LAGERE prijs a w m A wA NU door hogere omzet ik 1 Enkele „saillante" punten uit begrotingen der respectievelijke departementen fff] Hi De nationale schuld Inspireerde Moskou Kongo-a vontuur? Het NEVEDA brefboek is uit! Succes voor Schouwse fruitwagen De Renault Dauphine nu i 8 1.- 8 gulden goedkoper! ZEERIKZEESCHE ISTEJÜWSBODE donderdag 22 september im no. ismi Over het tekort aan personeel by de Rijkspolitie merkt de minis ter van justitie in zijn begroting van 1961 het volgende op: „Het toenemend personeelsver loop bij het korps Rijkspolitie en de ongunstige resultaten van de werving zijn aangelegenheden die de minister met zorg vervullen. Hy zal dan ook in het komende jaar zijn voortdurende aandacht aan het nijpend probleem van het personeelstekort blijven wijden en er met kracht naar streven om dit probleem tot een oplossing te brengen". De ministerraad heeft zich in be ginsel akkoord verklaard de ge dachten welke zijn neergelegd in het rapport bouwkundige voorzie ningen gevangeniswezen. In ver band met de geruime tijd welke de realisering van de nieuwbouw der strafgestichten overeenkomstig de voorstellen van het rapport zal vergen, heeft de raad zich evenwel niet aan het gehele, plan willen binden, doch slechts de eerste fase aanvaard, waarvan de uitwerking thans een aanvang heeft genomen. Maatschappelijk werk De begroting van maatschappe lijk werk opent de mogelijkheid tot uitbreiding van het algemeen maatschappelijk werk mot 100 maatschappelijk werksters. De to tale personeelssterkte van het mi nisterie van maatschappelijk werk is voor 1961 opnieuw lager ge raamd en wel op 886, t.w. 197 min der dan dit jaar. Intussen was de werkelijke sterkte op 30 juni j.l. reeds gedaald tot 992. Voor de probleemgebieden wordt volgens een in overleg met de pro vinciale besturen vast te stellen verdeelsleutel 13 miljoen gulden ter beschikking gesteld (t.w. voor 1960 2.5 en voor 1961, 1962 en 1963 3.5 miljoen), welk bedrag voor de helft zal worden bestemd voor subsidiering van sportvelden en zwembaden. Staatsbedrijf P.T.T. Blijkens de begroting voor 1961 van het Staatsbedrijf der P.T.T. laten de posterijen, de telegrafie, de telefonie en de Postcheque- en Girodienst voordelige saldi zien van respectievelijk f 2.241.000, f 2.483.000, f60.902.000 en f 5.037.000 Slechts één dienstonderdeel ver toont over 1961 een exploitatiete kort, n.l. de draadomroep. De woningbouw De belangrijkste punten uit de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor 1961 zijn de volgende: In 1961 zullen 80.000 woningen in aanbouw worden genomen. Naar verwachting zullen 15.000 daarvan zonder subsidie worden gebouwd. Voor 65.000 woningen zal het rijk subsidie verlenen. Voor de helft van dit aantal zullen premies en jaarlijkse bijdragen worden gege ven ten behoeve van woningbouw door particulieren (premiewonin gen), waarby de laagste huurklasse (a-sector) voorrang zal genieten. Voor de andere 32.500 woningen zal de financiering en susldiëring op voet van de Woningwet ge schieden (Woningwetwoningen). Volgens het bouwprogramma voor 1961 zal in dat jaar door de bouwnijverheid f 3400 miljoen kunnen worden verwerkt, In 1959 werd f 3238 miljoen verwerkt, de raming voor 1960 bedraagt t 3190 miljoen. Het Gemeentefonds In de memorie van toelichting op de begroting Gemeentefonds 1961 delen de ministers van finan ciën en binnenlandse zaken mede, dat deze nog niet gebaseerd kon worden op het in behandeling zijn de ontwerp financiële-verhou- dingswet 1960. Zij zijn echter van oordeel, dat verlenging van de tot en met I960 geldende wet niet nodig zal zijn. Daarom, zo schrijven de ministers, is het voorshands voldoende de mogelijkheid te scheppen om aan gemeenten voorlopige uitkeringen te doen totdat voorschotbetalingen op grond ener nieuwe regeling mogelijk worden. De toelichting op de begroting 1961 voor verkeer en waterstaat meldt, dat de rijksweg nr. 12, Den Haag-Utrecht-Arnhem .en Duitse grens, die eind 1960 tot Zevenaar klaar is, in 1961 de Duitse grens zal bereiken, waardoor de eerste grensoverschrydende autoweg in ons land tot stand zal zijn ge bracht. O.m. aan navolgende belangrijke objecten wordt in 1961 voortge- werkt, c.q. begonnen: Weg no. 17, Moerdyk-Ouden- bosch-Roosendaal (ontwikkeling westeiyk Noordbrabant en Zee land); weg no. 19, Rotterdam-Nu- mansdorp (in aansluiting aan de brug over het Haringvliet) en tal rijke andere wegen. Een vergelijking van de ramin gen voor het dienstjaar 1961 met die voor het dienstjaar 1960 ver toont het volgende beeld: Gewone dienst: totale raming voor 1960 f 702.355.900, voor 1961: 721.571.000, meer voor 1961: f 19.215.100. Buitengewone dienst: totale ra ming voor 1960 f 377.111 400, voor 1961: f 403.191.000, meer voor 1961: f 26.079.600. Totaal beloop vlottende schuld f 5.302.240.927. Totaal beloop der nationale schuld f 18.826.597.438. Voor Zuid-Sloe in 1961 4.5 miljoen gulden Voor het eerst werd het Sloeplan vermeld in de miljoenennota. Voor het indijken en het industrierijp maken van Zuid-Sloe is voor 1961 een bedrag van f 4% miljoen uit getrokken Dis is verreweg het be langrijkste nieuws, dat de miljoe nennota voor Zeeland bevat. NEW YORK, 20-9. Het Ameri kaanse tydschrift „Newsweek" schrijft: „De V.S. hebben verno men dat het Sowjetrusslsche Kon- go-avontuur niet aan het brein van Chroesjtsjef is ontsproten, doch dat het werd opgezet door het cen trale comité der Sowjetrusslsche communistische party. Uit gegevens, die door agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst werden verkregen, is geble ken, dat Chroesjtsjef van het be gin af sceptisch heeft gestaan te genover de Russische plannen met betrekking tot Kongo. Doch het centrale comité wist hem te over reden de thans bekende Kongo- politiek te bedrijven, waarby alles werd gezet op de kaart van Loe- moemba. „Hieruit biykt, dat Chroesjtsjef het in de Sowjet-Unle niet altyd alleen voor het zeggen heeft", al dus „Newsweek". Ingezonden mededeling meer dan 100 patro nen w. o. 40 In voilé kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Groot succes behaalde de fruitwagen uit de Schouwse Westhoek in het Goese corso. De wagen viel een tweede eerste prijs ten deel 750) en verder de dorpsprijs ad J 1000. Ook werd de deelnemende wagen be loond met de zilveren appel, een wisselprijs. De wagen bracht de be kende „Legende van Westenschouwen" in beeld. Na terugkeer in de Schouwse Westhoek, maakte de prijswinnende corsowagen een triomf tocht door de duingemeenten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode^ Rode Kruis-kolonne nam afscheid van adjudant-instrukteur P. A. Kloet Verscheiden sergeant-lnstrukteur P. J. van Hove herdacht ZIERIKZEE, 20-9. Op een door de afdeling van „Het Nederland- sche Roode Kruis" in het Ned. Her vormd verenigingsgebouw gehou den bijeenkomst, is afscheid geno men van de adjudant-onderofficier der Rode Kruis-kolonne de heer P. A. Kloet, die - in verband met overplaatsing naar Middelburg - z\jn werkzaamheden ten behoeve van de R.K.-kolonne te Zierikzee moet neerleggen. Tevens werd af scheid genomen van ztyn echtgenote mevr. A. J. Kloet-van Houte, die als hoofdleidster van het Welfare- werk haar steentje bijdroeg tot het Rode Kruis-werk. Namens de plaatselijke afdeling schetste de secretaris-penningmees ter de heer H. uyi de zeer vele ver diensten van de scheidende adju dant, die optrad als bekwaam in structeur E.H.B.O. en E.H.B.I.O. In 1952 werd de heer Kloet aan de ko- lonne verbonden en in de loop der jaren doceerde hij met groot en thousiasme de E.H.B.O.-lessen. In een welgemeend dankwoord betrok de heer Uyl ook mevr. Kloet, die door haar werk, licht en vreugde by vele patiënten wist te brengen. Namens afdeling en kolonne bood spr. een fraaie schoorsteenschemer- lamp aan. Spr. hoopte dat het echt- Een woordvoerder van de v.n. in Elisabethstad heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat de Kongolese troepen Katanga geheel ontruimd hebben en dat de strijd krachten van de V.N. in het „nie mandsland" tussen Katanga en Kivoe patrouilleren. paar Kloet in deze lamp een sym bool zal willen zien en op overeen komstige wyze ook te Middelburg het licht in Rode Kruis-verband zal laten schijnen. De kolonnecommandant dokter C. M. van Hoorn sprak woorden van afscheid en gewaagde van een goede samenwerking in de afgelo pen jaren. De zegenrijke gevolgen van het werk van mevr. Kloet had hij bij verschillende patiënten ont moet. Tot slot sprak het Kringhoofd B.B. de heer J. R. den Boer, die de scheidende adjudant een B.B.-por- tefeuille aanbood. De heer Kloet sprak een dankwoord en merkte op, dat het Rode Kruis ook veel voor hem heeft betekend. Eerder had ter vergadering de heer Uyl herinnerd aan het smar- telyk verschelden van de heer P. J. van Hove, die als sergeant-in structeur, belangrijk werk voor de Rode Kruis-kolonne heeft gedaan. De leiding van het Jeugd Rode Kruis zal overgaan uit handen van de heer P. A. Kloet in die van de heer J. Joppe. Enkele mutaties in de R.K.K. werden doorgepraat. Het Welfarewerk. Het aantal Welfarewerksters blykt terug te lopen, ook al is er gelukkig nog een aantal waarmede men het werk aan kan. Een ver volgcursus helpster 2e klas zal be gonnen worden, met medewerking van dr. A. Schilstra. Na herinde ling der gemeenten, komt er voor de afdeling Noordgouwe een eigen nieuwe Indeling. In overleg met de directricé worden de diensten van de R.K.-helpsters in het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis geregeld. De verhouding tot de B.B. werd doorgepraat. Nader contact zal hierover worden opgenomen met het Kringhoofd B.B. Enkele dames zullen de nationale E.H.B.O.-wed- stryden te Hilversum bezoeken op zaterdag a.s. Voor het lectuurhuisje werd aan dacht gevraagd. Slechts welkom zyn boeken en recente tydschriften (kranten en oude tydschriften dus nietl). Welfareprodukten werden getoond tydens de Zomeravond feesten en de kermis. Besloten werd tegenwoordig te zyn bij de teraar debestelling van het overleden ko- lonnelid de heer P. J. van Hove, die woensdag jl. met kolonne-eer werd begraven, waarby verschil lende leden als slippendragers fun geerden. 400 Tot nu toe was de Dauphine reeds uniek in zijn prijsklasse.* En nu is de prijs bovendien nog eens 400 gulden lager geworden. Het klinkt ongelooflijk. Maar méér dan 5250 gulden hoeft u nu niet uit te geven om alles te bezitten wat een auto u bieden kan. Probeer het en constateer het bij de dealer! DE DAUPHINE PAST IN UW LEVEN (nu meer dan ooit) (AF AMITBftPAM*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9