Leger neemt tot 31 december a.s. het heft in handen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moskou speelt met gedachte aan onverhoedse aanval op de Ver. Staten Projectiel vernietigd op grote hoogte Eisenhower zal spreken in de V.N.-Assemblee Ordetroepen en betogers ernstig slaags te Manono Twee bommenwerpers kwamen in botsing boven Atlantische Oceaan Beperkingen voor Chroesjtsjef en Castro DE VEILIGHEIDSRAAD OVER KONGO Totowetje haalde het Staatsblad niet DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18837 ZlERIKZEESOTEWNiEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2253 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Oclitmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kongolese leiders geschorst Geen staatsgreep, maar „vreedzame bedoelingen" LEOPOLDSTAD, 14-9. Kolonel Joseph Moboetoc heeft woensdag avond bekend gemaakt, dat bet Kongolese leger tot 31 december de leiding in Kongo in handen neemt. In een radiorede verklaar de hfl, beide Kongolese premiers, alsook het hoofd van de staat In hun functies te hebben geschorst totdat de crisis In Kongo Is opge lost Voor de bekendmaking van Mo- boetoe had de premier van de te genregering, Ileo, die door presi dent Kasavoeboe is benoemd, mee gedeeld, dat de voormalige staf chef kolonel Moboetoe was be noemd tot hoofd van het leger als opvolger van generaal Victor Loen- doela, die dinsdag bij decreet van Kasavoeboe was ontslagen. ,Op een persconferentie zei Ileo, dat Kasavoeboe het parlement voor een maand heeft geschorst, „zodat verdere vergaderingen zo wel van nul en gener waarde als onwettig zijn". Hij zei van mening te zijn, dat de oplossing van de crisis in Kongo thans van het le ger afhangt. Loemoemba vertrokken Functionarissen van de verkeers toren van het vliegveld van Leo- poldstad verklaarden woensdag avond, dat premier Loemoemba zich per vliegtuig naar Stanleystad had begeven. Staleystad is de hoofdstad van de oost-provincie, en de stad waar Loemoeba de grootste steun van de bevolking heeft. Naar verluidt zou Loe- moemba's perschef, Serge Michel, verdwenen zijn. Op zijn persconferentie zei Ileo verder, dat de leiders van het le ger en de gendarmerie dinsdag en woensdag met president Kasavoe boe hebben gesproken. Kolonel Moboetoe, die door Loe moemba tot stafchef was benoemd en derhalve op een na de hoogste legerleider, is volgens Ileo nu automatisch hoofd van het leger geworden na het ontslag van Loendoela. Politieke waarnemers vermoe den, dat Moboetoe de voornaamste stuwende kracht is geweest achter het bevel van de vorige week aan het Kongolese leger, de wapens neer te leggen. Volgens het communique van Moboetoe krijgen de politici de ge legenheid om te trachten het met elkaar eens te worden teneinde de hogere belangen van het land het best te dienen. Moboetoe verklaart dat er geen sprake is van een mi litaire staatsgreep, maar eerder van een eenvoudige vreedzame re volutie. Geen enkele militair zal VERKLARING VAN GEVLUCHTE RUS Bewoners van het Kremlin willen macht WASHINGTON, 14-9. De 32-jarige Russische kapitein ter zee Nikolai Fedorowitsj Artamonof, die in juni 1959 naar het westen is gevlucht, heeft woensdag tegenover de com missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor het te gengaan van on-Amerikaanse be drijvigheid verklaard, dat de Sow- jet-Unie in 1955 gebroed heeft op het organiseren van een onver hoedse aanval met kernwapens op de Verenigde Staten. Artamonof, die tot zijn vlucht het bevel voerde over een Russi sche torpedojager, verklaarde: „Het is mijn mening dat de Sow- jetrussische dictatuur een onver hoedse aanval op de V.S. zal doen uitvoeren, indien zij meent in één slag de wereldheerschappij te kun nen verwerven. Dr. Paul Juliën ontdekte primitiefste mensen DEN HAAG, 14-9. De ontdek- kingsreiziger dr. P. Juliën is van zijn eenentwintigste expeditie naar Afrika in zijn woonplaats Wasse naar teruggekeerd. Deze reis heeft hem gevoerd naar het zuiden van Angola, waar hij een antropologisch bloedonderzoek heeft verricht aan de Kung-Bosjesmannen, die rond zwerven tussen de midden-Cunene en de Cubango Ondanks een ern stige ziekte, die hem in de wilder nis overviel, heeft dr. Juliën dit onderzoek geheel kunnen voltooien. Voorts heeft dr. Juliën als eerste Europeaan kennis gemaakt met de stam der Kwissi. Hij noemde deze mensen de waarschijnlijk primitief ste der aarde, die in de ontoegan kelijke rotswildernissen van de Chela-keten huizen. Hun bestaan werd door velen in twijfel getrok ken, doch dr. Juliën heeft hen thans opgespoordDe Kwissi zijn zo pri mitief, dat zij zelfs geen hutten bouwen, doch in de koude berg lucht leven, in regen en wind zon der enige beschutting. Dr. Juliën heeft zeer omvangrijk studiemate riaal meegebracht. Over de verhouding tussen blan ken en inheemsen in Angola ver klaarde dr. Juliën, dat daar volko men rust heerst en dat er een vriendschappelijke samenleving is van Afrikanen en blanken. Angola ie Portugees gebied Vergis U niet - de bewoners van het Kremlin zijn geen politieke idealisten, zij willen macht. Chroesjtsjef wil niet voor onbe paalde tijd wachten op de evolutie van de V.S. tot een socialistische staat. En bovendien gelooft hij er niet in. Chroesjtsjef zou nog bij zijn leven een rood Amerika wil len aanschouwen", aldus de uitge weken kapitein-ter-zee. Hij zei ook: „Sinds februari 1955 is de Sowjet-strategie gebaseerd op de leer van een verrassingsaan val met kernwapens. Deze leer is neergelegd in een uitsluitend voor vlagofficieren en hun meerderen bestemd geschrift. Het doel hier van is klaarblijkelijk de Sow jet officieren voor te bereiden op het beginnen van een dergelijke oor log door de Sowjet-Unie. Want de hogere officieren moeten, indien de Sowjet-Unie de Verenigde Staten onverhoeds met kernwapens aan vallen, hun minderen in rang kun nen uitleggen, dat dit noodzakelijk was. Er is geen enkele hoge Russische officier, die gelooft dat de V.S. de Sowjet-Unie het eerst zullen aan vallen", aldus kapitein-ter-zee Ar tamonof. Werknemers metaal industrie willen 6 DEN HAAG, 14-9. De drie werk nemersbonden in de metaalindus trie hebben een loonsverhoging van zes procent gevraagd op zo kort mogelijke termijn In het volgende voorjaar willen de bonden een vol gende verhoging der lonen met 3 procent. Deze voorstellen van werkne merszijde zijn vandaag aan de werkgevers voorgelegd in een ver gadering van de vakraad voor de metaalindustrie. Aldus is meege deeld door de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond. De werkgevers zullen zich over de verlangens van de werknemers in hun organisaties beraden. Vol gende week maandag komt de vak- raad opnieuw bijeen om de bespre kingen voort te zetten. Volgens het Engelse blad „Daily Express" zal Chroesjtsjef in New York bekend maken dat Russische ruimtevaarders met raketten een hoogte van 96 km. hebben bereikt en veilig op aarde zijn terugge keerd. de macht in handen nemen. Moe- boetoe verklaart verder, dat het leger het land moet helpen de ern stige sociale, economische en fi nanciële vraagstukken van Kongo op te lossen. Hij roept de bevol king op rustig aan het werk te gaan en verzekert, dat het leger de veiligheid van personen en goede ren zal waarborgen. WHITE SANDE (Nleuw-Mexlco), 14-9 Een raket van het type „Nike Hercules" heeft woensdag boven het centrum White Sands in Nieuw- Mexico, dat dient voor proefne mingen van het Amerikaanse leger een soortgelijk projectiel op een hoogte van dertig km. onderschept en vernietigd. Dit is de eerste maal dat een dergelijke proef op zo'n grote hoogte is gelukt. De gecombineerde snelheid der projectielen was zeven maai zo groot als die van het geluid De beide raketten, die aanzienlijke explosieve ladingen aan boord hadden, waren van de grond af niet te zien, maar de ontploffing bij de botsing kon goed worden waar genomen Het onderscheppingspro jectiel zocht zelf zijn doel WASHINGTON, 14-8. President Eisenhower zal op 22 september de V.N -assemblee in New York toe spreken Hij zal dan voorstellen in dienen. Dit is meegedeeld door het Witte Huis. Naar vernomen is, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, zal president Eisenhower de twee de spreker zijn. Een afgevaardigde van Brazilië zal als eerste het woord voeren. Dadelijk na zijn toespraak keert de Amerikaanse president naar Washington terug. Baby dronk benzine AMSTERDAM, 13-9. De een-ja rige Irma Nees in Amsterdam heeft enkele slokken benzine gedronken uit een fles, die achter de radio in de huiskamer stond. De gealar meerde politie bracht het kindje onmiddellijk naar het Wilhelmina- gasthuis waar de maag werd leeg gepompt Irma werd daarna ter verpleging opgenomen. Haar toe stand laat zich gunstig aanzien. Terwijl moeder in de keuken de was deed, kroop Irma in een onbe waakt ogenblik over de vloer naar de hoek van de huiskamer, waar het meisje de fles benzine vond. Sinds enige tijd verspreidt de Zcum een onaangename geur, die doet denken aan rotte eieren of zoutzuur. De Zaankanters houden zo veel mogelijk deuren en ramen gesloten. Thans is oofc gebleken, dat van een aantal woningen aan de Zaan de verf is gaan bladderen. Het houtwerk is bedekt met een bruine laag vuil. Verscheidene industrieën zouden hun afvalstoffen in de Zaan lozen, maar een definitief bewijs is nog niet gevonden. - Foto boven: de heer G. Vooren uit Zaandam reinigt zijn houtwerk. Duidelijk is de „bruine" laag smeer te zien - Foto onder: De algen in de Zaan zijn aan de wallekanten wit geworden. STRIJD IN KATANGA ELISABETHSTAD, 14-9. In de Afrikaanse wijken van Manono In Katanga zfln gevechten uitgebro ken tussen betogers en ordetroepen. Er zouden enkele doden zijn Be vallen. Over de 150 blanken in Manono zei een woordvoerder van de Ka- tangese regering, dat zij een toe vlucht hebben gezocht in de kan toren van de „Geo Miniere". Vol gens een woordvoerder van de V.N. echter bevinden zij zich op het vliegveld van Manono, onder be scherming van een bataljon Ieren. Nader is gemeld dat alle blan ken uit de noord-Katangese plaats Manono worden geëvacueerd. Zweedse troepen van de V.N. Eén vliegtuig overleefde het ongeluk LONDEN, 14-9. Eén van de pi- was zwaar beschadigd en een deel loten van de Amerikaanse B-47 bommenwerper, die na een botsing met een straalvliegtuig van het zelfde type boven de Atlantische Oceaan het vliegveld Shannon in Ierland heeft kunnen bereiken, heeft woensdagmiddag meegedeeld dat het andere toestel in zee is ge vallen. Deze verongelukte bom menwerper had een bemanning van drie personen aan boord. Personeel van luchtvaartmaat schappijen vroegen zich of hoe ka pitein Brennan van het op Shan non gelande vliegtuig erin is ge slaagd met het zwaar beschadigde toestel - één motor was bijna van de vleugel losgescheurd, een ander Volgens in Djakarta ontvangen berichten zijn dertig mensen omge komen en werden 35 ernstig ge wond toen leden van de Darul Is lam dezer dagen in het dorp Ta- radju bij Tasikmelaja (west-Java) in een drukbezochte bioscoop scho ten losten. Alvorens te ontsnappen staken de 50 aanvallers een aan tal huizen in brand. van de staart was verdwenen - de 500 km die hem op het ogenblik van de botsing van het vliegveld Shannon scheidden, heeft kunnen afleggen. worden naar Elisabethstad overge vlogen om de Ierse compagnie te versterken, die de blanken be schermt tegen benden, naar men meent bestaande uit leden van de Baloebastam, die op de hand van Loemoemba zijn en plunderend en brandstichtend door Manono trek ken. Ook de Katangese politie en gendarmerie hebben bescherming gezocht bij de Ierse troepen. Woensdagavond is het eerste vliegtuig uit Manono met een veer tigtal vluchtelingen, merendeels vrouwen en kinderen van Katan gese politiemannen te Manono, in Elisabethstad aangekomen. On danks de duisternis vertrokken twee ander vliegtuigen uit Elisa bethstad naar Manono, dat ligt in een gebied waar tin wordt gewon- Drie Russische schepen zijn kennelijk op weg naar het midden van de Stille oceaan, waarheen de Sowjet-Unie enige tijd geleden lange-afstandraketten afgevuurd heeft, aldus meldt de Amerikaanse marine. De Amerikaanse marine meldt voorts, dat een Russische sleepboot en een tankschip waar genomen zijn in het midden van de Noordatlantische oceaan. DE V.N.-ASSEMBLEE VER. NATIES (New York), 14-9. Amerika heeft Cuba's president Fidel Castro bij zijn bezoek aan de dinsdag beginnende V.N.-assemblee dezelfde beperking opgelegd als aan Chroesjtsjef. Ook hij zal Man hattan Island niet mogen verlaten. De Sowjet-Unie heeft Hammars- kjoeld verzocht te trachten de be perking van Chroesjtsjefs bewe gingsvrijheid opgeheven te krijgen. President Eisenhower zal op don derdag 22 september, wanneer het algemeen debat in de V.N -assem blee begint, de vergadering toe spreken. Hij zal voorstellen indie nen. Over de inhoud daarvan is niets bekend gemaakt. De presi dent keert dezelfde dag weer naar Washington terug. De toespraak van Chroesjtsjef zal hij dus niet aanhoren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Sommige mensen zijn zo ge slepen, dat ze zichzelf in de vingers snijden. Toenemende smokkel van Nederlandse boter naar België BRUSSEL, 14-9. Op het Belfftsche ministerie van landbouw wordt er ernstig rekening mee gehouden, dat een formeel proest bij de Ne derlandse regering zal worden in gediend tegen de toenemende smokkel van Nederlandse boter naar België. De jongste schattingen tonen aan, dat maandelijks van twee tot vier miljoen pakjes boter clandestien over de Nederlands-Belgische grens worden gebracht. De prijs van de boter in België bedraagt bijna het dubbele van die in Nederland. Vrij wel dagelijks wordt melding ge maakt van het achterhalen van smokkelauto's Volgens cijfers van het ministerie van landbouw in Brussel-worden elke maand tussen de 20 en 40.000 kg. Nederlandse bo ter in de grensstreek in beslag ge nomen. Dat is niet meer dan van vijf tot tien procent van de totale hoeveelheid, die frauduleus op de Belgische markt wordt gebracht. De klacht op het Belgische minis terie van landbouw is dat het Be drijfschap voor Zuivel in Den Haag niet voldoende medewerkt om aan deze smokkelhandel paal en perk te stellen. „Met de organisatie, die Nederland heeft, zou de controle :n de grensstreek in Nederland op de afzet van boter een eenvoudige zaak zijn, maar men doet het niet", aldus verklaarde een officiële woordvoerder. NEW YORK. De voorzitter van de Veiligheidsraad, Egidio Cortona (Italië), barstte ln lachen uit toen het nieuws over de nieuwste wij zigingen ln het bewind in Kongo ln de raad bekend werd. De gedelegeerde van Frankrijk, Pierre Millet, gaf uitdrukking aan zijn opperste verbazing door beide armen hoog boven zijn hoofd te heffen' t. -4 1141 Die reacties waren begrijpelijk, want de raad had uren lang vruchteloos gestreden over de vraag welke van de twee aanwe zige Congolese delegaties nu Congo vertegenwoordigde. Daarbij had den de Sowjet-Unie en Zuidslavië betoogd dat de enige wettige re gering van Congo de regering- Loemoemba was, omdat Loemoem ba de steun had gekregen van de Congolese volksvertegenwoordi ging. De Verenigde Staten hadden het hoogste gezag in Congo toege kend aan president Kasavoeboe, maar zich niettemin uit praktische overwegingen niet voor toelating van de delegatie van de regering- Ileo en tegen toelating van de de legatie van de regering-Loemoem- ba uitgesproken. Dag Hammarsksjoeld, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, vertrok geen spier toen hij het verbijsterende nieuws uit Leo- poldstad vernam. De verklaring van de Russi sche commandant in Berlijn, gene raal Cacharof, dat oost-Duitsland soevereine rechten in oost-Berlijn heeft, is voor het westen onaan vaardbaar, zo is in Londen door iemand van het ministerie van buitenlandse zaken gezegd. EERSTE KAMER ZEI „NEE" De sporttoto van minister Beer man, met een maximale inzet van f 2,- en een maximale hoofdprijs van f 50.000,- heeft het Staatsblad niet gehaald. De Eerste Kamer heeft het desbetreffende wetsont werp met 36 tegen 33 stemmen verworpen. Tegen het wetsont werp werd gestemd door de P.v. d.A., de V.V.D., de C.P.N., dc S.G. P. en de A.R.P, de laatste party met uitzondering van een tweetal leden. Na de verwerping verklaar de minister Beerman, dat het uit gesloten is, dat de regering met een ander voorstel komt-, dat de grenzen ruimer stelt. Eerder had hU verklaard, dat ingeval het ont werp haar uit de hand geslagen zal worden, zy zal moeten hande len overeenkomstig artikel 3 van do Loterywet Aan de regering wordt dan tevens het vvapeu ont nomen om doeltreffend togen bui tenlandse loteryen op te treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1