MELK met drie procent vet Onze Puzzelrubriek CETALAC De economische toestand in west-Duitsland OLYMPISCHE SPELEN Geen vooruitgang voor de volksgezondheid Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen wordt het vetgehalte van de consumptiemelk in Nederland binnen afzienbare tijd verhoogd van 2Vt tot 3 procent. De Europese Commissie heeft namelijk voorge steld dat de bepalingen over het minimum vetgehalte van de drink- melk in alle E.E.G.-landen worden gecoördineerd. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft zijn Instemming met dit voorstel reeds betuigd, zodat de kans groot is dat we over een poosje vettere melk zullen drinken dan we thans doen. De verstrekking van het meerde re vet in onze consumptiemelk zal ongetwijfeld een nieuwe prijsver hoging tot gevolg moeten hebben. Dat is een bijzonder onaangename kant van deze zaak, omdat de kans bestaat dat het Nederlandse pu bliek daardoor minder melk zal ko pen en dus ook minder melk zal gebruiken. DUUR BETAALD. Voor de gezondheid betekent een hoger vetgehalte van de melk geen vooruitgang, al denkt men vaak: „Hoe meer vet, hoe beter". Eigen- lijk is, hoe vreemd dat ook mag klinken, het tegendeel heel wat gunstiger. Melk namelijk bevat eiwitten en waardevolle minerale bestanddelen die gezonden, zieken en herstellenden hard nodig heb ben. In andere voedingsmiddelen zijn die stoffen ook wel aanwezig maar dan moeten ze duur worden betaald. Men zou dan al flinke por ties vlees, vis, veel eieren en kaas moeten nuttigen terwijl het dan nog de vraag blijft of alle voortreffe lijke bestanddelen, die melk bevat, in het menu aanwezig zijn. Nu is het beslist geen gunstige omstan digheid dat er met deze zeer nut tige bestanddelen steeds een portie vet mee naar binnen komt. Voor veel mensen is zoveel vet immers helemaal niet gezond ALLES, BEHALVE VET Corpulente personen, dat wil zeggen mensen die een te grote hoeveelheid vet in hun lichaam voorradig hebben, moeten alle voe dingsmiddelen mijden die veel vet bevatten. De meeste zieken enher- stellenden hebben ook behoefte aan een voeding die rijk aan eiwitten is, maar veel vet bekomt hen meestal slecht. Laders aan geel zucht, galblaasontsteking en andere afwijkingen van lever en galwegen •wordt meestal een vetarm dieet dieet voorgeschreven. Op het vet na zou de melk een zeer geschikt voedingsmiddel voor hen zijn. Kin deren met een slechte eetlust wer den vroeger volgestopt met spek, room en andere vette spijzen. Te genwoordig weet men dat zulke kinderen meer gediend zijn met vetarme maaltijden. Zo zijn er nog wel meer groepen van mensen op te noemen voor wie alle bestanddelen van de melk zeer gezond zijn, be halve nu juist het vet. ZWARE ARBEID. Heeft een gezond mens dan hele maal geen vet nodigNatuurlijk is dat wel het geval, maar niet zo veel als over het algemeen wordt gedacht, tenzij er werkelijk zware arbeid wordt verricht. Dat vet be hoeft helemaal niet juist uit de melk te komen: wie behoefte heeft aan veel vet heeft keus uit boter, margarine, olie, dierlijk vet, vet vlees, vette vis en room. Ook tal van andere voedings middelen bevatten vet, onder an dere de dooier van het ei. Boven dien maakt het lichaam zelf vet wanneer veel suiker of meelkost wordt gebruikt. Dr. H. W. SCALONGNE. V.P.R.O.-TEAM NAAR CHILI Nederland moet helpen SCHIPHOL, 8-9. Donderdagmid dag is van Schiphol een V.P.R.O.- televisie-team naar Chili vertrok ken, waar opnamen gemaakt zullen worden van de grote nood, die er in dat land is ontstaan na de laat ste aardbevingen en overstromin gen. Het is de bedoeling, dat men een televisie-film samenstelt voor de Nederlandse t.v., waaraan men een actie wil verbinden tot steun van het getroffen gebied. Een van de eerste taken van de leider van het team, ds. J. van Nieuwenhuizen, zal, naar hij mee deelde, bestaan uit het plegen van overleg met de Chileense regering over de manier waarop Nederland het beste bij de hulpverlening zal kunnen worden ingeschakeld. Over drie weken hoopt men weer terug te keren en een begin met de actie te maken. Ingezonden mededeling KEULEN, 8-9. In het afgelopen jaar heeft, naar de vereniging van particuliere banken in haar jaar verslag over 1959-'60 mededeelt, de buitenlandse vraag in west-Duits- land met inbegrip van de vraag naar dienstverleningen, 21 procent belopen van de totale vraag in de volkshuishouding. De vereniging acht de kans op verwezenlijking van internationale prijsstabiliteit in Europa des te groter, naarmate de verschillende landen zich nauwer aaneen sluiten. Als landen, die een groot aandeel hebben in de goederenvoorziening van Europa en van de wereld al niet alles doen om hun prijsniveau stabiel te houden, dan is het voor de andere landen onmogelijk om met succes een politiek van stabili satie te volgen, zo wordt in het ver slag verder gezegd. Zo blijven de puzzelaars (sters) maar weer aan het werk, getuige de belangstelling voor de puzzel van vorige week. Een flinke sta pel inzendingen was het resultaat. Het komt intussen nogal eens voor, dat inzenders (sters) vergeten hun naam en adres bij te schrijven. Dat geeft uiteraard wel de nodige moeilijkheden. De kaartjes gaan deze week naar: De heer L. QUIST, Lageweg 1, Sirjansland. Het pocket-boek is bestemd voor: HENNIE VERHAART, Minderbroederstraat 4, Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. r.k.; 3. a.v.; 5. p.d.; 7. om; 8. il; 9. la; 11. ring; 13. amen 15. one; 16. aal; 18. eed; 19. ster; 20. out; 21. ode; 22. mat; 23. ego; 26. kalf; 28. brem; 29. eg; 31. es; 33. aa; 34. ka; 35. et; 36. d.d. Verticaal: 1. rog; 2. km.; 3. ai; 4. vla; 5. pro; 6. dinsdag; 9. lee; 10. and; 12. natel; 14. meter; 16. arm; 17. lot; 21. oke; 24. gek; 25. oma; 27. fee; 28. bad; 32. st; 33. ad. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. de somma van (afk), 3. pers vnw., 5. herkau wer, 7. vallei, 8. chin, maat, 10. pers. vnw., 11. gewicht (afk.), 13. lijst, 17, deel v. d. bijbel (afk.), 18. spil, 19. visnet, 20. zangnoot, 21. inhoudsm. (afk.), 22. deel v. h. jaar, 24. maan stand (afk.), 26. rang in het le ger (afk.), 27. voegwoord, 29. deel v. e. voertuig, 31. vlakte maat, 33. afstandsmaat (afk.), 34. fr. pers. vnw. Verticaal; 1. rijstbrandewijn, 2. lidwoord, 3. familielid, 4. pl. in Gelderland, 6. stofmaat, 7. deel v. h. been, 9. pers. vnw., *10. gewicht (afk.), 12. bitter vocht, 14. krantenjongen, 15. onverstan dig, 16. aanzien, 17. troefkaart, 21. jongensnaam, 22. op deze wijze, 23. ambtshalve (lat. afk.) 25. fris, 26. voorzetsel, 28. zangnoot, 30. titel (afk.), 32. het romeinse rijk (lat. afk.). Nieuw orientatie-instrument Toekomstige astronauten zullen gebruik maken van dit instru ment - een miniatuur draaiende aardbol - om zich op hun weg door het heelal te kunnen oriè'nteren. Het is speciaal ontworpen voor het project „Mercurius", het project dat er op is gericht de bemande ruimtevaart tot een feit te maken. De ruimtevaar der ziet door het venster bovenin het instrument een deel van de aarde, zoals hij dat ook zou zien, wanneer zijn ruimtecapsule van een venster was voorzien. Hij zal immers te allen tijde moeten weten boven welk deel van het land- of wateroppervlak van de aarde hij zich bevindt teneinde de juiste maatregelen voor een terugkeer naar de aarde te kunnen nemen. TONEEL EN FILM „Analyse van een moord", een gerechtelijke film van superklasse EDDIE CONSTANTINE TE HAAMSTEDE Met het weekeinde gaat in de Concertzaal de film: „Analyse van een moord" („Anatomy of a mur der"), met in de hoofdrollen James Stewart en Lee Remick. De op het filmfestival van Venetië bekroonde film, brengt ons in contact met de moeilijkheden van de advokaat Paul Biegler, die geroepen wordt een luitenant te verdedigen, die een moord heeft gepleegd. De dader beroept zich op noodzaak, omdat de vermoorde - volgens zijn zeggen - poogde zijn vrouw aan te randen. Deze aanranding blijft voorlopig uit de stukken, maar de advokaat krijgt het zover dat deze omstan digheid mee gaat tellen bij de ge rechtelijke beoordeling. Helemaal bruikbaar blijkt dit „argument" toch ook weer niet en zo wordt het een touwtrekken tussen verdedi ging en openbaar ministerie. Een deus ex machina is nodig om de netelige gerechtelijke problematiek tot een oplossing te brengen. Het .niet schuldig" is het eindoordeel over de gearresteerde. „Grenspiraten" met Randolph Scott en Craig Stevens is een „Wes tern", samengesteld uit de bekende STADSKANAAL. Mevr. J. Smil- de-Huiting uit Sellingen wordt vandaag honderd jaar. Zij is nog kerngezond en woont in bij haar kleindochter. Mevrouw Smilde is de op één na oudste inwoonster van de gemeente Vlagtwedde, waarvan de oudste inwoonster de 106-jarige mevrouw H. Smit-Meijering is. De regering van Jordanië h'eeft bekend gemaakt een memorandum aan de Arabische Liga te hebben ontvangen, waarin er bij de leden van de liga op aangedrongen wordt de economsiche banden met Spanje te verstevigen. Tevens wordt in het memorandum voorgesteld een ge meenschappelijke Arabisch-Spaan- se maatschappij en bank op te rich ten voor de vergroting van de eco nomische samenwerking. elementen. „Paspoort der schande" met Eddie Constantine tenslotte is een hier reeds eerder besproken film, die met het weekeinde te Haamstede gaat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het Rijnmotor schip „Vrijheid" (345 ton), dat eigendom is van de heer P. Schaap jr. uit Rotterdam, is bij Mannheim gezonken. Er hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. DELFT. In Delft is de 33-jarige heer A. van Velzen in zijn woning van de trap gevallen. Hij werd met een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis opgenomen en is daar overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. ROTTERDAM. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is overle den de 68-jarige D. den Drijver te Rotterdam, die eerder ten gevolge van een verkeersongeval ernstig gewond was geraakt. WOUBRUGGE. De 45-jarige melkcontroleur Th. A. Beukeboom uit Alphen aan de Rijn is op de Oudendijkse weg onder Woubrugge met zijn bromfiets te water geraakt en verdronken. Aangenomen wordt dat de man onwel is geworden toen hij op zijn bromfiets reed. De man laat een gezin met vijf kinderen achter. ROTTERDAM. In een speeltuin aan het Afrikaanderplein te Rot terdam is de 10-jarige A. Dijks hoorn bewusteloos aangetroffen. Hij werd overgebracht naar het Westerziekenhuis, waar hij later op de avond is overleden. De jon gen, die aan de Grintweg woont, logeerde in verband met ziekte van zijn moeder bij zijn grootmoeder in de Paul Krugerlaan. PREDIKBEURTEN voor zondag 11 september. Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dhr. van Pel. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Boer. Serooskerke: 10 uur ds. Groot. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse; 10 uur ds. van Liere. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 7 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vicaris Schoneveld. Dreischor: 10 uur vicaris Keiling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nicuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (bed. H. D.). Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Bezemer. Bruinisse: 10 uur ds. Bezemer, 5 uur ds. Westerhof. St.-Philipsland: 9.30 uur ds. L. G. Zwanenburg, Stavenisse, 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10.15 uur ds. A. J. Meijer, Rotterdamf. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur ds. Boerma. Scharendyke: 10 uur ds. Kamper, 2.30 uur dr. Becker. Brouwershaven: 10 uur dr. Becker 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Molse. Nieu- werkerk: 10 en 5 uur ds. B. Went- sel, Ridderkerk. Oosterland: 10 en 3 uur ds. M. Sandbergen, Vlaar- dingen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.35 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk GODSDIENSTOEFENINGEN Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H.H. Mis sen te 8 en 9.30 uur AMSTERDAM. Een gipsen beeld van een fluitspeler van de Amster- damseb eeldhouwer Wicher Hooike Meursing is vermoedelijk dinsdag avond geheel vernield. De beeld houwer vond zijn schepping be smeurd en in stukken gebroken terug op het terrein van een scheepswerf op het Prinseneiland in Amsterdam, nabij zijn atelier, waar het op een tafel stond te drogen. Het zou een waarde vertegenwoordigen van f 3000. De politie onderzoekt thans of het beeld is vernield ten gevolge van kwaadwilligheid, baldadigheid of dat het gewoon van tafel' is geval len. Terugreis Nederlandse ploeg geregeld ROME, 8-9. Na veel geharrewar en onderhandelen is de terugreis van de Nederlandse Olympische ploeg thans geregeld. De K.L.M. heeft Chef de Mission Kerdel meegedeeld, dat drie vlieg tuigen maandag geheel of gedeel telijk beschikbaar zijn voor de thuisreis. Het eerste toestel ver trek omt 9.35 uur van Ciampino en komt om 13 uur op Schiphol aan. Met dit vliegtuig zullen rei zen: de gymnastes, de boksers, hockyers, worstelaars, kanovaar ders, de schermploeg, de roeiers en enkele zeilers. Het volgende vliegtuig start om 15.10 uur en zal om 18.55 uur de zwem- en waterpoloploeg en de atleten op Schiphol brengen. De rest van de ploeg vertrekt om 17 uur uit Rome en arriveert om 20.25 uur. Congres schoonheidsverzorging Over nicotine, kosmetiek en schoonheid Op het te Amsterdam gehouden congres schoonheidsverzorging, heeft de medicus dr. Rudolf Dro- bil uit Wenen, sprekend over nico tine en kosmetiek, gezegd dat 't ro ken, afkomstig van de autochtone bevolking van Amerika, kan wor den bestempeld als „de nog na werkende wraak van de indianen die door de blanke veroveraars werden uitgeroeid". Hij betoogde dat het roken geen positieve kanten heeft wel talrijke negatieve kanten die de gezond heid schaden en het leven bedrei gen. „Het ronduit duivelse van de ze verslaafdheid, het gevaar bij uitstek, schuilt in het werk achter de schermen, dat door de nicotine wordt verricht". Er kunnen jaren verstrijken alvorens de storingen in de gezondheid tot uiting komen. Als de tekenen van beschad.ging eenmaal optreden, zijn ze defini tief en niet meer te genezen. Kos metiek en nicotine zijn absolute tegenstanders. De werking van ni cotine staat in lijnrechte tegenstel ling tot de moeite die de schoon heidsspecialisten zich getroosten. Dr. Drobil had vooraf uiteenge zet dat de nicotine een zwaar ver gif is. Hij sprak kort over het ver band tussen roken en kanker en langdurig over de cronische nade lige gevolgen van het opnemen van nicotine in het lichaam. Dit betreft niet alleen het zenuwstel sel (de beschadiging van de oogze nuw, beinvloeding van de gevoels- zenuwen in de huid) doch ook het vaatstelsel, (chronische verkram ping en vernauwing van de haar- en bloedvaten met alle nadelige gevolgen). Het hart Bovendien is nicotine een uitge sproken vergif voor het hart, om dat na het gebruik van een enkele sigaret de polsslag wordt verhoogd en de bloeddruk stijgt. Het hart moet dus sneller werken en wordt tegelijkertijd slechter gevoed om dat de kransvaten van het hart vernauwd worden. Hoewel enerzijds de gezondheid van de inwendige organen als ba sis van alle schoonheid geldt, is anderzijds de negatieve beinvloe ding van de bloedvoorzieningen der endocrine klieren, in het bij zonder de storing in de doorbloe ding van de huid door nicotine, de tegenspeler van de kosmetiek. In het algemeen heeft roken op de vrouw een nog slechtere uitwer king dan op de man tengevolge van de aanval op het vegetatieve zenuwstelsel en het haarvatenstel sel, aangezien beide bij de vrouw labieler zijn dan bij de man. Ingezonden mededeling Verf met gemak en...A van Ceta Bever HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 56. Terwijl Aram met het pistool in de hand bij de trap staat en de matrozen, die op het tussendek samendrommen, geen mo ment uit het oog verliest, begint Emillo Henry Sullivan te onder vragen. „En nu de waarheid, Sullivan", sist Emillo driftig, „wist je zuster, dat zij mij in een vststrik lokte die middag in Venetië, toen mijn gondel beschoten werd?" Sullivan zwijgt en tracht de felle blikken van de ander te ontwijken. „Spreek! In hemelsnaam, spreek kerel!" zegt Emillo met trillende stem. „Ik heb haar misleid", zegt Sullivan dan toonloos, „zij meende dat ik je slechts gevangen wilde nemenomdat je als officier van de stadswacht er achter gekomen was, dat ik de leider der wapensmokkelaars was Emillo slaakt een zucht van verlichting. „Zij wist dus niets van die moordaanslagmompelt hij en er verschijnt een gelukkige glimlach op zijn gezicht. Op dat moment gaat de kajuitsdeur open en Clare Sullivan treedt naar buiten. Haar gezicht staat ernstig en strak. „Kapitein Jacksonzegt zij dof, „kapitein Jackson ligt op sterven. Hij wil Aram spreken". Aram geeft snel het pistool aan Emillo over, gaat naar binnen en treedt nader tot het sterfbed

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6