Smit-Bolnes N.V. (i.o.) gaf voorlichting over arbeidsmogelijkheden lekker en gezond UÏÏÏÏÏÏS STAD EN PROVINCIE WAT HOT 01 bilt NIEUWE MACHINEFABRIEK TE ZIERIKZEE Ingezonden mededeling Grote belangstelling op bijeenkomst in „Concordia" ZIERIKZEE, 30-9. Zeer opmerkelyk was de enorme belangstelling, die vrydagavond bestond voor een voorlichtingsbijeenkomst, belegd door Smit-Bolnes N.V. (i.o.), bouwer van de machinefabriek op het stede lijk industrieterrein. De directeur van de fabriek te Kinderdijk, de heer D. Smit, o.m. aanwezig met de toekomstig technisch bedrijfsleider te Zierikzee, de heer G. van Weelden, kon zijn ogen niet geloven. Optimis tisch geschat had hij aan een vijftigtal belangstellenden gedacht, maar het waren er meer dan tweehonderd. Op deze bijeenkomst werd een eerlijke en recht-op-de-man gerichte voorlichting gegeven over de mogelijkheden die toekomstig personeel voor de Zierikzeese fabriek in de toekomst kan verwachten. De avond werd bijgewoond door burgemeester mr. F. Th. Dyckmees- ter, de beide wethouders, de gemeentesecretaris de heer R. van Om meren, de directeur van het arbeidsbureau de heer D. Goudriaan, en de directeur van de lagere technische-school de heer W. Hack. Na een inleidend woord van de heer Goudriaan, sprak de heer van Weelden, die in een „nutshell" nog eens een samenvatting gaf van het geen te Zierikzee staat te gebeuren, er aan herinnerend dat het grotere type diesel-motor van 12-20 cylin ders hier in produktie zal komen. Spr. gaf een beschrijving van de te bouwen bedrijfsgebouwen en wees op de grote waarde van om- en herscholing, zoals deze mogelijk is op de Rijks werkplaats te Bergen op Zoom. In januari 1962 zou het bedrijf over 136 medewerkers moe ten beschikken. De opbouw van de fabriek vindt trapsgewijs plaats en nodig zijn in eerste instantie plaat werkers, branders en elektrische lassers. De heer R. ten Kate vertoonde hierna een serie kleurendia's van het bedrijf te Kinderdijk, waarop de verschillende facetten van de Bolnes-motor werden belicht. Aan sluitend hierop werd een film ver toond van de toepassing der moto ren, die vooral geliefd zijn voor cutter- en hopperzuigers. Vele vragen Na de pauze werd een groot aan tal vragen gesteld, die op zakelijke en compakte wijze werden beant woord. Personeel ongeveer tot de leeftijd van 50 jaar is welkom op de fabriek. Het loon varieert sterk naar de bekwaamheid. Uiteraard zijn „handlangers" nodig, maar de vakman gaat ook in het toekomstig nieuwe bedrijf met de hoogste lo nen strijken. Deze bedragen norma liter f 1,49, verhoogd met 34 pet. Ook administratief personeel zal benodigd zijn. Heeft iemand een Najaarsvergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Aantrekkelijk winterprogramma samengesteld ZIERIKZEE, 1-10. Na een lange rustperiode kwam de afd. Schouwen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen vrijdagmiddag bij een voor de najaarsvergadering in de koffiekamer van het vHuis van Nassau". De presidente, mevrouw J. M. Goemans-van hangeraad te Zonnemaire, heette allen hartelijk welkom en memoreerde de, viering van het dertigjarig bestaan van de landelijke Bond, op 13 september jl. in Krasnapolsky te Amsterdam. De presidente en mevr. J. v. d. Wekken-v. d. Wekken woonden als afgevaardigden van de afdeling de zeer geslaagde feestelijkheden bij. In deze matig bezochte vergade ring werd een aantrekkelijk win terprogramma als volgt samenge steld: 21 oktober, in samenwerking met de afdeling Duiveland, causerie door de edelsteenkundige ir. Ham mers, verbonden aan de Leidse uni versiteit. Deze interessante avond is ook toegankelijk voor de echt genoten van de leden. Op 23 no vember spreekt mevr. G. J. van Stapele-Manoth te Steenwijk over „Omgang met mensen". De Kerst avond werd vastgesteld op 19 de cember en zal worden verzorgd door mevr. Y. Wegener Sleeswijk van Dalen Blanken uit Den Haag. Mogelijk zal deze avond door een eigenkrachten koortje vocaal wor den opgeluisterd. Lode van Gent Op 24 januari volgt weer een gezamenlijke avondbijeenkomst met de afdeling Duiveland, te ver zorgen door Lode van Gent. In fe bruari wordt dan weer de voor jaarsvergadering gehouden terwijl in maart-april mevr. Huisman- Griep het seizoen zal besluiten. In het verdere huishoudelijke gedeelte van deze middag bracht mevrouw C. Klompe-van Gorsel te Dreischor verslag uit van de in Gunstige ontwikkeling levens verzekeringbedrij f UTRECHT, 30-9. De besparingen in de vorm van premies en koop sommen voor levensverzekeringen hebben in de eerste helft van 1960 f 476.627.000 bedragen, dat is ruim f 44 min. meer dan in de eerste helft van 1959, zo deelt de voorlich tingscommissie uit het levensverze keringsbedrijf mede. De uitkerin gen, die de levensverzekeringmaat schappijen deden, bleven ongeveer op hetzelfde niveau als verleden jaar: zij bedroegen f 131,5 min., te gen f 132,7 min. gedurende de eer ste zes maanden van het vorige jaar. Zowel de uitkeringen wegens overlijden van verzekerden als de periodieke uitkeringen waren dit jaar hoger; de uitkeringen wegens het bereiken van de afloopdatum van verzekeringen wareni echter la ger dan verleden jaar. Er werd in het verstreken half jaar f 2,2 min. uitbetaald wegens overlijden van verzekerden binnen twee jaar nadat zij een levensver zekering hadden gesloten. Hiermee waren bijna 2000 polissen gemoeid, waarop aan premie f 206.000 was betaald. Axel gehouden voorjaarsvergade ring. Mevr. L. van Lent-Aan 't Rot riep de geslaagde excursie o.l.v. mej. Knottenbelt naar Brugge weer in de herinnering. Als afgevaardig de naar de prov. najaarsvergade ring te Goes op woensdag 26 okto ber werd aangewezen mevr. van der Veen-de Vries. - In september is met grotè deel name een begin gemaakt met de nieuwe naaicursus voor alle afde lingen op het eiland. Op de haar eigen wijze bracht mevr. v. d. Wekken-v. d. Wekken in dichtvorm verslag uit van de viering van het 30-jarig bestaan van de landelijke Bond, waarbij zij de afdeling groei en bloei toewens te na haar eerder genomen af scheid. Na de pauze werden de dames vergast op fraaie kleurendia's en een praatje door mevr. C. de Graauw over haar reis naar het zonnige Mallorca. Ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING I De vakbeurs voor hel gezin 250 Interessante stands met shows en demonstraties historische keuken-Interieurs I MODESHOW vele bijzondere attracties I -!• Elke dag uitreiking van i vele geschenken l Geopend van 10-17 en 19-23 u I AHOY' GEBOUW ROTTERDAM l/m 12 OCT. ZIERIKZEE Serenade voor jubilerende Scheldebank-directeur De Kon. Harmonie „Kust en Eer" bracht zaterdagmiddag een serena de aan de op een receptie in „Mon_ dragon" aanwezige directeur van de Scheldebank N.V. de heer J. W. van den Doel. De receptie was uiterst druk bezocht. Vele belang stellenden en vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, waarbij de heer v. d. Doel is be trokken, drukten de jubilaris de hand. „Kunst en Eer" intussen heeft een drukke week achter de rug. Eveneens zaterdag werd nog een muzikaal huldeblijk gebracht aan de familie Koster in de Ravenstraat i.v.m. de 55-jarige echtvereniging. Eerder in do week werden serena des gebracht aan de familie Duson en Schot (Nieuwe Haven), in ver band met de gevierde 40-jarige echtvereniging. bijscholingscursus gevolgd en kan hij niet onmiddellijk in zijn vak worden geplaatst, dan komt hij - zo kort mogelijk in een andere tak van het bedrijf. Verschillende an dere facetten van het nieuwe be drijf kwamen n.a.v. vragen nog aan de orde. De heer van Weelden sprak een hartelijk dankwoord tot allen voor de betoonde warme belang stelling, inzonderheid het gemeen tebestuur. Winterprogramma Coöperatieve Vrouwenbond Donderdag 29 september kwam de Coöperatieve Vrouwenbond bij een in de koffiekamer van het „Huis van Nassau". De presidente, mevr. Broekema- Snijders, opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom op de eerste avond in het nieuwe sei zoen. Deze bijeenkomst werd spe ciaal belegd ter bespreking van het winterprogramma. In de derde week van oktober zal in de „Ernst- Sillemhoeve" te Den Dolder een cursus worden gehouden over „De achtergrond van het studierapport". Mevr. v. d. Gaast-de Witte en mevr. Struyk-v. d. Linde zullen voor de afdeling deze cursus bezoeken. Be sloten werd ook in 1961 weer een reisje te maken. Mevr. Vermeulen- Krijger was bereid om iedere week het spaargeld voor dit reisje bij de leden op te halen. In de pauze werd een gratis ver loting gehouden. Het St. Nicolaas- feestje valt dit jaar op 30 novem ber. Een commissie van vier dames werd benoemd ter voorbereiding van dit feestje. De jaarvergadering wordt gehouden in januari '61. Op november a.s. wordt te Vlissin- gen een gewestelijke vergadering gehouden, waar de afdeling met een aantal leden hoopt heen te. gaan. Niets meer aan de orde zijnde sloot mevr. Broekema de bijeen komst. HAAMSTEDE Plechtigheid in „De Trek" in padvindstersstijl Voor de padvindsters en kabou ters van de groep Haamstede van het Ned. Padvinders Genootschap was het zaterdagmiddag in hun clubhuis „De Trek" een hoogtijdag. Installeren en overvliegen zijn din gen die maar een keer per jaar voorkomen, zodat vooral de kabou ters wel een zenuwachtige middag hadden. De opening geschiedde door me vrouw Friderichs-Landegent, die speciaal welkom heette de dis- tricts-commissaresse, mevrouw Du Croo-Vogelenzang en de geweste lijke kampeersecretaresse, mevr. E. A. de Koeijer en verder het plaatselijk comité en de belangstel lenden. De kabouters zongen hun kabouterlied, terwijl de padvind sters natuurlijk het kabouterlied zongen. Een der kabouters, Nelleke Sla ger, las een afscheidsvers voor aan haar overvliegende vriendinnetjes, waarna hun leidster, mej. Kr. de Graaf, een toespraakje hield. De zelfde leidster overhandigde hierop aan vijf kabouters de benodigde vleugels om over te vliegen. Het waren: Truus Verton, Cora Lode- wijk, Mattie Kooman, Ella Boot en Marijke Kloet. Als padvindster werd geïnstal leerd Willy v. d. Have; n.a.h. las mevr. Friederichs een kort stukje voor over de betekenis van het woord „dienen". Gezamelijk zon gen de padvindsters hun pas ge- installeerd kameraadje het wel komstlied „Ik koos als weg door 't leven" toe, dat tevens bedoeld was voor de overvliegers. Na een korte pauze met thee, volvoerden een vijftal mensenkin deren de moeilijke tocht via de poort, de berg, de tunnel en de brug naar kabouterland, waarbij ze de gele das ontvingen. Het wa ren: Marian Minderhout, Miepje Bouwman, Joke Kloot, Carla Gle- rum en Annie Schoonaard. Tot slot van deze plechtige mid dag werd deze feeënring gedanst en nog wat spelletjes gespeeld. Sigarettenautomaat leeggestolen Tijdens vakantie van de eigenaar is de sigaretten-automaat, beho rende bij hetlevensmiddelenbedrijf van de heer H. F., staande aan de Ring, leeggestolen. Er bevonden zich 22 pakjes sigaretten in. Bij na dere controle bleek dat het appa raat zonder geld in te werpen toch geleegd kon worden. BDRGH - Bij de sporttoto van afgelopen zondag had de heer J. v. d. Graaf een rijtje met 13 goede voorspellin gen, zodat hij hiermede in de prij zen valt. NIEUWERKERK Instuif weer van start Nadat de instuif gedurende de zomermaanden stil gestaan heeft, wordt zaterdag 8 oktober weer be gonnen. Iedere zaterdagavond van half 8 uur kunnen jongelui vanaf dertien jaar dus weer terecht in de lokalen van de voormalige nood- school aan de Stationsstraat. VERGADERING GEMEENTERAAD OOSTERLAND De raad van Oosterland verga derde vrijdagavond onder leiding van burgemeester Laurense. Aan wezig waren alle leden. De ingekomen stukken behelsden enige goedkeuringen door Ged. Sta ten van raadsbesluiten, zomede een accoordverklaring van de gecontro leerde bescheiden van de gemeen- te-financiën, en van die van het woningbedrijf. Verder was er nog een enigszins verlaat jaarverslag van de gemeentegeneesheer dokter de Putter, vermeldende dat de ge zondheidstoestand van de bevol king normaal te noemen is. Schrij ver hoopte op een spoedige realise ring van een rioolwaterzuiverings installatie. Alle leden van de woonruimte commissie werden herbenoemd zon der hoofdelijke stemming. Als ver tegenwoordigers voor de gemeente in verschillende diensten werden benoemd: voor de reinigingsdienst „Duiveland" wethouder Boogert (SGP); Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland J. op 't Hof (AR); Centrale Werkplaats wethou der Bolle (SGP); Beatrixschool de heer M. Stouten (SGP). Van de twee candidaten voor de betrekking van concierge van het verenigings gebouw te Sirjansland, nl. de heer Joh. Hoogerhuis en mevr. M. de Ronde-Hoogerhuis werd de laatste met 5 stemmen gekozen, één stem bleek ongeldig. Een voorstel inzake ontheffing bestuurslid „Stichting Zweedse Ge schenkwoningen Oosterland" vond geen bezwaar. Begroting 1960 Rekening houdend met een voor het dienstjaar 1959 aangevraagde uitkering uit het Gemeentefonds, kon de gemeentebegroting 1960 sluitend worden gemaakt. Vaststel ling van de begroting van het wo ningbedrijf (omvattende een 70-tal gemeentewoningen) voor 1959-1960 vond hierna plaats. Daar het in gebruik zijnde lijk kleed sporen van ernstige slijtage vertonen gaat werd met algemene stemmen besloten op de aanbieding van een plaatselijke textielhandel in te gaan en deze opdracht te geven voor de leverantie van een nieuw kleed ten bedrage van f 265. Het nieuwe kleed zal iets groter zijn dan het oude. Een subsidie-aanvrage door de Fed. Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken werd gevoteerd ten bedrage van één tiende cent per inwoner (f 1,75 per jaar). Die voor de reclassering van het Heilsleger en voor het Consultatiebureau voor Alcoholisme werden afgewezen. Mededeling werd gedaan, betref fende aansluitingen op het water leidingnet, dat alle gebouwen mo menteel aangesloten zijn. Voorstel tot wijziging van een ge meenschappelijke regeling betref- Joyrider veroorzaakt dodelijk ongeluk LINSCHOTEN, 1-10. Een jeugdi- ge joyrider heeft vanavond op. de rijksweg van Den Haag naar Utrecht een ernstig auto-ongeluk veroorzaakt, waarbij een dode is ie betreuren. De jongeman zelf is zeer ernstig gewond. De jongeman had vanavond te gen zes uur een grote auto wegge nomen van het Valkenbosplein in Den Haag, terwijl de èigenaar een haring stond le eten. In vliegende vaart reed de jongen in de richting Utrecht. Ter hoogte van Linschoten begon de wagen, waarmee hij een snelheid van ongeveer 120 kilome ter per uur reed, te slingeren, waarna het voertuig de rijbaan voor het verkeer uit de richting Utrecht opschoot. Daar botste de auto tegeni een kleine wagen, waar in een jongere man en een vrouw zaten. De dode blijkt te zijn de 53-jarige mej. E. Thoenes, lerares te Bilt- hoven. Zij was samen met haar broer, de ernstig gewonde Leidse docent P. Thoenes, op weg van Bilthoven naar Leiden. De jonge man, die de aanrijding veroorzaak te was de 20-jarige F. J. R. uit Utrecht. Hij is al eens met de jus titie in aanraking geweest wegens joyriding. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over september 1960. Geboren: 13. Paulina Catharina Klazina, d. van J. M. Beun en C. F. Deseyn; 19. Hendrikus Jan Cor- nelis, z. van J. Scholten en C. J. Padmos; 30. Neeltje Marietje, d. van M. C. Rentier en M. E. Flik- weert. Ingekomen: Jannetje Flikweert van St. Philipsland; J. P. Jong- schaap en gezin van Zierikzee. Vertrokken: J. P. Flikweert naar Utrecht; W. J. Heijboer naar Amersfoort; J. H. Overbeeke naar 's-Gravenhage; M. Krabbe en echt genote naar Noordgouwe; R. Heij boer naar Heerlen. fende de I.Z.A. vond geen bezwaar. Een voorstel tot verkoop van wo ningwetwoningen zal thans worden gerealiseerd. Het betreft hier een tiental woonhuizen, waaronder twee winkelpanden op het Konin- ginneplein en in de Burgemeester van der Have-straat. De rondvraag De heer M. Stouten (SGP), zou gaarne bij de volgende vergadering willen zien dat voor de aanvang de zegen des Allerhoogsten voor de werkzaamheden in de raad zal wor den afgebeden. De voorzitter meen de dat reeds eerder van de zijde der SGP een dergelijk verzoek is gedaan, en zal het onderhavige gaarne in het college van b. en w. ter tafel brengen. De heer J. op 't Hof (AR), infor meerde naar de instructie van de concierge van het verenigingsge bouw te Sirjansland, en naar de verzorging door caféhouders in de ze vergadergelegenheid. Zijn dorps genoot de heer J. L. van der Maas (Gem. Bel.) vond het afkeurings- waardig dat op besloten vergade ringen in het gebouw de caféhou der vaak verstek laat gaan, en vraagt naar een betere oplossing. B. en w. zullen op korte termijn de ze zaak onderzoeken. Verder vroeg de heer v. d. Maas hoe ver het staat met een rioolzui veringsinstallatie voor Sirjansland. Hoewel nog weinig definitiefs be kend is, heeft deze zaak nog steeds de aandacht van de betrokken in stanties. De voorzitter zal ook dit nog spoedig onderzoeken en even tueel aandringen op voortgang. Dezelfde spreker wees op de zeer deplorabele toe'stand van het zg. Kerkepaadje te Sirjansland, en wil de dringend verbetering, nu geble ken is dat de herverkaveling het herstel niet voor zijn rekening neemt. Ook de heer op 't Hof was deze mening toegedaan. Verwachting tot dinsdagavond: Dezelfde temperatuur Veranderlijke bewolking met tij delijk enige regen; weinig verande ring in temperatuur; matige wind uit zuidelijke richtingen. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.11. Maan op 18.15, onder 5.54. Volle maan: 4 okt. te 23.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 okt. 2.50 v.m 14.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 okt. 2.08 v.m. 14.31 n.m. Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen week einde is de luchtdruk in de omge ving van Polen sterk gestegen. Het hogedrukgebied dat er dientenge volge tot ontwikkeling kwam, be ïnvloedde ook het weer in Neder land, zodat het tijdelijk fraai weer werd met middagtemperaturen van omstreeks 20 graden. Daarna nam het hogedrukgebied in onze omge ving weer in betekenis af, waarna Nederland opnieuw binnen het be reik kwam van een depressie waar van het centrum ten westen van Ierland ligt. Deze depressie heeft in Ierland, zuidwest-Engeland en in Wales plaatselijk zeer veel re gen gebracht, maar het regengebied dat Nederland de afgelopen nacht voorbijtrok was van veel minder betekenis. Met de zuidelijke hoogtestroming, die tussen de twee genoemde lucht druksystemen aanwezig is, kunnen de komende 30 uur gemakkelijk storingen vanuit Frankrijk ons land bereiken De temperatuur blijft ech ter boven normaal. De komende verkiezingen Kandidatenlijst prot.-chr. groeperingen „corridor"-gemeenten De kandidatenlijst der Prot. Ghr. groeperingen van de „corridor"-ge- meenten Brouwershaven, Dreischor Noordgouwe en Zonnemaire, i.v.m. de op 17 november a s. te houden gemeenteraadsverkiezingen, als ge volg van de samenvoeging van ge meenten op Schouwen-Duiveland, luidt als volgt: 1. J. A. v. d. Bijl, Zonnemaire; 2. J. J. Klaasse, Dreischor; 3. N. Fon_ teine, Brouwershaven; 4. Th. Gan- zeman, Noordgouwe; 5. R. J. v. d. Wekken, Brouwershaven; 6. L. M. v .d. Have, Zonnemaire; 7. N. W. Flikweert, Noordgouwe; 8. J. de Later, Dreischor; 9. A. Viergever, Noordgouwe; 10. M. Verseput, Zon nemaire; 11. W. J. Boot, Brouwers haven; 12. N. J. Viergever, Noord gouwe; 13. A. Brouwer, Dreischor; 14. J. L. Joele, Zonnemaire; 15. H. J Slager, Brouwershaven; 16. J. C. Bos, Noordgouwe. De Zeeuwse collekte Ook in deze gemeente zal in de week van 3-9 oktober de Zeeuwse Collekte worden gehouden, die dit jaar is bestemd voor de aankoop van bandrecorders voor blinden en voor vakantie van huisvrouwen, terwijl bovendien 20 pet. van de plaatselijke opbrengst beschikbaar wordt gesteld voor het bejaarden- werk. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 3-10. Totaal aan gevoerd 2050 stuks vee, t.w.: 1130 vette koeien en ossen en 920 var kens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,60-2,95, f 2,50- varkens (levend gew.) f 1,70- 1,68-1,65. Vette koeien en ossen: aanvoer iets korter; handel flauw; iets te ruglopende prijzen, prima's boven notering. Varkens: aanvoer als vo rige week; handel redelijk; prijzen gemiddeld onveranderd, prima vleesvarkens boven notering en slachtzeugen van f 1,45-1,50 per kg. Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 26-9 tot 1-10 werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.Euit betaald de volgende prijzen: Tot 47 gram f 2,05; 48-51 gram f 2,10; 52-56 gram f 2,14; 57-59 gr. f 2,20; 60 gram en daarboven f 2,24 per kilogram. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk min der uitbetaald. Sclieepvaartbericliten Albireo, 30-9 te Karachi. Asterope, 30-9 te Rotterdam, Bonita, 29-9 van Laceiba naar Punto Barrios. Kenia (t.), 30-9 te Colombo. Koratia (t.), 1-10 te Curagao ver wacht. Krebsia (t.), 30-9 van Abadan naar Gibraltar. Limburg, 30-9 rede Aleppo. RAKETTEN IN PAKKETJE. Fabricage van de eerste en tweede trap van de Titan inter- sconlinentale ballistische projectielen in de Martin Company fabriek bij Denver in Colorado. Bovenaan rechts: een verpakte eerste trap staat klaar voor verzending naar Cape Canaveral. De 27 meter lange Titan heeft een reikwijdte van 9000 kilometer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2