Eisenhower bepleit V. N.-controle op alle ruimtevaartprojecten DE ZIERIKZEESCHE COURANT I Huurrelletjes in Londense gemeente Kleine oorzaken.... DE ONTWAPENING IN DE V.N. Chroesjtsjef noemt Eisenhower's rede „verzoenend' VRUDAG 23 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18842 ZiERIKZEESCHEWNIEUWSBOKE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIESi Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. lakenman Oc.itman, Zierikzee. Redaktmir: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Algemene vergadering der Verenigde Naties „Geen derde wereldoorlog door vergissing" NEW YORK, 22-9. President Elsenhower heeft van daag (donderdag) in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gepleit voor een absolute con trole van de V.N. op ale ruimtevaartprojeoten en samenwerking by het gebruik van de wereldruimte voor vreedzame doeleinden. Voorts sprak hjj zich uit voor hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, opdat de wereld niet door een vergissing in een derde wereldoorlog wordt ge stort Eisenhower ontvouwde een pro gramma van vijf punten voor Afrika. Deze punten zijn: Geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Afrikaanse staten. Garanties voor de veiligheid van de Afrikaanse landen zon der een gevaarlijke bewape ningswedloop in Afrika. Spoedige hulpverlening aan Kongo. (De Verenigde Staten zullen een „aanzienlijke bij dragen" leveren aan het voorge stelde 100 miljoen dollar nood fonds van de Verenigde Naties voor Kongo). Internationale bijstand bij de uitvoering van programma's voor ontwikkeling op lange termijn. Hulp van de Verenigde Naties voor het onderwijs in Afrika. Afrika moet worden bevrijd van misère, analfabetisme en ziekten, aldus Eisenhower. Spoedige uitvoe ring van het programma van vijf punten kan z.i. voorkomen dat Afrika in de koude oorlog wordt betrokken. Steun voor Hammarskjoeld Eisenhower steunde Hammars kjoeld onvoorwaardelijk in zijn geschillen met de Sowjet-Unie over het optreden van de Verenigde Na ties in Kongo. Zonder de Sowjet- Unie met name te noemen, ver klaarde hij dat „er enkele naties zijn die uit eigenbelang de strijd in Kongo willen verlengen". De aanvallen op Hammarskjoeld „zijn niet minder dan een rechtstrekse aanval op de Verenigde Naties zelf". Kennelijk op Chroesjtsjef doelend deed hij een beroep op „iedere spre ker die na mij het spreekgestoelte zal betreden plechtig te beloven" dat zijn land geen „gebruik zal ma ken" van de crisis in Kongo. In geen geval mogen wapens naar Kongo worden gezonden of mogen de Kongolese leiders tegen elkaar worden opgezet. VS. aanvaarden controle De Verenigde Staten zijn bereid zich op het punt van atoomenergie aan elke internationale controle te onderwerpen. Eisenhower stelde voor dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie „aanzienlijke hoe veelheden" splijtbaar materiaal aan een internationale organisatie over dragen wanneer een akkoord is be reikt over het staken van de pro- duktie van dergelijk materiaal voor militaire doeleinden. Wanneer de Sowjet-Unie hetzelfde doet en on der doeltreffend internationaal toe zicht, wil Amerika geleidelijk een aantal fabrieken voor splijtbaar materiaal sluiten. De Amerikaanse regering be schouwt ontwapeningsbesprekin gen niet als hopeloos. „De mens heid wil ontwapening". Zij wil dat I haar rijkdom en arbeid niet ten goede komt aan de oorlog, maar wordt aangewend voor voedsel, kleding, onderdak, medicijnen en scholen". „De Verenigde Staten zijn bereid elk redelijk ontwapeningsvoorstel in overweging te nemen. Wij vra gen slechts dit: dat een ontwape ningsprogramma niet een bepaalde troleerd. Een ontwapeningspro gramma zonder toezicht en garan ties zou het oorlogsgevaar niét ver kleinen maar vergroten". „Internationale contróle op atoomenergie en algemene en al gehele ontwapening zijn evenmin als de economische ontwikkeling van pas onafhankelijke staten met rhetorische middelen mogelijk. Deze twee enorme opgaven, waar voor de mensheid zich ges eld ziet, moeten ernstig, nauwgezet en be- natie in militair opzicht bevoor- hoedzaam worden benaderd", zon- deelt en dat de ontwapening van der het oog te hebben op propa- andere landen kan worden gecon- ganda, aldus Eisenhower. DE LANDBOUWBEGROTING Herziening methodiek kostprijsberekening in verband met garantiebeleid DEN HAAG,( 22-9. De grondbe ginselen van het landbouwbeleid, die minister Marynen het vorige jaar heeft ontwikkeld, zullen ook in het komende begrotingsjaar uit gangspunt en leidraad zjjn voor het te voeten beleid. In de Memorie van Toelichting bij de landbouw begroting 1961 geeft de minister beknopt z\jn visie op de grote be leidsvraagstukken In de landbouw. Aandacht is geschonken aan een herziening van de methodiek der kostprijsberekeningen als belang rijk gegeven bij de praktische uit werking van het garantiebeleid Teneinde zoveel mogelijk te voor komen, dat via het garantiebeleid een nationaal-economisch niet ver antwoorde organisatie van de pro- duktie in stand wordt gehouden of ontstaat, is overeengekomen dat aan de eis „goed geleid, sociaal- economisch verantwoord", waar aan de bij het kostprijsonderzoek in te schakelen bedrijven moeten voldoen, een nauwkeuriger om schreven en meer normatieve in houd wordt gegeven. Daarbij zal als uitgangspunt gel den dat: a. de kostprijsberekeningen voor de akkerbouw op de zeeklei gronden zullen moeten weerge ven de noodzakelijke produktie. kosten, waarmee de verschillen de produkten kunnen worden voortgebracht, op het op de ak kerbouw gespecialiseerde gro tere personeelsbedrijf dat be schikt over een modern machi ne- en werktuigenpark. b. de kostprijsberekeningen voor de overige bedrijfstypen veen koloniale akkerbouwbedrijven, weidebedrijven en gemengde zandbedrijven - zullen moeten weergeven de noodzakelijke pro- duktiekosten waarmee de ver schillende produkten kunnen worden voortgebracht, binnen harmonisch opgebouwde, met een verantwoorde vaste kern van overwegend gezinsarbeids krachten werkende, modern uit gebreide bedrijven. Naast deze meer normatief inge stelde, renormaliseerde kostprijs berekeningen zal het L.E.I. jaar lijks een rentabiliteits-overzicht sa menstellen, ter toetsing van de uit werking van het garantiebeleid in de praktijk. Voorts is, met het oog op de nood zaak de uitkering van het garantie beleid te coördineren met de toe passing van het gedifferentieerde loonbeleid in de landbouw, over eengekomen dat: a. de kostprijsberekeningen voor het jaar 1960-61 het in dat jaar te bereiken produktiviteitsni- veau dienen weer te geven en het daarbij behorende nieuwe loonpeil; b. in de toekomst aan beide vor men van beleid dezelfde basis gegevens ten grondslag worden gelegd, namelijk de rentabili- teits- en kostprijsberekeningen van het L.E.I. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J Spreken Is zilver, kletsen f In Crosseto, 100 km ten noorden van Rome is een gedeelte van de Via Aurelia weggeslagen. Op de foto een modderravijn met een bedolven auto (pijl). Voorlopige oogstraming granen, oliehoudende zaden en aardappelen DEN HAAG, 22-9. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans uitkomsten gepubliceerd van een op 10 september 1960 gehou den voorlopige oogstraming voor enkele akkerbouwgewassen. De cij fers uit deze publikatie hebben al leen betrekking op de hoeveelhe den en geven geen aanwijzing over de kwaliteit der geoogste produk ten. De gemiddelde opbrengst, aldus het C.B.Sligt vrijwel voor alle gewassen boven het gemiddelde over de laatste 10 jaren. De tarwe- opbrengst ligt zelfs 19 procent daarboven, en 9 piocent boven het vrij hoge gemiddelde van 1959 Doordat ook het tarwe-areaal was uitgebreid (met 7.000 ha.) steeg de totale tarwe opbrengst t.o.v. het vorig jaar met ruim 77.000 ton tot 571.000 ton. De totale haveropbrengst wordt op 381.000 ton geraamd, d i. ruim 62.000 ton meer dan in 19,59 bij een areaal dat bijna 10.000 ha kleiner was. Mengsels van granen blijken een totale opbrengst van rond 131.000 ton te leveren, d.i. 37.000 ton meer dan in het vorige jaar, voornamelijk als gevolg van een hoger hectaregemiddelde. De bete- j kenis van de produktie aan olie houdende zaden wordt, afgezien van kool- en lijnzaad, waarover reeds gegevens werden gepubli ceerd, bepaald door die van het blauwmaanzaad Door een relatief zeer sterke inkrimping van de be- teelde oppervlakte liep de totale opbrengst van dit produkt, dat ove rigens een zeer goede gemiddelde opbrengst leverde, met bijna 46 pet. terug tot 2200 ton. De gemiddelde aardappelopbreng sten blijken eveneens aanmerkelijk boven die van 1959 te liggen, en wel consumptieaardappelen op klei met 12 pet., op zand met 48 pet. en ja. brieksaardappelen met 11 pet. De totale opbrengst van fabrieksaard appelen ligt met 1,21 miljoen ton 21 pet hoger dan in 1959. Een be oordeling van de totale opbrengst van consumptie-aardappelen zal eerst zin hebben wanneer ook het percentage uitval beschikbaar zal zijn. AFDELING ZIERIKZEE N.C.V.B, „Het christelijk gezin in een veranderende wereld" ZIERIKZEE, 21-9. „Het christe- lijk gezin in een veranderende we reld" was het onderwerp van een causerie, die ds. H. M. Strating te Goes, woensdagavond hield op de eerste seizoenvergadering van de plaatselijke N.C.VJ3.-af deling. Na opening der vergadering op de gebruikelijke wijze door de pre sidente mevr. A. van Vloten-van Rijswijk, las zij Jesaja 30 12 tm. 17, waarna zij de aanwezigen en de spreker verwelkomde. Ds. Strating stond uitvoerig stil bij het laatste gedeelte van zijn on derwerp: „de veranderende wereld" D'es te meer sprak dit tot de aan wezigen, daar spr. vooral de pro vincie Zeeland hierin betrok. Zee land, aldus spr., was lang een afge sloten provincie en heeft lang een eigen leven geleefd In tal van op zichten is er In het Zeeuwse land veel veranderd. Als diepe ingrepen, die hieitoe aanleiding gaven noem de hij o.m. de oorlog, met de daar uit voortvloeiende evacuatie, de ramp en de herverkaveling. Hier door is veel, van wat wij als van zelfsprekend beschouwden, van ons weggenomen. Als christelijk gezin leven wij op deze veranderende wereld, waarbij wij een aantal waarheden hebben meegenomen, die wij een bepaalde vorm hebben gegeven. Dieper ingaande op enige details, wees spr. er op, dat er geen geleidelijkheid meer is in deze we reld, dat er een geslacht opgroeit met gans andere gedachten over de Konina Bhoemibol en koningin Sirikit van Thailand brengen thans een levensvormen en levensgewoonten bezoek aan Zweden. - Foto: tijdens een rijtoer door Stockholm werden dan een generatie ouder De invloed koningin Sirikit en koningin Louise blijkbaar verrast. I van het ge2in komt ook uit op het I punt van de bestaansmogelijkheid De bevolking van Schouwen-Dui- veland is de laatste tijd achteruit gegaan o.a. door een tekort aan werkgelegenheid, zodat vele jonge- ren e.uit trekken. We moeten in Zeeland zoeken naar andere be staansmiddelen, industrialisatie, re- 1 creatie e.d. Met, verschillende voor beelden lichtte spr. een en ander duidelijk toe. Aangetaste traditie» Vervolgens belichtte ds Strating uitvoerig de positie en taak van het christelijk gezin in deze verande rende wei eld. Allerlei tradi.ies worden aangetast, waardoor span ningen ontstaan. Spr. noemde on der meer, het werken in de con tinubedrijven, de zondagsarbeid, de pendelaars, de recreatie, de film. We krijgen het bijzonder moeilijk in onze christelijke gezinnen. Té strak vasthouden aan oude tradi ties is onjuist, wél is het zaak om traditie en wezen van ons geloof scherp uit elkaar te houden Het evangelie van Jezus Christus moet zijn vorm houden. Na deze boeiende causerie was er gelegenheid tot vragen stellen. De presidente sprak uit aller naam woorden van dank tot ds. Strating, onder het aanbieden van het fotoboek van Zierikzee. Na gemeenschappelijk zingen van Gez. 293 1 en 3 eindigde mevr, van Vloten met dankzegging. B'e- sloten werd om op 5 oktober a s. per bus een bezoek te brengen aan de „Femina" te Rotterdam. Belang stellenden hiervoor kunnen zich nog opgeven. De brand er in PARIJS, 23-9. De weduwe van de schilder Utrillo, Lu cie Vallore, heeft het initia tief genomen tot verbran ding van een zestigtal valse Utrïllo's De verbranding die dezer dagen onder toe zicht van justitiële en poli tiële autoriteiten zal ge schieden op Montmartre, heeft volgens de weduwe van de schilder ten doel be driegers te ontmoedigen. Lucie Vallore, „de keizerin van Montmartre"heeft ge zegd dat zij in Amerikaan se musea meer valse dan echte Utrillo's heeft gezien. De schilderijen die in de tuin van Lucie Vallore zul len word enverbrand, zijn in de loop der jaren in be slag genomen vervalsingen. LONDEN, 23-9. Ongeveer dui zend huurders uit de Londense ge meente St. Pancras hebben donder dagavond nieuwe ongeregeldheden veroorzaakt, door een optocht naar het raadhuis waar zij de politie die hen trachtte te verspreiden, beko gelden met flessen en stenen. De tierende menigte die daar toenam tot ongeveer tweeduizend personen, brak door een kordon dat door ze venhonderd leden van de politie om het stadhuis was gelegd Wat de politie niet kon, deed ten slotte een regenbui. TERHEIJDEN. De 55-jarige Ir H. van Delft, wonende in Amersfoort, een functionaris van de scheeps werf „De Schelde" in Vlissingen, is op een overweg in de spoorlijn La ge Zwaluwe Gesrtruidenberg ver ongelukt bij een botsing tussen een goederentrein en de auto waarin hij zat. De chauffeur van de auto, de 48-jarige heer J. van Groesen uit Made is met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd. fout. SALZGITTER, 22-9. De zware mijnbrand waarbij op 19 juli jl. in Salzgitter (west Duitsland) 33 mijn werkers om het leven kwamen, is door de achteloosheid van een ze ventienjarige arbeider veroorzaakt, aldus de bevinding van een com missie van onderzoek. De jongeman had met zijn lamp uit speelsheid een stuk karton in brand gesloken en dit later wegge gooid in de mening dat het niet meer gloeide. Door een krachtige luchtstroom in de gang gloeide het vuur echter weer op en hierdoor geraakte afval in brand. PRODUKTSCHAP VIS EN VISPRODUKTEN Wijziging in kwaliteits eisen van mosselen DEN HAAG, 22-9. Het bestuur van het productschap voor Vis en Visproducten heeft een wijziging gebracht in de kwaliteitseisen van mosselen. De levering is mogelijk gemaakt van een nieuwe soort. De schelpgrootte daarvan mag kleiner zijn dan die van de be staande soorten, maar het vlees gewicht moet hoger zijn, namelijk ten minste 20 kg per 100 kg mos selen. De nieuwe soort zal C-soort heten en de prijs ervan is op f 11,85 per 100 kg gesteld. Er bestond al een C-soort. Deze zal voortaan C 1-soort heten en het minimum-vleesgewicht ervan is verlaagd van 20 tot 19 kg. Het produktschap heeft tot in- troduktie van de nieuwe soort be sloten om te voorkomen dat in de komende weken niet aan de vraag naar mosselen zou kunnen worden voldaan, doordat een aantal kwe kers, wier mosselen niet aan de kwaliteitseisen voldoen, niet aan de leveringen kan deelnemen. NEW YORK, 22-9. De Ameri kaanse afgevaardigde James Wads- worth heeft woensdag op een bij eenkomst van de agendacommissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat de V.S. zullen proberen voorrang te krijgen voor een ontwapeningsdebat in de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering. Wadsworth zei dat de politieke commissie alle voornaamste ele menten van het ontwapenings- vraagstuk moet behandelen. De V.S. achtten het noodzakelijk dat de aspecten van het ontwape- ningsvraagstuk op deze zitting van de Algemene Vergadering bespro ken worden en zullen voorstellen dat de ontwapening als eerste punt op de agenda van de politieke com missie wordt geplaatst, aldus Wads worth. De Rus Zorin kantte zich tegen het „over een kam scheren" v.an alle ontwapeningsvraagstukken. Wij moeten onze aandacht richten op algemene en algehele ontwape ning, zoals Chroesjtsjef het vorig jaar in de Algemene Vergadering heeft voorgesteld, zei hij. PARIJS, 23 9. De Russische pre mier Chroesjtsjef is van mening dat de rede die president Eisenhower gisteren in de algemene vergade ring der V N. heeft gehouden „ver zoenend" is, aldus meldt het Parijse blad „Fiance Soir" vandaag. Vol gens de correspondent van het blad bij de V.N., Michel Gordey, zei Chroesjtsjef in een vraaggesprek met de correspondent: „Ik ben be slist optimistisch Vroeg of laat zal de huidige situatie verbeteren. Dit zal wellicht niet een kwestie zijn van weken of maanden maar van jaren. Maar er zal geen oorlog ko men". Volgens Gordey heeft Chroesjtsjef hem verteld dat hij een bijeenkomst met president Eisenhower zou wil len hebben maar wegens het U-2 incident zou het Initiatief niet van hem kunnen uitgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1