Let vooral op de anderen... zij hebben goede dingen "/e> /ft&id/ De jaren waarop wij wachten Officiële Publikafie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 26 september i960 No. ïssu DE RUDOLPHSTICHTING te Achterveld (gem. Barneveld) Opvoedingsinrichting voor normale kinderen van Geref. ge zindten vraagt voor één van haar huizen voor schoolgaande kinderen EEN LEIDSTER Wezenlijke belangstelling voor het opvoedingswerk vereist. Leeftijd niet beneden 21 jaar. Mogelijkheid voor opleiding diploma Kinderbescherming A en B Brieven aan de Directeur van de Rudolphstichting, Postweg 37 te Achterveld (Utr.) SANSON shag Fa. Koevoets Vakkletling Lonneker HA VENPARK 5 - ZIERIKZEE Voor de VEILING te ZIERIKZEE wordt een Depothouder gevraagd Het betreft een gedeeltijlijke dagtaak. Het aantal werkuren per week bedraagt ongeveer 20 uur. Brieven met voll. inlichtingen aan het plaatselijk bestuurslid de heer L. J. Roggeband, Steiltjesstraat 27, Zierikzee ff s Nu alle dagen vlees op tafel WOENSDAG: 500 gram vers en fris gehakt voor 1,38 Verse boerenleverworst 25 ct. Preskop30 cent per 150 gram YVEEKRECLAME: 500 gram magere stooflappen voor slechts 1,64 PECIALITEIT IN BOEREN-VARKENSWORST TOUTEN's paarden- en varkensslagerij Telefoon 401 OOSTERLAND Liquidatie Ooilogs- en Watersnoodschade Ingevolge de Liquidatiewet Oorlogs- en Watersnoodschade I worden tot uiterlijk 30 sep tember 1960 beslissingen ge nomen omtrent verlening van bijdragen en faciliteiten boven de bijdragen voor roerende goederen. Deze sluitingsdatum geldt niet, wanneer de belang hebbende vóór 1 januari 1961 bij aangetekende brief aan de Minister van Financiën (dan wel voor schade in de agrari sche sector aan de Minister van Landbouw en Visserij) heeft verzocht zijn aanspraken op grond van een mogelijk per abuis niet afgewikkelde aanvrage alsnog te erkennen en hierbij blijkt, dat er inder daad een tijdig geldend ge maakte aanspraak bestaat. Rechthebbenden op een bij drage, die reeds is vastgesteld maar nog niet uitbetaald, hoe wel de daaraan verbonden be stedingsplicht is vervuld, moe ten vóór 1 januari 1961 per aangetekende brief aan één van de beide ministers mel den, dat aan hun aanspraak op uitbetaling nog niet is voldaan De bestedingsplicht moet in iéder geval vóór 1 april 1961 zijn vervuld, anders vervalt het recht op uitbetaling. De hierboven weergegeven rege ling geldt ook voor tegemoet komingen en schadeloosstellin gen op grond van de Wet Overheidsaansprakelijkheid Bezettingshandelingen. Gevraagd: zelfstandige electrician Vast werk M. J. WESTSTRATE, Oostarland, Telefoon (01114) 205 SUCCESJES Te koop: 2 chrome Koelstra kinderstoe len. Hoogezoom 97, Renesse. Z.g.a.n. kinderwagen. Te bevr. Boekh. Volkeri, Havenplein 5, Zierikzee. T.g.s.z. haard, merk „Davo" klein model. Te bevr. bij agent Groenleer, Burgh-Haamstede Z.g.a.n. kinderwagen. Te bevr. bij Chr. D. v. d. Tol, Bruinisse '{amervollère. B. C. Matthijsse Gouv. Kaersemakerstraat 18, Zierikzee. Te koop gevraagd: Sloopauto's. L. Kaashoek, Lan ge Nobelstraat 23, Zierikzee, tel. 2167. Suikerbietenblad. M. J. Re- joort, tel. 2628, Zierikzee. Diversen: /an 1 oktober tot 1 april a.s. s onze herensalon 's avonds )m 7 uur gesloten, 's zaterdags jm 6 uur. BAL, kapper, Nieu- werkerk. Draai óók zelf zo'n verse halfzware Samson I 'n Eerlijke sigaret. Pittig en zo zackt. Samson roken: mannen werkt Ingezonden mededeling Ook de andere omroepen hebben goede radio- en tv-ult- zendingen. Vrye Geluiden wijst ze u aan en licht ze toe.. onpartijdig! Vrije Geluiden is duidelijker en vollediger dan elk ander programmablad. Daarom is het niet slechts het radio-tv-blad van de vrijzinnig-protestanten... maar ook van die kritische minderheid die niet vraagt: „Van wie?" - maar „Hoe?"Vrye Geluiden is óók het blad van de tallozen die instemmen met ons streven naar een waarlijk nationaal omroepbestel, waarin het accent niet ligt op wat ons „verzuilt" - maar op wat ons bindt. Hoort u daar ook bij Steun dat streven dan metterdaad door u te abonneren op Vrye Geluiden. Nu! de prijs is fl. 3.25 per kwartaal - het adres: VPRO, postbus 11, Hilversum, waar u ook een proefnummer kunt aanvragen MODERNISERING GEVANGENISSEN Eerste van drie regionale gevangeniscentra is op komst AMSTERDAM, 24-9. Het eerste van de drie regionale gevangenis centra, elk bestaande uit een aan tal volkomen gescheiden en uit pa viljoens opgebouwde gestichten met een gemeenschappelijke arbeids- outillage, zal verrijzen in het wes ten of midden van ons land. Deze regionale centra zullen dienen ter vervanging van de huidige, sterk verouderde gtvangenisgebouwen, die volgens de deskundigen „ver steende tekenen ztm, van reeds lang losgelaten systemép, uit voorbije tijden". Ten departemente Worden thans maatregelen getroffenvoor het ver werven vnn gronden en voor het realiseren van de bc)iw van het eerste centrum. De „coirmissie voor de bouwkundige voorzieningen van het gevangeniswezen" (d\ zg. com missie 's Jacob) adviseercfc destijds tot de bouw van drie cenVa, waar het grootste deel van de gëpiddeld 2000 gevangenen, die Nederland jaarlijks telt, kan worden onderge bracht. De commissie stelde toen voor het eerste centrum te doen bouwen in het oosten of noorden van het land. Om allerlei redenen is dit advies thans losgelaten en is besloten het eerste te doen verrij zen in of nabij het dichtst bevolkte deel van ons land. De bouw zal 5 6 jaar in beslag nemen. Miljocnenprojekt Dit heeft de directeur-generaal voor het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers dezer dagen onthuld voor vertegenwoordigers van pu bliciteitsmedia tijdens een bijeen komst ter inleiding van de 25e na tionale reclasseringsdag, die 1 ok tober a s. wordt gehouden. Mr. Lamers verklaarde, dat het gehele nieuwbouwobject, waarvan de kosten worden geraamd op 36 miljoen gulden en waarvan de bouw 10 15 jaar zal duren, een behoorlijke stap is op de weg naar de vervulling van de opdracht voor het moderne gevangeniswezen overeenkomstig art. 26 van de zg. beginselenwet: „met handhaving van het karakter van de straf of de maatregel wordt hun tenuitvoer legging mede dienstbaar gemaakt aan de voorbereiding van de te rugkeer der gedetineerden in het maatschappelijk leven". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruinisse: L. Em merzaal, Zwijndrecht. Aangenomen naar Finsterwolde: C. D. v. Coeverden, pred. met bijz. opdracht, Mijnsheerenland. Ger. Kerken Beroepen te Twijzel: W. Kats, Tiel. Ev. Luth. Kerk Drietal te Pekela-Winschoten: P. Kastelijn, Zeist, J. v. Theylingen, prop. te Amsterdam en C. G. G. Visser, Utrecht. FEUILLETON door HANOL SPOOR Hij wist ook iets van de roddel praatjes, maar had daaraan weinig aandacht geschonken. Voor 'hem was ze onschendbaar en dat ze door laster zo eenzaam in het leven was komen te staan, kon hij niet be vatten. Hij nam zich voor, Indien hij het geluk zou mogen smaken, haar weer te ontmoeten, hij haar dan zonder nadere verklaring in de ar men zou sluiten. Hoofdstuk XVI. Zuster Wilma geejt zich gewonnen. Het leek uren later te zijn, toen er zacht op de deur werd geklopt. Als door een veer bewogen, spron gen alle drie de aanwezigen tege lijkertijd omhoog. Het was zuster Wilma, die aar zelend binnenkwam. Met een zucht van teleurstelling liet men zich weer in de stoelen zakken. Ze ke ken de nachtelijke bezoekster min of meer onvriendelijk aan. Zuster Wilma ging omstandig zitten. Haar gezicht leek nu ver steend, haar handen trilden en ze sprak alsof ze in trance was. „Ik wil graag iets bekend ma ken", zei ze met toonloze stem. „Is het iets, dat ons opheldering geeft in de verdwijning van Hen- ny?" vroeg juffrouw Koosje hoop vol. „Nee, tot mijn grote spijt niet. Heus, u moet me geloven. Ik heb ontzettend berouw over mijn op treden. Als ik iets goed kan maken, dan zal ik het niet nalaten". George wilde opstaan, maar zus_ ter Wilma zei: „Nee, nee, blijft u ook maar zitten. Het komt er niet op aan, niets komt er meer op aan. Met zo'n schuld beladen kan ik toch niet meer rustig door het le ven gaan". Na een ogenblik stilte vervolgde zuster Wilma: „U moet weten dat ik ben opgevoed in een doorgangs huis voor meisjes". Verwonderd keek ze hierna de drie mensen aan, omdat deze op de voor haar zo pijnlijke mededeling niet reageerden. „U schijnt dat niet zo belangrijk te vinden, maar mij heeft het mijn hele leven beïnvloed. Ik werd daar geplaatst wegens oneerlijkheid en dat heeft mij altijd weer achter volgd. En weet u waar mijn oneer lijkheid uit bestondIk had precies één gulden gestolen De drie mensen keken zuster Wil ma aan, alsof ze twijfelden aan haar verstand. „Ja, heus", vervolgde ze wanho pig, „zegge en schrijve één gulden, heeft mij in een opvoedingsgesticht voor meisjes gebracht, en het was mijn eigen vader, op wiens aandrin gen dit gebeurde". Nog steeds kreeg zuster Wilma geen commentaar op hetgeen ze vertelde Ieder voor zich bedacht, hoe men de zuster het beste zou kunnen kalmeren. Ze zag door de akelige omstandigheden, of door gewetenswroeging over Henny, de dingen niet meer in de juiste ver houding, daarvan was men over tuigd. Met monotone stem ging zuster Wilma verder en vertelde haar le vensloop. Juffrouw Koosje wilde het nog voorkomen, door te zeggen dat het bestuur toch wel wist wie men in het tehuis had aangesteld. Doch zuster Wilma wat niet meer van haar voornemen af te brengen. Ze wilde haar hart uit storten en omdat men meende, dat het haar zou opluchten, luisterden ze met steeds meer medelijden naar haar. „Ik was veertien jaar, toen ik mijn moeder verloor", zei ze. „We bleven met ons drieën achter. Mijn vader en nog een veel jonger zusje, en ik Mijn vader vond, dat ik de huishouding al best zou kunnen waarnemen. Verder gaf hij ons een heel strenge opvoeding. Zelf ver loor hij zich in herinneringen aan moeder, was verstrooid en werkte onafgebroken, zodat we soms niet wisten, dat we een vader hadden. Hij stelde totaal geen belang in zijn omgeving, hield een streng oog op de financiën en wij mochten, be halve voor het schoolgaan, verder het huis niet verlaten. Ik was dol gelukkig, als er wat boodschappen waren, omdat ik dan eens vrij in de buitenlucht kwam. Al vlug werd ik vanwege mijn stijve kleding het mikpunt van mijn leeftijdgenootjes. Ik voelde me diep ongeiukkig. Toen ik eens een kwartje vond, vertelde ik dat niet aan mijn vader, maar kocht er een of andere goedkope broche voor. Wanneer ik boodschappen deed ging de broche op mijn kleding en voor ik thuiskwam verborg ik het, voor mij zo kostbare kleinood. Als mijn vader niet thuis was, liep ik er ook mee in huis te pronken en keek meermalen in de spiegel, hoe goed dat glinsterende steentje mij wel stond. (Wordt vrvolffd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5