dient te bepalen hoe haar toe komst zal zijn. Dat wil zeggen dat zij zelf moet bepalen of zij een onafhankelijk land wil hebben, of Miskraam door gebruik vau besmette margarine'? DEN HAAG, 5-10. In het Belgi- sche weekblad „De Boer" is op 17 september een artikel verschenen, waarin, onder de kop „De marga rine-ziekte" o m. de volgende zin sneden voorkomen: ook wordt nagegaan of een doodgeboren kind ook niet het slachtoffer werd van de ziekte. Men vreest namelijk, dat het nuttigen van de gevaarlijke Planta door de moeder dodelijk is geweest voor de vrucht". Naar aanleiding hiervan heeft het Tweede Kamer-lid de heer Geuze de minister van sociale za ken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het citaat op juiste ge gevens berust. In het bijzonder vraagt de heer Geuze of gevreesd wordt voor een verband tussen het sterfgeval en de margarine, zoals in het blad is aan gegeven en of in de praktijk der gelijke verdachte gevallen zijn ge rapporteerd of ter kennis zijn ge komen. samen wil gaan met het oostelijk deel van het eiland of een deel van Indonesië wil worden of .een andere vorm van politiek bestaan wil kiezen. Ik herhaal: het Neder landse beleid in Nederlands Nieuw Guinea heeft alleen en uitsluitend ten doel zo spoedig mogelijk de voorwaarden te scheppen die uit oefening van het recht tot zelfbe schikking toelaten. Begin van brand in Oude kerk te Delft DELFT, 5-10. Woensdagmiddag is een begin van brand ontstaan in de ruim zeven eeuwen oude kerk te Delft. Ongeveer op dezelfde plaats,, waar in 1921 bij loodgie terswerkzaamheden niet de nodige voorzichtigheid in acht werd geno men, waardoor brand werd ver oorzaakt, raakte vanmiddag een zware houten balk onder het ton gewelf van de zoldering in brand, terwijl men bezig was met een snijbrander de ijzeren muurankers weg te branden. Doordat het vuur tijdig werd bemerkt, kon de brandweer het smoren. KANARIE REDT ECHTPAAR ARNHEM, 4-10. Een kana rie heeft een bejaard Arn hems echtpaar van de dood gered. Doordat het vogeltje op een gegeven moment van zijn stokje ging bemerkte het echtpaar, dat er kolen damp in de kamer hing. Even daarna werd zowel de man als de vrouw onwel. Beiden werden naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. De man kon na onderzoek naar de woning terugkeren. De vrouw is ter verpleging opgenomen. Bij het door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat het te vroeg sluiten van een brandende haard vermoedelijk de oor zaak is geweest. Leeuwarden beleefde de dag der stieren LEEUWARDEN, 6-10, Ten aan- schouwe van een duizendkoppige, intens meelevend publiek, waarbij veel buitenlanders ora. uit Rusland en Afrika, zijn gisteren de glan zend gewreven en gewassen stam boekstieren het critisch oog van de jury gepasseerd. Het was de grote najaarsstierenkeuring van het Frie se Rundveestamboek. Ongeveer 700 stieren en stierkal veren, verdeeld in 33 rubrieken, werden beoordeeld. Men moet tot de grote kring van fokkers en ken ners behoren om te kunnen begrij pen met hoeveel spanning de eind uitslag van dit massale keurings festijn door eigenaars en toeschou wers werd tegemoet gezien. De Friese hoofdstad leefde vandaag geheel in deze sfeer. Vele talen hoorde men er spreken, maar ze hadden allen hetzelfde als onder werp: de bewondering voor het puik van het Friese fokvee. WATERSNOOD IN FRANKRIJKFoto: een triest beeld van het voornaamste plein in Tulle, waar een noodtoestand heerst. NEDERLANDSE MILITAIREN BIEDEN HULP Gevaar voor doorbraak van dammen in overstroomde Franse gebieden PARIJS, 5-10, Tientallen steden cn dorpen in midden en zuidoost- Frankrijk zyn door de watersnood geteisterd toen de rivieren de Cor- reze, de Creuse en de Lot tenge volge van zware regenval buiten hun oevers traden. Volgens de laatste semi-officiële cijfers - zijn er negen doden te betreuren. Zes mensen worden vermist De schade zou ruim 24 miljoen gulden bedra gen. Dambreuk vormt nu het grootste gevaar. In de getroffen acht departementen zijn 29 dam men. De politie en de burgerlijke au toriteiten meenden woensdagmor gen vroeg dat het ergste voorbij was. Maar in de loop van de dag is het weer gaan regenen. Het dal van de Creuse, dat onder de dam van Chantegrelle ligt, is gedeelte lijk geevacueerd. Een deel van de schoor van de dam is bezweken en in de dam zelf is een scheur gekomen. Ook de dam van Roche- but wordt bedreigd door het water van de sterkgezwollen Cher. Hulp ploegen staan klaar om te helpen bij de evacuatie zo die nodig mocht zijn. Water ïn kathedraal Het water van de Correze is in tussen de kathedraal van Tulle binnengestroomd. In dit stadje zijn 5.000 mensen dakloos. In Brive wordt het aantal daklozen op 7.000 geschat. In sommige geteisterde streken is al een tekort aan brood en melk. De burgemeester van Brive heeft de bevolking van deze stad verzocht de komende 48 uur geen rauwe groenten te eten of ongekookt water te drinken. Hij is bang voor een epidemie. Het Fran se Rode Kruis heeft ruim 38.000 gulden bijeengebracht voor de slachtoffers. Nederlandse militairen, gelegerd in La Courtine, bieden hulp in het overstroomde gebied door het vrij maken van de wegen. Zij ruimden puin en stenen op en plaatsten zandzakken langs de wegen om het water tegen te houden. In La Courtine zelf, dat 40 km ten zui den van het getroffen gebied ligt, is alles normaal. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De internationale bond voor die renbescherming heeft dinsdag te Antwerpen besloten reddingsbriga den naar Kongo te zenden om te zorgen voor huisdieren die daar door vluchtelingen onverzorgd zijn achtergelaten. De premier van de Algerijnse regering in ballingschap Ferhat Abbas en zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe en Lai „zijn tot volledige overeenstemming gekomen over de strijd in Algerië, de ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkin gen tussen China en Algerië, de situatie in Afrika en Azië en de internationale toestand", aldus wordt gezegd in een communiqué dat woensdag in Peking is gepubli ceerd. Chroesjtsjef-Eisenhower overleggen niet? V.N.-resoIutie ingetrokken VER. NATIES, 6-10. Premier Nehroe van India heeft de resolutie van vijf neutrale landen, waarin hervatting van het overleg tussen Chroesjtsjef en Eisenhower wordt gevraagd, ingetrokken. De resolutie was ingediend door India, Indonesië, Ghana,, de V.A.R. en Zuidslavië. Het besluit tot intrekking werd na beraad tussen de vijf indieners genomen, nadat de assemblee na een lang debat besloten had de ver wijzing naar personen uit de reso lutie te schrappen, zodat alleen de hoop werd uitgesproken, dat Ame rika en de Sowjet-Unie het overleg zouden hervatten. Bevloeiingsstelsel uit Romeinse tijd in gebruik BEIROET, 5-10. Volgens de te Beiroet verschijnende krant Het Oosten" wil men in Libanon een ondergrond irrigatiesysteem van ondergronds irrigatiesysteem van meinse tijd dateert, weer in ge bruik nemen. Deze foggara ondergronds irri- gatiesysteem )is door luchtfotogra fie ontdekt. Op luchtfoto's van het grensgebied in noord-Libanon, bij het dorp El Qaa, vertoonde zich namelijk een serie ronde afteke ningen vanaf de rivier Oronte (Nahr El Assi) naar de vlakte van Qaa. Bij nader onderzoek vond men inderdaad een serie van 250 putten met een diepte van vijf a vijftien meter, onderling verbonden door een tunnel van twee-en-een-halve meter hoog en twee meter breed. De putten dienden voor het verwij deren van rotsgesteente uit de wa terloop en herstellingen. Deze fog gara is tweeduizend jaar buiten gebruik geweest maar volgend jaar, na de nodige opruiming en herstel lingen., hoopt men er weer profijt van te kunnen trekken. Volgens deskundigen zal deze oude foggara beter voldoen dan het moderne systeem dat men voor bevloeiing van de genoemde vlakte had voor gesteld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geen boodschap is zo goed Als die men zelve doet, V.N-VERGADERING Amendement Australië verworpen VERENIGDE NATIES, 5-10. De V.N.-assemblee heeft woensdag na een kort debat met 45 tegen 5 stem men, bij 44 onthoudingen, het Aus tralische amendement verworpen, dat beoogde het voorgestelde over leg tussen Eisenhower en Chroesjt sjef uit te «breiden met MacMillan en de Gaulle. De vijf voorstemmers waren Frankrijk, Canada, Engeland, Ame rika en Australië. De Sowjet-Unie behoorde tot de onthouders. Amerikaans vliegtuig verongelukt Een-en-zestig doden BOSTON, 5-10. De bestuurder van het Amerikaanse federale bu reau voor de luchtvaart, Elwood Quesada, heeft woensdag te Boston meegedeeld dat een vliegtuigon geluk met een- „electra" van de „Eastern Air lines" kan zijn ver oorzaakt door een vlucht vogels. Het viermotorige toestel kwam dinsdag in de haven van Boston terecht. Eenenzestig inzittenden kwamen om. Het is bekend dat er aan het einde van de startbaan een grote groep spreeuwen was, toen het toestel opsteeg, aldus Quesada. Hij opperde het idee dat een aantal van de vogels in de luchtinlaten van de turbineschroefmotoren is geraakt. Bij het onderzoek is niets geble ken van fouten in de structuur van het vliegtuig. Commandotroepen op Schouwen-Duiveland HAAMSTEDE, 6-10. In de afge- lopen nacht, omstreeks 4 uur zjjn „ergens aan het strand" afdelingen commandotroepen uit Rozcndaal met stormbotcn aan land gezet. Deze landing vormde een onder deel van een meerdaagse oefening, die de „groene baretten" in Zee land houden en waarbij ook Schou- wen-Duiveland als oefenterrein een rol is toebedeeld. De commando's hebben bivak gemaakt in het Rijksdomein en zijn dus voor de bevolking on zichtbaar. Zij waren voorzien van tentmateriaal. De staf heeft zich gevestigd in hotel vliegveld Haam stede. Vanmorgen bewoog zich boven het „strijdtoneel" een helikopter, waarop schoten werden afgevuurd. Merkwaardigerwijs is de helikop ter spoorloos verdwenen. Het toe stel zal wel op een geheim stukje grond zijn neergezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1