Anders dan ander^^yCABALLERO Onverwachte storm richtte ernstige schade aan in Schouwse Westhoek 80 2J Water en wind veroorzaakten chaos op de stranden HAAMSTEDE, 20-9. Nog maar enkele weken nadat een mensenzee zich rustig aan de stranden van Schouwen neervleide, werd dit strand in de nacht van dinsdag op woensdag een toonbeeld van een door een plotseling opgestoken noord-westerstorm opgezweepte woeste watermassa, waarvan de venijnige uitlopers gulzig grote stukken duin wegschrokten. Daar niemand erg in deze onver wacht opgestoken storm had en er nog verscheidene badhokjes en an dere strandhokjes aanwezig waren, is het voor enkele exploitanten van dit zomermateriaal nog een flinke schadepost geworden. Bij het vuur- torenstrand gingen de wisselcabi- r.es van de gemeente Haamstede er aan, terwijl verder hier een groot stuk van de trap werd weggesla gen. Ook een lange reddingslijn werd een prooi der golven. Van de duinen werd over een flinke lengte een 4-tal meters zand weggeslagen, zodat ons eiland weer een stukje kleiner is geworden. Ook te Westenschouwen werd een ravage op het strand aange richt. In de buurt van de consump tietent van de heer M. D. Kloet lag een grote hoop wrakhout van kapotgeslagen strandtentjes. Glo baal geschat hadden hier zeven landbouwwagens „de vracht aan". Verder is de door de Duitsers in de oorlog met betonpalen enz, ver sterkte duinvoet voor een groot ge_ deelte blootgekomen, vooral in de buurt van de hil van Burgh en Westland. Alle zorgvuldig geplante tuintjes waartussen de badgasten zich deze zomer heerlijk koester den, zijn weggeslagen. Het toilet op het strand is ook ondersteboven gewaaid doch kan nog geborgen worden. Te Burghsluis kwam het water enkele voeten hoog op de nieuwe loswal te staan. Havenmeester C. Overbeke was echter paraat om bij het minste onheil alarm te slaan. Te 3 uur 17 peilde hij een water stand, hoog 2.67 N.A.P. Het wa ter deed hier geen schade. Te land Te land deed de stormwind hier en daar bomen ontwortelen, zo viel een grote boom reeds de avond te voren dwars over de Kloosterweg in de buurt van de villa van de heer van Oord. Een brommer en een motorfiets konden niet tijdig genoeg stoppen, zodat beide voer tuigen lichte schade opliepen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onder leiding van de rijkspolitie is later het obstakel met een trekker weggesleept. Een mooie sierboom in de gemeente Burgh ERNSTIG ONGELUK TIJDENS REGENBUI Zierikzeese oliehandelaar omgekomen bij botsing onder Zijpe Bestelwagen met volle snelheid op vrachtauto ZIJPE, 21-9. Omstreeks kwart voor vftf woensdagmiddag heeft zich onder Zijpe, ter hoogte van de Langeweg, een ernstig verkeerson geluk voorgedaan, waarbij de 39- jarige Zierikzeese oliehandelaar A. J. van Lavieren, met zijn bestel wagen op weg naar het veer - op doorreis naar Nijmegen - om het leven is gekomen. Met volle snelheid kwam de heer v. Lavieren in botsing met een uit Hekendorp afkomstige vrachtauto, eigendom van een fouragehandel en bestuurd door de 21-jarige A. A. S. De vrachtauto maakte deel uit van een file auto's, die van de veer pont kwam gereden. De bestuurder wilde rijksweg 18 verlaten en links de Langeweg indraaien, op weg naar de proefboerderij „Schelde- monden". Hij verliet derhalve de file, op het moment echter dat de bestelwagen van de heer van La vieren, met grote snelheid naderde. Het zicht werd belemmerd door een flinke regenbui en aangenomen wordt dat de heer S. de naderende bestelwagen niet heeft gezien. Met een klap botste de bestelauto tegen de flank van de vrachtauto. De be stelwagen werd aan de voorzijde volkomen vernield en de bestuur der moet op slag zijn gedood. Een langgerekt spoor toonde later aan dat de heer van Lavieren het ge- Kunstherseneu BERLIJN. Duitse automa tiek-deskundigen werken aan een elektronisch brein waarvan de cellen zo klein zijn dat een gelijk aantal cellen als de menselijke hersenen bevatten in een vijflitervat kan onderbren gen. Bij deze nieuwe reken, machine, die kryoton-ac- cumulator" genoemd wordt, is ook de structuur van de menselijke hersencellen vrij precies nagemaakt, aldus dr. Krochmann in west- Berlijn. De elektronische hersencellen weigeren ech ter dienst als zij niet op een temperatuur van 270 graden Celsius onder nul gehouden worden. Die koude wordt met behulpvan vloeibare helium teweeggebracht. Volgens de mening van dr. Krochmann zal in de prak tijk echter nauwelijks meer dan een kwart van de Duit. se industrie geautomati seerd kunnen worden. vaar heeft zien aankomen en alles heeft gedaan, om zijn voertuig tot stilstand te brengen. Zijn snelheid was evenwel, gelet op de afstand die hem nog ter beschikking stond, te groot, zodat de botsing onver mijdelijk was, met bovengenoemd noodlottig gevolg. De chauffeur van de vrachtauto bekwam geen letsel. Zijn ^voertuig werd aan het spat bord' beschadigd. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer - hij was de enige inzittende van de auto werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. De .politie stelde een uit gebreid onderzoek in, in verband waarmede het verkeer tijdelijk via Bruinisse werd geleid. Korte tijd geleden is op dezelfde plaats even eens een ongeluk gebeurd met een tweetal auto's. De bestuurders wer den toen evenwel slechts licht ge wond. Nieuw wegenbouw- programma: grote verrassing DEN HAAG, 21-9. Zoals alle ver keer. en vervoer-organisaties is men bij de A.N.W.B. ook zeer ver rast over het globale nieuwe we genbouwprogramma, dat in de be groting van verkeer en wa'terstaat is aangekondigd. Hieruit blijkt, dat tussen 1961 en 1975 maar liefst 1200 kilometer rijksautowegen zullen moeten wor den gebouwd. Het rijkswegenplan 1958 geeft tot 1970 het voltooien van 400 kilometer rijks au to we gen aan, zodat 800 kilometer extra tot 1975 op het programma moet zijn gezet. „Dit betekent", zo meent ir. G. Kuysten, hoofd van de afd. ver keerstechniek van de A.N.W.B., „dat een nieuw rijkswegenplan op stapel staat, dat vermoedelijk zal samenhangen met een nieuw finan cieringsplan voor de wegen als vrucht van de studie van de com missie-Oud. In 1975 zal, indien het aangekon digde programma verwezenlijkt is, ons land meer dan 2000 km. rijks autowegen bezitten. Dit is meer, dan de A.N.W.B. en andere organi saties ooit hebben durven hopen". President Eisenhower zal van daag (donderdag), na zijn toespraak in de V.N.-assemblee, een onder houd hebben met president Tito van Zuid-Slavië. president Nkroe- mah van Ghana, premier Bisjes- war Prasad Koirala van Nepal en premier Saeb Salaam van Libanon, zo deelt het Witte Huis mede. Regenval berokkende grote schade in België Riviertjes buiten de oevers BRUSSEL, 21-9. De onophoude lijke regenval van de afgelopen 24 uur heeft in België woensdag aan zienlijke schade aangericht. In het gebied tussen Antwerpen en Brus sel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overtollige water niet meer verwerken en op enkele plaatsen werden de dijken overspoeld en tussen Puurs en Hin- gene werd zelfs de dijk van de Vliet op twee plaatsen doorbroken. De gevolgen beperkten zich tot ma teriële schade. Talloze kelders en landerijen, waarop hier en daar nog de oogst stond, liepen onder water. Met vereende krachten kon den hier kostbare landbouwmachi nes op tijd in veiligheid worden ge bracht. De gaten in de dijk werden met zandzakken gedicht. Ook de Rupel trad bij hoog wa ter buiten zijn oevers en het lager gelegen gedeelte van het dorp Rumst werd volkomen overspoeld. Van verschillende woningen liepen kamers onder water. De grote weg tussen Brussel en Antwerpen werd op een aantal plaatsen eveneens overstroomd. moest het ook ontgelden. Ook in enige boomgaarden gingen hoge bomen, onderdelen van windscher men, naar de grond. Hier en daar woei fruit af. In de loop van de dag bedaarde de wind wat, zodat van verdere schade niets meer is ge hoord. Woensdagmiddag was de waterstand te Burghsluis 2.10 N.A.P. Nog wel een verhoging doch niet in die mate van het nachttij. UTRECHT. In een tractaat van 30 mei 1958 zijn Nederland en de Duitse Bondsrepubliek overeenge komen, hun grenscontrole samen te voegen en gemeenschappelijke spoorwegstations en grensaflossta- tions aan de Nederlands-Duitse grens in te stellen. De ratificatie oorkonden zijn inmiddels uitgewis seld en de overeenkomst treedt op 28 september aanstaande in wer king. Met België bestaat een der gelijk verdrag reeds sinds 1948. Politie legt beslag op speelautomaten ZIERIKZEE, 20-9. Van de ïijde der Rijkspolitie te Zierikzee deelt men ons mede, dat is overgegaan tot het inbeslagnemen op Schou- wen-Duiveland van een viertal speelautomaten, die stonden opge steld in verschillende oafé's, t.w. één te Renesse, twee te Zierikzee en één te Bruinisse. Eén automaat, uit een stedelijk café, werd naar het politiebureau overgebracht, terwijl de andere ter plaatse werden verzegeld, zodat er geen gebruik van kan worden ge maakt. De inbeslagneming, respektieve- lijk de verzegeling is geschied op het sterke vermoeden dat met de betrokken automaten niet slechts „amusement is 'bedreven", maar om prijzen is gespeeld, hetgeen in strijd is met de wet. Een langdu rig onderzoek is aan de maatregel voorafgegaan, waarbij is gebleken dat vaak misbruik wordt gemaakt van de automaten. Bovendien staat wel vast, dat vooral jeugdigen, dik wijls onverantwoord grote bedra gen in deze automaten besteden. BLOOT AAN BEDREIGING EN ONDERDRUKKING Afrikaanse studenten - op studie in Moskou - gaat lichtje op FRANKFORT, 21-9. Drie Afri kaanse studenten, die tot voor kort aan de Moskouse universiteit stu deerden, maar hun studie onder braken omdat zij met hun Afri kaanse studiegenoten aan „sluwe bedreiging en brute onderdrukking" zouden hebben blootgestaan, heb ben woensdag in Frankfort tot journalisten verklaard, dat de Mos kouse autoriteiten trachten de Afri kanen op te leiden tot agitators voor het communisme in hun va derland. Zij zeiden een open brief aan alle Afrikaanse regeringsleiders te heb ben gezonden, waarin wordt ge zegd, dat de communisten nieuwe en gevaarlijke vormen van het ko lonialisme en rassendiscriminatie ontwikkelen. Dit betekent een grote bedreiging voor de toekomst van Afrika, aldus de brief. Volgens de drie Afrikaanse stu denten, die in west-Duitsland hun studie willen afmaken, is er een gestadig komen en gaan onder de Afrikaanse studenten, van wie bijna niemand zijn studie in Moskou gaarne voortzet. Velen vertrekken weer spoedig, aldus de studenten, die afkomstig zijn uit Oeganda, Togoland en Nigeria. STAD EN PROVINCIE NIEUWERKERK Vergadering afd. Duiveland plattelandsvrouwenbond De eerste vergadering in dit sei zoen van de Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland, werd gehouden in het Dorpshuis te Dreischor. De presidente mevr. van Eeten ver welkomde met een hartelijke toe spraak de aanwezigen. In een vlot tempo werden verschillende agen dapunten afgewerkt, waarna nog een verloting ten bate van de kas werd gehouden. Na de pauze was het woord aan burgemeester A. A. van Eeten, wel ke een uiteenzetting gaf van de Deltawerken. Het was een zeer in teressante lezing, waarvan de aan wezigen zeer hebben genoten. Een en ander werd verduidelijkt met behulp van kleurendia's. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de presidente de heer van Eeten voor -diens interessante en duidelijke uiteenzetting. BUBGH De kermis De kermis, die er dit jaar maar erg mager uitzag, behoort weer tot het verleden. De exploitanten had den zaterdag en maandagavond toen de praalwagen van het fruit- corso een massa publiek meebracht een goede dag en avond, doch dins dagavond was er met het storm achtige regenweer praktisch geen mens op de kermis aanwezig. De jeugd kwam in de caroussel wel aan zijn trekken. OOSTERLAND Dinsdag togen per autobus een tiental jongelieden uit onze ge meente naar Breda teneinde zich te laten keuren voor de lichting 1962 van de militaire dienst. Een tweetal werd definief, en één voor lopig afgekeurd, zodat er 7 ge schikt werden bevonden om eer lang in militaire dienst te treden. OOSTERLAND Door de landbouwer Jac. van Dijke aan de Langedreef alhier, werd dezer dagen een voederbiet gerooid met het respectabele ge wicht van liefst 9.6 kilogram. Verwachting tot vrijdagavond: Minder koud Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; overwegend zwakke wind uit zui delijke richtingen; iets hogere tem peraturen overdag. 23 sept. Zon op 6.27, onder 18,37. Maan op 9.08, onder 19.58. Eerste kwartier: 28 sept. te 2.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 sept. 5.05 v.m. 17.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 sept. 4.12 v.m. 16.32 n.m. Springtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die on geveer een week het weer in west- Europa heeft beheerst en die daar bij veel regen heeft gebracht is be langrijk minder diep geworden en vult verder op. Zijn rol is nu uit gespeeld. Aanhoudende luchtdruk stijgingen boven west-Europa bren gen een verbinding tot stand tus sen een hogedrukgebied boven Rus land en een maximum bij de Azo- ren. Door deze ontwikkeling ver liest een oceaanfront boven Enge land aan betekenis. Het zal dan ook waarschijnlijk maar weinig invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. Het weer wordt rustiger en minder koud dan de afgelopen dagen het geval is geweest. Des nachts kan zich hier en daar mist vormen. Ingezonden mededeling fekliWl'ifff/i CONSTANTE KWALITEIT GEEN „IDEOLOGISCHE KOLONISATIE" Afrika's stem werd hoorbaar in de Ver. Naties NEW YORK, 21-9. De algemene vergadering der V.N. is woensdag middag bijeengeroepen om verkla ringen aan te horen van de afge vaardigden van de nieuwe landen- leden en de leden van haar agen da-commissie te kiezen. Chroesjtsjef was bij het begin aanwezig, maar vertrok later. Voor hij ging zitten groette hij drie le den van de Zuidslavische delegatie. Tito en zijn minister van buiten landse zaken, Popovic, waren er echter toen nog niet. De eerste spreker was de minis ter van buitenlandse zaken van Ka meroen, Charles Okala. Hij zei dat Kameroen geen „ideologische kolo nisatie" wil, want die is even slecht als de oude vorm van kolonisatie. Afrika moet de wereld zijn „per soonlijkheid" tonen en roept om, vreedzame coëxistentie. Premier Sylvanus van Togo ver klaarde dat de Afrikaanse landen ideeën willen uitwisselen. Daarna zullen zij misschien kunnen bijdra gen aan het werk van de V.N. Rakotomalala, vertegenwoordiger van de republiek Malagasy - het voormalige Franse Madagascar - prees Frankrijk om zij ntrouw aan zijn „tradities en verplichtingen", waardoor Madagascar onafhanke lijk kon worden. Na de politieke onafhankelijkheid gaat het voor de nieuwe republiek nu om het ver overen van economische onafhan kelijkheid, zei hij. Hadzji Farah Ali Omar van So- maliland zei dat zijn land met een oud vraagstuk naar de V.N. is ge komen, nl. het nog steeds niet ge regelde grensgeschil tussen Somali- land en Ethiopië. Scheepvaartberichten Albireo, 21-9 van Port Sudan naar Assab. Asterope, 20-9 van Norfolk naar Holland. Bonita, 20-9 van New York naar Puerto Limon. Esse Nederland (t.), pass. 20-9 Pan- tellaria naar Fawley. Kenia (t.), 21-9 te Bahrein. Limburg, 20-9 van Bahrein naar Bombay. Merwelloyd, 20-9 van Aden naar Penang. Tegelberg, 20-9 te Durban. Ingezonden mededeling de veredelde ■petmleum HAAMSTEDE Onze dorpsgenoot de heer M. G. A. v. d. Velde is bij de Holland Amerika Lijn bevorderd tot 4e scheepswerktuigkundige. Hij is va rende op de „Sloterdijk". BRUINISSE De 14-jarige Gerry bij de Vaate uit Bruinisse, won een prijsje van de N.C.R.V.-radio prijsvraag „Doe het zelf". Geslaagde modeshow Ondanks het gure weer was de belangstelling voor de modeshow, die door de firma's Van Erp, Luyks, Oerlemans, Ambachs, Bus en Her berts uit Steenbergen, te Bruinisse in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw georganiseerd was, zeer goed te noemen. Een keur van mantels, jurken, mantelcostuums enz. werd het publiek getoond, door de man nequins die al bekenden van het publiek beginnen te worden. Bruin, groen, grijs en konings blauw waren ook hier de tinten voor de herfstmode 1960. Voor de jurken was veel tinneroy gebruikt. De kapsels waren uitstekend ver zorgd, de make up was goed en de bijpassende hoedjes en juwelen waren voor menige vrouw om te watertanden. In de pauze werd een thé-com- I plet geserveerd. Aan het slot van de geslaagde avond kregen de mannequins en ook mevrouw Gastkemper, de leidster en spreekster van deze show, bloemen aangeboden. Excursie bestuur waterschap „Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE, 20-9. Het bestuur van het waterschap „Schouwen- Duiveland" heeft dinsdag een oriënterende excursie gemaakt naar verschillende belangrijke punten op Schouwen-Duiveland, zulks in na volging van eerder gehouden ex cursies, die ten doel hebben een juiste indruk te krijgen van de stand van zaken op een bepaald moment. De gemalen „De Prommel" en „Den Osse" werden bezocht. In de „Blauwe Keet" te Oosterland werd de koffiemaaltijd gebruikt, waarna men naar Bruinisse reed. Tussen tijds werden de werken aan de wa terkering in de Zuidhoek te Zie rikzee bezocht. Te Bruinisse had het werk aan de waterkering van do polder Bruinisse de aandacht. Men had daar de zandzuiger aan het werk willen zien, maar het leg gen van de buisleiding was niet ge heel volgens plan verlopen, zodat nog geen zand vopr het nieuwe dijklichaam werd gaspoten. Windhoos tiof fruitbedrijf Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur werd het fruittelersbedrijf van de heer A. Braai aan de Hogezoom ge troffen door een windhoos. De om standigheden in aanmerking geno men viel de schade later nog enigs zins mee, al werden hierbij van de warenhuizen toch altijd nog alle onderste ruiten vernield en de voor ventilatie aangebrachte vensters afgerukt. Storm vernielde strandhuisjes De noordwester storm van dins dag op woensdag heeft ook te Re- nesse enige schade veroorzaakt. Het zwaarst kregen de nog op het strand aanwezige strandhuisjes het te verduren, waarvan er geen en kele door de storm en het hiermee gepaard gaande hoge water, werd gespaard. De zes nog aanwezige strandhuisjes werden totaal ver nield en door de zee meegespoeld. Slechts een hoopje wrakhout op het strand bleef over. In het dennenbos ten westen van de Moolweg moest een aantal bo men het ontgelden, terwijl in de Hoogenboomlaan een boom werd ontworteld, zonder evenwel verder schade aan te brengen. Vrachtauto geraakte in drijfzand Bij het weghalen van de laag- water-boeien op het strand be leefde de heer J. P. Berrevoets met zijn vrachtauto een hachelijk avon tuur, toen de auto aan de laagwa- terlijn plotseling begon weg te zakken in het drijfzand. De auto geraakte hierna geheel onklaar. De te hulp geroepen heer O. v. d. Hoek slaagde er, na vele moeizame pogingen, in met zijn landbouw trekker de auto hoger op het strand te slepen. Hierdoor bleef de auto gevrijwaard voor een ongewenst bad, dat aanzienlijke schade zou hebben aangericht. Opening bejaardensociëteit A.s. woensdag 28 september zal in het Dorpshuis de bejaardenso ciëteit voor dit seizoen worden her vat. Alle bejaarden zijn hierbij weer van harte welkom. BURGHSLUIS Eerste suikerbieten aangevoerd Woensdagmorgen werden aan de haven de eerste suikerbieten aan gevoerd. De primeur voor dit jaar had de heer M. O. Hanse uit „Bra- bers", die deze bieten aanvoerde voor de suikerfabriek te Dintel- oord. De bieten werden geladen door het m.s. „Patria" (schipper L. Romijn) uit Zwartsluis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2