DE TROONREDE Afrikaanse landen steunen Hammarskjoeld's Kongo-beleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog steeds spanningen Medewerking aan E.E.G. Nieuwe fase voor Nieuw Guinea Spanningen in het economische leven Verbeteringen op fiscaal gebied Industrialisatie en landbouw- intensivering De vorming van de jeugd Enorm waterprojekt in India Algemene vergadering der Ver. Naties DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 117e Jaargang No. 18840 ZIERIKZEESCHEMNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losje nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Oc'.itman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal heeft H.M. de Koningin heden(dinsdag)middag de volgende Troonrede uitgesproken. Leden der Staten-Generaall De spanningen in de internatio nale verhoudingen zijn in het jong ste verleden toegenomen. Niet al leen op politiek, maar ook op mi litair en economisch terrein, wordt Ln toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsin spanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De Regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-Unie- verdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwerking met België en Lu xemburg tot heil van de drie lan den. Het Belgische volk 2al, daar van zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden, dank zij zijn innerlijke kracht, spoedig weten te overwinnen. De Benelux De Regering zal van harte mede werken aan een verdere en ver snelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese Economische Gemeenschap. Zij wil echter geen misverstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeenschap pelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezenlijke verruiming van de mo gelijkheden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onderhan delingen over de Europese vervoer- politiek in de Europese Economi sche Gemeenschap in het bijzonder letten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van in ternationale vervoerdiensten. De Regering zal volledige steun verlenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Mede hierom acht zij de onderhan delingen over de hervorming van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Staten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veilig heid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essentiële waarden van de Wes terse wereld een onmisbare waar borg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschappelijk overleg de noodzakelijke maatregelen te ne men, is de doeltreffendheid van de militaire en politieke samenwer king verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere finan ciële bijdragen dan voorheen wor den gevraagd. De achtergebleven gebieden De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de econo misch en sociaal achtergebleven ge bieden een bijzonder dringend ka rakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belangrijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk internationaal verband volbracht te worden. De internationale verhoudingen mogen zorgelijk zijn, de ontwikke ling in het Koninkrijk en binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkingen tus sen de landen van het Koninkrijk zijn bestendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Sta tuut en bij de bezoeken, die dele gaties van Suriname en de Neder landse Antillen - mede op uw uit nodiging - dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mede, dat steeds bereidheid bestaat tot over leg over het Statuut. De verdere economische ontwik keling van Suriname en de Neder landse Antillen stelt aan deze lan den hoge eisen. De Nederlandse re gering heeft reeds bereidheid ge toond aan die ontwikkeling weder om bij te dragen; gij zult in dit zit tingsjaar de gelegenheid hebben u uit te spreken over desbetreffende ontwerpen van wet. Nederlands-Nieuw-Gulnea zal het komende jaar een belangrijke nieuwe fase in z(jn ontwikkeling naar zelfbeschikking ingaan. Zo dra immers de Nleuw-Guinea Raad, die in grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de In heemse bevolking zal bestaan, tot stand zal z(jn gekomen, zullen be stuur en wetgeving slechts met zyn medewerking mogelijk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor het overleg over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht doeltref fend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Pacific Com missie, evenals bij het samenwer ken met Australië, zal de Regering de verwezenlijking van haar doel stellingen met betrekking tot Ne derlands-Nieuw-Guinea krachtig blijven nastreven. In de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De produktie en de werkgelegen- zijn in snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit tevoren; ook de be talingsbalans vertoont op dit ogen blik een bevredigend beeld. De ge stegen welvaart is ten goede ge komen aan brede lagen van ons volk: bij een nagenoeg gelijkblij vend prijspeil kon een aanzienlijke verbetering tot stand worden ge bracht in de lonen, andere arbeids voorwaarden en sociale uitkerin gen. Daarbij laten ook de inves teringen - zo belangrijk voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart - een verdere toeneming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder noemenswaardige prijsstijgingen kon plaatsvinden, is in het bijzonder te danken aan de medewerking die de Regering bij het loon- en prijsbeleid van werk gevers en werknemers heeft on dervonden. In het economische leven treden intussen spanningen op. Het be houd van de bereikte welvaartsver beteringen en het scheppen van de voorwaarden tot verdere groei, zul len van overheid en bedrijfsleven dan ook grote waakzaamheid vra gen. Mochten investeringen, ver bruik en overheidsuitgaven de voor het economisch evenwicht gestelde grenzen overschrijden, dan zouden de bereikte resultaten worden aan getast. Reeds eerder in dit jaar werden maatregelen getroffen tot vermin-, dering der investeringsfaciliteiten. Daarvan wordt - evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling - in de ko mende periode een matigende in vloed op de conjuncturele ontwik keling verwacht Het gevoerde beleid van gediffe rentieerde loonvorming heeft aan de verwachtingen beantwoord. Van de grondslagen van dit beleid zal de Regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de mogelijkheid open voor ondernemingsgewijze activi teiten, die ten doel hebben de be zitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepre mieerde spaarregelingen. De Sociaal-Economische Raad zal de vraag worden voorgelegd of het wenselijk is bij de loonvorming, naast de maatstaf van de produk- tiviteit, ook andere maatstaven in anamerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnenkort wor den voorgelegd een voorontwerp van wet op de loonvorming, rege lende de bevoegdheden terzake van overheid en georganiseerd bedrijfs leven. De Rijksbegroting voor 1981 weer spiegelt het streven van de Rege ring, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toeneming van het nationale inko men. Daarnaast kan worden ver wacht, dat deze begroting, ook in conjunctureel opzicht, bij zal dra gen tot behoud van een evenwich tige economische ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de Regering naar verbeteringen stre ven. Dit moge blijken zowel uit het complex van de aanhangige wets voorstellen, die een vernieuwing van de structuur van de belastin gen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden, als uit de heden u aan te bieden wetsontwer pen, die. naast het bestendigen van enige tijdelijke belastingverhogin gen, in het bijzonder beogen een verlaging van de inkomstenbelas ting en de loonbelasting. De Rege ring acht zulk een verlaging, die een verlichting van de zware be lastingdruk voor brede lagen van de bevolking betekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het ge meentelijke belastinggebied. De woningnood De Regering Is zich de moeilijk heden bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lij den. De woningbouw behoudt daar om hoge prioriteit. De wijze, waar op de nieuwe premie- en subsidie regeling voor de woningbouw is ontvangen, geeft de Regering aan leiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volkswoningen.' Dat de bouw van woningen thans in toenemende mate zonder subsi die mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat 't gevoerde beleid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de sub sidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingediend. De toekomst van onze steeds toe nemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van andere grote taken. Het scheppen van voldoende werkgele genheid en de vorming en ontwik keling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid van de Regering behoren. Voor industrialisatie, voor struc tuurverbeteringen in de landbouw, voor verbetering van land- en wa terwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behorende cul turele en maatschappelijke begelei ding, zullen opnieuw aanzienlijke bedragen moeten worden bestemd. Daarenboven zal de Regering voor een gelijkmatiger spreiding van werkgelegenheid en welvaart over ons gehele land, het regionale ont wikkelingsbeleid op economisch, technisch en maatschappelijk ter rein in de-komende jaren krachtig blyven bevorderen. De ontplooiing van de mens Voor de toekomst van onze sa menleving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende betekenis. Alle sec toren van het maatschappelijk le ven hebben behoefte aan goed op geleide mensen die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dra gen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de an der. Het gehele beleid van de Re gering blijft daarom gericht op een maatschappelijke en bestuurlijke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de Regering voort met het treffen van maatregelen ter uitbreiding en verbetering van het onderwijs in al zijn geledingen; zeer bijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger onderwijs en aan de ontwikkeling van het we tenschappelijk onderzoek. De Regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van ja ren grote bedragen zullen zijn ge moeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet al leen ter wille van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze ar beid wijsheid en kracht schenken en moge gij, vertegenwoordigers des volks, in de komende zittings periode tot zegen van het Konink rijk en - voorzover dat in ons ver mogen ligt - tot zegen van de we reld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 20 september 1960. Boudewijn der Belgen heeft zijn verloofde Dona Fabiola DU nummer bestaat uit 6 pagina's Het werken van een luiaard vermoeit de ijverige mens, die het moet aanzien. KARATSJI, 18-9. In Karatsjlzljn maandag door vertegenwoordigers van India, Pakistan, zes westelijke landen en de Wereldbank overeen komsten getekend waarbij regelin gen worden getroffen voor de uit voering van een der grootste pro jecten op het gebied van irrigatie en door water opgewekte energie. Het betreft de verdeling van het water van zes rivieren van het Indus-bekken en maakt een einde aan een verbitterd politiek geschil tussen India en Pakistan dat twaalf jaar heeft geduurd. De kosten van dit projekt bedragen ongeveer een miljard dollar waarvan de "V.S. meer dan de helft bijdragen. Het moet de watervoorziening voor sen vijftig miljoen mensen verze keren. Mannen van de veiligheids dienst hebben maandagavond op het vliegveld van Brussel oen po ging verydeld van ex S.S.-ers en Belgische oudstraders uit de Ko reaanse oorlog om met een vlieg tuig naar Elisabethstad te gaan. Zij wilden daar de voorhoede vor men van een „Katangees bevrij dingsleger5'. a De leidster van de vrouwenver- aniging voor internationale vriend schap, mevrouw Hatsjisoeka, heeft maandag te Tokio ter gelegenheid van het feit dat het 350 jaar gele ien is dat Nederland en Japan vriendschappelijke betrekkingen aanknoopten aan de Nederlands© ambassadeur in Japan een pop voor de koningin overhandigd. NEW YORK, 19-9. In de alge mene vergadering der V.N. is maandag het debat over Kongo voortgezet. De vergadering moei zich uitspreken over een Afri kaans-Aziatische ontwerpresolutie waarin Hammarskjoeld, die, zoals bekend aan heftige Russische kri tiek heeft blootgestaan, gesteund wordt en het werk van de V.N. in Kongo wordt goedgekeurd. Som mige waarnemers menen dat de tekst van de ontwerpresolutie nog niet krachtig genoeg is om Ham marskjoeld de steun te geven die hij nodig heeft om zijn positie te genover de Sowjet-Unie te kunnen versterken. Van Russische zijde heeft men al laten doorschemeren, dat de tekst van deze resolutie de Russische afgevaardigde de moge lijkheid biedt om zich bij stemming te onthouden. De Brit Dean, die maandag als eerste het woord voerde, zei dat Engeland vastbesloten is het gezag van Hammarskjoeld te blijven er kennen. Hammarskjoeld moet de nodige macht hebben om de V.N. zodanig te organiseren, dat zij de huidige chaos in Kongo in orde kunnen omzetten, aldus Dean. Engeland, zo vervolgde hij, is bereid bij te dragen aan een fonds, waaruit de kosten van het werk van de V.N. in Kongo bestreden kunnen worden. Dean doelde hier bij op het noodprogram voor Kon- I go dat door Hammarskjoeld is op gesteld. Het is van bijzonder be- 1 lang, zo zei hij, dat de souverei- niteit van Kongo door de andere landen wordt geëerbiedigd. Russische resolutie Hierna dienden de Russen een ontwerp-resolutie in, waarin Ham marskjoeld en het V.N.-bevel in Kongo wordt verweten, dat zij „de wettige regering van Kongo omver hebben geworpen". In de Russi sche resolutie wordt voorts geëist, dat België en zijn militaire bond genoten onmiddellijk hun troepen en ander militair personeel uit heel Kongo terugtrekken, wat ook het voorwendsel mag zijn, waarop men zich beroept om in Kongo te kunnen blijven". In de ontwerp-resolutie van de Russen wordt voorts gezegd, dat „secretaris-generaal Hammarsk joeld en het V.N.-bevel in Kongo door bepaalde zeer belangrijke be palingen in de resoluties die de Veiligheidsraad over Kongo heeft aangenomen, niet uit te voeren, de economie in Kongo ontwricht, de politieke toestand aldaar ver scherpt en de wettige Kongolese regering omvergeworpen hebben" De Russen, hoewel zij wel aan wezig waren op de vergadering van maandag, hebben, zoals be kend, verklaard, dat deze vergade ring „onwettig" is. De pers Mehdi verklaarde, dat de onpartijdigheid van Hammarsk joeld aan geen twijfel onderhevig is. Sir Claude Corea maakte hier na bekend, dat ook Ethiopië zich achter de Afrikaans-Aziatische re solutie heetf geschaard, zodat alle Afrikaanse landen, die lid zijn van de V.N., deze resolutie steunen. De Spanjaard Felix de Leque- rica drong er bij de vergadering op aan niet toe te staan dat de Sow jet-Unie van Kongo een tweede Hongarije maakt. De Fransman Armand Berard zei, dat Frankrijk zich zal onthouden bij de stem ming over de Afrikaans-Aziatische resolutie vanwege de darain opge nomen alinea over een „commissie van goede diensten". De Mexicaanse afgevaardigde Cuevas Cabcino, verklaarde, dat zijn land zal stemmen vóór de Af rikaans-Aziatische resolutie. De zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, zei het te betwijfelen of de V.N. wel het recht hebben om zich op één of andere manier uit te spre ken over de afloop van het con stitutioneel conflikt in Kongo. Hij verklaarde zich te zullen onthou den bij de stemming over de Afri kaans-Aziatische resolutie en te gen de Russische resolutie te zul len stemmen. De Australiër Barwlck zei de felle kritiek op Hammarskjoeld te betreuren en de Nieuw-Zcelander Shanahan zei dat als het optreden van de V.N. op een mislukking Is uitgelopen, dit niet aan het opper bevel van de V.N. of aan Ham marskjoeld mag worden toege schreven. De Chinees Tingfoe Tslang zei er zeker van te zyn dat de secretaris generaal zich by de uitvoering van de resoluties van de Veiligheids raad precies aan de tekst heeft ge houden. Ernstig verkeersongeluk bij Heerenveen Twee doden HEERENVEEN, 19-9 Maandag avond omstreeks kwart voor zeven is op de rijksweg tussen Wolvega en Heerenveen, onder Oldeholtwol- de een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee mensen zijn gedood. De 47-jarige motorrijder A. Delf- sma uit Gorredijk met als duopas sagier de heer K Keuning uit Hem- rik reed in de richting Heerenveen. Toen hij een aan de rechterzijde van de rijweg geparkeerde auto wilde passeren, heeft hij een uit te genover gestelde richting komende bestelauto, bestuurd door de heer J. J. van het O. uit Den Haag, waarschijnlijk niet of niet tijdig ge noeg opgemerkt. Het motorrijwiel botste tegen de bestelwagen met als gevolg, dat de duopassagier zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd eveneens zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het zieken huis in Heerenveen. Maandag zijn in Rome de eerste globale cijfers over de opbrengst van de Olympische Spelen bekend gemaakt De totale recette bedraagt 2 miljard 620 miljoen lire (dit is f 15.720.000). In het totaal waren er in Rome 1.600.000 betalende toe schouwers tegen 1.173 000 in Mel bourne. NEW YORK, 20-9. Een Afrikaans- Aziatische resolutie, die buiten landse inmenging in Kongo buiten het optreden van de V.N. in dat land uitsluit, is vanmorgen vroeg met overweldigende meerderheid door de algemene vergadering der V.N. goedgekeurd. De resolutie rcohtvaardigdc de behandeling van de Kongolese crisis door secretaris -generaal Hammarskjoeld, die het voorwerp 19 geweest van verbit terde connimunlstisoho aanvallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1