Ziekenfonds voor studerende kinderen VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid Scheepsmotorenfabriek te Zierikzee Hierbij een foto van de Bolnes-eenheidsmotor, waarvan het zwaardere type in de naaste toekomst te Zierikzee zal worden geproduceerd. Zwaarder type betekent dan in dit geval modellen met meer dan 10 cylinders. De motor vindt toepassing voor schepen maar worden ook stationair gebruikt in gemalen, elektrische centrales e.d. - De motor komt in produktie bij een nieuwe N.V., gesticht door de N.V. L. Smit Zoon, fabriek Smit-Bolnes motoren te Kinderdijk en de N.V. Machi nefabriek „Bolnes", fabriek van Bolnes-motoren te Krimpen a./d. Lek. Typisch voor de Bolnes en de Smit-Bolnes-motoren zijn het gelaste stalen frame. De nieuwe fabriek komt - gelijk gemeld - op het (uit te breiden) industrieterrein ongeveer parallel met de Oosthavendijk te Zierikzee. Met Kerstmis gaat de eerste paal voor de bedrijfsgebouwen de grond in. Ingezonden mededeling Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drogisten. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. VERHOGING INKOMENSGRENS Het nieuwe schooljaar is begon nen en daarom willen wij onze le zers er op attent maken, dat stu derende kinderen in de leeftijd van zestien tot en met zes en twintig jaar in bepaalde gevallen voor een kosteloze ziekenfondsverzekering in aanmerking komen of tegen een verlaagde premie bij een zieken fonds kunnen worden ingeschre ven. Bij de wettelijke verzekering (dat zijn de verplichte en bejaardenver zekeringen) kunnen studerende kinderen tot en met de leeftijd van zes en twintig jaar kosteloos krach tens de verzekeringn van hun va der of moeder bij een ziekenfonds worden ingeschreven. Aan vrijwillig verzekerde stude rende kinderen tot en met de leef tijd van zes en twintig jaar xvordt, ongeacht of zij tot een verzekerd gezin behoren, een reductie op de premie verleend van veelal f 0,70 per week. WIE STUDEREN ER? Onder studerende kinderen moe ten worden verstaan zij, wier tijd, behalve wanneer zij ziek zijn of va kantie hebben, geheel of groten deels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of door de opleiding voor een beroep. Deze kinderen zijn niet automa tisch verzekerd en ontvangen niet zonder meer de bedoelde premie reductie. In het begin van elk schooljaar zal namelijk aan het zie kenfonds een verklaring moeten worden overgelegd, getekend door het hoofd van de onderwijsinrich ting. Uit deze verklaring moet dan blijken, dat de tijd van het kind ge heel of grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van on derwijs of opleiding voor een be roep. Formulieren ivaarop deze ver klaring dient te worden gesteld, zijn by de ziekenfondsen (of de in casseerders van deze fondsen) ver krijgbaar. In de gevallen waarbij in dit schooljaar de studie wordt beëin digd, bv. door het afleggen van het eindexamen, blijven de bovenge noemde voordelen van kracht tot het einde van het officiële cursus jaar, in de meeste gevallen 1 sep tember. Alleen indien de betrokkene tus sen eindexamen en het einde van het officiële cursusjaar (schooljaar) arbeid in loondieiist gaat verrich ten of als zelfstandige gaat werken, eindigen boven omschreven rechten onmiddellijk. BEJAARDENVERZEKERING. Zoals bekend zijn de uitkeringen ingevolge de algemene ouderdoms wet verhoogd. Naar aanleiding van deze verhoging zijn er nieuwe gren zen voor de bejaardenverzekering bij de ziekenfondsen vastgesteld, namelijk: f 3800 (was voorheen f 3590) en f 2790 (voorheen f 2580). Hieruit blijkt dus, dat'de inkomen- grens voor de bejaardenverzeke ring is verhoogd met f 210 zowel voor de ongehuwden als voor de gehuwden, terwijl aan de ongehuw den de toegekende verhoging in gevolge de a.o.w. f 162 bedraagt. Het is dus mogelijk dat ongehuw den, die vroeger niet onder de zie kenfondsverzekering voor bejaar den vielen, nu wel kunnen worden ingeschreven, het zit dus in het verschil van f 162 naar f 210 of wel f 48 per jaar hogere inkomens grens. Raadpleegt u uw zieken fonds dus. De Brabantse trekpaardendag 's-HERTOGENBOSCH, 14-9. Bij- na 40.000 toeschouwers op de extra uitgebreide tribunes rond het de monstratie-terrein van het over dekte veemarktcomplex in Den Bosch hebben vandaag de dag van de Brabantse trekpaardenfokkerij bijgewoond. Het was een grootse dag voor de boerenstand, die voor dit festijn de oogst werkzaamheden enkele uren in de steek liet om het défilé der bekroonde dieren te kun nen meemaken. Op deze achtentwintigste dag van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" bleken de kampioenspaarden van 1960 in Brabant op stal te staan. Tot kampioen van de hengsten werd uitgeroepen „Costaud van Gusterhof" (K. 2553), eigendom van de kinderen H. van Bommel in Stiphout bij Helmond. Reservekam pioen werd „René van Tonnerhof" (eigenaar Alex Serrarens te Osse- nisse in Zeeland). Tot kampioen van de merries werd gekroond „Hermine van Cos taud" (K. 54095), eigendom van de kinderen F. van der Broek te Dors- hout gemeente Veghel. Reserve kampioene werd „Costause van Bergerhof" (K. 34037) van L. M. IJsebaert van der Linden te Exel in Zeeland. Op de ere-tribune sloegen talrij ke landbouw- en handelsattaché's van diplomatieke vertegenwoordi gingen en vertegenwoordigers van de E.E.G. de keuringen gade. Schcepvaartberichten Acmaea (t.), 12-9 van Buenos Aires naar Comodoro Rivadavia. Albireo, 15-9 te Port Said. Alchiba, 14-9 te New York. Bonita, 14-9 van Laceiba naar Charleston. Esso Nederland (t.), 14-9 dwars Djeddah naar Suez. Kenia (t.), 14-9 van Suarez naar Abadan. Koratia (t.), 14-9 van Punta Cardon naar Boston. Merwelloyd, 14-9 te Port Said. Tegelberg, 15-9 te Kaapstad. Ingezonden stukken „ZIERIKZEE ONTVANGT VREEMDELINGEN" De Zierikzeeënaars worden het kind van de rekening Mijnheer de redakteur, Onder bovenstaand motto vraag ik u, geachte redactie, het onder staande in uw blad is willen op nemen, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. De Zomeravondfeesten, die aan ons stedeke een apart cachet ge ven, behoren weer tot het verle den. Het was voor de derde maal dat we een dergelijk evenement in Zierikzee mochten beleven. En tot ons genoegen mogen we wel zeg gen. Ongetwijfeld hebben de be zoekers er van genoten. Toen ik het voor het eerst mocht meemaken, vond ik het geweldig. De tweede maal was het opnieuw een sensa tie. Nu ik echter het genoegen mocht smaken het voor een derde maal te mogen beleven, kwam ik tot de ontdekking dat het eenzelfde programma was in bijna omge keerde volgorde van vorige jaren. Dat op zichzelf is natuurlijk niet zo erg, want er komen toch ieder jaar weer nieuwe vreemdelingen die weten dat allemaal niet. Wat de organisatoren waarschijn lijk niet weten, is dat ongeveer 80 procent van het aantal bezoekers bewoner is van Schouwen-Duive- land en uiteraard het welslagen hiervan draagt. Na afloop kon men in één van de dagbladen lezen, dat de Zierikzeese middenstand be hoorlijk uit de bus zou moeten ko men, omdat de Zomeravondfeesten ongeveer f 20.000,kosten. Één maal in de afgelopen zomer is het gebleken dat het weer roet in het eten kan gooien en dat zou bete kenen, dat heeft de ervaring ten minste bewezen, dat er grote risi co's worden gedragen. We zijn ech ter bij de neus genomen. Mogelijk dat er die avond minder inkomsten waren dan zulks het geval zou zijn geweest wanneer het normaal op het Havenplein kon worden gehou den. Op de bewuste avond is het normale programma uitgevoerd; alleen kon de ene groep voor f 1,50 entree het gedeelte zien wat nor maliter voor de pauze wordt gege ven, terwijl later op dezelfde avond een tweede groep, eveneens a rai- son van f 1,50 per persoon, het ge deelte van na de pauze mocht aan schouwen. Het programma kostte, aldus verkregen inlichtingen, op die bewuste avond aan gage en reiskosten voor de artiesten f 980,. Tweemaal bezoekers in de Concert zaal, die samen één programma hebben gezien. De zaalcapaciteit bedraagt 500 personen. Tweemaal dit aantal maakt 1000. Een kind kan verder rekenen. 1000 X f 1,50 f 1500,Tussen baten en uit gaven ligt een bedrag van f 520, Wat is dan het risico? Mogelijk kan de Stichting hierover in haar voor genomen bekendmaking in verband met een ja of nee over de komende Zomeravondfeesten toelichting ge ven. We zijn echter nog meer bij de neus genomen. Was er de eerste avond - het is al weer zo lang ge leden - niet een programmaver koop met daaraan verbonden een verloting, met als prijs goederen tot een waarde van f 100,Tijdens de pauze werd in plaats van de trekking de mededeling gedaan, dat de verloting door de politie was verboden. Was dit niet eerder be kend? Had men zich van tevoren niet beter op de hoogte kunnen stellen over het al dan niet mogen organiseren van een dergelijke at tractie, temeer daar in het Stich tingsbestuur zitting wordt gehou den door een deskundige, die waar achtig toch wel het een en ander van loterijen afweet. In igder ge val zijn de kwartjes binnen. Ik hoop dat de Z.O.V. rekening en verantwoording zal afleggen te genover de burgerij, die - naar ik met grote zekerheid durf te zeggen - de meeste dubbeltjes binnen brachten. Want f 20.000,voor zes feestavonden, dat wil toch wel wat zeggen. Wist u, bevolking van de gemeente Zierikzee, dat het totaal van deze feestavonden in het meest ongunstigste geval aan gages en reiskosten voor artiesten royaal ge rekend f 3800,bedroegen. Laat ik niet op een paar dubbeltjes kij ken en er f 4000,van maken. Blijven er f 16.000,over. O ja, laten we het vuurwerk niet ver geten. Wat zou dat gekost hebben? Ik heb er geen notie van, maar sla er een slag naar, vooruit f 3000, Blijven er f 13.000,over. Als het meer gekost heeft, dan liever geen vuurwerk meer, want dan is het veel te duur voor al die mooie ooooooh's en aaaaaah's. Zou dan de reclamecampagne zo veel hebben moeten kosten? Dat is dan toch wel heel erg, als twee derde van zo'n groot bedrag moet worden besteed om practisch 80 procent van het aantal zoekers, woonachtig op ons eiland, onder het motto van „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" naar het Haven plein te lokken. De voorzitter wraakt het niet ac tief deelnemen van de plaatselijke middenstand. Zou deze stand van onze stad het intuïtief aanvoelen of is het hun kennis van zaken, die hen verbiedt om een eenmalig ar tikel van ongeveer f 1000,niet voor f 2000,onkosten aan recla me te willen verkopen? Als leek kan ik dat uiteraard niet beoor delen. Wat ik wel kan beoordelen is, dat als de eerste de beste „gehaaide jongen" toestemming krijgt van b. en \v. om zoiets te organiseren om Zierikzee uit de slaap te houden, hierin een rijke boterham heeft. Vooropgesteld dat de gemeente Zie rikzee hem óók alle faciliteiten, zo Ingezonden mededeling als ontheffing vermakelijkheidsbe lasting (ook geen klein bedrag), het beschikbaar stellen van ge meentewerklieden, afzetten van en de beschikking geven over open baar terrein, gratis gas voor de toortsen en wat al zo meer is ge geven, verleend. Wat zou deze „ge haaide jongen" lachen om in zes avonden het loon van twee goede arbeidskrachten in een heel jaar te verdienen. Maar diezelfde jongen hoeft niet met die plannen op tafel te komen, want dan zal de brood nijd het hem wel verbieden. Hoe is het mogelijk dat een der gelijk verkapte subsidie als „ha- mergeval" door de gemeenteraad werd geaccepteerd, in tegenstelling tot bv. een bedrag van f 50,dat door een of andere maatschappe lijke insteling is gevraagd, door de gemeenteraad wordt afgewezen, omdat de levensbeschouwing van vrager niet strookt met de meer derheid van de raad, of kunnen ze kleine bedragen goed bevatten en de grote niet, waardoor ze hierop zonder meer ja knikken. Wel weet ik met hen, dat ze van het bedrag dat ze normaliter van deze feest avonden in de gemeentekas kun nen laten vloeien, zegenrijker werk hadden kunnen laten verrichten, door aan wel veertig maatschappe lijke instellingen een bedrag van f 50,te geven of nog beter aan de plaatselijke „Lichtboei" het hele bedrag van circa f 2000,te schen ken, die tenslotte het hele jaar door een bepaald gedeelte .van de Zie rikzeese gemeenschap niet alleen aangenaam maar ook zeer nuttig bezig houdt. Ik dwaal van het oorspronkelijke af en dat is niet de bedoeling, maar ik spreek, evenals de burgemeester van onze gemeente zulks deed, de wens uit dat de Zierikzeese Zomer avondfeesten een lang en gelukkig leven beschoren zijn, ook na dit stukje. U nogmaals, mijnheer de redak teur, dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, verblijft, D. DOKMAN Slabberswerf 21, Zierikzee. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 13-9. „Wat het zal worden: ik weet het niet. Met be langstelling kijken wij uit naar het geen er van de zijde van de rege ring zal volgen op het besluit van de Eerste Kamer ten aanzien van de toto. Ik had gehoopt, dat de toto in deze vorm het zou halen, maar na deze dramatische ontwikkeling is er een vacuum ontstaan. Wij zul len blijven meewerken, maar zoals de zaken nu staan, ligt een oplos sing van het totoprobleem niet meer in onze hand. Er moet echter een toto blijven; geen toto zou voor de ontwikkeling van de Nederland se sport een onhoudbare zaak wor den", aldus Jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, in zijn commen taar op het verwerpen door de Eer ste Kamer van het ontwerp wijzi ging loterijwet. Of de N.S.F. be paalde stappen zal doen, zal eerst na overleg in het bestuur van de sportfederatie worden besloten. Onprettige maar noodzakelijke bijeenkomst Gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland op B.B.-vergadering Confrontatie met bestrijdingsmogelijkheden van A-gevaar ZIERIKZEE, 13-9. In hotel „Van Oppen" organiseerde de Kringraad B.B. op Schouwen-Duiveland dins dagavond een vergadering met alle gemeenteraadsleden op Schouwen- Duiveland, Ook diverse burge meesters gaven van hun belang stelling blijk. Bij ontstentenis van burgemeester F. Th. Dijckmeester, voorzitter van de Kringraad, werd de vergadering geleid door burge meester S. Francke van Kerk- werve. In zijn openingswoord herinnerde de burgemeester aan een samen- spreking der Zeeuwse burgemees ters met de Commissaris der Ko ningin, over de gevaren ener ato maire oorlog voor de provincie. Hetgeen toen werd doorgepraat, vorderde een bredere kring van toehoorders. Uit deze omstandig heid is de onderhavige voorlich tingsavond voortgevloeid. De heer P. de Kam van de Stichting B.B. hield daarna een causerie, waarin hij de oost-west-tegenstelling in de wereld in grove lijnen schetste. Met behulp van geprojekteerde lantaarnplaatjes stond hij hierna stil bij de atomaire gevaren en de bestrijding daarvan. Het „Wir le- ben mit dem Bombe" is nu een maal een trieste realiteit, maar het is nodig aandacht te besteden aan de bestrijding der gevaren, termeer daar vele misvattingen over de mogelijkheid (hiertoe bestaan. Dui delijk stelde spr. dat atomaire ont ploffingen hoe verschrikkelijk in de eerste gevarenzone ook, toch weer een duidelijke beperking heb ben. Bovendien zijn A-bommen duur en ze vallen derhalve nie als knikkers uit de lucht. Slechts prominente doelen Slechts zeer prominente doelen komen voor het bestoken met ato maire wapens in aanmerking. Na de verschijnselen beschreven te hebben, waarmede een atoomont ploffing gepaard gaat, stond spr. stil bij de bestrijdingsmethoden te gen de hitte-straling, de luchtdruk en de radiatieve werking. De z.g.n. „fall out" is gevaarlijk, maar een goed gesloten ruimte geeft al veel zo niet een volledige, bescherming. Vooral zwaar materiaal (grond, beton, e.d.) houden de radio-actie- ev straling tegen. Bovendien werkt de tijd in het voordeel, want reeds na enkele uren is de radio-actieve besmetting van een terrein aan merkelijk verminderd.. Eén en an der werd op het scherm met voor beelden verduidelijkt. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De m.c. Sparta" In aansluiting op ons verslag van de gehouden feestavond van de M.C. „Sparta". zij nog medegedeeld dat behalve de penningmeester de heer C. Verton, ook anderen zich verdienstelijk hebben gemaakt met het uitzetten der oriëntatieritten in het afgelopen clubseizoen. De eier- zoekrit werd voorbereid door de heer S. L. Schot, de Z.O.V.-rit dooi de heer C. Zoeter, de kankerbestrij- dingsrit door de heer C. J. Kuijper, de Sparta-rit door de heren C. W. Verton, W. Bolijn en S. L. Schot. Ook de heer J. P. C. W. Stols nam deel aan het voorbereidende werk. Deze actieve leden ontvingen de dank van de voorzitter van Sparta' de heer I. den Boer. BROUWERSHAVEN „Apollo" naar Kaatsheuvel De muziekvereniging „Apollo" te Brouwershaven zal op zaterdag 15 oktober a.s. deelnemen aan het federatief concours te Kaatsheu vel. Dit concours wordt georgani seerd door de muziekvereniging „Apollo" uit die plaats en vindt plaats in één der zalen van het park „De Efteling". Aan dit mu zikale gebeuren zal in twee dagen worden deelgenomen door 25 mu ziekgezelschappen, waarvan er 12 uitkomen in de ere- en vaandel afdeling. Het korps uit Brouwershaven komt uit in de eerste afdeling en speelt als verplicht werk de Youth Suite (Jeugd suite) van G. Boe- dijn en als keuzenummer „Three little pictures" van Jack Harvey. Eerste bieten aangevoerd Woensdagmiddag werden dooi de firma J. do Vlieger te Brou wershaven de eerste suikerbieten aangevoerd voor de fabriek Put- tershoek. Het eerste bietenschip dat thans wordt geladen is dc „Corjo" van de heer Joh. van Dijke uit St.-Philipsland. Het kringhoofd B.B. Schouwen- Duiveland, de heer den Boer, schetste in korte lijnen hierna het werk van de B.B. en de organisa tie op het eiland. Ook voor deze streek is vooral de A.B.C.-dienst (bestrijding atomaire, bacteriologi sche en chemische oorlogsgevol gen) van belang. Burgemeester Francke sprak een slotwoord. Twee Amsterdamse jongens spoorloos AMSTERDAM, 15-9. Twee jon- gens van negen jaar uit Amster dam-zuid - René A. Kramps en Jo hannes F. H. Veranchtert - zijn sinds woensdagmiddag half één spoorloos. Om half twaalf was Hans uit de Cornelis Schuytstraat zijn 'vriendje in dé Valeriusstraat gaan afhalen. De kinderpolitie en de recherche zoeken nog steeds vergeefs. Van nacht is er vooral gezocht in en in de omgeving van het Beatrix- en het Vondelpark. De jongens had den al meer blijk gegeven graag een hut te bouwen en erin te kam peren. De politie acht nog geen reden voor grote ongerustheid aanwezig. Ontvoering komt haar onwaar schijnlijk voor, omdat ze met zijn tweetjes zijn. Het zijn nogal avon tuurlijke jongens, zij kunnen met een auto zijn meegereden, aldus de kinderpolitie. SPORT P.V. „De Reisduif", Brouwershaven Uitslagen van de Postduivenver eniging „De Reisduif" te Brou wershaven vanaf Tilburg op 27 aug. j.l. Afstand 82 km. A. J. Flikweert, Zonnemaire 1; Joh. Flikweert, Dreischor 2 en 3; L. Fonteine, Dreischor 4. Een mooi resultaat behaalde de duif van de heer A. J. Flikweert, welke ook als eerste binnenkwam van het gehele eiland op 74 duiven en als tweede van geheel Zeeland op 534 duiven. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Onder voorzitterschap van dc presidente, mevr. v. d. Wekken- v. d. Sluis, kwam de afd. Brou wershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het jeugd- gebouw bijeen. In oktober zullen de dames Al- lard en Mol uit Oüdelande hun nieuwe en oude Zeeuwse costuums tonen. De Kerstavond zal door eigen krachten worden verzorgd. Met handwerken wordt binnenkort gestart. In oktober zal mevr. Jansen- Glas een praatje houden voor be langstellenden over zelfbescher ming door vrouwen aan vrouwen. Een reisje naar Femina in Rot terdam zal nog nader worden be sproken. De Zeeuwse kollekte zal worden bestemd voor bandrecor ders voor blinden en vakantie huisvrouwen, welke kollekte aan bevolen wordt. Mevr. van Westen-Flohil, lid van de kledingcommissie, sprak na deze mededeling over „de algehele verzorging en kleding van de vrouw". Het komt er niet alleen op aan hoe men gekleed gaat maar ook hoe men er uitziet. Mevr. van Westen sprak uitvoerig over de lichaamsverzorging, de voeding, de houding, enz. Met behulp van een pop werd voorgesteld hoc men zich wel en hoe niet moet kleden. Gewezen werd op het grote belang van de foundation. Ook hier geldt: hoe eenvoudiger hoe beter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3