rn K9"Dampo Enkele belangrijke andere subsidies geschrapt in (goedgekeurde) begroting 1961 beva bevalt u beter 1 j Fa. A. E. Holty Geen subsidie voor binnenvaartcursus Bouw van vier woningwetwoningen in plan west In de eind vorige week gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse waren alle leden aanwezig. Wethouder van den Berg ver zoekt, naar aanleiding van de no tulen, mededeling over de afloop van de besprekingen die door de schippers-afgevaardigden met hun collega's zijn gehouden over het verwijderen van de geleiders van meerdraden aan de meerpalen in de nieuwe gemeentehaven. Besloten werd de geleiders niet te verwij deren, niet omdat ze zo ideaal zijn, maar omdat men vreest dat de rin gen bij een hoge stormvloed over de te korte palen zullen heen vloeien. In de vakature ontstaan in de Commissie tot wering van School verzuim, wegens het vertrek van de heer Brilman en het bedanken van de heer S. A. Jumelet, worden resp. benoemd de heren H. Petter en W. van Gilst. Ingekomen is een verzoek van de vissersvereniging te Bruinisse om subsidie voor de binnenvaartcur sus, die wekelijks op Bruinisse ge houden wordt. Burgemeester v. d. Linde heeft zich indertijd voor het organiseren van deze cursus zeer beijverd en alle raadsleden waren hem daarvoor erkentelijk. Na een hoopvolle start in het najaar van 1959 is deze cursus die twee jaar duurt, weer opnieuw begonnen, maar een aantal deelnemers heeft de studie voor het binnenvaartdi- ploma opgegeven, zodat nu nog maar plm. 25 deelnemers de lessen volgen. De leerkrachten moeten uit Dordrecht komen, wekelijks een dure reis, zodat het cursusgeld noodwendig hoog gesteld moet wor den. De vereniging vraagt nu een bijdrage in de kosten van f 500. De heer de Koning, als voorzitter van de vissersvereniging, wijst er op dat ook mosselkwekersknechts aan de cursus deelnemen. Het cur susgeld wordt te hoog nu men door het bedanken van verschillende cursisten toch gezamenlijk het be drag van honorarium en de zeer hoge reiskosten bijeen moet bren gen. Behalve mosselkwekersknechts zijn er ook personen die niet in het mosselkwekers vak werkzaam zijn, zodat het behoud van de cursus een algemeen belang voor de gemeens te is. De heer Hoogerheijde wijst even eens op het grote belang van het voortbestaan van de cursus. De heer Kik meent echter, dat wan neer subsidie gegeven wordt voor een cursus tot het verkrijgen van het binnenvaartdiploma, men in het vervolg ook de cursussen tot ver krijging van het middenstandsdi ploma moet subsidiëren. Ook wethouder van den Berg, die wijst op het grote bedrag dat jaar lijks aan subsidies door de gemeen te wordt gegeven, is bang een pre cedent te scheppen. Hij acht de meeste deelnemers aan de cursus tamelijk kapitaalkrachtig. De cur sus zal zeker niet worden opgehe ven als het gemeentesubsidie wordt geweigerd. Nadat ook de heer Jumelet nog heeft gepleit voor het verlenen van de gevraagde subsidie komt het voorstel in stemming. Het wordt met 4-3 stemmen verworpen. De voorzitter betreurt dit en op zijn initiatief wordt door de voorstan ders een tweede voorstel ingediend, om f 300 subsidie toe te kennen. Maar ook dit tweede voorstel wordt met dezelfde stemmenver houding afgewezen. Tegen de he ren: C. Kik en L. E. van Popering alsmede beide wethouders (van den Berg en van Gilst). Bouw Woningwetwoningen De voorzitter is met wethouder van Gilst, na een bezoek aan di verse wederopbouwinstanties, ook te Yerseke geweest, waar men de woningwetwoningen heeft bezich tigd, die onlangs daar zijn gebouwd. Deze woningwetwoningen zijn in uitvoering naar het oordeel van beide heren de fraaiste die op dit gebied in onze provincie zijn ge bouwd. Besloten wordt, nadat de raad de tekening heeft bezichtigd, de voor 1960 nog te bouwen vier woningwetwoningen in plan-West uit te voeren in het bedoelde type. De huurprijs wordt waarschijnlijk iets hoger dan de woningen die daar nu al gebouwd zijn, maar het com fort is dan ook veel groter. De aan besteding zal onderhands op uitno diging plaats vinden. Medegedeeld wordt dat de op zichter van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de heer S. M. W. de Korte, tijdelijk naar Brouwershaven is overgeplaatst, omdat in dat district een vakature bestaat. Voor Bruinisse is nu deze oplossing gevonden, dat een deel der werkzaamheden van de Korte wordt overgenomen door de heer M. Capelle Sz. Het salaris van Ca- pelle komt ten laste van de Cen trale Dienst, Begroting 1961 Bij het aan de orde stellen van de begroting 1961 heeft niemand behoefte algemene beschouwingen te houden. Wel maakt de heer Ju melet opmerkingen, naar aanlei ding van het begeleidend schrijven. Hij meent dat steeds is gestreefd het daarheen te leiden, dat de ge meente-ontvanger, de heer J. M. de Waal, zou kunnen worden benoemd als ontvanger van de nieuw te cre ëren gemeente Oosterland-Nieu- werkerk-Ouwerkerk, terwijl hij graag een positiever mededeling had gezien betreffende het herstel van de Dorpsweg. Over beide onderwerpen volgt een uitvoerige discussie. Beide za ken hebben ook de volle aandacht van b. en w. De heer Kik vraagt naar de nieuwe brandweerauto en de nood zakelijkheid om in het leverings contract een tijdslimiet te bepalen. De artikelsgewijze behandeling geeft daarna wel aanleiding tot di verse opmerkingen, maar tot wei nig aanmerkingen. De secretaris, de heer B. de Groot, wordt hulde gebracht voor de uitstekende wijze waarop deze begroting aan de raadsleden wordt gepresenteerd. De heer Jumelet betreurt het dat op de kleuterschool geen school- melk meer wordt verstrekt. De voorzitter deelt mede, dat in de plaats daarvan wel vitamine-hou dende biscuits worden gegeven. De kosten der commissie tot we ring van schoolverzuim worden op voorstel van de heer Jumelet ver hoogd van f 10 tot f 25. Bij de post subsidie „Nu met Ho pe" spreekt de heer van Popering er zijn voldoening over uit, dat door de muziekvereniging in het zomer seizoen 1960 uitstekend werd ge zorgd voor zomeravondconcerten in de muziektent. Verschillende andere leden onderschrijven dit. De bijdrage aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool ad f 378 wordt op voorstel van de heer van Popering geschrapt. De voorzitter houdt een pleidooi voor handhaving van deze post. Schouwen-Duiveland en speciaal Bruinisse is op cultureel gebied toch al niet verwend. Daar de meerderheid van de raad echter van mening is, dat niemand op Bruinisse les neemt of voordeel heeft van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, stemmen de heren van Popering, Jumelet, Hoogerheij de, Kik en van Gilst voor afvoe ring van deze post. Ook het subsi die voor de jaarlijkse fokveedag in Zierikzee ad f 30 wordt geschrapt. Voor de afvoering van de subsidie stemmen de heren: de Koning, van Popering, Hoogerheijde, Kik en van Gilst. De begroting wordt ten slotte goedgekeurd in ontvangst en uit gaaf op f 951.469,89, waarbij wet houder van Gilst aantekening ver zoekt, dat hij protesteert tegen de toekenning van de subsidies aan de muziekvereniging „Nu met Hope" en aan de sportvereniging „Kwiek". Ook de begroting van de gemeen telijke instelling voor Sociale Zorg wordt goedgekeurd met algemene stemmen. Bij de begroting van het woning bedrijf, die eveneens met algemene stemmen wordt goedgekeurd, drin gen de heren van Popering en Ju melet er op aan, dat verschillende kleinere euvels die zich van tijd tot tijd voordoen, tijdig zullen worden hersteld. De heer van Popering noemt enkele voorbeelden. De rondvraag Bij de rondvraag verzoekt de heer de Koning aandacht voor de precariorechten van enkele am bachtslieden, die nogal hoog zou den zijn, wanneer de thans gelden de regeling stringent zou worden toegepast. Voor de smid Braber verzoekt hij een speciale regeling, daar deze toch in de gelegenheid moet zijn zijn reparaties aan land bouwwerktuigen te kunnen ver richten. De heer van Popering vraagt waar de compost blijft, die uit de bakken van de rioolzuiveringsin richting komt. Nadat men heeft ge concludeerd dat het niet wenselijk is deze op het sportveld te strooien, wordt besloten de verkoop er van in het vervolg in het openbaar aan te besteden. De heer Hoogerheijde geeft uit voerige bijzonderheden over de schade die aan een mosselvaartuig is ontstaan bij de hoge watervloed in de nacht van dinsdag op woens dag 20-21 september. Deze schade is het gevolg van de ondeugdelijk heid van de ligplaatsen langs de lange loopsteiger, waarover reeds meermalen door hem is geklaagd. Er zullen meer meerpalen moeten worden verlengd dan nu in het voornemen ligt. Ook de achterpalen zijn bij hoge waterstand te kort. Aangedrongen wordt de verlenging van de meerpalen onverwijld aan te besteden. De heer Kik vraagt naar het zoutschadeherstel van de woningen in de Prinses Irenestraat en vraagt aandacht voor de kanten van de sloot langs het fietspad aan de Dorpsweg. Een gat in de bestrating van Ipro-keieni langs de oude gemeen tehaven heeft de aandacht van b. en w. en zo spoedig mogelijk zal de onderloopsheid van deze bestra ting en de daarbij horende glooiing worden weggewerkt. Naar aanleiding van opmerkin gen van de heer de Koning over het onderhoud van de damwand aan de nieuwe gemeentehaven wordt uitvoerig gesproken over de mogelijkheid om roest tegen te gaan. SPORT VOETBAL Zierikzee I-Zeeland Sport I 4-4 Zierikzee verscheen in een gewij zigde opstelling, en wel met J. Stoutjesdijk d., C. Krello en A. Ros sen a., J. Hoppener, J. Kouijzer en A. Tromper m., J. Hagesteijn, J. v. Beveren, J. Stoel, S. de Vlieger en Jac. Willemse v. Zeeland Sport stelde op met de Ridder d., A. Theune en W. v. Rijs wijk a., Langendijk, F. Rieteco en J. Elve m., de Ruijter, Klopmeijer, A. Schuit, J. Kleinjan en J. van Ma- ris v. Het spel van de Zierikzeeploeg zal de toeschouwers (de belangstel ling was matig) beslist meegevallen zijn en reeds aanstonds moest de Z.S. doelman handelend optreden. Na 14 min. wist middenvoor Stoel op handige wijze doelman de Rid der te passeren (1-0). Zeeland Sport's aanvallen werden meren deels slecht afgewerkt. Schoten van Kleinjan en Klopmeijer mislukten; een aanvalsactie van middenvoor Schuit bracht deze speler tot een schuiver tegen de paal. Bij de vol gende poging voorkwam doelman Stoutjesdijk een zeker schijnend doelpunt. De derde poging van Schuit had meer succes, met een laag schot in de benedenhoek bracht hij de partijen op gelijke voet en wel in de 39e minuut (1-1). Zierikzee liet zich niet van de wijs brengen en na goed doorzetten bracht de Vlieger na de 43e min. uit aangeven van Hagesteijn en Stoel het 2e doelpunt op zijn naam, waar door de ruststand 2-1 werd. Na de thee kwamen de rood-zwarten aan vankelijk op fluweel te zitten, na 7 min. schoot van Beveren uit een voorzet van Willemse tegen de doelman, de terugspringende bal werd door de Vlieger opnieuw in gezet en via de paal betekende dit het derde doelpunt (3-1). Volkomen onverwachts keerde het getij, een hoge voorzet van Kleinjan werd door doelman Stoutjesdijk wegge slagen, en van Maris kopte in (3-2); zulks na 18 min. Drie min. daarna vond linksbuiten de Ruijter eé\n Vrij veld voor zich, en de hem toege speelde bal schoot hij in de touwen (3-3). Eer de rood-zwarten van de schrik bekomen waren, had van Maris een van de doelman terug springende bal ingeknald (3-4). In een tijdvak van 5 minuten van 3-1 naar 3-4. Zierikzee wist zich daar na te herstellen, na goed doorzetten van Stoel kon een Z S. achterspeler slechts ten koste van een handsbal redden. De toegestane strafschop schoot Kouijzer onhoudbaar in (38e minuut) (4-4), welke stand tevens de eindstand werd, waamede beide partijen tevreden kunnen zijn. Bruse Boys B I-Zierikzee B II 1-3 Reeds na 4 minuten namen de gasten de leiding door rechtsbin nen Schot (0-1), nog voor de rust gevolgd door een tweede doelpunt van midvoor van Ginneke (0-2). Na de rust kwamen de Bruinisse junioren flink opzetten en wisten doelman Berrevoets al spoedig te passeren (1-2). Aan beide zijden deden zich spannende momenten voor; Zierikzee wist de strijd in haar voordeel te beslissen. Van buiten het strafschopgebied schoot midvoor van Ginneke onhoudbaar in (1-3). De voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers, baron Kronacker, heeft na een bezoek aan Kongo ernstige kritiek op het Belgische ambtenarenkorps in Kongo geoefend, „waarvan bij de eerste incidenten van 80 tot 95 procent als een pijl uit een boog" zijn standplaats heeft verlaten. KERKNIEUWS Ned. Hervormde kerk Brouwershaven Ds. Groot iiam afscheid van zijn gemeente Zondagmiddag nam ds C. Groot, Ned. Herv. predikant te Brouwers haven, in 't jeugdgebouw afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Paramaribo. Na het zingen van Gez. 268 1, 2 en 3 volgde Schriftlezing uit 1 Kor. 3 10 en 1 Thessalonicenzen 5 16. De schei dende predikant bepaalde de ge meente bij de tekst uit 1 Thess. 5 24: „Die U roept is getrouw en hij zal het ook doen". Na de prediking zong de gemeente Gez. 260 1 en 2, waarna met gebed en slotzang Gez. 223, deze godsdienstoefening werd besloten. Vervolgens kregen diverse spre kers het woord, om ds. en mevr. Groot toe te spreken. Namens de classis sprak allereerst ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk, die de samenwerking roemde in de classis en vooral als mederedacteur van de kerkbode. Ds. F. van Liere uit Re- nesse sprak namens de Ring en col lega's dankwoorden, hierbij de bes te wensen voegend voor de toe komst. Burgemeester J. L. van Leeuwen roemde vooral het con tact met ds. Groot op maatschap pelijk gebied, waardoor diverse problemen in de gemeente tot een goed resultaat werden gebracht. Ook betrok hij mevr. Groot in zijn toespraak. Grote overgang Spr. schetste de overgang van een klein plaatsje aan de Noordzee naar een stad aan de Atlantische oceaan figuurlijk als het grote ver schil in werkzaamheden, dat ook op het kerkelijk gebied in deze twee plaatsen zal bestaan. Ds. Mulder uit Warga (Fr zette uiteen, hoe hij, via ds. van Nieu- wenhuize (oud-Brouwenaar) in con tact was gekomen met ds. Groot, waardoor deze het besluit nam zijn beroep naar Paramaribo aan te nemen. Namens de vrijzinnige ge meente Zierikzee sprak ds. Assen dorp zijn erkentelijkheid uit jegens ds. Groot, die dikwijls bereid werd gevonden in Zierikzee waar te ne men (bij rouwdiensten en huwe lijksinzegening). Hij bood ds. Groot een tweetal boekwerkjes aan de hoop uitsprekend, dat de vriend schap ook in Suriname bestendigd zal blijven. De president-kerkvoogd, de heer O. van Nieuwenhuize zei, dat door dit afscheid de Hervormde gemeen te een tweetal predikanten ver liest, daar mevr. Groot-Aris enige malen voor haar echtgenoot de dienst leidde. Ook als organiste heeft mevr. Groot enige malen haar goede diensten aangeboden. De heer van Nieuwenhuize roemde de grote activiteiten van de scheiden^ de predikant, waardoor niet alleen het geestelijk peil, maar ook het financieel peil omhoog ging. Hij verzocht de gemeente ds. en mevr. Groot toe te zingen Gez. 110 1 en 4. Ds. Groot dankte hierna alle sprekers voor de welgemeende woorden en de beste wensen, waar bij hij in het bijzonder koster L. Krijger en organist J. Bos speciaal dank zegde, voor het vele en goede werk, door hen in het belang der Herv. gemeente verricht. Na afloop der kerkdienst namen vele gemeentenaren afscheid van hun voorganger. Ingezonden mededeling Beva, betere vakkleding voor alle beroepen blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK Verkrijgbaar bij Havenplein 14, Zierikzee „De Landbode" acht troonrede voor de landbouw niet geruststellend DEN HAAG, 24-9. „De Ltmdbodc" het orgaan van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, zegt in een hoofdartikel dat de rijksbegro ting 1961 op het eerste gezicht in het algemeen reden tot tevreden heid geeft, maar voor wat de agra rische sector betreft veel minder geruststellend is. De bijdrage aan het Landbouw- egalisatiefonds is, vergeleken met de vermoedelijke uitkomsten voor 1960, met rond 72 miljoen gulden teruggebracht en het is zeer de vraag of het garantiebeleid voor de landbouw hiermee niet een gevoe lige deuk zal krijgen. Voor de toe slag op de melkprijs aan de vee houders over het melkprijsjaar 1960/1961 is niet meer dan 230 mil joen gulden gereserveerd, wat hij voortzetting van een garantiekwan. tumbeperking tot vijf miljard kg. zou neerkomen op een garantie van 4,6 cent per kg. Vergeleken bij de huidige zuivelwaarde is dit zeker aan de lage kant en het laat een niet onbelangrijke prijsverlaging voorspellen. Het ministerie en het Landbouw schap hebben elkaar gevonden op het punt van het aanleggen van zwaardere normen aan bedrijven, die bij het kostprijsonderzoek ten behoeve van het garantiebeleid in geschakeld worden. Merkwaardig vindt de Landbode het, dat de mi nister hierin aanleiding heeft ge vonden zijn standpunt over een minder straffe binding tussen ga rantieprijzen en kostprijzen te her zien. Ingezonden mededeling DEN HAAG. Aan het begin van deze maand was de voorraad Ne derlandse boter, die was opgesla gen in koelhuizen ongeveer 19.000 ton. De tijdelijk zeer sterk toege nomen binnenlandse vraag en nieu we exportmogelijkheden hebben er toe geleid dat de voorraad koelhuis- boter op dit moment ongeveer 13.000 ton is. UTRECHT. Op 31 oktober viert de Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs haar hon derdjarig bestaan met een kerk dienst in de dom te Utrecht en een bijeenkomst in Esplanade. In de kerkdienst zal voorgaan dr. H. J. Honders, vice-voorzitter der ver eniging. Tijdens de bijeenkomst in Esplanade zal prof. dr. H. Smits kamp een rede uitspreken. Verwachting tot dinsdagavond Koude nacht Enkele overdrijvende wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht en ochtend. Morgenmiddag dezelfde tempera tuur als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. 27 sepl. Zon op 6.34, onder 18.28 Maan op 13.47; onder 22.44 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 sept. 7.26 v.m. 19.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 sept. 6.46 v.m. 19.07 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat zich tijdens het weekeinde na bij Schotland vormde, verplaatst zich langzaam in de richting van Noorwegen, als gevolg daarvan zal morgen lucht uit Scandinavië naar onze streken worden gevoerd. Deze lucht heeft een onstabiele opbouw, maar de kans op buien is toch dooi de droogte van de lucht gering. Ge durende de nacht zal de lucht bij weinig bewolking flink afkoelen, waarbij plaatselijk mist zal ont staan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Na 28 uur achter, een wandelen, arriveerde zondag avond in Rotterdam 36 van de 43 gestarte deelnemers aan de lange afstandsmars over 150 km. van Brussel naar Rotterdam, onder wie twee van de vier ingeschreven da mes, die daags tevoren uit Brussel waren vertrokken. DEN HAAG. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek deelt mede dat gedurende de periode januari t.m. juni 1960 ruim 1.526.000 over nachtingen van buitenlandse gas ten in hotels werden "geregistreerd. Ten opzichte van de overeenkom stige periode van 1959 betekent dit een toeneming met 247.000 over nachtingen of 19 procent. DEN HAAG. De organisaties, sa menwerkende in de „Stichting van de Arbeid", hebben zich in Den Haag beraden over de situatie op het gebied van de lonen en prijzen. Dit interne beraad was een uit vloeisel van het overleg der orga nisaties van werkgevers en werk nemers, boeren en tuinders, met de ministers de Pous, Zijlstra en van Rooy en staatssecretaris Roolvink over dit onderwerp. 's-HERTOGENBOSCH. In de Bossche veemarkthallen heeft de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in zijn functie van voorzitter van de Nederlandse brandweerraad, de in ternationale brandweertentoonstel ling geopend, die door de Neder landse vereniging van brandweer commandanten ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan is 's-Her_ togenbosch is georganiseerd. AMSTERDAM. Het vijftig-jarig bestaan van de Nederlandse bond „Maarten Luther", de organisatie die ,.de kennis van en de liefde voor de Lutherse belijdenis wil be vorderen" is zaterdag gevierd tij dens de jaarlijkse algemene verga dering. Drie bondsleden werden be_ noemd tot ere-leden, nl. de heren Plym uit Schiedam, een der op richters, de heer Hoek eveneens uit Schiedam en de heer Hendriksen uit Leeuwarden. HET SMOKKELSCHEP „BRITTANNIA" 65. Als de sloep schurend op het strand vastloopt, breekt ein delijk de spanning van de bange uren op de eindeloze zee. Met een soort indianengehuil springt Presto de sloep uit, achter Agua aan, die van louter opluchting op zijn knieën valt en het zand kust. „Had ik gelijk of niet, met die meeuwen?" schreeuwt Presto uit dagend en hij geeft Agua plagend een trap tegen zijn zitvlak. „Muiterij"!! joelt Agua Opspringend, „wie waagt het, mij, de ka pitein van de sloep een trap te geven?" Met gebalde vuisten stij- gert hij op Presto toe. Aram maakt een einde aan het schijngevecht door Presto zonder pardon in zijn kuif te grijpen. „De wapens neer, belhamels", lacht hij luid. „Geen verspilling van krachten zolang wij het land nog niet veroverd hebben Volg mij, ik neem de leiding „Maar niet over mij klinkt achter hen de scherpe stem van Henry Sullivan, „ik laat me door jou niet meer bevelen, Aram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2