CETALAC Geen twee gedwongen rustdagen per week Boekje Margriet is nog zo héérlijk Jong, zo écht een blad van déze tijd.. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Westduitse vice-kanselier acht bezorgdheid over toestand onnodig Bolletje.'* de echte eierbeschuit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag september i960 no. ismo In de verschillende bedrijfstak ken is het gesprek over de werk tijdverkorting in een vergevorderd stadium. Wij worden op deze weg voortgestuwd door onze buurlan den, die op dit front reeds verder zijn voortgeschreden. Daarnaast zijn het de werknemersorganisaties die zich actief tonen op dit gebied. Vanzelfsprekend bekijken de vak bonden dit probleem in de eerste plaats van hun zijde. Zij leven nu in een tijd van arbeidsschaarste en zullen van de tijdsomstandigheden profiteren. Er bestaat geen twijfel over, dat een aanzienlijke werk tijdverkorting de kostprijs van vele produkten nadelig zal beïnvloeden maar dit punt ligt nog nauwelijks in het vlak van discussie. Vanzelfsprekend krijgen verder de bedrijfstakken, die werktijdver korting in deze tijd doorvoeren, een voorsprong op de achterblijvers en zal dus het bekwaamste personeel een werkkring zoeken in de hoek met de beste sociale voorzieningen. In de detailhandel, waar men de meeste economisch-zwakke onder nemers aantreft, is de discussie over een kortere werkweek nu ook aan de orde. Zodra de winkelstand besluit het aantal werkdagen met één te bekorten zal dit direct het leven en het gedrag van consumen ten en dus van het gehele maat schappelijk patroon gaan beïnvloe den. Wij staan dus voor de vraag of wij de zaterdag tot een tweede algemene rustdag gaan proclame ren of niet. Talrijke bezwaren tegen een tweedaagse rustperiode per week dienen zich aan. We noemen er enkele. Zaterdag: inkoopdag Een groot deel van het publiek doet belangrijke inkopen op zater dag, omdat dan de gezinsleden be schikbaar zijn en omdat men het doen van inkopen pleegt te com bineren met het zoeken van ver maak. Vervolgens zal het inkopen van levensmiddelen, zoals brood, vlees en melk niet twee dagen van te voren kunnen geschieden zonder het brengen van een offer aan de hygiëne en service. In de derde plaats zal een aantal service-bedrij ven niet toelaten, dat er telkens twee rustdagen zijn. Men denke aan de auto-branche, de schade in de bloemenhandel, het ontberen van loodgietershulp bij een ge sprongen waterleiding enz. Er is ook nog geen aandacht geschonken aan het wegvallen van een behoefte bij het publiek wanneer deze niet op korte termijn kan worden be vredigd. Wanneer de krant in de toekomst een dag minder per week zou gaan verschijnen, zou h'et pu bliek daar mogelijk mee accoord gaan maar het krantenbedrijf mist een deel van haar advertentieomzet en mogelijk een deel van de lezers. Zo zijn er meer voorbeelden te noe men. Wij betogen hiermee niet pri ori dat er geen twee rustdagen per week zouden mogen komen, maar wel dat de maatschappij zich bij de nieuwe toestand zal moeten aan passen en dat wij ons de gevolgen goed voor ogen moeten houden. In ieder geval is het zeker, dat het toenemen van vrije tijd in een aan_ tal sectoren van dit bedrijfsleven juist in andere sectoren m'eer be hoefte zal scheppen aan werk krachten .Wanneer het publiek dat SPORT VOETBAL Grenswachters-Burgh 4-1 Burgh heeft het hoofd moeten buigen voor een sterkere ploeg hoe wel de uitslag wel geflatteerd is. Burgh had een invaller voor Th. v. Nieuwenhuize voor wie J. Deur- loo inviel, terwijl na de rust L. v. Nieuwenhuize geblesseerd raakte en vervangen werd door A. Deur- Ioo. De douane-ploeg heeft twee uitstekende vleugelspelers en een linksbinnen die overal zit. Burgh nam na 3 minuten spelen de lei ding door goed doorzetten van C. Bouwman en ze konden deze voor sprong behouden tot een kwartier voor de rust toen de linksbinnen de stand gelijk maakte (1-1), een stand waarmee de rust aanbrak. Na de rust probeerde Burgh wel de stand gelijk te houden, doch slaag de hier niet in. Het was de mid denvoor die eerst de stand op 2-1 bracht, waarna een der Burgh ach terspelers geen tijd meer had om op keeper Verton terug te spelen, waarna de rechtsbuiten voor 3-1 zorgde. Burgh zette nog goede aan vallen op, doch vele schoten gingen rakelings over en naast. Kort voor tijd kon de Burgh links back een zeker doelpunt alleen nog maar voorkomen door de middenvoor te vloeren. De toegestane strafschop bracht de eindstand op 4-1. Zeemeeuwen-Bruse Boys 0-9 In een ongelijkwaardige strijd heeft Zeemeeuwen, dat maar acht spelers tot haar beschikking had, vooral in de eerste helft de Bruse Boys nog dapper partij gegeven. Door een doelpunt van Duinhou wer ging de rust in met een magere 1-0 voorsprong voor de bezoekers. Na de hervatting bleken de Meeu wen al spoedig geheel uitgespeeld en de Boys kregen toen de gele genheid hun doelpuntenmachine in werking te stellen. H. v. d. Werf, M. Duinhouwer, B. de Ruiter 2 maal, A. Kostense 2 maal, Keijzer en H. v. d. Werf brachten in deze volgorde de eindstand op 0-9. vrij heeft, meer gaat reizen en trek ken op vrije dagen en meer ge neigd is juist op die dagen ontspan ning te zoeken, dan zullen de spoor wegen, de garagebedrijven, de schouwburgen en bioscopen juist meer behoefte krijgen aan werk krachten in plaats van minder. Als sport en ontspanning op vrije dagen meer beoefend en beleefd zullen worden, dan zullen er meer beroepsmensen een boterham ln kunnen verdienen. In dit licht en tegen deze achtergrond lijkt het ons onmogelijk het winkelbedrijf te dwingen op zaterdag haar deuren te sluiten omdat het vrijwel zeker is, dat hiermee een stuk omzet ver loren zal gaan. Dit klemt temeer omdat naast de vrije tijd ook de koopkracht van het publiek nog zal toenemen met alle daaraan verbon den goede kansen voor de handel. Zuiver economisch probleem De werktijdverkorting is tot he den een probleem geweest van lou ter sociale aard. De werknemer moest tegen de werkgever ten bate van zijn gezondheid worden be schermd. Dit argument komt te vervallen. Het probleem is ditmaal zuiver economisch. Mag de econo misch zwakke, die in een 40-urige werkweek naar zijn mening een nog onvoldoende inkomen verwor ven heeft, worden verhinderd nog vijf of acht uur door te werken? Dit lijkt een onaanvaardbare aan tasting van de rechten van de mens. In dit verband richten wij de blik eens op duizenden zelfstandigen, die bereid zijn juist in de uren wan neer anderen vrij hebben, hun diensten aan te bieden. Mag de overheid deze mensen hun activi teit verbieden door bij een winkel- sluitings- of bedrijfssluitingsvvet een tweede rustdag te decreteren? En is het, gezien de toenemende ge compliceerdheid van ons maat schappelijk bestel, gewenst om ge durende twee dagen per week de economische activiteit zoveel mo- lijk lam te leggen? Het komt ons voor, dat de op lossing van de verkorte werktijd zal moeten worden gezocht in een ver schuivende werkweek, waarbij het van het gekozen beroep afhangt of men op zaterdag dan wel op een andere dag in de week vrij zal zijn. Wanneer wij dit beginsel aanvaar den, zal het probleem van de werk_ tijdverkorting de minste schade varoorzaken en door economische wetten beheerst, veel spoediger zijn oplossing vinden. Drs. MIERLO. Ingezonden mededeling Verf met gemak en...- van Ceta Bever Rommelend op een oude Zierik- zeese zolder (die zijn er heerlijke) kwam een merkwaardig hoekje uit 1928 te voorschijn, getiteld: Een Don Juan in de 17e eeuw" („Ge deelten uit het dagboek van Simon van der Tocht"). Simon van der Tocht, zoon van een burgemeester van Gouda, leefde en schreef zijn dagboek in het veelbewogen vader landse jaar 1672 (als men zich van school wil herinneren, 't jaar van „redeloos, radeloos, reddeloos") en t boekje uit 1928 is een bewerking van het origineel. Simon van der Tocht openbaart zichzélf den volke als een Nederlandse Casa Nova, wiens onverminderde belangstel ling, ondanks de ongunst der tijden uitging naar de keurslijfjes van vormschone dienstmaagden, de slanke armen van Franse markie zinnen en alle variaties die daar ook in die tijden tussen lagen. Dit echter even terzijde. Hoogst- merkwaardig in dit dagboek even wel is een voorspelling uit de mond van een Turkse man, die van der Tocht tijdens een visite bij één der Goudse notabelen ontmoette. Men zal moeten bedenken, dat deze voorspelling in 1672 werd gedaan. „De Turk" verklaarde dan dat de Fransen gedurende 1793-1816 Euro pa zouden beheersen. Tussen 1865 en 1912 zou Duitsland in macht en aanzien groeien en in de zomer van 1914 zou de grootste oorlog uitbre ken, die de wereld ooit had gezien. In 1928 zou Nederland een konink rijk zijn en de naam van één der aanwezigen zou grote bekendheid krijgen. Dat klopte met betrekking tot Simon van der Tocht, want ge lijk gemeld werd een bewerking van zijn dagboek in 1928 uitgege ven. „De Turk" keek nog verder voor uit en gewaagde van een Russische overheersing van Europa, waarvoor hij noemt de datum 24 juli 1940. Dat klopt wel niet, maar de Mos- covische activiteiten kregen in de oorlog een sterk accent en alleen al 1940 als een jaar van grote krijgs- beroeringen aan te merken en dat 300 jaar tevoren, is op zichzelf toch wel uiterst merkwaardig. De Turkse profeet, verder gaan de, voorspelt dan de ondergang der landen van westelijk Europa in 2072. Voor zover controleerbaar zijn deze uitzonderlijke voorspellingen toch wel waard om er op een „Zie- rikzeese zoldereven in te neuzen. Gek toch, denkt men dan! EILANDMAN. Ingezonden mededeling MARGRIET Stadhouderikad. 85, Amsterdam Britse parachutisten kregen bij Ede hun monument Onthulling door generaal-majoor Urquhart EDE, 19-9. Aan de rand van de heide te Ede, ter hoogte van de Ginkel, heeft generaal majoor Ur quhart een monument onthuld, dat ter herdenking van hen die vielen in de slag om Arnhem is opgericht. Generaal majoor Urquhart was destijds commandant van de eerste divisie Engelse parachutisten divi sie die tot taak kreeg de brug in Arnhem te veroveren. De strijd woedde van 17 tot en met 25 sep tember 1944 doch het gestelde doel werd niet bereikt daar de Airbor- nes onverwachts tegenover twee Duitse S S.-pantserdivisies kwamen te staan. De aanwezigheid van deze strijdkrachten - de Hohenstaufen- en de Frundsbergdivisie was de geallieerde legerleiding te laat be kend. Wethouder M. Wiegeraadt sprak namens het Edense comité dat het monument oprichtte. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HEUSDEN. Duizenden toeschou wers hebben op de werf van de Verolme Verenigde Scheepswerven in Heusden de tewaterlating gade geslagen van het 19.900 ton meten de motortankschip „Pronto" dat voor de Finse „Aktiebolaget Turret Oy" is gebouwd. ROTTERDAM. Een 32.000 ton metend turbine tankschip, de „Cal- tex Naples" is op de werf van Wil ton Feijenoord te Schiedam uit het bouwdok gesleept, een nog vrij on gewone wijze van tewaterlaten. Het schip is bestemd voor de N.V. Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij en zal, als het om streeks de jaarwisseling in de vaart komt, de Caltexvioot tot een draag vermogen van 460.000 ton hebben opgevoerd. GREVENBICHT .Onder de ge meente Grevenbicht is uit de Maas het lijk opgehaald van de militair P. van Dokkum, die eerder onder de gemeente Velsloo verdronk. MILLINGEN AAN DE RIJN. Bij een verkeersongeval in Leuth bij Nijmegen is de 58-jarige classifi ceerder A. H. Arts, uit Leuth ver ongelukt. AMSTERDAM. De 81-jarige voet ganger Th. Zootjes is te Amster dam Noord door een motorbakfiets aangereden. Onmiddellijk na de aanrijding is de man vermoedelijk ten gevolge van een hartverlam ming overleden. RENKUM. Op het Airborne-kerk- hof in Oosterbeek is een herden kingsdienst gehouden, ter herden king van de gevallenen in 1944. ZANDVOORT. Aan politie en red dingsbrigade van Zandvoort werd gemeld, dat ongeveer drie kilome ter ten zuiden van het dorp een man in zee om hulp had geroepen. Toen men een kwartier later op de verlaten plek arriveerde, was er van de drenkeling niets te bespeu ren. Wel trof men op het strand kleren en in de duinen een brom fiets aan van de 36-jarige maga zijnbediende T. F. Bulting, wonen de in Hillegom. Zijn stoffelijk over schot is nog niet gevonden. „Wij hier in Ede hebben nimmer betere soldaten ontmoet als de le den van de eerste para-divisie", al dus wethouder Wiegeraadt. Na deze rede onthulde generaal majoor Ur quhart het monument. Het is een ongeveer 4% meter hoge driekan tige betonnen zuil met op de top een gestileerde koperen vogel. Ingezonden mededeling erzacht ruw* handen n herstalt de huid gezinsflacon f 1,90 rkrljgbttr bij J. C. A. KOSTER Markt 21 - Brouwershaven Kaaise Boys 2 2 0 0 8-2 4 Com. Boys 3 2 0 1 10-8 4 METO 2 1 0 6-2 3 Zeeland Sport 2 1 1 0 1-0 3 BSC 2 1 1 0 2-1 3 ODIO 2 1 1 0 5-4 3 Axel 2 1 0 1 2-2 2 RCS 2 1 0 1 2-2 2 RKFC 2 0 1 1 4-5 1 Zeelandia 3 0 1 2 2-7 1 Hontenisse 2 0 0 2 4-8 0 Zierikzee 2 0 0 2 0-5 0 Eindhoven zag Bevrijdingsvuur EINDHOVEN, 18-9. Vele tiendui- zenden Eindhovenaren en vreemde lingen zijn vanavond getuige ge weest van de aankomst van het be_ vrijdingsvuur uit Bayeux, door wielrenners - en van Brussel af door hardlopers - uit Normandië overgebracht naar de lichtstad. On der het gebeier der kerkklokken bereikte de fakkel om half acht het 18 Septemberplein, waar burge meester ir. H. Witte het vuur over nam en zich vervolgens aan het hoofd van een lange kleurrijke stoet van vele sportverenigingen door de binnenstad naar het Stad huisplein begaf. Hier ontstak hij bij het bevrijdingsmonument de licht- zuil, die tot donderdagavond zal blijVen branden. In een korte toespraak benadruk te ir. Witte, dat men in het vuur een symbool van de liefde mag zien, welke een nieuwe oorlog onmoge lijk moet maken. Deze liefde dient uitgedragen te worden over de ge hele wereld, doch daarvoor is no dig, dat ieder voor zich daarmee in eigen omgeving begint. Politiepersoneel ongeduldig over salarisregeling AMSTERDAM, 17-9. „Het ge- duld van het politiepersoneel is thans uitgeput. Neem aangekondig de maatregelen om erger te voor komen. We eisen een spoedverga dering". Dit wordt gezegd in tele grammen, die het Amsterdamse po litiepersoneel heeft gezonden aan de voorzitter van de afdeling Am sterdam der Centrale Politie Orga nisaties (CP.O.). In de telegram men wordt voorts opgemerkt, dat men met teleurstelling kennis heeft genomen van de resultaten der sa larisbesprekingen van vrijdag jl. tussen de interdepartementale com missie „Herziening bezoldiging po litiepersoneel" en de politievakor ganisaties Zierikzee leed teleurstellende nederlaag tegen METO Zwaar gehavend Renesse verloor van Halsteren Drelschor ver restte door gel|jk spel tegen Brouwershaven SVOWK had met de Brouwershaven-reserves weinig moeite VOETBAL K.N.V.B. Onze K.N. V.B.-clubs hebben het er deze keer niet al te best afgebracht daar er geen enkel puntje op de Brabantse tegenstanders kon worden ver overd. In de 3e klas D leed Zierik zee in een teleurstellende wedstrijd een 4-0 nederlaag tegen METO te Hoogerheide. Kaaise Boys deed het ook nu weer uitstekend door Zee- landia met 3-0 aan haar zegekar te binden, waardoor het de leiders plaats kon innemen. BSC en Zee land Sport speelden te Roosendaal een doelpuntloze wedstrijd terwijl Corn. Boys de Zeeuws Vlaamse derby tegen Hontenisse met ruim verschil in haar voordeel wist te beslechten (6-3). Het Souburgse RCS leverde verdienstelijk werk door Axel in eigen huis met 2-1 te kloppen. RKFC kon het in Bergen op Zoom niet tegen ODIO bolwer ken daar de bezoekers met 3-2 wis ten te zegevieren. Grewwachters 3 3 0 0 11-2 6 Vosmeer 2 2 0 0 6-3 4 Cluzona 1 1 0 0 3-2 2 Nw. Borgvliet 2 10 1 7-3 2 Halsteren 2 10 1 4-3 2 NSV 2 10 1 6-6 2 Burgh 2 10 1 2-4 2 Oude Molen 2 0 11 4-5 1 De Schutters 2 0 11 1-2 1 Renesse 2 0 0 2 2-6 0 Noordhoek 2 0 0 2 0-10 0 In de 4e klas G viel voor de Schouwen-Duivelandse clubs ook al geen succes te oogsten. Een nog steeds zwaar gehavend Renesse speelde wel wat beter dan vorige week maar het kon toch niet voor komen dat Halsteren de puntjes mee naar huis kon nemen (0-3). Grenswachters komt heel wat be ter voor de dag dan in het vorige seizoen daar het tegen Burgh, dat zich tot aan de rust uitstekend had verdedigd, haar derde achtereen volgende zege wist te behalen (4-1). Vosmeer schijnt helemaal geen last te hebben van plankenkoorts, want na vorige week Renesse te hebben geklopt moest nu Nw. Borgvliet in eigen omgeving met 3-1 aan loven. De Schutters en Oude Mole wisten ieder eenmaal te scoren wc hen beiden één puntje opleverd terwijl Cluzona de competitie in zette met een 3-2 overwinning te Nispen op NSV. K N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B zorgde Dreischor voor een grote verrassing door Brou wershaven in eigen huis een kost baar puntje af te snoepen na een doelpuntrijke strijd (4-4) tegen wel ke uitslag de bezoekers nog pro test aantekenden. Zierikzee III bood de reserves hardnekkig tegen stand en ternauwernood slaagden de 2e eltalspelers er maar in de overwinning uit het vuur te slepen (3-2). Zierikzee II 2 2 0 0 9- 2 4 Brouwershaven 2 110 9-6 3 Dreischor 3 111 14-10 3 Burgh II 2 0 113-61 Zierikzee III 3 0 1 2 3-14 1 In de 2e klas C leverde het nog al gehavende Renesse II een uitste kende prestatie door het als favo riet gestarte Zonnemaire in eigen huis een puntje af te snoepen (4-4). SVOWK, dat in eigen omgeving weinig moeite had met de Brouwse reserves (7-2), was het meest met deze uitslag gebaat daar het nu al leen aan de leiding staat. SVOWK 3 3 0 0 15- 6 6 Renesse II 3 2 1 0 20- 4 5 Zonnemaire 3 111 12-11 3 SVOWK II 10 0 13-50 Brouwershaven II 2 0 0 2 2-14 0 Zonnemaire II 2 0 0 2 1-13 0 KARLSRUHE, 19-9. „Er Is geen aanleiding om zich zenuwachtig te maken over de internationale po litieke gebeurtenissen", aldus heeft de west-Duitse vice-kanselier en minister van economische zaken, professor Ludwig Erhard, maan dag te Karlsruhe verklaard. Hij zei verder, dat er in de ko mende maanden op „zeer ernstige wijze zal moeten worden gespro ken over een aan banden leggen van de conjunctuur in west-DuIts- land". „Ook de hoogste conjunctuur mag geen nadelige invloed hebben op de kwaliteit van de Duitse arbeid", verklaarde hij. Omtrent het streven tot Euro pese eenwording verklaarde mi nister Erhard, dat het Duitse volk KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Thamen a d. Amstel: B. Holl, Middelbert; te Oud-Vosse- meer; Ph. Leenmans, Hagensteln; te Colijnsplaat (toez.): Chr. van der Leeden, Hazerswoude. Bedankt voor Schoonhoven (vac. J. J. Moll): L. Blok, Capelle a.d. IJssel; voor Groot-Ammers: J. Wie man, Oudewater. Ned. Prot. Bond Geslaagd voor het diploma A (godsdienstonderwijs) van de Ned. Prot. Bond: mevr. D. J. Koops- Pijpers, Bilthoven en de heren: J. D. Aafjes, 's-Gravenhage en P. van der Laarse, Apeldoorn en voor het diploma B (voorgangster): mej. J. Hessels, 's-Gravenhage en de heer B. Cuperus, Huis ter Heide. Ger. Kerken Beroepen te Colijnsplaat: J. van Drie, kand. te Leusden. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM* 19-9. Officieuze noteringen per 100 kg Tarwe basis 17 pet. vocht, schot vrij f 30,70 franco Rotterdam; schot tarwe, mits gedroogd f 13-22. Voedergranen: Maalgerst - vol gens monster - f 22,75-23,50; Kippe- gerst - volgens monster - f 24-25; Haver - ongepunte, volgens mon ster - f 19-22,50. Peulvruchten - franco Rotter dam: Groene erwten op monster tot f 43,50; Schokkers - op monster tot f 44,50; Bruine bonen - boeren- schoon op monster tot £70. Aardappelen ROTTERDAM, 12-9. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 11-11,50; Bintje f 8-9,40. Voeraardappelen f 1-2,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. er zich goed van bewust moet zijn dat, wanneer het zich uitspreekt voor nauwe Europese samenwer king, dit ook er toe zal leiden, dat het bepaalde verplichtingen op zich moet nemen. „In een verenigd Europa moeten de scheiding teweegbrengende elementen worden uitgebannen", aldus Erhard. Al te hoffelijk DUISBURG, 17-9. Een 39- jarige gemeente-ambtenaar in Duisburg, west-Duitsland die bij een door een krant uitgeschreven wedstrijd de titel van „hoffelijkste amb tenaar" gekregen had, is uit de gemeentedienst ontsla gen omdat hij de hoffelijk heid klaarblijkelijk al te ver had gedreven. Hij zou na melijk rijbewijzen hebben uitgegeven zonder dat de kandidaten een bewijs van met goed gevolg afgelegde rijproef hadden overgelegd. De justitie onderzoekt nu of de hoffelijke ambtenaar geld heeft aangenomen. Sedert vrijdag wordt te Essen in de tariefcommissie van de steen_ kolenindustrie onderhandeld over een eis van de Westduitse bond van mijnwerkers voor een loonsverho ging van 12 procent voor de ca. 400 duizend mijnwerkers en beambten van de kolenindustrie in het Ruhr- gebied. Ingezonden mededeling N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5