laggaaïlïi ZWITSAL Het verdwenen slot „Oostersteyn" bij Vianen AupjnG Fruitfee op Schouwen-Duiveland Comeback HOEST UW KIND...? I. De uiterste westgrens van een „onsterfelijk leen" op het eiland Tholen, lag in de middeleeuwen bij het tegenwoordige Vianen, waaruit valt af te leiden, dat het water tussen Tholen en Duiveland later aanmerkelijk breder is ge worden. Wat Oosterland betreft, had de uitgifte van de polder plaats in 1353, volgens „het regis ter van de onsterfelijke lenen". Hoewel de geografische oriënte ring in de middeleeuwen, voor wat Duiveland betreft, niet eenvoudig is, mag worden verondersteld dat het „slik en zand Duvenoirde" ten oosten en ten zuiden van Ouwer- kerk lag, dat omstreeks 1360 reeds eeuwen bestond. De Duvenoirde of de mond daarvan moet dan wel vereenzelvigd worden met de uit monding van de tegenwoordige Geulie,-die nu loost door de sluis van Vianen. Ten oosten van die Geulle, oud tijds ook Maire genoemd, bevond zich de plaats waar het kasteel Oostersteyn zou verrijzen. Hendrik Willemszoon van den Abeele, stamvader der Abeele's, woonde op het slot „De Abeele" bij Souburg. Zijn echtgenote stam de uit het nu vergane land ten zuiden van de zeedijk bij Borren- damme en had het blijkbaar niet erg naar haar zin „in Bewester- schelde". Toen het echtpaar in 1371 het kleinambacht Oostersteyn in leen verkregen (ieder voor de helft), besloten zij daarop een ka steel te bouwen. Een goed woon oord schijnt het geweest te zijn, zodat Hendrik van den Abeele en zijn vrouw (Helwich van Weldam- me), daar aangenaam konden ver toeven, temidden van hun grote goederen. Wat de oorzaak is ge weest dat deze goederen sterk zijn ingekrompen, is niet bekend. Mo gelijk zijn „grondbraken" de oor zaak. Grote breuken. De toestand voor de stormramp Ingezonden mededeling U kunt kiezen uit de complete Auping-collektie bij Onze kater „Flopsy", waarover wij u al eerder mochten berichten, is weer op zijn basis teruggekeerd. Hij heeft zo gezegd zijn „come back" gemaakt, na een lange pe riode van afwezigheid. Aangezien het goede dier de biologische even wichtigheid in persoon is geworden, moeten er andere oorzaken zijn, die zijn absentie zouden kunnen verklaren. Daarnaar te zoeken zou een onverbiddelijk karwei zijn, want wat beweegt poezen uiteinde lijk precies? Men weet het zo niet. Er is - dat weten we wel - elke morgen en avond in wijde omtrek trouw „Flopsy" geroepen, maar het bleef allemaal zonder resultaat. Nu ineens is de sinjeur weer op het appèl verschenen. Rustig, welover wogen, spinnend, likkend en goed in het vlees. Tijdens zijn afwezig heid is hem dus kennelijk geen ca lamiteit overkomen, hetgeen tot dankbaarheid stemmen mag. Een maal binnen is „Flops" de emotie van het weerzien toch te machtig geworden. Hij heef langdurig langs mannen- en vrouwenbenen ge schurkt en heeft daarna een rock 'n roll-nummer weggegeven, dat er zijn mocht. Uiteraard viel het ac cent op de „roll", die hij langdurig heeft beoefend, om lucht te geven aan zijn geschokt gemoed. Daarna is die zeldzame eigenschap tot gel ding gekomen, die opperste vreug de moet suggererenhet staart- zuigen. Men zag het aankomen. Al rol lend begon hij hevig zijn staart punt te lekken en even later had hij van het puntje een modelzuig- speen gefabriceerd, die hij met smaak begon te genieten. Toen was hij echt huis. Hij hield - als een wat flink aan het worden baby de fles - zijn staart met beide poten vast en zijn ogen waren hele kleine spleetjes. Alles van de voldoening en de prettigheid. Na deze uitspat ting zit hij al enkele dagen weer de filosoof te spelen en soms sid deren zijn snorharen een beetje. Voospellen zij het broeden op een nieuw avontuur ?Gaat hij straks weer de oerwouden in of banjeren langs de dijkse klippen om dan na dien weer verzoet en vreugdevol thuis te komen? Niemand die het zeggen kan, „wan wat beweegt poezen uiteindelijk preciesIn ieder geval hopen wij u op de hoog te te (mogen) houden. EILANDMAN. van 1953 liet trouwens duidelijk zien, dat grote breuken het land daar ter plaatse deerlijk hadden geteisterd. Daar grond werd weg gehaald voor dijkverzwaring, moet rond „Oostersteyn" sterk uitge- moerde grond hebben gelegen. De opdracht van het kasteel in decem ber 1410 aan de graaf door Floris, zoon van Hendrik van den Abeele, omschrijft het goed aldus: „gestaan en gelegen op die acht keeten van onze landen in Duiveland, met voorburg, nederhof, boomgaarden vierdehalf honderd roeden en vijf en twintig gemeten lands". De woorden „gestaan en gelegen op die acht keeten", bewijzen dat de moernering of het darinckdelven daar sterk werk beoefend en de grond tenslotte ver uitgemoerd moet zijn geweest, Dit kan ook weer oorzaak zijn geweest van grote grondbraken, maar het is niet zeker dat die in Floris' tijd al plaats vonden. (Uit: „De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland" door P. van Be veren). Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Vergadering A.R.-kies vereniging In verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen in het ka der van de herindeling der gemeen ten op Schouwen-Duiveland, kwam de A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" alhier, onder voorzit terschap van de heer J. M. de Waal, in vergadering bijeen De voorzitter sprak een wel komstwoord en sprak zijn tevre denheid uit over het feit dat de opkomst bevredigend te noemen was. Nadat hij het doel van deze vergadering uiteen had gezet, kwa men de ingezonden stukken ter ta fel, waaruit bleek dat enige leden hadden bedankt als lid der vereni ging, wegens gevorderde leeftijd en om andere reden. Verder was er door de zustervereniging te Nieu- werkerk en door de C.H.-kiesver enigingen van Nieuwerkerk en Oos terland een verzoek binnengekomen tot samenwerking bij de eerstvol gende raadsverkiezingen. Na re- en dupliek was men echter bijna alge meen de mening toegedaan, dat zulks niet juist zou zijn, omdat het beter is om alle rechtse partijen te benaderen en samen te werken. In verband hiermede werd een voorstel aangenomen dat deze me ning toegelicht en verdedigd zal worden tegenover het A.R.-kies- verenigingsbestuur te Nieuwerkerk. Met uitzondering van één stem werd dit voorstel door alle aanwe zigen gesteund. Hierna volgde sluiting der vergadering. ANNA-JACOBAPOLDER N.C.V.B.-vergadering Voor de eerste maal in dit sei zoen kwam de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. in vergadering bij een o.l.v. mej. v. Strien. Spreker voor deze avond was de heer J. v. d. Velde uit Middelburg, over het onderwerp: „Het ontstaan der be rijmde en onberijmde psalmen". Volgende maand hoopt voor de afdeling te spreken mevr. De Jong- Bikker. ELLEMEET Bijeenkomst Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle De afdeling Noordwelle van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen hield woensdagavond een vergadering in café van der Have te Ellemeet. Enige nieuwe leden gaven zich op voor de te hervatten handwei'k- en gymnastiekcursus. Bij voldoende deelname zal een kookcursus worden gegeven door een der leraressen bij de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Mej. A. A. Ossewaarde, lerares te Goes, verleide hierna iets over het doel van genoemde Stichting en vervolgens over het opmaken van koude schotels. Zij bracht ver schillende mogelijkheden onder de aandacht om afwisseling te bren gen in de bekende koude hapjes. Een zeer fraai opgemaakte hors- d'oeuvre-varié werd onder de aan wezige dames verloot. De presidente, mevr. C. J. Elen- baas-Kik, sloot vervolgens de ver gadering met een hartelijk dank woord tot de demonstratrice. In oktober zal voor de afdeling een lezing worden gehouden over „Het Achterhuis" van Anne Frank door mevrouw Groot Enzerink- van der Tas te Maarland. De Zeeuwse fruitfee bracht een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Eén der hoogtepunten van het bezoek was het oponthoud in het rust huis ,£>uinoord" te Haamstede, waar de fruitfee met haar hofda mes arm in arm met en kele bejaarde betooon- sters v.h. huis poseer den. Het waren de da mes mevr. de wed. Wes tervoort, mevr. de wed. Zomer en mevr. de wed. Smallegange, die met de charmante fee en haar gevolg arm in arm in de tuin verschenen. Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode. De verklaring van de gevluchte voormalige kapitein van een Oostduitse divisie HAMBURG, 15-9. Kapitein Gün- ter Malikowski, voormalig officier van de eerste gemotoriseerde Oost duitse divisie, die in augustus naar west-Duitsland is uitgeweken, heeft donderdagavond voor de Westduit- se televisie verklaard, het commu nistische bewind om „zuiver poli tieke redenen" ontvlucht te zijn. Volgens Malikowski worden de soldaten van het Oostduitse volks leger voorbereid niet alleen op de bestrijding van een onbepaalde te genstander, maar ook op het ver nietigen van de Bundeswehr, het Westduitse leger, op eigen gebied: in west-Duitsland. Zijn divisie was bestemd voor de aanval in de rich ting Kiel en noord-Duitsland. Overeenkomstig de Marxistische leer over een gerechtvaardigde en ongerechtvaardigde oorlog wordt de Oostduitse militair ingeprent, dat een aanvalsoorlog gerechtvaar digd kan zijn als daarmee de be langen van de Arbeiders van het aangevallen land gediend zijn, al dus Malikowski. Malikowski toonde ook enige, ge heime documenten die hij had mee genomen naar west-Duitsland. Een bewijs voor de voorgenomen aan val op west-Duitsland noemde Ma likowski het feit, dat bij kortgele den gehouden manoeuvres in oost- Duitsland de officieren kaarten kregen waarop Westduits gebied voorkwam. De voorzitter van de christen democratische parlements-fractie Ratten in Griendtsveen VENLO, 15-9. De gemeente raad van Horst heeft een bedrag van f 3500 uitge trokken voor de bestrijding van een rattenplaag, waar door vooral het dorpje Griendtsveen wordt geteis terd. Een bestrijdingsdes- kundige uit Maastricht noemde het een wonder, dat in Griendtsveen nog geen ziekten zijn uitgebroken. Ook in verschillende beken, die door de gemeente Horst lopen huizen grote ratten- kolonies. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Straks een wereldweerstation PHILADELPHIA, 15-9. Een Ame rikaanse ruimtedeskundige, Robert Naviland van Philadelphia, meent dat het mogelijk zal zijn een we reld-weerstation in te richten dat dagelijks weerkundige voorspellin gen voor de gehele wereld kan ge ven met behulp van ruimte-satel lieten. De Amerikaanse „Tiros", die reeds foto's van wolkenformaties op zijn baan rond de aarde heeft uitgezonden, zou hiervoor bruik baar zijn. Twee van dergelijke kunstmanen zouden in loodrecht op elkaar staande banen om de aarde gebracht moeten worden om aldus, met medewerking van de draaiing van de aarde zelf, elke plek van de aardbol te kunnen bestrijken en foto's te kunnen nemen die dan per televisie naar een centraal weer station op aarde gezonden zouden worden. Dit centrale station zou vrijwel overal gevestigd kunnen worden, maar de poolstreken zou den er toch het meest geschikt voor zijn. Dit station zou dan voor do gehele wereld weersverwachtingen kunnen opstellen, die per gewone radio of door middel van radio verbindingen via satellieten als de „Echo" naar alle plaatsen ter we reld kunnen worden doorgegeven. in Bonn, Lrone, heeft naar aanlei ding van de verklaringen van Ma likowski gezegd, dat het nu voor iedereen duidelijk is, wie de vrede in Europa en de wereld in gevaar brengt. De Oostberlijnse radio en het Oostduitse persbureau ADN hebben de mening verkondigd, dat de ver klaringen van Malikowski moeten dienen om de aandacht af te leiden „van de oorlogsvoorbereidingen op Westdüits gebied en van de Oost duitse ontwapeningsvoorstellen". 800.000 ambtenaren in 600 Ja panse plaatsen hebben donderdag ochtend twee uur gestaakt om aan eisen voor een hoger salaris kracht bij te zetten. Ingezonden mededeling Zo'n Zuurbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. Met een of twee Rennies speelt U 't klaar. Rn op prettige wijze. Deze smakelijke tabletjes gewoon maar laten smelten op Uw tong - en alle leed is geleden. Prompt. Want niet zodra komt de Rennies- oplossing met Uw speeksel in de maag of alle overtollig maagzuur wordt geneutraliseerd en kan U geen kwaad meer doen. Koop 'n pakje Rennies en steek 'n paar bij U. Dan bent U altijd veilig en Uw maaltijd wordt nooit verstoord. On der 't eten niet, ook niet erna. Al leen maar bij de eerste aanwijzing Rennies nemen, onopvallend, zon der water of wat ook.... „Boltini" bood boeiend circusprogranima Volle viermast-tent genoot van wervelend programma ZIERIKZEE, 16-9. Dat film en t v. de belangstelling voor het echte levende circuswerk nog niet hebben kunnen verdringen bleek donder dagavond bij de première van cir cus „Boltini", dat een reuze-4- masttent op het industrieterrein te Zierikzee heeft opgeslagen. Men mag aannemen dat een 3000 bezoe kers bij deze eerste voorstelling genoten hebben van het wervelend circusprogramma, dat in de van •zaagselgeur doortrokken piste werd afgewerkt. Het „wilde-dierennummer", waar mede het programma werd ge opend, werd gebracht door domp teur Althoff, die de lieverdjes aan zijn zweep had hangen. De leeuwen deden bijterig, maar volgden ge willig de intenties van de leider. Vooral de beren (bruine beren en Himalayaberen) werkten ontwape nend, speciaal op de jeugd. De „Camilio Mayer Troupe" ex celleerde met enkele numers „ho- gedraad"-werk, buitengewoon stijl vol en gedurfd gebracht. Miss Doris had tevoren reeds in een solonum mer een brokje nokwerk ten beste gegeven. Prachtig paardemateriaal werd getoond in de „Vrijheidspot pourri" door Alb. Althoff, terwijl na de pauze de heer en mevr. Egizio en Margaret Jane Carré een su bliem staal hogeschoolrijden toon den. Moeder en zoon Leenaerts bleken de spieren soepel gehouden te hebben en brachten een char mant acrobatennummer. Een sensatie vormde Paul ton Comp. met zijn gedresseerde hon den, die knap in rekenen bleken en ook met een „eigen orkest" een best hondefiguur sloegen. „Que et Que" deden in hun komisch rek-» nummer hun naam eer aan. Egizio Carré demonstreerde jongleer- kunst van een uiterste perfektie en verfijning. Hier was een rasartist aan het werk, die geen aarzeling kende. Zeer amusant en dwaas wa ren L. A. du Frères Courtials, die DODELIJKE ONGELUKKEN AMERSFOORT. Op de Hogeweg onder Hoevelaken is de 27-jarige scooterberijder B. Buser uit Nij- kerk aangereden door een trans portauto, waarvan de chauffeur geen voorrang verleende. De jon geman, die ernstig gewond naar het Sint Elisabethziekenhuis in Amersfoort werd vervoerd, over leed kort na aankomst. DOKKUM. In de stadsgracht van Dokkum is het stoffelijk overschot gevonden van de 12-jarige Dirk Alma, die woensdag na schooltijd werd vermist. De jongen was zoals gewoonlijk uit zijn woonplaats Hol- werd naar de christelijke school in Dokkum gegaan, maar keerde 's middags na schooltijd niet terug. Men vermoedt dat hij bij de Dokkumse Hanspoort op de bus naar Holwerd heeft gewacht, in het water is gevallen en verdron ken. ROTTERDAM. De 40-jarige elek trische lasser A. Both is donder dagmiddag op de plaatwerkerij van Verolme te IJsselmonde getroffen door een drie ton wegende zware arm van de automatische lasboom. Hij was op slag dood. hun clownesk nummer hadden ver rijkt met originele inventies, waar door de tent schudde van bruisend plezier. „The Olympics" leverden uiterst secuur soepel en prachtig getimed werk aan de vliegende trapeze. Al- bertini bleek een „ongeëvenaard equilibrist", om de programma-ter minologie hier dan maar aan te houden. Het „menselijk projektiel" „Atomia" kwam tot aller opluch ting als een paasei in het net te recht. Bepaald niet onvermeld mag blijven het circusorkest, dat puike musici bleek te bezitten, die scherp waren ingespeeld op de verschillen de nummers. Tot slot toonde bui ten het Tsjechische meisje Emili haar toeren op de 35 meter hoge mast. Een met al een pittig geva rieerd programma, dat het publiek ongemeen geboeid hield. Heden (vrijdag)middag is er een matinee en vanavond vindt alweer de slotvoorstelling plaats. Vandaar gaat Boltini naar Steenbergen en dan krijgt Goes een beurt. De druk te op de weg na afloop was uitzon derlijk groot. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 9 sept.Evert An- tonis, z. van Adré Cora Joard van der Lans en Dina van der Wekken; 12 sept.: Marinus, z. van Huibert Jan Visser en Jakomijntje Mar- rigje Beenhakker. Gehuwd. 9 sept.: Gerhard Knüfken, 27 j. (wonende te Aalten) en Margaretha Sara Doeleman, 23 j. Overleden. 7 sept.Lena Linders, 40 j., echtgenote van Leen- dert Izak Heijboer; 8 sept.: Janna Stouten, 71 j., echtgenote van Dirk van de Zande (wonende te Nieu werkerk); 9 sept.: Adriaan Jan van Schouwen, 27 j.; 10 sept.: Cor nelia Nelisse, 89 j., weduwe van Hendrik van der Doe; 10 sept.: Willem van der Have, 39 j. (wo nende te Oosterland). Race met oor Een motoragent is donder dag in vliegende vaart naar een ziekenhuis in Rome ge reden om daar het rechter oor van een patiënt af te le veren. De betrokken patiënt ccn 39-jarige metselaar, was zijn oor bij een auto-onge luk op donderdagmorgen kwijtgeraakt. De metselaar werd met spoed naar liet ziekenhuis gebracht. In de haast had men echter het afgerukte oor vergeten. Een chirurg van hel ziekenhuis zei tegen de politie dat hij het oor direct moest heb ben, wilde !i(j het nog met goed gevolg kunnen hech ten. Een motoragent werd toen naar de plaats des on- heils gestuurd, ivaar hij het oor rustig in het gras langs de weg zag liggen. Verwachting tot zaterdagavond: Iet6 koeler Half- tot zwaarbewolkt met en kele regenbuien; overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen zuid oost en zuidwest; iets lagere tem peraturen. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51. Maan op 2.21, onder 17.18. 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.49. Maan op 3.24, onder 17.47. 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.46. Maan op 4.29, onder 18.13. Nieuwe maan: 21 sept. te 0.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 sept. 0.34 v.m. 12.56 n.m. 18 sept. 1.40 v.m. 13.54 n.m. 19 sept. 2.34 v.m. 14.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 sept. 0.15 v.m. 12.48 n.m. 18 sept. 1.08 v.m. 13.37 n.m. 19 sept. 1.51 v.m. 14.14 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. - Het K.N.M.I. deelt mede: De rol van het lage drukgebied, dat gisteren boven de Britse eilanden lag, werd in de af gelopen nacht overgenomen door een van de oceaan komende sto ring, die met vrij grote luchtdruk dalingen naar Frankrijk trok. Van morgen was de kern vlak ten zui den van Parijs aangekomen. In En geland, Frankrijk en Zwitserland vielen plaatselijk grote hoeveelhe den regen. De kern van de depres sie beweegt naar de omgeving van oost-Engeland. Vanwege de nabijheid van dit lagedrukcentrum blijft de kans op regen of regenbuien in ons land tamelijk groot, terwijl de tempera turen iets lager zullen worden. Het vakverbond van Newyorkse havenarbeiders heeft besloten niet behulpzaam te zijn bij het aanleg gen van de „Baltika" - het schip waarmee Chroesjtsjef naar New York reist - en niet de bagage van de Sowjet-premier te lossen. UTRECHT. Z.KH. Prins Bern- hard zal maandag aanstaande in Utrecht het nieuwe kantoor van de Steenkolen-Handelsvereniging ope nen. 300 gewapende Kongolese natio nalisten zijn 16 km. ver Katanga binnengedrongen, zo is door de V.N. in Elisabethstad meegedeeld. In 14 uur: Amsterdam- Johaunesburg SCHIPHOL, 15-9, Met ingang van vandaag heeft de „Suid Afri kaanse Lugdiens" het straalvlieg tuig Boeing 707 in gebruik geno men op de route Johannesburg - Brazzavile - Rome Amsterdam - Londen v.v. De dienst wordt één maal per week onderhouden. De Boeing van de S.A L. komt donderdags zeer vroeg in de och tend op Schiphol en vervolgt zijn reis na een oponthoud van een uur naar Londen, 's Middags keert de machine weer op de Amsterdamse luchthaven terug voor de reis in omgekeerde richting. De reistijd van Amsterdam naar Johannesburg wordt met deze dienst bekort tot ongeveer 14 uur. VAN DE BOEKENPLANK Boek voor de boer „Begrip en Beeld", een heroriënte ring van het aardrijkskundig on derwijs in de landbouw, door J. van de Kornput, 4e en 5e druk. Uitgave van P. Noordhoff N.V., Groningen. Prijs f 2,25 per ex. In de beide laatste drukken zijn meer recente economische gege vens vermeld, wat het werkje een grotere waarde geeft. De inhoud is begrijpelijk en zeer opvoedend door de vragen en opdrachten. Hoofdstuk I behandelt in het kort de verschillende akkerbouwpro- dukten, mechanisatie, grondsoorten met hun speciale culturen tot de verkoop op de graanbeurs toe. Evenzo wordt de veehouderij in al haar aspecten besproken en tevens een beschrijving van de grote wei degebieden. Zeer actueel is ook de bespre king van het gemengde bedrijf, dat de laatste tijd in het centrum van de belangstelling is komen te staan. Tuinbouw en bosbouw komen in aparte hoofdstukken aan de orde. Zee interessant is ook de behande ling van de landbouw over de ge hele wereld. In dit werkje wordt zowel de na tionale als de internationale land en tuinbouw in een kort bestek dui delijk en overzichtelijk besproken, toegelicht met mooie en duidelijke foto's, kaarten en tabellen. De schrijver is er werkelijk in geslaagd deze over het algemeen droge stof op een smakelijke wijze aan de lezers aan te bieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2