Olympische spelen Even" op de SI. Lievensmonstertoren klimmen een nuttige bezigheid Zeeuws oester- en mosselseizoen geopend door Commissaris der Koningin STAD EN PROVINCIE Ernstig busongeluk in Turkije Feest in Yerseke Stevig verwijt aan Friesland VLISSINGEN, 8-9. De Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft in zün rede by de opening van het oester- en mos selseizoen 1960 donderdagmiddag te Yerseke een verwet gemaakt aan Friesland. Zich richtende tot de vertegenwoordigers van deze provincie, zeide de Commissaris der Koningin: „Van mosselen kun nen jullie wel verstand hebben, doch niet van bet verwateren. Dit is geen chauvinisme. Wanneer jullie mosselen willen gaan expor teren en ze gaan ontbaarden, dan zullen ze al bezweken zijn als ze van uit Harlingen worden geëx porteerd nog voordat ze goed en wel in de hallen van Parys zijn". Zich richtend tot de kamerleden, die eveneens deze opening bij woonden, zei de Commissaris: „Stop geen centen in deze dure proeven in de Waddenzee, doch geef ze aan Zeeland". De Commissaris der Koningin verklaarde ook tegenstander te zijn van het invoeren van D-mos- selen en hij waarschuwde er tegen om volstrekt geen E-mosselen te gaan kweken, die „zo groot zou den zijn als een koffieboon". Feestelyke opening Het Zeeuwse oester- en mossel seizoen 1960 is traditiegetrouw op feestelijke wijze geopend. Ditmaal vierde men het eerste lustrum. Reeds 's morgens vroeg heerste er in Yerseke een grote activiteit, omdat de schooljeugd een optocht hield en ballonnen op het haven plateau opliet, 's Middags was er een grote optocht van praalwagens waarna om kwart over drie meer dan 100 vaartuigen uit Yerseke, Bruinisse, Zierikzee, Tholen en en kele uit Harlingen deelnamen aan de vootschouw. Ook enkele sche pen uit Scheveningen waren aan wezig. Op de Westerschelde werden de eerste oesters gevist en aangebo den aan de Commissaris der Ko ningin. De Commissaris verklaar de dat zij van uitstekende kwali teit waren. In verband met het feit, dat men thans meer bekend heid wilde geven aan het Zeeuwse en nationale produkt, waren de burgemeesters van de elf provin ciale hoofdsteden van Nederland uitgenodigd, die vrijwel allen aan wezig waren. Na aankomst in de haven was er een manifestatie onder he'. motto „Nederland presenteert" (door zijn burgemeesters), Zeeland prejen- teert (door zijn produkten") D:: burgemeesters van de provinciale hoofdsteden waren vergezeld door folkloristische deputaties, die op het speciale plateau acte de pre sence gaven. De eerste mosselen en oesters werden door Kaai Mos- Ingezonden mededeling Kliste Kliste ^KiKe Kilste Kilste elke dag KING, elke dag fit! Sensationele slotdag in ht-f* Olympisch stadion Duitsland won goud op 4 X 100 meter Pjotr Bolotnikov won de 10.000 meter ROME, 8-9. De laatste dag van de atletiekwedstrijden in het Olym pische stadion van Rome, alleen de marathon wordt zaterdag nog ge lopen, is een apotheose geworden. De ruim 90.000 toeschouwers, die de rangen bezetten, hebben sensa tionele dingen beleefd. Zij kwamen ogen tekort om alles te aanschou wen. Op elk nummer werd tenmin ste één record verbeterd of ge ëvenaard. Daarbij kwam als sen satie dat op de 4 x 100 meter esta fette de Amerikaanse ploeg, die als eerste met miniem verschil voor Duitsland eindigde, wegens foutie ve wissels werd gediskwalificeerd. De Britten kwamen daardoor for tuinlijk in het bezit van een bron zen medaille Voor de Duitser Ar- min Hary was dit, na zijn zege op de 100 meter, een tweede gouden medaille, terwijl de Amerikaanse loopster Wilma Rudolph, die in de 4 x 100 meter dames als laatste loopster het stokje, gelijk met de Duitse loopster Jutta Heine in han den kreeg, er voor zorgde, dat zij voor de derde keer tijdens deze spe len, na de 100 en 200 meter de glans van het goud mocht aanschouwen. De Amerikaanse estafetteploeg op de 4 x 400 meter, bestaande uit de atleten Jack Yerman, Early Young, Glenn Davis en Otis Davis, kraakte in de finale het wereld- en Olympische record met een tijd van 3 min. 02.2 sec. hetgeen natuurlijk een eerste plaats en de tweede gouden medaille voor Glenn Davis en Otis Davis betekende na hun overwinningen op resp. de 400 me ter horden en de 400 meter. Duits land kwam tot zilver in de nieuwe Europese recordtijd van 3 min. 02,7 sec. De Russische lange afstandloper Pjotr Bolotnikov, die op de 10 000 meter gedurende de gehele race in de kopgroep liep, zette de traditie SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Brouwershaven Uitslagen van de postduivenver eniging „De Reisduif" te Brouwers haven op 27 augustus jl. vanaf Par- kestone (Engeland). In concours waren 29 duiven. Afstand 190 km. C. Wesdorp, Brouwershaven 1, 3; Joh Flikweert, Dreischor 2, 6, 7; L. Fonteine, Dreischor 4; A. J. Flikweert, Zonnemaire 5; L. J. Boo gaard, Dreischor 8. De twee duiven van de heer C. Wesdorp te Brouwershaven behaal den een mooi resultaat, door als 2e en 5e van het gehele eiland op 72 duiven en als 35e en 40e van geheel Zeeland op 442 duiven te eindigen. voort, dat na Vladimir Kuts - weer een Rus de sterkste was op de lange afstand. Victor Zybulen- ko's (Rusland) eerste worp van 84.64 meter bleek later voldoende voor een eerste plaats bij het speerwerpen, terwijl de lange slan ke atlete Yolanda Balas (Roemenië) met een formidabele sprong van 1 85 meter het hoogst over de lat ging. Het bijmengpercentage inlandse tarwe DEN HAAG, 8-9. Het bestuur van het Próduktschap voor Granen, Za den én Peulvruchten heeft, doordat er over de omvang en vooral de kwaliteit van de oogst nog t'e wei nig definitieve gegevens zijn, in zijn vandaag gehouden vergadering nog geen beslissing kunnen nemen over het percentage inlandse tarwe van oogst 1960, dat verplicht in brood en bloem moet worden bijgemengd. De beslissing daarover zal pas in november vallen. Maalbedrijven, die tussen het begin van het oogst jaar en november minder hebben bijgemengd dan het percentage, waartoe straks besloten wordt, zul len in de rest van het oogstjaar hun achterstand moeten inlopen. In ieder geval moet, in afwachting van de in november te nemen beslis sing, al ten minste 25 procent wor den bijgemengd. Enige maanden geleden had het Produktschapsbe- stuur het principebesluit genomen, het bijmengingspërcentage op 35 te stellen, maar de definitieve beslis sing uit te stellen todat meer ge gevens bekend waren. Herbegrafenis dr. Wiartdi Beekman LOENEN (Vel.), 8-9 Donderdag- middag zijn op de begraafplaats van de oorlogsgravenstichting te Loenen vier Nederlanders, die tij dens de oorlog in het concentratie kamp Dachau zijn omgekomen, her begraven Het waren de stoffelijke overschotten van dr. H. B. Wiardi Beekman, ds. G. C. H. Plantagie, J. L. Kautz en W. Nauta Ruim vierhonderd belangstellenden heb ben de plechtigheid bijgewoond H.M de Koningin en H.K.H. Prin ses Wilhelmina waren vertegen- woordigd door mej. J. C. Geldens. Na het dodenappèl leidde ds F. Slomp te Hoorn, die zelf tijdens de oorlog aan het verzet heeft deelge nomen, de rouwdienst, waarna de aanwezigen zich begaven naar de vier geopende groeven, waar om heen zeer vele bloemstukken waren gelegd. Bij elk van de groeven sprak mej. ds W F. Wiardi Beek man een bijbeltekst uit. sel aangeboden aan de Commis saris der Koningin en aan de bur gemeesters der provinciale hoofd steden. De burgemeester van D<-n Haag dankte namens zijn collega's en sprak een woord van waarde ring en erkentelijkheid. Ingezonden mededeling Probeer 6ók die Rheumatielc van 0 ai te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zeli te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf mine rale zouten losgemaakt en afge voerd, verdwijnen ook die Rheu- matische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 10-11 september: C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSRKDTENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 10-11 september: W. Terpstra te Brouwershaven, tel. (01119) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 10-11 september: W. A. M. Kalkman te Renesse, tel. (01116) 310. BROUWERSHAVEN Bloemententoonstelling vereniging „Floralia" De bloemenvereniging „Floralia" te Brouwershaven zal op zaterdag 17 september a.s. haar jaarlijkse bloemententoonstelling houden in de vismijn. Naast de gekweekte planten door de Floralialeden eti de kinderen der lagere scholen zal <?r ook gelegenheid bsstaan tot het in leveren van een veldbouquet dooi de schoolkinderen, waarvoor diver se prijsjes beschikbaar worden ge steld. Naast de tentoonstelling is er ook weer een bazar aan verbonden met vele attracties, waarop men zijn geluk kan beproeven. De kof fie- en theeschenkerij met de olie bollen completeert het geheel. Door de schoolkinderen zal de aanstaande week weer een beroep op de inwoners gedaan worden om bruikbare spulletjes voor de grab belton te willen afstaan Op het dinsdag en woensdag te Utrecht gehouden examen van de stichting vakopleiding meubile- ringsbedrijven en de stichting lan delijke vakopleiding schildersbe drijf slaagde voor het diploma vak bekwaamheid behangersbedrijf de heer P. A. van Dongen te Brou wershaven. BRUINISSE Concert „Crescendo" Bij gunstig weer zal de muziek vereniging „Crescendo" te Drei schor op zaterdagavond 10 septem ber a.s. een uitvoering geven in de muziektent te Bruinisse. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren.- 2 sept.: Johan Cor nells, z. van Cornelis Jan Schot en Marnanny Janny Cornelia Nuijens; 3 sept.: Maarten, z. van Pieter van Leeuwen en Joppa Maatje Hage- steijn; 4 sept.: Abraham Peter, z. van Leendert Izak Heijboer en Lena Linders; 4 sept.: Jan Cornelis, z. van Leendert Izak Heijboer en Lena Linders; 7 sept.: Cornelia, d. van Willem Lucas van der Werf en Jo hanna Steenpoorte (wonende te 1 Oosterland). HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west-Europa bevindt zich nu een hogedrukgebied, dat maar weinig meer van plaats ver andert. Het centrum ervan lag van morgen even ten noorden van de Alpen met een luchtdrukwaarde van 1029 mb. Het hogedrukgebied houdt de depressies op grote af stand. Een van deze depressies pas seerde de zuidpunt van Groenland op weg naar IJsland, terwijl een andere storing via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar het noordoosten trok. Het koufront van de laatstgenoemde depressie heeft de Britse eilanden bereikt. Het bracht er plaatselijk 5 tot 10 mm regen. Het front trekt nog langzaam verder in oostelijke rich ting, maar de regenzóne ervan zal Nederland niet kunnen bereiken. Het ziet er naar uit dat het droge weer aanhoudt, waarbij de tempe ratuur zich op ongeveer hetzelfde niveau zal handhaven. De komende nacht zal er zich plaatselijk weer mist vormen. ISTANBUL, 9-9. Donderdag avond ls bij het dorpje Satsa, aan de route Samsun-Trabzon, aan de Zwarte Zee, een autobus met 47 inzittenden in een ravijn gestort. De bus vloog in brand en 31 ver koolde lijken zijn uit de resten ge borgen. 16 personen hebben ern stige verwondingen opgelopen. De ploegwedstrijden op Schouwen-Duiveland De (uitgestelde) selectie-ploeg- wedstrijden zullen - zo vernemen wij - gehouden worden op zaterdag 10 september, op een perceel grond van de heer G. J. de Vlieger te Zonnemaire. Om 1 uur n.m. gaat een tiental deelnemers van start, verdeeld over de categorieën wen- telplcegen en rondgaand ploegen. Vooral als het weer mee zit, mag op een spannende wedstrijd wor den gerekend. „Kijken en nog eens kijken" Minimaal een paar uur heeft men boven nodig ZIERIKZEE, 8-9. Even uit de drukte stappen en op de Sint Lievens monstertoren klimmen, je doet het niet vaak, omdat het op de begane grond zo druk is met ditjes en datjes, maar je zou het vaker moeten doen en dat klusje niet overlaten aan een verdwaalde toerist, die het in zyn hoofd krygt: ,kom, ik klim daar maar eens op". Hoofdmotief voor die klimmerij is altijd: kjjkcn en nog eens kijken. Kijken naar het oude Zierikzee en naar het nieuwe Zierikzee en dan is er nog een motief om - tastend in het duister - de treden op te gaan van de „torre", die in 1453 „werd gefondert", nl. afstand nemen van jezelf (als het nodig Is) en van het stadse wereldje, waarin men dagelijks verkeert. Een .verheffing" van 65 meter is hiervoor bepaald wel voldoende. Voorop diteen „inboorling" moet an- ders op de toren staan dan de verdwaalde i toerist van zoeven. fgiSjr sS .ï..v SS Die moet ook nog dit f. bekijken en dat, wil s zo laat weer vertrek- ken en heeft wellicht f nog heel andere plan- t nen, die met de toren t - niets te maken heb- ben. Onderdeel van de torenfilosofie ech ter zij dat men er de tijd voor neemt. Een paar uur is het mini male wat men boven nodig heeft. Beneden aan de toren ligt het Zierikzee dat men kent of meent te ken nen. Zonder veel moeite kan men de mensen thuis brengen en zelfs de auto's her kent men hier en daar in de straten. Veel vangt men op, staan de op de trans, maar op dat mo ment maakt men er- geen deel van uit. Het leven op die ene uitge trokken middag vertoont zich an ders en eender. Anders dan vroe ger ook en toch weer eender, want mensen van toen en nu ontlopen elkaar als het er op aan komt nu ook weer niet zo heel veel. „Torengevoel", Binnen het kader van de oude stad, nog zo rijk aan relieken uit de historie, krijgt dit wonderlijk Modern, hart in een oud stadslichaam, de (uitgebreide) fabriek van de Kon. Zeelandia N.V. (Foto: Zieniczeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Ds. A, N. Pijnacker Hordijk overleden ZIERIKZEE. In de ouderdom van ruim drie-en-zeventig jaar is dinsdag 6 september 1.1 te Velp overleden ds. A. N Pijnacker Hor dijk, emeritus predikant van de Nederlandse-Hervormde Kerk. Ds. Adriaan Nicolaas Pijnacker Hordijk werd op 31 januari 1887 in de hervormde pastorie te Maas tricht geboren. Hij bezocht de gym. nasia te Nijmegen en te Assen. Na dat de heer Pijnacker Hordijk in 1914 zijn proponentsexamen had af gelegd voor de Waalse Commissie werd hij op 6 juni van het daar opvolgend jaar (1915) door zijn va der, wijlen ds. A. Pijnacker Hordijk toen nog predikant van de Waalse gemeente te Nijmegen, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Ouwerkerk op het eiland Schouwen-Duiveland en in de classis Zierikzee. Daarna diende de thans overlédene verder nog de hervormde gemeenten van Olde- en Nijeberkoop in de classis Hee renveen (1917 tot 1921); Pingjum en Zurich in de classis Franeker (1921 tot 1925); Sappemeer (1925 tot 1930) en tenslotte nog ruim een en-twin tig jaar die van Zierikzee, waar hem met ingang van 1 februari 1952 op vijf-en-zestig jarige leef tijd emeritaat werd verleend Na zijn emeritaat vestigde ds. Pijn acker Hordijk zich eerst metter woon in Arnhem en is hij van 1 september 1952 tot 1 september 1954 nog twee jaar werkzaam geweest als predikant-voorganger van de afdeling Velp-Rozendaal van de Nederlandse Protestanten Bond Naderhand verhuisde hij van Arn hem naar Huize „Avondzon" te Velp. Tijdens zijn ambtsbediening te Sappemeer was ds Pijnacker Hor dijk o.a. lid van het classicaal be stuur van Groningen en scriba van de ring Hoogezand en te Zierikzee eerst enige jaren praeses en daar na nog zes jaar scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Zierik zee; vele jaren kerkvisitator in de provincie Zeeland en quaestor van de weduwenbeurs in de classis Zierikzee. In 1938 werd door hem te Zie rikzee een nieuw verenigingsge- bouw'gesticht. Naar wij tenslotte nog vernemen zal zijn stoffelijk overschot zater dagmiddag 10 september a.s. om half drie worden bijgezet op de be graafplaats „Heiderust' te Worth- Rheden, nadat vooraf om twee uur- in de aula van Huize „Avondzon" een afscheidsdienst is gehouden. DEN HAAG. Op zaterdag 17 sep tember des namiddags te kwart voor drie wordt in het gebouw van de eerste kamer een verenigde ver gadering van de beide kamers der staten generaal gehouden. In deze vergadering zal de minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxo. peus de huidige zitting van de sta- ten-generaal in naam van hare majesteit de koningin sluiten. De Oostduitse autoriteien heb ben donderdag nieuwe beperkende bepalingen bekendgemaakt voor het personenverkeer naar Oost- BerLtyn. Verwachting tot zaterdagavond: Ongeveer dezelfde temperaturen Droog weer met zonnige perio den, maar voornamelijk in het noorden van het land tijdelijk be wolking; vannacht plaatselijk mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; weinig verandering in temperatuur. 10 sep.t Zon op 6.06, onder 19.07. Maan op 22.54, onder 13.47. 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.05. Maan op 22.16, onder 12.49. 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.00. Maan op 22.54, onder 13.47. Laatste kwartier: 12 sept. te 23.20. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 sept. 11 sept. 12 sept. 6.34 v.m. 7.05 v.m. 7.35 v.m. BROUWERSHAVEN: 10 sept. 5.51 v.m. 11 sept. 6.30 v.m. 12 sept. 7.09 v.m. Doodtij: 15 sept. 18.42 n.m. 19.16 n.m. 19.55 n.m. 18.11 n.m. 18.47 n.m. 19.27 n.m. „torengevoel" een merkwaardig reliëf, vooropgesteld uiteraard dat men er zich voor heeft openge. stéld. De dag verschuift met een gelijkmatigheid, die men op de begane grond vergeet op te mer ken. Nu van omlaag deelt het brons der stadhuisklokken de tijd in brokjes. Het geluid klepelt om hoog en anders omlaag. Niemand houdt uiteraard rekening met de torenstaander. Hij heeft de ge meenschap vrijwillig willen ont vluchten. Hij behoort er niet bij; hij wil er eens een keer boven staan en zijn straf is dat hij be vangen wordt door heimwee naai de mensen, zodra het licht van de middag begint te temperen en hij zijn hoge, uitgestoten positie zich bewust wordt. Maar hij kan nog niet scheiden van het late milde licht dat het bedaagde pannen- rood der daken bedauwt. Hij ziet het water van de Schelde als een nabije dreiging, nu kalm en glin sterend langs de boorden, met ver weg de trage rook van schepen, die ergens heen varen en de kun stige vakverdeling van de iande- rijen, bespikkeld met duizenden korenschooftentjes, waaroverheen nu eindelijk de drogende wind eens komt geblazen. Praktische notities Bij het maken van notities op de torentrans, moet men ook even praktisch worden. Van bovenaf gezien ondekt men hoe het groen op de wallen van de stad reeds vergaand is aangeslagen. We mis sen dan wel de romantische kron kelingen van het vroegere Slinger- bos, maar een groene kraag op de jas heeft Zierikzee weer gekregen. Buiten de wallen de „zware" blik vanger van de rioolwaterzuive ringsinstallatie. Door het bijna voltooid zijn van de twee tanks, heeft de installatie reeds vrijwel zijn vorm gekregen. Het nieuw van het industrieterrein springt in het oog. Aan open plekken nog geen gebrek, maar met de aanvul ling van straks - de Dieselmolo renfabriek van L. Smits Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kinderdijk - zal dat aardig bij spijkeren. Zoals de foto duidelijk toont in het oude patroon der stad, dan twee moderne „piece de mi lieux", die in omvang strijd schijnt te voeren, zij het dat zij functio neel zo geheel verschillend zijn. Bedoeld worden het gebouw van het Prof. Zeeman-lyceum, dat er - vooral na de uitbreiding van verleden jaar - opvallend uit springt en dicht daarby de fabriek van de Kon. Zeelandia N.V. Vooral door verdubbeling van het nieu we complex op de hoek Witte Eye- straat-Fonteine beheerst Zeelandia in sterke mate het stadsmozaiek, zoals het zich aan de torenstaan der openbaart. Lyrisch slot Wat beverig, maar intiem kle pelen zes slagen omhoog. De mid dag is voorbij. De duiven zetten zich op het graniet van de toren trans; ze zijn al gewend aan het vreemde wezen dat hen deze dag gezelschap heeft gehouden. Ze la ten zich lokken en strelen. Wat ijle wolken knijpen het zonlicht af en in de verre verte van de Schouwse polder komt wat blau we nevel aandrijven, die de scherpte aan het zicht ontneemt. Schaduw valt in de straten van de stad, waarvan alleen het blank van de gevels aan de Oude Haven nog oplicht. Beneden reppen mensen zich, ieder op weg naar een eigen doel. Zachtaan maakt de avond zich gereed bezit te nemen van een elf eeuwen oude stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2