Chroestjsjef verklaart zich bereid onder voorwaarden tot hervatting Brussel bereidde toekomstige Koningin onvergetelijk welkom DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Chroesjtsjef deed frontale aanval op de Verenigde Naties Gruwelijke bijzonderheden uit Sachsenhausen „Dure" overvallen in Londen Proef met Amerikaanse maanraket mislukt Atoomvliegdekschip komt in de vaart MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18843 ZIERIKZEESCHE1NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs t5 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 No lo.UD uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij v./h. Lakenman Oc.itman, Zierikzee. Redaktewrr M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De ontwapeningsbesprekingen Sovjet-Unie zal lid van de V.N. blijven GLEN COVE (New York), 25-9. De Russische premier Chroesjtsjef heeft op een persconferentie, die buiten de poorten van het Sowjet- landgoed te Glen Cove, in New York werd gehouden, verklaard, dat de Sowjet-Unie de proefne mingen met kernwapens niet zal hervatten, wanneer de ontwape ningsbesprekingen zouden misluk ken door onenigheid over de ver vulling van de post van secretaris generaal der V.N. „\V(j zullen de kernwapenproe ven slechts hcrvattten wanneer andere landen dat ook doen", ai- dus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef was vergezeld door de Poolse communistische leider Gomulka. Een aantal Russische en Amerikaanse veiligheidsagenten hield een oogje in het zeil. Chroesjtsjefs persconferentie be stond in hoofdzaak uit een uitwis seling van argumenten met journa listen, waarbij het er in hoofdzaak om ging hoe doelmatig het door de Sowjet-premler voorgestelde secre tariaat-generaal van de VN. van drie man - vertegenwoordigers van de „kapitalistische", neutrale en communistische landen - in een noodtoestand zou kunnen werken. Chroesjtsjef zei dat besluiten van de drie leden van het secretariaat- generaal eenstemmig dienen te worden genomen. Hierdoor zouden de belangen van geen der groepen In gevaar komen. Onmiddellijke vrijwording van alle landen gefiiit NEW YORK, 23-9. Premier 'keren hun eigen lot en bestuurs- Chroesjtsjef heeft vrijdag in de vorm kunnen bepalen. Het oprui- men van alle „kolonialistische bruggehoofden" in de vorm van Algemene Vergadering van de f Verenigde Naties nieuwe ontwape ningsvoorstellen gedaan, opgeroe pen tot steun aan de onafhanke lijkheidsstrijd van de koloniale volkeren en voorgesteld dat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties wordt vervangen door een uitvoerende commissie van drie, die de communistische, kapitalistische en neutralistische landen vertegenwoordigen. Chroesjtsjef leverde kritiek op Hammarskjoeld's optreden in Kon go en beschuldigde hem er van partij voor de „kolonisten" te heb ben gekozen. „Dit is bijzonder ge vaarlijk". Voorts gaf hij in overweging, het hoofdkwartier van de Verenigde Naties uit New York te verplaat sen. Kennelijk doelend op de be perkingen van de bewegingsvrij heid die de Amerikaanse regering hem, Castro, Kadar en de Albaanse premier Shehu heeft opgelegd, sprak Chroesjtsjef in dit vérband over de „ongemakken" waarmee verschillende delegaties te kampen hebben. Geheel in lijn met het program ma voor algehele en algemene ont wapening in vier jaar dat hij in 1959, tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten, aan de V.N.- assemblee voorlegde, stelde pre mier Chroesjtsjef ontwapening in drie fasen voor. De Berljjnse kwestie Chroesjtsjef wijdde slechts en kele woorden aan Berlijn. „De Sow jetregering is bereid nog enige tijd te wachten" op een regeling van de kwestie Berlijn. Zij stelt zich voor overeenstemming over een Duits vredesverdrag te berei ken „op de topconferentie die de Sowjet-Unie heeft voorgesteld over enkele maanden te houden". Chroesjtsjef stelde tevens een „verklaring over het toekennen van onafhankelijkheid aan de ko loniale landen en volkeren" voor: Onmiddellijke volledige onaf hankelijkheid aan de koloniale landen, trustschapgebieden en niet zelfbesturende gebieden. Elke vorm van koloniaal bestuur moet worden afgeschaft, opdat de vol- Onderzoek naar ongevalsoorzaken UTRECHT, 23-9. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil zfjn ver- keersvoorlichting zoveel mogelijk baseren op reële en meest voorko mende gevaren in het verkeer. Aangezien deze gevaren voor wat Nederland betreft op het ogenblik door gebrek aan research nog niet voldoende bekend en/of geanaly seerd zijn, zal het Verbond in het komende jaar een grootscheepse voorlichtingscampagne voeren die voor een deel gebaseerd is op de gegevens, welke een in Duitsland gehouden onderzoek met betrek king tot de ongevalsoorzaken aan het licht heeft gebracht. bezittingen en pachtgebieden op het grondgebied van andere lan den. De woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N., Russell, noemde Chroesjtsjefs rede een „oorlogsverklaring aan de V.N.". Volgens hem was de rede niet veel meer dan een „herhaling van de alledaagse en oudbakken leuzen, waarmee de communisten reeds jaren zichzelf en hun gehoor heb ben verdoofd". In antwoord op een vraag ver klaarde hij dat de Sowjet-Unie zich niet uit de VN. zou terugtrekken indien zijn ideeën niet worden aan vaard. „Wij zullen naar een derge lijke reorganisatie blijven streven". De Sowjet-Unie is bereid de ont wapeningsbesprekingen te hervat ten, indien neutrale landen naast de oostelijke en westelijke staten vertegenwoordigd zijn, zelfs indien Dag Hammarskjoeld niet wordt vervangen door een secretariaat- generaal van drie leden, aldus de Sow jet-premier. Maar de Sowjet-Unie zou niet akkoord gaan met de vorming van een internationale gewapende macht. DOODSMERK EEN BLAUW KRUIS Koelhuisboter niet goedkoper dan verse boter DEM HAAG, 23-9, De heer Ma- rijnen, minister van Landbouw en Visserij is van mening dat op dit moment niet de noodzaak aanwezig is, over te gaan tot het beschikbaar stellen van koelhuisboter tegen een prijs welke lager ligt dan de hui dige prijs van verse boter. Dit deelt hij mede in zijn antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka mer-lid de heer Borst (CPN), welke waren gesteld in verband met de „Planta affaire" Noch uit een oog punt van voedselvoorziening, noch met het oog op de inmiddels sterk verbeterde voorraadpositie van bo ter, acht de minister het treffen van zulk een maatregel nodig. WERELDDOVENFEDERATIE WIL MEER ONDERWIJS De wereld telt ongeveer zes en dertig miljoen doven UTRECHT, 25-9. De gehele we reld telt ongeveer zesendertig mil joen doven, van wie slechts vier miljoen onderwas hebben genoten. De Wereldfederatie van Doven wil zich het lot van deze mensen aan trekken en de Nederlandse doven, die allen onderwijs hebben geno ten en een van de vijf scholen die ons land rijk is, dienen er voor te zorgen dat ook Nederland zich bij deze federatie aansluit. Dit was de kern van het.betoog dat de heer C. A. Bal, secretaris van de Nederlandse Dovenraad, in gebarentaal hield op de in de Utrechtse jaarbeurs gehouden we- relddovendag. Deze werelddoven- dag werd voor het eerst in ons land op een centraal punt gehouden evenals dat ook In veertig andere landen is gebeurd. Doven uit alle delen van ons land waren naar Utrecht gekomen om daar niet al- hen bekend te worden gemaakt met de doelstelling van de wereldfede ratie van doven maar ook om te genieten van een program van spel en amusement dat de organisatoren voor de ruim 700 doven hadden sa mengesteld. De heer Bal gewaagde van de verdeeldheid in de Neder landse dovenbeweging die er oor zaak van is dat Nederland zich nog niet bij de wereldfederatie heeft Van vierde étage gevallen MAASTRICHT, 25-9. De 30-jarl- ge mevrouw S., wonende te Caberg in Maastricht is zaterdagmiddag uit de vierde verdieping van een flat boven een winkelgalerij aan de Clavecimbelstraat gevallen Zij was bezig met het uithangen van een kampeertent, toen zij het evenwicht verloor en voorover van het balkon tuimelde. De val van twaalf dertien meter werd ge broken door een armatuur voor de feestverlichting in de winkelstraat. Mevrouw S. is naar het ziekenhuis gebracht waar bleek dat zij arm-, been- en enkelbreuken heeft en een aantal kneuzingen. Nog eens een keertje 's-HERTOGENBOSCH, 25-9 Het grote succes van een taptoe die zaterdagavond door vier militaire muziek korpsen en een aantal mili taire tamboerkorpsen in het stadion „De Vliert" te Den Bosch ter gelegenheid van het afscheid van burge meester H. Loeff werd ge houden, was het optreden van het muziekkorps van het regiment wielrijders van voor de oorlog in deze stad gelegerd was. De mannen van het fanfarekorps van het eerste regiment genie troepen hadden daartoe de beschikking gekregen over de vooroorlogse militaire fietsen, de uniformen van destijds en de instrumenten die door dit korps gebruikt werden. DüSSELDORF, 23-9. In het pro ces tegen de drie S.S.-ers die ge durende de oorlog als bewakers van het concentratiekamp Sachsenhau. sen fungeerden zijn nieuwe gru welijke bijzonderheden aan het licht gekomen. De „Reichsführer S.S." Heinrich Himmter had het parool uitgegeven „decimeren en nogmaals decime ren" en de S S. heeft overwogen de overvolle barakken door de Duitse luchtmacht te laten bombarderen of in de lucht te laten vliegen. De meeste gevangenen die in de laatste oorlogsmaanden uit de zg. buitenkampen naar Sachsenhausen kwamen werden volgens een ver klaring van hoofdverdachte August Hoehn dood uit de goederenwa gons gehaald De overlevenden had den allen ernstige bevriezingen. Hoehn ontkende dat een groep Hongaarse Joden onmiddellijk na aankomst ln Sachsenhausen was LONDEN, 23-9. In Londen zijn binnen 24 uur drie overvallen op klaarlichte dag en een nachtelijke inbraak gepleegd waarbij in totaal een bedrag ter waarde van meer dan 400.000 gulden werd buitge maakt. Alle aanslagen waren gemunt op lonen die vrijdag zouden worden uitbetaald. In een der gevallen hielden zes mannen een vrachtauto tegen die met een bedrag van meer dan 300 duizend gulden op wég was naar de vliegtuigfab? ieken van Handley Page in Radlett. De bestuurder werd later geboeid in een veid op ongeveer 2% km. van de plaats van de oVasVal aangetroffen. doodgeschoten. Hij bevestigde ech_ ter dat in 1945 velen slechts naar Sachsenhausen werden gebracht om te worden gedood. Deze men sen werden „gemerkt" met een blauw kruis op het voorhoofd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De toekomst wordt met het heden gekocht. CAPE CANAVERAL, 25-9. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft zondag middag omstreeks kwart over vier Ned. tijd een drietraps ,Atlas-Able' aket-combinatie van de basis Cape Canaveral in Florida gelanceerd, waarmee een satelliet, Pionier 6 ge naamd, in een baan om de maan moest worden gebracht. Kort na het afschieten werd echter meege deeld dat de proef was mislukt. De motor van de tweede trap van de raket was op een abnormale wijze gaan werken Hieidoor raakte de raket uit de koers Een woordvoerder van de Nasa, De „Zijpe" gaat vroeger varen Tijdens de periode waarin de „Krammer" uit de vaart is geno men, doet de „Ztfpe" dienst op het veer Zype-A.J.-polder. Wij vernemen thans, dat, in ver band met het drukke landbouw- vervoer, de „Zijpe" in de morgen uren twee extra diensten gaat va ren vóór de officiële eerste aan vangstijd. Dit betekent, dat de eer ste dienst plaats vindt om 4.45 en de daarna volgende uiteraard een half uur later. De duur van deze nieuwe regeling is afhankelijk van het landbouwoogstseizoen en van zelfsprekend van de terugkeer van de „Krammer". dr. Adolph Thiel, verklaarde dat de raket en de satelliet, die ongeveer 185 kilo woog en bolvormig was, waarschijnlijk boven de Indische oceaan in de dichte luchtlagen zijn opgebrand. Een andere woordvoerder schatte dat de vernietigde raket en de in strumenten tussen negen en tien miljoen dollar kostten. NEWPORT NEWS, Virginia, 24-9. Hst eerste vliegdekschip met atoomvoortstuwing, tevens 't groot ste schip dat ooit gebouwd is, is zaterdag te Newport News in Vir ginia te water gelaten Het is de 85.350 ton metende „Enterprise", die over een jaar geheel gereed zal zijn De bemanning zal uit 3.000 koppen bestaan, waarbij nog 1.500 man vliegend personeel en onder houdspersoneel voor de vliegtuigen komt. Bij een brand in de „Vaclav No- sek-mijn" te Tachlovice, ten wes ten van Praag, zijn vrijdag min stens 20 mijnwerkers om het leven gekomen, aldus meldt het persbu reau Ceteka. De brand is nog niet geblust. Zegetocht door feestende stad aangesloten. Deze federatie wil de doven in de wereld die geen onder wijs hebben genoten, helpen Wil voorts haar aandeel leveren bij de bestudering van het probleem van doofheid en pogen de gevolgen van de doofheid zoveel als mogelijk te verminderen of te verzachten en wil ook trachten meer begrip te kweken voor de moeilijkheden waarmee een dove te kampen heeft bij zijn verkeren in een wereld van horenden De federatie heeft voorts een aantal commissies Ingesteld, waaronder een die een speciale studie zal maken om te komen tot een wereldgebarentaal. De „New York Herald Tribune" schrijft over het voorstel van Chroesjtsjef, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te vervan gen door een uitvoerende commis sie, dat dit neerkomt op „een re cept om de volkerenorganisatie te verlammen". BRUSSEL, 24-9. Onder een stra- 1 lende hemel heeft een feestelijk versierd Brussel zaterdagmiddag Dona Fabiola de Mora y Aragon, België's toekomstige koningin, een onvergetelijk welkom bereid. Uit bundig toegejuicht door duizenden en duizenden Belgen maakten ko ning Boudewijn en zijn verloofde op deze prachtige septemberdag een zegetocht door de bevlagde en met bloemen getooide straten van de Belgische hoofdstad. Het en thousiasme was overal overweldi gend: langs de hele route van acht kilometer, van het koninklijk pa- leis tot aan de eeuwenoude Grote Markt, door de aristocratisch grote Zavel en de volkswijk van de Ma- rollen, was er een zee van vlag- getjes en klonk het gejuich. „Niets kon ons meer ter harte gaan dan de aankondiging van een aanstaand huwelijk, ingegeven door een wederzijdse liefde, waar van U het heerlijk geheim hebt be waard", aldus sprak burgemeester Cooremans het verloofde paar tij dens de receptie op het stadhuis toe. In de gotische zaal maakte de Brusselse burgervader 'n vergelij king tusen de Spaanse verloofde van de vorst en „een eerdere af ge zante van Spanje, die voor ons volk door ingeboren goedheid, een voud en hartelijkheid een tijdperk van geluk en voorspoed opende". Hij doelde daarbij op prinses Isa bella II. die op het einde van de zestiende eeuw van haar vader, Philips II de Nederlanden ten ge schenke kreeg. „Dat een dergelijke herinnering in ons voort leeft", zei- de de heer Cooremans, zich tot Dona Fabiola richtend, is een goed voorteken voor U, die geroepen bent vreugde en leed van ons volk te delen. Wij zijn er vast van over tuigd, dat U evenals de grote prin ses uit het verleden, zult trachten het intellectuele en artistieke, le- het intellectuele en artistieke le- te beschermen". Groot enthousiasme Zo groot was het enthousiasme van de Brusselaars, dat al enkele minuten na het vertrek uit het koninklijk paleis de open hofauto, waarin de gelukkig lachende ko ning en9 zijn stralende verloofde hand in hand waren gezeten, door een dichte menigte die door de po litie niet meer in bedwang kon worden gehouden, werd ingesloten. Dit gebeurde in de Hoogstraat bij het begin van Brussels dichtsbe- volkte stadsdeel. De auto was hier gestopt om aan twee kinderen de gelegenheid te geven bloemen aan te bieden aan de in een deux- piéce en bontstola met een met bont afgezette toque geklede toe komstige koningin van België te overhandigen. In enkele seconden was het verloofde paar omringd door honderden inwoners van de „Marollenwijk", waar ook veel ar beiders van Spaanse afkomst wo nen. De auto werd onder bloemen bedolven. De ontvangst kreeg hier een Amerikaans karakter, toen in de nauwe straat uit de ramen een dichte wolk van confetti op de ko ninklijke auto begon neer te dalen, die de bontcape van Fabiola en het donkere costuum van Boudewijn met een witte laag bedekte. Algemeen bestaat de mening, dat de intocht van Boudewijn en Fabiola die van prins Albert en prinses Paola - vijftien maanden geleden - nog aan enthousiasme heeft overtroffen. Een Nederlandse dame had het voorrecht tijdens de reportage van de Belgische radio haar mening over deze dag te mo gen zegen. De verslaggever deelde oprecht mede „vijftig voorbijgan gers te hebben gevraagd hun oor deel voor de microfoon te geven, in deze tweetalige stad", zei hij. maar geen van hen sprak Neder lands". „Een merkwaardig toeval Hieraan had de Nederlandse be zoekster het te danken, dat ze kon vertellen hoe „fantastisch" zij het had gevonden en hoe ook haar ver wachtingen verre waren overtrof fen". Rotterdamse Tuinbouwtentoonstelling „Floriade" gesloten ENKELE MILJOENEN BEZOEKERS ROTTERDAM, 25-9 Om zeven minuten voor tien werd vanavond een tweetal oranjevlaggen met het embleem van de Floriade erop ge streken, een te midden van een carré van 24 vlaggen van de landen die hadden deelgenomen, een van de hoogste hoogte van de Euro mast. De internationale tuinbouw tentoonstelling, die in een half jaar tijds enige miljoenen bezoekers ge kend heeft, was officieel gesloten door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen. Tot middernacht ging het feest op de uitgestrekte terreinen nog door en op de Euromast had men reeds uitgerekend, dat. ofschoon men voor de opening een resultaat van een half miljoen bezoekers gedurende AMSTERDAM Met het m.s. „Ar. temis" van de ICN.S.M zijn in Am sterdam aangekomen 650 bossen bacoven (bananen), afkomstig van het bacoven-proefbedrijf van de Prins Bernhard-polder in Surlna- de Floriademaanden redelijk had genoemd, het getal 681.000 betalen de bezoekers reeds was overschre den. Groep Nederlandse gebrekkigen ziet Oostenrijk SCHIPHOL, 25-9. Zondagmiddag zijn van Schiphol 30 invaliden per vliegtuig naar Salzburg vertrokken voor een 10-daags vakantieverblijf in Oostenrijk. Van Salzburg zullen zij per bus naar Gmunden reizen, waar zij zullen logeren in het „Kur- hotel" van de Nederlandse Reisver- eniging, dat door deze organisatie voor dit doel beschikbaar is ge steld. H*et gezelschap bestaat uit 18 dames en 12 heren, alsmede een 16- tal begeleiders, onder wie een arts. De reis wordt gemaakt onder aus piciën van de Nederlandse centrale voor gebrekkigenzorg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1