Rol van Loemoemba onder bewaking V.N.-troepen - schijnt uitgespeeld DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijke protesten tegen Oostduitse beperkingen voor Westduitsers Eerste centrale training Chroesjtsjef's verblijf in de V.S. Oostduits volksleger bereidt zich voor op aanvalsoorlog Nog altijd aanslagen in Algerije Franse dieven sloegen hun slag De Algemene Vergadering van de V.N. ONRUST IN KATANGA VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18838 ZIERKZEESCHWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, iel. 01110-2255 No 16.00 uur tel. Ot 110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ociitman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe ontwikkeling in Kongo Kasavoeboe verdedigt ingrijpen van het leger LEOPOLDSTAD, 15-9. Loemoem ba heeft donderdag de V.N. om be scherming gevraagd, zo heeft een woordvoerder van de volkerenor ganisatie in Leopoldstad meege deeld. Loemoemba ls donderdag de hele dag In de officierskantine van de Ghanese V.N.-troepen in kamp Leopold geweest, Hy werd daar be waakt door Ghanese soldaten. Ghanese officieren zeiden dat Kongolese soldaten tweemaal ge tracht hadden de kantine binnen te dringen De eerste keer verscheen er een soldaat, die kennelijk een vijand van Loemoemba was, voor de kantine Hij trok een granaat uit zijn gordel, maar voor hij er iets mee kon doen hadden andere Kongolese soldaten zich al op hem geworpen. Later verscheen er een Kongolese soldaat met een stengun. Op een gegeven ogenblik richtte deze de stengun op de deur. Hij dacht dat Loemoemba naar buiten kwam. Hij werd door een Ghanese kolonel ontwapend. Loemoemba vertoefde woensdag nacht in het huis van generaal Loendoela in het kamp Leopold. Zoals bekend ls Loendoela kortge leden door Kasavoeboe ontslagen als opperbevelhebber van het Kon golese leger. Loendoela zelf zou donderdag in de wasserij Van de kantine opge sloten zijn door de Franse chef van deze wasserij. Ook stafchef Moboetoe was don derdag in kamp Leopold Een Kon golese officier noemde de verkla ring' van Loemoemba's voorlich tingsdienst, dat Moboetoe was ge arresteerd, een .verzinsel". Protest van Kasavoeboe BRAZZAVILLE, 15-9. President Kasavoeboe- van Kongo heeft don derdagavond, naar in Brazzaville is vernomen, in een telegram aan secretaris-generaal Hammar§kjoeld van de V.N geprotesteerd tegen „inmenging van de Verenigde Na ties" in de binnenlandse aangele genheden van Kongo en tevens te gen „het optreden van de Ghanese troepen die Loemoemba bescher men". „Ex-premier Loemoemba", aldus het telegram, „is zojuist door het Kongolese leger gearresteerd op een door de procureur-generaal volkomen wettig mandaat en de Ghanese troepen van de Verenigde Naties beletten het Kongolese leger, Loemoemba voor de rechter van instructie te leiden". Uit betrouwbare bron ls voorts vernomen, dat de procureur-gene- BESPREKINGEN OVER BERLIJNSE SITUATIE BERLIJN, 15-9. Frankrijk, En- geland en de V.S. hebben in Mos kou geprotesteerd tegen de Oost duitse beperkingen voor West- Duitsers die oost-Berlijn willen binnengaan, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Bonn don derdag meegedeeld. Het protest is maandag ingediend, maar de bijzonderheden ervan zijn nog niet bekend. Zowel in Bonn als Berlijn, zijn donderdag de besprekingen over de Berlijnse situatie, die een woord voerder van de Britse ambassade ernstig heeft genoemd, voortgezet. In Berlijn heeft de Westduitse president, dr. Lübke, een onder houd van twee en een half uur met de Westberlijnse burgemeester, Brandt, gehad. Lübke arriveerde donderdag in Berlijn voor een of ficieel bezoek van drie dagen, dat de Oostduitsers een „provocatie" noemen. In Bonn brachten de Britse, Franse en Amerikaanse vertegen woordigers een bezoek aan de Westduitse vice-kanselier en minis ter van Economische Zaken, pro fessor Erhard, om de Berlijnse si tuatie te bespreken. Professor Er- hard neemt waar voor Bondskan selier Adenauer, die op het ogen blik met vakantie in Italië is. Het onderhoud duurde een uur, maar er is niets over bekendgemaakt. Waarnemers in Bonn geloven, dat professor Erhard en de drie weste lijke vertegenwoordigers hebben gesproken over economische tegen maatregelen naar aanleiding van de Oostduitse beperkingen. Fabriek voor mengmeststoffen te Pemis ROTTERDAM, 15-9. De N.V. Maatschappij tot exploitatie van kooksovengassen (Mekog) te IJmui- den, waarin door de Bataafse Pe troleum Maatschappij N V. voor tweederden en de Hoogovens voor eenderde wordt deelgenomen, gaat een fabriek voor mengmeststoffen bouwen. De installaties, met een capaciteit van 160.000 ton per jaar, zullen worden gebouwd op de ter reinen van Shell Nederland raffi naderij N.V. te Pernis. Het project zal over twee jaar gereed moeten zijn. Voor de afzet van de te pro duceren mengmeststoffen zal het centraal stikstof verkoop kantoor te Den Haag zorgdragen Het over grote deel van de produktle is voor export bestemd. raai van Leopoldstad, Bom, door generaal Loendoela en minister Mwamba van het kabinet-Loe- moemba is weggevoerd van de plaats waar hij werd vastgehouden. De procureur-generaal had 6 sep tember een bevel van aanhouding tegen minister Loemoemba uitge vaardigd en sindsdien is niets meer van hem vernomen. CAMBRIDGE, Mass., 16-9. Pre mier Cbroesjtsjef heeft de Harvard universiteit te Cambridge, Massa chusetts. meegedeeld dat hij een uitnodiging om voor de studenten te spreken niet kan aannemen ten gevolge van het „discriminerende optreden" van de Amerikaanse re gering. Zoals bekend heeft Wash ington hem verboden zich buiten Manhattan te begeven. „Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft mij de mogelijkheid ontnomen de vrijheden van een de mocratisch land, de Verenigde Sta ten van Amerika, te genieten", al dus Cbroesjtsjef. Dit nummer bestaat uit 8 pagina'* Woensdag is op het vliegveld La Guardia hij New York een „Electra" tijdens de landing4egen een dijk opgevlogen en over de kop geslagen. Dank zij het doortastend optreden van de bemanning konden alle in zittenden het toestel verlaten voordat het in brand vloog. (Foto onder). Bij de Ierse kust vlogen woensdag twee Amerikaanse B-47 tegen el kaar; een van de toestellen stortte in zee - waarbij de drie inzittenden omkwamen - doch het andere slaagde er in het vliegveld Shannon te bereiken en een geslaagde noodlanding te maken. Op de bovenste foto zien we de machine op de startbaan. Duidelijk is rechts de motor gondel te zien, die verwrongen aan de vleugel hangt. Verklaring van Bondsregering In Den Bosch is woensdagmiddag de eerste centrale training gehouden voor de komende interland-voetbalontmoeting België-Nederland. We zien hier van rechts naar links: Elek Schwarz, Tonny v. d. Linden, Bennie Muller, Jan Klaassens, Hans Boskamp, Cor v. d. Gijp, Henk Groot en Hans de Koning. Een woordvoerder van de Bonds regering heeft meegedeeld, dat het „Nationale Volksleger" van oost- Duitsland zich sinds enige maan den systematisch voorbereid op een aanvalsoorlog tegen de Bonds republiek. Dit was gebleken uit verklarin gen van kapitein Alfons Malinows- ki, die midden augustus uit oost- naar west-Duitsland uitweek. Deze had een belangrijke positie be kleed bij de eerste gemotoriseerde divisie, die te Potsdam is gelegerd. Zijn ondervraging door de west- Duitse militairen hadden alarme rende feiten" aan het licht ge bracht, aldus de west-Duitse woordvoerder. De regeringswoordvoerder ver klaarde, dat Malinowski met zijn vrouw en twee kinderen was uit geweken, met het oog op de stel selmatige omscholing van het volksleger van een defensief or gaan tot een aanvalsleger. De reispapleren De militaire missies van Polen en Tsjechoslowakije in west-B er- lijn hebben zich aangesloten bij de De opening van de Staten-Generaal DEN HAAG, 15 9. Naar verno men wordt zullen de prinsessen Beatrix en Irene mede de plechtige opening van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal op a.s. dinsdag bijwonen. Toelating van „spijtoptanten" dringend(er) nodig DEN HAAG, 15 9 Het Comité „Nationale actie steunt spijtoptan ten Indonesië" (Nassl) deelt mede, dat het zich naar aanleiding van het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Nederland door In donesië, en de steeds benarder wordende positie van de spijtoptan ten In Indonesië, andermaal tot de Nederlandse regering heeft gewend In een brief wijst het comité er op, dat slechts uit in de pers ver schenen berichten een regerings standpunt t.a.v de toelating van deze mensen in Nederland kan af geleid worden, nl een vermoede lijk versnelde procedure van de toelating van visumaanvragers, met behoud evenwel van de huidige grondslagen voor de toelating. Het comité stelt hierin - zegt het - geen vertrouwen en verzoekt, niet van geval tot geval te laten onder zoeken of een visumaanvrager in nood verkeert. maatregelen van de Oostduitse re gering en erkennen de reispassen van de Bondsrepubliek niet meer als geldig papier voor west-Ber- lijners. Alleen het persoonsbewijs wordt als geldig beschouwd. Vanweg de Zuidslavische mili taire missie in west-Berlijn is ech ter meegedeeld, dat de Zuidslavi sche autoriteiten de west-Duitse reispas als geldig voor west-Ber- Iijners blijven beschouwen. s De Japanse premier Ikeda heeft in een boodschap aan Eisenhower, de Amerikaanse president uitge nodigd voor een bezoek aan Tokio, hetzij voor het einde van Eisenho wer's ambtsperiode of in elk geval op elk gewenst ogenblik na 20 januari. b Premier Nehroe van India zal zeker naar de vijftiende zitting van de algemene vergaderirfg der V.N. gaan, mits er zich aan het begin van de bijeenkomst, die op 20 sep tember wordt geopend, geen „groot fiasco" voordoet, zo is donderdag in gezaghebbende kringen in Nieuw Delhi vernomen. VEEL RAADSELS ROND MOORD OP KIND TE SEVENUM Mogelijk niet verricht door „passant" ROERMOND, 15-9. Mr. W C Uiterwaal, officier van justitie bij de rechtbank te Roermond, die het onderzoek leidt in de zaak van de moord op het elfjarige jongetje Hans Hermans uit Sevenum heeft desgevraagd medegedeeld, dat gis teren nog 150 militairen bij het on derzoek wa;fen ingeschakeld. Zij zochten in de omgeving van de plaats, waar het lijkje werd gevon den, naar de vlaggetjes die aan de fiets van het jongetje bevestigd waren en naar de zaag, welke hij bij zich had. Op 1250 meter van de vindplaats van het lijkje, is ook een kolenschop aangetroffen, welke gebruikt kan zijn bij het begraven van het lijkje. Deze schop is op het ogenblik luchtdicht verpakt. Men heeft deze voorzorg genomen, om de schop eventueel te kunnen gebruiken bij een sorteerproef. Het feit, dat de dader kennelijk alle tijd genomen heeft voor het vol trekken van zijn daad, heeft de autoriteiten die met het onderzoek belast zijn de gedachte ingegeven, ALGIERS, 16-9. Bij aanslagen in Algerië zijn donderdag zes perso nen om het leven gekomen en der tig gewond. In het „Theatre Espagnol" te Mostagem (oost-Algerië) ontplofte te midden van de bezoekers een bom, waarbij twee personen wer den gedood en 23 gewond, van wie vijf, allen Europeanen, ernstig. Na de ontploffing volgde een paniek. Te Berouchia wierpen drie na tionalisten granaten in een café. De bezoekers werden met machine pistolen beschoten. Vier personen, van wie drie Europeanen, werden gedood en zeven liepen verwondin gen op. dat men niet te doen heef met een „passant", doch met iemand die ge zocht moet worden in de (ruime) omgeving (30 km.) van d? plaats van de misdaad. Mr Uiterwaal deelde voorts me de, dat de staat waarin de kleding van het jongetje is aangetroffen, toen het lijkje werd ontdekt, grond geeft voor het vermoeden, dat het kind in alle gemoedsrust zijn moor denaar moet hebben gevolgd. Het schijnt zich niet in het minst verzet te hebben. Mr Uiterwaal heeft in Venlo nog overleg gepleegd met politie-autoriteiten Bij de politie zijn vele inlichtin gen binnengekomen van mensen die menen een verdacht individu te hebben waargenomen, maar deze inlichtingen waren zo uiteenlopend dat daaruit geen concrete aanwij zingen naar voren zijn gekomen. Coquette meisjes zijn als weerhanen: zij worden pat bestendig als zij verroest zijn. Papoea-landsdienaren in Nederland SCHIPHOL, 15-9. Donderdag- morgen zijn op Schiphol zeven Pa poea-landsdienaren uit Nieuw-Gui- nea aangekomen, die een bezoek van ongeveer twee maanden aan Nederland zullen brengen. Het doel van deze reis, waartos het initia tief is uitgegaan van de gouverneur van Ned. Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, is, de Papoea's, die in eigen milieu een positie van enige belang bekleden, in staat te stellen zich omtrent het leven in Neder land te oriënteren. Oud-gouverneur S. van Waar denburg, die als mentor van de Papoea's in ons land zal optreden, noemde het karakter van het be zoek een pedagogisch karakter Bij hun aankomst verklaarde hij: „We zullen deze mensen laten zien, ho ren en beleven, wat er in Neder land leeft, hoe wij leven en werken en wat er hier te koop is". PARIJS, 15-9. In de afgelopen 24 uur hebben bandieten in Frank rijk juwelen en geld tot een waarde van bijna anderhalf miljoen nieuwe francs buitgemaakt. Prinses Lamia El Solh, de 23-ja- rige echtgenote van prins Moulay Abdallah van Marokko, miste bij terugkomst in haar hotel in west- narijs van haar kaptafel juwelen en reischeques tot een gezamen lijk bedrag van een miljoen nieuwe francs. Bij Mulhouse drongen vier ge maskerde mannen een kaliummijn oinnen, schoten een portier dood en verwondden een kassier. Zij maakten zich uit de voeten met sen bedrag van 300.000 francs. In Parijs roofden drie gemas kerde mannen bij een juwelier ju welen ter waarde van 150 francs. EEN UITGEBREIDE AGENDA NEW YORK, 15-9. Secretaris-ge neraal Hammaiskjoeld van de V.N. neeft in zijn memorandum over de organisatie van de aanstaande vijf tiende algemene vergadering aan bevolen deze vergadering per 17 december haar werk t'e doen beëin digen De agenda vermeldt een re cord-aantal van 86 punten. Ham- marskjoeld stelt echter toch een werkweek van vijf dagen voor met dien verstande dat wanneer nood zakelijk ook des zaterdags verga derd zal worden. Verder wordt aanbevolen de kwesties van de Chinese vertegen woordiging, Tibet, Hongarije, de samenstelling van de beheerschaps- raad en het rapport van de politie macht van de V.N. rechtstreeks door de algemene vergadering te doen behandelen Ontwapenings- kwesties, de Sow- jet-Russische beschuldiging van agressie door de Verenigde Staten, de kwesties Algerië, Korea, Maure- tanië, kosmische ruimte en op schorting van kemproeven zouden volgens de aanbeveling in eerste instantie door de grote politieke commissie behandeld moeten wor den. De speciale politieke commissie zou moeten behandelen de Oosten rijkse klacht tegen Italië over Zuid- Tirol, de kwestie van uitbreiding van de veiligheidsraad en de eco nomische en sociale raad, van de Palestijnse vluchtelingen, de Zuid- Afrikaanse problemen en het punt „steun voor de inspanning van nieuwe staten tot versterking van hun onafhankelijkheid". Besprekingen over het loonbeleid DEN HAAG, 15-9 Onder leiding van de ministers van sociale zaken en volksgezondheid heeft heden middag een delegatie uit de minis terraad met de voorzitters van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bedrijfsle ven een bespreking gehad over de concrete situatie op het gebied van lonen en prijzen. De bespreking zal over enkele dagen worden voortgezet. Aldus deelt het minis terie van sociale zaken en volks gezondheid mede. ELIZABETHSTAD, 15-9. Een Ka- tangese woordvoerder heeft don derdag meegedeeld, dat er in noord Katanga op twee plaatsen nieuwe onrust is ontstaan. In het kolenbekken van Loeëa op 470 km. van Elizabsthstad hebben de opstandige Baloeba 800 Europe anen en negers omsingeld. In Boe- kama hebben 400 met pijlen en as segaaien gewapende Baloeba stel lingen betrokken rond het station. Er zijn maatregelen getroffen om de orde te herstellen, aldus de woordvoerder. Minister Luns heeft gisteravond na besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington verklaard dat de ministers van buitenlandse zaken van de E. E G.-landen op 30 en 31 oktober in Parijs de Europese plannen van ge neraal de Gaulle zullen bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1