De jaren waarop wij wachten bevalt u China „bekeert" zich tot de Russische politieke lijn STAD EN PROVINCIE S.S.-officieren in de V.A.R.? Fa. A. E. Holty Toto op regermgs- voorwaarden aanvaard ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 OKTOBER 1960 No. 18847 Met een receptie in „Mondragon", hem aangeboden door het bestuur, is de directeur van de Scheldebank N.V., de heer J. W. van den Doel, zaterdag gehuldigd, in verband met zijn 40-jarig jubileum bij deze bank instelling. In de avonduren werd het personeel van de bank een diner aangeboden, in de pauzes waarvan tot schetsjes verwerkte fragmenten uit het leven van de jubilaris, ten tonele werden gevoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TOCH „VREEDZAME COËXISTENTIE" MOSKOU, 30r9. Onder de kop „De vriendschap tussen Sowjet- Unie en China is onverwoestbaar" heeft de Prawda vrijdag een uitge breid verslag gegeven van de „plechtige bijéénkomst" die don derdagavond in Moskou is gehou den ter gelegenheid van de viering van het 11-jarig bestaan van de Chinese volksrepubliek Westelijke journalisten mochten de bijeenkomst niet bijwonen. De Prawda meldt dat de Chinese am bassadeur in Moskou, Lioe Siao, en de Russische minister voor hoger en gespecialiseerd middelbaar on derwijs, Elioetine, de aanwezigen toegesproken hebben. Westelijke waarnemers in Moskou menen uit beide redevoeringen te kunnen op maken. dat Rusland en communis tisch China het eens zijn geworden over de buitenlandse politiek die het socialistische kamp moet vol gen. Het zal de politiek van vreed zame coëxistentie zijn, die de Rus- Ghana, India, Indonesië, de Ver enigde Arabische Republiek en Zuidslavië hebben vrijdag bij de algemene vergadering van de V.N. een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld dat Eisenhower en Chroesjtsjef hun overleg her vatten. SPORT SCHAKEN Propaganda-avond Zierikzeese schaakvereniging Naar wij thans van het bestuur van de Zierikzeese Schaakvereni ging vernemen, zal de propaganda schaakavond gehouden worden op vrijdag 7 oktober in de koffiekamer van het „Huis van Nassau". Aan deze avond zulleni de heren dr. J. Boerma, ir. J. Elzerman en J. v. d. Ende hun medewerking verlenen bij de te houden alteratieve simul taanseance. Deze seance houdt in dat de heren aan ieder bord in op volging de zetten zullen doen. Voor de eerst winnende of remise zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. VOETBAL Het programma voor zaterdag 8 oktober luidt als volgt. Ie klas: Kapelle-Colijnsp. Boys; Hoek-SVD; MEVO-Wemeldinge (scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Tern. Boys-Spui; Veere-Wolf aartsdijk. 2e klas C: Brouwershaven III- Duiveland (scheidsr. Th. Sies); Bru- se Boys-Burgh III (scheidsr. J. Scholten; Zeemeeuwen-WIK (H. Schot scheidsr.). 3e klas D: WIK II-SINOTO (N. Speelman scheidsr.); Duiveland II- Bruse Boys II (scheidsr. W. J. v. d. Maas). De aanvangsuren: 4 uur. Junioren. Groep A IV: Zierikzee A I-Pa trijzen A I (14.45 uur, scheidsr. Th. Simmers). Groep B VIII: Zeemeeuwen B I- WIK B I (15 uur, scheidsr. H. Schot) Zierikzee B I-MEVO B I (13 30 uur, scheidsr. J. Pomper); Brouwersha ven B I-Renesse B I (14.45 uur, Th. Sles scheidsr.). Groep B IX: MEVO B II-Bruse Boys B I (14.45 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); SINOTO B I-Zierik- zee B II (14.45 uur, scheidsr. M. A. Fonteine); Dreischor B I-Zierikzee B III (14.45 uur, scheidsr. J. v. d. Linde). Het programma voor zondag 9 oktober luidt als volgt. Ie klas B: Burgh II-Zierikzee II (scheidsr. J. Scholten); Zierikzee III -Brouwershaven (C. Steenbakker scheidsr.). 2e klas C: Brouwershaven II- Zonnemaire (scheidsr. W. J. v. d. Maas); SVOWK I-SVOWK II (M. A. Fonteine scheidsr.); Zonnemai- re II-Renesse II (scheidsr. N. Speel man). De aanvangsuren: 2.30 uur. sen voorstaan, zo zei men. Lioe Siao verklaarde in zijn rede dat communistisch China voorstander is van een vreedzame samenleving tussen landen met een verschillend maatschappelijk stelsel en dat zijn land de internationale geschillen langs vreedzame weg wil oplossen. St. Nicolaas- en Keistpaketten voor marinepersoneel in Nederlands Nieuw-Guinea DEN HAAG, 30-9. St. Nicolaas- en Kerstpakketten, alsmede Kerst en Nieuwjaarscorrespondentie be stemd voor militairen der zeemacht die in Nederlands Nieuw Guinea of aan boord van oorlogsschepen in de wateren rondom dit gebiedsdeel dienst doen, kunnen per zeepost worden verstuurd. De St. Nicolaaspakketten dienen uiterlijk 5 oktober a.s., de Kerst pakketten alsmede Kerst- en nieuwjaarscorrespondentie uiterlijk 15 oktober ter post te zijn bezorgd. Adressering voor aan de wal ge plaatsten: rang, kwaliteit, naam en marinenummer; naam van de ka zerne c.q. inrichting; plaatsnaam; Nederlands Nieuw Guinea. Adressering voor aan boord ge plaatsten: rang, kwaliteit, naam en marinenummer; aan boord van Hr. Ms(volgt naam van het schip); Nederlands Nieuw Guinea. Op de pakketten dient duidelijk vermeld te worden „St. Nicolaas- pakket" c.q. „Kerstpakket". Jongeman viel bejaarde vrouw aan ROTTERDAM, 30-9. De Rotter- damse politie heeft een 17-jarige jongeman gearresteerd, die gepro beerd zou hebben een 61-jarige vrouw aan te randen. Hij zou haar in de Troelstrastraat van achteren aangevallen hebben. Met de ene hand haar bij de keel pakkend en met de andere haar ogen bedek kend. De vrouw begon te gillen en daarop sloeg de aanvaller op de vlucht. Een 32-jarige bewoner van de Treolstrastraat werd door het gegil gealarmeerd en zette een achter volging in. Hij kreeg de jongen- op de Gordelweg te pakken. Op het politiebureau kreeg men een be kentenis los. ZWOLLE, 30-9. In de polder Oos telijk Flevoland, ongeveer tien km. ten noordoosten van Lelystad, is de N.V. Grontmij begonnen met het aanleggen van een reusachtige vis- kwekerij, die de grootste van Ne derland en de modernste van west- Europa zal worden. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de in 1952 ingestelde organisatie ter verbetering van de visstand in de rivieren en de bin nenwateren door het kweken, aan kopen en uitzetten van jonge vis, Winterprogramma N.V.V.-Bestuurdersbond Schouwen-Duiveland In de op 23 september jl. gehou den bestuursvergadering van de N.V.V. Bestuurdersbond Schouwen- Duiveland werd (voorlopig) een aantrekkelijk winterprogramma sa mengesteld. Op 4 oktober wordt in de Graan- beurs te Zierikzee vertoond de aangrijpende film „Bright Victorie" (Het licht dat verdween). Deze filmavond wordt verzorgd door de P.v.d.A.-afdeling Zierikzee. Op 14 oktober wacht een interes sante avond. Drs. T. J. Westerhout zal dan nl. een inleiding houden over de problemen rond de gemeen telijke herindeling, waarbij ook ge deputeerde van Poelje aanwezig zal zijn. Op 18 november: de eerste ont wikkelingsavond, waarop de belas- tingpolitiek onder de loupe zal worden genomen. De eerste uitvoe ringsavond van de Kunstkring is vastgesteld op 25 november. Op 7 januari volgt een grote werkers bijeenkomst te Goes; op 24 febru ari de tweede ontwikkelingsavond. De tweede uitvoering van de Kunstkring vindt plaats op 22 maart. Het seizoen wordt op 1 april besloten met een gezellige middag voor de kinderen o.l.v. Adri van Oorschot. In studie is nog een grote ontspanningsavond voor de leden. JONGE VROUW AANGERAND GRONINGEN, 30-9. De politie te Groningen heeft inlichtingen ge vraagd in verband met een woens dagavond gepleegde aanranding van een 24-jarige vrouw in Gro ningen, die beroepshalve op het Zuiderdiep liep en aangesproken werd door de chauffeur van een gesloten blauwe bestelwagen. De chauffeur, die ongeveer dertig jaar moet zijn, vroeg aan de vrouw de weg. Onverwacht werd de vrouw door twee mannen, die achterin de bestelauto zaten naar binnen ge-, trokken. De drie mannen reden met haar naar Slaperstil, nabij Gronin gen, waar op een zijweg de vrouw is aangerand. Daarna werd ze uit de auto gezet. Oostelijk Flevoland krijgt modernste viskwekerij van Europa FLITSEN UIT HET BUITENLAND BUENOS AIRES. Het Argentijn- se ministerie van binnenlandse za ken heeft bekend gemaakt, dat de gearresteerde Duitser Fleger niet de nazileider Martin Bormann is. NEW YORK. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken Pierre Wigny heeft vrijdagavond op een persconferentie in New York ver klaard dat zijn land bereid is, in ruil voor bepaalde garanties, op nieuw diplomatieke betrekkingen met Kongo aan te knopen. ROME. 400.000 Italiaanse ge meente-ambtenaren zijn voor 12 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Men schat het aantal stakers in de industriële sector ook op circa 400 duizend. PONTIANAK. In het gebied van de Kapoeas op Borneo zijn 25 dor pelingen omgekomen. Volgens in Pontianak ontvangen berichten waren inwoners van Debu bezig af val te verbranden. Door oversprin gende vonken vatte de oogst vlam. De eigenaar waarschuwde inwoners van een naburig dorp en lokte hen vervolgens in een hinderlaag, waar bij twaalf omkwamen. Anderen slaagden er echter in de eigenaar in handen te krijgen. Zij doodden hem en nog twaalf inwoners van Debu. CHICAGO. In Chicago is donder dag een. 32-jarige vrouw aangehou den die elf maal getrouwd was zon der ooit te zijn gescheiden. De vrouw trouwde bij voorkeur met militairen die overzee dienden, waardoor zij van de Amerikaanse staat ettelijke toelagen ontving. LAND- EN TUINBOUW Een nieuw bindband voor fruit- en boomkwekeryen Wanneer er ergens gebruik wordt gemaakt van diverse soorten bind band, dan is dit wel het geval in de tuinbouw. Met alle mogelijke bindmiddelen wordt er gewerkt, wanneer men zou kunnen nagaan, welke bedra gen hiermede jaarlijks gemoeid zijn dan is dit werkelijk niet ge ring. Ieder jaar opnieuw, vergt het aanbinden van diverse gewassen een steeds terugkerende uitgaafl, want het bestaande bindmateriaal gaat dikwijls niet lang mee. Hierin is thans grote verandering gekomen door een nieuwe vinding genaamd Acryliek, een bindband met grote weerstand aan licht en ultra-violette stralen, volledig be stand tegen alle weersinvloeden en tegen aantasting van organische schimmel en schadelijke insecten. Deze relatief lichte en toch oer sterke enigszins elastische bind band verhindert de groei der ge wassen niet en kan evenmin de schors beschadigen. Bovendien is het wateropzuigend vermogen van deze bindband uiterst gering, waardoor geen kwa liteitsverlies ontstaat, terwijl be derf of verrotting is uitgesloten, een aanmerkelijk voordeel dus bo ven ander soortgelijk bindmateri aal, waarbij zulks .dikwijls op kor te termijn, wel het geval is. Vooral in de fruitteelt zal het nieuwe artikel van grote betekenis blijken, hier immers wordt veel bindmaterfaal gebruikt bijv. bij het vastzetten van jonge vruchtbomen, het aanbinden van takken enz. Bij langdurige proefnemingen is reeds gebleken, dat de nieuwe bindband, onder welke schadelijke invloeden dan ook, zeer lang dienst kan doen, zodat het uit een oog punt van arbeidsbesparing reeds verantwoord is Het aanbrengen van de Acryliek bindband geeft ook tijdsbesparing, het is gemakkelijk en vlug aan te brengen en knoopvast. het bestrijden van waterverontrei niging en het treffen van verdere maatregelen waardoor de visstand in ons land op peil kan worden ge houden of verbeterd. Voor de aan leg van de viskwekerij bij Lelystad heeft de organisatie bij de staat een lening van een miljoen gld ge sloten. De rest van de aanlegkos- ten, een bedrag van tenminste twee miljoen gld., wordt bestreden uit de in 1959 ingevoerde verhoging van de kosten van visakten. Afzet gedistilleerd gestegen DEN HAAG, 30-9. De voorzitter van het Produktschap voor Gedis tilleerde Dranken, mr. dr. P. J. Witteman heeft in de vanmiddag in het gebouw van de Sociaal Econo mische Raad in Den Haag gehou den openbare vergadering van het schap medegedeeld dat de afzet van gedistilleerd in de periode van 1 januari tot en met juli 1960 een iets minder somber beeld geeft dan men de afgelopen jaren gewend was. De voorzitter zeide dat „een geringe stijging" is waar te nemen, nl. van 132.600 hl. ad vijftig pro cent in de eerste maanden van 1959 tot 131.400 hl. ad vijftig procent in de overeenkomstige periode van dit jaar. Een stijging van ruim zes procent. Naar zijn mening houdt zij verband met de betrekkelijk on gunstige weersomstandigheden van de afgelopen zomer. Het uitzonder lijk warme weer van het vorige jaar zou juist de afzet van gedis tilleerd hebben gedrukt. Funeste bedspijlen STOCKHOL, 30-9. Richard Lund, een Zweedse ster uit de stomme film, is op 75- jarige leeftijd in een zie kenhuis overleden. Op 17 september werd hij door de politie in zijn woning te Stockholm aangetroffen met zijn hoofd tussen de spijlen van zijn ouderwetse ledi kant. De politie had de deur opengebroken op verzoek van een familielid van Lund. Vermoed wordt, dat Lund vijf of zes dagen met zijn hoofd tussen de bed spijlen beklemd heeft ge legen. I TEL AVIV, 30-9. Het Israëlische avondblad „Maariv" schrijft, dat voormalige SS-officieren en leden van de Gestapo die in de oorlog Adolf Eichmann behulpzaam wa ren bij het uitroeien van Joden in Europa, zich thans in de V.A.R. be vinden waar zij optreden als raad gevers van de regering. Het blad noemt er enkele, zoals Alois Bru- ner en dr. Georg Fischer en herin nert er aan dat het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken en kele maanden geleden, verscheidene westelijke regeringen een lijst ge zonden heeft met de namen van 23 vooraanstaande nazistische oorlogs misdadigers die in Egypte asiel ge kregen hadden. FEUILLETON Ingezonden mededeling Beva, betere vakkleding pa>t iedere vakman blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK Verkrijgbaar bij: Havenplein 14, Zierikzee Brandweer te Nieuwerkerk krijgt nieuwe brand weer trekker Oude wagen ondeugdelijk geworden De gemeenteraad van Nieuwer kerk kwam in een spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester A. A. van Eeten. Alle leden waren aan wezig. Onder de ingekomen stukken be vond zich een bericht van G S. dat geen bezwaar bestaat tegen uitbrei ding der riolering in de Achter straat, verder dat goedkeuring ver leend wordt aan de verhuur van landbouwgronden en volkstuintjes. Goedkeuring wordt verleend in zake legaat van wijlen mevr. van den Bout-Klompe tot langdurig onderhoud van de graven van dit echtpaar. G.S. wijzen er op dat de aanvaarding van dit legaat ook in houdt dat in de verre toekomst de ze graven niet mogen worden ge ruimd, waarmee ook de raad ak koord gaat. Op voorstel van b. en w. wordt z.h.s. besloten tot het laten maken van een slaapkamer op de zolder van de woning Rijksweg no. 1. Het brandweermateriaal Gelezen worden een drietal rap porten van de Brandweerinspectie waarin gewezen wordt op de on deugdelijkheid van de bestaande manschappenwagen voor de brand weer. B. en w. en leden van de brandweer hebben de brandweer tentoonstelling te 's-Hertogenbosch bezocht en daar een zeer geschikte brandweertrekker gezien, vervaar digd door de firma Kronenburg. Alle raadsleden zijn het er over KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: J. den Bes ten, Dirksland ;door de Prov. Kerk vergadering van Utrecht als 2e pred. Herv. Evangelisatie „Sola Fide" te Veenendaal: A. A. Bos, Vuren, en Dalem. Ger. Kerken Benoemd tot assistent voor de Evangelisatiearbeid te 's-Graven- hage-West: ds. C. A. Vreugdenhil, em. pred. te Ouderkerk a.d. IJssel; tot hulp in het pastoraat te 's-Gra- venhage: W. S. Pontier, em. pred. te Honselersdijk. Beroepen te Rheden-de Steeg en tie Zoetermeer: J. Kuiper te Ab coude; Ger. Gemeenten I Beroepen te Giessendam: C. He geman, Genemuiden. eens dat de brandweer zo goed mo gelijk moet worden uitgerust en besloten wordt tot aankoop van een 3Yz tons brandweertrekker, zo als deze op de tentoonstelling was te zien. Door de gemeente-opzichter is een schets en berekening gemaakt voor het verharden van de brand- paden tussen de woningwetwonin gen, dit naar aanleiding van een klacht reeds vroeger ingediend door de heren J. A. van Dienst en A. van Klinken. Besloten wordt dit werk bij gedeelten te doen uitvoe ren en te beginnen bij complex A, dit is het achterpad tussen de Mei doornstraat en de Esdoornstraat. DEN HAAG, 30-9. De Nederland se sportfederatie en het comité sportprijsvragen hebben in een ge meenschappelijke vergadering vrij dagavond te Den Haag na diep gaand beraad besloten tot het aan vragen van een vergunning voor het organiseren van sportprijs vra gen op de voorwaarden, zoals deze van regeringswege dinsdag jl. zijn kenbaar gemaakt. Dit besluit impliceert geenszins dat niet zeer ernstige bedenkingen zouden bestaan tegen de nieuwe beperkingen, aan welke thans de sportprijs vragen zullen worden on derworpen. Hierbij wensen de N.S.F. en het comité sportprijs vragen buiten be schouwing te laten de wijze waar op bedoelde beperkingen met een beroep op de loterijwet en het op grond daarvan door de minister van jusititie gevoerde beleid, wer den gemotiveerd. Ondanks de bezwaren heeft men gemeend, gegeven de nu eenmaal bestaande situatie, de gestelde voorwaarden noodgedwongen te moeten aanvaarden, met name ter vermijding van de gevaren, welke een toto-loos tijdperk uit een oog punt van algemeen belang met zich zou brengen. Dona Fabiola, de Spaanse ver loofde van koning Boudewijn, zal voor korte tijd naar Madrid terug keren, Het koninklijke verloofde paar verblijft sedert de enthousias te ontvangst, die Brussel zijn toe komstige koningin de vorige week heeft bereid, weer op het kasteel te Ciergnon in de Ardennen, van waaruit het dagelijks per auto uit stapjes in de omgeving maakt. 42 door HANOL SPOOR Met iets van verontschuldiging liet hij er op volgen: „Mijn naam is Jan Jansen". „Dat geeft dadelijk een meer eigen gevoel", waardeerde Henny spottend. Jan Jansen zuchtte komisch. „Misschien kunt me nu wel ver geven, dat ik hier mijn iptrek ge nomen heb?" ,)Nee, daar is meer voor nodig. Je ziet me toch zeker niet voor zo kinderlijk aan, dat ik zo maar zon der meer, met je aanwezigheid hier genoegen neem? Weet je wel, Jan Jansen, dat jouw verschijnen de vorige nacht, hier het hele huis op stelten heeft gezet? Want dat jij de zelfde bent, die hier ook gisteren rondsloop, dat is boven alle twijfel verheven. Maar waar je je tijdens het onderzoek verborgen hebt kun nen houden, is me een raadsel". „Wel", zei de jongeman, met dee moedige stem, ,,'s nachts, toen iedereen het huis doorzocht, heb ik me tijdens de verwarring kunnen verbergen in het kamertje van WiL ma en vandaag kroop ik, toen het noodzakelijk was, van dit kamertje naar de fruit of rommelzolder, al naar het beste uitkwam. Dat ging prachtig door de brede dakgoot. Ik trof het buitengewoon dat er geen mensen buiten over de weg pas seerden, die mijn vreemde capri olen konden zien". „Heeft Wilma hierin misschien de helpende hand? Want het viel me op dat je haar naam zo gemak kelijk uitsprak". „Ik zou hierop graag ontkennend antwoorden", zei de indringer, ter wijl hij Henny smekend aanzag. Maar Henny vond, dat er nu ge noeg met haar gesold was. Eerst de hele dag in de narigheid. Nu zat ze met een jongeman op haar kamer, maar wee de herrie als ze nu zo eens ontdekt werd. Nee, ze moest er nu het hare van hebben, zodat ze zich bij een nieuwe aanval kon verdedigen. „Doe die hele geheimzinnige af faire nu maar eens uit de doeken", nodigde Henny met aanmoedigende blikken uit. Het bevreemdde haar, dat ze ondanks het zotte van de si tuatie, toch steeds meer vertrou wen in haar tijdelijke kamerbewo ner kreeg. Jan Jansen zuchtte, en die zucht was echt gemeend. „Ik geloof ook, dat het openleg gen van de kaarteni het allerbeste is. Ik heb dat vandaag nog tegen Wilma gezegd. Maar Wilma heeft, door vroegere ervaringen, die mij bekend zijn, alle vertrouwen in de ménsheid verloren. Ze wilde niets van een openhartige bekentenis weten". „Nee", zei Henny, „maar wel de verdenking op onschuldige mensen laten vallen, dat kan ik toch ook moeilijk bewonderen". „Als ik alles heb uitgelegd, zal je wat minder hard over Wilma oordelen. Ik ken haar van vroeger, toen ze nog als leerlingverpleegster in een ziekenhuis* werkte. Ik heb alle bewondering voor haar werk lust, haar levenshouding en de dap perheid, waarmee ze de opge schroefde verachting van haar col lega's verdroeg. Maar daarover mag ik verder niets vertellen, dat is haar eigen geheim". Met zijn lange lenige vingers streek de ongenode gast zijn lokken naar achteren, en vervolgde: „Door bijzondere omstandigheden heb ik de lessen op de academie van beel dende kunsten kunnen volgen. Men zegt dat ik talent heb, als kunst schilder, maar ik moet het nog alle maal bewijzen. Dat wil zeggen, dat ik nu mooie werken tracht te ma ken, die waard zijn op een tentoon stelling geëxposeerd te worden. Binnenkort wordt er in de stad een grote expositie geopend. Ik besloot mijn uiterste best te doen, om tot de uitverkorenen te behoren, die daar hun werken mogen brengen. Ik koos als onderwerp het grote kerkgebouw met de prachtige to ren, van dit kleine stadje. Ik wilde de toren vanuit een heel nieuwe gezichtshoek schilderen en kwam tot de slotsom, dat dit het beste kon gebeuren, vanaf de zol derverdieping van dit gebouw. Zon der verder door te denken, belde ik aan en was hoogst verwonderd, dat ik hier Wilma aantrof. Ik zei je al, dat ik destijds een grote bewonde ring voor haar koesterde, maar dat mijn hart zo'n gekke luchtsprong zou maken, toen ik haar weerzag, dat had ik niet gedacht. Hetzelfde scheeni van haar kant ook zo te zijn en we hebben elkaar geloof ik nog al dwaas staan aanstaren". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5