Eisenhower ziet momenteel geen heil in gesprek met premier Chroesjtsjef Bouw zuiveringsinstallatie te Zierikzee bereikte hoogste punt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw hameren op aambeeld iSïeuw-Guinea RUSSISCHE PREMIER WIL OPNEMING VAN ROOD-CHINA DE WERELDVOEDSELPRODUKTEE Dalai Lama doet beroep op V.N. Staking in Franse raJ'o- en t.v.-studio Eisenhower oudste president van de V.S. Belgische koning huwt op 15 december MAANDAG I OKTOBER 19» 117e Jaargang No. 18847 ZIERIKZEESOIEfflNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN E.N ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel, 01110-2118, Cirorekoning no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij dm Vaate, tel. 01110-2938 Vrijlating RB-47-piloten voorwaarde? WASHINGTON, 2-10. President Elsenhower heeft zondagavond ge zegd, dat h\j met Chroesjtsjef zal gaan praten, als uit voorafgaande, verkennende besprekingen mocht bltyken, dat de Sowjet-Unle bereid Is om „terug te keren tot de weg van de vreedzame onderhandelin gen". Eisenhower zei dit ln een brief die een antwoord ls op het voorstel van de vjjf neutralistlsche landen voor een hernieuwd contact tussen Chroesjtsjef en hem. De Amerikaanse president ver klaarde dat minister Herter altijd beschikbaar zal zijn voor overleg, zo vertegenwoordigers van de Sow. jet-Unie concrete maatregelen zou den willen bespreken om de span ningen in de wereld te verminde ren. Maar niets in de houding van de Russische regering geeft mij reden om te geloven, dat een gesprek met Chroesjtsjef op dit ogenblik wezenlijk resultaten zal opleveren. In Washington meent men dat Eisenhower nog steeds vasthoudt aan de eis, dat de bemanning van de door de Russen neergehaalde RB-47 eerst vrijgelaten wordt, voor hij een gesprek met Chroesjtsjef zal beginnen. Hagerty deelde mee, dat premier MacMillan van Engeland en pre mier Menzles van Australië in ken nis zijn gesteld van de hoofdlijnen van de brief aan de regeringslei ders van Ghana, Indonesië, de V. A.R, Zuid-Slavië en India toen zij zondagmorgen met Eisenhower overleg pleegden. Eisenhower zegt voorts in zijn brief, dat Rusland „opzettelijk" een politiek voert die gericht is op ver meerdering van de spanning in de wereld en speciaal op het aantas ten van de betrekkingen met de Ver. Staten. Dreigen met vergelding) De Sowjet-Unle, aldus Eisenho wer, heeft vele leden van de V.N. gedreigd met vergelding door mid del van raketten, zo heeft een voor stel voor een onpartijdig onderzoek naar het incident met de RB-47 af gewezen en de ontwapeningsbe sprekingen van de tien landen een zijdig afgebroken. Ik ben van mening, zo vervolgt de Amerikaanse president, dat uit een vergelijking na de mislukking van Parijs tussen het internationaal gedrag van de deelnemers aan. de conferentie te Parijs blijkt bij wie SOEKARNO VOOR DE V.N. NEW YORK, 30-9. President Soe- kamo van Indonesië heeft vrijdag voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties een rede ge houden, waarin hij ook de aanspra ken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea ter sprake heeft ge. bracht. Soekarna verklaarde: „Ik zeg u in alle ernst, dat de situatie in West-Irian een gevaarlijke situatie is, een explosieve situatie. Zij is de oorzaak van spanning en een be dreiging van de vrede". Soekarno vervolgde, dat Indone sië had getracht het probleem zo wel langs bilaterale weg als door Lijkje van vermist jongetje gevonden SITTARD, 2-10. Het lijkje van Hansje Marbus uit Sittard werd za terdagmiddag in een grindgat van de Oude Maas te Stevensweert ge vonden. Het -jarige ventje werd op donderdag 22 september vermist en alle nasporingen, waarbij zelfs enkele honderden militairen van de garnizoenen van Roermond en Maastricht werden ingeschakeld, bleven vergeefs, zodat wel met stel ligheid kon worden aangenomen, dat het kind in de Geleenbeek te Sittard verdronken was, hetgeen nu gebleken is juist te zijn. Ook A.O.W. voor uit Indonesië afkomstige niet-Nederlanders DEN HAAG, 1-10. Naar aanlei- ding van vragen van het Eerste Kamer-lid de Vos van Steenwijk (WD) over de afwijzing door de Centrale Raad van Beroep van A. OW.-uitkering aan een uit Indo nesië afkomstige niet-Nederlandse, zegt staatssecretaris Roolvink, dat het gewenst is, uit Indonesië af komstige niet-Nederlanders, die om politieke ibdenen naar Nederland zijn gekomen of nog zullen komen, voor de toepassing van de artike len 44 en 47 van de algemene ouderdomswet met Nederlanders gelijk te stellen. Reeds vóór de be doelde uitspraak van de Centrale Raad van Beroep heeft hij ter zake contact opgenomen met de minister van buitenlandse zaken, die, naar inmiddels is gebleken, de mening van de staatssecretaris ter zake deelt. De voor deze gelijkstelling ver eiste wijziging van het Koninklijk Besluit van 18 december 1956 zal op korte termijn worden bevorderd. middel van de Verenigde Naties op te lossen. „Hoop vervliegt, geduld raakt uitgeput en zelfs aan ver draagzaamheid komt een eind. Dit alles is nu uitgeput, en Nederland heeft ons geen keus gelaten, dan een krachtiger houding aan te ne men. Als zij de loop der geschiede nis niet op de juiste waarde weten te schatten ,ligt dm schuld daarvoor niet bij ons". Schoorsteen op het nippertje afgebroken KOOG AAN DE ZAAN, 2-10. Vrijdag ontdekte men, dat een grote schoorsteen van de stijfselfabriek „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan door de fundering gezakt was. Het gevaarte ging steeds meer hel len, tot zaterdag de afwijking wel 2 meter bedroeg. Men heeft snel ingegrepen door een particuliere firma de schoorsteen onmiddellijk te laten afbreken. Men heeft de zondag daaraan doorgewerkt. Door dit ingrijpen is voorkomen, dat de schoorsteen is ingestort. Op Times Square, een groot plein in het hartje van New York, is zondagmiddag een bom ontploft, waardoor zes mensen verwondin gen opliepen. NA DE SLUITING Reeds dadelijk invasie op schiereiland Noord-Beveland KORTGENE, 2-10. Noord-Beve- land heeft reeds de eerste dag na zijn ontsluiting een ware invasie van auto's meegemaakt. Duizenden auto's zijn zondag over de dam bij Kats het voormalige eiland binnen gereden. Niet alleen de hoofdwe gen, maar ook de binnenwegen wa ren op momenten stampvol auto's. Het feit, dat op het ogenblik vele wegen zijn afgesloten tengevolge van de werkzaamheden in het Del tagebied, bracht met zich mee dat op enkele plaatsen het verkeer ge heel vast zat. Bij het bungalow park „De Banjaard" in Kamperland heeft de politie anderhalf uur werk gehad om ongeveer 300 auto's weer aan het rijden te krijgen. De Noordbevelandse politie is de gehele dag in touw geweest om op de meeste bedreigde plaatsen assis tentie te verlenen. Deze prachtige najaarsdag heeft er tevens toe bij gedragen, dat de café's aan de kust, maar ook in de dorpen een buiten gewone drukke dag beleefd heb ben. de verantwoordelijkheid ligt voor de toeneming van de spanning in de wereld en het feit dat er geen vorderingen zijn gemaakt bij de be handeling van de voornaamste vraagstukken. Eisenhower verwijst dan nog maals naar de verklaring, die na de mislukte topconferentie te Pa rijs door de drie westelijke leiders werd uitgegeven. Hierin wordt ge zegd dat deze leiders bereid blijven tot het voeren van onderhandelin gen over alle belangrijk* interna tionale problemen. Onverzekerde verzekeringsinspecteur PARIJS, 1-10. Tot 600 nieu we fr. boete veroordeelde vrijdag een rechter in Fon- tainebleau een atuomobilist die geen W.A.-verzekerlng voor zijn atuo bleek geslo ten te hebben. Een derge lijke verzekering is ver plicht in Frankrijk. De rechter moest hoofdschud dend vaststellen dat de man inspecteur van een grote verzekeringsmaatschappij is D». A. W. M. Odé te Goes overleden DEN HAAG, 1-10. In de ouder dom van 67 jaar is te Goes over leden na een langdurige ongesteld heid ds. A. M. W. Odé, emeritus predikant der Hervormde Kerk, die tal van jaren in Zeeland een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. Hij diende verscheidene gemeen ten en kwam in 1938 naar Goes, waar hij 20 jaar gestaan heeft. Ds. Odé was onder meer voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, synodaal gedelegeerde voor de hervormde emigrantencom missie. Ook was hij lid van de stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk en maakte hij deel uit van de commissie van voorbereiding voor de stichting van een protestants streekzieken huis in Zeeland en van een sana torium voor t.b.-patiënten in het zuiden. IJMUIDEN. Terwijl ter begroe ting door een batterij der Konink lijke Marine 21 saluutschoten wer den afgegeven op het Fort-eiland te IJmuiden, is de Amerikaanse krui ser „Boston" maandagmorgen om zeven uur de haven van IJmuiden binnengelopen voor een zesdaags bezoek aan ons land. Schoors teenvegers stalen als raven ROTTERDAM, 31-9. De 41-jarige schoorsteenveger A. H. F. en zijn 43-jarige collega M. S., beiden uit Rotterdam, zijn voor de officier van justitie geleid, omdat zij zich de laatste tijd hebben schuldig ge maakt aan verschillende diefstallen Zij hebben bekend twee televisie toestellen, elk van f 1.200,een zending uurwerken ter waarde van f 745,drie grammofoons f207, en vier wollen dekens te hebben gestolen. Zij oefenden hun bedrijf uit met een bestelauto, waarmee zij van klant naar klant reden. Zagen zij ergens een auto die werd uitgela den, dan wachten zij tot de kust veilig was en sloegen dan hun slag. Schipper redt twee vrouwen AMSTERDAM, 3-10. De schipper E. Dodde van het binnenschip „Avontuur" van de KN.S.M. heeft zaterdagmiddag op het kanaal nabij de Ouddiemerlaan twee vrouwen weten t'e redden uit een auto die daar te water was gereden. Na het roer aan zijn vrouw te hebben overgelaten roeide de schipper met zijn vlet naar de zinkende auto, sloeg de achterruit stuk en bracht de dames E. Mayenburg en L. van Nouwen in veiligheid. De algemene V.N.-vergadering NE N YORK, 1-10. In de alge mene vergadering der V.N. heeft de Russische premier Chroesjtsjef verkl .ard, dat er zonder commu nistisch China geen ontwapening mogeiyk is en dat de V.N. ook op andere gebieden niet normaal kun nen v/erken als Peking niet in de volkerenorganisatie is vertegen- woort'igd. Volgens Chroesjtsjef zou er een tijd aanbreken dat de V.S. China niet langer vijandig zullen behan delen. Hoe vlugger dit geschiedde, des te beter zou dit voor de wereld vrede zijn. De Amerikaanse pogingen om „een politiek lijk als Tsjiang Kai- Sjek nieuw leven in te blazen", vergiftigde alleen maar de inter nationale atmosfeer. Men moest echter niet denken dat in de eerste plaats Peking het nodig heeft, dat China tot de V.N. wordt toegelaten. De volkerenor ganisatie zelf had het nodig, dat „een zo groot volk, een zo groot land als de Chinese volksrepu bliek", ln haar midden la vertegen woordigd. Chroesjtsjef doet aanvallen De Sowjetrussische premier deed felle aanvallen op de Zuidkore- aanse president Syngman Rhee, de regering in Zuid-Vietnam - waar volgens hem mensen werden ont hoofd, omdat de V.S. daar heer en meester zijn - en op de Ameri kaanse vriendschap voor Spanje. In dit verband noemde hij gene raal Franco een „beul". Op dit ogenblik greep voorzitter Boland in om Chroesjtsjef tot de orde te roe pen. Herhaaldelijk moest hij ha meren, voordat de luid schreeu wende en heftig gesticulerende Sowjet-leider zijn verklaring on derbrak. Boland gaf opdracht de opmerkingen van Chroesjtsjef over Franco uit de notulen te schrappen. Voorts deed hij een aanval op de rassenpolitiek in de V.S. De apart heid op de scholen in de zuidelijke staten van de V.S. noemde hij een schande. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Men kan beter hopen dan J vertwijfelen. i Nauwelijks gelijke tred met bevolkingsaanwas ROME, 2-10. Blijken» een rap- port van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, heeft de wereld-voedsel- produktie ln het Jaar 1959/60 nau welijks gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. In dit jaar toonde de wereld- voedselproduktie een toename van ongeler twee procent, vergeleken met een bevolkingsaanwas van 1.6 procent; in de drie voorgaande ja ren was de marge aanzienlijk groter. Het Verre Oosten bleef nog steeds het meest kritieke hongergebied; de bevolking nam hier met elf mil joen zielen toé. De totale graanvoorraden in de voornaamste exportlanden stegen tot het ongekende cijfer van 126 miljoen ton of bijna vier maal zo groot als in 1952. De grootste stijging van de land- NIEUW DELHI, 1-10. Da Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, die in India als balling woont, heeft zaterdag in een bood schap aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld een beroep op de V.N. gedaan, „passende maatregelen te treffen om China er toe te brengen zijn agressie te staken". De Dalai Lama stelt dat uit mede delingen van vluchtelingen blijkt, dat de onderdrukking en massale terreur in Tibet voortduren. bouwproduktie deed zich met vier procent voor in west-Europa. In het Verre Oosten, exclusief com munistisch China, bedroeg zij ruim drie procent. PARIJS, 2-10. De acteurs van een staatsstudio voor radio en tele visie te Parijs zijn zondag in sta king gegaan als protest tegen de uitsluiting door de regering van alle acteurs die het zg. „Manifest der 121" hebben ondertekend. Men wil tot dinsdag staken. In het betrokken manifest wordt gezegd, dat iedere Fransman het recht heeft te weigeren de wapens op te nemen tegen de Algerijnen. WASHINGTON, 3-10. President Eisenhower is van vandaag af de oudste president der V S. Andrew Jackson wa9 bij zijn aftreden op 4 maart 1833 op elf dagen na 70 jaar. Eisenhower wordt op 14 oktober zeventig. Toen men hem vorige maand op een persconferentie vroeg wat hij van zijn aanstaande record dacht, zei de president dat hij dat geen speciale verdienste vond. BRUSSEL, 2-10. Het palels breng! ter kennis dat het huwelijk van de koning met dona Fabiola op 15 de- ccmber te Brussel zal worden vol trokken. Gemeente heeft een... schaapskudde EXLOO, 1-10. Onder grote be langstelling is vanmiddag in Exloo (gem. Odoorn) op enigszins feeste lijke wijze een partuculiere kudde schapen aan de gemeente Odoorn overgedragen. De overname door de gemeente geschiedde op initiatief van de burgemeester, de heer J. van Royen, en is financieel moge lijk geworden door jaarlijkse bij dragen van particulieren. De kudde, die vroeger uit plus minus 1500 tot 2.000 schapen moet hebben bestaan en thans nog slechts een veertigtal dieren telt, zou binnen afzienbare tijd geheel uit het dorpsbeeld zijn verdwenen, indien de gemeente haar niet had overgenomen. Hiermede zal een eeuwenoude traditie blijven voortbestaan. Ge lijktijdig met deze overdracht werd een geheel tot de oorspronkelijke staat gerestaureerde schaapskool officieel in gebruik genomen. Auto geslipt bij Soesterberg SOEST, 1-10. Op de provinciale weg van Soesterberg naar Soest ia vannacht een personenauto geslipt en met grote snelheid op twee bo men gereden. De 26-jarige bestuur der, de Amerikaan R. H. McGeeney werd op slag gedood. De 25-jarige P. Richardson die naast hem had gezeten werd uit de auto geslin gerd en bleef gewond op de weg liggen. De twee slachtoffers waren in dienst van de luchtmacht op de basis Soesterberg. De wegen heeft met grot* snel heid over de provinciale weg gere den en is in een flauwe bocht aan het slippen geraakt. Het voertuig schoot tegen een boo mop, draaide naar de andere wegzijde en kwam tegen een tweede boom tot staan. Mevrouw Matilda Rogers in Waynesvielle, in de Amerikaans* staat Noord-Carolina, heeft zater dag haar 110-de verjaardag ge vierd. Zij heeft 5 zonen, 4 dochters 65 kleinkinderen, 69 achterklein kinderen en 125 achter-achter kleinkinderen. Gemeente reserveerde douceurtje voor arbeiders ZIERIKZEE, S0-9. Bfl de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal latie werd vrijdag het hoogste punt bereikt. Niet zonder trots werd de driekleur geplant op één der be tonnen tanks, die in zo sterke mate het silhouet van dit fascinerend bouwprojekt beheersen. Bjj gelegenheid van het passeren dezer mijlpaal bracht het college van b. en w„ in gezelschap van de directeur van de Centrale Dienst, de heer A. J. Argelo, en de ge meentesecretaris, de heer R. van Ommeren, een bezoek aan het bouwterrein. In de directiekeet overhandigde burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester een bedrag onder couvert aan de dagelijks opzichter de heer Visser, die met een dankwoord dit extraatje voor het personeel in ont vangst nam. Gebruik makend van de geboden gelegenheid, besloten de autoriteiten een klim te wagen naar het topje van één der tanks, het bovenste gedeelte waarvan juist door arbeiders werd gladgestreken. Een typische „bouwvakladder" ver schafte de mogelijkheid dit verhe ven standpunt te bereiken en laten we mogen mededelen, dat ieder vei lig is aangekomen en een kwartier later weer is afgedaald. Staande boven op de tank heeft men een magnifiek uitzicht op de omgeving niet alleen, maar vooral op het bouwobject, dat door opzet en af metingen respekt afdwingt. Hier is een complete „zuive- ringsfabriek" verrezen, die met zijn volautomatische appara tuur straks Zierikzee gaat ver lossen van een euvel, waarmede het feitelijk al eeuwen heeft te kampen gehad. De zandvanger Behalve de beide tanks, behoort bij het complex het bedieningslo kaal en de grote zandvanger, 'n ju weeltje van betonbouwkunst, waar van binnen enkele dagen de sta ketsels zullen worden weggenomen. Voor het betonwerk ligt een goede zomer achter de rug, want grote droogte geeft veel kans op scheuren en voor het storten waren ditmaal de omstandigheden vrijwel ideaal. Hierdoor is de constructie van de zuiveringsinstallatie vrijwel vol maakt geworden. Tussen januari en de zomer kan de apparatuur in werking worden gesteld. De marge is inderdaad ruim genomen, want een projekt als het onderhavige is niet precies op een dag te „plan nen". Als straks nog blijkt, dat - ook onder ongunstige omstandig heden de installatie reukloos is, dan mag men met betrekking tot het projekt aan de Zandweg met recht zeggen: „daar werd wat groots verricht".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1