i A V.N.-programma voor onafhankelijkheid en ontwikkeling voor Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT 7 DONDERDAG SEPTEMBER 117e jaargang No. Voor ken 8845 ZIERIKZÏESCHEWNIEUWSBODi; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meendeg, dinsdag, donderdeg, en vrijdeg. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: T enig afdeling Inwendige Dienst Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-^233 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137Ó77 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Voorstel van V.S. in algemene V.N.-vergadering NEW YORK, 28-9. De Verenig de Staten hebben woensdag de al gemene vergadering voorgesteld om op de agenda een nieuw punt over „een V^N.-programma voor onafhankelijkheid en ontwikke ling" van Afrika op te nemen. In een memorandum aan de se cretaris-generaal van de Ameri kaanse gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, Wadsworth, herin nerde deze er aan, dat president Eisenhower in zijn rede voor de algemene vergadering een uit vijf punten bestaand programma voor hulp aan de nieuwe Afrikaanse landen heeft voorgesteld. De uit dagingen van de wereldvrede en een ordelijke vooruitgang in vrij heid kunnen het best worden op gevangen door de gemeenschappe lijke inspanning van de wereldge meenschap door middel van de Verenigde Naties, aldus het memo randum verder. Het is van dwin gend belang, dat de internationale gemeenschap de nieuwe landen in Afrika beschermt tegen druk van buitenaf, die hun onafhankelijk heid en soevereine rechten be dreigt en hun ontwikkeling op elk gebied vertraagt. f 100,miljoen voor 1961 De Afrikaanse landen, die dit jaar tot de algemene vergadering zijn toegelaten en de landen die in de toekomst zullen worden toege laten, hadden het recht om hun eigen levenswijze te kiezen en voor zichzelven de koers te bepalen, die zij wensen te volgen. De Verenigde Staten menen, dat alle leden-lan den zich moeten verplichten zich te zullen onthouden van inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van deze landen, zich te onthouden van het verwekken van Chroesjtsjef kan zich niet verzoenen met Eisenhower JYEW YORK, 27-9. De Sowjet- Russische premier Chroesjtsjef heeft te New York verklaard dat hij niet het initiatief kan nemen tot het helen van de breuk tussen hem en president Eisenhower. Hij ver klaarde dit tegenover de vice-pre sident van Uruguay, Edwardo Hae- do, die hij ontmoette op een recep tie, welke de Uruguayse afvaardi ging naar de V.N. in een vooraan staand hotel in Manhattan heeft gehouden. Haedo vroeg Chroesjtsjef zonder omwegen of het hem niet mogelijk was president Eisenhower in één vertrek te ontmoeten in de loop van de zitting van de algemene vergadering. Chroesjtsjef zei: „Ik zal u open lijk antwoorden. Ik was het niet, die de goede betrekkingen teniet Als men het Russische ontwa peningsplan aanvaardt, zal de Sow- jet-Unie akkoord gaan met de wes telijke voorstellen voor toezicht op de ontwapening Dit heeft Chroesjt sjef volgens Tass dinsdagavond te gen journalisten gezegd op een re ceptie in New York, aangeboden door president Novotny van Tsje- cho-Slowakije. Billy Graham's tent voor Rijksdaggebouw BERLIJN, 28-9. De Westberlijnse senaat heeft woensdagochtend een verzoek van de Oostberlijnse auto riteiten om de evangelisatietent van de Amerikaanse prediker Graham voor de ruïne van het rijksdagge bouw te doen opbreken, van de hand gewezen. De tent staat in de nabijheid van de grens tussen oost en west-Berlijn. Een woordvoerder van de senaat verklaarde dat Graham in Berlijn zo dikwijls en zo lang mag preken als hij wil. Als de communisten zenuwachtig worden omdat zoveel Oostberlijners naar de predikingen komen luisteren, is dat hun zaak, zei deze woordvoerder. Controle op Franse liedj es PARIJS, 28-9. De Franse „chan sonniers", die in hun liedjes vaak bekende persoonlijkheden, politici en staatslieden tot onderwerp van hun spot maken en daarbij ook pre sident de Gaulle niet vergeten, heb ben gedreigd hun medewerking aan de Franse radioprogramma's te zullen staken in verband met wat zij noemen de „officiële censuur" op hun liedjes. De moeilijkheden begonnen in de loop van deze maand, toen zij van de leiding van de Franse staatsomroep opdracht kregen hun teksten tien dagen voor de uitzendingen in te leveren. De vakbond der „chansonniers" heeft zijn leden thans opgeroepen zich uit de radioprogramma's terug te trekken totdat de nieuwe maatre gel zal zijn ingetrokken. deed, die in Camp David werden bereikt. Eisenhower deed dit, want hij heeft het „U-2" vliegtuig over Sowjet-Russisch gebied gezonden". Haedo zei: „Niemand mag zeg gen, dat het te laat is voor een ver zoening". Chroesjtsjef knikte hevig, waar na hij zei: „Ik ben het zeker met u eens, maar het initiatief moet ge nomen worden door die zijde, die aansprakelijk is voor het verbreken van de goede betrekkingen". meningsverschillen tussen deze landen en zich voorts te onthou den van alles wat erop gericht is om de huidige ongeregelde toe standen in Kongo te doen verer geren of uit te buiten. Wadsworth stelt in zijn memo randum o.m. voor om de bijdragen aan het speciale V.N.-fonds te ver hogen, zodat het oorspronkelijk beoogde doel van 100 miljoen dol lar in 1961 zal kunnen worden be reikt. OLIEBOLLEN (K)RINGLOOP DRUMMEN, 27-9. Een twin- tigtal dames, leden van de afdeling Brummen van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen heeft zich vandaag belast met het bakken en verkopen van achtduizend oliebollen, ten bate van de stichting van een zwembad. Na het bak ken kwam een der dames tot de ontdekking, dat zij haar trouwring had verlo ren. Later op de dag beet de tienjarige Jople van Koeveringe, zoon van de adjudant der rijkspolitie, in een oliebol op iets hards. Het was de trouwring. Een zak oliebollen werd zijn be loning. KOFFIETUINEN GAAN TE GRONDE Kongolese economie staat op instorten LEOPOLDSTAD, 27-9. Sture Lin- ner, de technische leider van de V.N.-actie voor burgerlijke hulp verlening in Kongo, heeft dinsdag op een persconferentie te Leopold- stad verklaard dat, wanneer er geen verandering komt in de huidi ge gang van zaken, bepaalde delen van het Kongolese economische le ven binnen enkele weken ineen zullen storten. Hij noemde in dit verband de koffieplantages in de provincie Ki- voe. Zij zijn door de Belgische eige naars verlaten en wanneer er niet snel wordt ingegrepen, zullen de koffietuinen door ziekten onder het gewas en verwaarlozing kunnen worden afgeschreven. „De voornaamste moeilijkheid is dat er in Kongo geen stabiele rege ring is, waarmede de V N. overeen komsten kunnen sluiten en die Mogelijk komen er radio-nachtprogramma's HILVERSUM, 28-9. In de kring van de Nederlandse radio unie wordt ernstig de mogelijkheid overwogen om ook des nachts na twaalf uur radioprogramma's uit te zenden. Van de zijde van het bestuur van de N.C.R.V. is van morgen op een bijeenkomst in Hil versum medegedeeld, dat deze om roep zeer geporteerd is voor nacht uitzendingen. Voordat de plannen gerealiseerd kunnen worden, zal nog uitvoerig overleg moeten wor den gepleegd met de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de Nozema en de P.T.T. Indonesische bedienden verlieten de „Oranje" AMSTERDAM, 28-9. De Stoom vaart Maatschappij Nederland N.V. deelt mede vandaag uit Singapore bericht te hebben ontvangen dat alle Indonesische bedienden van het m.s. „Oranje" onverwacht dit passagiersschip aldaar hebben ver laten. Deze actie moet, aldus de maatschappij, gezien worden als een uitvloeisel van de houding van Indonesië ten opzichte van Neder land. Chinese bedienden, die thans en zonder moeilijkheden worden aan gemonsterd, waarborgen dat de „Oranje" geheel volgens het reis schema haar eerste rond-de-we- reld reis zal vervolgen. machtiging kan geven voor het ver lenen van technische V.N.-hulp", aldus Linner, die daarop een uit eenzetting gaf van de vraagstukken waarvoor de volkerenorganisatie zich ziet gesteld, doordat zij te ma ken heeft met drie, elkander be strijdende Kongolese regeringen. De „Kertosono" - laatste Lloydschip terug uit Indonesië Boelend brok scheepvaartgeschiedenis afgesloten Wanneer het s.s. „Kertosono", onder commando van kapitein J. Goedknegt, op zaterdag 1 oktober a.s., als laatste schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dat een reis heen en weer naar Indonesië maakte, in Rotterdam zal zijn aan gekomen, betekent dit het einde van bijna 121 jaren Indië-vaart on der dezelfde maatschappijvlag. Want reeds op 27 oktober 1839 vertrok het eerste door de toenma lige Willem Ruys, de grondlegger van de huidige Kon. Rotterdamsche Lloyd, in de vaart gebrachte schip uit Hellevoetsluis naar Java. Dat was het driemast-barkschip „Cor nells Wernard Eduard", metend 317 last (ca. 600 ton), dat ongeveer een jaar tevoren door Willem Ruys, die sinds 1833 in Rotterdam een carga doors- en expeditiekantoor had, was besteld bij de werf van Fop Smit, in Kinderdijk. De benodigde gelden, ongeveer f 85 000, werden door Willem Ruys tezamen met en kele familieleden en kennissen ge- fourr cerd, en de eerstgenoemde werd tot reder van dit schip be noemd. Achtmaal duurder Kostte een vrachtschip derhalve 121 jaar geleden per ton draagver mogen nauwelijks f 140, thans Is dat ongeveer f 1150 gewordenl De „Cornelis Wernard Eduard", die onder commando stond van ka pitein D. H. Kramer, werd op haar eerste reis - en ook op verschillen de volgende reizen - heen en weer bevracht door de Nederlandse Han- del-Maatschappij Na dit eerste zeilschip volgden onder dezelfde vlag vele andere bark- en fregatschepen, eigendom Britse premier MacMillan vandaag voor Algemene Vergadering V.N. NEW YORK, 29-9. De Britse premier Macmillan zal vandaag het woord voeren in de algemene vergadering van de Verenigde Na ties, enkele uren voordat hij een onderhoud zal hebben met Chroesj tsjef. Macmillan is thans de belang rijkste westelijke staatsman bij de Verenigde "Naties, en men ver wacht dat hij als zodanig de rede van Chroesjtsjef zal beantwoorden De Britse premier die dinsdag een onderhoud met Eisenhower heeft gehad, zal niet optreden als be middelaar tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-unie, zo werd in diplomatieke kringen in New York te verstaan gegeven. Het Is thans, en onder de huidige Twee ongelukken op dezelfde weg NUNSPEET, 28-9. Kort na el- kaar en op een afstand van enkele honderden meters van elkaar zijn woensdagavond twee ongelukken gebeurd waarbij in totaal vijf mensen zeer ernstig gewond wer den en zes mensen minder ernstig. Het dubbele ongeluk gebeurde op de rijksstraatweg Amersfoort - Zwolle, nabij Nunspeet. Een per sonenwagen, die een vrachtwagen inhaalde kwam frontaal In botsing met een tegemoetkomende perso nenwagen. Uit de eerste wagen werden drie ernstig gewonden gehaald en een lichtgewonde. In de andere wa gen werden vijf mensen minder ernstig gewond. Kort daarop reed op enige afstand van dit punt een personenwagen in volle vaart op een militaire truck. Twee mensen uit de personenwagen werden zeer ernstig gewond. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis in Harderwijk gebracht omstandigheden, nauwelijks moge lijk Chroesjtsjef en Eisenhower nader tot elkaar te brengen. DEN HAAG. Op de Laan van Meerdervoort bij de Tasmanstraat is de 81-jarige Hagenaar G. Mos selveld aangereden door een auto toen hij de rijweg overstak. De man is ter plaatse overleden. Eventuele getuigen van het ongeval wordt verzocht zich te melden bij de ver keerspolitie in Den Haag. BRUSSEL. De Belgische socialis tische oppositie heeft een wetsont werp ingediend dat voorziet ln de controle op de wapenindustrie. Men gelooft dat het onder meer ten doel heeft wapenleveranties aan de af gescheiden Kongolese provincie Katanga te verhinderen. Huis Dior heeft weer een hoofd PARIJS, 28-9. De 34-jarige Mare Bohan is aangewezen als hoofdont werper van het Parijse modehuis Dior, zolang de 24-jarige Yves St. Laurent zijn dienstplicht vervult. Bohan die sinds twee jaar voor Dior werkt, was belast met het ont werpen van de voor Londen be stemde collecties. Bohan heeft indertijd een eigen salon gehad. Sinds 1954 werkte hij achtereenvolgens voor Jean Patou in Parijs, een Zwitsers modehuis voor confectie en voor Dior. St. Laurent werd begin septem ber in dienst geroepen, nadat hij verscheidene malen uitstel had ge had. Kort nadat hij was opgekomen werd hij in een hospitaal in Parijs opgenomen in verband met zenuw klachten. De diensttijd in Frank rijk duurt gewoonlijk twee jaar en drie maanden. van verschillende kleine rederijen, die echter alle onder leiding van Willem Ruys stonden en een vaste verbinding tussen Rotterdam en Indië onderhielden. Toen Willem Ruys in 1861 zijn zoon Willem in de zaak opnam, voerde de nieuwe firma Wm. Ruys Zonen reeds de directie over 10 zeilschepen, teza men metend 6700 ton. In 1883 werden de verschillende kleinere rederijen, waarover Wm. Ruys Zonen de directie voerde, samengebundeld in de N.V. Rotter damsche Lloyd, onder dezelfde di rectie. Ruim een miljoen ton Van 1839 tot heden werd aan de vaart op Indië onder „de vlag van Ruys" deelgenomen door 22 zeil schepen, 93 stoomschepen en 36 motorschepen, tezamen metend 1.052.000 ton Hieronder waren ver schillende „primeurs", zoals bv. in 1870 het eerste stóómschip, de 1291 ton metende „Ariadne", en in 1921 het eerste Nederlandse koopvaar dijschip voor de grote vaart, voort bewogen door een motor, de „Ke- doe", alsmede het eerste Neder landse motorpassagiersschip, de „Indrapoera", dat in 1925 gereed kwam. Zodra straks de passagiers van de „Kertosono" - allen repatriëren- den, die onder de zorgen van het ministerie van Maatschappelijk Werk naar Nederland komen - ge- debarkeerd zijn en de volle lading Indonesische produkten, die het schip op deze laatste reis vervoer de, zal zijn gelost ,is er een einde gekomen aan een fier en boeiend hoofdstuk in de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart. Eén meisje vier mannen Een Londens kamermeisje, Giuseppina Manetta, heeft woensdag uit het huis van haara werkgever vier in brekers verjaagd. De man nen waren het huis binnen gekomen onder het voor- wedsel een televisie-anten ne te -willen plaatsen. Giu- sepina ontdekte echter X spoedig hun ware bedoe- .j. lingen. Zonder veel omhaal ♦t* vloerde zij twee van hen en X greep, luidkeels om hulp roepend, de twee anderen. X De met stomheid geslagen •j. mannen namen de vlucht. X Giuseppina ligt thans met X talrijke kneuzingen in het X ziekenhuis. X Belgii ;ië moet het zuiniger gaan doen Een nieuw regeringsprogramma bekend gemaakt BRUSSEL, 27-9. Een grootscheeps programma voor economische ex pansie, sanering van het Belgische overheidsapparaat in al zijn gele dingen, besparingen en belasting verhoging zijn de maatregelen die prof. Eyskens dinsdagmiddag in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft voorgesteld in het nieuwe, door het gewijzigde Belgische kabinet opgestelde rege ringsprogramma. De staatsuitgaven zullen met 10 miljard worden verminderd (750 miljoen gulden), waarbij in het bij zonder zal worden bezuinigd op de uitgaven wat betreft de gemeente lijke financiën, de spoorwegen, de kolenindustrie, de sociale voorzie ningen en de militaire uitgaven. EISENHOWER NAAR CAIRO? NEW YORK, 28-9. Naar in New York verluidt heeft president Nas ser president Eisenhower uitgeno digd, na het aflopen van zijn ambtstermijn een bezoek aan de Verenigde Arabische Republiek te brengen Nasser zou dit hebben ge daan, toen hij maandagavond in New York een gesprek met het Amerikaanse staatshoofd had. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DE POSITIE VAN WEST-BERLUN BONN, 27-9. De drie westelijke geallieerde commandanten in Ber lijn hebben hun Russische collega, generaal Zacharof, laten weten dat het westen staat op zijn recht inza ke een onbeperkt gebruik van de luchtcorridors tussen west-Duits- land en west-Berlijn door Ameri kaanse, Britse en Franse vliegtui gen. De Franse commandant, generaal Lacomme, die mede namens zijn Amerikaanse en Britse collega schreef, reageerde op een brief van generaal Zacharof van dertien sep tember, waarin deze geklaagd had over het gebruik van de luchtcor ridors om mensen naar west-Ber lijn te brengen, die bijeenkomsten wilden bijwonen waartegen do Oostduitse regering was gekant. Verscheidene honderden Westduit sers die van de Oostduitse autori teiten niet per auto of trein naar het westelijke stadsdeel mochten reizen, maakten toen gebruik van een aanbod van de Westberlijnse overheid om kosteloos per vlieg tuig te komen. De betrokkenen wilden een bijeenkomst van vluch telingen of een congres van oud- strijders bijwonen. Kerst- en nieuwjaars- post voor militairen DEN HAAG, 28-9. Zeepostcorres pondentie voor militairen van land en luchtmacht op Nederlands Nieuw Guinea en in Suriname, waarvan het gewenst is, dat zij de geadres seerde - onvoorziene omstandig heden voorbehouden - vóór 25 de cember a.s. of vóór 1 januari 1961 bereikt, moet uiterlijk op de hier na genoemde data in Nederland worden ter post bezorgd: Nederlands Nieuw Guinea 20 ok tober, Suriname 30 november. De verzending van zeepostpak ketten voor deze militairen, welk® vóór Kerstmis moeten worden be steld, dient te geschieden uiterlijk op de volgende data: Nederlands Nieuw Guinea 5 ok tober; Suriname 20 november. Een V.N.-woordvoerder heeft verklaard dat het thans in geheel Kongo zeer rustig is. Er is reeds sinds enkele dagen op het V.N.- hoofdkwartier te Leopoldstad geen melding ontvangen van incidenten. Er schijnt ook, althans voor het ogenblik, een einde te zfln geko men aan de onderlinge strijd der stammen. Op de „Verlorenko9t" in de stad Luxemburg zal een wolken krabber van een twintigtal verdie pingen worden gebouwd voor de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, waarvan de kantoren thans over verschillende gebouwen in de stad zijn verspreid. Ook Heel sum heeft zijn vreemd voorwerp HEELSUM, 28-9. Omstreeks 12 uur iste Heelsum een vreemd voorwerp, gelijkend op een pro jectiel, bij de heer C. R. van Vlo ten in de wei terecht gekomen. Het heeft daar in de grond een gat ge boord van circa 1.50 meter diep met een middellijn van dertig centime ter. Mevrouw van Vloten was juist in de tuin, toen het voorwerp met een fluitend geluid tegen het huis vloog. De boerderij werd lich be schadigd. Het voorwerp kwam 120 meter verder in de wei terecht. De gemeentepolitie van Heelsum en de Koninklijke Marechaussee stellen een onderzoek in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1