Boze Chroesjtsjel hoort MacMillan's Za,erdag openinê nieuwe weg Zandkreekdam rede in algemene vergadering DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRUDAG 30 SEPTEMBER I960 117e jaargang No.18846 ZIERIKZEESlKMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lokenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Toestand verbeteren langs praktische weg NEW YORK, 29-9. Premier MacMillan heeft don derdag in de Algemene Vergadering van de V.N. ver klaard, dat het dwaas is het bestaan van twee grote blokken te ontkennen. Zowel z\j t]je menen dat hier niets aan te doen is, als zij die denken dat deze ver deeldheid louter met woorden ongedaan kan worden gemaakt, hadden G-i^eiyk. „Ik ben er zeker van, dat er alleen vooruitgang gemaakt kan worden door de kwestie geleidelik te benaderen en stap voor stap langs praktische weg de toestand te verbeteren", aldus de Britse eerste-minlster. steld, dat de wereldleiders de te rugslag te boven zouden komen en spoedig een nieuw begin zouden maken. De premier wees de Russi sche beschuldigingen tegen „het westelijke kolonialisme" van de hand. Hij herinnerde aan de merkte hij op, dat Engeland gaarne reeks landen die Engeland onaf- bereid is elke vorm van inspectie hankelijkheid heeft verleend of en toezicht toe te staan, die ook - - - - - - door de Sowjet-Unie wordt aan- Hij was van oordeel dat het Rus sische voorstel om de structuur van de V.N. te veranderen, voor de meerderheid van de leden onaan vaardbaar is. Sprekend over de hulp aan min der ontwikkelde gebieden zei Mac Millan dat een nieuwe topconfe rentie zowel economisch als poli tiek van aard moet zijn. Ten aanzien van de ontwapening vaard. Hij herinnerde er aan, dat de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van kern wapenproeven pas begonnen was, nadat geleerden tot een akkoord waren gekomen. Dit beginsel zou moeten worden toegepast op het ruimere terrein van de ontwape ning. Ook al zou dit op bepaalde gebieden gemakkelijker kunnen dan op andere, toch zou dit de beste en mogelijk de enige weg zijn om tot praktische resultaten te komen. De kwestie-Kongo Inzake de kwestie-Kongo ver klaarde de Britse premier, dat de V.N. te jui&ter tijd hadden gehan deld en dat hun optreden moet worden voortgezet. De constitutio nele geschillen in Kongo moesten zijns inziens niet door de Algemene Vergadering worden behandeld. Het zou een tragedie zijn als Kongo het toneel zou worden van de strijd tussen de twee grote machts groepen. MacMillan zei dat deze zitting het keerpunt ten goede zou wor den. Het had geen zin elkaar te beschuldigen naar aanleiding van de mislukte topconferentie in Pa rijs. Nu verwachtten allen die door deze mislukking waren teleurge- die binnenkort worden. onafhankelijk Chroesjtsjef woedend Premier Chroesjtsjef, die ge woonlijk tijdens het debat rustig op zijn plaats zit met zijn ellebogen op de lessenaar, scheen tijdens de rede van MacMillan weinig op zijn gemak. Hij sloeg herhaaldelijk met zijn vuisten op de lessenaar en enkele malen schreeuwde hij iets in het Russisch. Zijn woede werd kenne lijk opgewekt, toen de Britse pre mier een aanhaling deed uit een westelijke verklaring, waarin de Sowjet-Unie verantwoordelijk ge steld werd voor de mislukking van de topconferentie. Volgens mensen uit zijn omgeving riep hij: „Praat daar niet over - u hebt agressie gepleegd". Later stond hij woedend op en scheeuwde iets naar MacMil lan, toen deze sprak over het Rus sische standpunt, dat inspectie en controle inzake ontwapening slechts een dekmantel vormen voor spio nage. Ook was de Sow jet-leider ver bolgen over het pleidooi dat de Britse premier ten gunste van west- Duitsland hield. Hij bonkte met zijn vuisten op zijn lessenaar en ging hiermee door, toen MacMillan verklaarde dat de communistische redevoeringen „niet overvloeiden van de geest van verzoening". Chroesjtsjef bewerkte opnieuw GROEN-WITTE VLAG GAAT IN TOP Nigeria - grootste staat van Afrika - morgen onafhankelijk LAGOS, 30-9. Morgen (zaterdag) wordt Nigeria, met 36 miljoen in woners de grootste staat van Afri ka, onafhankelijk. Het verlenen van onafhankelijkheid aan Nigeria is de grootste Engelse soevereini teitsoverdracht sinds 1947, toen In dia en Pakistan onafhankelijk werden. Nigeria, dat even groot is als Frankrijk en Italië, telt ongeveer eenzesde van het totaal aantal be woners van het continent. Het in wonertal van de jonge staat is groter dan dat van Canada, Au stralië en Nieuw-Zeeland te samen en neemt elk jaar met een miljoen toe. Tot het midden van de vorige eeuw genoot het gebied dat thans Nigeria is voornamelijk bekend heid als een bijzonder rijk reser voir van slaven voor de plantages in Westindie en het zuiden van Noord-Amerika. Zestig jaar gele den werd de naam Nigeria op niet een landkaart gevonden. De bewoners noemden zichzelf, om enkele van de belangrijkste stam men te noemen, Hausas, Yorubas en Ibohs. Vannacht om 24.00 uur zal in La gos, aan een speciaal daarvoor ver vaardigde vlaggemast, de „Union Jack" worden neergehaald en de groen-witte nationale vlag van Ni geria worden gehesen. Prinses Alexandra, een nicht van koningin Elizabeth, zal premier Sir Abuba- kar Tafawa Balewa de onafhan kelijkheidsoorkonde overhandigen. Abubakar heeft reeds aangekon digd dinsdag naar New York te zullen vertrekken voor de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Vertegen woordigers van meer dan vijftig landen, w.o. alle grote mogend heden en de meeste Afro-Aziati sche staten, zullen de onafhanke lijkheidsplechtigheid bijwonen. zijn lessenaar met zijn vuisten, toen MacMillan sprak over de 2.5 miljoen Oostduitsers die in de af gelopen twaalf jaar naör de Bonds republiek zijn uitgeweken. Het zelfde deed hij toen de Britse re geringsleider het had over de „on kreukbaarheid" van Hammars- kjoeld. „ERNSTIGE SFEER" Chroesjtsjef sprak met MacMillan NEW YORK, 30-9. De Sowjet- russische premier Chroesjtsjef heeft gister (donderdag)avond ruim twee uur besprekingen gevoerd met zjjn Britse ambtgenoot Mac Millan. MacMillan wilde by het verlaten van het hoofdkwartier van de Sowjet-delegatie geen verklaring afleggen. Een Engelse woordvoer der zei dat beide staatslieden „hun standpunten hebben uiteen gezet en hebben gehandhaafd. Chroesjtsjef en MacMillan zullen elkaar misschien de volgende week opnieuw ontmoeten. Zü zullen zich „beraden over hetgeen is bespro ken om het later opnieuw ter sprake te brengen". Niet is gespro ken over voorwaarden voor een ontmoeting tussen Chroesjtsjef en Eisenhower. De woordvoerder beschreef de sfeer waarin het gesprek MacMil lan-Chroesjtsjef werd gevoerd als „ernstig". DE VLUCHTELINGEN IN OOSTENRIJK WENEN, 29-9. Het vluchtelingen probleem blijft Oostenrijk zorgen baren. Van de meer dan 130.000 Hongaren die in de herfst van 1956 naar Oostenrijk uitweken, vertoe ven er nog 9.350 in dat land, van wie 1.535 nog steeds in kampen. Het grootste deel van de binnenge-' komen Hongaren heeft zich in het Oostenrijks maatschappelijk leven ingevoegd De omstandigheden van de „oud-vluchtelingen" zouden ech ter nogal te wensen overlaten. Men hoopt overigens dat de voorgeno men opheffing van de kampen met behulp van het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de VN. binnen afzienbare tijd een feit kan worden. NA TWEEDAAGS DEBAT Kabinet-Eyskens krijgt vertrouwen van Kamer Brussel, 29-9. Na een tweedaags debat heeft de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers don derdagavond met 114 tegen 85 stemmen en twee onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken ln het de vorige maand gewijzigde kabinet-Eyskens. Tegen stemden alle leden van de socialistische op positie, de twee communistische kamerleden en een lid van elk der twee regeringsparty en, de C.V.P. en de Liberale party. Hoewel premier Eyskens voor dat de Belgische volksvertegen woordigers tot stemming overgin gen een duidelijke uitspraak van de regeringspartijen had gevraagd, gaf de Christelijke Volksparty haar steun aan het kabinet zonder daar mede zich bij voorbaat te binden aan de wetsvoorstellen, die de Bel gische regering in november zal indienen bij het parlement ter uit voering van het aangekondigde .programma van nationaal herstel'. Hierin zijn aangekondigd bezuini gingen op de overheidsuitgaven tot een bedrag van tien miljard frank per jaar, nieuwe (tijdelijke) belas tingen tot een bedrag van zes mil jard frank ter compensatie van de door de gebeurtenissen in Kongo veroorzaakte verminderde staats inkomsten en een sanering van de overheidsapparaten op vrijwel elk gebied. Verwyten van oppositie Tijdens het debat, waarin de so cialistische woordvoerders scherpe critiek op prof. Eyskens persoon lijk en op het aangekondigde rege ringsprogramma uitoefenden, be toogde de Belgische premier dat „sedert de bevrijding er geen re gering in Belgie is geweest, die in twee jaar zo'n sensationeel pro gramma heeft weten uit te voe ren". Hij antwoordde op verwijten van de oppositie, dat van het eer ste programma van zijn in 1958 gevormde regering geen enkel on derdeel was verwezenlijkt. Hij voegde hier aan toe, dat de in het nieuwe programma vervatte be lofte over het herstel van de Bel gische economie en de sociale vooruitgang voor hem „verbinte nissen" waren. IJMUIDEN, 29-9. Radiokuststa- tlon hebben schepen op de At lantische routes verzocht uit te kijken naar een drijvend achter schip dat met drie runners aan boord reeds dagen zoek is. Zaterdag zal de Commissaris der Koningin in Zee land de nieuwe weg over de Zandkreekdam officieel openen. Nu, enkele dagen voor de opening, heerst er nog grote drukte op de dam, waar met man en macht SBRSIës ■RL gewerkt wordt om de laatste hand te leggen aan het werk. - Op de foto zien we stratenmakers aan het werk op de dijk; op de achtergrond een van de kunst werken in de dijk. STAATSSECRETARIS OVER DE LOONPOLITIEK Waarschuwing tegen gevolgen van tussentijdse loonsverhogingen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BUSSEM, 28-9. De staatssecre taris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, heeft vannavond in een televisie-uitzending waarin hij sprak over de loonpolitiek gewaar schuwd voor de gevolgen van zo genaamde tussentdijse loonsverho gingen. Hij zei dat het gevaar van een nieuwe loongolf levensgroot aan wezig is. Wanneer deze golf on verhoopt komt, aldus de heer Roolvink dan zal men in Neder land een herhaling krijgen van de periode 1956. Bij een dergelijke situatie zal naar zijn mening ook het prijspeil niet stabiel kunnen blijven. Hij legde er de nadruk op, dat de centrale doelstelling van het regeringsbeleid is, dat de loonsverhogingen ook reële loons verhogingen zijn, die niet gepaard Rede van MacMillan „groots" NEW YORK, 29-9. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse zaken, Herter, heeft de rede van premier MacMillan voor de alge mene vergadering een „voortref felijke bijdrage" tot het werk van de algemene vergadering genoemd Een lid van de delegatie van India noemde de rede „groots, een Britse premier waardig". De permanente vertegenwoordi ger van Polen bij de Ver. Naties, Lewandowski, kwalificeerde de rede van MacMillan als „vrij scherp", hij stelde Macmillan's op merkingen „over ons" niet bijzon der op prijs. De Ierse premier Aiken zei de rede „zeer goed en opbouwend" te achten", wellicht kan zij bijdragen tot vooruitgang in de richting van een verzoening. Omar Adeel, de Soedanese af gevaardigde, een van Afrika's voor aanstaande diplomaten, verklaar de de rede „zeer goed" te achten. „MacMillan is altijd opbouwend". Een Arabische gedelegeerde noemde de rede „goed en realis tisch". Hij voegde hier echter aan toe, dat de inspanning, die Mac Millan zich persoonlijk getroost, het meest van belang is. Premier Chroesjtsjef heeft, zoals eerder gemeld, gezegd zijn com mentaar te zullen geven als de tijd daarvoor aangebroken la. gaan met prijsstijgingen. De heer Roolvink becijferde voorts, dat in het afgelopen jaar een welstands verbetering van ongeveer negen procent tot stand is gebracht. De pensioenen van de ouden van da gen, die gekoppeld zijn aan de stijgende lonen, ondergingen voor de gehuwde een verbetering van dertien procent en voor de onge- huwden van zeventien procent. Nadrukkelijk verklaarde de heer Roolvink, dat van een loonstop geen sprake is en dat bij aflopende c.a.o.'s uiteraard loonsverhogingen ter sprake zullen-komen. Nog vóór 1 januari a.s. expireren er 24 ar beidsovereenkomsten. De regering is echter bevreesd voor tussentijd se loonsverhogingen door middel van de zogenaamde openbreek- clausule, aldus de heer Roolvink. Hij noemde de huidige situatie op de arbeidsmarkt gelijk aan die van 1956, toen er 115.000 openstaande plaatsen waren. Medio 1960 waren dit er 108.000. De financiële positie van nu is, aldus de heer Roolvink, echter aanzienlijk beter dan in 1956. Vierjarig meisje verdronken PURMEREND, 29-9. De vlerja- rige Tineke van der Lee te Scher- merhorn is donderdagavond om streeks zes uur vlak voor haar wo ning bij het spelen in het water ge raakt en verdronken. Toen de moe der het kind zocht, vond ze het in de sloot Er werd nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar de levensgeesten waren al ge weken. De roos heeft gauw gedaan, De doornen blijven staan. Internationale kerkelijke conferentie in Denemarken KOPENHAGEN, 29-9. Europese kerkelijke leiders, onder wie een aantal uit communistische landen, zullen volgende week te Nyborg in Denemarken bijeenkomen voor de tweede conferentie voor Europese kerken, waaraan alle Europese ker ken, met uitzondering van de Rooms-katholieke kerk deelnemen. Er worden ongeveer 180 kerkelij. ke autoriteiten verwacht. Het hoofdthema van de conferentie is: ,.De dienst van de Europese kerken in een veranderende wereld". Gearresteerde „Bormann" was Bormann niet.... MANNHEIM, 29-9. „De Duitser, die in de Argentijnse stad Zarate is aangehouden, is niet Hitiers voormalige plaatsvervanger Mar tin Bormann, maar mijn broer Walter Flegel, een Westpruis", al dus heeft de 43 jarige Gertrude Wiens donderdagavond te Mann heim tegenover een vertegenwoor diger van D.P.A. verklaard. Zij voedde hieraan toe: „Ik heb nog tot zeer kort geleden met mijn broer in briefwisseling gestaan. Zijn adres is hetzelfde als het door de Argentijnse politie gemelde, waarop de pseudo-Bormann zich zou ophouden. De leeftijd van de arresstant stemt overeen met die van mijn broer", aldus Gertrude Wiens. Zij verklaarde voorts dat haar broer, evenals Bormann, slechts één arm had. Hij had een arm bij een ongeluk in een Argentijnse fabriek verloren. Mevrouw Wiens zei dat haar broer in 1929 of 1930 uit Duitsland is geëmigreerd, eerst naar Chili en later naar Ar gentinië, waar hij zich in Zarate vestigde. Expedities naar de Zuidpool WASHINGTON, 30-9. Op 15 ok tober zal van de Amerikaanse Zuid- poolbasis McMurdo Sound een ex peditie naar de Amerikaanse Amundson-Scott basis op de geo grafische pool vertrekken. In het kader van het verdrag voor we tenschappelijke uitwisseling zal een Russische geleerde aan deze expe ditie worden toegevoegd. De expe ditie zal omstreeks 1 februari bij de pool aankomen. Een Amerikaanse geleerde, Gil bert Dewart van het technologisch instituut van Californië, zal deel nemen aan een Russische expeditie van de basis Mirny naar de „pool der ontoegankelijkheid" - het punt op het Zuidpoolgebied dat het verst van alle kusten vandaan ligt de Sowjetbasis Lazaref aan de Prin ses Astrid kust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1