VOOR HET EERST OP SCHOUWEN-DUIVELAND Circus Boltini geeft heden(donderdag)avond de première op het industrieterrein HET DELTAPLAN ZIERIKZEE, 14-9. Woens dagavond, na de laatste voor stelling te Middelburg, is het circus Toni Boltini in drie uur tfjds opgebroken en vertrok ken. Een karavaan van 87 wa gens begaf zich naar het veer te Z\jpe, waar met extra dien sten van de „Krammer" de mensen, de dieren en de spul len overgezet ztfn naar Schou- wen-Duiveland. Vandaag (don derdag) bouwt men het aparte circuswereldje weer op op het industrieterrein en vanavond om 8 uur klinkt het: „Hoog geëerd publiek" weer door de kolossale viermast-tent, die 3200 mensen bergen kan. Circus Boltini komt voor het eerst op Schouwen-Duiveland en brengt een attraktieve show van wereldformaat, waaraan artisten medewerken die veel in hun mars hebben. Ditmaal komen ook „wilde dieren" in de piste. Vier Berber-leeuwen en drie bruine beren worden gepresenteerd door Bobby Alt- hoff. Na een flonkerende ballet scène komt miss Doris aan de beurt, die hoog in de tentnok gedurfde staaltjes uithaalt. Totillo brengt enkele perfekte nummers komische acrobatiek. De „Camilio Mayer Troupe", genoemd naar de 70-jarige artist wiens naam de groep draagt, toont een „hoge- draadnummer", een subliem speci men van de oude circuskunst het koorddansen. Twee en twintig paarden Circus Boltini heeft een stal van 22 dieren en de oude circusglorie herleeft door het optreden van de heer en mevr. Egizio en Margaret Jane Carré, die het dubbele hoge- schoolrijden in de perfektie beheer sen. De „vrijheidspotpourri" wordt gebracht door Alb. Althoff. Ook de „Pas de Deux" wordt een aan trekkelijk paardnummer. Het „Duo Leenaerts" vormt het enige medewerkend Nederlandse artistenpaar. Het zijn een moeder met een zoontje, die charme en ac robatiek in hun nummers harmo- Toekomstig Zeeuws binnenmeer heeft 100 jaar nodig om te verzoeten Storten van steen op zinkstukken geschiedt mechanisch De heer en mevrouwUffizio en Margaret Jane Carré, die een nummer dubele hogeschool brengen. nieus weten samen te vlechten. Iets aparts wordt het optreden van Paulton en Comp, die gedres seerde. (en knappe) honden aan het publiek voorstelt. Een komisch rek- nummer wordt gebracht door de dragers van de mysterieuze naam „Que et Que". Albertini doet een equilibristi- sche duit in het zakje en clowns van aparte - en zeer uitzonderlijke - klasse zijn L. A. du Frères Cour- tials. Een koordnummer wordt ge bracht door „Yvonne et Josephine" en het vliegende trapezewerk door drie Italianen: „The Olympics". De sensatie van de voorstelling is „Atomia", een man die zich uiteen kanon laat schieten. Om het slot nog een extra duwtje te geven, klimt de 16-jarige Tsje- choslowaakse luchtacrobate Emili op een 35 meter hoge mast (buiten de tent) en toont haar beheerst kunnen op een klein plateautje boven op de mast aangebracht. MIDDELBURG, 14-9. Onder voor zitterschap van de heer J. C. Has pels, burgemeester van Bussum, heeft de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen vandaag in Middelburg haar jaarcongres gehouden. Tijdens deze bijeen komst heeft ir. H. A. M. C. Dlb- bits, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, een causerie ge houden over het Delta-plan, waar na dr. ir. J. P. van Aartsen, hoofd ingenieur bu de Rijkswaterstaat, over de gevolgen van dit plan ge sproken .Vandaag, donderdag brengt het gezelschap een bezoek aan de drie-ellandenwerken te Veere en Vrouwenpolder, waarna een rondrit over Walcheren wordt gemaakt Daarbij zal een bezoek worden gebracht aan de Westka- pelse zeedijk en de nieuwe zeewe ring b(j Vlissingen. Ir. Dibbits zei onder meer, dat bij het werken aan de afsluitingen steeds nieuwe aspecten naar voren komen, onde randere in verband met het leggen van steen. Tot dus ver werden de stenen met hand kracht op de zinkstukken gebracht. Thans geschiedt dit, na twee jaar van proefnemingen, mechanisch. De arbeidsintensiteit wordt hier door verminderd tot een honderdste van de vroegere, hetgeen in ver band met het gering aanbod van werkkrachten belangrijk is. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Collekte kankerbestrijding De alhier gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft opgebracht f 542,46. Het co mité is dankbaar jegens gevers en geefsters en de collectrices voor dit mooie resultaat. KERKWERVE De alhier gehouden collecte t.b.v. de kankerbestrijding heeft opgebracht f 62,89. De recreatie Dr. ir. J. P. van Aartsen zei dat de recreatie goede mogelijkheden zal bieden en dat het Zeeuwse meer tot ver buiten onze grenzen be kendheid zal krijgen. Ondanks de toenemende recreatiemogelijkheden in Zeeland zal het Deltagebied min der welvarend blijven dan de om ringende gebieden, zo meende hij. Tijdens de discussie over de voor drachten werd ook het probleem van de verzoeting besproken Ir. Dibbits zei te menen, dat de alge hele verzoeting van het Zeeuwse meer zeker 100 jaar in beslag zal nemen. Over vijf jaar echter zullen bepaalde gedeelten reeds zodanig verzoet zijn, dat grote gebieden hiervan kunnen profiteren. Bij het Drie-eilandenplan zal een landaan- winst worden bereikt van 2000 ha. 1700 ha .hiervan is vruchtbaar land, 300 ha. is zandgrond, zó werd ge zegd. KERKNIEUWS Vergadering classis Zierikzee Ned. Hervormde kerk Woensdag 14 september kwam in Zierikzee de classicale vergade ring bijeen onder praesidium van ds. M. G. Westerhof te Nieuwer- kerk. Ook nu moesten een vrij groot aantal benoemingen plaats vinden. Gekozen werden: als assessor van de class, vergadering ds. F. van Dieren van St.-Philipsland, met als secundus ds. P. Westland te St.-Annaland en als tertius ds. P. Alblas te Scherpenisse. Verder als tertius van het Breed-Mode- ramen van de Classis diaken M. Steenpoorte te Oosterland. Als afgevaardigde naar de Gene rale Synode ouderling W. D. J. van Prooyen te Stavenisse, met als se cundus ouderling W. v. d, Berge te Haamstede en als tertius oud. K. T. Postma te Zierikzee. Als afgevaardigden naar de Prov. Kerkvergadering ds. P. Westland te St.-Annaland, met als secundus ds. J. v. d. Haar te Sint Maartensdijk en als tertius ds. F. van Dieren te Sint-Philipsland. Verder oud. B. W. Schot te Zierik zee, met als secundus oud. J. C. Bouwman te Oosterland en als ter tius oud. Klink te Sirjansland. Als secundus-kerkvisitator ds. L. Boer te Haamstede. Verder als kerkvisitator ou.d J. Boogert te Nieuwerkerk met als secundus oud. L. Klink te Sirjansland. Als lid van de commissie Kerk en Israël ds. J. v. d. Haar te St.- Maartensdijk, als lid van de com missie geestelijke verzorging mili tairen ds. J. van Dijk te Poortvliet, als lid van de Jeugdcommissie Tholen ds. L. G. Zwanenburg te Stavenisse, als lid van de Jeugd commissie Schouwen-Duiveland ds. F. Don te Burgh. Een voorstel van ds. F. van Die ren tot wijziging van de Kerkorde ter nadere regeling van de leer- tucht, werd door hemzelf inge trokken. Maar naar aanleiding van dit voorstel werd met algemene stemmen besloten, bij de Generale Synode er op aan te dringen, om, wanneer Kerkorde of ordinanties het op juridische gronden onmo gelijk maken op bepaalde punten uitvoering te geven aan art. x 6 der Kerkorde, de ordinanties op deze punten te herzien, of aan te vullen. Drie voorstellen van de Generale Synode tot wijziging van de Kerk orde werden met algemene stem men aanvaard. Een vierde voor- stel, n.l. om de bijdrage voor de Generale Kas te verhogen tot f 2,50 werd toegelicht en verdedigd door een afgevaardigde van de Gen, Financiële Raad, maar om ver schillende redenen met grote meerderheid van stemmen ver worpen. MARKTBERICHTEN Veiling van 14. september 1960 Andijvie f 25; Rode kool f 4,50- 7; Gele kool f 10; Groene kool f 8; Princ.bonen f 72; Snijbonen f 65; Postelein f 30; Waspeen f 16-21; Uien f 3-4; Winterpeen f 3-5; Tomaten f 23-32; per 100 kg. Reine Victoria B f 105; Bonne Louise f 31-52; Beurre Hardy f 50. 53; James Grieve f 20-42; Zoete Kroon f 26-31; Manks Codlin f 8- 16; Allington Pippin f 9-19; Val- appelen f 8-12; Valperen f 20-21; per 100 kg. Komkommers f 10-15 per 100 st. Bospeen f 18 per 100 bos. Bramen f 0,25-0,30 per doosje. Ingezonden mededeling Jaarvergadering Stichting „Dorpshuis Dreischor' Dorpshuis krijgt nieuw vast toneel met twee kleedkamers Maandagavond jl. hield de „Stich ting Dorpshuis Dreischor" haar jaarvergadering met de vertegen woordigers der deelnemende ver enigingen en/of instellingen in het Dorpshuis. Deze vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, wethouder J. J. Klaasse. In de vacature van het dagelijks bestuur der stichting, ontstaan door het bedanken van ds. G. H. Duijvendak in verband met diens tijdelijke afwezigheid uit de ge meente, werd voorzien door de be noeming van de heer C. van der Linde. Er zal uit de kerkelijke or ganisaties een adviserend lid aan het dagelijks bestuur worden toe gevoegd. De begroting van het dorpshuis voor het dienstjaar 1961 werd hierna behandeld, welke aan al de besturen van de deelnemende verenigingen was toegezonden. De voorzitter kon verder mededelen dat het in de bedoeling ligt een nieuw vast toneel te bouwen met daaronder 2 kleedkamers. Voorts zal de bovenverdieping, welke is ingericht als slaapzaal voor het va- cantie- en kampeerhuis, worden verbouwd. Deze zomer werden 720 overnachtingen voor het vacantie- en kampeerhuis ingeschreven. Door enige leden werd nog gesproken over de behoefte van een betere verwarming van de zaal, welke thans met kolenkachels geschiedt. SPORT H. L. O. Het H.L.O.-diploma le graad werd behaald door mej. Bep Boot te Kerkwerve. Het diploma 2e graad werd be haald door mej. H. Schot te Zie rikzee. Voor de vierde maal werd aan de eisen voldaan door de heren B. F. J. Bouman te Nieuwerkerk en E. O. Krips te Zierikzee. Het diploma 3c graad werd be haald door mej. M. Boot te Kerk werve en de heer J. P. Goedege- buure te Zierikzee. Voor de tweede maal werden de proeven afgelegd door mej. C. H. de Jonge te Zierikzee en mej. Tine C. de Bruin te Schuddebeurs. Het diploma 4e graad werd be haald door mej. Margriet Tieleman te Zierikzee. Naar aanleiding hiervan kwam ook ter sprake de verwarming van de te bouwen kleedkamers en de ver dere inrichting van het toneel. De vergadering besprak voorts het in- stuifwerk voor de jeugd op de za terdagavond. Besloten werd begin oktober a.s. wederom te starten. Het dagelijks bestuur werd ver zocht zo mogelijk de spelen uit te breiden. De leeftijd tot toelating tot de instuif werd gehandhaafd voor 13 jaar en ouder. Schaap vrat spaargeld op TEL AV1V, 14-9. Een nij- vere Israëlische spoorman, die geen vertrouwen had in het bankwezen, had zijn spaargeld, ten bedrage van een paar honderd gulden, in de matras van zijn kind op geborgen. Op een kwade dag kwam hij thuis om tot zijn schrik ie bemerken dat een hongerig schaap bin nenshuis naar iets eetbaars had omgezien en martras met inhoud had verorberd. Wanhopig was de man ech ter niet. Hij slachtte het schaap, haalde de bankbil jetten uit de maag van het dier, maakte ze schoon en hing ze te drogen. Daarna paste hij de snippers zo goed mogelijk aan elkaar en ging er tenslotte toch mee naar de bank, waar men hem de nog herkenba re bankbiljetten voor gloed nieuwe inwisselde. KERKNIEUWS Ger. Kerk BRUINISSE. Aangenomen naar Nieuw Loosdrecht: ds. Chr. Wiele- maker te Bruinisse. RAAD DER GEMEENTE OOSTERLAND THANS WEER VOLTALLIG Onder voorzitterschap van bur gemeester Laurense kwam de raad der gemeente in spoedeisende ver gadering bijeen. Aanwezig waren de beide wethouders, de heren Bolle en Boogert, beiden S.G.P., het raadslid de heer J. J. de Bruine (S.G.P:) en de gemeente-secretaris Voorts de nieuwe te beëdigen raadsleden. Bij de ingekomen stukken be vindt zich de ongegrondverklaring van het beroep van de voormalige wethouder der gemeente, de heer M. J. Zeijler, hetgeen voor kennis geving wordt aangenomen. Verder wordt overgegaan tot be ëdiging van de nieuwbenoemde raadsleden, de heren Matth. Stou ten (S.G.P.J. op 't Hof (A.R.) en J. P. van der Maas (Gem. Belang). In handen van de voorzitter wordt hun eerst de zuiverings- en daarna de ambtseed afgenomen. Na afloop wenst de voorzitter de nieuwe le den geluk en spreekt de hoop uit dat zij onder Gods zegen tot heil der gemeente Ooster- en Sirjans land mogen werkzaam zijn. Spr. wijst op de buitengewone goede teamgeest die thans in de raad heerst en spreekt de wens uit, dat deze ook in de thans voltallige raad zal behouden blijven. Het zal, Technisch tekenen voor dames V 5."' -ï Door een tekort aan mannelijk technisch personeel is de Koninklijke Machinefabriek Stork Co. in Hengelo begonnen vrouwelijk personeel voor de constructiebureaus op te leiden. Meisjes met H.B.S.- of Mulo opleiding, waarbij de wiskundevakken ruime aandacht hebben gekre gen, kunnen voor de tekenkamer opgeleid worden. Bij Stork ziet men thans aan verschillende tekenborden vrouwelijk personeel. aldus spr., vermoedelijk wel niet meer voor lange tijd zijn, daar de samenvoeging der gemeenten bin nen afzienbare tijd een feit zal worden, maar in de nog tussenlig gende tijd zullen er nog belang rijke beslissingen te nemen zijn, zodat er voor de thans voltallige raad nog belangrijk werk zal zijn te verrichten. Hierna komt een voorstel ter ta fel om over te gaan tot onder handse aanbesteding van de me chanische en electrische appara tuur voor de te Oosterland op te richten rioolwaterzuiveringsinstal latie. Op advies van de directeur van de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" wordt door B. en W. voorgesteld dit te gunnen aan de firma B. Bosman te Piershil voor een bedrag van f 26420,-. Daar dit voorste] geen bedenkingen opwekt wordt besloten dit te realiseren. Er bestond voor deze eerste ver gadering van de weer voltallige raad nogal publieke belangstelling We merkten o.m. op de voormalige wethouders der gemeente, de he ren Zeijler en Bakker en het voor malige raadslid de heer Jac. van der Zande. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR De kerkrestauratie De werkzaamheden aan de res tauratie van de Nederlands Her vormde kerk alhier vorderen ge stadig. Men is thans bezig om de zuiderbeuk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Dit gedeel te is indertijd bepleisterd, terwijl er andere ramen in werden aange bracht, toen dit gedeelte werd ver bouwd tot schoolgebouw. Er wor den thans weer Gothische ramen met glas en lood in geplaatst. Ver der is het kergebouw binnen ge heel uitgebroken, zodat de twee beuken thans een geheel vormen. Het dak is reeds gedeeltelijk ver nieuwd. Hond beet kleuter Het vierjarige dochterje van de heer C. K. L. werd dinsdagmiddag bij het spelen met een hond van de heer J. v. d. L. zo ernstig in het het gezicht gebeten, dat het kind in het Rode Kruiszickenhuis te Zierikzee moest worden behandeld Verwachting lot vrijdagavond: Buiïg Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien; zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen; weinig verandering in tem peratuur. 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.53. Maan op 1.22, onder 16.46. Nieuwe maan: 21 sept. te 0.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 sept. 11.51 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 16 sept. 11.47 v.m. n.m. Doodtij: 15 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een lagedruk gebied bij IJsland in betekenis af nam, ontstond boven de Britse eilanden een nieuw lagedruksys- teem aan de achterzijde van de sto ring die gisteren met veel regen over Ierland en Schotland naar het noorden trok. Door deze ontwikke ling daalde de luchtdruk in west Europa aanzienlijk. Een koufront bereikte in de loop van de nacht ons land, vergezeld van buien. Van de depressie die uit de tropische cycloon „Donna" was ontstaan splitste zich bij zuid Groenland een kleine storing af, die vervolgens snel naar het zeegebied ten noord westen van Spanje is getrokken. Verwacht wordt dat deze storing als randstoring rond het lagedruk gebied boven de Britse eilanden zal trekken. Aangezien dit lagedruk gebied nog iets dichter bij ons land komt, moet op aanhouden van het buiige weer worden gerekend. Verwijdering hevelinstallatie De na het indijken van het z.g. Dijkwater aangebrachte hevelin stallatie in de nieuwe afsluitdijk voor het afvoeren van het over tollige water uit deze nieuwe pol der, wordt thans opgeruimd, om dat deze installatie geen dienst meer behoefde te doen na de in gebruikneming van het nieuwe electrische poldergemaal „Drei schor" aan de Noorddijk alhier. Voor het verwijderen van deze he velinstallatie moet de dijk ter plaatse worden doorgegraven, wel ke wederom wordt gedicht door middel van een zeer groot aantal zandzakken. - Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden plastic regenjas. Reisje kleuterschool Maandagmiddag j.l. werd het uitgestelde schoolreisje voor de openbare kleuterschool gehouden. Een zevental autobezitsters heeft hieraan hun medewerking ver leend. De autorit ging over Zonne- maire, Brouwershaven via Renesse naar Westenschouwen, waar de kinderen door het prachtige zo merweer tot 's middags vier uur aan het strand konden verblijven. In Haamstede werden de kinde ren getracteerd op patates frites, terwijl op de terugweg in Zierik zee werd gestopt voor een ijsje. Met een reep chocolade ging het weer naar Dreischor toe. De kleu ters hadden een erge leuke mid- NOORDGOUWE De in Noordgouwe gehouden kollekte t.b.v. het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbe strijding heeft f 37,62 opgebracht. BURGH - HAAMSTEDE Bejaarden-sociëteiten weer van start Als de zomer langzaam gaat ver dwijnen en de herfst zich aankon digt met herfstdraden, koude nach ten, mist en nevel worden weer toebereidselen gemaakt voor diver se winterse aangelegenheden zoals de bijeenkomsten voor de bejaar den, middagen die over het gehele eiland in de laatste jaren een grote vlucht hebben genomen. Te Haamslede begint dé eerste bijeenkomst in het rusthuis don derdag (heden)middag. Door een toevallige samenloop van omstan digheden is dit bericht niet meer in de couranten opgenomen, doch enkele vaste bezoekers van de mid dagen, tevens echte wandelaars, hebben woensdag nog vele bejaar den van de bijeenkomst mondeling op de hoogte gesteld. Voor Burgh heeft hel comité de eerste bijeenkomst gesteld op vol gende week donderdag 22 septem ber op gewone tijd in „De Koebel". Allen die de vereiste leeftijd heb ben bereikt zijn welkom'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2