Gehoopt wordt op aanschaf nieuwe brandweerauto in 1961 g voor koffie op z'n besta OMO gee-ft •frisheid aan witheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 SEPTEMBER I960 No. 18812 Bruinisse heeft sluitende begroting Mogelijk verbetering Dorpsweg Ingezonden mededeling 9 BUISMAN (ook als 7 pocderkojfit is) DE DROGE ZOMER VAN 1959 Resultaten in verschillende gebieden lopen sterk uiteen Dank zij een vernoogde uitkering uit het Gemeentefonds kon de be groting 1961, zoals die aan de raad op donderdag 22 september werd aangeboden, sluitend worden ge maakt. Waar voorlopig een voordelig sal do is geraamd, zal dit voordelig saldo echter geheel verdwijnen wanneer de voorgenomen verbete ring van de Dorpsweg in 1961 zal mogen worden uitgevoerd, alsmede wanneer een gemeentewerkman in de nog steeds bestaande vacature zal worden aangesteld. Opgemerkt wordt door b. en w. in een begeleidend schrijven dat de uitgaven zich in stijgende lijn blij ven bewegen, terwijl het gemeente bestuur daarop geen invloed kan uitoefenen. Naast loonronden of salarisverhogingen zijn er de steeds hoger wordende exploitatiekosten van diverse gemeenschappelijke re gelingen of instellingen van open baar nut, waaraan de gemeente moet bijdragen. In directe zin heeft de herinde ling van de gemeenten op Schou- wen-Duiveland voor Bruinisse geen gevolgen; indirect zullen de gevol gen echter niet uitblijven, omdat een groot aantal gemeenschappe lijke regelingen zullen moeten wor den herzien. De administratieve afwikkeling van het wederopbouwplan vergt zeer veel tijd. Er zal een frankeer machine gehuurd worden, invoe ring van een ponskaartensysteem voor het vereenvoudigen van de belastingadministratie en de bevol kingsadministratie ligt in het voor nemen. Gehoopt wordt dat in 1961 een nieuwe brandweerauto zal kunnen worden aangeschaft, terwijl twee brandvijvers zul len worden aangelegd. Eveneens wordt gehoopt dat men spoedig zal kunnen overgaan tot aanbesteding van vier woningwet woningen in plan-West. Aan opheffing van de faecaliën- ophaaldienst per 1 januari zal niet zijn te ontkomen, omdat deze voor waarde door Ged. Staten is gesteld. Mede door het volledig met werk bezet zijn van de plaatselijke am bachtslieden zullen echter waar schijnlijk, niet alle faeèaliëntonnen door waterclosets kunnen worden vervangen. Openbare werken Voor openbare werken is er op de nieuwe haven nog al wat op te knappen, zoals het verlengen der meerpalen, het aanbrengen van een peilraaistelsel, het bouwen van een kantoortje voor de havenmeester, het leggen van een riolering op het gedeelte van de oude haven, dat als vverkhaven in gebruik is. het aldaar herstellen van de steen glooiing, het herbestraten van de zg. lage kade en het bijwerken van de Lange Dam. De verbetering van de Oude straat zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1961 plaats vinden; ook hoopt men bij het Provinciaal bestuur te kunnen bereiken, dat de zo hoog nodige verbetering van de Dorpsweg zijn beslag zal krijgen. Reeds direct na de oorlog in 1947 heeft men de herbestrating van deze weg, als zeer nodig op een ur- gentielijst geplaatst. Er schijnt zout water in het rio- lenstelsel van het dorp te dringen. Hoe is niet duidelijk, maar wel weet men dat de grondwaterstand in Bruinisse op en neer gaat, zoals eb en vloed op en neer gaan. Vast staat, dat het zoute water niet ge heel te zuiveren is en dat het niet bevorderlijk is voor de installatie, die door verzakkingen en slijtage toch al grondig gereviseerd moet worden. De subsidie aan de gemeentelijke instelling voor sociale zorg wordt geraamd op f 50.400, een stijging van f 8400 ten opzichte van vorig jaar. Het aantal woningen opgenomen in het gemeentelijk woningbedrijf bedraagt 214. Het zoutschadeher- stel aan deze woningen zal regel matig doorgaan, het eerste complex van 10 woningen komt volgende maand gereed. iKon voorheen uit de baten van haven- en kadegelden van de oude haven een reserve worden ge kweekt, nu Bruinisse een nieuwe haven heeft vergen rente en aflos sing ruim f 22.000, wat ongeveer overeenkomt met het tekort dat voor de haven wordt geraamd. Straatverlichting De kosten van de straatverlich ting worden geraamd op f 5000, die van de Bescherming Bevolking op f 1080, die van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis op f 3 per inwo ner, is f 7080. De schoolartsendienst vraagt f 873,20 (f 0,37 per inwoner), de schooltandverzorging f 570. Het badhuis is een nuttige instel ling, het is echter niet mogelijk het lonend te exploiteren. Tegen een geraamde uitgaaf van f 4600 staat een geraamde ontvangst van f 2200. De straatbelasting moet f 5200 opbrengen, een bedrag dat bijna even groot is als geld dat men voor onderhoud van straten en pleinen wil besteden. Men rekent er op dat het onderhoud van pompen en rio len. mede in verband met herstel werkzaamheden aan de rioolwater zuiveringsinstallatie f 6000 zal kos ten. Het onderhoud van de plant soenen f 2800, dat van wegen, voet paden en rijwielpaden f 2500. De opbrengst van de rioolbelas ting wordt geraamd op f 12.500, die van de reinigingsrechten op f 9000, welk bedrag weer aan de reinigingsdienst wordt afgedragen. De precariorechten worden op f 700 geraamd. Onderwijs Elke leerling die de ULO-school te Zierikzee bezoekt kost de ge meente f 84, voor 30 leerlingen is geraamd f 2520. Maar elke H.B.S.- leerling kost f 515. Voor elf leer lingen is dat f 5665. Maar de Chr. huishoudschool te Bruinisse is ook niet mis. De gemeente mag er on geveer f 25.000 voor neertellen en krijgt daarvan ruim f 8000 terug van gemeenten die ook kinderen op de school hebben. Diverse belastingen zullen onge veer f 37.000 moeten opbrengen, hieraan draagt de hondenbelasting f 600 bij en het vergunningsrecht f 544. Het gemeente fonds zal dan voor f 314.000 moeten zorgen. Het totaal der batige sloten en dat der nadelige sloten bedraagt over 14 hoofdstukken f 352.090,67. De totale inkomsten en uitgaven zijn f 915.469,89. Het nadelige slot van de kapitaaldienst is f 529.543,45, de ontvangsten zijn ruim f 4 mil joen, de uitgaven ruim f \Vz mil joen. Het totaal per leerling vastgesteld bedrag ingevolge artikel 55 der la ger onderwijswet is gesteld op f 35,18. Uit de begroting van de gemeen telijke instelling voor Sociale Zorg diepen we tenslotte nog op dat de krankzinnigenverpleging van 6 pa tiënten ruim f 15 000 kost, terwijl de verpleging van 7 patiënten in sanatoria, ziekenhuizen en tehui zen voor ouden van dagen ruim f 23.000 vraagt. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Voor de vervulling van de mi litaire dienstplicht moesten uit Bruinisse 18 personen worden ge keurd, drie waren zeevarend en konden dus niet verschijnen. Twee personen werden definitief afge keurd, één zal later moeten worden herkeurd. DEN HAAG, 21-9. De uitzonder lijke droogte van de zomer van het vorig jaar heeft de aandacht van velen gericht op de consequenties van deze abnormale weersomstan digheden voor de bedrijf suitkom- sten van de landbouwbedrijven. De eerste cijfers over de bedrijf suit- komsten van het boekjaar 1959/ 1960 zijn nu door het Landbouw Economisch Instituut bekend ge maakt in een rapport dat van 23 groepen bedrijven in alle belang rijke landbouwgebieden de voorlo pige resultaten weergeeft. De hoofdindruk is dat het jaar 1959-60 voor de gemengde bedrij ven zeer slecht was, voor de wei- debedrijven per saldo niet ongun stig en voor verschillende akker- bouwstreken zelfs zeer goed. Een nadere beschouwing van het vele cijfermateriaal voert volgens het L.E.I. tot de conclusie dat bij de gemengde bedrijven niet alleen de droge zomer een belangrijke rol gespeeld heeft, doch dat de slechte prijzen van varkens en van eieren evenzeer voor deze slechte uitkom sten verantwoordelijk waren. De droge zomer komt tot uitdrukking in weinig ruwvoerwinning uit eigen bedrijf, volledig verbruiken van de voorraad overgebleven ruw- voer uit het vorige jaar en niet het minst in hoge aankopen van kracht voer en ruwvoer. De melkproduk- tie in de zomer was bovendien la ger dan in 1958. De hoge melkpro- duktie in de winter en de vrij gun stige melkprijs compenseerden deze ongunstige ontwikkeling nog enigs zins. De weidegebieden In de weidegebieden had de droge zomer weliswaar soortgelijke gevolgen, doch in minder sterke m^te, zodat de hogere opbrengst van de melk voldoende was om de stijging in voederkosten op te van gen. Duidelijk is ook gebleken dat voor de veengebieden een droge zomer voordeliger is dan een' natte zomer. De akkerbouwgebieden hadden gunstige financiële resultaten door dat de graanopbrengsten in dit jaar zeer goed waren (behalve haver), bij behoorlijke prijzen van deze ge wassen. Ook voor de fabrieksaard appelen en voor de suikerbieten was 1959 een vrij gunstig jaar, met name wat de prijzen betreft. Een lage opbrengst per ha. suikerbieten werd daarbij financieel goedge maakt door het hoge suikergehalte. Daarentegen was de opbrengst van consumptie-aardappelen beneden normaal. DEN HAAG. Bij Kon. Besluit is dr. L. G. Kortenhorst voor het thans aangevangen zittingsjaar be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer. DEN HAAG, 20-9. Tussen de mi nister van Landbouw en het Land bouwschap is overeenstemming be reikt over een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijs berekeningen ten behoeve van het garantiébéleid voor de landbouw. De op deze nieuwe basis bereken de kostprijzen zullen voortaan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zijn, zo wordt vernomen van het Land bouwschap. Bij de vaststelling van de garan tieprijzen voor het oogstjaar 1959- 1960 verdedigde de minister van landböuw een minder strenge bin ding tussen het niveau der garan tieprijzen en de door het Land- bouw-Economisch Instituut bere kende kostprijzen. Tegen deze ge dachte van de minister is zowel van de zijde van het Landbouwschap als in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal het bezwaar geuit, dat door de bepleite ontkoppeling het garantiebeleid zijn objectieve basis zou verliezen. Op aandrang van de Tweede Kamer zegde de minister toe met het Landbouw schap overleg te zullen plegen over Belofte ingelost BEERSJEBA, 21-9. Een wij- i ze rechter in Beersje bo i' heeft het een arme vrouw mogelijk gemaakt haar ge- lojte in te lossen en daar- door haür zoon te bevrijden uan plagerijen door zijn i' schoolkameraden. Aanlei- i' ding tot de plagerijen wa- ',i' ren de lange haarlokken van de jongen. De vrouw was namelijk, zo vertelde (i' zij de rechter die de kame- '(i' raadjes voor zich had zien (i' verschijnen, onlangs van i" een ernstige ziekte hersteld. Uit dankbaarheid had zij i beloofd het haar van haar zoon niet te zullen knippen (i voordat zij een gepast offer voor een goede zaak zou i hebben gebracht. Zij was i echter arm en had het be- i nodigde peld tot nog toe i niet bijeen kunnen sparen, i en inmiddels werd het haar van haar zoon al maar lan ger, een onweerstaanbare uitdaging voor de school- y, vriendjes. De rechter bood 'i de vrouw een gift uit eigen i zak aan om haar in staat V, te stellen de belofte in te V, lossen maar de vrouw ver- klaarde het geld zelf te wil- len verdienen. Toen liet de V, rechter een bezem halen en verzocht de vrouw daar- V] mee de rechtszaal aan te vegen. Aldus kon zij eerlijk i' het aangeboden geld ver- dienen, haar belofte nako- men en de schaar in zoon- liefs haren zetten. V. de toekomstige basis van het ga rantiebeleid voor de landbouw. In de afgelopen maanden heeft een werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van het ministerie van landbouw, het Landbouwschap en het Landbouw-Economisch In stituut een herziening van de uit gangspunten voor de kostprijsbere keningen ten behoeve van het ga rantiebeleid voorbereid. Tussen de minister van landbouw en het be stuur van het Landbouwschap is inmiddels overeenstemming be reikt over de voorstellen van ge noemde werkgroep. De minister heeft het Landbouwschap toege zegd, dat de op de nieuwe basis berekende kostprijzen voortaan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zul len zijn. De Russische vakverenigingen hebben een bedrag van 2 miljoen roebei overgemaakt aan het Alge meen Verbond van Algerijnse ar beiders ten behoeve van de Alge rijnse vluchtelingen in Tunesië en Marokko, aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. Nieuwe uitgangspunten voor kostprijsberekening in de landbouw Opjectief uitgangspunt voor garantieprijzen dat bent U... tevreden over Omo, dat U zó hielp wassen! Hup... daar spreidt U Uw tafellaken over de tafel. Was het ooit stralender wit, was het ooit zo fris als nu? Het heeft een nieuwe frisheid, die U herinnert aan zachte zeewind... een witheid, die lijkt op het licht van de zon... Tevreden? Ja, Ruik hét Zélf.' Hét Omo-sop, Uw Wéégoéd: alles ie even fris. Omo ontwikkelt In het top frisse zuurstof. Daarom bleekt Omo op dezelfde manior als de zon. En... even veilig!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9