Dijkwater vogelreservaat van eerste orde geworden op Schouwen-Duiveland Broedresultaten leerden het Ook inlage bij Ouwerkerk belangrijk HAAMSTEDE, 30-9. In „Ster- na", het verenigingsblad van de vogelwacht Schouwen-Duiveland', wordt opgemerkt dat het afgelo pen seizoen op Schouwen-Duive land, met name ook in de duin streek, een toeneming te zien gaf van het aantal kieviten, grutto's en welpen. Wat de kieviten be treft, was deze vermeerdering dui delijk waar te nemen in de inlagen In de tweede helft van juni wer den nog legsels van de kievit aan getroffen. In juni waren zeer grote concentraties van grutto's waar te nemen. Hieruit concludeert de „Vo gelwacht", dat 1960 een „grutto jaar" is geweest. Van de op Schou wen-Duiveland aanwezige broed- terreinen spande het ingedijkte Dijkwater de kroon. Het werd ge kozen als broedplaats voor 'n grote verscheidenheid aan vogels. Tal rijke nesten van kluten, strand- bontbekplevieren .visdiefjes, kie viten, patrijzen, kleine plevieren, dwergsterns, tureluurs, waterhoen, meerkoet, wilde eend en scholek ster werden aangetroffen. Het blijkt uit deze namen wel dat hier een vogelreservaat van de eerste orde is ontstaan. Het aanbrengen van terreinveranderingen ter plaat se is dus hoogst ongewenst. Beplan ting met houtgewas, hoe gering ook, zal voor de vogelstand funeste ge volgen kunnen hebben. De thans hier broedende vogels zijn nl. alle openterreinvogels. De Ouwerkerkse inlaag Behalve het Dijkwater is ook de inlaag bij Ouwerkerk belangrijk. Het broedgebied herbergde veel broedvogels, als visdiefjes, schol eksters, kokmeeuwen, kluten, strandplevieren en dwergsterns. Ook veel broedende bergeenden werden aangetroffen. De inlagen bij Flaauwers gaven een vermeerdering te zien van het aantal kluten. Helaas was het aan tal broedende grote sterns in die inlagen gering. Hun aantal kan op ten hoogste 50 paar worden gesteld. In de Koudekerkse inlaag begon het broedseizoen met een bevre digend aantal kluten. Helaas zijn wederom veel legsels verstoord ge worden en waarlijk niet alleen door toedoen van mensen, ook kok meeuwen werden als eierrovers ge signaleerd. Zolang men nog te ge makkelijk vanaf de zeedijk deze inlaag kan betreden, zal er voor de vogels geen voldoende rust heersen. Deze inlaag was wel rijk aan broedende tureluurs en kievi ten. In de duinstreek misten wij dit voorjaar het vliegbeeld van de kie- Ingezonden mededeling kendief. Later in het seizoen lieten zij zich wel weer zien. Meer wul pen hebben in het duingebied ge broed. Ook in de bekende natuur reservaten tussen Haamstede en Renesse broedden veel vogels. Een bijzondere broeder was dit jaar de nachtzwaluw, die te zien en te horen was in de omgeving van het pompstation van de Waterlei dingmaatschappij te Haamstede. De oeverzwaluw, welke in 1958 te Renesse en in 1959 onder Se- rooskerke broedde, keerde dit jaar niet als broedvogel op ons eiland terug. De Hompelvoet Teleurstellend zijn de broedre sultaten op de zandplaat pompei- voet" geweest. Bij de aanvang van het broedseizoen werden op die plaat 2250 nesten van de grote stern waargenomen. Ook ruim 600 paren kokmeeuwen hadden toen ter plaatse hun nest. Kort daarna wer den deze broedkolonies geteisterd door hoog oplopende zeeën bij springvloed. Alleen op de hoogste topjes bleven de nesten intact. Veel eieren dreven weg en veel jonge vogels kwamen toen reeds om het leven. Na deze ramp her- RECHTSZAKEN Hoofdonderwijzer verduisterde ruim f 14.000,— ROTTERDAM, 29-9. Tegen de 32-jarige hoofdonderwijzer B. A. van L. uit Middelharnis is voor de rechtbank te Rotterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek geeist, omdat hij de laatste drie jaar f 14.893,72 verduisterd zou hebben, f 12.980,daarvan behoort toe aan de vereniging tot stichting van een lagere N. H. school op gerefor meerde grondslag te Ouddorp, waarvan hij secretaris-penning meester was. Dit gebeurde in 1957 en '58, toen hij onderwijzer was aan een lagere school in die plaats. In augustus '58 werd van L. be noemd tot hoofdonderwijzer aan de Groen van Prinstererschool in Middelharnis. Hij had daarvoor geen akte, maar er werd hem spe ciale dispensatie verleend. Hij ver greep zich al spoedig weer aan de schoolkas. De hoofdonderwijzer zou een aantal leerlingen laten testen op het Chr. bureau voor sociale beroepskeuze in Rotterdam wat f 20,— per kind kostte. Hij ontving f 220,— van ouders, maar van testen hoorden zij nooit meer iets. Op 30 april maakte do school een busreisje naar Soestdijk. De f 400,busgeld werd niet aan de onderneming afgedragen. Verder had de hoofdonderwijzer - maar dat was hem niet ten laste gelegd - geld achtergehouden dat bestemd was voor de zending en hat comité voor kinderpostzegels. groepeerden vele grote sterns zich op een westelijker gelegen schelp rug en het was daar, dat toen we derom 115 nesten werden geteld. Bij een volgend bezoek aan de plaat was dit aantal nesten aan gegroeid tot circa 600, met daar naast nog 30 nesten van de visdief. Op het eerder ondergelopen hoge deel van die zandplaat werden toen tevens nog 78 nesten van de grote stern en 43 nesten van de visdief gevonden. Op de eerder bedoelde schelprug was het aantal visdiefnesten toen aangegroeid tot 103. Ook een schol ekster en een kluut hadden daar toen een nestplaats gezocht. Er werden circa 270 jonge grote sterns aangetroffen. Uit dit alles bleek wel, dat de vogels, na door de hoge vloed in het broeden te zijn ver stoord, het nog eens probeerden. Helaas heeft dit niet mogen baten, want nieuwe hoge vloeden met harde winden zetten de gehele Hompelvoet onder water en slechts die jonge vogels, die reeds vlieg- vlug waren, konden zich redden. Hun aantal kan op niet meer dan 200 worden geschat. Uit dit alles blijkt nogmaals, dat Hompelvoet een zeer kwetsbaar reservaat is. EERSTE NUTSAVOND ZIEKIKZEE De heer G. Velders sprak over „De opbouw van Suriname" Serie kwaliteitsdia's illustreerden het gesprokene ZIERIKZEE, 29-9. De eerste Nutsavond in het seizoen, die don derdag in de Concertzaal werd ge houden, werd verzorgd door de heer G. Velders, technisch ambte naar van de Ned. Heide Mü te Paramaribo, die een gedokumen- teerde causerie hield over: „Op bouw van Suriname". Geen „Nuts- humor of romantiek" op deze avond, maar een handvol wetens waardigheid over Suriname, dat wat dichter tot ons is gekomen, o.m. door de bezoeken van H. M. de Koningin en prinses Beatrix. De heer Velders bleek maker van een fraaie serie groot-formaat dia positieven, door de band genomen van uitstekende kwaliteit, ook wat betreft de opnametechniek. Spr. gaf een korte encyclopedische sa menvatting van de geschiedenis van Suriname en de heterogene bevolkingssamenstelling, waarna hij de aandacht van de niet over matig gevulde - zaal bepaalde bij zijn kleurenbeelden, die kijkjes gunden in Paramaribo, waarna verschillende bevolkingstypen de revue passeerden. De verschillende aspecten van flora en fauna kregen de aandacht. Wat de film aan de taillering noodzakelijk missen moet werd hier goed gemaakt. Interes sante beelden leverden een tocht op naar Gansee, diep in het binnen land en slechts bereikbaar via feen avontuurlijke vaart over de Surinamerivier. Het is hier dat het leven in het oerwoud zijn voor westerlingen zo interessante ge zicht toont. Suriname heeft een be volkingsaanwas van 4 pet. per jaar en het is duidelijk dat de landsre gering uitziet naar „opvangmoge lijkheden" voor dit bevolkingsac- crès. Belangrijk hierbij is het tien jarenplan, dat in 1965 zal af lopen, maar waarschijnlijk tot 1969 zal worden verlengd. Het Brokopondoplan is een indruk wekkend cultuurhervormend project, dat o.m. voorziet in een stuwmeer voor elektrici teitsopwekking Aanwinst cultuurgrond Een Amerikaanse maatschappij is met de uitvoering belast. In 'het kader van de landhervor ming die' beoogt een jaarlijkse aanwinst van cultuurgrond van 5000 ha. is een dochtermaatschap pij van de Heide Mij. werkzaam, zich o.m. belastend met het onder zoek naar geschikte gebieden, die voor openlegging en cultivering in aanmerking komen. De Ned. Heide Mij. heeft ginds plm. 600 werk krachten in dienst. De leiding is hoofdzakelijk nog in handen van blanken, want de autochtonen heb ben nog niet altijd de Capaciteiten en wilskracht om zich „in de top" te kunnen laten gelden. Dit is een kwestie van voortdurende stimule ring en leiding geven. De klein- landbouw kweekt rijst, cocos, ba nanen, mais, cacao en casave. De ondernemingslandbouw rijst, sui ker, suiker, en citrus. Bij de klein landbouw bestaat het bezwaar, dat nog geen juiste tweede vrucht na de rijst ls gevonden, de aanwezig heid waarvan de rentabiliteit van de kleinlandbouw zou vergroten. In een tweede deel van zijn le zing stond de heer Velders uitvoe rig stil bij het werk van de Ned. Helde Mij. Bodemonderzoek, trans port en Inzet van zwaar materieel en methodiek der bodemexploitati® werden daarbij onder de loep ge nomen. Fragmentarisch werd de lezing omlijst met „accoustische beelden" en op de band vastgelegde Suri- i naams* muziek. De spreker werd ingeleid door de voorzitter van het Departement de heer D. C. A. Lugt en bij de pro- jektie op volijverige wijze geassis teerd door zijn van Schouwenr- Duiveland afkomstige echtgenote. Zeer binnenkort hoopt de heer Vel ders weer naar Suriname te ver trekken. t Vreemde vogels X In de maand juni verbleef geruime tijd een zwarte zwaan in de kreek in het afgedamde „Dijkwater" te Dreischor. Aangezien deze soort zwaan niet in Europa in het wild voorkomt, zal de vogel wel zijn ontsnapt uit een of ander dieren park. Ook werd in de ^Zou te Haert" onder Noordwelle een in zomerkleed gestoken dodaars waargenomen. Een broedgeval werd echter niet vastgesteld. In de laat ste helft van juli verbleven in de „Vroonpias" te Re nesse enige jonge geoorde futen. Een hop (op doortrek) werd 31 augustus te Haam stede gezien. Op 10 septem ber werd een aanvankelijk moeilijk te determineren vogel bij ons gebracht. Het dier leefde nog, maar was er dermate slecht aan toe, dat het de andere dag reeds gestorven was. Het bleek een „Kleine Jager" te zijn. Het jeugdkleed maakte het zo moeilijk de juiste soort vast te stellen. 13 septem ber kon in de Westhoek reeds een trek van Goud haantjes worden waargeno men. (Uit „Sterna"). X A STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De komende gemeenteraads vergadering Op de dinsdag a.s. te houden ge meenteraadsvergadering, komt het voorstel aan de orde in de vakature in de adviescommissie voor de dienst voor maatschappelijke zorg, ontstaan door aangevraagd ontslag door de heer J. W. Capelle, te be noemen de heer C. Leeuw. D© rioolwaterzuiverings installatie Heden (vrijdag)morgen werd bij de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie het hoogste punt bereikt, hetgeen veelzeggend is voor de vordering van de bouw. Het lag in de bedoeling van het college van b. en w. hedenmiddag het werk in ogenschouw te nemen. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad De raad van Oosterland komt he den -vrijdagavond - in openbare vergadering bijeen. De aanvang is gesteld op half acht. De agenda vermeldt o.a. de vol gende punten: herbenoeming leden woonruimtecommissie, benoeming vertegenwoordigers verschillende diensten, benoeming concierge ver enigingsgebouw Sirjansland, ont heffing bestuurslid stichting Zweedse geschenkwoninen en ver der voorstellen o.a. tot aanschaffing van een lijkkleed, verkoop woning wetwoningen, aansluitingen water leidingnet en enige subsidie-aan vragen. Jeugd-instuifavonden Met ingang van a.s. zaterdag avond zullen ook de Jeugd Instuif- avonden in deze gemeente weer een aanvang nemen. Als naar gewoonte zullen zij dit seizoen weer plaats vinden in de „Conferentiekamer". Gestart zal worden met een mooi filmprogramma. De aanvang is ge steld op half acht. Het bestuur hoopt dit seizoen weer op een druk bezoek. SEROOSKERKE De collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" bracht alhier f 76,75 op, terwijl voor de Stichting Christelijke Blindenhulp f 40,21 bijeen werd gebracht. Openstelling leesbibliotheek Ook in Serooskerke is het lees- seizoen weer aangebroken, zodat a.s. zaterdag 1 oktober, des namid dags in het Dorpshuis wederom ge start wordt met de uitgifte van boeken. Aan de bibliotheek zijn thans weer 50 nieuwe boeken toe gevoegd. BURGH Filmavond Vogelwacht Voor de Vogelwacht Schouwen- Duiveland zal vrijdagavond 14 ok tober de heer G. A. Paris een le zing houden over het onderwerp Landschap en vogels in Shet land". Deze avond, waarop ook kleurendia's en een film worden vertoond, vindt plaats in hotel „Het Wapen van Zeeland" te Burgh. De heer Paris, apotheker te Gouda, zal voor de pauze dia's vertonen en verhalen van zijn be levenissen in Shetland. Na de pauze vindt de filmvertoning plaats. Een autobus van de R.T.M. zorgt voor vervoer van de leden uit Duiveland en Schouwen. Infanteriebataljon naar Nieuw-Guinea vertrokken HOEK VAN HOLLAND, 30-9. „Koud" zeiden de militairen van het zesde infanterie bataljon die in hun tropenkleding op de kade in Hoek van Holland stonden te wachten totdat zij zich konden in schepen aan boord van het rege ringsschip de ,Groote Beer', waar mee zij naar Nieuw Guinea zouden vertrekken. Met de trein waren zij vanochtend vroeg naar Hoek van Holland gekomen en terwijl de Koninklijke militaire kapel mars muziek over de kade liet schallen gingen ze aan boord groep na groep. Toen verscheen de minister van Defensie ir. S. H. Visser en nadat hij eerst aan boord een kijkje had genomen sprak hij de vertrekken de militairen van de wal af toe. Evenals van de week in IJmuiden wees hij er op dat hun taak zal zijn mede te helpen aan de be scherming van Nieuw Guinea op dat de bevolking van dit rijksdeel In staat zal zijn in rust en orde haar eigen plaats in de wereld in te nemen. Daarna weerklonk het Wilhelmus en om kwart voor ne gen maakte het schip zich los van de kade. Scliéepvaartberichten Acmaea (t.), 29-9 van Olivia naar Buenos Aires. Kelletia (t.), 29-9 te Berre. Lelykerk, 29-9 van Basrah naar Abadan. BROUWERSHAVEN Kandidatenlijst P.v.d.A. Brouwershaven Op een donderdagavond in café van den Berge te Zonnemaire ge houden vergadering door de Partij van de Arbeid is door de besturen van de afdelingen Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Drei schor aan de hand van de door de leden ingediende referendums de volgende kandidatenlijst voor de verkiezing van de raad der nieuw te vormen gemeente „Brouwersha ven" samengesteld. 1. J. Dekker, Brouwershaven; 2. A. Visser, Noordgouwe; 3. J. v. d. Doe, Dreischor; 4. P. v. d. Velde, Zonnemaire;5. P. de Moor, Brou wershaven; 6. C. Adriaanse, Noord gouwe; 7. mevr. v. d. Werf-v. d. Have, Dreischor; 8. W. A. Duin houwer, Zonnemaire; 9. M. Mat- thijsse. Brouwershaven; 10. M. v. d. Ouden, Noordgouwe; 11. A. Kom mer, Dreischor; 12. J. Bom, Zonne maire; 13. J. B. Grootjans, Brou wershaven; 14. J. Snoep, Noord gouwe; 15 F. Dooge, Dreischor; 16. L. M. Hillebrand, Zonnemaire. ZIERIKZEE Organistencursus van start Zaterdag (1 oktober) gaat te Zie- rikzee een organistencursus van start, waarvoor zich 14 cursisten van Schouwen-Duiveland hebben aangemeld. De cursus wordt ge doceerd door de heren A. Koese- maker te Goes, H. Stam en Jac. M. Luykenaar. Voor de cursus mag gebruik worden gemaakt van het nieuwe orgel in de gereformeerde kerk aan de St Domusstraat alhier. BROUWERSHAVEN Knaap ging zwerven WESTKAPELLE. De rijkspolitie heeft woensdagavond een 15-ja- rlge scholier uit Brouwershaven K. V. S., aangehouden die bijna drie dagen spoorloos was. De knaap is eind vorige week van huis weggelopen. Tegenover de politie vertelde hij geen zin te hebben in verdere studie en liever te gaan varen. Na drie dagen op de fiets door Zeeland te hebben gezworven werd hij woensdagavond toen hij in een schuur in Westkapelle bi vakkeerde, door enkele dorpelin gen ontdekt. Deze waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde en de Schouwense jongen onder haar hoede nam. Van S. bracht de nacht van woensdag op donderdag op het po litiebureau door. Gisteren is hij ter beschikking gesteld van de Raad voor de Kinderbescherming. <„Zeeuws Dagblad") Tweede rede van Chroesjtsjef in V.N.-vergadering NEW YORK, 29-9. Volgens door gaans betrouwbare berichten is premier Chroesjtsjef van plan een tweede rede in de Algemene Ver gadering te houden. Gewoonlijk wordt er namens iedere delegatie slechts één toespraak gehouden. Waarschijnlijk zal Chroesjtsjef na premier Nehroe, die maandag het woord voert, spreken. et Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag medegedeeld dat de Amerika nen in Cuba de raad hebben gekre gen hun vrouwen en kinderen naar de Ver. Staten terug te zenden in verband met de houding van de Cubaanse regering tegenover de de Ver. Staten en de behandeling van Amerikanen door deze regering in de laatste maanden. Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk enige regen Half- tot zwaarbewolkt met voor namelijk in het zuiden en westen van het land enige regen; krachtige tot matige wind in hoofdzaak tus sen oost en zuid; minder koud in de nacht en ochtend. 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.18. Maan op 16.50, onder 2.08. 2 okt. Zon op 6.42, onder 18.16. Maan op 17.21, onder 3.23. 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.14. Maan op 17.49, onder 4.39. Volle maan: 4 okt. te 23.17. Hoogwaters tanden ZIERIKZEE: 1 pkt. 11.55 v.m. n.m. 2 okt. 0.53 v.m. 13.09 n.m. 3 okt. 1.57 v.m. 14.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 okt. 11.55 v.m. n.m. 2 okt. 0.23 v.m. 12.58 n.m. 3 okt. 1.19 v.m. 13.48 n.m. Doodtij: 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west Europa wordt enerzijds bepaald door een stationair hogedrukge- bied bij de westkust van Noor wegen, anderzijds door een de pressie ten zuiden van Ierland. Het front van deze depressie drong in de afgelopen nacht over west Frankrijk en zuidwest Enge land door, waar het plaatselijk meer dan 20 mm regen bracht. In verband met de bij het front be horende luchtdrukdalingen nam de wind in ons land toe uit Ooste lijke richting. Het front komt nog langzaam dichterbij maar neemt ook iets in betekenis af. Het zal in ons land meer bewolking brengen en doet ook de kans op regen iets toenemen, voornamelijk in het zui den en zuidwesten van het land. De nachten worden daarbij minder koud. Een Britse toeristenbus is don derdag nabij Dijon in Frankrijk in botsing gekomen met een stil staande vrachtauto waardoor acht inzittende van de autobus zijn om gekomen. Slechts één van de 37 inzitenden bleef ongedeerd. De bus was op de terugreis naar Groot-Brittannie na een vakantie reis van veertien dagen door Italië Zwitserland en Frankrijk. i DEN HAAG. Het televisiebe- sluit 1956 is op een aantal punten gewijzigd, zodat uitzendingen van kerkgenootschappen voortaan - evenals dit in de praktijk reeds bij de radio het geval is - ook bij de televisie een ruimer karakter kunnen dragen. Zij behoeven niet beperkt te blijven tot „kerkdien sten". Donderdagochtend zijn in Enschedé een drukkerij en een garage door een instorting volkomen verxooest. De drukkerij was boven de garage gevestigd. Het pand is in een circa vijf meter diepe bouwput ge stort. Een arbeider moest met hoofdwonden naar een ziekenhuis worden overgebracht. Dc totale schade wordt geschat op meer dan 200.000 gidden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2