De jaren waarop wij wachten Tussen twee ontmoetingen der naties WEKELIJKSE WERELDSCHOUW AANBOD TOT SCHADEVERGOEDING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 september i960 no. 18837 Van Olvmplsche Spelen tot Algemene Vergadering der V.N. NUTTIGE BROCHURE VERSCHENEN Programmaselectie kan „domme verslaving'* aan t.v. voorkomen Ingezonden mededeling Dc Directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal vergoeden volgens de hieronder vermelde regels: 1. Ongeacht de vraag of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam en dat ae nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt ver zocht, gelieve men het aantal hiervan bij de aanvraag van het for mulier te vermelden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de ver eiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft; ontvangen. 4. Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor vergoeding wordt ge vraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. De vergoeding .van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op de ingezonden stukken kunnen worden afgedaan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve contróle per postwissel worden uitbetaald. 6. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder nader onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgegeven aan een Commissie, waarin de hieronder genoemde personen zich bereid hebben verklaard zitting te nemen: Mr. J. van Vollenhoven (voorzitter), oud-President der Arron dissementsrechtbank te Rotterdam; Mr\ J* J; Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer; Prof. Mr. P. Sanders, hoogleraar in het burgerlijk en handels recht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van het voornemen om deze personen te benoemen mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. 7. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Commissie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de betrokkene nader bewijs van de door hem gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan vergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstond na de uitspraak worden uitgekeerd. 8. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Commissie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. FEUILLETON 32 door HANOL SPOOR De wereld bevindt zich deze week in de nogal unieke situatie, dat de naties, die elkaar zojuist op het sporveld rendez-vous hebben gegeven, op het punt staan elkaar opnieuw te ontmoeten en nu in de politieke arena. Het opmaken van de balans van de zondag geëindig de Olympische Spelen hebben wij gaarne aan de sportredactie over gelaten, maar twee kanttekeningen bij dit grote internationale sport gebeuren menen wij toch in dit overzicht te moeten maken. In de eerste plaats deze: de op merking is gemaakt, onder ande ren door onze tienkamper Eef Ka merbeek, dat de Amerikaanse at leten in Rome zich door een hoog hartige houding onbemind hadden gemaakt, terwijl de veel beschei dener Russen zich bij de vertegen woordigers der andere naties een niet onaanzienlijke populariteit hadden verworven. Toevallig lazen wij dezer dagen een uitvoerige cor respondentie uit India, waar twee grote electrische centrales worden gebouwd, de ene door Russen, de andere door west-Duitsers, en ook hier is het ongeveer als het in Rome was: de Duitsers benaderen de Indiërs van de hoogte uit en maken zo elk menselijk contact met de inheemse bevolking onmo gelijk, terwijl de Russen, die er naar streven zo weinig mogelijk anders en in ieder geval niet be ter te leven dan de Indische arbei ders, er in slagen voor hun natie good-will te kweken. Trots tegenover andere volken blijkt dus niet alleen een Ameri kaanse hebbelijkheid te zijn; wij vrezen, dat ook andere westelijke volken er mank aan gaan. En ge zien de nationale prikkelbaarheid der zogenaamde ontwakende na ties mogen de gevolgen van zo'n houding niet worden onderschat. De tweede kanttekening: niet slechts in ons land is het uitblij ven van medailles, waarop men vast had gerekend, als een soort nationale ramp beschouwd. Met de „Olympische geest" is dit weinig in overeenstemming. En daarom citeren wij gaarne een groot Ame rikaans blad; „Het zou de broeder schap tussen de volkeren zeer be vorderen, indien men zich herin nerde, dat het sportief incasseren van verlies een belangrijke Olym pische deugd is". Zestien naties aan de poort Terwijl de atleten uit Rome in hun woonoorden zijn teruggekeerd of zich op reis daarheen bevin den, trekken de politieke kopstuk ken dezer aarde naar New York, waar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties maandag haar zitting opent. Het voorbeeld van Chroesjtsjow heeft aansteke lijk gewerkt - naast zijn luitenants uit de satellietstaten zullen ook vele leiders der zogenaamde neu- tralistische Ianren acte de présen- ce geven: Tito, Nehroe, Nasser, Soekarno. Voorlopig is dit de grootste zorg voor de New Yorkse politie. Neem een man als Kadar, de Hongaarse communistenleider. Er wonen in New York genoeg Hongaarse vluchtelingen, die hem 'n geweld dadig einde toewensen. Aan de New Yorkse politie de dure en moeilijke plicht, te verhinderen dat deze wens in vervulling gaat. Om die taak wat te vergemakke lijken, heeft men er dit op gevon den: Chroesjtsjow en een aantal andere niet algemeen beminde lie den zullen zich niet buiten Man hattan, het hart van New York, mogen begeven. Het is weinig gastvrij, maar inderdaad beter voor het welzijn der in hun bewe gingsvrijheid beperkten. In moeilijkheden zitten ook de ambtenaren van het secretariaat der V.N. Zij zullen in de zittings zaal plaats moeten vinden voor de delegaties van niet minder dan zestien nieuwe leden (het totaal aantal leden zal binnenkort 98 be dragen). Het zijn, op Cyprus na, Afrikaanse landen, die hun onaf hankelijkheid hebben verworven. Hun intrede in de Algemene Ver gadering zal de partijverhoudin gen daar niet onaanzienlijk veran deren. De dagen, dat het westelijk blok in dit orgaan bij de stemmin gen meestal wel op een meerder heid of in ieder geval op een min derheid niet kleiner dan een derde kon rekenen, schijnen wel voor goed voorbij. En in de Algemene Vergadering hebben de grote mo gendheden niet, zoals in de Vei ligheidsraad, een recht van veto. Chaos in Kongo Die Veiligheidsraad heeft op het ogenblik zo zijn eigen perikelen en zij stammen, hoe kan het an ders, uit Kongo. Daar is de chaos nu volledig, nadat president Kasa- voeboe en premier Loemoemba el kaar tot tweemaal toe hebben ont slagen, Loemoemba is gearres teerd en daarna weer vrijgelaten. Het land heeft nu twee regeringen die van Loemoemba en die van Ileo en de Veiligheidsraad mag uit maken, welke van die twee nu de „echte" is. En of dit nog niet ge noeg is, moet de raad ook nog be slissen, of de troepen van de V.N. het recht hebben, vliegvelden voor Loemoemba's strijdkrachten te sluiten en desgewenst zelfs deze strijdkrachten te ontwapenen. Gekoppeld aan verkrijging van economische steun, die secretaris generaal Hammarskjoeld voor Kongo heeft gevraagd, zouden deze maatregelen inderdaad kun nen leiden tot herstel van de vrede en het zelfbestuur in het land. He laas echter is voor de uitvoering ervan de medewerking van Rus land en tot op zekere hoogte ook van Loemoemba vereist en het ziet er op het ogenblik, dat dit over zicht wordt geschreven, bepaald niet naar uit, dat de Veiligheids raad deze zal krijgen. Speldeprikken in Berftjn Naast Kongo vraagt, voor wat het buitenland betreft, vooral Ber lijn de aandacht. De speldeprik ken, die oost en west elkaar daar geven (vooral de bestaande uit reisbelemmeringen) hebben voed sel gegeven aan het verontrusten de gerucht, dat er opnieuw een grote blokkade dreigt. Die blok kade volgens nieuw model, d.w.z. dat een luchtbrug van het westen er niet bij zou worden geduld, zou dan worden Ingesteld, indien Chroesjtsjow met zijn ontwape ningsplan geen succes heeft. Ondanks het feit, dat dit plan zeker geen genade zal vinden in de ogen van het westen, behoeft men zich over bedoeld gerucht toch niet al te veel van streek te maken. Ullbricht, de Russische zetbaas in Oost-Berlijn, die zijn meesters in het Kremlin altijd naar de ogen kijkt, heeft zijn aan hangers gewaarschuwd, dat er voor de lente van het volgend jaar in de vroegere Duitse hoofdstad geen grootscheepse acties te ver wachten zijn. Dat is volkomen in overeenstemming met eerdere uit latingen van Chroesjtsjow, die er nooit een geheim van heeft ge maakt, dat hij wil afwachten of er met de nieuwe Amerikaanse pre sident over Berlijn te praten valt. Derhalve mag men de huidige si tuatie in Berlijn zien als een van voorbijgaande aard, veroorzaakt door een slecht humeur van Ull bricht aan de ene zijde en een wel moedige, maar weinig bete kenende tegenactie van de bur gemeester van west-Beriijn Willy Brandt aan de andere kant van de Brandenburger Tor. AMSTERDAM, 13-9. Voor een bezitter van een televisietoestel is niets zo nodig als een weloverwo gen en voorafgaande selectie van de programma's, wil h\j zijn kost baar en kostelijk bezit niet schie lijk devalueren. Dit is een van de vele „tips voor televisie in het gezin" uit de aldus getitelde brochure, geschreven door de Nederlandse Jeugdge meenschap (overkoepelend orgaan van jeugdorganisaties en jeugd- instellingen) in samenwerking met het Nederlands cultureel contact en het nationaal overleg voor ge westelijke cultuur. Prof. dr. T. T. ten Have, direc teur van het Sociaal Pedagogisch Instituut te Amsterdam, heeft van middag tijdens een persconferen tie te Amsterdam een toelichting gegeven op de brochure, die van daag onder meer is toegezonden aan alle televisiehandelaren in Ne derland. Het doel van dit boekwerkje is volgens prof. ten Have vooral de t.v.-bezitters te leren om selectief te kijken. Een verstandig beheer van dit nieuwe medium is nodig om domme verslaving te voorko men, om te zorgen dat de t.v. niet alleen maar tijdverdrijf doch een waardevolle levensgenieting wordt dat de relaties tot de mensen in eigen omgeving geen schade lijden en om te voorkomen dat actief en creatief tijdgebruik in het gedrang raken. Maar bovenal Is deze selectie KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vriezenveen (vac. W. Bieshaar): G. J. van de Bogerd, Huizum (Fr.). Aangenomen naar Tubbergen (O.): D. A. ten Haaft, voorheen zen dingspredikant, Zeist; naar Bei roet (Libanon) het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamh.: prof. dr. J. Bouman, hoogleraar Prot. theol. faculteit te Bruussel. Geref. Kerken Beroepen te Ulrum: H. Alsmeier, Bunde (Oostfriesland, Duitsland); te Siddeburen: R. van Reenen, Klundert. Bedankt voor Barneveld en voor Gorinchem (vac. A. C. Mooy): H. Hogenhuis, Dokkum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-zuid: H. W. Eerland, Amersfoort en S. van Zwoll, Kampen; te Zeist: M. Baan, Dordrecht en Chr. Verhage, Hil- versum-centrum. Beroepen te Maasluis (2e maal): G. Blom, Meerkerk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen: A. Vergunst, Rotterdam-centrum. De margarine-affaire DEN HAAG, 13-9. Het Eerste- Kamerlid de heer Querido (P.v d A heeft schriftelijk aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gevraagd, of de minister kan mededelen ,of hij voornemens is, naar aanleiding van het gebeurde met de Plantamargarine, het pre ventieve element in de Warenwet te versterken, zulks los van de uit slag van het justitiële onderzoek. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 13-9. In de eerste 7 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land volgens opgave van C.B.S. 47.917 tegen 48.126 in de eerste 7 maanden van 1959. Het aantal levendgebo renen daalde van 144.980 in de eer ste 7 maanden van 1959 tot 141.352 in de eerste 7 maanden van dit jaar, terwijl het aantal overlede nen steeg van 51784 tot 52 555 Voorts nam het aantal immigran ten in de genoemde periode toe van 19.186 in 1959 tot 21.313 dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 30.433 tot 34.752. Op 1 augustus jl. bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.492.013 zodat kan worden aan genomen dat inmiddels het aantal inwoners van ons land de elf en een half miljoen zal hebben overschre den. Sluiting der banken op bepaalde zaterdagen DEN HAAG, 13-9. De Neder- landse Bankiersvereniging heeft besloten, dat, ingaande deze maand de banken elke derde zaterdag van de maand voor het publiek geslo ten zullen zijn. De banken te Am sterdam en Rotterdam hebben evenwel de mogelijkheid versche- pingsducomenten, waarvan de ver zending naar het buitenland geen uitstel kan dulden, aan de kas in ontvangst te nemen. DEN HAAG. Het wrak van de 199 brt. metende Nederlandse kust vaarder „Bermuda" is op enkele mijlen ten noorden van Hoek van Holland geborgen, door een bok en vaartuigen van Van der Tak. De „Bermuda" verging tijdens de zware storm van 20 januari vrij onverwacht voor onze kust. gewenst om te bereiken dat t.v. ook voor kinderen een aanwinst is Mosselzaad bij Hellevoetsluis Schreven we vorige week dat de mogelijkheden, om mosselzaad te vinden op andere plaatsen dan in de Zeeuwse stromen, nl. voor de kust niet uitgesloten was, dit bleek in de afgelopen week inderdaad het geval te zijn. Op de Maasvlakte in de buurt van Hellevoetsluis werd begin vorige .week door een aantal mosselvaartuigen intensief en met enig succes gevist. Nu is echter ook daar de koek, c.q het mosselzaad weer op, want ook hier was sprake van een beperkte hoeveelheid. Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. Inderdaad Lamech leeft. Ver van ons, maar ook dichtbij en in ons. Om de laatste twee redenen kun nen we niet zweren (zonder aan halingstekens) bij luchtvloten en slagkruisers. „Even" deze opmer king naar aanleiding van de (ove rigens zo zeer lezenswaardige) overdenking van ds. J. B. Assen dorp in uw nummer van vrijdag 1.1. Ik wilde het woord zweren tus sen aanhalingstekens plaatsen, maar ik had het juister gevonden als de predikant ze had gebruikt. Als de aanhalingstekens wegblij ven, lijkt het er weer erg verschrik kelijk op, of wij luchtvloten, slag kruisers enz. niet nodig zouden hebben. En dat is een afschuwelij ke misvatting, die zich overigens tegenwoordig als een olievlek poogt te verbreiden. De mensen zijn de pionnetjes, maar er is er uiteinde lijk slechts Eén, Die over oorlog of vrede beslist. Hiervan uitgaande moet een mens, die vrijheid, ge rechtigheid, eerbaarheid enz. mint of wil minnen, niet laks en terneer geslagen neerzitten, maar iets doen om ontzettende gevaren te helpen afwenden. Wie het allemaal maar over zich heen zou laten komen, is schlildig aan het gebod „de naaste lief te hebben als zichzelf", want met tanks binnenstappende, geüni formeerde vreemdelingen, minnen de vrijheid, gerechtigheid, eerbaar heid enz niet en tegen hun verder, felijke zienswijze is een „heilige haat" geboden. Het „ons te na te komen" (slotalinea overdenking) kan in de praktijk betekenen, her senspoeling, strafkampen, geno- ceïde. En als het dat betekent is gepropageerde weerloosheid, zonde. Om „die stroom" te keren staan duizenden Nederlandse jongens da gelijks in het veld. Moeten we hen een morele stoot onder de gordel geven? Voor mij, toch maar zeer duidelijke aanhalingstekens voor het woord zweren, want de „leeuw eet nog geen stro". Haarlem. VAN DER B. Tetterodeatraat-49. „Ik vraag excuus. Hoe maakt de vader het?" Een ogenblik verduisterde het gezicht van juffrouw Koosje. Ze lichtte haar hoofd trots op en ant woordde veelbetekenend: „De va der is zich nog niet van zijn nieu we eerbiedwaardige functie be wust". „Zou je dat denken?" deed hij kwasie verbaasd en juffrouw Koos je zag tot haar ergernis zijn ogen tintelen van pret achter zijn brille- glazen. Zou hij zidh nu nog steeds ver schuilen achter zijn belofte, om een jaar lang geen nadere uitleg van zijn handelingen en woorden te ge ven. Ze had zich eerst weinig be zig gehouden met die opmerking, die hij kort na het voorlezen van het testament plaatste. Ze dacht, dat het in ieder geval voor haar van weinig belang zou zijn. Nu hij zijn vreemde handelwijze volhield, begon ze te twijfelen, of de clausule, die aan de gift, be stemd voor het fonds, waarvoor een nieuw tehuis gebouwd moest wor den, ook niet enigermate betrek king had op haar en notaris Gree- del. Heel zijn afwachtende houding, zijn vreemde uitlatingen bewezen, dat na verloop van tijd, ergens nog grote veranderingen te wachten stonden. Hoe dan ook, het jaar vorderde snel. Ze moest zich maar geen mui zenissen in het hoofd halen. Wat zou het nu nog voor haar kunnen betekenen? Toch werd ze altijd wat kriegel, als ze met de notaris weer in zo'n raadselachtig gesprek gewikkeld was. Haar vrouwelijke nieuwsgie righeid en meer nog, haar karakter, dat haar altijd recht door zee op haar doel deed afgaan, kon die ge heimhouding moeilijk verdragen. Gelukkig gaven de gebeurtenis sen in het tehuis haar genoeg af leiding. Ze had zich ook weer aan een nieuw experiment gewaagd en aan de nieuwe bewoner, van de ka mer waaruit de heer Kleijberg ver trokken was, een stukje tuin toe gewezen .De man kon eerst niet wennen Hij had altijd iets te ver zorgen gehad. Dat achter de ramen koekeloeren, zoals hij dat noemde, dat maakte hem ziek. Hoewel juffrouw Koosje wist, dat ze de regels van het tehuis over trad, had ze samen m"et de man een stukje grond opgezocht. Het was groot genoeg om hem wat werk te geven en het lag goed beschut. De man was opgetogen en fleurde he lemaal op. Hij beloofde juffrouw Koosje, dat ze heel wat snijbloemen van hem zou krijgen. Nee, juffrouw Koosje had geen gewetensbezwa ren over dat stukje tuin. Wel maakte zij zich zorgen over zuster Wilma, die veel te hard werkte. Ze verloor alle kleur uit haar gezicht en pas zag juffrouw Koosje, tot haar grote bevreemding, dat ze met een kopje koffie de zoldertrap op ging. Lachend noemde ze zuster Wilma „de verstrooide professor". Zuster Wilma had gepoogd op die scherts in te gaan, maar haar han den hadden als in grote schrik ge beefd. Natuurlijk, dat kopje koffie moest bij mijnheer Untever zijn. Die kreeg nu wel eens meer een extra kopje koffie van haar. Stom, om naar de zolder te gaan. Hoofdschuddend was juffrouw Koosje doorgelopen. Toen ze nog een keer omkeek, zag ze zuster Wil ma nog steeds weifelend op de trap staan. Op de zolderverdieping waren al leen de kamertjes van de meisjes, ook dat van Henny. Vferder was er een fruit- en rommelzolder, welke laatste tevens werd gebruikt als mangelkamer. Daar de was bijna geheel naar de wasserij ging, werd de zolder zelden of nooit gebruikt. De meisjes gingen alleen naar hun kamer, wanneer dit beslist noodzakelijk was. Voor de rest van de dag lag de zolderverdieping leeg en verlaten. Geen wonder dat juf frouw Koosje verbaasd keek, toen ze zr. Wilma de trap naar de zol derverdieping zag bestijgen. Te meer nog, omdat juist zij haar ka mertje beneden, tussen de tweo kleine ziekenzaaltjes had. Haar drukke bezigheden deden haar het voorval vergeten, maar wel lette ze er op, dat zuster Wilma niet te veel van haar krachten vergde. Haar goede bedoelingen werden evenwel doorgaans met een ongeduldige houding van zuster Wilma beloond, (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9