Overwegend wol, maar in sombere kleuren Onze Puzzelrubriek Wist li, ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE vblidag 30 september 1960 No. 18646 Stoffenbeeld van dit seizoen Soms levendige effecten Nu de herfst ongetwijfeld nadert, wordt het tijd ons te verdiepen in de kleding, waarmee we onze kle renkast voor het koelere seizoen moeten aanvullen. Dat die aanvul lingen van wol zullen zijn. daaraan kan eigenlijk niet veel twijfel be staan. Maar dit als gegeven be schouwende, wat hebben wij dan nodig? En wat is er op het gebied van japonnen, blouses, rokken, mantels en pantalons zoal aan de markt? Laten we proberen in kort be stek na te gaan wat er op elk ge bied aan materialen, aan stoffen zijn te vinden en in welke kleuren. De modellen zijn sluik en eenvou dig, niet getailleerd. Wat dat be treft zijn er niet veel problemen. Maar hoe is het met de kleuren gesteld? Wel, die zijn donker, vaak zelfs somber, soms verlevendigd door sterke kleuraccenten. Zwart is heel belangrijk, evenals anthra- ciet en zwart-wit stoffen, die ech ter ook aan de donkere kant blij ven. Daarnaast treffen wij veel bruin aan, vaak weer met zwart gemengd. De wollen ruit Wat de dessinering aangaat, heeft de wollen ruit een heel belangrijk 9treepje voor. Onder ruiten moet men dan verstaan sterk sprekende Schotse ruiten, maar ook de nau welijks zichtbare vage „veegjes", die bij aandachtige beschouwing restanten zijn van wat de dessina- teur oorspronkelijk als een ruit ge tekend heeft. In alle klassen zijn de stoffen rijk en glanzend door de fraaie wolve zel en soms door nog extra mee- versponnen effectharen of vezels. Voor de mantels en costuums zijn de langharige materialen belang- De verschrikkingen in Tibet Kinderroof op grote schaal Een comité belast met het onder zoek naar de gebeurtenissen in het door de Rode Chinezen bezette Ti bet, ontving informaties van de in India vertoevende Dalai Lama, dat de gehele mannelijke en vrouwe lijke bevolking gedwongen gesteri liseerd is „onder voorwendsel be paalde besmettelijke ziekten te voorkomen". De Dalai Lama deelde de com missie verder mede, dat zeker 10 duizend Tibetaanse kinderen naar China zijn overgebracht. Van deze kinderen zijn slechts 500 terugge keerd. Tevoren werd de ouders ge zegd, dat de onteigening van de kinderen een bevel was van Mao. Na 1956 werden alle babies van tien tot vijftien dagen weggeno men. Alle geboorten moesten wor den opgeheven. Leden van de ge- neeskundige dienst gingen dan naar de huizen om de kleintjes mee te nemen. De kinderen, zo kregen de ouders te horen ,zijn eigendom van de communisten en moeten in Chi na opgevoed worden. dat verscheidene zeeroversbenden in de Chinese zee geleid worden door vrouwen? De knappe Chun Lo You voert zelfs het bevel over een vloot van 22 schepen. dat de ontlading in een elektrische vonk ongeveer één miljoenste seconde duurt? dat er in de Himalaya de meeste neerslag valt? Er zijn bepaalde omstandigheden, waardoor de neerslag hier veel hoger is dan in andere gebieden op aarde. Zij bedraagt meer dan 400 cm. per jaar. dat men vroeger in de oude tijd de purperen verfkleur verkreeg uit slakken, een soort die ook wel in ons land voorkomt? Aangezien de kleur niet licht- echt was en de verf bovendien nog een onaangename lucht verspreidde, vervaardigt men deze kleur tegenwoordig uit andere stoffen. dat een jachtluipaard, zoals ze veel bij de jacht in India wor den gebruikt, een snelheid kan halen van bijna 100 kilometer per uur en hierbij sprongen rijk; vaak zijn deze stoffen bedekt met een doorschijnende „flausch", waar een ruitenmotief flauw door heen schemert. Verder zijn er veel tweeds en shetlands, ook alweer met ruitvariaties. Soms zijn die ruiten gevormd door de knoopjes van ingeweven bouclé-garens. Unie-stoffen Japonnen, rokken en blouses zijn vaak van uni-stoffen gemaakt, zo wel in zwart en grijs als in fanta sie-weefsels. De dure kamgarens en ook lakenachtige stoffen, flanels, jersey's en wevenits zijn meestal, althans vaak, in uni gehouden. De wevenits treft men echter ook aan in allerlei fantasie-uitvoeringen: met lange haren, met ruiten of stre pen, in ruiten met bloemen gecom bineerd, in prachtige bloemjacqu- ards enz. Deze gebreide materialen verdienen de aandacht ten volle. Ze hebben de Ideale draageigen- schappen van geweven kamgarens, maar zijn soepeler. Ook bedrukte wevenits zal men deze maanden veel tegenkomen. Wat tenslotte de pantalons be treft, is er een grote keus uit uni, zowel als aan geruite kamgarens en strijkgarens overwegend van wol. Ingezonden mededeling pijj^ Jwcst. iyi«p. diarrhee.^influenza, perl J in dun mei 6 poeder? maar ook in ccn Jiarflijt AibilJJllSlPQTHEEK (mtfi iet icKKe*'! zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Mecnk's Poedersflra® hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep,^Jnirrhce, influenza, rheumatiek, koorisipeid bij gevatte kou, periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK met 6 verschillende etuis 6 poeders). zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen.' Er zijn, nfli rh< perioi in eti een h! handige JfflsTT RWsKrortll bu.i gbaar jok in rtlEEK Straks al te veel onderwijzers DEN HAAG. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geeft in zijn begroting voor 1961 een overzicht van het aantal kandidaten en geslaagden van de kweekscholen. Dit overzicht geeft een beeld van de aanzienlijke stijging van het aantal geslaagden, welke stijging een gevolg is van de sterke toe neming van het aantal kweek schoolleerlingen. Voor het cursus jaar 1960-1961 is opnieuw een ver meerdering van het aantal leer lingen te verwachten. Het is ver blijdend - zegt de minister - dat door deze grote toeloop in de be hoefte aan onderwijzers, die door de verlaging van de leerlingen schalen sterk zal toenemen, zal kunnen worden voorzien. De gro te toeloop doet echter tevens de vraag rijzen, of - gezien de prog noses, die de behoefte aan onder wijzers zo juist mogelijk hebben trachten vast te stellen - het niet noodzakelijk is deze toeloop reeds thans wat af te remmen. In ieder geval zal een zorgvuldige selectie thans meer dan ooit gewenst zijn. Ingezonden mededeling handen I IfllÉl® ruw of «chraol HAMEAGELEIEEH3 TONEEL EN FILM „Sapphire" - een aanklacht in filmprogramma van de Concertzaal Legendarische Zorro te zien te Haamstede „Sapphire, het meisje uit de Tu- lipbar", met o.a. Nigel Patrick en Yvonne Mitchell is de spannende film waarmee het Concertzaal filmprogramma van deze week ge opend wordt. Deze film, die een aanklacht wil zijn, vangt aan met de ontdekking van het lijk. van een vrouw. De politie wordt op de hoogte gesteld en deze constateert dat zij is vermoord Uit het onder zoek blijkt dat het slachtoffer Sap phire Robbins is, een Londense mu ziekstudente. Dan beginnen de moeilijkheden voor de politie, want wat was het geheim van het ver moorde meisje? Men informeert naar haar in ver_ schillende dancings want het wordt bekend dat Sapphire veel van dan sen hield. Men ondervindt echter veel haat tegen haar, vooral bij de gekleurde bevolking van Londen. Uit het onderzoek blijkt ook dat Sapphire uit haat werd vermoord en dat zij een dubbel leven leidde. In een geheel onverwachte ontkno ping gelukt het de politie om ant woord te geven op al de vragen en wordt de moordenaar gearresteerd. „Flitsende degens" Als tweede film deze week zien we „Flitsende degens" met George Baker en Sylvia Syns, een avon tuurlijke geschiedenis met schone vrouwen en sensationele duels uit de tijd na de burgeroorlog in En geland, toen dit land werd verdeeld door Royalisten die de jonge Char les Stuart op de troon wilden zien en de aanhangers van Olver Crom well, die de bijnaam hadden van Rondkoppen. Charles Stuart is vergezeld door zijn vriend, bijgenaamd de Maan- rakker, op de vlucht. Maanrakker is een obcessie voor Cromwell en alles wordt in het werk gesteld de voortvluchtigen te grijpen. Na he vige gevechten weten de gezochten echter te ontkomen en zij houden zich schuil in de bossen. Maanrak ker gaat vermomd op zoek naar een boot om naar Frankrijk uit te wij- Engeland krijgt spoorwegstaking LONDEN, 29-9. De leiders van de vakverenigingen van Britse spoorwegarbeiders hebben opge roepen tot een staking op maandag 17 oktober, nadat een looneis was afgewezen. De Britse transportcommissie heeft woensdag geweigerd verder te gaan dan haar aanbod van 3 loonsverhoging met terugwerkende kracht tot januari, voor de 110.000 arbeiders van spoorwegwerkplaat- sen. De vakverenigingen hadden om 2 °/o extra gevraagd voor de 50.000 geschoolde arbeiders van de werkplaatsen. ken, wordt herkend maar weet na spannende strijd te ontkomen. Charles Stuart en zijn gevolg we ten uiteindelijk toch een schip te bereiken en naar Frankrijk te vluchten. Maanrakker vecht tot het laatste toe en zwemt uiteindelijk de boot achterna, die even buiten de kust op hem wacht. „De wraak van Zorro", eeni span nende actie film, is deze week te zien in bioscoop hotel Bom te Haamstede. De intrige van deze film is samengevat rond de figuur van de sluwe politicus Stratton, die handlangers er op uitstuurt om land in bezit te nemen dat, op een „vervalsing" is toegewezen aan an deren Stratton blijkt echter een bandiet te zijn en het is de legen darische Zorro die er uiteindelijk in slaagt, zijn plannen te verijdelen. Rupsen in sigaretten Italiaanse sigarettenrokers hebben dezer dagen ontdekt dat in bepaalde sigaretten levende rupsen voorkomen. Op deze wijze bevolkte si garetten trokken zwaar en hadden een bittere smaak. De rupsen waren uit zeer kleine eitjes gekomen die ondanks de bewerking van de tabaksbladen toch wa ren uitgekomen. SPORT Tsjecho Slowakfje-Nederland toch In Praag DEN HAAG, 29-9. De voetbal wedstrijd Tsjecho Slowakije-Ne- derland, die voor zondag 30 okto ber op het programma staat, zal toch in Praag worden gespeeld en niet in Pilsen. De interland, die om half drie begint, wordt door een Oostduitse scheidsrechter geleid. De wedstrijd tussen Jong Oranje en het Tsjechoslowaakse jeugdteam begint is daags tevoren in Kosicz en begint om half twee. Een Oos tenrijkse arbiter zal de ontmoeting leiden. De heer J. W. van den Doel veertig jaar verbonden aan Seheldebank IV.V. Zierikzee bleek zjjn „geestelijke Achillespees" Zoals te verwachten vlei, ver toont de onderwyzersbegroting voor het dienstjaar 1961 in verge lijking tot die voor 1960 weder een belangrijke stijging, zo schrijft minister Cals in zijn begroting van O. K. en W. voor 1961. Tegen over het eindcijfer voor de gehele dienst voor 1960 van f 1.421.035.000 voor het komende Jaar een totaal bedrag van f 1.669.088.000, een stijging derhalve van f 248. 053.000 ZIERIKZEE, 30-9. „Inderdaad, heel anders waren de economische omstandigheden in vergelijking met nu, toen ik in 1920 als jongste be diende bij de .Seheldebank' kwam". De directeur van de bank, de heer J. W. v. d. Doel zegt het een beetje peinzend, omdat er reden voor hem is, wat langer dan gewoonlijk bij het verleden stil te staan. Op za terdag 1 oktober hoopt hij zijn 40- jarig jubileum bij de bank te vie ren. Uit de loopjongen van toen is geworden de succesvolle, voortva rende bankman in optima forma, die de vinger hield en houdt bij de polsslag van het economische leven op Schouwen-Duiveland en van de ,ups" en „downs" daarvan nauw keurig aantekening doet. Intussen onderstreept hij bij her haling, dat de Seheldebank „maar een kleine bank is gebleven", maar iemand, die wat oog heeft gehou den op het bankwezen in de laat ste tientallen jaren, weet dat vele „kleintjes" zijn opgegaan in grotere verbanden of al of niet met stille trom zijn verdwenen. Heel anders is het gegaan met de Seheldebank N.V. en het „still going strong" van dit regionaal bankbedrijf is voor een groot deel te danken geweest aan de jubilaris van zaterdag a.s., die zich er met hoofd en schouders aan en onder heeft gezet. Feeling voor het vak, bracht hem reeds in 1926 het procuratiehouder schap en vanaf 1933 was de heer v. d. Doel intern bevoegd de direc tionele zaken te voeren, naast de toenmalige directeur de heer D. v. d. Velde. In 1945 werd hij door het bestuur in zijn huidige functie be noemd. De oorlogsevakuatie De barre periode van de oorlogs evakuatie was hieraan voorafge gaan. De Seheldebank vond toen onderdak in het gebouw van de Amsterdamse Bank te Tilburg. In die tussentijd gebruikte de Duitse bezetter het eigen bankgebouw in de Poststraat als rouwkamer. Het waren zwarte rouwfloersen en grafkransen, waarmede het in terieur bleek bekleed, toen de heer v. d. Doel bij een flakkerend kaars lichtje zijn eerste inspektie hield na de bevrijding, Schouwse grond betredend als passagier van het eerste bootje uit Noord-Beveland dat naar het kersvers bevrijde eiland voer. Wat evakuatiewee betrof kwam de bank er in 1953 beter af, want alles bleef intakt en er werd door gewerkt zij het dat de omstandig heden uiterst moeilijk waren. Verstrekking kampeeruitrusting Ingeschoten als hij was op de précaire omstandigheden op het eiland >zag de heer v. d. Doel zich belast met de leiding bij het ver strekken van de kampeeruitrusting aan de terugkerende bevolking en in die hoedanigheid leverde hij een positief aandeel in een snelle nor malisering van de toestanden in deze streek. De heer v. d Doel is Zierikzee altijd trouw gebleven. Weliswaar is hij het prototype van de nuchtere bankman, maar Zierikzee bleek zijn geestelijke Achillespees. „Schrijf maar, omdat het wonen in Zierikzee mij altijd heeft be koord en Zierikzee - tot in onze nuchtere tijd het amikale In de onderlinge omgang heeft behouden" zo zei hij tegen ons, tijdens een ge sprek in het nieuwe kantoor, waar_ uit de herinneringsresten aan het nu zo romantisch schijnende 1920 door een architectonische ingreep zo magnifiek zijn verjaagd. Andere taken Gegeven zijn liefde voor Zierik zee en van huisuit gemeenschaps mens zijnde, heeft de jubilaris in Zierikzee volop werk gevonden te algemene nutte, o.m. thans nog als raadslid en van 1947-1949 als wet houder der gemeente voor de A.R.- partij. Vinnig in het debat en scherp ingeschoten op de gemeente lijke problematiek, droeg hij in de bestuurlijke sfeer het zijne bij tot een goede gang van zaken. Vanaf 1943 bekleed met het voorzitter schap van het bestuur der Chr. Nat. school wist hij ook op dit terrein zijn invloed tot gelding te brengen, hetgeen op het kerkelijk erf met evenveel recht kan gezegd. Als voorzitter van de commissie van de Ger. Kerk droeg hij belangrijk bij tot een tweetal vernieuwingen van het kerkgebouw aan de St. Domus- straat. Jarenlang was de julilaris vice-voorzitter van de Z.O.V. en maakt nog deel uit van het comité rijtoer ouden van dagen. Boven dien is hij voorzitter van de „Sla- venkas", het lijntje dat hem met de historische periode van de Al gerijnse zeeroverij verbindt. De ge meente vertegenwoordigt hij verder in de Gascommissie, de commissie Brugverbinding Haringvliet en de adviescommisie voor het Zw. Rode Kruis-ziekenhuis. Een veelzijdig stadgenoot, die passende hulde zaj worden ge bracht op een zaterdag in „Mon- dragon" te houden receptie, die hem door het bestuur van de Sehel debank N.V. wordt aangeboden. In de afgelopen drie weken zijn ongeveer 3.500 vluchtelingen uit Tibet Sikkim binnengekomen. Zij brachten 50.000 stuks vee mee. Sikkim is een onafhankelijk ko- nintoijk in de Himalaya, dat door India beschermd wordt. De 1.500 stakende ladingklerken in de Londense havens hebben een voorstel van de havenraad dat be oogde een einde te maken aan de thans tien dagen oude staking van de hand gewezen. AMSTERDAM. De directie van een Amsterdams automobielbedrijf heeft besloten in samenwerking met de stichting „Het leven begint bij veertig", zo deelt deze mede, een proef te nemen met het tewerkstel, len van een kleine groep werkne mers van boven de 40 jaar. Men wil gegadigden voor diverse functies zo nodig omscholen voor geschikte plaatsen in verschillende afdelin gen van dit bedrijf. Als de proef slaagt is men voornemens meer oudere werkkrachten aan te trek ken. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Causerie over Rusland voor Ver. van vrijz. Hervormden Maandag 3 oktober a.s. hoopt voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden alhier op te treden de heer A. Stoel, chef van de afdeling opleiding en voorlichting van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. De heer Stoel zal het onderwerp „Im pressies uit de Sowjet-Unie" inlei den. De spr. maakte een reis naar Rusland, voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. WEEKEINDE ARTS END ERNST ZIERIKZEE Weekeinde 1-2 oktober: P. W. J. Vogelaar, tel. (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 1-2 oktober: Jhr. H. Backer, Noordgouwe, tel. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 1-2 oktober: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110) 2180. FerhaH. Abbas, premier van de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek", is vandaag in Peking aangekomen. Hij werd op het vliegveld welkom geheten door de Chinese premier Tsjou en Lai. Mevrouw Elivera Doud, de moe der van president Eisenhower's echtgenote, is in de ouderdom van 82 jaar te Denver overleden, aldus heeft het Witte Huis bekendge maakt. Gezien het mindere aantal in gezonden oplossingen, moet de puzzel van vorige week wel wat aan de moeilijke kant zijn geweest. We hopen dat zij „die er niet uit konden, komen", zich met meer succes in de nieuwe puzzel zullen vastbijten. Na loting gaat de set kaartjes deze week naar: Mevr. T. Klinge-Brandt Mathenesserdtfk 263 a Rotterdam Het pocket-boek is bestemd voor: Mej. C. Klompe B I Serooskerke De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. cape; 5. agio; 9. sela; 10. armee; 12. veen; 13. kus; 14. die; 15. lade; 17. te; 19. nu; 20. rete; 23. egaal; 24. formule; 28. ad denda; 32. t.t.; 34. il; 35. lor; 37. r. k.; 38. em; 39. tu; 40. af; 41. po; 42. a.g.; 43. ee; 44. ha; 45. lel; 47. s.a.; 49. e.o.; 51. groenlo; 54. uitting; 57. onzin; 58. lamp; 61. mg; 62, t.t.; 63. bron; 65. lam; 67. eva; 68. amie; 69. eiber; 72. raat; 73. kurk; 74. snik. Verticaal: 1. aera; 2. cake; 3. pastel; 4. er; 5. a.e.; 6. geduld; 7. over; 8. test; 11. mm; 15. lift; 16. dor; 18. egel; 19. naar; 21. een; 22. edam; 25. otter; 26. mi; 27. ulaan; 29. drost; 30. e.k.; 31. degen; 36. ode; 43. egel; 44. he; 45. long; 46. lult; 48: at; 50. ogen; 52. oom; 53. lommer; 55. intern; 56. ier; 59. arme; 60. plek; 63. bark: 64. oran; 66. ob; 70. ik; 71. es. DE NIEUWE PUZZEL Prinses Irene opent streekziekenhuis DEN HAAG, 29-9. H.K.H. Prinses Irene is voornemens op woensdag 2 november het streekziekenhuis „Prinses Irene" in Almelo te ope nen. Dit heeft de rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Esperanto op de lagere school? DEN HAAG, 29-9. Naar minister Cals aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, is een wetsontwerp in voorbereiding houdende een re geling, waarbij het geven van on derwijs in esperanto aan ulo-scho len facultatief wordt gesteld en waarbij zal worden voorzien in de instelling van een akte esperanto L.O. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. rookartikel, 6. deel v.e. station, 11. laten schieten, 13. voorzetsel, 15. resonantie op wekkend, 18. bijwoord, 20. schortje, 21. onmeetbaar getal, 22. super na tionaal orgaan (afk.), 23. succes hebben, 25. plaats in Groningen, 27. deel ve. paardetuig, 29. af standsmaat (afk 31. Kon. Pakket vaart Mij., 33. pers. voornaamw., 34. ontkenning, 35. geroosterd brood 37. dringend, 40. titel (afk.), 41. vis- gerei, 42. geogr. aanduiding (afk.), 43. Frans onb. voornaamw., 44 deel v.d. romp, 46. Engels lidwoord, 47. rangtelwoord, 50. rijgsnoer, 52. zelf kant, 54. maanstand (afk.), 55. meisjesnaam, 57. windrichting (afk), 58. leesteken, 61. kostbare stof, 63. het aan land gaan, 65. Ko ninklijk leger (afk.), 66. afstands maat (afk.), 07. meisjesnaam, 68. en omgekeerd (afk.), 69. meisjesnaam, 71. waterstand (afk.), 73. plaats ln Zwitserland, 75. vorm van storen, 76 naar beneden. Verticaal: 2. zijrivier v.d. Donau, 3. deel v.d. dag, 4. houding, 5. zang- noot, 6. door dik er dun, 7. voeg woord, 8. ambtshalve (Lat. afk 9. open doen, 10. aanblik, 12. deel v.e. kippenhok, 14. meetapparatuur, 16. ons inziens (afk.), 17. rang i.h. leger 19 erge hekel hebben, 23. plotse linge ingeving, 24. wintervoertuig, 26. klein persoon, 28. buigen, 30. opgewekt, fris, 32. titel (afk.), 33. onb. voornaamw., 36. als eerder (afk.), 38. goed, 39. triller, 42. zwaardvis, 45. grondtoon, 46. in wendig, 48. herkauwer, 49. kinder- groet, 51. afval, 53. gezicht, 56. als volgt (afk.), 59. familielid, 60. eet- voorschrift, 62 lichaamsholte, 64. kloosterzuster, 66. de dato (afk.), 69. in verband met (afk.), 70. bijbelse figuur, 72. rivier in Italië, 73. ge wicht (afk.), 74. en omgekeerd (afk.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5