Verlaging inkomsten- en loonbelasting met ingang van 1 juli 1961 Wat bracht de Prinsjesdag ARKS beschuit uc£/ De jaren waarop wij wachten Van het vaderlandse erf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag n september iwo No. ismi De miljoenennota 1961 Totaal nadelig begrotingssaldo bedraagt f 539 miljoen IJlt de Miljoenennota, die dins dagmiddag door de minister van financiën bU de Tweede Kamer is ingediend, b(jlkt, dat de regering het met het oog op de conjunctuur zoals deze met name tot uiting komt in de spanning op de ar beidsmarkt, noodzakelijk acht, van de ontwerp-Rijksbegroting 1961 een conjuncturele tegendruk te doen uitgaan. 1961 zal een moeilijk jaar zijn voor het handhaven van het evenwicht In onze economie. Een te sterke opvoering van de be stedingen zal niet nalaten haar weerslag te hebben op prijs- en kostenpcil en tenslotte op de beta lingsbalans en de deviezenreser ves. Het beleid is er voorts op ge richt een ontwikkeling van de uit gaven te bevorderen, waarbij deze minder stijgen dan het nationale Inkomen. Hot kabinet heeft bij de voorbereiding van de begroting voor 1961 de uitgaven die samen hangen met de Rijkstaken en de uitvoering van de urgent geachte plannen ook op wat langere ter mijn bezien, n.l. over een periode 1961 tot en met 1963. Voor de on vermijdelijke verhogingen van uit gaven zal in de komende jaren vooral compensatie gezocht moe ten worden in de sfeer van de overdrachtsuitgaven, die het ka rakter dragen van prijssubsidies. In de begroting 1961 zijn de agra rische huursubsidies tezamen met rond f 170 miljoen verminderd. Verlaging belastingdruk De regering hecht grote waarde aan de verlaging van de belasting druk, met name in de sfeer van de directe belastingen. Zij is bij het uitzetten van het beleid voor de periode 1961-1963 tot de conclusie gekomen, dat naast een verruiming van het gemeentelijk belastingge bied waarvoor ten minste f 100 miljoen per jaar moet worden ge reserveerd en een verlies aan be lastingopbrengst van f 65 miljoen, dat voortvloeit uit de wetsvoor stellen betreffende de algemene belastingherziening (reeds eerder ingediend), een verlaging van de belastingdruk met rond f 500 mil joen op jaarbasis mogelijk is. De regering is van oordeel dat aan de verlaging van de belastingdruk In de sfeer van de directe belas tingen, waarbij zij in het bijzonder het oog heeft op de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting, een hogere prioriteit moet worden toegekend dan aan een geheel ver vallen van de tijdelijke belasting voorzieningen aan het einde van dit jaar. Per 1 juli 1961 Deze omstandigheid heeft er toe geleid dat tegelijk met de begro ting drie fiscale wetsontwerpen bij de Tweede Kamer zijn ingediend, waarin de regering haar voorkeur voor de verlaging van de inkom sten- en de loonbelasting heeft neergelegd. De regering is van plan deze verlaging op 1 juli 1961 te doen Ingaan, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Het begrotingsbeeld De begroting in haar geheel ver toont een uitgaventotaal van f 9.662 miljoen, waarvan f 7.765 miljoen aan lopende uitgaven (met inbe grip van het nadelig saldo van het Landbomv-Egalisatiefonds ad f297 miljoen) en f 1.897 miljoen aan kapitaalsuitgaven. De middelen worden geraamd op f 9.468 mil joen, zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van f 194 miljoen. Houdt men rekening met een aantal additionele posten, die zowel ten laste als ten gunste van de begroting komen, dan ontstaat er een nadelig saldo van f 539 miljoen. Behoedzaam beleid nodig In zijn samenvattende toelichting geeft de minister van financiën als zijn mening te kennen dat de over heidsactiviteiten, hoezeer deze ook uiteenlopende aspecten vertonen, met het oog op hun financiële ge volgen dienen te worden aangepast binnen de grenzen, die worden be paald door de eis van een gezonde en evenwichtige ontwikkeling van de volkshuishouding. Er bestaat volgens de bewindsman wel een zekere mogelijkheid voor bepaalde overheidstaken een plaats of een grotere plaats in te ruimen, doch de gevolgen er van moeten worden afgewogen tegen die van aanpas sing van hetzij andere uitgaven hetzij van de belastingdruk. Bij de ze afweging kunnen allerlei, ook structurele gezichtspunten van be lang zijn. Welke beslissingen er echter ook worden genomen en hoe ook daarmede het totaalbeeld van de begroting uitvalt, het evenwicht in onze'economie mag er niet door in gevaar worden gebracht. Feest op het binnenhof, de troonrede, de milj'oenendans De derde dinsdag in september bracht ons weer prinsjesdag, het jaarlijks weerkerende feest van de opening van de Staten-Generaal. Minister Toxopeus, onze bewinds man van binnenlandse zaken, heeft de maandag daarvoor sober en plechtig in naam der koningin het parlementaire zittingsjaar besloten. Reeds vroeg hadden zich ook dit jaar vele toeschouwers langs de wegen naar en op het Binnenhof zelf verzameld om toch maar niets te missen van dit traditionele kleurrijke schouwspel. De tijd van wachten werd bekort met marsmu ziek en het af en aan rijden van prominente personen. Uiteraard werd het hoogtepunt gevormd door de komst van de gouden koets, waarin H.M. de Ko ningin, Prins Bernhard en de twee oudste prinsessen, Beatrix en Irene, hadden plaats genomen. Tijdens de plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal opende Hare Ma jesteit het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal met het uit spreken van de troonrede, die de richtlijnen aangaf volgens welke ons land het komende jaar zal be stuurd worden. De Troonrede De troonrede was deze keer vol inhoud en zal ongetwijfeld door ve len met voldoening zijn aangehoord. Er werd voor 1961 een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting aangekondigd, die zeer ingrijpend zal zijn. Er is echter een minder prettige bijkomstigheid aan ver bonden en wel, dat deze belasting verlaging eventueel kan worden uitgesteld, wanneer de huidige con junctuur zich verder zal toespitsen. Voorts werd duidelijk kenbaar gemaakt, dat onze regering niet zal afwijken van het huidige loonbe- leid. Vastgehouden wordt aan het principe, dat loonsverhogingen ver antwoord moeten zijn door verho ging van de produktiviteit in de betreflende bedrijfstak. De rege ring zal de SE.R. vragen of ook andere maatstaven voor de toe komst zouden kunnen gelden. De regering wijst er bovendien op, dat ons land genoodzaakt is tot aanzienlijke kapitaalvorming waar om gestreefd wordt naar een gun stig klimaat voor besparingen. Voor do noordelijk® probleemgebieden wordt gestreefd naar meer indus triële ontwikkeling en voorts wil men streven naar natuurlijke prijs vorming, dus het verminderen van consumentensubsidies. De miljoenennota verduidelijkte de troonrede op verschillende pun ten. De miljoenendans Met bijzondere belangstelling hebben we natuurlijk allemaal uit gekeken naar de inhoud van dat kleine koffertje, dat de minister van financiën op de derde dinsdag van september altijd meebrengt en waaruit hij de miljoenennota haalt. De reden van deze bijzondere be langstelling lag wel in het feit, dat we verwachten aankondigingen van belastingverlaging te zullen horen, juist van dit kabinet dat indertijd dergelijke beloften heeft gedaan. Een en ander bleek echter teleur stellend, want voorlopig is een eventuele belastingverlaging uitge steld tot 1 juli 1961 en dan moet er aan een voorwaarde zijn voldaan het moet ons allen sléchter gaan, anders zal de belastingver laging weer worden uitgesteld! Voor het onderwijs breekt er misschien de zolang verbeide ver betering aan. Er is namelijk 300 miljoen meer voor uitgetrokken en dit biedt perspektieven voor een verbetering van de bezoldiging van leraren en onderwijzers, alsmede voor de dringend noodzakelijke vernieuwingen in het algemeen. Defensie krijgt er ook nog eens f 120 miljoen bij en wij vragen ons echt wel af, of er nu eindelijk een plafond van deze defensie-uitgaven is bereikt. Terwille van onze vrij heid zijn wij bereid ons offers te getroosten, maar er moet ergens een grens zijn. Er zijn enkele cijfers in de mil joenennota die onze bijzondere aan dacht vragen. Zo wordt er voor steun aan Suriname f 25 miljoen, voor die aan Nieuw-Guinea f 97 miljoen, daarentegen liefst f 102 miljoen voor steun aan andere lan den. Als klap op de vuurpijl zien we dan dat voor de ontwikkeling van de probleemgebieden binnen Nederland slechts f 20 miljoen ge reserveerd wordt. Het is wel merk waardig, dat we de grootste post vinden voor gebieden buiten Ne derland. In dit licht gezien is het van gro te betekenis, dat het jaar 1961 uit een oogpunt van evenwichtshand- having hoogstwaarschijnlijk een moeilijk jaar zal zijn. Op de ar beidsmarkt is een toestand ont staan waarbij de vraag naar ar beidskrachten het aanbod verre overtreft. Weliswaar levert de be talingsbalans op lopende rekening thans een bevredigend overschot op en vertoont de kapitaalmarkt geen tekenen van verkrapping, doch een ongunstiger worden van de ver houding tussen produktie en beste dingen kan zowel op de betalings balans als op de kapitaalmarkt snel verstorend werken. En wan neer het evenwicht in onze econo mie niet meer voldoende gehand haafd blijft, is het uitgesloten dat het prijsstabilisatiebèleid duurzaam succes zal hebben. Onder deze om standigheden is een behoedzaam beleid geboden. het proces sachsenhausen Moord op tienduizend Russische krijsgevangenen DUSSELDORF, 20-9. Een tien duizend Sowjet-Russische krijgs gevangenen zijn tussen 1 septem ber en 16 oktober 1941 in het con centratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn door de S.S.-bewakers met een schot in de nek vermoord, al dus bleek uit verklaringen van Horst Hempel, een der drie voor malige kampbewakers die in Dus- seldorf terechtstaan. Hempel zei ervan overtuigd te zijn geweest dat daartoe strekkende bevelen van het opperbevel van het leger afkomstig waren. Het doodschie ten van de gevangenen geschiedde in de badbarak van het kamp. De verplaatsbare crematoria rookten dag en nacht, zei Hempel. De actie werd stopgezet toen een aantal S.S.-Ieiders in het kamp vlektyfus had gekregen. Ingezonden mededeling Gewichtige punten uit Rijksbegroting 1961 1. Het bouwprogramma zal 80.000 woningen omvatten, waar onder 32.500 woningen, die ten las te van de begroting zullen worden gefinancierd en 32.500 woningen, die worden gesubsidieerd op grond van de premie- en bijdragebe- schikking woningbouw 1960. 2. Het voor 1961 voorgestelde de fensieplafond voor militaire uit gaven ad f 1.850 miljoen dient te worden verhoogd met een bedrag van ongeveer f 55 miljoen als ge volg van de loonmaatregelen 1960 en met een bedrag van f 8 miljoen wegens verhoging van de toesla gen op de militaire pensioenen. 3. BU de belastingraming is uitgegaan van een verdere expan sie van de Nederlandse volkshuis houding. 4. Het aandeel van het gemeen tefonds in de opbrengst van de daarvoor aangewezen rijksbelas tingen is voor 1961 gesteld op 14.33 procent, het aandeel van het Provinciefonds op 0.76 procent. BU de additionele posten is bovendien nog rekening ge houden met de voorgenomen verhoging van het aandeel van het gemeentefonds mefc 0.58 procent (f 57 miljoen), in gevolge het voorstel neergelegd in het ontwerp der financiële ver houdingswet 1960, met een verho ging van het aandeel van het ge meentefonds en het Provinciefonds met resp. 0,24 procent en 0.02 pro cent. In verband met de voorge nomen sanering van het algemeen BurgerlUk Pensioenfonds (f 25 miljoen) en met een vermindering van het aandeel van het Gemeen tefonds met 0.1 procent i.v.m. het wetsontwerp inzake het weten schappelijk onderwijs (f IR mil joen). De Engelse generaal Urquhart, die tijdens de slag om parachutisten. Foto v.l.n.r.: mr. H. W. Bloemers, Arnhem de luchtlandingsoperaties leidde, heeft maan- Commissaris der Koningin in de provincie Gelder- dagochtend op de Ginkelse heide bij Ede een monu- I land, en generaal R. E. ZJrquhart. ment onthuld ter nagedachtenis aan de gesneuvelde I Gunstig toeristenseizoen voor Amsterdam AMSTERDAM, 21-9 „Een uitzon derlijk gunstig toeristenseizoen". Zo kenmerkte de directeur van de V.V.V. Amsterdam, de heer J. N. Strijkers, deze week tijdens een persconferentie de eerste negen maanden van dit jaar voor Amster dam. „Het is opmerkelijk te zien, dat de beste seizoenen in Amster dam samenvallen met slechte re genachtige zomers. Dit geldt zowel voor de overnachtende- als de dag bezoeker van Amsterdam". De hoofdstad boekte over de eer_' ste negen maanden van 1960 een totaal aantal overnachtingen van 640.359 tegen 586.114 in dezelfde periode van 1959. De grootste stij ging kwam van de zijde der vreem delingen: 507 158 tegen 453 487. Het aantal Nederlandse overnachtingen in de hoofdstad steeg van 132.627 tot 133 201. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldeboorn: J. Kui pers, Wolsum; te Haulerwijk (toez J. Visser, vic. te Den Helder; te St. Catharises (Ontario, Canada): A O. Zijlstra, Wilnis; te Amersfoort (vac dr. A. A. Koolhaas): J. J. van der Krift, Ermelo. Aangenomen het beroep van de Gen. Syn als pred. voor buitengew. werkz. (Herv. Gem Paramaribo): C Groot, Brouwershaven; de be noeming tot vicaris te Drachten: kand. T. Tijsma, Workum, die be dankte voor Sint Pancras. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. J. d® Jongh, Amsterdam; kand. J. Vovenberg, Schiedam Beroepen te Ede (4e pred.pl): H. Tien, Nijkerk; te Eemewoude: J. de Jongh, kand. te Amsterdam; te 's-Gravenzande (vac L. J. Boeijin- ga): J. van der Klaauw, Krabben- dijke; te Muiden: J. Koen, Zijldijk (Gron.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: kand. p. p. Goos- sens, Amersfoort. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Toronto (Canada) (Free Chr. Ref Church): C. Ver- hage, Hilversum-Centrum; voor Zaamslag: D. Slagboom, 's-Gra venzande; voor Aalsmeer: W. van 't Spijker, Drogeham; voor Sneek: T. Brienen, Mussel. Chr. Ger. Gemeenten Beroepen te Urk: H. Visser Mz., Rotterdam-Zuid. STAD EN PROVINCIE oosterland Reisje chr. plattelandsvrouwen Ditmaal voerde het uitstapje van de Chr. Plattelandsvrouwen per bus naar Rotterdam Begunstigd door goed weer bezochten de da mes het warenhuis Ter Meulen N.V. Bij aankomst werd het gezel schap hartelijk verwelkomd en op een kopje koffie getracteerd. Enige uitleg werd gegeven en de aandacht gevestigd op de postorder-afdeling. Vervolgens werden de dames uit genodigd een kijkje te nemen in het warenhuis. 's-Middags stond een bezoek aan de Floriade op het programma. Het oog werd hier gestreeld door de rijk geschakeerde bloemenpracht, geplaatst tegen een fraai décor. De vele soorten groenten en fruit de den de dames watertanden. Vanaf de top van de Euromast genoot men van het unieke pano rama van Rotterdam. Vooral het uitzicht op de havens gaf een tref fend beeld van de grote bedrijvig heid. Na een gezamenlijke warme maaltijd keerd® men voldaan huis waarts. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten FEUILLETON door HANOL SPOOR Niemand mocht weten, hoe diep ongelukkig zij zich voelde. Zij stormde de trap weer af. Nog voor zuster Wilma ook de trap afdaalde, zag Henny de lift als enige uitweg. Ze vloog het kleine hokje binnen. De lift werkte met handkracht en werd alleen gebruikt als oudere bewoners de trap al te bezwaarlijk vonden. Voorts was de lift één keer per dag nodig, voor de vele schalen van de warme maaltijd boven te brengen. Overigens deed het ouder wetse hijstoestel geen dienst meer De maaltijd was al boven gebracht, dus zou er voorlopig niemand op de gedachte komen, om de lift open te maken. Vermoeid en lusteloos liet ze zich op de brede bank vallen. Hè, hè, eindelijk rust. Ze zuchtte eens diep. Tegelijkertijd hoorde ze zuster Wilma aan mevrouw Wibeau vra gen, of deze Henny gezien had. Mevrouw Wibeau had niemand gezien en ook de andere bewoners hadden Henny niet ontdekt. Er scheen zuster Wilma veel aan gelegen te zijn, om te ontdekken waar Henny was gebleven. On danks haar zwaarmoedige gedach ten, voelde Henny een niet gering leedvermaak, toen ze hoorde, hoe de pogingen van zuster Wilma om haar te ontdekken, schipbreuk le den. Tot vlak voor de liftdeur kwam het onderzoek, maar nie mand kwam op de gedachte, om in de lift te kijken. Henny hoorde nog in de verte, hoe ze met een vreemd overslaan de stem naar haar informeerde. Ze bleef echter rustig zitten Daarna werden alle beroeringen van de dag en de korte nacht, die daaraan was vooraf gegaan, Henny te zwaar. Ze zakte weg in een diepe duis ternis, die haar alle leed van de laatste uren deed vergeten. Hoofdstuk XV. De raadselachtige verdwijning van Henny. Juffrouw Koosje begon nu toch werkelijk te denken, dat de be sturing van.het tehuis haar teveel zou worden. Zo'n opeenhoping van aller-ongelukkigste voorvallen, in zo'n korve spanne tijds ging haar draagkracht bijna te boven. Tijdens de avondmaaltijd was Henny niet verschenen. Ze vond dat aanvankelijk niet vreemd. Ze had Henny verlof gegeven om te rusten en het kind had natuurlijk van louter vermoeidheid de tijd vergeten. Ze moest nu toch opstaan, want zuster Wilma kon niet al het werk dat nog restte, alvorens de oude mensen goed verzorgd naar bed konden, alleen doen. Ze ging met een kopje thee naar boven, maar vond tot haar verba zing het bed van Henny onbeslapen. Ze was ook niet uitgegaan, want er cntbiak geen kledingstuk, dat in die richting wees. Een onbehagelijk gevoel maakte zich van juffrouw Koosje meester. Ze wist niet of ze boos moest wor den, of ongerust Het was toch niets voor Henny, om zonder overleg zo geheimzinig te verdwijnen. Nee, momenteel was het baantje van moeder in dit rusthuis alles behalve benijdenswaardig. Zeer ongerust zocht juffrouw Koosje eerst zuster Wilma op. Wan neer ze op de andere kamers na vraag zou doen, zou de onrust pas goed bezit nemen van het tehuis. Spoedig constateerde juffrouw Koosje, dat zuster Wilma ook verre van rustig was. Maar ja, wie was feitelijk vandaag normaal aan het werk geweest? Ze kon het zuster Wilma moeilijk kwalijk nemen, dat ze niet onbeioerd was gebleven. Juffrouw Koosje keek naar het zenuwachtige gezichtje. Het was vreemd, maar ondanks alle terug houdendheid kon ze geen hekel aan zuster Wilma krijgen. Altijd weer kreeg het medelijden om de innerlijke strijd, die het meisje schijnbaar alleen voerde, de overhand. Met korte woorden stelde ze zus ter Wilma op de hoogte van de ver dwijning van Henny. Ze had niet gedacht, dat deze mededeling bij haar zo'n grote schrik teweeg zou brengen. Het meisje werd lijkbleek en staarde met wanhopige ogen naar juffrouw Koosje. „U denkt toch nietkon ze er slechts stamelende uitbrengen. „Ik denk niets", zei juffrouw Koosje scherper dan in haar bedoe ling lag, omdat juist datgene, wat zuster Wilma niet durfde uitspre ken, ook in haar gedachten was opgekomen. Maar waarom kreeg zuster Wil ma dadelijk dat vermoeden? Wist ze soms meer van de omstandig heden, waarin Henny de laatste minuten waarop ze gezien was, ver keerde. Streng ondervroeg ze zus ter Wilma. Het was nu beter alles te weten, dan konden er maatre gelen getroffen worden. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5