Een halfje wit Sirene Voor 25 jaar Goedkope opleidingsmogelijkheid voor Schouwen-Duivelandse muzikanten een heel bruin en een roggetje De zorg voor een goede ge zondheid hangt nauw samen met de zorg voor het dagelijks brood. E. W. STANLEY. Er zijn mensen die om de een of andere duistere reden nooit brood eten. Dat is een ongewenste toe stand. Normale mensen doen er goed aan elke dag een zekere hoeveel heid brood te nuttigen Dat geldt niet alleen voor volwassenen, brood eten is ook een gezonde bezigheid voor grote en kleine kinderen. Kleuters die een jaar oud zijn, mogen hun boterham al in kleine blokjes gesneden voorgezet krijgen, het zogenaamd „weken" is dan niet meer nodig en zelfs niet gewenst. NOOIT MIDDAGETEN. Nu zijn er vreemd genoeg ook mensen die alleen maar brood eten en om de een of andere even duis tere reden nooit een warme maal tijd gebruiken. Dat is, medisch be zien, een zeer ongewenste toestand. Het „middageten" dat altijd groenten behoort te bevatten en daarnaast steeds bestaat uit meel- kost in de vorm van aardappelen, rijst of macaroni, is even onmisbaar als ontbijt of koffietafel, die voor namelijk uit brood bestaat. Voor mensen met neiging tot dik worden is het eten van brood niet zo geschikt, zeker niet als dat da gelijks veel brood is. De boterham wordt immers nog besmeerd met boter of margarine en daarna nog eens belegd met jam, koek, kaas of hagelslag! Bij een dieet om slank te worden of om dat te blijven, moet er zeer spaarzaam met brood worden om gegaan, terwijl de andere voedings middelen met zorg moeten worden uitgezocht. EENVOUDIG MIDDEL. Voor de gezondheid Is het niet onverschillig welk soort brood men eet. In normale gevallen doet het er echter niet zoveel toe als men soms wel denkt, althans niet voor volwassenen. Lusten die werkelijk graag wit brood en hebben ze een hekel aan bruin, zeur ze dan maar niet aan hun hoofd over het vitamine, dat aanwezig is in de ongebroken graankorrel. Een beetje anders wordt de zaak al, wanneer het gaat over aanstaan de moeders, want die hebben een grotere behoefte aan vitamines dan anderen. Bovendien werkt bruin brood, doordat het veel „ballaststoffen" bevat, prikkelend op de darm, het gaat daardoor verstopping tegen. Wie daar dikwijls last van heeft, zal er al dikwijls mee gebaat zijn als hij van wit brood overgaat op bruin, een wel zeer eenvoudig mid del. ZWAAR OP DE MAAG. Om die reden is bruin brood dik wijls voor kinderen erg geschikt. Daarenboven is het bruine brood veel beter voor hun tanden en kie zen. Ook van roggebrood is de laxe rende werking algemeen bekend. Hiervan kan door menigeen even eens een dankbaar gebruik worden gemaakt. Roggebrood bekomt helaas niet iedereen even goedsommige men sen ligt het te zwaar op de maag. In dat geval kan men het proberen met niet meer dan een enkel plakje per dag. Voor dikke mensen heeft rogge brood nog enkele voordelen boven bruinbrood: het laxeert niet alleen krachtiger, er blijft ook minder dikmakend meel in het lichaam over. Bij verschillende ziekten, bij voorbeeld diabetes, maagkwalen en verhoogde bloeddruk, dient aan de behandelende arts te worden over gelaten of er brood mag worden gebruikt en zo ja hoeveel en van welke soort. Dr. Alfreda Briedé. BROUWERSHAVEN Ds. Groot nam afscheid in intieme kring Vrijdagavond nam ds. C. Groot en echtgenote in het jeugdgebouw in intieme kring afscheid van een groot aantal lidmaten, catechisan ten en leiding der jeugdbeweging Na een welkomstwoord, speciaal tot de heer J H. E. Ferrier, oud mi nister-president van Suriname, hield laatstgenoemde een causerie over de geschiedenis van Suriname in al zijn facetten. Diverse aanwe zigen stelden hierover vragen, waarna een ogenblik werd gepau zeerd, terwijl verversingen werden rondgebracht. Vervolgens toonde de heer Fer rier een film over het bezoek van H.K.H prinses Beatrix aan de West, waarop hij zelf nog was te zien in zijn funktie van minister president. Namens de Zondagsschoolvereni ging en de leiding hiervan richtte de heer C. J. Bijkerke zich met wel gemeende woorden tot de scheiden de predikant. Spr. overhandigde Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND ^ZIERIKZEE In het Jannewek ken had de eerste steenlegging plaats van het nieuwe Gioene Kruis-wij kgebou w. ZIERIKZEE. Als gevolg van noodweer, gepaard gaande met he vige storm en zware regenbuien, werden bomen ontworteld, ont stond schade aan de oogst en aan •verschillende gebouwen. NIEUWERKERK. Voor de ko mende landbouwwintercursus al hier hebben zich niet minder dan 32 leerlingen aangemeld. NOORDGOUWE. Alhier heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een verloting en ba zar te organiseren voor het fanfare corps „Con Amore". OOSTERLAND. De damclub „O. D.C." hield de eerste clubvergade ring in het jeugdgebouw. ZIERIKZEE. Aan de jaarlijkse singelloop nam een negental lopers deel. ZIERIKZEE. Een commissie, be staande uit vier Schouwenaars en één Duivelander heeft een rapport opgesteld over de voor- en nadelen van een toekomstige samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Dui- veland. NOORDWELLE. In de gemeen tekamer werd een bijeenkomst ge houden tot oprichting van een vrij willig brandweerkorps. ZIERIKZEE. Bij het verbouwen van een perceel in de Poststraat, is een negental dunne eiken platen ontdekt, die fraai waren beschil derd. ds Groot uit erkentelijkheid een fraai boekwerk. Alle aanwezigen namen hierop met een stevige handdruk afscheid van ds. Groot en echtgenote. Er is - iedereen weet dat nu wel - op Schouwen-Duiveland een nieu we politie-auto verschenen, die zo gezegd is uitgerust met de nieuw ste technische snufjes. (Bijna) alles wat ligt tussen bezems om de weg aan te vegen en instrumenten om de remkracht te meten zyn aan boord van deze auto. Bovendien is er nog iets in - of liever - aan deze auto, nl. een sirene, die sterke loeiers door de straten geven kan, als de auto snel wil passeren. Zon der daar verder van hogerhand over te zijn geïnstrueerd, begrijpen de politiemannen zo wel, dat deze sirene niet al te frekwent moet worden gebruikt. Maar omdat de mensen nogal eens op de hoeken van de straat gezellig nieuwtjes staan uit te wisselen, de brommers en de fietsers vaak meer links dan rechts zittenen voertuigen soms meer dan driekwart van de straat in beslag nemen, hebben de Schou wen-Duivelandse oppasmannen het met die sirene toch maar eens ge probeerd. Nu vrienden, de reacties waren verbijsterend. Als was het (goede) publiek geëlektrificeerd, ging er een tot volkomen stilstand leiden de schok door de mensen. Auto mannen draaiden het portierraam pje omlaag om beter te kunnen luisteren. De wandelpas des volks stokte. Kinderwagens werden tot staan gebracht, fietsers keken lang durig achterom. Kortom het was alsof de sirene geen akelig loeige- luid, maar Schubert's „Aufforde- rung zum Tanz" ten gehore bracht. De politiemannen hebben de sirene toen maar weer snel afgezet, want het beoogde resultaat bleef echt wel uit. Moreel noch accoustisch zijn we rijp gebleken voor de autosirene. Twee vragen kunnen nu gesteld worden: „Hoe kèn dat nou?" en „Hoe mot dat nou?" Om te weten hoe het kèn", moet men afdalen in de diepste grotten van de men selijke ziel en psychiaters kunnen vertellen welk een barre tocht zulks vaak vordert. Om te weten „hoe het mot", is het maar beter schie lijk te wennen aan die autoschreeu. werd, want helaas is er voor een politieauto nog wel eens een klusje te doen en dan moet „de baan" heel snel vrij voor passage. EILANDMAN. MIJNEN VEGEN PER VLIEGTUIG. Scheepvaartberichteii Een Sikorsky S-60 Sky crane, uitgerust met een speciaal daartoe geconstrueerd sleepnet en een windas, sleept een lichtgewicht toestel voor het vegen van mijnen achter zich. Deze methode wordt als een grote verbetering beschouwd, omdat het vliegtuig, in tegenstelling tot oppervlakte-mijnvegers, niet kwetsbaar is wanneer een m\jn tot ontploffing komt. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND Ring 15 jaar zoek was BRU1N1SSE. Vijftien jaar geleden verloor schipper Jac. de Waal Johz. op een scheepswerf in Zeeuws- Vlaanderen zij ntrouwring. Uiteraard gaf hij in de loop der jaren de moed op nog ooit zijn ring terug te vin den Deze week kwam ech ter uit Tholen bericht dat de ring in het vaartuig Th. 1 (ex. Bru 5) gevonden was onder het carter van de mo tor. Het schip was indertijd eigendom van schipper de Waal. De inscriptie wees de eigenaar aan. STAD EN PROVINCIE Scherven uit de tijd van de beeldenstorm Esso Amsterdam (t), 27-9 te Mena al Ahmadi. Kelletia (t.), 24-9 van Liverpool naar Berre. DREISCHOR, 27-9. de ont- Kenia (t.), pass. 26-9 Muscat naar graving van de v!oer in de sacris- Colombo. tie - die thans wordt ingericht tot Korenia (?t), 26-9 van Stanlow konsistoriekamer - binnen het ka naar Curagao der van de restauratiewerkzaara- Krebsia (t.), 27-9 te Abadan. I heden der ned. hervormde kerk, is In kader Zeeuwse muziekschool Unieke kans voor de korpsen op het eiland ZIERIKZEE, 27-9. Een belang rijke verbetering in de opleiding van jonge muzikanten ls thans werkelijkheid geworden. Nadat de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaragezelschappen reeds enkele jaren hierop heeft aange drongen en hierover reeds veel is heen en weer gepraat, is het thans zover dat voor leden van har monie. en fanfaregezelschappen en zij die zich daarvoor hebben aangemeld de mogelijkheid is ge opend via de Zeeuwse Muziek school een zeer goedkope opleiding te volgen. Door deze leerlingen in kleine groepen samen te voegen, welke uiteraard eenzelfde graad van ge vorderdheid moeten hebben, en al lerlei andere regelingen is het n.l. gelukt deze opleiding tegen een prijs van f 15,per jaar te geven. Dit geldt echter alleen voor hen die in een gemeente wonen, die aangesloten Is bij de Stichting Zeeuwse Muziekschool; voor de niet-aangeslotene is het bedrag f 30,Verder is het niet onmoge lijk dat leraar de leerlingen ln hun eigen woonplaats les geeft, als maar het aantal leerlingen vol doende is. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" Als eerste op het eiland die wil trachten via deze regeling nieuw bloed ln het korps te brengen Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! De liberale „News Chronicle" noemt de gedachte dat MacMlllan zal pogen een brug te slaan tussen Chroesjtsjef en Elsenhower „ab surd". „Dit zou neerkomen op zwichten voor de Russische chan tage. Wij moeten de secretaris generaal tot het einde blijven steunen, omdat het een principiële kwestie betreft en omdat het tri umviraat dat Chroesjtsjef voor staat de Verenigde Naties van alle macht zou beroven". heeft de Kon. Harm. „Kunst en Eer" haar jonge leden hiervoor aangemeld en nieuwe leerlingen gevraagd voor de cursus die begin oktober van start moet gaan. Van het geringe cursusgeld betaalt hier de harmonie zelf nog de helft, zo dat de leerling voor 15 cent per week zijn opleiding kan volgen en gratis een instrument in bruikleen krijgt. Toevalligerwijze is het ook de dirigent van „Kunst en Eer", de heer De Wildt, die gevraagd is als blaasleraar te willen optreden, of schoon het niet onmogelijk is dat later een aparte leraar komt voor hout- en voor koper-blazers, zo dat er dan nog een leraar bij zou komen. Hopenlijk zullen de eilandelijke korpsen een dankbaar gebruik ma ken van deze gelegenheid om te trachten hun ledental op peil te houden. Dat dit een groot pro bleem vormt in een streek waaruit zoveel jonge mensen wegtrekken zij een ieder duidelijk, temeer om dat dit probleem bijzonder zwaar drukt op de muziekverenigingen die immers dikwijls jaren nodig hebben van een leerling een bruik baar lid te maken. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! De Indisché generaal Indarjit Rikhye, militair raadgever van s'e- cretaris-generaal Hammarskjoeld, heeft maandag op een persconfe rentie te Leopoldstad medegedeeld dat de Ghanese V.N -troepen ,.in de nabije toekomst" uit Leopoldstad zullen worden teruggetrokken. Ook de Tunesische troepen in de pro vincie Kasai zullen binnenkort te ruggetrokken worden. DREISCHOR Bij de. gehouden keuring te Breda voor de dienstplicht lichting 1962 wsrden uit deze gemeente 7 personen geschikt bevonden en 1 persoon afgekeurd. een groot aantal scherven gevon den. Deze scherven zUn kennelijk afkomstig van beelden en men neemt dan ook voorlopig aan dat de scherven stammen uit het jaar van de beeldenstorm 1566. ZIERIKZEE Jaarvergadering Ver. v. Rechtz. Hervormden De Ver. van Rechtz Hervormden houdt heden (dinsdag)avond haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw alhier. Behalve de gebruikelijke punten als jaar verslagen secretaris en penning meester en bestursverkiezing be vat de agenda een bijbelinleiding door de heer L Th. Fennema en de clamatie door de heer H. Blankers. De zwaaikom bij het Sas Voor de uitvoering van de werk zaamheden ter aanleg van een zwaaikom in de haven bij het Sas, is het noodzakelijk dat de gemeente de eigendom verwerft van enkele aangrenzende perceelsgedeelten. Aldus deelt het college van b. en w. mede aan de raad, in verband met de komende raadsvergadering op dinsdag 4 oktober a s. Besluitvorming wordt gevraagd voor de aankoop van de nodige perceelsgedeelten en het vestigen van een recht van opstal voor ver ankeringen in aangrenzende eigen dommen, zulks tb.v. aan te bren gen damwand. Dinsdag halve-dagsluiting schoenwinkels B. en w. stellen voor aan de raad, in verband met een adres van de schoenwinkeliers in deze gemeente, te besluiten tot een invoering van een halve-dag-sluiting op dinsdag middag voor deze tak van winkel nering. Verhoging straat- en rioolbelasting In een scrijven aan de raad deelt het college van b. en w. mede dat een voorstel noodzakelijk is ter verhoging van de tarieven van de straat- en rioolbelasting. Deze voor gestelde verhoging houdt verband met de door de rijksoverheid be geerde sanering van het eigen ge meentelijk belastinggebied. De voorgestelde percentages bedragen voor wat betreft de straatbelasting 8 pet. en 4 pet. van de bilastbare opbrengst der gebouwde, respek- tievelijk ongebouwde eigendom, met een kohieropbrengst van jaar lijks rond f 29000 Voor de rioolbe lasting komt de nieuwe regeling neer op een heffing van gemiddeld f 15 per aansluitbaar perceel, met een kohieropbrengst van jaarlijks f 34000 Voor de vuilnisophaal dienst verder een reinigingsrecht van f 10 per emmer, met een ko hieropbrengst van jaarlijks rond f 22000. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND Verwachting tot woensdagavond: Weer koude nacht Nu en dan overdrijvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht, morgen middag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.26 Maan op 14.44, onder 23.48 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.24 Maan op 15.33, onder Eerste kwartier: 28 sept. te 2.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 sept. 8.07 v.m. 20.37 n.m. 29 sept. 9.07 v.m. 22.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 sèpt. 7.38 v.m. 20.09 n.m. 29 sept. 8.49 v.m. 21.35 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de koude lucht, die om het hogedrukgebied nabij de kust van Noorwegen naar ons land is gestroomd, daalde de tempera tuur vannacht in ons land op en kele plaatsen tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de tem peratuur weer aanzienlijk dalen maar de minimumtemperaturen zullen van plaats tot plaats nogal verschillen in verband met wolken velden, die ook in de nacht nu en dan overdrijven. De kans op regen blijft gering. Wel komt een depressie, die nu bo ven de randstaten is gelegen iets naderbij en ook een storing die van de Golf van Biscaye naar Zuid- Frankrijk is getrokken breidt zijn invloed nog naar het noordoosten uit, maar het weer in ons land zal daarbij nog overwegend bepaald worden door de zwakke rug van hogere luchtdruk tussen beide sys temen in. NOORDGOUWE Knaapje onder landbouwtrador In de kom der gemeente Noord- gouwe is het 8-jarig zoontje van de landbouwer C v. A alhier met zijn fiets onder een landbouwtractor ge raakt, welke tractor bestuurd werd door een zekere I. H. te Noordgou- we. Vermoedelijk was dit ongeluk te wijten aan de omstandigheid, dat het zoontje van v. A een nieuwe fiets had, waarvan het zadel nog al hoog stond. Het knaapje is gedeel telijk onder een der achterwielen van de tractor geraakt. Het werd opgenomen in een ziekenhuis te Zierikzee met een beenbreuk en een lichte hersenschudding. Dokter J. J. van Monjou (vervanger van dokter H. Backer te Noordgouwe) verleende eerste hulp De politie heeft de zaak in onderzoek. Lezing over Suriname Voor de Culturele Vereniging Noordgouwe zal vrijdagavond as. de heer Telders een lezing houden over Suriname, waarbij een groot aantal dia's zal worden vertoond. De heer Telders woonde enige jaren in Suriname en vertrekt spoedig weer daarheen. Op deze avond worden tevens de dia's vertoond van het in mei ge houden feest, o a. van de optocht, zodat er menige bekende op het doek zal verschijnen. Deze interessante avond is een toegift" op het winterprogramma van de Cult. Ver. Dit programma is thans samengesteld en zal t.z.t. be kend worden gemaakt Het bestuur hoopt op goede belangstelling voor deze „vroege" avond- HET SMOKKELSCHIP „BRITTANMA" 66. „Ik zal zelf mijn weg naar Engeland wel vinden", gaat Sul livan op scherpe toon verder. „Die stomme muiters hebben ver geten mijn zakken te doorzoekenkijk maar eens I Met een triomfantelijk gebaar toont hij de anderen een gevulde beurs. „Jullie durf ik deze beurs wel te tonen, jullie zijn toch veel te fatsoenlijk om mij ervan te beroven", smaalt hij minachtend. „Jij maakt je handen bovendien niet vuil aan geld dat met wapen smokkel verdiend is, nietwaar Aram?" „Je kunt opkrassen, Henry Sullivan", zegt Aram op ijskoude toon. „Hoe eerder we van je gezelschap verlost zijn, hoe liever het ons is". „Dat is dan weder kerig", snauwt Sullivan terug. „Kom mee, Grace, we gaan I" Even aarzelt het meisje, dan stapt ze met opeengeklemde lip pen op haar broer toe en geeft hem een klinkende ooi-vijg. Een ogenblik staat hij sprakeloos, dan springt hij met een luide ver wensing op haar toe. Maar onmiddellijk grijpt Agua hem om het middel en trekt hem met behulp van Emillo weg van Grace Sullivan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2