SNELFIX Een Haamsteedse landbouwer vertelt BEKENDMAKING In aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag j.l. heeft in alle winkels een sortering van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september alle margarine, waar van de code-tekens zaterdag j.l. werden gepubliceerd, weer VEILIG door het publiek bij de leveranciers worden gekocht. ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 september i»eo no. uw GEMEENTERAAD NIEUWERKERK Wordt de bouw van een toren op de lange baan geschoven Onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. van Eeten en in tegenwoordigheid van alle leden, vergaderde de gemeenteraad. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Gezien de overlast van opperwa- ter bij hevige regenval In de Ach terstraat, werd besloten tot uitbrei ding van de riolering aldaar. De gemeenterekening over 1958 werd voorlopig vastgesteld: Gewo ne dienst: ink. f 626.831,03, uitg. t 836.442,28, tekort f 9.611.25. Kap- dienst: ink. f 2.890 345,71, uitg. f 3.192.122,94, tekort f 301 777,23. Namens de commissie adviseerde de heer J. A. van Nieuwenhuyze de rekening met genoemde cijfers goed te keuren. Aldus werd beslo ten en dank aan de commissie ge bracht. Aangeboden werd de gemeente rekening over 1959. De eerste wijziging gemeentebe groting 1960 was goedgekeurd en werd vastgesteld. Toestemming van de raad werd gevraagd voor de aankoop van de woning van de heer J van Strien. Voor deze woning heeft zich reeds een huurder aangemeld en het huis kan, wanneer enige noodzakelijke reparaties zijn verricht, betrokken worden. De volkstuintjes zijn voor 1960 weer verhuurd voor de bekende prijs. Van het instellen van een rechts geding in eerste aanleg contra J. J. de Braai, werd (met algemene stemmen) besloten af te zien en een afwachtende houding aan te ne men. De riool- en straatbelasting is ongewijzigd gebleven. Bij de rondvraag vroeg wethou der van Dienst om het brandpad Magnoiiastraat te verharden, wat werd toegezegd. De heer A. van Klinken vroeg inzake een doorgang tussen de Mei- doornstraat en de Esdoomstraat of deze grond een publieke doorgang is of particulier eigendom. De bur gemeester zei dit te zullen onder zoeken. De heer Lensom attendeerde op een strook grond achter de nood schoot, welke daar waardeloos ligt. Deze strook is moeilijk in cultuur te brengen vanwege de vele funda menten welke zich daarin bevin den. De heer Zwaai vroeg om in het Slingerbos een papierbak aan te brengen, waartoe werd besloten. Verder had hij klachten over de schooltandverzorging. Aangeraden werd deze klacht bij de commissie aanhangig te maken. De heer van Nieuwenhuyze sprak nogmaals over het bestaande plan tot het bouwen van een toren. Al hoewel dit plan bij de commissie op de agenda staat wordt gevreesd dat de bouw wel op de lange baan zal worden geschoven. Mars Brussel-Rotterdam DEN HAAG, 14-9. Zaterdagmid dag 24 september om half één wordt te Brussel het startsein ge geven voor de wandelmars Brus sel-Rotterdam, waarbij de route loopt over Mechelen, Antwerpen, Wuestwezel, Rijsbergen, Zundert Princenhage, Breda, Zevenberg- schehoek, Dordrecht en Rijsoord. De volgende dag, 's middags tussen half vier en half vijf, worden de wandelaars in Rotterdam ver wacht. Voor deze prestatietocht, die voor de twintigste maal wordt gehouden, zijn 43 inschrijvingen binnengekomen, waarbij vier van dames, een recordcijfer. Tot he den zijn er drie dames in geslaagd de tocht te volbrengen. TOENEMEND LEDENTAL S.v. „Burgh" hield algemene vergadering Onder leiding van de vice-voor- zitter, de heer \V. Deurloo, vond in hotel Bakker de algemene verga dering plaats van de Sportvereni ging „Burgh". In rijn openings toespraak verwelkomde de voor zitter Inzonderheid de ere-leden de heren A. van Zujjen en Jac. Blom. De voorzitter merkte hierna op, dat het afgelopen jaar een goed sportjaar is geweest, want het 1ste voetbalelftal werd kampioen en promoveerde naar de 4e klasse van de K.N.V.B. Van de korfbaltwaalf tallen werden het 1ste, het 3e en het juniorentwaalftal kampioen in de respectievelijke afdelingen. Bij de ingekomen stukken be vond zich een felicitatie met al deze kampioenschappen van de heer C. Groenleer. Eveneens van de heer D. C. Steur, die deze ge lukwens van een gift liet verge zellen. Van de K.N.V.B. was goed keuring van het sportpark ontvan gen. Besloten werd verder niet deel te nemen aan het nedeilaag- toernooi van D.S.S. te Nieuwer- De secretaris licht dan de kam pioensmoeilijkheden met het 3e twaalftal toe, waaruit blijkt dat het wedstrijdreglement niet water dicht is en de voorgeschreven over te spelen wedstrijden niet gemo tiveerd zijn. Voor Burgh is dit een prestige-kwestie. Het uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer D. E. Mooy, was weer uitstekend verzorgd en verkreeg een luid applaus. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het leden aantal nog steeds toeneemt en nu nu reeds de 137 is gepasseerd. De KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heemstede (vac. F. R. A. Henkels): M. L. M. Schoeh, jeugdpred. te Rotterdam; door de Gen. Synode als pred. voor buiten- gew. werkzaamh. (Paramaribo): C. Groot, Brouwershaven; te Bodegra ven: C. A. Korevaar, Rotterdam; te Wezep (toez.): J. van Rootselaar, Delft. Aangenomen naar Zetten-An- delst: R. de Bruin, Bameveld. Bedankt voor Opheusden: J. van Rootselaar, Delft; voor Sao Paulo (Brazilië) (Ned. Prot. Bond): J. G. Panhuise, pred.-dir. van het Jon- gensintemaat van de Chr. Lycea te Zeist; voor Genemuiden: J. den Besten, Dirksland. Ger. Kerken Beroepen te Bolsward: T. W. Vlaanderen, Delfzijl; te Nieuwleu- sen: C. E. van den Broek, Goënga. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Werkendam: J. C. van Ravenawaaij, Sdheveningen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Stadskanaal: J. Broertjes, Utrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Rijssen (2e pred.pl Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Bruinisse: H. Lig- tenberg, Rotterdam-West. Oud Ger. Gemeenten Bedankt voor Kampen: J. van der Poel, Ede. vereniging heeft verder evenveel donateurs. Het netto totobedrag voor de vereniging bedroeg f 1500. Ook het financiëel verslag was zeer opwekkend en de penning meester, de heer N. Schrier, kon een goed slot van f 384,06 melden. De kascommissie voor het vol gens seizoen bestaat uit de heren M. Bakker, A. Visser en N. v. d. Zande. Het bestuur besluit dan in zijn geheel af te treden, waarna mevr. Roos-v. d. Weel mededeelt niet meer terug te keren. Bovendien wordt het bestuur met 2 personen uitgebreid. Het ziet er nu als volgt uit: C. W. van Zuijen, voorzitter, D. E. Mooy, secretaris, N. Schrier penningmeester, W. Deurloo, vice- voorzitter, M. Viergever, A. de Vlieger, C. Kooman, S. Roos en C. Speelman. De vice-voorzitter richtte dank woorden tot mevr. Roos-v. d. Weel, die sinds 1949 in het bestuur zat. De benoeming van de technische commissie stuit op enkele moei lijkheden en kon niet verder dan met twee personen geformeerd worden, n.l. de heren J. de Glop- per en W. Kloet. Naar een derde persoon zal Ijverig gezocht wor den. De strafcommissie bestaat uit de heren W. Deurloo, J. de Haan en J. Steur. Bij de rondvraag werd het plan geopperd om dit najaar een feest avond te organiseren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Naar vernomen wordt, zal de groep van zeven Pa poea-landsdienaren, die eeh reis door Nederland zullen maken, op Schiphol aankomen donderdag 15 september, schematijd 09.15 uur. VLISSINGEN. Rijkswaterstaat is begonnen met de uitvoering van werken voor de verdediging van het onderzeese talud van de Wes terkoopmanshaven te Vlissingen, welke ongeveer vier maanden zul len duren. Het onderzeese talud van de Westerkoopmanshaven van waaruit de beloodsing van de sche pen op de Westerschelde geschiedt wordt door de sterke stroming tel ken j are ernstig aangetast en loopt daardoor zeer steil af. HENGELO. Op het terrein van de Coöperatieve Boerenbond ln Del den, is de zevenjarige Leo Scholten, een zoontje van de directeur, bij het spelen in een spoorwagon on der een vallend schot terecht geko men en zo danig gewond, dat hij kort daarna is overleden. DEN HAAG. De chef van de ge nerale staf heeft buiten de reeds ingestelde verruiming van de oogst- verlofregeling voor militairen toe stemming gegeven nog 500 militai ren toestemming te doen geven te helpen bij het binnenhalen van de oogst. ZWOLLE. De 17-jarige Raalte- naar J. B. J. Bos is in Raalte met zijn bromfiets tegen een bestelauto gebotst, waarbij hij zo ernstig ge wond werd dat hij enkele uren la ter in het ziekenhuis overleed. Het ongeluk gebeurde toen de heer Bos, komende van een parkeerplaats, zonder voldoende op het verkeer te letten de straat op zwenkte. DEN HAAG. Op het marine vliegkamp Valkenburg is een wachtpost, Ingedeeld bij de bewa king van het vliegkamp, onvoor zichtig met zijn vuurwapen opge treden en werd een passerende ma rinier door drie schoten zo ernstig getroffen, dat hij kort na over brenging naar het academisch zie kenhuis te Leiden aan de verwon dingen overleed. De getroffene is de 19-jarige marinier der eerste klasse P. Weij, ongehuwd en af komstig uit Arnhem. De mare chaussee heeft een onderzoek in gesteld naar de ware toedracht van dit ongeluk. I Te traag Bij het begin van de avond uitzending van de-nieuws dienst van de BBC zal van af zondag niet meer het klokkenspel van de Big Ben ten gehore worden gebracht De BBC is tot de slotsom gekomen dat de slagen van de Big Ben „te traag" zijn voor de wereld van 1960. Circa 21 jaar geleden begon de uitzending van de nieuwsdienst van 21 uur met het tijdsein van de Big Ben. Vanaf volgende week wordt het nieuws om 22 uur gegeven, ingeleid door slechts één slag van de Big Ben. Ingezonden mededeling Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Onvergetelijke dag voor jubilerend „Con Amore" Gevarieerd feestprogramma werd afgewerkt Zoals reeds gemeld bestond er zaterdag grote belangstelling voor de viering van het vijftigjarig ju bileum van de muziekvereniging „Con Amore" te Noordgouwe. Tij dens de feestelijke viering in het verenigingsgebouw voerden ver schillende sprekers het woord. De heer L. Braber, voorzitter van „Nut en Uitspanning" te Zonnemalre gaf uiting aan zijn respekt voor het kleine korps, dat 't zelfs presteer de een aantal jaren geleden op een concours de wisseltak met het hoogste aantal punten te behalen. Hij wekte de jeugd op om „Con Amore" daadwerkelijk te steunen. De heer Braber, die als leider van de boerenkapel een deel van het programma verzorgde en hiervoor een financiële overeenkomst had gemaakt stelde het bedongen be drag ter beschikking van het in strumenten fonds van „Con Amore" Tenslotte bood de directeur de heer v. d. Weele ook een muziek nummer aan en deed eveneens een beroep op de jeugd „Con Amore" te steunen. De voorzitter, de heer Viergever, dankte hierna alle sprekers. „U hebt", aldus de voorzitter, „deze dag tot een onvergetelijke voor ons gemaakt". Gevarieerd programma Hierna werden door ,Con Amore' enkele pittige marsen ten gehore gebracht, gevolgd door een demon, stratie van een balletgroep onder leiding van de heer M. v, d Weele, werkend lid, met muzikale begelei ding van „Con Amore", daartoe op genomen op de bandrecorder door mevr. van Sluis-van der Klooster. De meisjes kregen een welverdiend applaus. (De groep was samenge steld uit meisjes van Noordgouwe). Door de heer van den Berge uit Haamstede werd een drietal vro lijke filmpjes vertoond, welke de zaal deed weergalmen van de lach salvo's, En ten slotte zorgde „De Boerenkapel" uit Zonnemaire voor een waardig muzikaal slot. Tussen de bedrijven door werd door de voorzitter van ,Con Amore' de heer Viergever een toepasselijk gedicht op de leden voorgelezen, hetgeen veel bijval oogstte. Con Amore" kan op een geslaagde feest viering terugblikken. Opgemerkt zij nog, dat „Crescen do" uit Dreischor een pracht bloem stuk had toegezonden om luister bij te zetten aan dit prachtige 50-jarig jubüeum-feest. DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. Toxo- peus, zal zich zaterdagmiddag in een statiekoets naar het Binnenhof begeven om ln naam der Koningin - om drie uur - in een verenigde vergadering der belde Kamers in het gebouw der Eerste Kamer, de huidige zitting te sluiten. De Engelse zwemmer Peter Fergus is er dinsdag in geslaagd Het Kanaal over te zwemmen van Dover naar Kaap Griz-Nez. De 24- jarige ingenieur, die 20Q pond weegt en 2 meter lang is, legde de afstand af in 10 uur en 31 minuten Ingezonden mededeling f— VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Zorgen om stroom die zich per etmaal tweemaal door het Zijpe perst Water werd belangrijk dieper in loop der jaren ZIJPE, 14-9. De verdieping van het Zijpe, de betrekkelijk smalle geul tussen Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, heeft in de loop der jaren al heel wat zorgen ge geven. Daar is immers de overlevering, dat nog in het begin van de acht tiende eeuw de moeder van een zekere Jan Stein 's middags eten ging brengen bij haar op de slik ken van het Rumoirt werkende zoon en dat zij dat deed, de on diepe stroom doorwadend, zonder behulp van een boot Sinds die tijd is het Zijpe heel wat dieper geworden. De verzan ding van de Bruintjeskreek, de af sluiting van het vaarwater tussen St. Philipsland en Noord-Brabant, het leggen van wellicht andere dammen tussen andere eilanden, het maakte alles dat eb en vloed andere wegen moest zoeken en die onder meer vond door het Zijpe, waar in de loop der jaren al heel wat dijkvallen plaats vonden en waar evenzoveel waterbouwkun dige werken werden uitgevoerd om de stroom te beteugelen en de stroomloop te veranderen. (Het leg gen van de blinde dam !n het Mastgat, zinkstukken enz.). Natuurlijk zijn ook de water bouwkundige werken, die in het kader van het Deltaplan worden uitgevoerd, niet zonder gevolg en insiders kijken dikwijls' bezorgd naar de harde stroom die zich in 24 uren enkele malen door het Zijpe perst. Het leggen van een inlaagdijk van de nieuwe sluis in de Brui- MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 13-9. Aanvoer 2922 stuks vee (weektotaal 4876), t.w.: 475 vette koeien en ossen; 614 stuks gebruiksvee; 650 vette kal veren; 232 graskalveren; 247 nuch tere kalveren; 16 varkens; 14 lo pers; 83 biggen; 80 paarden; 38 veu lens; 443 schapen en lammeren; 30 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,70-2,95, f 2,55- 2,65; vette kalveren f 2,80-2,95, f 2,40-2,80, f 2,20-2,40; slachtpaar- den f 2,40-2,20—1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 430-330-230; nuchtere kalveren f 85-65-55; lopers f 95-80-60; big gen f 48-40-35; veulens f 460-360- 250; schapen f 120-100-80; lamme ren f 100-80-70; kalf- en melkkoei en f 1240-1100-900; vare-koeien f 850-750-650; vaarzen f 930-700- 600; pinken t 376-475-400. nisserpolder, het wegbaggeren en op een andere plaats weer aanleg gen van de Willemspolderhaven te Anna-Jacobapolder, om de nauwe doorgang ter plaatse van de zgn. Zoeters Bout wat ruimer te maken, en meer dergelijke plannen, het zijn allemaal mogelijkheden waar over al eens ernstig is gedacht. Een ander aangevochten punt, dat door de stroom wordt belaagd, is de hoek van de Stoofpolder, ter plaatse van het kustlicht aldaar. Een duiker is thans met verschil lende materialen gearriveerd, om de door peilingen geconstateerde afwijkingen in de vooroever nader te onderzoeken. Dit onderzoek ge schiedt in opdracht en voor reke ning van het waterschap Schou wen-Duiveland, afdeling waterke ring van het calamiteuze water schap Bruinisse. „Pro Rege" wil meer financiële steun UTRECHT, 14-9. - De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse militaire bond „Pro Rege", de heer G. Wielinga, heeft vanmorgen in Utrecht bij de opening van de al gemene vergadering van „Pro Rege" gepleit voor een hogere over heidssubsidie voor het werk van de bond. Sinds 1945 zijn de subsidies van de regering, provincies en gemeen ten weliswaar gestegen, maar deze zijn, gezien het algemeen subsidie beleid van de regering, niet aan de hoge kant, aldus de heer Wielinga. Hij voegde hieraan toe, dat de zelf standigheid van „Pro Rege" echter tot elke prijs behouden dient te blijven en dat daarom het particu lier initiatief voorop dient te gaan. „Pro Rege" telt op het ogenblik 70.000 leden. Gelet op deze grote verkeers aders, is het vreemd te weten dat het westen van New York moeras sig is en uit veel water bestaat. Er is dan ook een wir-war van brug gen en dijken waar het verkeer overheen gaat. Een zeer lange en huizenhoge brug voert ons over de New York-baai. Dé stad New York ontstond in de loop der tijden gro tendeels door annexatie der omlig gende steden. Steeds denk je „nu zijn we in 't centrum", maar dan rijd je weer door open gebied met plotseling oprijzende bergen van rotsgesteente in het drassige land. Niet alleen op de weg is het ra zend druk, maar ook in de lucht. Er cirkelen veel verkeersvliegtui gen, die wachten op hun landing op één van de vier vliegvelden van New York. Eindelijk komen nu ook de wolkenkrabbers van New York wat dichterbij. Meer naar het zui den zien we de groep wolkenkrab bers van Wallstraat, waar het geld van de wereld circuleert. Voordat we echter op Manhattan zijn, moe ten we de Hudson-rivier nog over steken. De grootste hangbrug over dit water is de George Washing ton-bridge. De bus prefereert ech ter de Lincoln-tunnel. We moeten daar eerst tol betalen aan het be gin van deze 1 Vz km. lange tunnel. Dan zijn wij aan het eind van onze tocht. We overnachten in een groot hotel met 2100 kamers aan de 7e avenue. Een van de 45 000 taxi's van New York bracht ons naar het hotel De maximum-snelheid is 60 km. per uur in de straten en daar wordt dan ook m%t duivelstalent Een bezoek aan New York gebruik van gemaakt. Deze fel geelkleurige taxi's maken dag en nacht de straten onveilig. Broadway Laat in de avond gingen we het vermaakcentrum eens verkennen. In de 42ste straat zijn de theaters, bioscoop aan bioscoop. Hoewel het al in de kleine uurtjes was waren de trottoirs één mensenmassa. Op Times Square en Broadway tref je alle mogelijke lichtreclames aan, zoals een enorm strijkijzer, dat met sissend geluid stoom verspreid en een ander huizenhoog reclamebord met een sigarettenrokende figuur welke grote rookkringen uitblaast, alles omgeven door een zee van licht in alle kleuren van de regen boog, verspreid door de aan- en uitfloepende reclame-lichten. Het Empire State Building torent boven dit alles uit en draait zijn sterke hoeklichten over de stad gedurende de nacht ,als baken voor het lucht verkeer, want enkele mijlen verder oostwaarts ligt het drukste vlieg veld ter wereld, Idlewild. „Ontdekker XV" in een baan om de aarde LUCHTBASIS VANDENBERG, 14-9. De Amerikaanse aardsatel- liet „Ontdekker XV" is in 'n baan om de aarde gekomen, aldus heeft een woordvoerder van de lucht macht op de basis Vandenberg meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5