Onze Puzzelrubriek THIEN Bedden en Dekens Gezondheid Begin de dag met TEO-jam Dames-, backfish- en kinder japonnen ,DE MAGNEET' De puzzel van vorige week is er weer uit. Wat minder belangstel ling ditmaal, hetgeen ook in enkele „struikelwoorden" zijn oorzaak vinden kan. De kaartjes gaan ditmaal naar: de heer J. Verboom Dzn. Dorpsweg 2, Serooskerke (Sch.). Het pocket-boek is bestemd voor: de heer J. L. van Almenkerk Regenboogstraat 9, Zierikzee. De uitslag van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. ad, 3. me, 5. ree, 7. dal, 8. li, 10. gij, 11. kg., 13. ka der, 17. n.t., 18. as, 19. kor, 20. re, 21. dl, 22. zomer, 24. l.k., 26. o.o., 27. of, 29. rem, 31. are, 33. km., 34. 11. Verticaal: 1. arak, 2. de, 3. ma, 4. eist, 6. el, 7. dij, 9. ik, 10. gr., 12. gal, 14. ako, 15. dom, 16. ere, 17. nel, 21. dirk, 22. zo, 23. r.o 25. koel, 26. om, 28. fa, 30. em, 32. r.i. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. visnet, 3. pers bureau; 6. toiletartikel, 8. groen te, 10. zangnoot, 11. bevel, 12. meisjesnaam, 14. zangnoot, 16. maanstand (afk.), 17. godsdienst (afk.), 18. strijdperk, 19. de oudere (afk.), 20. titel (afk.), 21. duur van eb en vloed, 23. voor, 25. boom, 26. aanw. vnw., 28. ieder, 30. onderricht, 31. mil. op leidingsschool (afk.), 32. muziek, teken. Verticaal: 1. jong dier, 2. voor zetsel, 4. vervoermaatschappij (afk.), 5. plaats, 6. jongensnaam, 7. beijveren, 9. als volgt (afk.), 10. tegenvaller, 13. planeet, 15. bloeiwijze, 16. lang dun stuk hout, 20. wapen, 22. vruchteloos, 24. I zangnoot, 27. bestaat, 29. afstands maat (afk), 30. soort onderwijs I (afk.). ELKE DRIE MINUTEN EEN MISDAAD Onrustbarend stijgende misdadigheid in de Verenigde Staten WASHINGTON, 16-9. - Elk uur gebeurt in de Verenigde Staten een moord, aldus heeft J. Edgar Hoo ver, het hoofd van de F.B.I. (Fede ral Bureau of Investigation) mee gedeeld. Het aantal misdaden neemt jaarlijks ongeveer vier maal zo veel toe als de bevolkingsaanwas be draagt en zal de komende jaren on rustbarend hoog worden, zo wordt in het jaarverslag van de F.B.I. ge zegd. Vorig jaar werden meer dan 1.590.000 ernstige misdaden ge pleegd - elke drie minuten één. Elk uur werd een moord gepleegd, elke 35 minuten een aanranding, elke zeven minuten een mishandeling, elke 46 seconden een inbraak, elke minuut een diefstal en elke twee minuten een autodiefstal. Twaalf procent van alle perso nen die vorig jaar werden gear resteerd waren minderjarig. „De jaar na jaar stijgende jeugdcrimi- Ingezonden mededeling voor SPORT Jager schoot man blind BREDA, 15-9. Tijdens een jacht partij, vorig jaar oktober in Mid- delbeers gehouden, schoot de jager J. C. uit Middelbeers een drijver in de ogen, waardoor de man ge heel blind werd. Donderdag moest C. voor de rechtbank te Breda terechtstaan wegens zware mishandeling. Er werden tien getuigen gehoord in deze zaak. Daarbij bleek, dat bij de aanvang van de jacht was af gesproken, dat twee man zich naar het midden van het af te jagen veld zouden begeven. Eén van hen, het slachtoffer, had dit echter niet ge daan en was in het schootsveld ge bleven. .Zodoende werd hij geraakt. De officier van justitie kwam tot de conclusie, dat vrijspraak zal moeten volgen. Over veertien da gen volgt de uitspraak. Absentie door.... zonnebrand AMSTERDAM, 15-9. Bepaalde vormen van vrije-tijdsbesteding, in het bijzonder gedurende de weekeinden, kunnen aanleiding ge ven tot verhoogde absentie tijdens de daarop aansluitende werkdagen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat dr. M. J. W. de Groot, weten schappelijk medewerker van de af. deling statistiek van het Neder lands Instituut voor preventieve geneeskunde, heeft ingesteld en dat in het septembernummer van „Mens en Onderneming" is gepu bliceerd. Bij de bewerking van materiaal van de diagnose-statis tiek vond dr. de Groot nl. dat de merkwaardige top in de zomer van 1957 in het seizoenpatroon van ver- zuimmeldingen met als etiquet „Ziekte-wet ongeval" voor een groot deel moet worden toegeschre ven aan huidverbrandingen als gevolg van verblijf op strand, heide en plassen tijdens de weekeinden. „Economisch-statistische-berich- ten" van 14 september jl. voegt hier aan toe: met deze statistische vaststelling is - in elk geval theo retisch - weer een facet toegevoegd aan dc steeds actueler wordende vraag in hoeverre de arbeidstijd verkorting zal kunnen worden ge compenseerd door een toeneming van een arbeidsproduktiviteit. naliteit vereist vastberaden ge meenschappelijk optreden, om de morele grondbeginselen te behoe den". Uit het rapport van Hoover blijkt voorts, dat in 1959 voor een half miljard dollar (circa twee miljard gulden) werd gestolen en dat on geveer de helft hiervan door de po litie is teruggevonden. Circa 8.580 personen werden vermoord en in 119.000 gevallen werd aangifte ge daan van poging tot moord. Tus sen januari en juni van dit jaar is het aantal misdaden ten opzichte van vorig jaar met 9 procent ge stegen. DE MOORD TE SEVENUM Een zaag gevonden ROERMOND, 15-9. Tijdens het onderzoek naar de moord op het Sevenumse jongetje Hansje Her mans is de officier van justitie te Roermond donderdag in het bezit gekomen van een zaag, die moge lijk het voorwerp is dat van de fiets van het vermoorde jongetje was verdwenen. De zaag is door een inwoner van Reusel in diens tuin gevonden. Reusel ligt onge veer 75 km van de plaats van de moord. De politie te Reusel, die van de vondst in kennis werd gesteld, heeft de zaag direct naar Sevenum opgezonden, wetend dat daar een zaag werd gezocht. Zowel de vader van het slachtoffer, die er mee had gezaagd, als de oom, aan wie het kind de zaag moest terugbrengen, hebben verklaard dat het in Reusel gevonden voorwerp heel goed het stuk gereedschap kan zijn, dat aan de oom toebehoorde. Zij achtten de waarschijnlijkheid zelfs zeer groot, maar waren niet voor honderd pro cent zeker van hun zaak. De officier van justitie, mr. W. C. Uiterwaal, heeft zich door de vader het hout laten geven, dat hij met de zaag had gezaagd. Hij zal nu het gerechtelijk laboratorium vragen of het wil proberen na te gaan of dit hout met de te Reusel gevonden zaag kan zijn bewerkt. Ingezonden mededeling Reuze-tanker te Rotterdam ROTTERDAM, 16-9. Het 47.000 ton deadweight metende - onder Duitse vlag varende - tankschip „Esso Stuttgart", dat in de namid dag wordt verwacht aan pier 1 van de Esso raffinaderij in Pernis, wordt door deze oliemaatschappij de grootste tanker genoemd die tot dusver in de derde petroleumhaven is aangekomen. De „Esso Stuttgart" (31.708 brt.) heeft een lading van 55 miljoen liter, in Sidon geladen ruwe olie aan boord. Dit is het grootste type schip dat volbeladen in de derde petroleumhaven kan worden ont vangen. Het grootste tankschip, dat Rot terdam ooit binnenliep, was de Franse „Centaur" van 51.000 ton deadweight (32.749 brt.), aldus de „Esso". De Gaulle ontmoet een nieuwe PARIJS, 15-9. De gepensioneerde voormalige opperbevelhebber in Algerië, generaal Salan, is thans naar voren getreden als opposant van generaal De Gaulle's politiek van zelfbeschikking voor Algerië. Salan heeft in mei 1958 bemid deld tussen de leiders van de op stand in Algiers en de Parijse re gering en het was Salan die van het balkon van het regeringsge bouw in Algiers pleitte voor het weer aan de macht brengen van De Gaulle. in generaal Sallan tegenstander In een woensdag in Algiers en donderdag in Parijs gepubliceerde verklaring zegt Salan, dat het in september 1958 gehouden referen dum Algerië definitief tot Frans ge bied heeft bestempeld door de een parige en vrije keus van zijn in woners. Dit stond in tegenstelling tot De Gaulle's politiek van een „Algerijns Algerië,, waarvan de bewoners zelf bij referendum moe ten uitmaken wat zij willen zijn, zodra de vrede in Algerië is ge vestigd. Bejaard echtpaar door auto gedood BERKEL-RODENRIJS, 15-9. Toen de heer P. Vegt. huisarts te Zoe- termeer, op de Noordeindseweg te Berkel ter hoogte van het Shell- station, moest inhouden voor een tegenligger, slipte de auto op het natte wegdek. Het voertuig schepte het bejaarde echtpaar Wensveen- Straver en reed daarna in de Noordeindsevaart. De 74-jarige man moest onder de auto vandaan gehaald worden, zijn 68-jarige echt genote bleef zwaar gewond in de berm liggen. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleken beiden te zijn overleden. De auto van de heer V. bleef in de ondiepe vaart steken, de heer V. kwam met de schrik vrij. Ingezonden mededeling voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET RABVPjRM De 47-jarige Britse Zuidpoolon- derzoeker Duncan Carse zal 18 maanden als „kluizenaar" gaan le ven op het Zuidpooleiland Zuid- Georgië. Hij wil daar in volstrekte eenzaamheid - zelfs zonder radio zender - wetenschappelijk onder zoek doen en films maken. Carse neemt een hutje mee. Rodebessengelei voor fijnproevers! 0»98 Fris en niet te zoet. Monsterkikker te Amsterdam De Amsterdamse dierentuin Artis is er trots op 's werelds grootste kikker voor het eerst m Nederland te kunnen tonen. De Rana Goliath, zoals het dier officieel heet en die zeer zelden in gevangenschap wordt aangetroffen, is afkomstig uit Afri ka, waar hij de waterrijke gebieden van Kameroen bewoont. Deze kik ker kan formidabele afmetingen bereiken. Zeer grote exemplaren zijn soms veertig centimeter lang, hetgeen met uitgestrekte poten neerkomt op een lengte van bijna een meter. Het gewicht van zulke knapen bedraagt een kilo of drie. De in Artis verblijvende dieren, waarvan er thans één in het am- fibarium is ondergebracht, hebben een dergelijke grootte nog niet be reikt. Zij zijn ruim twintig centi meter lang, hetgeen toch reeds een respectabele lengte is voor een kikker. Het ligt voor de hand, dat dieren van deze afmetingen zich niet uit sluitend voeden met kleine insek- ten, wormen en dergelijke, zoals de Hollandse kikvors doet. De Afri kaanse reuzen geven de voorkeur aan vogels, muizen, ratten en vis sen. Ruimteproef in stalen tank SAN ANTONIO (Texas), 15-9. Twee piloten van de Amerikaanse luchtmacht hebben dertig dagen lang in een stalen tank met lucht drukregeling doorgebracht bij wij ze van een „vlucht hen een terug naar de maan". Een vorig verblijf in de namaak-ruimtecabine van ongeveer 2,5 bij 3,5 meter in de school voor luchtvaart-geneeskun- de te San Antonio in Texas had veertien dagen geduurd. Een van de piloten, Wiliam Habluetzel (36 jaar), zei dat zij geen last van hoofdpijn hadden gehad in tegen stelling tot de ervaring van ande ren bij vorige proefnemingen. Het andere „proefkonijn", de dertigja rige John Hargraves, zei zich best te voelen maar ruim zes kilo te zijn afgevallen. Zij hadden elke dag van hun verblijf in de tank lichaams oefeningen gedaan en geregelde slaaptijden aangehouden. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Dinsdagavond 20 september, 7.30 uur: dr. Steen blok. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De afsluiting van de Zuidhavenpoort Men deelt ons van bevoegde zij de mede dat alle aandacht wordt besteed aan de indikaties, i.v.m. af sluiting van de Zuidhavenpoort. De bebording aan de landzijde (Duive. land) voldoet aan de wettelijke voorschriften. Het verlichtingspro bleem bij de brug wordt nog nader bezien. Het hulppad achter langs het café is uitdrukkelijk voor alle verkeer (dus ook fietsers) verboden. Alleen voetgangers en invalidewa gens (zonder motortractie) mogen er gebruik van maken. Aan het Kraanplein komt een ander bord: „Gestremd voor alle verkeer", dus danig geplaatst dat de tekst des avonds in het licht van koplampen te lezen zal zijn. Intussen doet de politie een be roep op het publiek alle medewer king te verlenen, teneinde de over last door de afsluiting zo gering mogelijk te houden. - De heer M. C. van der Schelde van de Plantsoenendienst te Zie- rikzee is bevorderd tot opzichter tweede klas. OOSTEBLAND Regenschade valt mee Ondanks de zeer vele regen van de laatste tijd kan worden gecon stateerd dat de aardappelen op vele percelen niet tegenvallen. Welis waar worden er rotte exemplaren gevonden op de lage plaatsen, doch niet in die mate als werd gevreesd. In Oosterland kon ook het groot ste gedeelte van de graanoogst ge borgen worden voor de allerzwaar ste regen. Alleen de witte bonen- oogst is zo goed als mislukt. De op brengst van de uien is goed te noe men wat betreft opbrengst en kwa liteit. Ook de suikerbieten beloven een goede oogst wat de kwaliteit betreft. Wat het suikergehalte be treft moet worden afgewacht. Voor de graslanden is de over vloedige regen niet ongunstig ge weest. In tegenstelling met vorig jaar is er thans nog veel groenvoe- der aanwezig, wat het vee ten goe^ de komt. BUBGH De Bejaardensociëteit In tegenstelling met een eerder bericht, vermelden wij dat de Be jaardensociëteit zal gehouden wor den op d i n s d a g 20 september, op het gebruikelijke uur. Dalai Lama (Tibet) hoopt op Ver. Naties NEW DELHI, 16-9. De Dalai La- ma hoopt dat de komende alge mene vergadering van de Verenig de Naties secretaris-generaal Ham- marskjoeld zal machtigen op te tre den in de Tibetaanse kwestie, aldus heeft Singh van de officiële Afri kaans-Aziatische Raad vrijdag op een persconferentie te New Delhi meegedeeld. Singh die voorzitter is geweest van de Indische Raad in Amerika bracht verslag uit over een gesprek dat hij te Dharamsala in het noorden van India met de Dalai Lama heeft gehad. Volgens Singh hoopt de verdre ven Tibetaanse leider dat de Ver enigde Naties een resolutie zullen aannemen waarbij Hammarskjoeld wordt opgedragen zich persoonlijk met de kwestie van zijn land bezig te houden, zodat er een einde komt aan de vernietiging van mensenle vens en vernedering van de mense lijke waardigheid in Tibet. Hij deelde verder mee dat de Da lai Lama van plan is een afvaardi ging van twee mannen en een vrouw naar de algemene vergade ring te zenden om voor Tibet te pleiten. Eén van de mannen is Gyalo Thondoep, broer van de Da lai Lama. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 60. Zodra Thomas en Emillo hun pistolen omlaaggeworpen heb ben, stijgt er een waar gejuich op uit het troepje muiters onder hen. „Zet je maar schrap, makkers", gromt Thomas mistroostig, „daar komen zij al naar bovenik geef geen duit meer voor m'n hachje Matroos Smith, die Emillo's pistool heeft bemachtigd, komt als eerste de trap op. „Ziezo, mijne heren", zegt hij grijnzend, „het schip is ons!" Hij kijkt vluchtig om zich heen. „Is de kapitein in zijn hut?" vraagt hij scherp. „Neen, de kapitein staat hier voor je!" snauwt Thomas, op zich zelf wijzend. „Schipper Jackson is een half uur geleden gestorven. Hij was bekneld geraakt tussen de kisten in het vooronder. En hij heeft op z'n sterfbed mij tot kapitein van de „Britlannia" be noemd!" „Jij kapitein?" gnuift Smith honend. „Dat ben je dan net een half uurtje geweest, Thomas. Mannen, strijk een sloep! We zetten dat stelletje lastpakken gauw over boord!" Ondanks een stortvloed van bedreigingen en verwensingen van Henry Sullivan en Thomas wordt de sloep buiten boord gehesen. „En nu geen smoesjes meer", snauwt Smith met een gebaar naar de touwladder. „Omlaag, jullie allemaal!" ADVERTENTIES E. J. BROUWER en J. C. KANITZ berichten u, ook namens hun ouders, dat indien de Here wil, hun huwelijk op zaterdag 1 oktober a.s., om 11.20 uur, in het stadhuis te 's-Gravenhage, Burg. de Monchyplein 14, zal worden voltrokken. Hierna zal om 2 uur dit huwe lijk in de Zorgvliedkerk, Joh. W. Frisolaan, bevestigd wor den door de hooggeleerde heer prof. dr. G. P. van Itterzon. 's-Gravenhage, Boddaertstr. 37 Voorburg, Von Geusaustr. 30 september 1960 Receptie te Zierikzee op 4 ok tober van 4.30-5.30 uur in het Jeugdgebouw van de Geref. kerk, Sint Domusstraat. Toekomstig adres: Caustraat 8, Zierikzee Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden te Arnhem van onze zeer geliefde tante, mevr. A. DE-JONGE- geboren SCHOENMAKERS in de ouderdom van 84 jaar P. RIBBENS J. A. RIBBENS- v. d. HOUTEN en kinderen Zierikzee, 13 september '60 Hiermede betuig ik mijn op rechte dank voor de vele blij ken van hulp, belangstelling en medeleven, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde man en vader. Uit aller naam: ADR. v. d. OUDEN-v. GILST Bruinisse, Beatrixstraat SUCCES JES Diversen: Huwelijk door briefw. via de Chr. Corr. Club (CCC), Rilland Bathstraat 46, Rotterdam (23). Voor inl. postz. bijsl. Kunstgebit - reparatie tijdens wachten. Dag. van 9-4 uur, zat. niet. „Denti", K. St. Jan straat 2, Zierikzee, tel. (01110) 2390. Motoren, scooters en brom fietsen te huur, met recht tot koop, waarbij de betaalde huur geheel in mindering ge bracht wordt van de eventuele koopsom. Geen rijbewijs geen bezwaar. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij Willem Appels Blauwehandstraat 2, Bergen op Ballonnenwedstrijd „De Lichtboei" Deelnemers verzamelen 4 uur morgen(zaterdag)middag bij „De Lichtboei", Poststr. 37, Zierikzee. vindt U in een prachtsortering in: Nieuwerkerk Telefoon 265 Bruinisse Telefoon 470 Adverteert in dit blad Officiële publikatie Inwisseling oude munten fin 15 oktober 1960 Uiterlijk t/m 15 oktober 1960 bestaat voor de laatste maal gelegenheid alle sedert 1948 buiten omloop gestelde Neder landse munten, t.w. Vz ct. (brons), 1 ct. (brons en zink), 2Vz ct. (brons en zink), 5 ct. (cupronikkel en zink), 10 ct. (zilver en zink), 25 ct. (zilver en zink), Vz gld„ 1 gld. en 2Vz gld„ in te wisselen bij alle postkantoren, de bij- en hulp kantoren der posterijen en de poststations. De halve gulden, guldens en rijksdaalders kun nen ook ter inwisseling wor den aangeboden bij het kan toor Herengracht 461-463 van de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam, de Bijbank van de Nederlandsche Bank N.V. te Rotterdam en de Agent schappen van De Nederland sche Bank N.V. Na 15 oktober 1960 zal inwisseling van bo venbedoelde munten niet meer mogelijk zijn, ook niet recht streeks bij 's Rijks Munt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3