VELPON „Appelzak" :Behoud en schoonheid der tanden Ballonnen gingen de lucht in De leiding van het Le ger des Heils-clubhuis „De Lichtboei" te Zie- rikzee, heeft het win terseizoen geopend met het organiseren van een aantrekkelijke bal- lonnenwedstrijd, waar voor van de zijde der jeugd grote belangstel ling bestond. Medewer king werd verleend door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Een eerste terugmelding van de op het Haven plein losgelaten bal lonnen kwam uit En geland. Foto: Zierikzeusche Nieuwsbode. TONEEL EN FILM Avontuur en liefde in miljoenenfilm „Tijger van Eschnapur" Concertzaal brengt verder herhaling van „Casino de Paris" Het Concertzaalprogramma van deze week begint met de monu mentale film „De tijger van Esch napur", een grandioos filmwerk in kleuren onder de regie van Fritz Lang. Sterren in deze mysterieuze geschiedenis van liefde en avon tuur in Indië zijn o.a. Debra Paget en Paul Hubschmid. Deze miljoe nenfilm werd met medewerking van duizenden figuranten opgeno men in Udaipur en Jaipur. Harald Berger, een Europese in genieur, is op weg naar Eschnapur om daar in opdracht van de Ma- haradja een groot gebouwencom plex te ontwerpen. Berger's avon turen beginnen echter al direct als onderweg de woeste tijger van Eschnapur de kleine karavaan aan valt en daarbij de beeldschone tempeldanseres Seetha dreigt te verslinden. Het is begrijpelijk dat de inge nieur spoedig in vlam raakt voor de mysterieuze door Indiase pries ters opgevoede Seetha, waardoor hij echter in conflikt komt met zijn machtige oosterse opdrachtgever. Ook de Maharadja wordt immers verteerd door' een brandende liefde voor Seetha. Een dubbele strijd ontbrandt tussen de Maharadja en Berger en tussen de hoge prinsen van Eschnapur en hun machtige vorst, want het hof wenst geen danseres op de troon. Kolossaal is de strijd die op leven en dood ge streden wordt temidden van de fa belachtige rijkdom van het hof van de Maharadja. De ontknoping van dit overweldigende liefdesverhaal is zeer avontuurlijk, al kunnen wij wel verklappen dat wanneer Ber ger Eschnapur verlaat hij de schone Seetha aan zijn zijde heeft. „Casino de Paris" Als tweede film brengt de Con certzaal het reeds eercler vertoonde Casino de Paris' met o.a. Caterina Nu, veel dol hebben we niet met de sfeer op de 21ste gehad. Het was helemaal echt, ook al hadden we allemaal gehoopt dat het nog een laat zomertje tot midden oktober zou worden. Niks ervan. De wind bulderde in de schoorsteen en een zwiepende regen trok een wazig gordijn over de wereld, de zee deed schuimkoppig en driest en donkere vloekzwarte wolken dreven laag over stad en land. De zomer was definitief voorbij. Het „schip met zure appels" lag afgemeerd langs de vaderlandse kusten en in de hui zen zei men: „Ziet, we gaan d'n appelzak weer in". Gek overigens dat het barre getij zich met appel termen zo duidelijk laat karakte riseren. Vooral dat „appelzak" is even onbegrijpelijk als beeldend, maar iedereen begrijpt wat er mee bedoeld wordt. „D'n appelzak" betekent binnen het grommen van zwartjan, die nu heel snel vurig gaat worden en zijn werkloze periode spoedig vergeten zal zijn. „Appelzak" kan men ook vertalen met stille troost van arm tierig licht, dat nauw'lijks tot de avond reikt, en ruilen moet met het zachte schijnsel van lampen. Of ook het „boekske in het hoekske", dat de lezer verplaatst naar verre vreemde werelden, naar tropische tuinen wellicht of de klaarte van de poolnacht. De nieuwste konse- kwentie van „appelzak" is het fluo. riserende beeld op de t.v.-buis, dat geheimzinnig door buien en ontij de aether komt doortrillen en blijft hangen in de kamers van de men. sen. „Appelzak" betekent tenslotte ook de zaaltjes met de slierten rook en met de secretaris die de notulen leest en de voorzitter, die de plan nen ontvouwt en dan komt het ook neer op de grote zalen, met het bont en wervelend beweeg op het toneel en buiten natuurlijk de men sen, diep in de jaskraag, die de plassen pogen te ontlopen en een oogje wagen aan helverlichte eta lages, want in de herfst is de we reld pas goed een uitstalkast. EILANDMAN. Valente en Vittorio de Sica, een verhaal vol vuur, vrolijkheid en schlagers, met medewerking ver der van de beroemde Bluebell-girls van het Lido te Parijs. In hotel bioscoop Bom te Haam stede gaat deze week „Teenager melodie", kortgeleden op deze plaats besproken bij de vertoning te Zierikzee. In deze film o.a. Con- ny Froboess en Peter Kraus. DEN HAAG. Op zaterdag 8 okto ber wordt te Scheveningen de jaar lijkse reünie van oud-gevangenen en van nabestaanden van gevan genen van het „Oranjehotel" ge houden. Na de gebruikelijke her denking in de ochtenduren op de binnenplaats van de gevangenis en de daarop volgende stille gang langs de .dodencel 601" verenigen de deelnemers zich in het Kurhaus voor het noenmaal. Ingezonden mededeling Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop Ingezonden mededeling Ormk ■m Sedert 1912 Ingezonden mededeling Zuiver Uw bloed met Kruscben - en verdrijf zo de oorzaak van Uw RhenmatlBche Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stram heid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzui verende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijn verwekkende onzuiverheden uitdrijven langs natuurlijke weg. Aanhoudende regens funest voor aardappeloogst op Schouwen-Duiveland Sommige percelen worden niet meer gerooid De vele regens waardoor ons eiland de laatste week geteisterd werd, dreigen funest te worden voor de aardappeloogst. Som mige percelen, vooral in midden- Duiveland en in Schouwen, staan geheel blank en de aantasting door phytophtera is zo groot, dat het voorkomt dat de aardappelen op sommige percelen niet meer gerooid worden.. Waar in hetzelfde deel van het eiland ook de graanoogst niet vóór de regen binnen was, is de gedeeltelijke mislukking van de aardappeloogst voor velen op nieuw een geduchte tegenvaller, waardoor 1961 voor vele - vooral Ingezonden stukken De elektrische stroom en de keersluis Mijnheer de Redakteur. Met belangstelling uw verslag gelezen over „uitvallende stroom" en sluiting keersluis in de Zierik- zeesche Nieuwsbode van 22 dezer. Het bericht is zoverre juist, dat slechts een gedeelte van de elek trische stroom is uitgevallen, want ik constateerde dat er op dat tijd stip nog vele lichtpunten bleven branden, dus er was nog stroom via een andere kabel. Nu is mijn ge dachte, zou het geen punt van ern stige overweging zijn een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheid om dergelijke vitale punten (waar minuten kostbaar kunnen zijn) z.a. keersluis (bij hoog water), alarmsirene (bij brand) e.d. objec ten een extra aansluiting op het elektrisch net te geven, welke on afhankelijk met elkaar verbonden zijn. M.a.w. als het ene gedeelte uitvalt, dat dan onmiddellijk op het andere overgeschakeld kan worden. /U schrijft, de stroom bleef weg van 12.28 tot 2.13, dus bijna twee uur. Wij weten uit ervaring uit 1953 wat er in korte tijd kan gebeuren. Verder lees ik „het water kwam circa meter over de rand. (Het was zelfs hier en daar, zoals ach teraf bleek, al wat meer. Red.). Het had evengoed één of \Vz meter kunnen zijn. Dan had met recht Zierikzee de „waterdas" omgekre gen. Vooral nu alle waterkerend materiaal, als vloedplanken e.d., verdwenen zijn. Ik hoop dat dit voorval een tij dige waarschuwing moge zijn in het belang van geheel Schouwen-Dui veland. Met dank. J. F. VERMUNT, Zierikzee. kleinere landbouwers - een ramp jaar dreigt te worden. Voor zover de uien tijdig van het land konden worden gehaald, kwam de oogst van dit produkt wel binnen, maar de uienprijzen zijn zó laag, dat ook hierop grote verliezen worden geleden. Al met al een financiële débacle van grote omvang. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 24-25 september: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 24-25 september: J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 24-25 september: W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 21 te Bunenos Aires. Esso Amsterdam (t.), 22-9 dwars Aden naar Bandar Mashur. Kelletia (t.), 21-9 te Liverpool. Krebsia (t.), 22-9 van Aden naar Mera Al Ahroadi. Wonogiri, 22-9 te Mombassa. De Amerikaanse atoomduikboot „Patrick Henry" heeft donderdag tevergeefs getracht twee „Polaris"- raketten te lanceren tijdens een vaart onder water ter hoogte van Florida. Het Laotische leger heeft don derdag de revolutionaire strijd krachten van generaal Phoemi uit hun bolwerk Paksane, aan de ri vier de Mekong, ongeveer 160 km. ten oosten van Vientiane, verdre ven, aldus prins Soevanna, het hoofd van de neutralistische rege ring. Geknipt uit kranten van september 1933 ZIERIKZEE. Allerwege profi teert men van het zeer schone na jaarsweer, dat volgt op een zomer, die aan zonnigheid niets te wensen overliet. HAAMSTEDE. Op het terrein achter het slot „Haamstede" werd een zeer druk bezochte jeugdmid- dag gehouden, georganiseerd door de Ring Zierikzee van de J.V. en de Kring van de M.V. op G.G. ZIERIKZEE. Alhier verscheen het septembernummer van „Con tact", de krant van de rijks h b.s. „Contact" heeft een nieuwe kop gekregen „die het doet". ZIERIKZEE. In de nieuwe schouwburgloge aan het Kraan plein trad op het gezelschap Jan Nooy te Amsterdam. Een opvoering werd gegeven van Heij er man's „Op hoop van zegen". ZIERIKZEE. Het Rotterdamsch Hofstad Toneel gaf voor een zo goed als volle Concertzaal, een ga lavoorstelling ter herdenking van de 400ste geboortedag van prins Wil lem van Oranje. Opgevoerd werd het heldendrama van Ed. Veter man: „Vader de Vaderlands". ZIERIKZEE. (Snufjes uit adver tenties): Boterhamspeculaas: 28 ct. per pond; groene zeep: 7 ct. per pond; elektrisch strijkijzer: f 2,25; capucijners: 12 ct. per pond; zware grote wollen deken: 5,50. NOORDGOUWE. Begunstigd door zeer fraai weer vonden op het ter- lein aan de Kloosterweg atletiek wedstrijden plaats, georganiseerd door de K.V. ,Advendo". HAAMSTEDE. Een begin is ge maakt met de restauratie van de ,Plompetoren". ZIERIKZEE. Een achttal dames haalde ongeveer f 200 op, bestemd voor de getroffenen van de wind hoos, die op 21 augustus het dorp Ouwerkerk teisterde. ZONNEMAIRE. Ten behoeve van de t.b.c:.-bestrijding haalde wijk zuster van Andel oude fietsplaatjes op, tot een totaalgewicht van 5 kg. koper. DEN HAAG. Het defcnsieplafond voor 1961 is, zo staat in de Memo rie van Toelichting tot de begro> ting voor 1961 van het departement van defensie, bepaald op 1850 mil joen, verhoogd met meeruitgaven als gevolg van pensioen- en sala- risverhogende maatregelen en der gelijke na 31 december 1959 ten bedrage van f 54.650.000.- en uit gaven ten behoeve van de civiele verdediging ten bedrage van f 7.967.500.- totaal f 1.912.617.500. SPORT VOETBAL Zierikzee I-Zeeland Sport I A.s. zondag zullen de ongetwij feld vele toeschouwers kunnen aan schouwen hoe beide ploegen over winterd hebben, en in het bijzon der zal de belangstelling uitgaan naar de pittige Zierikzee-ploeg, die weliswaar in twee zware wedstrij den geen punten kon veroveren, doch zich niet behoeft te schamen. Zeeland Sport daarentegen no teerde een magere overwinning op RCS (1-0) en een 0-0 gelijk spel tegen BSC. Doch, in het verleden bleek, dat welke plaats beide ploe gen ook op de ranglijst innamen, men in het sportpark (met zijn ook thans weer uitstekende grasmat) een uitstekende wedstrijd kon aan schouwen, mede in technisch op zicht. Resultaten waren, ter herinne ring 5-3 in 1957, 1-3 in 1958, 0-0 in 1959. De a.s. wedstrijd biedt dus goe de perspectieven. RECHTSZAKEN Politierechter te Middelburg Voor de politierechter te Middel burg stond deze week terecht D. J. van K. te Renesse, die tijdens een bezoek aan een cafetaria een biljet van f 10 zag vallen, daar haastig zijn voet op zette en het nadien op raapte en in de zak stak. De offi cier van justitie mr. J. L. Andreae had voor dit handigheidje bijzonder weinig waardering en eiste een boete van f 40 subs. 8 d.h. De po litierechter mr. B. S. Sieperda ver oordeelde van K. tot een boete van f 30 subs. 5 dagen. Nasleep van mosself eest Het Bruse mosselfeest op 21 aug., kreeg voor de politierechter een on aangenaam staartje voor J. K. te Zierikzee, die in gezelschap van zekere H. V. te Rotterdam te Brui- nisse de bloemetjes had buitenge- zet. In eerste instantie impliceerde dit een hoeveelheid geestrijk vocht, dat beiden tot zich namen, hetgeen meer de overmoed dan het redelijk overleg stimuleerde. Aangekomen aan het huis van een kennis hadden zich gemeld, zonder resultaat evenwel. Later kwamen beiden te rug en herhaalden hun pogingen. De bewoner van het huis poogde met een slag K. tot rede te brengen, maar deze sloeg een ruit in, wat centjes ging kosten. Ter zitting deed K. het woord, daar zijn Rot terdamse vriend niet was versche nen. De officier wilde genoegdoe ning met een eis van f 15 subs. 3 d.h. tegen K. en een eis van f 30 subs. 6 d.h. voor V. De vonnissen waren resp. voor K. conform de eis en voor V. f 40 subs. 8 d.h. Incident om schuld De Zierikzeese caféhouder W. J. v. d. H. werd belaagd door zijn schuldeiser S. Z., die v. d. H. tel kens tot terugbetaling maande. V. d. H. vond dit uiterst onaangenaam en ried zijn schuldeiser andere maatregelen te nemen dan „zeu ren" om zijn geld. Z. evenwel - be lust op zijn centjes - deed zulks niet en op een ongelukkig moment werd hij gegrepen door v. d. H. en ter aarde geworpen, waardoor de bejaarde Z. verwondingen opliep. De officier eiste tegen v. d. H. een boete van f 30 subs. 5 d.h. De uit spraak luidde f 25 boete subs. 5 d h. Verwachting tot zaterdagavond: Weersverbetering Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen; vannacht hier en daar mist; overwegend zwakke wind en weinig verande ring in temperatuur. 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.35. Maan op 10.21, onder 20.29. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 11.33, onder 21.07. 26 sept. Zon op 6.32, onder 18.30. Maan op 12.42, onder 21.51. Eerste kwartier: 28 sept. te 2.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 sept. 5.41 v.m. 25 sept. 26 sept. 6.16 v.m. 6.51 v.m. 17.40 n.m. 18.18 n.m. 18.56 n.m. 17.04 n.m. 17.41 n.m. 18.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 sept. 4.47 v.m. 25 sept. 5.22 v.m. 26 sept. 6.01 v.m. Springtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een regengebied beho rende bij een frontensysteem boven Engeland wist Zich ondanks aan zienlijke luchtdrukstijgingen te handhaven. Het bracht in Enge land op vele plaatsen 10 tot 20 mm. regen, vanochtend bereikte het re gengebied ook het zuidwesten van Nederland. De hardnekkigheid van het regengebied hangt samen met een kleine storing, die via Enge land naar de Noordzee trok. Deze storing verwijdert zich naar het noordoosten, mede in verband met de aanhoudende luchtdrukstijgin gen in onze omgeving wordt mor gen de kans op regen weer kleiner. Over de oceaan trekt een aktieve depressie in de richting van Schot land. Deze kan later de wind aan de Waddenkust wat in kracht doen toenemen, maar overigens zal het rustige weer voortduren. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 18 sept.: Jan Pieter, z. van Marinus Jacob Wagemaker en Catharina Oosse, wonende te Noordgouwe; 19 sept.: Arendje Din- gena, d. van Dingenus Kouwen- berg en Arendje Dirkje Stoutjes- dijk; 20 sept.: Pieternella Adriana, i d. van Adriaan Johannes Cornelis I Theuns en Nellie Adriana van j Maanen; 21 sept.: Tannetje Jozina Dina Maatje, d. van Engel Corne lis van de Sande en Kommertje Adriana Tannetje Jozina v. Dijke; 21 sept.: Robert Hendrik, z. van Nicolaas Theodorus Johannes Hippe en Levina Willemijntje van Dijke; 22 sept.: Robertus Petrus Johannes, z. van Richard Petrus Roctus en Mathilda van Goethem; 22 sept.: Cornelia Maatje, d. van Jan Ulrich Dorreman en Janna Johanna Ra- via. Overleden. 17 sept.Pieter Johanes van Hove, 36 j„ echtge noot van Francina Johanna Uijl; 18 sept.: Christoffel Cornelis van Ast, 61 j„ echtgenoot van Cornelia Francina Maria Braai. AMSTERDAM. Naar schatting zal dit jaar en in de komende twee jaren in ongeveer 129 bedrijfstak ken en ondernemingen op de een of andere wijze arbeidstijdverkor ting worden ingevoerd. Hiervan zullen ruim een miljoen werkne mers profiteren. Koning Boudewijn zal in de tweede week van november met dona Fabiola in het huwelijk tre den. De juiste datum zal nog be kend worden gemaakt. Ingezonden mededeling HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 64. Alle hoofden wenden zich naar de richting waar Clare Sul livan heenwijst. „Kijk dan toch, vogels!" roept het meisje opge wonden. „Ja, het zijn meeuwen!" schreeuwt Presto enthousiast. „Nu kan het land niet ver meer zijn, meeuwen zitten meestal dicht bij de kust!" „Hm, ik heb ze anders wel eens honderd mijl op zee gezien", verklaart Agua somber. Henry Sullivan neemt de lege plaats op de roeibank in en begint verbeten aan dc roeiriem te trekken. Thomas schijnt uit het ver schijnen van de meeuwen weer nieuwe kracht te putten. Hij krab belt overeind en strompelt naar de voorplecht, waar Agua en Presto gespannen naar de wazige kim staren. Eindelijk, er zijn al weer vele uren verstreken, slaakt Aram een schorre kreet. „Land! Land! Kijk daar, die blauwachtige streep! Dat zijn de rotsen, wat ik je brom!" Met hernieuwde moed trekken Aram en Sullivan de riemen door de golven. Dichter en dichter nadert dc kustlijn en eindelijk danst do sloep door dc branding en glijdt naar een smal strand tussen hoge kale rotsen...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2