Chroesjtsjef hoorde - tot zijn ergernis - voortdurend De Gaulle prijzen DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Geruchten over een voorgenomen aanslag De achtergebleven gebieden Sowjet-premier hield persconferentie vanaf balkon Chroesjtsjef gaat met Tito praten NOODWEER IN ITALIË Tekort Landbouw-egalisatiefonds 295 miljoen gulden Cubanen hielden vechtpartijen Veel immigranten willen Canada verlaten Stormschade in Zeeland is omvangrijk ZIERIKZEESCH DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18841 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tt, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 No 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakertman Oc.itmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NEW YORK, 21-9. Chroesjtsjef, die in New York vrienden in Afrika en Azië tracht te maken, werd woensdagmiddag in de Algemene Vergadering van de V.N. steeds ongeduldiger, toen hy Afrikaanse staatslieden aan de lopende band De Gaulle hoorde prijzen, de staats man die zeker niet naar New York zal komen. Chroesjtsjef bleef een uur luiste ren naar de verklaringen van de Afrikaanse leiders, van wie som migen met nadruk zeiden dat zij van geen koude oorlog In Afrika wilden weten, en vertrok daarna met een strak gezicht. Toen hij naar de V.N. ging was hij echter in een stralend humeur. Bij de hoofd ingang had hij al pratend en la chend vele handen gedrukt. Na een bericht over plannen om Chroesjtsjef te vermoorden, heeft de politie de Russische delegatie woensdag onder nog scherper toe zicht geplaatst. De veiligheidsmaatregelen Toen hij uit het gebouw van de Russische delegatie kwam om naar het gebouw van de algemene ver gadering te gaan, zei Chroesjtsjef desgevraagd tegen journalisten dat hij geen klachten heeft over de vei ligheidsmaatregelen, die de New BONN, 21-9. Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal der NAVO, heeft te Rome in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Italiaanse socialistische dagblad ,Xa Giustizzia" onder meer ver klaard: „Het grote vraagstuk, dat wij vastbesloten moeten aansnij den, is dat van de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden. Hierbij is de op economisch en maatschappelijk gebied te verlenen hulp niet minder belangrijk dan de militaire bijstand. Dit probleem zal behandeld worden op de bijeen komst van de Navo-ministerraad, die in december in Parijs zal wor den gehouden". Yorkse politie en het State Depart- scherm enzichzelf tegen de bescher- ment voor zijn verblijf in New York ming die de Amerikanen mij bie- hebben genomen. den' De New Yorkse politiecommissa ris Stephen Kennedy heeft ver klaard dat de Russische lijfwacht van Chroesjtsjef zijn mannen „irri teert". Chroesjtsjef reageerde hier als volgt op: „De mannen van de Russische veiligheidsdienst be- Een hoge New Yorkse politie functionaris zei later dat het be richt over de voorgenomen aanslag ..mogelijk een rode-propaganda- streek is om verwarring te zaaien en de politie in discrediet te bren gen". EEN VREEMDE VERTONING NEW YORK, 21-9. Chroesjtsjef verscheen woensdag op een gegeven ogenblik plotseling op het balkon van het gebouw van de Russische delegatie bij de V N. Hij boog zich voorover naar de tientallen verslaggevers en foto grafen, die rond het gebouw waren samengedromd en verklaarde: „Ik ben onder huisarrest" Ds Russische premier was niet de enige op het balkon, dat in een oogwenk prop vol was met leden van zijn gevolg. Chroesjtsjef wuifde en lachte naar voorbijgangers. Het verkeer liep vast Grote groepen mensen jouw den Chroesjtsjef uit De verslag gevers beneden vuurden vragen op de Russische premier af. Bent u van mening dat er ver schillen zijn tussen het Russi sche en het Chinese communis me? Ik geloof van niet. Hoe staat Rusland tegenover Kongo? Wij steunen de wettige Kongo lese regering, die gekozen is op basis van een democratische grondwet. Over de ontwapening merkte de Russische premier op, dat hij als voorzitter van de raad van Sowjet- ministers, voorstander is van een overeenkomst om alle wapens te vernietigen. „Zal uw regering hier mee akkoord gaan?", zo vroeg hij. De kwestie van het toezicht Op de vraag of hij voorstander is van een ontwapeningsovereen komst, voorafgegaan door een ak koord over het toezicht op de ont wapening, antwoordde Chroesjtsjef „Wij zijn voor volledige ontwape ning. Ons standpunt is niet gewij zigd. Wij willen de wapens onder internationaal toezicht vernietigen" Van alle kanten werd Chroesjt sjef toen onder vuur genomen over de bemanningsleden van de neer gehaalde RB-47, die in Rusland ge vangen zitten. De Russische pre mier zei niets anders dan: „Vlieg in jullie eigen luchtruim en niet in het onze" Hij verklaarde voorts dat hij waarschijnlijk een onderhoud zal hebben met maarschalk Tito en dat hij Fidel Castro weer zou bezoe ken. Een kort „njet" (neen) was het antwoord op de vraag of hij van plan is Rusland te vertegenwoordi gen in de commissie voor geloofs brieven van de V.N. Tijdens deze geïmproviseerde persconferentie schreeuwden taxi chauffeurs en voorbijgangers: „Ga naar huis, wij lusten je niet" Meis jes van een middelbare school aan de overkant van de straat zongen voor de ramen: „God bless Ame rica". NEW YORK, 22-9. De Russische minister-president, Chroesjtsjef zal zo is woensdagavond van welinge lichte zijde te New York vernomen in de komende dagen een gesprek hebben met de president van Zuid- Slavië, maarschalk Tito. Van Zuid sla vische zijde werd vernomen dat Chroesjtsjef woensdagavond in de wandelgangen van het gebouw van de V.N. tot leden van de Zuidsla- vische delegatie heeft gezegd Tito graag te ontmoeten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vijf jaar geleden zag de heer Raymond Huthwaite uit Ilkeston (Enge land) zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ontslag te nemen als ■mijnwerker. De 36-jarige arbeider werd wegwerker doch kon zijn oude beroep maar niet loslaten. Hij heeft nu een kolenmijn nagebouwd in zijn tuin. De mijngangen zijn groot genoeg voor een vohoassene. Een transportband, kolenwagens, signalen en veiligheidsuitrusting ontbre ken niet. Wanneer de gehele mijn gereed is heeft de heer Huthwaite een kleine honderd gulden uitgegeven. Zoals uit de foto blijkt treedt de vijfjarige Lewis in de voetsporen van zijn vader. Omzetbelasting op boter verdwijnt Ten oevolae van grondverschuivingen en overstro- Foto: het Cavourplein in Como staat onder water, mlngen zijn in noord-Italië meer dan veertig mensen omdat het Qomomeer buiten zijn oevers is getreden, om het leven gekomen. I DEN HAAG, 20-9. De hij de Tweede Kamer ingediende begro ting voor het dienstjaar 1961 van lit* Landbouw-Egalisatiefonds geeft een nadelig saldo te zien van 195 miljoen gulden. Zoals ieder jaar het geval is, moet deze begroting - zo deelt minister Mary nen in zijn toelichting mede - beschouwd wor den als een taxatie, die op basis van de thans bekende gegevens zo goed mogelyk is geschied. Doordat de garantieprijzen voor 1960-'61 nog niet zijn vastgesteld en het welhaast ondoenlijk is de ontwik keling van de marktsituatie op ver antwoorde wijze te taxeren zullen de werkelijke uitkomsten kunnen afwijken van de thans ingediende begroting. In de akkerbouwsector is er van uitgegaan, dat aan de telers van rogge, haver, gerst en gemengd ge was op zg. lichte gronden over de oogst 1961 wederom een toeslag be taald zal worden. De totale toeslag wordt op basis van het thans gel dende systeem maximaal geraamd op 45 miljoen gulden. Voor de steun aan de suikerraffinaderijen is weer een bedrag van 2 miljoen gulden opgenomen, dat bij beëindiging of De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammars- kjoeld heeft bij de leider van Ka- tanga, Tsjombe, krachtig geprotes- .eerd tegen de acties die Katangese gendarmes in Loeena en omliggen de streken tegen Baloeba's hebben ondernomen. De Katangese gendar mes „hebben het vuur geopend op de burgerbevolking, een ware men senjacht ingezet en talrijke Baloe ba's gedood". HAVANNA, 22-9. De Cubaanse regering heeft bekendgemaakt dat Cubaanse strijdkrachten en gueril- leros strijd hebben geleverd bij de suikerfabriek van San Cristobal in de provincie Pinar Del Rio, in het westen van Cuba. Bij het gevecht kwam één guerillero om het leven en werden twee gewond. Een mili tair liep verwondingen op. Tot dus ver kwamen de meeste berichten over guerilla-activiteit uit de pro vincies Las Vilas in het centrum van het land. Bij een vechtpartij in een restau rant te New York tussen Cubaanse voor- en tegenstanders van pre mier Fidel Castro, heeft een negen jarig Venezolaans meisje woensdag een ernstige schotwond in de rug opgelopen. Het meisje en haar ou ders, die geheel buiten het Cubaan se geschil staan, gebruikten het noenmaal in bet restaurant vermindering zal kunnen worden verlaagd. Aan de telers van fabrieksaard appelen op de veenkoloniale en daarmee gelijk Te stellen bedrijven zal per ha. fabrieksaardappelen een toeslag worden verstrekt van een zodanige hoogte dat deze de pro- duktiekosten voor de gewassencom- binatie rogge, haver en fabrieks aardappelen gemiddeld dekt. De totale toeslag wordt geraamd op f 15.000.000. Veehouderij en zuivel. Aangenomen wordt dat ten be hoeve van het marktordenend be leid voor de varkenshouderij voor lopig met een bedrag van maximaal 10 miljoen gulden zal kunnen wor den volstaan. Voor de toeslag op de melkprijs aan veehouders over het melkprijs jaar 1960-61 is een bedrag van 230 miljoen gulden uitgetrokken. Bij de raming is rekening gehouden met het voornemen van de rege ring om in de loop van het melk prijsjaar de boter vrij te stellen van omzetbelasting. Verder zijn de fac toren, die de toeslag bepalen zo goed mogelijk geschat op grond van de inzichten, die daaromtrent me dio juni bestonden. Wesp contra lui9 Met behulp van een vier jaar geleden uit Hongkong geïmporteerde wespensoort zijn de Israëlische citrus- kwekers er in geslaagd een luizenplaag die hun oogst bedreigde vrijwel geheel de baas te worden. TORONTO, 21-9. De vrees voor de Canadese winter en berichten over welvaart in west-Europa brengen vele immigranten in Ca nada er toe naar huis terug te ke ren, zo is door consulaire ambte naren in Toronto meegedeeld Volgens het Westduitse consulaat komen al sinds juni ontevreden im migranten naar retourpassage in formeren. Functionarissen van de consulaten van Oostenrijk, Neder land en Denemarken laten een soortgelijk geluid horen. Vele nieuwkomers verwachten deze winter grote werkloosheid in Ca nada. AMSTERDAM. In de filmweek van 23 tot en met 29 september a.s zal het vijftigjarig bestaan van de oudste nog bestaande bioscoop in ons land, de „Cinema Parisien" in de „bocht" van de Nieuwendijk te Amsterdam, met een bijzonder filmprogramma worden geviord. De domste mode is sterker dan de verstandigste vrouw. VLISSINGEN, 21-9. De storm, die gisteren en vandaag over Zee land trok, heeft behalve aan de zee wering in Vlissingen ook grote schade toegebracht aan de op het strand staande strandhuisjes in het gebied tussen Vlissingen en Dom burg Naar raming zijn circa hon derd van deze huisjes, die gemid deld een waarde van f 500 verte genwoordigen, door de zee in el kaar geslagen. Meer dan de helft is wrakhout. Storm en hoge waterstand waren er ook oorzaak va'n, dat de nieuwe sluis in de afsluitdam tussen Noord en Zuid Beveland bij Kats vandaag defect raakte. In de nacht van dinsdag op woensdag bereikte het water een stand' van 3,56 meter plus N.A.P. en dit bleek te veel voor de kelders, waarin de motoren en transformatoren voor d,e bediening van de sluisdeuren zijn opgesteld. De acht motoren en de daarbij be horende transformatoren zijn zo geplaatst, dat de transformatoren bij een waterstand van 2,75 meter plus N.A.P onder water lopen. Bij een stand van 3,40 meter plus N.A. P. komen de motoren onder water te staan. Het water dringt binnen door de gaten in de kelder, nodig voor het in- en uitgaan van de duwpersen Eerst wanneer de dam bij Veere gesloten zal zijn (in de loop van 1961) zal de kelder voor onderlopen gevrijwaard zijn. Als gevolg van het uitvallen van de motoren is ook de helft van de ver lichting van de sluis gedoofd. De .seinverlichting, die op een andere motor is geschakeld, bleef echter werken. Een reiziger uit Stanleystad heeft woensdag in de Kongolese hoofdstad meegedeeld, dat alle Sowjet-technici, alsmede de Rus sische Iljoesjin-vliegtuigen zyn te ruggetrokken. Nog een Planta- slachtoffer LEEUWARDEN, 21-9. Verleden week donderdag is in een verpleeg huis bij Heeienveen een 81-jarige dame overleden. In verband met de omstandigheid dat zich in dit ver pleeghuis verschillende gevallen van de zogenaamde Planta-ziekte hebben voorgedaan, en dat ook de betreffende dame, die hartpatiënte was, hieraan heeft geleden, is, in opdracht van de officier van ju- titie te Leeuwarden, sectie op het stoffelijk overschot verricht. Een microscopisch onderzoek zal echter moeten uitwijzen of deze oude dame inderdaad tengevolge van de Planta-ziekte is overleden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND a Veertien mensen zijn in Cairo om het leven gekomen toen een ge bouw van vier verdiepingen in stortte. Negentien mensen werden gewond. a Een Israëlische legerwoordvoer- der heeft meegedeeld, dat drie ver spieders door een Israëlische pa trouille in de buurt van de Gaza- strook bij een treffen zijn gedood. De 45-jarige Josef Milnar, die aan het werk was op een bouwter rein in Hradec Kralove en daar werd geëlektrocuteerd is door hart massage tot het leven terugge keerd. De man voelt zich weer he lemaal goed na zijn „klinische dood", aldus het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. a De 81-jarige voormalige „gene- raloberst" Alexander Ernst von Falkenhausen is dinsdag in alle stilte in het huwelijk getreden met de 54 jarige Belgische weduwe Ce cile Vent uit Heusy. Von Falken hausen, wiens eerste vrouw in 1950 stierf, werd in maart 1951 in België wegens oorlogsmisdaden tot twaalf jaar tuchthuisstraf veroordeeld, a Binnenkort wordt in Hamburg een Karl May-museum ingericht met meubelen en andere voorwer pen uit de „Villa Shatterhand" te. Radebeul bij Dresden waar de in 1912 overleden schrijver van de be kende Indianenverhalen de.laatstè jaren van zijn leven heeft doorge bracht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1