Zeventiende Olympische Spelen zijn voorhij Planta=ziekte=verwekker ook in andere margarinemerken DE ZIERIKZEESCHE COURANT KONGO IS FINANCIEEL GEHEEL BANKROET De radioactiviteit in Japan KASAVOEBOE VORMDE NIEUW KABINET STAKEN VAN HET VUREN Mexico 150 jaar onafhankelijk Dinsdag alle margarine gevaarloos Zal Eisenhower Chroesjtsjef ontvangen? MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 117e jaargang No. 18835 ZIERIKZEESCHEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderde g, en vrijde g. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v,/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Voorlopig verkoop-verbod voor alle Unilever-merken Kruideniers, melkboeren en publiek in moeilijkheden DEN HAAG, 10-9. - In overleg tussen de geneeskundige hoofdin specteur van de Volksgezondheid en de officier van justitie in het arrondissement Rotterdam, wordt het volgende medegedeeld: Voor een aantal margarinemer ken kan het niet uitgesloten wor den geacht, dat er een kleine hoe veelheid schadelijke stof in aanwe zig kan zijn, die de zgn. Planta- ziekte heeft veroorzaakt. In verband hiermede wordt aan geraden, tot nadere aankondiging, niet meer te gebruiken de marga rinepakjes, die aan de achterzijde van de wikkel voorzien zijn van het M.V.O.-stempel met een van de volgende nummeringen: D 41 met er onder C.R., D 23 met onder de streep A.Z., D 41 met onder de streep T.A., D 53 met onder de streep R, D 41 met onder de streep BIJ. Deze lijst is nog niet geheel volledig. Aan de groothandel en de klein handel wordt medegedeeld, dat aangenomen kan worden, dat het overgrote gedeelte van hun voor raden niet schadelijk is. Zo spoedig mogelijk 2uIIen zij dienaangaande nadere berichten ontvangen. Naar het A.N.P. uit tal van in formaties blijkt, heeft de jongste publikatie over de margarine krui deniers en melkboeren hier en daar in moeilijkheden gebracht. Daar zij zelf niet bleken te zijn ingelicht over de merken, letter- en cijfer- groepen, konden zij de huisvrou wen op de drukke zaterdagmiddag niet inlichten. Evenmin wisten zij wat te doen met klanten, die pak jes margarine wilden inleveren. Het publiek wendde zich tot de dag bladen en allerlei instanties, tot zelfs de politie om inlichtingen. Door de officier van justitie te Rotterdam is aan de Unilever een voorlopig verkoopverbod op gelegd voor alle merken uit haar fabriek, met uitzondering van het laatste nieuwe artikel, dat in de plaats komt van de Planta- rood. Dit merk heet „Diane". Sporen ln andere merken ROTTERDAM, 10-9. Naar aan leiding van het bericht van zater dag van de geneeskundige hoofdin specteur van de Volksgezondheid en de officier van justitie in het arrondissement Rotterdam over de mogelijkheid dat in nog meer mar garinemerken dan Planta een kleine hoeveelheid schadelijke stof aanwezig kan zijn, deelde genoemde officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, desgevraagd nog het volgende mee: „Men is tot uitgifte van dit be richt besloten, omdat gebleken is, dat in de periode vóór 22 augustus jl., toen de schadelijke emulgator aan de Planta is toegevoegd, an dere merken margarine, die de fa briek van Van den Bergh en Jur- gens verlieten, in die fabriek de zelfde kuipen hadden gepasseerd. Het werd dus mogelijk geacht, dat sporen van de emulgator geslopen zouden kunnen zijn in deze andere merken. Het gaat hierbij om een periode van veertien dagen, gele gen dus vóór 22 augustus. Daar margarine een .omlooptijd" heeft van een week of drie, kan dus haast wel worden aangenomen, dat 99 procent van de op het ogenblik in de handel zijnde margarine goed is, als zijnde margarine van na 22 augustus. Men heeft evenwel ge meend ter wille van de volksge zondheid geen enkel risico te mo gen nemen, zodat tot uitgifte van het betreffende bericht is overge gaan". De officier van justitie had graag gezien, dat aan de hand van de co dering op de pakjes het publiek precies medegedeeld had kunnen worden om welke pakjes het gaat, doch deze codering is te moeilijk om dit op eenvoudige wijze te kun nen doen. Het gaat echter dus, zo verzekerde mr. Van der Hoeven nogmaals, om een heel kleine per centage margarine. DEN HAAG, 10-9. In aansluiting op de zaterdagmorgen door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte num mers op wikkels van margarine, waarvan het gebruik voorlopig ont raden wordt, verstrekt het mini sterie nog de volgende lijst van nummers: 124; 105201; 144; 504; 104262; 103; 167; 557; 186; 196; 201; 693; 255; 401; 103885; 281; 319; 405; 246; 306; 341; 353; 362; 378; 382; 392; 33S; 103840; 524; 103785; 103902; 397; 399; 155; 104748; D 72 met daaron der streep, waaronder B Y. Veiligheidsraad over Kongo HAMMARSKJOELD: NEW YORK, 9-9. De Veiligheids raad is andermaal bijeen geweest om de toestand in Kongo te be spreken. Een voorstel van de Sow- jet-IJnie de vergadering te ver plaatsen naar Leopoldstad werd verworpen. Na de stemming over dit voorstel werd het woord ge voerd door secretaris-generaal Hammarskjoeld, die een dramatisch beeld schetste van de toestand in Kongo. Hij begon met de constatering, dat Congo fiancieel geheel bank roet is. „Wij hebben te maken met een land met een begroting, waarop alle noodzakelijke uitgaven voorko men, maar met niets wat deze uit gaven dekt, terwijl er weinig of geen pogingen worden gedaan om hierin te voorzien. Onder deze om standigheden laten woordvoerders van de centrale regering zich over de bijstand van de internationale gemeenschap uit, alsof die hulp wordt opgelegd, en zij behandelen de volkerenorganisatie, alsof zij alle rechten bezitten en geen verplich tingen. Als de Kongolese leiders menen dat zij een financiële en technische steun van de internatio nale gemeenschap kunnen blijven ontvangen zonder zelf de overeen komstige bijdrage te verschaffen welke van hen wordt verwacht, dan zou hun politiek wel eens kunnen worden betiteld met een uitdruk king, welke ik niet zou willen her halen", aldus Hammarskjoeld. „Afhankelijk van die haar helpen" Hij zei dat een regering die zon der middelen is, afhankelijk is van hen die haar helpen. Deze hulp kon komen van een ander land, of van een groep van staten en daarbij verbond de hulpbehoevende rege ring haar lot aan dat van de on dersteuners. Zij kon echter ook af hankelijk zijn van de internationale gemeenschap als geheel, in deV- belichaamd, en zo haar vrijheid be houden. Op een andere wijze was niet te ontkomen aan een algehele ineenstorting. Hammarskjoeld zei er van over tuigd te zijn, dat de veiligheidsraad indertijd besloten had Kongo hulp te verlenen, in de vaste verwach ting dat de Kongolese autoriteiten alles in het werk zouden stellen om de verleende bijstand ten volle te gebruiken. „Thans horen wij dat het de V.N. zijn, die een dergelijk streven van de Kongolese autoritei ten tegenwerken". TOKIO, 11-9. De aanwezigheid van radio-actieve deeltjes in het voedsel en in het menselijke li chaam is volgens prof. Josjio Hija- ma van de universiteit van Tokio sedert 1957 steeds groter geworden, niettegenstaande het staken van de kernwapenproeven Dr. Hijama is van oordeel, dat dit jaar in Japan de mensen dagelijks gemiddeld 8,5 micro-microcurie strontium M-90 met het voedsel naar binnen krij gen. In 1957 was het 2,3 micro- microcurie. Ileo premier BOTER EN MARGARINE UTRECHT, 10-9. De secretaris van de Algemene Nederlandse Ag rarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft in zijn kwali teit van bestuurslid van het Pro- duktschap Zuivel, mede namens twee andere bestuursleden van dit schap, de voorzitter van het Pro- duktschap telegrafisch verzocht te gen maandag 12 september (van daag) een bestuursvergadering bij een te roepen. Als reden voor deze vergadering wordt opgegeven de margarine-affaire en het feit, dat zaterdag in verschillende Utrechtse winkels geen roomboter meer ver krijgbaar was. Als agendapunt heeft de heer van der Ploeg opge geven het onmiddellijk vrijgeven van koelhuisboter door het Ver koop. en Inkoopbureau voor Voe dingsmiddelen. NEW YORK, 10-9. President Ka- savoeboe van Kongo heeft zaterdag aan de secretaris-generaal der Ver. Nat1e9, Hammarskjoeld, telegra fisch medegedeeld een nieuw ka binet te hebben gevormd, met Jo seph Ileo, de voorzitter van de Kongolese senaat, als premier. Dit telegram is kennelijk aanlei ding geweest voor een volledige ommezwaai in de houding van de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, die aanvankelijk uitstel van de vergadering van de raad had voorgesteld tot een Kon golese delegatie in New York zou zijn aangekomen om aan de debat ten deel te nemen. Het telegram van Kasavoeboe werd onder de leden van de raad verspreid nadat de vergadering van zaterdag een aanvang had geno men. Het telegram van president Kasavoeboe was mede ondertekend door Ileo en Justin Bomboko, die als minister van Buitenlandse Za ken in het nieuwe kabinet is be noemd. Bomboko was eerst minis ter van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Loemoemba, die de afgelopen week als premier was ontslagen. Kasavoeboe beloofde „volledige en algehele samenwerking met de Internationale volkerenorganisatie met eerbiediging van de nationale soevereiniteit, voor het behoud van de wereldvrede, het bewaren van de eenheid in het land en de be vordering van de vooruitgang en welvaart van het land". Als leden van zijn kabinet wer den door Kasavoeboe genoemd: premier: Joseph Ileo; Buitenlandse Zaken: Justin Bomboko; Nationa le defensie: Jean Bolikango; Bin nenlandse Zaken: Albert Kalondji; Fir.Sr.xciën: Nkayi; Justitie: Dei- vaux; Planning: Kabangi; Verbin dingen: Songola. De namen van de overige leden van zijn kabinet zou den „binnen enkele uren" aan de Verenigde Naties worden medege deeld. LEOPOLDSTAD, 10-9. Het Kon golese leger heeft in het gehele land, met inbegrip van Katanga, een algemeen staken van het vuren afgekondigd, aldus een mededeling van een woordvoerder der V.N. in Leopoldstad. De woordvoerder wilde niet zeggen wie precies het bevel heeft gegeven. Een speciale V.N.-organisatie zal aan de grenzen van de afgeschei den provincie Katanga toezicht houden. Er zal worden gepatrouil leerd aan de grenzen tussen de pro vincie Kasai, Kivoe en Katanga. Kolonel Mollersward van Zweden zal de leiding hebben. Hij zou zon dag per vliegtuig vertrekken, met officieren van de groep die toezicht zal houden en welke zal zijn uitge rust met hefschroefvliegtuigen en jeeps. Verdachte sterfgevallen BREDA, 10-9 Op vermoeden, dat de doodsoorzaak het gebruik van Planta-margarine zou kunnen zijn, heeft de Bredase justitie beslag la ten leggen op het stoffelijk over schot van de 69-jarige mej. van Gestel, uit de Tilburgse Tuinstraat. Begin augustus hebben zich bij haar de symptomen van de nieuwe Plant a-ziekte vertoond, waarvan zij geleidelijk aan herstelde. Haar plotselinge dood erna in het Til burgse ziekenhuis wekte echter argwaan in medische kringen, zo dat besloten werd sectie op het lijk te verrichten. Het resultaat van deze sectie moet uiteraard nog af gewacht worden. Uit Leeuwarden wordt vernomen dat zich in Buitenpost in de afge lopen nacht ook een stergeval zou hebben voorgedaan, dat de medici aanleiding zou geven tot •en nauw keurig onderzoek. BREDA. In Hogerheide zijn za terdagmorgen een aantal projectie len, waaronder twaalf mortiergra naten en drie rookgranaten opge haald. Bij rioleringswerkzaamheden achter het plaatselijke Philomena- gesticht zijn de projectielen inge pakt aangetroffen op vijftien 'twintig centimeter onder de grond. De vlam is gedoofd MEXICO CITY, 12-9. Vandaag (maandag) beginnen in Mexico de feestelijkheden ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden de on afhankelijkheidsoorlog tegen Span je begon. De viering duurt een maand. De Verenigde Staten worden ver tegenwoordigd door de ministers van buitenlandse zaken en van de fensie, Herter en Gates, de Sowjet- Unie heeft de plaatsvervangend voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet, Organof, naar Mexico City gezonden. Russen wonnen 43 maal goud ROME, 11-9. De vlam is gedoofd, de stadions en sportpaleizen liggen verlaten, de 17e Olympische Spe len van het moderne tijdvak zijn voorbij. Achttien dagen lang heeft he vuur in de schaal boven het Olympisch stadion gebrand als ge tuigenis van de grootste manifes tatie aller tijden, waarin de sport- jeugd van de wereld vertegen woordigd was door de besten on der hen. Er is gehuild van geluk en van verdriet, er zijn Incidenten geweest, maar talrijker waren de momenten waarin tot uiting kwam dat het „sport verbroedert" geen holle frase is. Want in Rome zijn negers en blanken, Russen en Amerikanen elkaar om de hals ge vallen en in Rome hebben west en oost-Duitsers een hechte ploeg gevormd, toegejuicht door een grote gemengde supporterschare onder één vlag. Voor de derde maal achtereen hebben de Russen het leeuwen deel van titels en medailles ver overd. 43 maal wonnen zij goud, hun grootste rivalen, de Amerika nen, wonnen 34 gouden medailles. Het dramatische hoogtepunt van de spelen was zonder twijfel de tragische dood van de Deense wielrenner Knut Enamark, slacht offer van de combinatie doping- hitte. Dit verschrikkelijke voorval tijdens de wegwedstrijd, was het bewijs dat Olympische Spelen in een dergelijk klimaat een riskante onderneming kunnen zijn. Gelukkig heeft de hittegolf de spelen niet voor de gehele duur geteisterd. Zeer bijzondere krachts inspanningen, zoals de 50 km. wan delwedstrijd, de 10.000 meter en de Marathon konden zodoende onder koelere omstandigheden worden geleverd. Ook in dit opzicht bleken de Russen zich het best te hebben voorbereid. Zij hadden klaarblij kelijk met alles rekening gehou den en Rusland was het enige land zonder teleurstellend falende deel nemers. Nooit zijn de Olympische Spelen in zulke prachtige accomodaties verwerkt als in Rome. De mooiste stadions en de fraaiste sportpalei zen stonden deelnemers en toe schouwers ter beschikking. Voor treffelijk waren de technische voorzieningen in deze arena's en overal en elke dag sneuvelden re cords. In diezelfde stadions is ook ste vig gemopperd op de overdreven belemmeringen die journalisten en zelfs officials in de weg werden gelegd. Honderden politiemannen, hekken en deuren met talrijke controleurs versperden de weg naar de deelnemers, die slechts langs smokkelwegen bereikbaar waren. De Nederlandse deelname Nederland heeft, overigens ge heel volgens de verwachtingen, geen deel gehad in de toppresta ties, die bij tientallen zijn gele verd. Marian Heemskerk zorgde voor zilver, Tineke Lagerberg en Wieger Mensonldes - de meest succesvolle Europese zwemmer - voor brons. Bijzonder fraai echter was ook de 5e plaats van Eef Ka merbeek in de tienkamp. Verder kwamen onze vertegenwoordigers, de beste produkten van een totaal onvoldoende lichamelijke vorming, niet. Helaas is niet alleen de ge brekkige basis de oorzaak van dit falen, doch ook de onvoldoende voorbereiding en de geringe geest kracht. Het indrukwekkende atletiek- toernooi heeft getoond dat Ame rika de suprematie in de sprint kwijt is al heeft bij de dames de sierlijke Wilma Rudolph voor een dubbele triomf gezorgd. Opvallend was dat het bijna allemaal negers zijn geweest, die het goud voor de Verenigde Staten wonnen. Twee hoogtepunten waren het falen van wereldrecordhouder Thomas bij het hoogspringen en het enerve rende duel Rafer Johnson-Yang Chuan Kwang in de tienkamp. Een sensatie was de Marathon zege van de ongeschoeide Ethiopiër Abebe. Vrouw overleden na verkeerde injectie AMSTERDAM, 20-9. Gisteren is in het Centraal Israëlitisch Zieken huis in Amsterdam de 28-jarige mevrouw E. de H uit Amstelveen overleden, kort nadat haar een in jectie was gegeven ter plaatselijke verdoving voor het verrichten van een operatie aan een harer borsten. Ten behoeve van het door de offi cier van justitie te vorderen ge rechtelijk vooronderzoek heeft de recherche van het bureau Leidse- plein proces verbaal opgemaakt De officier was onmiddellijk op de hoogte gesteld. Onderzocht zal wor den of een verkeerde ampul is ge bruikt dan wel of op de gebruikte ampul een verkeerde aanduiding stond. Op het stoffelijk overschot van de vrouw is sectie verricht. Zij was moeder van twee kindexen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De vrijheid bestaat hterin dat men alles kan doen, wat een ander niet schaadt. DEN HAAG, 11-9. Door de laat ste ontwikkeling ln de margarine- situatie ln ons land, is onder d« bevolking begrijpelijk nieuwe on zekerheid ontstaan over al of niet voor de gezondheid gevaarlijke margarinesoorten. Naar van de zijde der departementen van land bouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid wordt medegedeeld, zijn maatregelen ln uitvoering, die een volstrekt einde aan de onzekerheid moeten maken en de normale distributie van uit sluitend margarine, die een gevaar kan opleveren, moeten verzekeren. Alle margarinesoorten, waarvan ook maar kan worden veronder steld, dat zij het ziekteveroorza- kende bestanddeel kunnen bevat ten, zullen terstond uit de distri butie worden genomen. Intussen is de detailhandel ln voldoende mate voorzien - naast de niet be laste soorten - van margarine, waarvan de zekerheid bestaat dat zij de ziekteverwekkende stof niet bevat Onder deze omstandigheden ls het mogelijk met één dag onder breking van de verkoop en de af levering van verdachte margarine- soorten een ongestoorde marga rinevoorziening zonder kans op ziekteverwekkende werking t» herstellen. De ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid roepen de bevol king op aankopen van bedoelde margarinesoorten maandag 12 sep tember, das één dag, op te schor ten en met name de kleinhandel gelegenheid te geven die dag do voorraden te selecteren. Bij deze selectie zal alle door de N.V. Van de Bergh en Jurgens vóór 27 aug. voortgebrachte margarine uit de distributie worden genomen om zodoende een vaste waarborg to scheppen, dat uitsluitend gevaar loze margarine dinsdag a.s. voor de verkoop door de detailhandel beschikbaar is. Het schiften van de voorraden blJ groot- en kleinhandel is tech nisch mogeiyk en zelfs gemakke- ïyk door een nummer- en letter- code op het verpakkingsmateriaal, die tevens betrekking heeft op d* datering. De uitvoering van de maatregel ln het algemeen belang ls uiter aard afhankelijk van de medewer king van de handel, die overigen* ook zelf alle belang heeft by een zo spoedig mogelijk herstel van een ongestoorde en gevaarloze margarinedistributie. Ter verge- makkelqking en tor veiligstelling van de uitvoering zullen contro leurs van de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw en vissery en keurmeesters van de keuringsdiensten van wa ren, aan de hand van instructies, toezien op de schifting der kleln- delsvoorraden. WASHINGTON, 12-9. De Ame- rikaanse vice-president, Nixon, heeft zondag in een vraaggesprek voor de televisie te verstaan ge geven dat president Eisenhower misschien de Russische minister president, Chroesjtsjef, zal ontvan gen indien laatstgenoemde zou wil len spreken over een eventuele overeenkomst over een verbod van proeven met kernwapens. Toen Nixon werd gevraagd of hij met Chroesjtsjof over deze kwestie zou spreken, antwoordde de vice- president: „Ik geloof dat de presi dent er met hem over zal spreken". President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek zal de komende algemene vergadering der V.N bijwonen. Dit is in Cairo offi cieel meegedeeld. DEN HAAG. De 3-jarige Th. P. F. Guley uit de Hengelolaan in Den Haag is verdronken in het water langs de Dedemsvaartweg. De jon gen moet spelend te water zijn ge raakt. HOEVELAKEN. Het tweejarig zoontje van de familie Schmitz in Hoevelaken 3s bij het spelen in een «loot geraakt en verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1