Overdenking De jaren waarop wij wachten Ik óók Pappie! Beeldbuis CETA-BEVER BUITENBIJTS Schouwen-Duivelandse Sportspiegel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag ie september mo No. i8S38 WU OUDERS Oma was op reis. Telkens kwa men er mooie gekleurde prent briefkaarten voor vader en moeder. En toen op een dag kwam er ook zo'n mooie kaart voor Hansje en een voor zusje. Het waren prachti ge kaarten met zilveren glinster- poeder en gekleurde lovertjes er op. Hans, die al acht was, kon al le zen, maar geen geschreven schrift en zusje, die zes was, kende de let ters nog niet. Toch waren zij over gelukkig met de mooie plaatjes, die van oma kwamen en zij voerden een wilde dans om de tafel uit, die kaarten boven hun hoofd zwaaiend. Dikke driejarige Jobje stond ge duldig bij de tafel en wachtte. Uit ervaring wist hij, dat de groten al tijd eerder kregen en nu wachtte hij ook op zijn plaatje. Maar voor hem niets. Oma had alleen een kaart aan de oudsten gezonden. Vol verwachting keek Jobje naar vader. „Ikke ook!" verkondigde hij, terwijl hij zijn mollige knuistjes uitstrekte naar de mooie plaatjes. „Oma heeft er voor jou geen ge stuurd, jij krijgt de volgende keer", beloofde vader. Twee dikke tranen rolden over een bol gezichtje. „Ikke ook ,ikke ook!" snikte Jobje, voor wie „volgende keer" een zinledig begrip wa9. Moeder stopte hem gauw een WAT BIEDT DE Al ontvouwen de omroepen nog zoveel nieuwe ideeën voor het ko mende seizoen, in hoofdzaak blijft toch de opzet voor de belangrijkste produkties wel gelijk. De K.R.O. gaat gelukkig op de ingeslagen 10eg voort met de „Zaterdagavond ak koorden" van Teddy en Henk Scholten (een van de beste serie programma's van dit jaar), de A.V. R.O. moest echter wel iets nieuws verzinnen inplaats van de aftandse weekend-shows en komt nu met Don Quichotte (in de persoon van Ton Lensink) op de proppen. Wij hopen, dat deze groteske figuur dit maal de stryd tegen de windmolens zal winnenDe V.A.R.A. ver vangt „Je neemt er wat van mee" en „Publieke tribune" door een grootse „Televisietoto" o.l.v. Theo Eerdmans, die telkenmale drie be kende figuren zal interviewen en dan tot een serie cijfers moet ko men, die het publiek tevoren moet raden. Wie het juiste getal inzendt, krijgt de hoofdprijs. Prof. van Holk blijft ook gere geld gast in de huiskamer, maar de V.P.R.O. zal hem voortaan met gesprekspartners op de buis teza men brengen. De N.C.R.V. zocht naar een verbetering van „Scherzo" maar komt toch met enkele be kende gezichten terug. Het is te hopen, dat haar nieuwe serie niet steeds weer op hetzelfde stramien en op dezelfde vaste krachten zal vegeteren, want dan roest ze op nieuw vast. Een hartelijk welkom roepen we toe aan Mies Bouwman (quiz-miss van 1958), die bekende Nederlan ders ten voeten uit op 't scherm gaat brengen. Een tikkeltje afgeke ken van de B.B.C. en V.A.R.A., doch overigens een lofwaarig idee tje va nde A.V.R.O. Mies verstaat in elk geval de kunst een ander aan het woord te laten! EN OP ZONDAG? Het is verheugend op zondag avond weer enkele malen Pierre Janssen, die sympathieke conserva. tor van het Schiedamse museum, te mogen beluisteren als hij zijn „kunst-grepen" doet. Verder heeft de A.V.R.O. Lou van Burg met zijn „Kwartje per seconde" gecontinu eerd. De V.A.R.A. presenteert op deze familie-avonden geregeld de gezel lige zanger-prater Bruce Low met een aantal gasten. Daarnaast brengt haar reportagestaf een aantal be zoeken aan interessante persoon lijkheden. We zullen dit seizoen dus heel wat personen leren kennen De N.C.R.V. houdt zich aan het principe op die dag tele-recordings af te draaien. Zij zullen van betere kwaliteit zijn, straks, dank zij een nieuwe apparatuur. Er staat een aantal religieuze kijkspelen op de rol. De K.R.O. zal aandacht blijven schenken aan de klassieke muziek. De V.P.R.O. zal begin 1961 starten met langere programma's, telken male gewijd aan een bepaald Euro pees land en ook te verzorgen door artiesten uit dat land. UIT OF THUIS? Zaterdag a.s. komt Pipo de clown terug voor de kinderschaar! Des avonds Espresso, Interpol, plus een karakterstuk „De barpianist" met Cor Lemaire in de hoofdrol. Zon dag presenteert de K.R.O. het Gro nings studentencabaret, een film (hoeveelste?) over Jeruzalem en het Kunstmaandorkest. Dinsdag opletten: kwart voor één begint de opening van de Staten- Generaal. Om 9 uur kunnen de vrouwen van goede reputatie kij ken naar een vrouw van slechte reputatie of zich daarvan beter dis tanciëren. Woensdag sport- ei vliegwereld met een cabaretje, een avondje voor de jongeren. Donder dag thuisblijven voor het kijkspel ,tfier ben ik thuis" met o.a. Yda Andrea (de blinde in de romance met de negerdokter) en John Soer. Vrijdag Bert Garthof in Anders dan anderen". Het hangt van het slachtoffer af, maar in de regel is het wel een thuisblijvertje snoepje in de hand om hem af te leiden, maar Jobje was ontroost baar. Toen zusje hem haar kaart wilde geven, stiet hij die boos weg. De volgende dag kocht vader een mooie glinsterkaart en die werd uit naam van oma in de brieven bus gelegd voor Jobje. En oma kreeg een waarschuwing. Achteruitgezet In hoeveel gezinnen komt het he laas niet voor, dat de oudsten wor den voorgetrokken. Hoe vaak moe ten de jongsten niet horen: „dat is voor haar, zij is de oudste". Of: ,nee, jij niet, dat is alleen voor de groten". De onrechtvaardigheid van een dergelijk optreden laat nimmer na een onuitwisbare in druk te maken op een kinderziel. Het achteruitgezette kind gaat zich al gauw verongelijkt gevoelen en misdeeld, ook wanneer hier geen reden toe is. Dat ook onbewuste verbittering een funeste invloed heeft op een groeiend karakter, laat zich begrijpen. En dan is er nog een groot ge vaar, waaraan wij ouders niet al tijd denken: het kind, dat zich ach teruitgezet gevoelt, zal met afgun stige, boze blikken kijken naar de broertjes en zusjes, die meer ont vingen dan hij; zijn afgunst zal hem een hekel doen krijgen aan hen, hetgeen aan de onderlinge gezins verhouding grote afbreuk kan doen. Maar er zijn nog ernstiger gevol gen. Geen karakterfout Sommige kinderen, die zich heel moeilijk uiten, zullen hun grieven opzouten en in stilte In opstand ko men tegen het hun aangedane on recht, dat zij als onverdiende straf ervaren. Trachtend zichzelf recht te verschaffen, zullen zij als zij er even de kans toe krijgen, de eigen dommen van anderen vernielen of zich stilletjes toeëigenen. Zo kunnen vier- of vijfjarigen plotseling diefachtige neigingen vertonen, die niets te maken heb ben met ernstige karakterafwijkin gen, doch enkel en alleen voort spruiten uit een diepgewortelde verontwaardiging over vermeend onrecht. En dan vragen de ouders zich in verbijstering af: „hoe komt onze zus of onze Kareltje zo? Waar heeft het kind die ongelukkige neiging vandaan?" Dan worden er strenge straffen uitgedeeld en er is veel verdriet en narigheid. Slagen de ouders er niet in, de ware oorzaak te ontdekken, dan kan een jong karakter onherstelbare schade lij den. Het Is hard voor een kind ge tuige te moeten zijn van een vreug de, waaraan het zelf geen deel mag hebben. Laten wij onze hummels niet tekort doen, ook niet in kleine, schijnbaar onbelangrijke dingen, want 'het kind voelt dit dieper dan wij beseffen en het kan voorkomen, dat dit zich veel later op heel an der terrein manifesteert en dan is het zeer moeilijk de aanleidende oorzaak op te sporen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. In Almelo is een unieke verhuizing uitgevoerd. In auto's van artsen en in ambulan cewagens werden 53 patiënten van het algemeen ziekenhuis naar het nieuwe Prinses Irene ziekenhuis overgebracht. De „operatie" ver liep zeer vlot, dank zij de goede organisatie en de medewerking van de politie, die de te volgen route vrij hield. DEN HAAG. De boeren, die hulp van militairen hebben gekregen bij het binnenhalen van de oogst, zullen de manschappen individueel noch collectief mogen betalen, al dus deelt de legervoorlichtings- dienst mede. Er zal hun wel een bedrag in rekening worden ge bracht, doch dit geld zal op het departement van defensie worden geconsigneerd. AMSTERDAM. In het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is overleden de dertien maanden oude kleuter Irma Mees, die daar eerder was opgenomen nadat zij in de ouderlijke woning benzine had gedronken uit een fles, die op de grond achter een radiotoestel stond ROTTERDAM. De 85-jarige L. Bergwerf uit de Den Hertighstraat die in de Brielselaan te Rotterdam door een tram werd aangereden en ernstig gewond in het zieken huis Coolsingel moest worden op genomen, is aan zijn verwondin gen overleden. ROTTERDAM. Nadat de ouders opsporing hadden verzocht van de 8-jarige P. J. van den Busschen uit de Katendrechtsestraat te Rot terdam, die eerder nog gezien was bij de steiger van de veerboot aan de linker Veerdam, maar niet op school verschenen was, is de Ri vierpolitie aan het dreggen gegaan. Het lijkje van de knaap is in de mond van de Rijnhaven opgehaald. 's-GRAVENHAGE. Dit jaar zal voor het eerst op de 78ste Dames- beurs, die gehouden zal worden van 27 september tot en met 7 ok tober, een paviljoen worden inge richt met 'n lichtkoepel en het op schrift „Noviteiten". Dit paviljoen heeft zijn ontstaan te danken aan het feit, dat tengevolge van het steeds toenemend aantal kort op elkaar volgende beurzen de leiders van bedrijven het bezwaarlijk vin den het verkooppersoneel uit het eigen bedrijf te moeten halen. Persoonlijke kracht „Ik vermag alle dingen in Hem, die mij kracht geeft". Filippenzen 4 13. Behoort u ook tot die mensen, die zeggen, dat christen zijn iets saais is? Vindt u het ook verve lend? Meent u ook, dat een christen een slaafse mentaliteit bezit en he lemaal geen vrij mens is? De chris ten moet immers maar volgen, waarheen Zijn Heer hem geleidt. Hij heeft toch immers zelf niets te zeggen. Meent u ook, dat een chris ten verstoken is van blijdschap en levensvreugde? In deze vragen is een caricatuur getekend, zoals menigeen zich het christendom voorstelt. Hierin is misschien ook de oorzaak gelegen, dat de moderne mens. die vrij wil zijn, het christen zijn vaak ver van zich werpt. Het past niet bij hem. Hij zou dan weer onvrij worden. Is dat nu juist? Is dat vol te hou den? Is het christen zijn alleen maar slaafse onderworpenheid met een volkomen gemis aan vreugde? U moet dan eens letten op de man, die deze woorden heeft neerge schreven, Paulus. Hij bezit het te gendeel van deze slaafse mentali teit. Hij Is vrij impulsief, zoals dat heet. In zijn woorden klinkt u een zegevierend besef tegemoet. Hij kan alles, omdat hij een Heer heeft Deze Heer stelt hem in staat dit besef te hebben. Hij heeft vaak ln zeer moeilijke omstandigheden ver keerd, maar is daaruit telkens weer op wonderbare wijze gered. Hij is er diep van doordrongen, dat zijn Heer hem de kracht heeft gegeven. Vanuit deze overtuiging kan hij schrijven, dat hij alles vermag in Christus Jezus die hem kracht geeft. Paulus kent de God en Vader van Jezus Christus. Hij weet, dat deze God geen tyran is, die van een mens slaafse onderworpenheid ver langt. Deze God is niet de God van het noodlot, zoals een Mohamme daan hem kent en helaas ook me nig christen. Deze zegt „Allah's wil is wet". Hij legt zich daarbij rustig neer en aanvaardt alles wat over hem komt met gelatenheid. Een christen mag de God en Vader van Jezus Christus kennen en Hem zijn Vader noemen. Een christen weet, dat hij tot deze Vader kan bidden en Hem alle noden kan voorleggen. Deze God heeft in Jezus Christus getoond definitief de zijde van de mens te kiezen tegen alle machten en krachten, die de mens willen verdringen en ln hun greep krij gen. Hij heeft de Heilige Geest ge schonken, die met de mens een le vende gemeenschap in stand houdt. Dit alles is van grote betekenis voor het persoonlijk leven van ieder van ons, in het bijzonder in deze tijd. Als een ziekte grijpt een gevoel van onzekerheid de mensen aan. Velen twijfelen aan zichzelf. Zij hebben een minderwaardig heidsgevoel. U komt dat tegen op kantoren, bij jongeren zowel als ouderen, bij plattelanders tegen over stedelingen. Het komt ln dui zenderlei verhoudingen voor. De kern van deze ziekte is het ontbreken van persoonlijke kracht. De mensen hebben geen zelfver trouwen meer. De schrijver van de ze woorden wijst u een bron aan, waar u die kracht weer kunt ver krijgen: Bij Jezus Christus. Bij Hem alleen is het te vinden. Jezus gebruikt voor die verhou ding met hem 't beeld van de ran ken aan de wijnstok. U zult er voor u zelf goed aan doen dit beeld krachtig in uw geest te griffen en u zelf dan te zien als een rank aan de wijnstok die Jezus Christus heet. Dan hebt u het wapen gevonden tegen deze moderne ziekte en u zult genezen U zult met blijdschap en opgewektheid verder kunnen leven door Hem, die u kracht geeft. Ik kan mijzelf geen wasdom geven: niets kan ik zonder U, o Heer. In Uw gemeenschap kiemt er leven en levensvolheid meer en meer. Uw geest zij in mij uitgestort; de rank, die U ontvalt, verdort. (Gez. 229 2). Scharendijke, 12-9 1960. Ds. ALB. VAN DEN BAN. Premier Hajato Ikeda van Ja pan is tijdens zijn verkiezingstour nee enkele malen zeer in het nauw gebracht door groepen arbeiders linkse studenten. Op het station a Nagoja werd hij omvergegooid het scheelde weinig of hij was op de rails terecht gekomen. De V.SEngeland en Frankrijk hebben in Moskou geprotesteerd tegen de Oostduitse beperkingen ten aanzien van Westduitsers die oost-Berlijn willen bezoeken. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn verklaarde dat de nota maandag werd overhan digd. Ingezonden mededeling «churen, Lnngolowi, tchuttlngj Golfmeetstation op Scheveningse pier DEN HAAG, 13-9. Aan de Sche- veningse pier, zal een golfmeetsta tion worden gebouwd door Rijks waterstaat. De grote Menck- en stelling, die de vorige week gereed is gekomen met de onderbouw van het zogenaamde zonne-eiland zal binnenkort in noordelijke richting verplaatst worden naar het toren eiland. Op dit stuk van de pier zal de stelling van zijn „route" afwij ken (van uit de kust gezien naar links) om enkele extra palen in de grond te slaan, die niet in het oor spronkelijke plan voorkomen en die zullen dienen om het golfmeetsta tion te dragen. Dit zal het verst in zee staand golfmeetstation van Rijkswaterstaat worden. Het ligt in de bedoeling het station ook voor bezoekers van de pier tot een at tractie te maken. Door een glazen wand zullen de instrumenten zicht baar zijn. Er zullen eenvoudige grafieken en verklarende teksten bij geplaatst worden. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED "AZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Woesteling stak politieman neer OSS, 13-9. Tijdens een poging om een dronken woonwagenbewoner, de 40-jarige F de R., verblijf hou dend op het regionale woonwagen kamp bij Oss te arresteren, is de 39-jarige hoofdagent van de ge meentepolitie in Oss, Th. van Bok hoven, neergestoken. Hij is ernstig gewond in het St. Annaziekenhuis te Oss opgenomen. De R. die onder invloed zijn auto besturend uit Oss naar het woonwagenkamp terug keerde en daarbij levensgevaarlijk manoeuvreerde, werd door een po litiepatrouille, uit twee personen bestaande, achtervolgd en op de heide waar ook het woonwagen kamp gelegen is klemgereden. De R. verzette zich tegen arres tatie en trok daarbij een nies waar mee hij de hoofdagent van Bokho ven in de borst stak In de verwar ring die hierop ontstond maakte de R. zich weer uit de voeten. Spoedig daarna is hij in het kamp door een versterkte politiemacht in hechte nis genomen. Zijn verzet was we derom zo hevig dat de politie en kele waarschuwingsschoten heeft moeten lossen. Zierikzee krijgt het niet gemakkelijk tegen METO Renesse speelt thuiswedstrijd tegen Halsteren Brouwershaven bindt de strijd aan met Dreisehor MEVO ontvangt zaterdagmiddag Wolf aartsdijk op „Bannink". VOETBAL K.N.V B. Zierikzee staat zondag in de 3e klas D bij de uitwedstrijd tegen METO te Hoo- gerheide weer voor geen gemak kelijke opgaaf. De laatste jaren zijn de rood-zwarten er in geslaagd bij METO behoorlijke resultaten te boeken en misschien gelukt het hen ook deze maal de helft van de winst mee naar huis te brengen. Corn. Boys geven wij in eigen omgeving een goede kans op de winst in de Zeeuws Vlaamse derby tegen Hon- tenisse. Kaaise Boys, dat zo uitste kend is gestart, zou tegen Zeelan- dia wel eens zijn tweede overwin ning kunnen boeken terwijl ODIO met de beste papieren te Bergen op Zoom de strijd gaat aanbinden met RKFC. Axel kon op eigen terrein wel eens de handen vol krijgen aan RCS. Te Roosendaal gaat Zeeland Sport op bezoek bij BSC waarbij de Zeeuwen, als zij met de winst naar huis willen keren, uit een ander vaatje zullen moeten tappen dan jl. zondag tegen RCS. In de 4e klas G zien wij Renesse in zijn thuiswed strijd tegen Halsteren ook deze maal niet tot winst komen. Burgh gaat te Putte op bezoek bij Grens wachters dat reeds twee overwin ningen heeft weten te boeken. Een kleine nederlaag zal de club uit de Westhoek dan ook wel niet kunnen ontlopen. Nw. Borgvliet zien wij thuis de winst binnen halen tegen Vosmeer, terwijl De Schutters ze ker alles in het werk zullen stellen zich tegen Oude Molen te herstel len van de nederlaag tegen Burgh. Cluzono, zou wel eens voor een ver rassing kunnen zorgen en NSV op eigen grond kloppen. K.N.V.B. AFD. ZEELANDIn de le klas B zullen de Zierikzee-reser- ves wel niet veel moeite hebben de winst binnen te halen tegen Zie rikzee III. Brouwershaven gaat thuis met de beste kansen de strijd opnemen tegen Dreisehor. In de 2e klas C zal SVOWK het te Ouwer- kerk wel tegen Brouwershaven II klaren, terwijl Zonnemaire de bes te kansen maakt op de volle inzet tegen Renesse II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas speelt MEVO zaterdag op het sportpark ,J3annink" tegen Wolf aartsdijk. Bij voorbaat kans loos zijn de oranje-witten in deze ontmoeting zeker niet, al zal men de tegenstander niet moeten on derschatten. Tem. Boys kan baas in eigen huis blijven tegen SVD Veere krijgt de handen vol aan Col. Boys, terwijl Hoek nog lang niet zeker is van de winst nu Wemel- dinge op bezoek komt. Kapelle krijgt tegen Spui gelegenheid zich te herstellen van de zware neder laag van vorige week. In de 2e klas C zal Bru.se Boys wel geen moei lijkheden ondervinden tegen Zee meeuwen. Duiveland gaat als favo riet van start tegen MEVG II, ter wijl WIK alle zeilen zal moeten bij zetten om de ontmoeting tegen Brouwershaven III tot een goed einde te brengen. In de 3e klas D heeft SINOTO waarschijnlijk de handen vol aan Bruse Boys II. Bij het treffen te Kerkwerve tussen WIK II en Ouiveland II geven wij de bezoekers de beste kansen op de winstpuntjes. JUNIOREN. In de juniorengroep B VIII zal Bruse Boys B I zich wel de sterkste tonen tegen SINOTO B I. Dreisehor B I zal wel weinig moeite hebben met Zierikzee B UI terwijl Zierikzee B II er wel voor zal zorgen dat 't tegen MEVO B II geen fout maakt. In groep B VIII zien wij Brouwershaven B I de winst binnen halen tegen WIK B I. MEVO B I gaat het op het sport park opnemen tegen Renesse B I, waarbij wij de kansen van de thuis club iets hoger aanslaan dan die van de bezoekers. PREDIKBEURTEN voor zondag 18 september Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. C. J. van Royen, Scheemda. Gast- huiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 9.30 uur ds. van Liere Serooskerke: 2.30 uur ds. Duvekot. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 u. ds. Don. Noordwelle: 11 uur ds. van Llere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot (bed. H.A., bed. H.D.). Zon nemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Schone- veld. Dreisehor: 10 uur vic. Kelling. Öuwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk; 10 uur ds. Westerhof Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur dhr. van Pel. 6.30 uur vic. Kelling. Brulnlsse: 10 uur ds. Duyvendak, 5 uur ds. van Roon, Ermelo. St.-Phillpsland: ,30 en 6 uur ds. F. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- :ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur dr. 3ecker. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. H. v. d. Berg, Sassenheim. brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. Visscher, em. pred. Zwijndrecht Zonnemaire: 10 en 2.30 uur-ds. E. Brunstigg, Baarn. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. J. H. Becker 'Jeugdzondag). Oosterland: 10 en 3 uur ds. Melse (bed. H.A. en na betrachting). Bruinisse: 10 en 5 uur is. Wielemaker. Anna Jacobapol- ler: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp «voorber. H.A.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Tierikzee*. 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Taamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Vieuwerkerk: 10 uur leesdienst, i uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 2.30 uur ds. Wisse, Hendrik Ido Ambacht. Oosterland; 10 en 6 uur ds. Wisse, 2.30 uur leesdienst. St-Phüipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Phillpsland: 9.30,2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Rooms-katholieke kerk GODSDIENSTOEFENINGEN Zierikzee: Zondag de HJH. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H.H. Mis sen te 8 en 9.30 uur FEUILLETON 33 door HANOL SPOOR Enige dagen gingen al weer zon der bepaalde gebeurtenissen voor bij. Juffrouw Koosje haalde al wat verruimd adem Ze scheen de vuur proef te hebben doorstaan. Nu kwam het er maar op aan, om op dezelfde voet verder te gaan, dan kon ze na de vacantie van de vader en moeder, haar functie onbe zwaard aan hen overdragen. Glim lachend dacht ze aan misverstan den, die wel eens zouden ontstaan, want verschillende bewoners wa ren haar gewoon „moeder" gaan noemen. Ze waren werkelijk boos geworden, toen juffrouw Koosje, op die benaming niet dadelijk reageer de. Met Henny voerde ze lange ge sprekken over het tehuis en haar bewoners. De gewoonten en ver houdingen werden dan onder de loep genomen, en ontleed. Juffrouw Koosje had alle bewondering voor het heldere oordeel van Henny. Voor Henny waren die gesprek ken een troost. Haar gedachten vertoefden dikwijls bij Harry. Zijn zuster stuurde haar telkens brieven en hield haar van dag tot dag op de hoogte van zijn toestand. Harry was nog steeds opgewekt, al sloopte die vreemde ziekte zijn krachten Hij sprak nog dikwijls over haar, schreef zijn zuster Hij was Henny nog steeds dankbaar voor de mooie tijd, welke hij door haar komst had mogen beleven. De brieven waren voor Henny als een oase in een woestijn Want hoewel ze in het tehuis gezelligheid vond bij juffrouw Koosje, leed ze heel erg onder de vijandschap van zuster Wilma. Ze weet dit aan de klakkeloze praatjes, die men, in het stadje over haar had rondgestrooid. Haar verschijnen in de dure auto, had de sluizen van de afgunst open gezet. Diep in haar onderbewust zijn wist ze wel de uiteindelijke bron van de praatjes, madlr dat wil de ze voor zichzelf niet toegeven. Maar alsof het tegen haar ge zegd werd, zo zeker wist ze, dat de grootste schuld bij Henk lag. Hij moest zijn minder faire houding te genover haar goedpraten. Hij wil de in de ogen van zijn stadgenoten zijn gedrag als de enig juiste laten doorgaan. Een paar woorden van hem, dat hij twijfelde aan haar juiste levenshouding en daarom hun verloving verbroken had, was voldoende om uit te groeien tot de smadelijke toespelingen, welke men zich over haar veroorloofde. Hoofdstuk IX. Nieuwe beproevingen voor Henny. Op een vroege morgen, volgend op de rustige dagen, kwam de hele bovenverdieping in rep en roer. De onrust zette zich voort naar de be nedenverdieping en juffrouw Koosje zag zich plotseling geplaatst voor een finaal op hol geslagen huishouden Mevrouw Wibeau, die altijd wat onrustig sliep en zich dan wel eens op de gang waagde, was piotseling tegen een jongeman op gebotst. Ze was eerst meer verbaasd, dan geschrokken. Maar de jongeman schrok wel, want die had het als een haas op een lopen gezet. De verbazing van mevrouw Wibeau werd ontsteltenis, toen de jonge man niet de trap naar beneden koos, maar de zoldertrap. Met gro te sprongen, telkens treden over slaande, was hij in een minimum van tijd boven en verdween uit het gezicht. Bijna op hetzelfde ogenblik zag mevrouw Wibeau het gezicht van Henny boven aan de trap. Ze com bineerde daarmee de verdwijning van de jongeman. Nu kende haar verontwaardiging geen grenzen meer. Ze wachtte niet tot er iemand naar boven zou komen, of om haar grieven op een normale manier aan juffrouw Koosje te zeggen. Nee, ze begon op een zenuwachtige manier aan Hen ny te roepen, terwijl ze uit alle macht op de noodbel drukte. Het werd een heen en weer ge loop en geschreeuw, waarvan nie mand iets begreep. Mevrouw Wi beau beschuldigde Henny openlijk van wangedrag. Stel je voor, die jongedame, met nadruk op „jongedame" had het gewaagd om hier in dit huis, waar iedereen op zijn goede naam gesteld was, een jongeman te halen. Was het geen schande? Hiertegen moes ten strenge maatregelen genomen worden En wel onverwijld. Juf frouw Koosje zal haar pupil wel de hand boven het hoofd willen hou den, maar daarmee hoefden de be woners geen genoegen te nemen. Ze had al dadelijk geen vertrou wen in dat amateurmoederschap, zei ze minachtend. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5