Ï1 Afrikaans-Aziatische landen dienen resolutie in tot oplossing van crisis BÉÜ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Proces geëist tegen beulen van Sachsenhausen Moordaanslag op kolonel Moboetoe Amerikaanse maansatelliet op komst? Grondverschuiving eist slachtoffers Koning zal gelieim van eerste ontmoeting bewaren Kongolese eenheden trekken zich terug uit Katanga Loemoemba (weer opgedoken) wil naar New York Amerikaans vliegtuig verongelukt Koning Boudewijn van België verlooft zich met Spaanse gravin MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18839 ZIERIKZEESCHEMNIEÖWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus no. 1, tel. 01110-2253 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oriitmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Kwestie Kongo in V N. Genomen besluiten Veiligheidsraad onderschreven NEW YORK, 18-9. Ghana heeft namens veertien landen uit Afrika en Azië by de algemene vergade ring der V.N. een ontwerp-resolu- tie ingediend betreffende de crisis ln de kwestie-Congo. Hierin wor den. de besluiten onderschreven die de veiligheidsraad heeft genomen om aan de noodtoestand in de voor malige Belgische kolonie het hoofd te bieden. Het stuk werd ingediend kort voordat de algemene vergadering haar debat over Kongo zou voort zetten. Het voorstel was tot stand gekomen nadat er vrijwel de hele zondag achter de schermen was ge confereerd. In het ontwerp worden de eerder genomen besluiten van de veilig heidsraad volledig onderschreven. Op alle Kongolezen wordt een be roep gedaan, eventueel met steun van Afrikaanse en Aziatische ver tegenwoordigers, te komen tot een spoedige, vreedzame regeling van hun binnenlandse conflicten. De re gelingen van alle leden van de V.N. worden dringend opgeroepen, vrij willig bij te dragen tot een V.N.- fonds voor Kongo, onder toezicht van de volkerenorganisatie en in overleg met de centrale Kongolese regering te gebruiken voor het her stel van de economie van het land. Voorts wordt alle landen verzocht, zich te onthouden van elke actie die het herstel van orde en rust in de weg zou kunnen staan of de een heid en onafhankelijkheid van Kongo zou kunnen ondermijnen. Tevens wordt gevraagd geen wa pens te verschaffen of andere bij stand voor militaire doeleinden te verlenen, tenzij dit geschiedt op ACTIE TEGEN ZEEPFABRIKANTEN Textieldetaillisten gaan wasmiddelen verkopen AMSTERDAM, 17-9. De zesdui zend bü de drie bonden aangeslo ten zelfstandige textieldetaillisten gaan over enkele weken wasmid delen (zeeppoeder en huishoudzeep) verkopen. Dit zal geschieden tegen een prijs die 25 tot 40 procent be neden die van de gangbare was- mideleu ligt. Deze actie is bedoeld als een ver weer tegen de textielcadeaus in de zeepmiddelenbranche. De textielhandel hoopt dat de zeepindustrie op deze wijze ge dwongen zal worden haar prijzen te herzien en aan te passen aan die van de nieuwe wasmiddelen. Deze prijs laat volgens de tex- tieldetaillistenbonden wel een mar ge voor de redelijke ondernemers winst, maar geen ruimte om aan de verkoop ook nog cadeau-acties te verbinden. Dit heeft de heer B T. ter Heij den namens de in de federatie „Mi- tex" (Verenigde textieldetaillisten- bonden) en de V.T.I. (federatie van 18 textielinkooporganisaties) tijdens een persconferentie in Amsterdam medegedeeld. „De zeepindustrie breidt de ver koop van textielprodukten steeds verder uit" zei de heer ter Heijden. Zitting Staten-Generaal gesloten DEN HAAG, 17-9. De minister van binnenlandse zaken, R. E. H. Toxopeus, heeft zaterdagmiddag te drie uur, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, de zitting van de Staten-Generaal gesloten. Te kwart voor drie waren de beide ka mers der Staten-Generaal in de vergaderzaal van de eerste kamer bijeengekomen onder voorzitter schap van de president van de eer ste kamer, mr. A. Jonkman. DUSSELDORF, 17-9. Het „In ternationale comité Sachsenhau sen, waarin ook Nederlanders zit ting hebben, heeft een gemeen schappelijk proces geëist tegen al het nog in leven zijnde kampper soneel van het concentratiekamp Sachsenhausen, dat zich indertijd aan misdrijven schuldig heeft ge maakt Heinz Junge, voorzitter van de afdeling west-Duitsland van het comité, heeft vrijdag op een pers conferentie in Düsseldorf verklaard dat men moet verhinderen, dat de beklaagden in afzonderlijke proces sen door als getuigen optredende „medeplichtigen" voor onschuldig worden verklaard. Op de in Russische krijsgevan genschap gestorven kampcomman dant Keindl na heeft zo goed als al het kamppersoneel van Sachsen hausen de oorlog overleefd. Het woont thans rustig in west-Duits land. „Zij stelt weliswaar dat het maar twee procent (60 miljoen gulden) van de totale textielomzet in Ne derland omvat, maar deze wordt juist behaald in de sector huis- houdgoed", zo vervolgde de heer ter Heijden. „Momenteel is er op de Nederlandse markt geen zeep te verkrijgen waaraan niet op een of andere wijze het verkrijgen van textiel is gekoppeld. DE MOORD TE SEVENUM ROERMOND, 26-9. De zaag die in Reusel is gevonden, is niet die, welke de vermoorde Hans Hermans naar zijn oom zou terugbrengen Een inwoner van Reusel heeft het voorwerp als zijn eigendom her kend. Het gerechtelijk laboratorium heeft aan de identificatie van het gereedschap niet te pas hoeven ko_ men. Dit heeft de officier van jus titie, Mr. W. C. Uiterwaal meege deeld. De officier zei nog meer meldin gen te hebben ontvangen van ge vonden zagen, doch deze waren, naar bij onderzoek bleek, door de rechtmatige eigenaars verloren. Mr. Uiterwaal zei verheugd te zijn, dat de Reuselse zaag niet bij de moordzaak betrokken blijkt te zijn, ware dit wel het geval, dan was de kans groot geweest dat de moor denaar naar Belgie was ontsnapt. Mr. Uiterwaal, die direct al scep tisch tegenover de vondst heeft ge staan, blijft van mening, dat de moordenaar in de omgeving van Sevenum zal moeten worden ge zocht. LEOPOLDSTAD, 18-9. De Kon- golese majoor Pakasa heeft zon dagochtend in het Leopoldkamp getracht een revolveraanslag te plegen op kolonel Moboetoe. De majoor trachtte op de kolonel te schieten, maar voordat hij de trek ker van zijn revolver had kunnen overhalen, viel Moboetoe zijn bela ger aan. Er volgde een worstelpar tij tussen de twee hoofdofficieren, waarin Moboetoe, geholpen door Marokkaanse soldaten, erin slaagde Pakasa te overmeesteren. De ma joor is gevangen genomen. WASHINGTON, 17-9. In welin- gelichte kringen te Washington verwacht men dat de V.S. binnen tien dagen - in de beginperiode van de Algemene Vergadering der V.N. - een satelliet van ongeveer 180 ton in een baan rond de maan zullen pogen te brengen. De satel liet zou op de basis Cape Cana veral met behulp van een Atlas- Able raket worden gelanceerd en „Pionier-6" worden genoemd. verzoek van de Ver. Naties. Ten slotte wordt alle landen verzocht, de resoluties van de veiligheidsraad te aanvaarden en ten uitvoer te leggen. De ontwerp-resolutie ls afkom stig van Ceylon, Ghana, Guinea, In donesië, Irak, Jemen, Jordanië, Li banon, Liberia, Libië, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Tu nesië en de V.A.R. ROME, 19-9. Tengevolge van een grote grondverschuiving bij Love- no, in de bergen ten noorden van Brescia, zijn vijftien mensen om het leven gekomen. Hierdoor is het aantal doden als gevolg van het noodweer van de afgelopen twee dagen in Italië tot 22 gestegen. Zondag regende het in het Al pengebied nog hevig, terwijl in de vallei van Aosta boven de 2.000 meter sneeuw viel. DE PLANT A- MARGARINE BONN, 17-9. Het Westduitse ml_ nisterie van binnenlandse zaken heeft in antwoord op vragen van christen-democratische zijde in de bondsdag verklaard dat het ingre diënt van de Nederlandse Planta margarine waaraan de huidaandoe ning wordt toegeschreven in de bondsrepubliek is ontwikkeld en vervaardigd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SPIJKENISSE. De 50-jarige W. V. is op de Botlekweg onder de gemeente Rozenburg, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. ROTTERDAM. De driejarige Jo hannes A. G. van den Heuvel is uit het raam van de ouderlijke woning in de Tidemanstraat ge vallen. Het ventje viel van een hoogte van drie meter op straat en liep een schedelbasisfractuur op. In een onbewaakt ogenblik had het knaapje kans gezien op de vensterbank te klimmen. DEN HAAG. De A.N.W.B. deelt mee, dat Zwitserland in navolging van Duitsland en de Scandinavi sche landen de tijdelijke invoer van alle categorieën voertuigen van heden af heeft vrijgegeven. Dit houdt in, dat er geen grens- documenten meer nodig zijn voor vrachtauto's, bestelwagens en auto bussen. Deze regeling was voor particuliere voertuigen reeds van kracht sinds 1 januari 1958. STREUKEL. De 36-jarige mon teur R. Bruins uit Hasselt is te Streukel (gem. Zwollerkerspel) in aanraking gekomen met elektrici teit, waardoor hij op slag dood waB B. die bezig was met een nieuwe aansluiting, was in een paal van het lichtnet geklommen en greep zich vast aan een isolator, die on der spanning stond. Dodelijk ge troffen viel B. uit de paal. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. DEN HAAG. Op het filmfestival te Melbourne (Australië), in juni van dit jaar was „Fanfare" van Bert Haanstra de meest populaire film, terwijl zijn documentaire „Glas" als de beste film van het jaar werd beschouwd, aldus het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Op dit festival worden geen prijzen beschikbaar gesteld. UTRECHT. Een vallende lier heeft op het zogenaamde Kanalen eiland te Utrecht een Utrechtse bouwvakarbeider J. A. Lit dode lijk getroffen. Op het moment, dat de veertien meter hoge lier, die gebruikt werd voor flatbouw, naar beneden stortte, was het slachtof fer met twee andere arbeiders be zig bij een betonmolen.Hij trachtte evenals zijn twee mede-arbeiders weg te rennen, maar werd door de lier toch nog aan het hoofd getrof fen. Hij was op slag dood. I - - n«s A s. ÜA l If S - - - - v -- v S3 HET GUGGENHEIMMUSEUM IN NEW YORK. Dit museum bestaat in wezen uit een lange tentoonstellings zaal die langzaam in steeds grotere spiralen oploopt. Deze spiraal heeft een totale lengte van ongeveer 500 meter. Het museum is een schepping van de verleden jaar overleden archi tect Frank Lloyd Wright; het bevat uitsluitend moderne schilder- en beeldhouwwerken. BELGISCHE VORST ONTVING DE PERS BRUSSEL 18-9. Koning Boude wijn van België zal nooit bekend maken hoe en waar hy zijn ver loofde heeft ontmoet. „Dat geheim bewaar ik voor mij en voor myn kinderen later". Dit heeft de Bel gische vorst door de woordvoerder van het hof laten mededelen aan journalisten, die deze by vele Bel gen levende vraag nogmaals had den gesteld. „Voor ons Is dit een bewijs, dat het een huwelijk uit liefde is", was het commentaar van de persattaché van de koning. Het verloofde paar verblijft in het 19e eeuwse buitenverblijf te Ciergnon, dat temidden van de bossen op de heuvels van de Ar dennen ligt. Het heeft prachtige uitzichten op het dal van de Lesse. Voor de eerstkomende dagen is er nog geen enkele officiële gebeur tenis vastgesteld. Verwacht wordt, dat het paar dezer dagen waar schijnlijk incognito naar Brussel zal komen, waarna zal worden be kendgemaakt, wanneer de koning de Belgische bevolking in staat zal stellen met Dona Fabiolo kennis te maken. Het verlovingsfeest is op het kasteel te Ciergnon in in tieme familiekring gevierd. Prins Albert, de jongere broer van ko ning Boudewijn en zijn Italiaanse echtgenote, Prinses Paola, zijn met Tweede Kamer zendt telegram aan Brussel DEN HAAG, 17-9 De voorzitter der Tweede Kamer heeft het vol gende telegram gezonden aan de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brus sel: Het Néderlandse volk heeft met oprechte vreugde het aanstaand huwelijk van de beminde koning der Belgen vernomen. Het deelt in uw gevoelens van diepe genegen heid voor de koning en zijn bruid. Namens de Tweede Kamer bied ik U mijn hartelijke gelukwensen aan. Moge de allerhoogste de koning en de aanstaande koningin bescher men en zegenen tot in verre toe komst. KORTENHORST, voorzitter der Tweede Kamer. vacantle in Rome en waren niet aanwezig, evenmin als de oudste zoon van koning Leopold en prin ses Liliane, prins Alexander, die sinds de vorige week een militaire cursus volgt. In de kapel van het kasteel werd zondag een mis op gedragen. In het weekeinde is officieel nog bevestigd, dat het huwelijk nog dit jaar in Brussel zal worden vol trokken. ELISABETHSTAD, 18-9. De Ver. Naties hebben zondag te Elisabeth- stad meegedeeld dat de comman dant van de Kongolese strijdkrach ten die Katanga zijn binnengetrok ken, ermee heeft ingestemd dat zyn eenheden zich in de provincie Ki- voe zullen terugtrekken tot op 50 km van de grens tussen deze pro vincie en Katanga. van de groep waarnemers van de Kolonel Mollersward, het hoofd V.N., had zich per radio in verbin ding gesteld met de Kongolese ba taljonscommandant in Kasongo. Er zijn twee Kongolese groepen militairen in Katanga, de ene telt 800 man en de andere 300. Ierse stafofficieren, die een be zoek aan Loeëna, een mijnbouw- stad ten noordwesten van Elisa- bethstad, hebben gebracht, hebben bevestigd, dat er bij gevechten tus- loeva 68 mensen zijn omgeko-nen. sen Katangese militairen en Ba- Koningin en prinsessen weer in Nederland SOESTERBERG, 18-9. HM. Ko- ningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene zijn van hun va kantie in Nederland teruggekeerd. Zij zijn zondagavond om kwart over zes op het vliegveld Soesterberg aangekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De illusie komt als hoop ter wereld en wordt als teleurstel ling begraven. LONDEN, 18-9. Premier Loe moemba, van wie onlangs werd bericht dat hij zou zyn gedood, heeft zijn schuilplaats in Leopold- stad verlaten en verklaard, dat hy naar New York wil gaan. Aldus heeft een correspondent van de B.B.C. meegedeeld. Loemoemba, die zondagochtend de ambassade van Guinee heeft verlaten en zich thans weer in zijn ambtswoning bevindt, wil als hoofd van de Kongolese delegatie bij de Verenigde Naties in New York een plan uiteenzetten voor het herstel van orde en rust. De premier zei, dat misschien morgen het parlement zal bijeen komen en dat hij zich met presi dent Kasavoeboe zal verzoenen. Binnen enkele dagen hoopt Loe moemba in staat te zijn kolonel Moboetoe te ontzetten en de staf van de ambassades van de Sow- jetunie en Tsjechoslowakije terug te roepen, aldus de correspondent van de B.B.C. Zeven en zeventig doden GOEAM, 19-9. 77 mensen zyn zondag op het eiland Goeam om het leven gekomen door het ver ongelukken van een DC-6, die met 86 passagiers en een bemanning van acht leden op weg was van Formosa naar San Francisco. De overige zeventien inzittenden lie pen voor het merendeel zware ver wondingen op. Het toestel, eigendom van de World Airways, maar gecharterd door Amerikaanse strijdkrachten, vervoerde militair personeel, zes tien verwanten van militairen en acht Chinezen. De bemanning be stond uit burgers. Het ongeluk ge schiedde kort nadat het toestel na een tussenlanding op Guam was opgestegen. Het weerkundig bureau te Miami heeft zondag de zesde or kaan van dit seizoen in het Caral- bische gebied geconstaeerd. De wervelstorm, de „Florence" be dreigt in het by zonder de zuid oostelijke Bahama's en de noord kust van Cuba, Het besluit van president Soe- karno om de algemene vergadering der Verenigde Naties bij te wonen doet waarnemers geloven dat Indo nesië de kwestie-Nieuw-Guinea op nieuw aan de V.N. zal voorleggen. Indonesië zou daarbij op een gun stige beslissing hopen nu de Afri kaans-Aziatische groep in de V.N. groter is dan voorheen. Eén der best bewaarde geheimen werd bekend BRUSSEL, 16-9. Bloemstukken en telegrammen stromen binnen op het palcis te Laekcn, waar koning Boudewyn van België vrijdagavond de regeerders van zyn land heeft voorgesteld aan zyn verloofde, de 32-jarige Spaanse gravin Dona Fa- biola de Mora y Aragon. Brussel was enkele uren na het bekendworden van een van de best bewaarde geheimen van de afge lopen jaren, getooid met een zee van vlaggen. In de etalages van de winkels in de binnenstad zijn foto's van de Belgische vorst verschenen en hier en daar waren winkeliers er al in geslaagd een van de nog spaarzame foto's van de toekom stige koningin der Belgen te be machtigen. Voor het paleis ver drongen honderden Belgen zich, in de hoop een glimp van Dona Fa- biola on te vangen. Cineasten en fotografen hadden hun posten be- trokken, de krantenkiosken wer- J den bestormd en tallozen maakten j gebruik van de gelegenheid tot te- kening van de felicitatieregisters. Des konings uitverkorene De toekomstige koningin der Bel gen wordt beschreven als een „slanke, bescheiden en godsdien stige jonge vrouw", die veel be lang stelt in sociaal en charitatief werk. Zij is reeds verscheidene ke ren in België geweest tijdens haar reizen. In beschrijvingen wordt van haar gezegd, dat zij „zonder uitge sproken sportief te zijn, toch ten nis speelt en haar eigen auto be stuurt". Zij houdt van muziek en schilderkunst en spreekt behalve Spaans de drie moderne talen. Dona Fabiola stamt af van een oud en geëerd geslacht zonder echter tot de hofadel te hebben behoord.. De familie Mora y Aragon is zeer ge fortuneerd. Haar drie broers heb ben desondanks alleen een werk kring en een van hen is landbouw kundig ingenieur. Het nieuws van de verloving heeft een einde gemaakt aan de talloze geruchten, die vooral de laatste jaren over koning Boude wijn de ronde hebben gedaan. In Brussel wordt met leedvermaak gesproken over de juist vorige week begonnen artikelen in som mige buitenlandse bladen over het „voornemen van koning Boudewijn om zich in een klooster terug te trekken". In de maanden daarvoor verschenen periodiek berichten over Duitse, Italiaanse en Franse prinsessen als mogelijke echtgeno ten van de Belgische vorst. Op al deze berichten kwam van de zijde van het Belgische hof als regel geen directe reactie. „Wij kunnen er niet aan beginnen, elke keer als een journalist een naam noemt, een tegenspraak te geven", aldus for muleerde een lid van de hofhou ding het onlangs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1